Agenda GROOTE OPRUIMING tfy bie syn gfieft wil sten verstuyucn.ötc coop taback en öuyven. Öuö-fiollan&scfie Pijptabak Prijsvorming van grondstoffen. De doktoren en de motorraces. ZATERDAG begint de Economische vrede door internationale valorisatie. Rede van dr. ir. M. D. Dijt. EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. Het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde dat Zaterdag j.1. is verschenen, bevat o.a. het verslag der besprekingen welke in 'e afd. Alkmaar en Omstreken over het houden van motorraces op de grasbaan worden gehouden. Wij lezen daarin het volgende: Een paar weken geleden stond in de dagbladen een bericht, dat eenige artsen in Alkmaar het initiatief wilden nemen om met hun collegae in de stad en in de buitengemeenten tot overeenstemming te komen om voortaan geen medischen bijstand meer te verleenen bij motor races op de grasbaan. Dit naar aanlei ding van op Zondag 29 Augustus jl. voorgevallen ongelukken op de gras baan, waarbij onder anderen een doode was te betreuren. De reden van deze weigering zou zijn het ontbreken van het sportelement bij motorraces en het onverantwoordelijk groot gevaarsper centage bij grasbaanwedstrijden. Verder zou de organiseerende vereeniging, de V.V.V. in dezen zin worden geadviseerd en B. en W. van Alkmaar zouden in een gemeenteraadsvergadering over het al dan niet moreel geoorloofde van deze wedstrijden worden geïnterpelleerd. College W. Steensma had naar aan leiding van dit krantebericht een brief aan ons Kringbestuur geschreven en de zaak is daardoor op de vergadering be sproken. Steensma, een der betrokken artsen, had na afloop van den noodlot- tigen wedstrijd met de andere aanwezige collegae de vraag besproken, of deze grasbaan-motorraces nu nog werkelijk een behoorlijken vorm van sport mogen genoemd worden. Het risico is groot, niet de meest bedrevene, doch de meest roe- kelooze wint, de renners wagen voor een gering honorarium leven en gezondheid, de revenuen der wedstrijden komen de gemeentekas en een speculatiecommissie ten goede. Mogen de medici door hun aanwezigheid op het terrein (een voor waarde, van de zijde der politie voor het doorgaan van deze wedstrijden gesteld) deze grasbaanraces verder bevorderen? Natuurlijk zullen de artsen onmiddellijk komen, als er een ongeval gebeurd is, maar hun weigering er voortdurend bij te gaan zitten, zou de races onmogelijk kunnen maken. Steensma wist niet hoe het voorbarige en ten deele onjuiste (hulpweigering zou nooit in de bedoeling liggen) bericht in de pers is gekomen; van een interpellatie in den Raad is tot dusverre niets vernomen. Van vele zijden werd met het stand punt van Steensma instemming betuigd, er werd zelfs op gewezen hoe de sadisti sche lust om ongevallen te zien bij het publiek geprikkeld wordt. Aan den anderen kant vond men, dat men die gevaren niet moest overschatten: het laatste doodelyke ongeval is hier 15 jaar geleden voorgekomen, ook andere vormen van sport, voetbal, zwemmen, geven ongelukken. Het slot was het aannemen van een motie-Steensma, waarin de vergade ring als haar meening uitsprak dat de medici, van oordeel, dat de grasbaan- motorraces geen behoorlijke vorm van sport zijn, deze niet door hun aan wezigheid op het sportterrein moeten bevorderen. Tot zoover het verslag, dat in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde is versche nen. Men ziet uit het aannemen der motie- Steensma dat wanneer men deze ook in practijk brengt het gevolg zal zijn, dat geen der bij den kring aangesloten dok toren voortaan bij de grasbaanraces aan wezig zal zijn. De politie heeft bepaald, dat geen motorraces gehouden mogen worden wanneer daarbij geen medicus aanwezig is en dit zou dus het einde van de motor races beteekenen, tenzij men natuurlijk een dokter van elders kan vinden, die zich voor het bijwonen der wedstrijden beschik baar wil stellen. Wij willen er hier nog op wijzen, dat Alkmaar tegenwoordig nog de eenige plaats is waar grasbaanraces worden ge houden. Waar dus elke gelegenheid zich hiervoor te trainen ontbreekt en het geva- renpercentage dus veel grooter is gewor den, valt er inderdaad alles voor te zeggen een einde aan deze langzamerhand onpo pulair geworden races te maken. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. In den nacht van 16 op 17 October brand de te Nibbixwoud een boerderij af staande aan den Wijzend. Slechts eenige koeien kon den in veiligheid worden gebracht. De po litie stelde naar de omstandigheden waar onder deze brand plaats vond een uitgebreid onderzoek in. Thans is de bewoner gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Alkmaar ge steld, DR. VAN DAM HERDACHT IN DEN MEDISCHEN KRING. Het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde bevat in zijn nummer van 23 October een verslag van de afdeeling Alkmaar en omstreken waarin melding gemaakt wordt van een herdenking van wijlen Dr. J. M. van Dam in de Septembervergadering. De voorzitter van den kring heeft een herdenkingsrede uitgesproken waaraan wij het volgende ontleenen: Van Dam was een populair man in en buiten de geneeskundige wereld in deze streek; een zeer bekwaam chirurg, een gemoedelijk en vriendelijk arts voor zijn patiënten en een hulpvaardig en kalm raadgever voor zijn collega; op sociaal geneeskundig gebied had hij zijn sporen verdiend. Hij was medeoprichter en jaren lang bestuurslid van ons afdeelingszieken- fonds; groot was zijn aandeel in het voor bereidende werk bij den bouw van onze beide ziekenhuizen; als voorzitter van onze afdeeling, van onze specialistenver- eeniging, als lid van de oude S.O., als plaatsvervangend lid van een medisch tuchtcollege heeft hij ons Maatschappij leven aan zich verplicht, terwijl hij ook ir» het openbare leven daadwerkelijke be langstelling in verschillende dingen toon de. Zyn heengaan wordt in wijden kring gevoeld en uit de burgerij heeft zich een comité gevormd met de bedoeling een fonds te stichten te zijner nagedachtenis; de bestemming van dit fonds is nog niet in détails geregeld. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog geregeld uit in de gemeente Akersloot. 100 gevallen zijn reeds aangegeven, terwijl 9 weder te kennen hebben gegeven, dat de ziekte is geweken. Over het algemeen is de ziekte hier niet van kwaadaardigen aard. Ook bij het vee van vier veehpuders te Oude-Niedorp werd mond- en klauwzeer ge constateerd, waardoor het aantal gevallen in die gemeente is vermeerderd tot 26. Het aantal gevallen in de gemeente Wieringen is de 60 reeds gepasseerd, door nieuwe gevallen, onder het vee van de heeren M. Lon, Zandburen, Jn. Tijsen, Noorderweg, S. Snooij, Stroeërweg, B. Zuidema, Molenweg, Wieringermeer, C. Koorn Vzn., Havenstraat en P. Mulder Jzn., Westerlanderweg. Het vee van de heeren C. Ruiter, Bierdijk, Jb. Lont, Elft en L. Mulder, Stroeërweg en mevr. wed. de Maesschalck, Polderweg, is weer hersteld. SECRETARIS K. v. K. VOOR WEST-FRIESLAND BENOEMD. In de Zaterdag gehoüden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland is tot secretaris be noemd mr. A. D. van Assendelft de Coningh te Amsterdam. Er waren 300 sollicitanten en de be noemde was no. 2 van de voordracht. De heer Van Assendelft de Coningh is 46 jaar, hij is gehuwd, heeft één kind en is advocaat te Amsterdam. KINDERVERLAMMING. Door den gemeentearts te Akersloot is by een kind van den heer T. kinderverlam ming geconstateerd. Van de kleine, oud on geveer 3 jaar, is de toestand ernstig. GESLAAGD. Machinisten-examen. Geslaagd is voor voorloopig diploma A. Servaas te Hengelo de heeren A. Maas te 't Zand, P. F. Ratelband te Souburg en C. L. Bosschaart te Oost-Souburg. TOURNEE V.A.R.A.-ENSEMBLE. Door de V. A. R. A. wordt een tournée georganiseerd met het populaire V.A.R.A.- ensemble „Fantasia" onder leiding van Eddy Walis en waaraan tevens wordt mede gewerkt door Emmy Arbous en Jan Lemaire, resp. met zang en voordracht. De bezoekers kt ij gen in snelle vaart een bonte afwisseling te genieten: muziek, show, zang, voordracht en tooneel. De pers is vol bewondering over hetgeen op de Fantasia-tournée geboden wordt. Donderdag 28 October komt het ensemble in de Harmonie. De zaal zal ongetwijfeld te klein zijn om het groote aantal liefhebbers voor dezen avond te bevatten. Verdere bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. GELDINZAMELING VOOR DE ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. Zooals men weet, heeft de minister van sociale zaken op 5 October jl een radiorede gehouden voor het Nederlandsche volk tot aanbeveling van de geldinzameling, welke in de maand October of kort daarna over het geheele land zal worden gehouden ten be hoeve van de ondersteunde werkloozen, in gevolge de ministerieele circulaire. De regeering heeft namelijk voor de on dersteunde werkloozen een spaarregeling in het leven geroepen, waardoor het hun mo gelijk zal zyn, den achterstand ten aanzien van de voorziening van kleeding, dekking en schoeisel, die in hunne gezinnen geleide lijk tengevolge van de langdurige werkloos heid is ontstaan, eenigermate in te halen. Deze spaarregeling komt hierop neer, dat de werkloozen, die per week 25 cent sparen, van het Rijk en de gemeente samen per week een bedrag van 25 of 40 cent ontvangen (al naar gelang de grootte van het gezin). Intusschen zal die regeling eenige maan den gewerkt moeten hebben, voordat de werkloozen van het overgespaarde bedrag en den bijslag daarop van de Overheid aan schaffingen van kleeding, schoeisel en dek king kunnen doen. Voor overbrugging nu van dit tijdvak, dat zijn dus de eerstvolgende wintermaanden, zal een beroep gedaan worden op het Neder landsche volk, voor zoover dat niet werkloos Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer „De -piooy :(*uxoj-'iSTq) „reesi uap uba jatiaoit rol Adolf Wohlbrück. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Sherlock Holmes (amus.); hoofdrollen Hans Albers en Heinz Rühmann. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Waarheen China (cultureele film); extra: Een liefdeslied per radio (amus.) Toegang eiken leeftijd. Eiken middag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Zeven de hemel (rom.); hoofdrol Simone Simon. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 26 October. 8 uur, gebouw De Unie, genootschap Hol landFrankrijk. Spreker: Octave Aubry over „L'homme chèz Napoleon". Donderdag 28 October. 8 uur, City-theater, film Tsjeljoeskin, hel den van het Poolgebied (cultureele film); toegang voor eiken leeftijd. 8 uur, Harmonie, voor de VARA, optre den „Fantasia", o.Lv. Eddy Walis, Emmy Arbous en Jan Lemaire. Fokveemarkt en keuring van geregis treerd rundvee te Schagen. of behoeftig is, om door een gave in den allereersten nood aan kleeding, dekking en schoeisel bij de ondersteunde werkloozen te voorzien. Deze inzameling wordt slechts éénmaal ge houden. Door deze te steunen helpt men zijn hulpbehoevende stad- en landgenooten by de aanschaffing van warme kleeding, dekking en schoeisel. Binnenkort zal het Crisis-Comité-B in deze gemeente, dat zich reeds eenige jaren be langeloos heeft belast met de verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel aan on dersteunde werkloozen, een beroep op het Alkmaarsche publiek doen om de door het Comité georganiseerde geldinzameling te steunen. Laat het publiek bedenken, dat het beter is te geven dan te ontvangen en dat men dankbaar behoort te zijn, wanneer men niet door de werkloosheid is getroffen. Het Alkmaarsche Crisis-Comité-B hoopt, dat de ingezetenen uit medegevoel voor hunne werklooze medeburgers met gulle hand zullen geven, en dat ieder, wien zulks maar eenigszins mogelijk is zijn gave voor dit doel zal offeren, waarvoor op Woensdag 3 November a.s. een speldjesdag zal worden WEGENS STERFGEVAL EN REORGANISATIE. SPAANDER EN CO. Zoo zeiden onze voorvaad'ren. Maar daar „sogen sij Kun taback" met niet minder smaak om; geurige en milde tabak, met zorg gemêleerd en lang van sneê. Zoo kunt U ze tegenwoordig nog rooken. ANNO 1753 SCHOUT 15c». COOPVAERT lOct-pi' gehouden, terwijl tevens bij de gegoede in» gezetenen circulaires ter teekening zullen worden aangeboden. Dames en heeren, die zich willen belasten met de inzameling van gelden worden vrien delijk verzocht zich schriftelijk aan te mel den bij het Crisis-Comité-B, adres Doelen straat 30, vóór Donderdag 28 October a.s. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 19—26 OCTOBER 1937. Nieuwe zaken: Den Helder: N.V. Bloembollenkweekerij en -handel J. A. W. Roozen, Rozenstraat 23. Bakkerij D. C. de Vries, Koningdwars straat 61, brood- en koekbakkery. Zuidscharwoude: N. Sneekes en Zonen, Zaadhandel, Dorpsstraat A 135, handel in tuinbouwproducten. Wijzigingen: Alkmaar: N.V. Dames- en Heerenmode magazijnen v./h. G. Worm, Houttil 54 en 70; bestuurswijziging. N.V. Kleedermagazijn v./h. A. Spaander Co., Hoorn; bestuurswijziging. J. J. Hofstee, Fnidsen C 88, galanteriënj overgegaan aan mevr. de wed. E. Hofstee- Happé. Op uitnoodiging van de firma Sam. L. Ja- cobson en Zoon te Amsterdam hield Dr. Ir. M. D. Dijt in het hotel „De Toelast" te Alk maar een lezing over „De prijsontwikkeling van grondstoffen". De lezing werd ingeleid door den heer Sam die er aan herinnerde, dat dr. Dijt in Amsterdam voor de kringen uit den handel dit onderwerp had besproken, met het resul taat, dat in breeden kring de behoefte ge voeld werd diens inzichten verder uit te dra gen en besloten werd den heer Dijt uit te noodigen, ook in andere plaatsen dit onder werp te behandelen. Spr. bracht dr. Dijt dank voor zijn welwillendheid, om aan de uitnoodiging gevolg te geven. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den inspecteur van de Directe Belas tingen, door den agent van de Nederland sche Bank, den secretaris van de Kamer van Koophandel en verschillende leiders uit het Alkmaarsche bedrijfsleven. Het woord aan dr. ir. Dijt. De prijsvorming van grondstoffen, aldus dr. Dijt, is in den loop der tijden labieler ge weest dan die van eindproducten. Bij de in- dustrieele grondstoffen meer als gevolg van invloeden van de zyde van de vraag, waar bij het aanbod zich dan trachtte aan te pas sen, bij de agrarische meer als gevolg van invloeden van de zijde van het aanbod, waar door kleine overschotten of tekorten aanlei ding konden geven tot sterke prijsdalingen. De prijsvorming van de grondstoffen heeft een grooten invloed gehad op de beweging van het algemeen prijspeil, hetwelk, zooals spreker aan de hand van verschillende gra fische voorstellenden aantoonde, in de laatste eeuw de neiging gehad heeft steeds grootere uitslagen te vertoonen, uitslagen, welke in de laatste crisis aanleiding hebben gegeven tot catastrophale werkloosheid, regeerings- bemoeiingen als devaluaties, handelsbelem meringen, productieregelingen, enz. Spreker gaf eenige oorzaken aan van de steeds grooter wordende labilisatie van het economische leven, waaronder de uitbrei ding van de rol, die het crediet speelt, de verhooging van het algemeen welvaartspeil, de ophooping van de menschen in de stad en de wijze van voorraad vorming wel zeer be langrijk zyn. Door den grooten omvang van het crediet veroorzaakt een geringe prijsdaling een groote verschuiving in het nationale inko men en wordt deze prijsdaling oorzaak van nieuwe dalingen. Deze prijsdalingen versto ren ook weer de internationale betalingsba lansen, waarvan handelsbelemmeringen, de valuaties en clearingverdragen weer het ge volg zyn. Door het hoogere algemeene wel vaartspeil wordt de elasticiteit van de vraag naar goederen hoe langer hoe kleiner, waar door het evenwicht van vraag en aanbod niet gemakkelijk gevonden wordt. Spr. demonstreerde aan de hand van de conjunctuurbeweging van de koffie, welke wijzigingen zich in verband hiermede in de laatste eeuw hebben voorgedaan. Ophooping van onverkoopbare voorraden wordt een in steeds erger omvang terugkeerend verschijn sel. Door de ophooping van de menschen in de stad is het marktmechanisme veel be langrijker doch ook veel gevoeliger gewor den, terwijl het houden van voorraden door consumenten meer en meer in beteekenis vermindert en de voorraadvorming vrijwel geheel op den handel gaat drukken. Het geld en de goederenprijzen. Voorts werd het verband tusschen het geld en de goederenprijzen besproken. Eenerzijds leidt een hoog prijspeil tot een beperking van de goudproductie en dus van den toevloed van nieuw geld en werkt daar door krachten op, welke het prijspeil op den duur moeten drukken. Anderzijds hebben de perioden van lage prijzen aanleiding gege ven tot uitbreiding der goudproducten, waarvan op den duur weer 'n stimuleerende invloed op het prijspeil uitging. In de hui dige depressie is de goudproductie buiten gewoon uitgebreid, waardoor een sterke toe name der goudreserves is veroorzaakt. In de afgeloopen jaren is hierbij gekomen, dat door de verschillende devaluaties de goudbasis van het geld- en credietstelsel in de Westersche staten geweldig is uitgebreid. Behalve de nog steeds te geringe bedrijvig heid ligt in dezen geldovervloed de hoofdre den van de zeer lage geldrente, welke er op het oogenblik is en die te zijner tijd weer tot stimulatie van het bedrijfsleven en van het prijsniveau moet meewerken. De afzonderlijke grondstoffen. Wat de afzonderlijke grondstoffen betreft, wees de spreker op het verschil in de reac tie van de productie van de industrieele te genover die van de agrarische grondstoffen op prijsschommelingen. De agrarische grondstoffen reageeren zeer langzaam en voor 1914 ook slechts zeer weinig op lage en hooge prijzen, de industrieele daarentegen wel, waarbij het opvallend is, dat de schommelingen in de productie al grooter worden. Wat de agrarische grondstoffen betreft, hier van produceerde de wereld na den oor log te weinig voor de behoefte; hiervan waren de zeer hooge prijzen in die jaren een gevolg, doch het duurde feitelijk tot 1928 eer de productie weer op peil was en toen was zij meteen iets te groot voor het verbruik met de bekende ge volgen: ineenstorting prijspeil na 1929 enz. Tot 1932 handhaafde het bebouwde areaal zich nog evenals in vroegere de pressies, doch daarna nam het sterk af. Hoewel de productie de laatste paar jaar weer toeneemt, zoo zou deze thans by een voldoende welstandspeil te klein moeten worden geacht. Een overzicht van de belangrijkheid der grondstoffen leert dat tarwe het belangrijk ste product voor de prijsvorming is. In den internationalen handel neemt suiker onder de grondstoffen de tweede plaats in. In de periode 1925/'29 beliep de internationale handel van tarwe inclusief meel 20 millioen ton tegen dien van suiker 12 millioen ton; sedert die periode is tijdens de hevige crisis zoowel de suiker- als de tarwehandel met meer dan 1/4 teruggeloopen. Op deze wijze is mede door invloed van de handelsbelem meringen de wereldmarkt veel kleiner ge worden, waardoor de prijsvorming steeds onberekenbaarder wordt. Conclusies. Het spreekt vanzelf, dat onze samen leving, zoowel nationaal als internatio naal, eerst weer tot rust kan komen, wanneer het prijspeil op een redelijk peil zou kunnen worden gestabiliseerd. Spreker ontwikkelde op welke wijze dit zou kunnen geschieden door middel van internationale valorisatie van grondstof fen. Hiermede zou eerst recht een eco nomische vrede zyn te verkrijgen, waar op de samenleving zich verder behoor lijk zou kunnen ontwikkelen. Zoo lang dit echter niet het geval is, zul len de producenten en consumenten zich moeten dekken tegen de onberekenbare ri sico's, waarbij de termijnmarkten nog vele diensten zullen kunnen bewijzen. De geschiedenis, aldus spr., leert ons, dat de verschillende organen in de samenleving onafscheidelijk aan elkander verbonden zijn. Wanneer wij de cultuur willen ontwikkelen, dan moeten wij dit doen met de zaken, die ons hebben groot gemaakt: de vrye handel en de internationale samenwerking. Wanneer wy in 1921 het te veel aan agra rische grondstoffen hadden gereserveerd, en dit 6 jaar lang hadden gedaan, dan zou den de kosten daarvoor 1.50 per hoofd en per jaar hebben bedragen. Wij zouden dan een stabilisatie van de hoofd-grondstoffen hebben verkregen met als gevolg een stabi liteit van de andere grondstoffen. Het onlogische van de samenleving in de laatste acht jaar is geweest, dat wy de vette jaren als magere jaren over ons hebben la ten komen. De waarde van de overschotten bedroeg maar één duizendste van het nationaal ver mogen. De tegenwoordige tijd is op het goud gericht en tengevolge van dien geest is men bang voor den overvloed. Bij het door spr. voorgestane stelsel van goederen-gemeenschap ontstaat nieuwe koopkracht, kan men nieuwe goederen gaan produceeren en kan men tot een hooger peil komen dan tot nog toe. Voor de samenleving als geheel oordeelde spr. het absoluut nood zakelijk, dat men op korten termyn komt tot internationale organisatie van de Westersche staten, waarbij de grondstoffen door revalo- risatie worden gestabiliseerd en de overschot ten gereserveerd. Zoolang dit niet geschiedt, dienen consument en producent er rekening mee te houden, dat wy staan voor de meest grillige ontwikkeling van de grondstoffen. (Applaus.) Vragen gesteld. Op een vraag of door het plan-Deterding niet reeds op kleine schaal iets bereikt is van hetgeen spr. voorstelde, antwod^dde spr., dat dit plan lag op een ander terrein. Dit plan is veel éénzijdiger en meer een essentieel plan. Op een vraag of de sterke heffingen op suiker in ons land niet mede een factor zijn voor de opeenhooping en of stabilisatie niet sterk de speculatie in de hand zou werken, evenals het steunen van de termyn-markt, antwoordde dr. Dijt, dat inderdaad het sui- kerverbruik door de hooge heffingen sterk wordt geremd. Bij een wereldmarktprijs van 4 cent en een pijs van 40 cent voor de huis vrouw, is er geen verband meer tusschen consumptieprijs en productieprijs. In landen met een lageren accijns, die in welstand met ons land te vergelijken zijn, is de suiker-consumptie veel hooger. Bij stabilisatie van de grondstoffe® wordt de speculatie juist uitgesloten, zon der dat verbodsbepalingen noodig zijn- Het stabilisatie-instituut stelt spr. zich voor als 'n passief instituut, dat den handel zijn gang moet laten gaan en het overschot in ontvangst moet nemen voor zoover het aangeboden wordt en die overschotten tegen denzelfden prijs weer moet afgeven, zoodra die gevraagd worden. Het koopen op termijnmarkt beveelt spr. alleen aan voor menschen, die ermee te maken heb ben en spr. is van oordeel, dat deze, als zij dit niet "doen, juist speculeeren. Tenslotte legde spr. er nog den nadruk op, dat internationale overeenkomsten ook behoorlijk moeten worden nage komen. De individueele producent moet reke ning houden voor de wereldmarkt met de loonen en werktijden van zijai concurren ten in andere landen, maar als geheel schaadt de samenleving zich door een lageren loonstandaard, die noodwendig verminderde consumptie brengt. De voorzitter sloot hierop de bijeen komst met een woord van dank aan den spreker en vragenstellers.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2