^Buitenland Nieuws in 't kort. DE VERANDERINGEN OP HET IJSELMEER. Morgen nieuwe non-interventie-poging. Chineezen moeten wijken. TWEEDE BLAD Italië zegt geen concessies meer te kunnen doen. Officieel wordt medegedeeld, dat het sub comité voor de niet-inmenging Dinsdag te 16 uur in plaats van Maandag zal bijeenkomen. Men heeft tot dit uitstel be sloten om meer tijd beschikbaar te hebben voor de bestudeering van de antwoorden der regeering op de ontwerp-resolutie. Voorts meldt Havas uit Rome dat de „Informazione Dipplomatica" een artikel bevat, waarin gezegd wordt dat de wen ding, die de besprekingen te Londen heb ben genomen, met veel aandacht -in Ita- liaansche verantwoordelijke kringen ge volgd wordt. Het is een feit, aldus dit arti kel, dat het Italiaansche initiatief in de voorafgaande vergadering, dat in alle te goeder trouw zijnde kringen als een wer kelijke bijdrage tot de Europeesche samen werking werd toegejuicht, niet de gevolgen gehad heeft, die men ervan had mogen ver wachten. Toen men tot de toepassing der aanvaarde beginselen genaderd was, rezen er ternstige moeilijkheden, die de besprekin gen belemmerden en de resultaten der eerste bijeenkomst in gevaar brachten. De houding van den Russischen gedelegeerde was in openlijken strijjjl met hetgeen be sloten was.-Verder was de BritschFran- sche houding tegenover het Russische stand punt onbegrijpelijk toegeefelijk, wat overi gens in gezaghebbende Italiaansche krin gen niet al te veel verwondering gewekt heeft. Het is een dwaasheid te gelooven, dat Italië nog meer belangrijke concessies kan doen. Men kan in de bestaande omstandigheden slechts constateeren, dat de besprekingen opnieuw dreigen vast te loopen. Doch, aldus de „Informazione", het zou belachelijk zijn Italië daarvoor ook maar de geringste ver antwoordelijkheid te willen opdringen. Dit artikel zoo luidt een bericht uit Londen heeft aldaar eenige verrassing gewekt, omdat men naast andere staten ook Italië in belangrijke mate verantwoordelijk stelde voor de*ln het sub-comité gerezen moeilijkheden. In een commentaar uit diplomatieke kringen is een duidelijk onge duld waar te nemen: men constateert, dat de noodzakelijke goede wil in heel wat ge vallen volkomen ontbreekt. Men hoopt, dat 'de delegaties, die aan de opstapeling der moeilijkheden hebben medegewerkt, vóór Dinsdag een verzoenender houding zullen aannemen, anders zou men wellicht een nieuwe mislukking moeten vaststellen. Krachtig offensief der Japanners. Gisteren zijn de Japansche strijd- krachten bij Sjanghai, naar Domei meldt, tot het sinds eenige dagen aan gekondigde offensief overgeaan. Omtrent het resultaat van den strijd loo- jen de berichten sterk uiteen. Volgens het Japansche hoofdkwartier heeft het offen sief volledig succes gehad en zijn de Chi neezen op den terugtocht. Volgens den Chineeschen woordvoerder daarentegen hebben de Chineezen wel is waar eenig terrein moeten prijsgeven, doch is hun linie als geheel ongewijzigd gebleven. „Na twee maanden van hardnekkigen tegenstand", aldus zegt het Japansche communiqué, „zijn de Chineesche troepen in den sector ten Noorden van Sjanghai Zondagochtend door het krachtige offensief der Japanners overweldigd en tot een al- gemeenen terugtocht overgegaan". „Dit offensief is gevolgd op de verovering van de sterke stellingen bij Tatsang en Kiangwan, die de Chineesche troepen in verwarring bracht". „Onmiddellijk nadat het Chineesche front ineengestort was en de Chineezen over het geheele front den terugtocht begonnen, hebben de Japansche troepen in samenwer king met de luchtmacht een krachtige ach tervolging ingezet, waarbij zij de Chinee zen gestadig verder in Westelijke en Zuidwestelijke richting terugdrongen". REDE VAN LEON BLUM. Onthulling monument-Salengro. lil aanwezigheid van vijftigduizend personen is het monument van Roger Salengro, voormalig socialistisch minister en burgemeester van Rijssel te Bruay en Artois onthuld. Leon Blum bracht in zijn rede hulde aan de nagedachtenis van Ealengro en hoopte, dat de tegenwoordige regeering na het weder bijeen komen van de Kamers definitief de wet zal doen aan nemen tot bestraffing van laster in de pers, welke de regeering-Blum reeds door de Kamer heeft doen aannemen. „Wij moe ten eindelijk," audus Blum, „van het par lement een tekst verkrijgen, die beant woordt aan de dringende behoeften, die de tragische dood van onzen vriend Salengro zoo duidelijk heeft doen aan het licht komen." Er is een wet noodig die open baarmaking en controle van de inkomsten waarvan de bladen bestaan, mogelijk maakt." Vervolgens maakte Blum melding van de campagne der „reactie" die weder aan de macht wil komen om het beweerde faillissement van het volksfront af te wikkelen. Hij wees erop, dat de jongste kantonale verkiezingen het volksfront meerderheid en de socialistische partij terrein hebben doen winnen. De reactie wil de volksfrontmeerderheid omverwer pen en met de regeering van het volks front afrekenen, doch welke andere meer derheid is dan mogelijk? aldus Blum. Elke poging tot omverwerping van het Volks front zot» in de Kamer communisten en socialisten tegenover zich vinden, alsmede de afgevaardigden van de republikeinsch socialistische unie en een groot aantal radicalen, die de solidariteit met de ar beiders, die gisteren zoowel als vandaag de beste waarborg voor de republiek en de vrijheid vormen, niet willen verbreken. PROCLAMTIE VAN ROOSEVELT. In een proclamatie, waarin de bevolking wordt opgewekt, den 11 den November op gepaste wijze den wapenstilstandsdag te vieren, wijst Roosevelt op de wetteloos heid en de twisten, die de internationale veiligheid en zelfs de beschaving bedrei gen. Hij voegt hieraan toe: „Wij dienen opnieuw uiting te geven aan den wensch, een vredespolitiek te voeren, al het moge lijke te doen om den oorlog te vermijden, te arbeiden voor herstel van het vertrou wen en de orde tusschen de naties, en te herhalen dat het verlangen naar vrede nog steeds de groote meerderheid van de vol keren der aarde kenmerkt. DE 15e VERJAARDAG VAN DEN OPMARSCH NAAR ROME. Geheel Italië bereidt zich voor om den 15en verjaardag van den opmarsch naar Rome, Donderdag a.s. met bijzondere feestelijkheid te vieren. Het hoogtepunt zal worden gevormd door het groote appel-generaal der fascistische partij, waarvoor honderdduizend vooraanstaande persoonlijkheden en politieke leiders uit geheel Italië naar Rome zullen komen. Voor het eerst zal dit appèl-generaal worden bijgewoond door een afvaardiging der N. S. D. A. P. onder leiding van Ru- dolf Hess. Den 29s#en October zal Mussolini in de provirtcie x,ittoria de vierde nederzetting Aprilia openen. INTERVIEW MET MUSSOLINI. De betrekkingen tusschen Italië en Egypte. Het dagblad „Al Misri" te Cairo, publi ceert een interview met Mussolini over de betrekkingen tusschen Italië en Egypte. Mussolini zou o. m. hebben verklaard, dat Italië jegens Egypte slechts vriendschap pelijke en vreedzame gevoelens heeft. Italië zou daarvoor waarborgen geven, wanneer daarbij wederkeerigheid gega randeerd zou worden. De politiek van Italië in de Middellandsche zee is gericht ep vrede en samenwerking met alle staten. Italië zal echter niet dulden, dat het com munisme zich in dit gebied uitbreidt. Overigens verklaarde Mussolini nog, dat de Mohammedaansche missies in Abes- synië dezelfde faciliteiten kunnen genieten als de andere religies. De Egyptische be langen bij het Tana-meer zullen door Italië geëerbiedigd worden. DE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. Ofschoon de regeeringspartijen in Australië waarschijnlijk drie of vier zetels zullen hebben verloren, kunnen zij in het huis van afgevaardigden op een meerder heid van 17 leden rekenen. Bij de verkiezingen voor de helft van het aantal zetels van den senaat, d. w. z. achttien, plus een die door overlijden open is gevallen, hebben de Labour-candidaten in alle staten de leiding, doch zij zouden practisch alle zetels moeten winnen om het kabinet Lyons in de minderheid te kunnen plaatsen. KONING GEORGE NAAR WEST EUROPA. Koning George van Griekeflland zal 29 October naar West-Europa vertrekken. Volgens de bladen is het niet*uitgesloten, dat de koning, hoewel zijn reis niet offi cieel is, gelegenheid zal hebben in contact te treden met de staatshoofden en leidende persoonlijkheden van de landen, die hij zal bezoeken. Verder deelen de bladen mede, dat de koning zich met het Grieksche stoomschip „Hellas" naar Brindisi zal be geven. Hij zal een bezoek brengen aan Rome, Parijs en Londen en eind November weder te Athene terugkeeren. Vrouwen in de lucht. - De Russische aviatrice Valentine Grisodoesova heeft Zondag met de navigatrice Raskova, zon der tusschenlanding, met 'n licht vliegtuig, een afstand afgelegd van ongeveer 1500 K.M., waarmede het wereldrecord voor afstandsvluchten in rechte lijn voor vrou wen, dat in 1936 gevestigd was door de Amerikaansche Ellen Mac Closerkey, met een passagier in een toestel van dezelfde categorie, met bijna het dubbele is ge broken. Trambotsing te Weenen. - In dfe wijk Floridsdorf te Weenen zijn gisteren eenige tramwagens met elkaar in botsing geko men. 25, voor het grootste deel zwaarge wonde, personen werden uit de overblijf selen der wagens geborgen. Italië en het Anti-Kominternpact. - Het blad Asahi te Tokio verklaart, dat de gelijktijdige aankomst in Rome van den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Moesjakoji, en von Ribbentrop, die bei den het Japansch-Duitsche pact hebben onderteekend, in Italiaansche diploma tieke kringen wordt beschouwd als een aanwijzing dat Italië zich bij dit pact zal aansluiten. Het vraagstuk der vrijwilligers. - De Fransche minister Delbos heeft met den te Parijs vertoevenden ambassadeur te Lon den een onderhoud gehad over de gisteren gehouden bijeenkomst van de non-inter ventie-commissie. Het schijnt wel, dat de Fransche regeering, indien het mogelijk zou blijken tot overeenstemming te komen ten aanzien van het aantal vrijwilligers, dat symybolisch terstond teruggetrokken zou moeten worden, niet op verwezenlijking van dezen maatregel zal aandringen. Parijs wei gert aan te nemen, dat de moeilijkheden onoverkomelijk zijn, doch wel schijnt het, dat de Britsche en de Fransche regeering zich moeilijk zullen kunnen vereenigen met den Italiaanschen eisch, dat de besluiten der commissie met algemeene stemmen worden genomen. Deze regel zou het ge vaar meebrengen, dat het Londensche orga nisme volkomen machteloos gemaakt wordt. Herdenking van den slag aan den IJzer. - Ter herdenking van den slag aan den IJzer hielden gister de Belgische oudstrijdersvereenigingen hun tradioneele optochten en defileerden zij voorbij het graf van den onbekenden soldaat te Brus sel. Ook de socialistische oudstrijders be gaven zich naar dit graf. Onder het pu bliek werden wel tegenbetoogingen ge houden, doch ernstige incidenten deden zich niet voor. Onlusten te Belgrado. - Ter gelegen heid van het congres van de jeugdafdee- ling van de regeeringspartij te Belgrado heeft Zondag de oppositie een tegende- monstratie te Belgrado georganiseerd. De oppositie verwijt de regeeringspartij stormafdeelingen te willen oprichten. Op verscheidene punten van de stad deden zich vechtpartijen voor tusschen politie en demonstranten. De oppositie had een optocht georgani seerd, waarin doeken met opschriften werden meegedragen. Deze opschriften luidden o.a.: „Leve de Fransche democra tie", „Leve de vereenigde oppositie", „Le ve de overeenkomst tusschen de Servische en Croatische oppositie". In de gevechten met de politie werden verscheidene personen gewond, de politie verrichtte talrijke arrestaties. De Barmat-zaak. - In de Barmat- zaak heeft men Zaterdag nog 18 getuigen a charge, oud-administrateurs of leden van het personeel van de bank Goldzieher en Penso en de Noorderbank gehoord. Zij legden verklaringen af over een reeks onregelmatigheden, die geconstateerd zijn. Donderdag a.s. zullen de verhooren wor den voortgezet. Brand aan boord van Britsch schip - Tusschen Hongkong en het eiland Hainan is het Britsche s.s. „Kaitangata", dat 1983 ton meet, in brand gevlogen. Verschillende schepen begeven zich ijlings derwaarts, teneinde de bemanning, die van het bran dende schip in zee gesprongen is, op te pikken. De laatste berichten melden, dat de Kaitangata geheel verwoest is door het vuur en dat het Britsche s.s. Manning vier Europeesche leden der bemanning heeft opgepikt, benevens 13 Chineesche matro zen. In het geheel bevond zich een be manning van 42 koppen aan boord. De bemanning zoekt thans de omgeving af naar de overige drenkelingen. Anti-fascisten veroordeeld. - Zeven tien personen, die te Rome ervan beschul digd waren de communistische partij te Gagliari opnieuw gevormd te hebben, zijn voor het speciale gerechtshof verschenen. Eén hunner kreeg 5 jaar gevangenisstraf, negen kregen straffen van een tot twee jaar gevangenis, zeven werden vrijge sproken. Rede van minister Jaspar. - De Brusselsche liberale minister van verkeer, Jaspar, heeft in een rede gewezen op de onmogelijkheid eener linksche of rechtsche coalitie en verklaard, dat de liberalen, indien zij in de oppositie gaan, de vorming eener parlementaire meerderheid verhin deren en het land in een toestand van onstandvastigheid en onlusten brengen. Zinspelend op de rede van den voorzitter der liberale partij, Coulonveaux, waarin deze verklaard had het sluimerend ver langen der liberale partij naar oppositie te hebben begrepen, doch het tevens on mogelijk noemde in den boezem der regeering oppositie te voeren, voegde Jas par er aan toe, dat de liberale partij niet den schijn moet wekken haar plicht met tegenzin te vervullen. De liberale minis ters leggen volkomen die waakzaamheid aan den dag, waartoe hun' de invloed van hun partij in staat stelt. De socialisten hebben in de regeering een belangrijken invloed, waarvan het wettig karakter moet worden erkend, doch er is geen linksche overheersching of een verschui ving naar links. Wederom geruchten omtrent aftre den van Schacht. - Te Berlijn doet weder om het gerucht de ronde, dat Schacht reeds de volgende week zal aftreden als minister van Economische Zaken. Hij zou zijn functie van rijksbank-president be houden en als minister niet worden ver vangen. Het ministerie zou beheerd wor den door twee staatssecretarissen, Posse, die reeds sinds lang staatssecretaris in het ministerie van Economische Zaken is, en Neumann, die door Göring belast is met de leiding van het vierjarenplan. Het is op het oogenblik niet mogelijk een officieele bevestiging van dit gerucht te verkrijgen. DE POLDERWERKEN. Er is de laatste maanden wel het een en ander veranderd op het IJselmeer. Toen wij in Mei van dit jaar naar de inpolderingswerken van den Noord- Oostpolder trokken, was het dijkge- deelte SchoklandRamspol juist ge gund aan de firma Zanen en Verstoep te Den Haag en op de plaats waar het zou komen baggerde een groote molen de veenlaag weg, die er op den IJselmeerbodem lag. Wat later ver scheen de eerste kraan, die de inhoud van keileembakken in het water stortte en op 13 Juli van dit jaar beleefden we het groote moment, dat de eerste aard kluiten van den dijk boven water kwamen. Vol trots hebben we daar1 toen de vaderlandsche driekleur op zien planten. En nu is het October en in dien tusschentijd is het brokje keileem een dijkdeel geworden van bijna 2 K.M. Een witte streep. Toen we met ons kleine motorbootje het Keteldiep uitkwamen, op weg naar Urk, zagen we over de woelige wateren heen den dijk als een witte streep in de grijsheid van den najaarsdag liggen. Aan het begin van die streep was een klein plekje rood te onderscheiden, het pannendak van de directiekeet aan de Westzijde; op het steeds groeiende andere einde staken don ker de kranen af tegen het luchtruim en de rook, die er omhing, wees er op, dat ze zonder ophouden voortwerkten. Maar nog een andere verrassing bracht ons het verdere verloop van de reis. Want toen we Schokland eenige kilometers afstand reeds lang voorbijgevaren waren en we ook het wordende dijkdeel aan de Zuidzijde daarvan niet meer zagen, drong het tot ons door, dat we toch zoo langza merhand het anders hoog uit zee oprij zende Urk moescten zien, met links ervan het witte plekje, dat de vuurtoren is. Het was heiig en het kon dus in nevels verbor gen zijn, Urk. Eén van de eendagszeelie- den, die met ons de reis naar het IJsel- meer-eiland maakte, dacht al, dat de schip per een verkeerden koers genomen had, want het eenige dat we zagen rechtvooruit, waren donkere silhouetten van baggermo lens en van keileembakken en ook van kranen, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat we in ieder geval niet ver meer zouden behoeven te varen. Want dat waren kennelijk de uiterlijke teekenen van de dijkwerken bij Urk, waar, zooals men weet, en dijkdeel in de richting Schokland gemaakt wordt, dat straks met het hier boven vermelde gedeelte verbonden zal worden. Hoe we echter ook tuurden, Urk was en bleef onvindbaar. I Achter den dijk. Tot we het op eens gewaar werden. Lankzaam schoof het van achter een don kere streep te voorschijn, met zijn ge boomte, zijn huizen en zijn witten vuur toren. Toen we nog wat doorgevaren waren, za gen we ook, wat het eiland zoo lang aan ons oog onttrokken had. Het was de dijk geweest die zwarte streep, die zich hoe anger hoe duidelijker ging afteekenen en die reeds bijna een kilometer in de rich ting van Kampen in zee gaat. Wandelen in Kampen's richting. Onze schipper heeft ons in de nieuwe haven aan wal gezet. Zoo noemde hij althans de werkhaven die hier het vorige jaar gemaakt werd ten behoeve van de vele schepen, die materialen voor de dijk werken aanvoeren. Het Dlijkt geen over bodige luxe te zijn geweest, want dit jaar is de bedrijvigheid in de Urker haven zeer toegenomen en de vroegere havenkom, die juist plaats genoeg biedt aan de visschers- vloot en de schepen van den beurt dienst op Kampen, zou onmogelijk in staat ge weest zijn om zooveel vreemde gasten te bergen, die puim en basalt, beton en ijzer, stroo en rijshout en nog vele materialen meer in fabelachtige hoeveelheden aan voeren. Urk heeft er aan deze zijde van het eiland een ander aanzien door gekre gen. Een kraan van Stork, een groot, blauwgrijze gevaarte, is er zelfs verrezen. Via een zandlichter, een groote schuit met een bodem, die geopend kan worden en dus op zeer eenvoudige wijze haar lading kan lossen, bereikten we den vas ten wal, in casu de pier van de nieuwe ha ven. En toen hebben we een wandeling ge maakt van bijna een kilometer in de rich ting Kamoen. Achter ons lieten we Urk, voor ons lag, lang en smal de dijk en rechts en links was de zee, die allang geen zee meer is, maar zee klinkt toch nog al tijd grootscher dan meer en we polderen immers de Zuiderzee in? De eerste driehonderd meter leverden geen moeilijkheden op. De wandelweg was hard als steen, al was hij dan ook niet vlak. De bonkige, harde keileem blijft, zelfs al is ze door de kwieke dragg-liners geëgaliseerd, altijd hobbelig, zoolang er geen ander weg dek gemaakt is. Op witte plankjes is met de cijfers aangegeven, hoe ver men op den dijk vordert. Driehonderd lezen we, 400: daar waren arbeiders bezig de dijkhelling aan den toekomstigen polderkant te beklin- keren, terwijl anderen aan de andere zijde basalt stapelden. Vijfhonderd, het wordt al glibberiger, de keileem ligt hier ook losser en het wordt ook drukker. Vijftig meter verder doet, met veel drukte, een dragg- liner zijn werk; de dijkhelling, die verder naar Urk toe reeds afgewerkt was, wordt hier met man en macht onder handen ge nomen, kruiwagens gaan af en aan, er wordt met schoppen en andere werktuigen gewerkt en als we nog tien meter verder loopen eindigt de wandeling plotseling, doordat we tot de kuiten in de vettige brij wegzakken, die de nog versche keileem er vormt. Dit is de 600 meter grens en hier zwoegen groote kranen met den inhoud der keileembakken, die sleepbooten zonder op houden aanvoeren en wegalen. Het is de firma Blankvoort uit Bloemendaal, die dit deel van de werkzaamheden onder handen heeft. De aannemer is best tevreden over de vorderingen van het werk; in het begin werd het wat gestagneerd en het gaat wel niet zoo vlug als onder Schokland, waar de hulpmiddelen wat grooter en zwaarder zijn, maar men schiet toch aardig op. Grondwerkers. De arbeiders, die hier aan den dijk staan, zijn Sliedrechters, Werkendammers en mulders. De voorman van de laatsten ken- kennen we. Het is een oud-wethouder van Genemuiders. De voorman van de laatsten wagen omgaat. De opzichter is best over deze men- schen tevreden. „Wy hebben hen het vorig jaar ook gehad", vertelt hij ons, „toen we de werkhaven maakten en ze zijn toen zoo goed bevaüen, dat we ze dit jaar weer aangevraagd hebben bij de arbeidsbemiddeling in Kampen. In totaal werken er thans honderd Gene muiders bij de inpolderingswerken. Genemuiden krijgt dus zijn deel wel mee van de werkzaamheden. De Gene muiders van hun kant werken ook graag aan de dijken. Het werk is goed, al is het zwaar en de verdiensten zijn behoorlijk. „Hoe zwaar het wel is, kunt u het best constateeren, door zelf de schop eens ter hand te nemen en te gaan graven, aooals u hen dat ziet doen", vertelde de opzichter. We hebben het gedaan, maar na twee scheppen aarde op de wachtende kruiwa gens geworpen te hebben, voelden we onze spieren al. Loodzwaar is deze grondsoort en men moet het wel gewend zijn. Den kruiwagen opbeuren was heelemaal on doenlijk. We kregen hem geen centimeter van den grond. Maar ieder zijn vak. De Genemuiders behandelen deze materie met het gemak van iederen dag. Keet 2. Het kan ook, want de menage op Urk is prima. Daarvan hebben we ons, na het be zoek aan den dijk overtuigd in keet twee, die op het terrein staat en huisvesting geeft aan dertig Genemuiders. Aan weerszijden wordt zij geflankeerd door den keten van de Werkendammers. Het was juist koffietijd, toen we het ge bouw binnenstapten, na eerst natuurlijk toestemming gevraagd te hebben aan den kok, die hier heer en meester is. „Je mag wel binnen komen, als je je voeten maar eerst veegt", zeide hij, en daarbij bleek hij nog al misprijzend naar onze wit-gekleurde schoenen, die alle sporen van de worsteling met het keileem nog vertoonden. Maar hij had het volle recht die concessie aan de schoonheid van zijn gasten te eischen, want zoo helder was de vloer, dat het wel leek, of de groote schoonmaak zoo juist achter den rug was. Slechts vandalen zouden het kunnen wagen, er zonder voeten vegen binnen te gaan. Behalve schoon was het binnen ook warm. Veel te warm vonden we. „Wat wil je", zei de kok, „het is tijd om het eten op te zetten en dat krijg je zonder vuur niet gaar". De koffie was net klaar. Uit een grooten ketel werd zij in kleinere overgeschonken en er was zoo juist een steenenbikker van den dijk gekomen, om aan een juk de ver schillende ketels naar zijn hongerige en dor stige kameraden op den dijk te brengen. „D'r wordt zeker nog al aardig goed ge geten?" merkten we op. „Ze lusten hier alles", was het antwoord. „Alleen is er een, die vandaag een slechte dag heeft, want we eten vanavond andij vie en vanmorgen, toen hij zag, dat de groenteboer de struiken bracht, zei hij tegen me: Eten we vandaag al weer zware tabak kok? Maar overigens niets geen last hoor. Nooit hebben ze een verkeerd woord onder elkaar, altijd is de stemming even prettig". Vervelen doen ze zich op Urk ook niet. Overdag werken ze hard en 's avonds zijn. ze te moe om wat anders te doen, dan een krant te lezen, en dan gaan ze eenmaal in de veertien dagen naar huis. De groote feestdag. We hebben den kok maar niet langer op gehouden. Hij moest het vleesch nog „over hangen", enfin, we begrepen wel, dat hij potkijkers missen kon, zoodat we nog juist als goede vrienden scheiden konden. De dijk in zee. En 's middags zijn we naar den dyk mid den in zee getrokken, waarover we hier boven al schreven. Het dijkdeel, dat al bijna 2 K.M. lang is. Een machtig gezicht is het, zoo'n dijk, als u er boven op staat. Op den breeden voet van 30 meter steunen de met basalt en beton gedekte flanken de bonkige kruin; bonkig van de keileem, die er de bovenlaag van vormt. Hier te wandelen en dan langzaam als bij Urk naar het eindpunt te gaan, waar zware kranen onophoudelijk verder zwoegen en arbeiders in waterlaar zen rondscharrelen in water en modder, geeft een trotsch gevoel. Hier bakenen wij een zee af en veroveren 'n provincie mat 't machtige hijschwerktuig, dat de techniek ons schonk en met de koele berekening, die nauwkeurig alles nagaat en ieder brokje keileem precies zoo legt als het liggen moet. Zwoegers en denkers reiken elkaar in de zen gigantischen arbeid de hand en zij zijn bezield door hetzelfde, een taaien wil en een vast geloof in de toekomst. De natuur komt den mensch ook hier te hulp om te zorgen, dat hij niet versaagt, maar doorgaat. Want rond de arbeiders vliegen de eerste landvogels, die hier midden in zee bestaansmoge lijkheden gevonden schijnen te hebben. Spreeuwen zijn het en roodstaartjes en zelfs een mees. Dat de musch er ook al is spreekt haast vanzelf. Er zijn er zelfs al twee. Deze dijk is ook een plaats van tegen stellingen. Er op en er omheen de bedrij vigheid van zwaaiende kranen, ploeterende dragg-lines, materialen lossende schepen en af en aan varende booten en aan den lij kant van den dijk de sereene rust van den herfstdag, waarin een visscherman wacht tot er wat meer wind is en droomerig voor anker ligt. Zoo fijn zijn de omtrekken van het scheepje in het grijs van lucht en water, als een Japansch plaatje. De dijken van den Noord Oostpolder zul len, als ze eenmaal gereed zijn, niet slechts Nederlandsch zijn, om de ondernemings geest, die ze opstapelde, maar ook, om het materiaal, dat er in verwerkt is. Want men neemt op het oogenblik proeven met een betonnen bekleeding van de dijkhellingen, met het doel het basalt, dat een buiten- landsch product is, te kunnen vervangen. Verschillende soorten tegels zijn er gelegd en de winter zal moeten uitmaken, welke soort het meest geschikt is. Zoo vaart de Nederlandsche industrie ook wel bij dit groote werkobject. De aannemers hebben geluk. Het weer houdt zich prachtig en nog kan de dijk daardoor groeien, met 100 meter P«r week, een snelheid, die een record is bij een dergelijken dijkaanleg. Maar ook hier zal straks de winter de arbeiders onverbiddelijk naar huis sturen. Wij hebben nu al afscheid genomen van de polderwerken, tot het volgend voorjaar.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8