orig. Russisch Tafellinnen. ir» KIJKEUOOPELCLOECK AMSTERDAMSCHE BEURS NIEUWE ZENDING GERARD WORM. IN DE HOUTTIL staatsleeningen. bank-instellingen. cultuur maatsch. scheepvaarten. EERSTE BLAD „Fa'.'"el?T1' PIaS' H' ®°ereboom, Payglop 15, winkel ,n goud, enz.; omgezet in een vennootschap onder firma. Anna Paulowna: N.V. Bloembollenkwee- kerven -handel v./h. H. M. Ruijsenaars Hz.; bestuurswijziging. Castricum: Wed. J. A. Meijer, Vinkebaan 11, manufacturenhandel; benoeming ge volmachtigde. Egmond-Binnen: J. A. Nieuwenhuizen Heerenweg 329. wijn- en bierhandel; over gegaan aan F. J. Nieuwenhuizen. Egmond aan Zee: N.V. Maatschappij „Zeebad Egmond", Emmastraat 17; be stuurswijziging. Den Helder: P. Goes, Gravenstraat 75, meubelmaker, enz.; overgegaan aan J. s' Goes. De Rijp; Verkoopkantoor Permanent pre paraten G. Iverton Prescott Arizona U.S.A., Rechtestraat 42; verplaatst naar A'dam. Texel: Firma „Vlas Co.", Oudeschild, wasch- en strijkinrichting; vennootschap ontbonden; Bedrijf wordt voortgezet door D. M. Vlas. DE AANRANDING TE HEILOO. De politie verkreeg nog geen enkele aanwijzing over de daders van de aan randing van het 20-jarig meisje in de Boekelermeer. Heden heeft de politie de nabij gelegen sloot afgedregd omdat de mogelijkheid verondersteld werd dat het mes, waarmede de verwondingen werden aangebracht, daarin was geworpen. Er werd echter niets gevonden. Het meisje heeft over het algemeen een rustige nacht doorgebracht, doch af en toe werd zij met schrik wakker en sloeg zij roepende: „los, los" om zich heen, zoodat zij nog niet alleen kon worden gelaten. Hedeimiddag had zr echter reeds een rustiger slaap. COVOTO. (Comité voor Tooneeluitvoeringen). Van het nieuwste blijspel van Franz Molnar: Groote Liefde, waarmee het Comité op 3 November zijn dertiende speeljaar opent, schreef de Weensche pers na de eer ste voorstelling: een van waarlijk leven tintelend, charmant blijspel, gezien in het licht van een allesoverwinnende humor Ook de Hollandsche pers gaf een buiten gewoon gunstig oordeel; zoo schreef het Handelsblad: Een blijspel, dat de toeschouwers al dadelijk in de goede stem- van Dinsdag 26 October 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANUSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste k Vorige koers 4 Nederi. 1934 1017/lg 3 Ned.-Indië 1937 96'3/16 5)4 DuitscbL '30 m verkl. 29 Amsterd Bank UB Handel Mij. Cert 250 160 Koloniale Bank118 Ned. tnd Handelsbank 13074 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 487/s Calvé Delft Cert75'/g NederL Ford 245'/4 Philips Gloeit Gem. Bezit 31074 Unilever 139''/ii INDUSTR OND. BU1TENL. Am Smelting 367/s t t 207M 31 Vis lJ/s 25 wM H9/l6 7S/l6 Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. t 37'/4 U. S. Leather4'/« H V A425 Java Cultuur 148ys Ned. Ind. Suiker Unie. 1247: Vorstenlanden 36 Dito actions mijnbouw. Alg Esplor. Mij. Redjang Lebong petroleum. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak 20.10 82 1687, 337 3487, 807. Phillips Oil 285/s Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber Kon. Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEÓEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadiao Pac §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim •E-7'vi'dend. Prolongatie vorige koers yheden y pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 12% 1 IVlS 2071/, 139 1467, 85 102 2% 1171/, 118 109 278 280 29»/. 69 5% 2.30-45 KW/is 9b'/, 367. 148 1607, 123 1 '67. 49-507, 77 250 3177,-9 1435-41 407, 2478-W, 357,-»/. l'/is-'/s 279/is 131-9/1, 43-7, 47s 440-U/, 154 1287, 39'/, 13 827, 1681/, 3397, 353-4 81-2 317. 13'a/)f,-4 ll|-% 211-3 144 1467,-7 86 1057, 37i. 120 1207,-1 20G7, 283-5 280 30 167.-7, 117, 71 6l/l8"Vs New-York 1.80'/, 1.81'/, Londen 8.95)4 8.95'/,, Berlyni 72.66 72.64 Parys 6.09 6.05 Brussel (Belga) 30.51 30.51 Zürich 41.69 41.69 Kopenhagen 40.— 39.97)4 Stockholm 46.17)4 46.17)4 Oslo 45.— 45.— Italië 9.55 Praag 6.3334 ming brengtdat de bekoorlijke vita liteit heeft van de jeugd en dat ongetwijfeld geruimen tijd repertoire zal houden N. Rotterdamsche Courant: Brillant hanteert hij weer den snellen dialoog. Het Masker heeft onder de zuiver gestemde regie van Ko Arnoldi een uitste kend verzorgde voorstelling gegeven Het Volk: Voor Franz Molnar een gegeven om van te smullen. Hij maakt er een fijn brillant blijspel van. £ucfitvaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Reiger (uitr.) in Basrah; Valk (uitr.) in Batavia; Torenvalk (uitr.) in Rangoon; Buizerd (thuisr.) in Jodhpoer. Vanmorgen te 6 uur 56 is de Pelikaan, gezagvoerder Both, van Schiphpol naar In- dië vertrokken. Aan boord bevinden zich tien passagiers, resp. vier voor de route AmsterdamKarachi, vier Amsterdam Jodphur, één AmsterdamCalcutta en één AmsterdamBagdad. Onderweg stappen nog twee passagiers in, één voor Basra Jodphur en één voor BangkokBatavia. Voorts wordt 86 K.G. vracht, 315 K.G. briefpost en 28 K.G. pakketpost vervoerd. Jiucgediike Stand ALKMAAR. OVERLEDEN: Jannetje Veeter, gehuwd met Klaas Broer tjes, 70 jaar. JCeck ÓL School HERDENKING DER HERVORMING. Zondag a.s. zal het vierhonderd en twintig jaar geleden zijn, dat dr. Maarten Luther, pastoor aan de Slotkerk te Wittenberg en hoogleeraar aan de kort te voren daar ge' stichte universiteit, zijn bekende vijf-en-ne gentig stellingen over den aflaathandel aan de deur dier Slotkerk aansloeg om daarmede een debat uit te lokken over de door hem in zijn stellingen gedane uitspraken in zake dien aflaathandel. Het is bekend hoe door die eenvoudige handeling een groot deel van Europa, reeds door humanisme en renaissance in beweging gebracht, tot nadenken kwam over den toe stand van kerk en geloof en hoe die bewe ging invloed heeft geoefend op staat en maatschappij, op kerk en geloof. Omdat dit jaar die herdenking valt op een Zondag is er reden om te verwachten dat de voorgangers in de protestantsche kerken niet zullen nalaten de aandacht hunner hoorders op dit groote feit en zijn beteekenis te rich ten. Niettemin heeft de afdeeling Alkmaar der sedert 1853 bestaande Evangelische maat schappij, aan haar gewoonte getrouw, ter af zonderlijke herdenking van dat feit in de daartoe door heeren kerkvoogden der Ned. herv. gemeente afgestane kapelkerk een af zonderlijke samenkomst belegd, waarin dr. F. J. Beerens, predikant der Ned. herv. gem. te Utrecht hoopt voor te gaan en zal behan delen het onderwerp „Onverwoestbaar". Verwacht mag wordfcn dat de protestanten van Alkmaar, die als alle Nederlanders in de laatste jaren hebben begrepen hoezeer de geestelijke goederen en vrijheden, in de vo rige eeuwen veroverd, thans nog weer door' allerlei machten bedreigd worden, niet zul len nalaten dien avond door een goede op komst te getuigen van hun vasten wil pal te staan voor de in die bewogen eeuwen met veel strjjd en leed verkregen vrijheid op godsdienstig gebied. De samenkomst begint om 8 uur. £aatste A ungecorrigeera NEDERLANDSCH SCHIP IN NOOD. Brand aan boord van de Megara. Het draadlooze station te Landsend (Eng.) heeft, naar Lloyds verneemt, het volgende noodsein opgevangen van het Neder- landsche motortankschip Megara: „S. O. S. positie 18 mijl ten noordwesten van het eiland Yeu, 40 mijl ten zuiden van Demonding der Loire". De Megara behoort toe aan de petroleum- maatschappij La Coruna in den Haag, Het meet bruto 7992 en netto 4506 ton. De Me gara was uit Houston in Texas naar Pauil- lac vertrokken, was hier op 22 dezer aange komen en thans ter voortzetting van zijn reis onderweg. Het noodsein is hedenmor gen om 10.26 uur Greenwichtijd ontvangen Nader werd vernomen, dat aan boord van de Megara brand uitgebroken was. Op dit bericht is de zeesleepboot Zwarte Zee van L. Smit's internationale sleepdienst tusschen 11 en 12 uur uit Douarnenez ver trokken voor het verleenen van hulp. De „Megara" bevindt zich volgens deze opgave op 30 mijl ten westen van St. Nazaire. ERNSTIGE VERDUISTERING TE VLAARDINGEN. Wethouder van Vlaardinger- Ambacht aangehouden. In verband met gepleegde malversaties ten kantore van de firma IJzermans en co., reederij en haringhandel te Vlaardin- gen, heeft de politie van Vlaardingen gistermiddag den heer C. J. G. W., kan toorbediende bij deze firma, in diens woning te Vlaardinger-Ambacht gear resteerd. Naar wy vernemen, moet het verduis terde bedrag in de duizenden loopen. De heer Wdie in het openbare leven ver schillende functies bekleedt, is wethouder van financiën en onderwijs te Vlaardinger- ambacht. Bijna veertig jaar is W. by de firma IJzermans werkzaam. DE REIGER HEEFT VERTRAGING. Het zit gezagvoerder Abspoel, die met de Reiger naar Indië vliegt, niet mee. Moest hij na zijn vertrek van Schiphol op j.L Zaterdag na twee uur terugkeeren wegens een wei- gerachtigen automatischen piloot, het slechte weer was oorzaak, dat hy den eersten dag Napels niet bereikte, doch Parijs als eindha- ven voor lief moest nemen. Den volgenden dag werd verder gevlogen, tegen den storm in, welke zoo krachtig was, dat de reis voor den Zondag te Marseille moest worden ge staakt. Maandag was het weer nog wel niet mooi, maar toch kon Brindisi worden be reikt. Van hier is de Reiger vanmorgen om 4.50 uur naar Athene gestart, waar het toe stel tusschen 7 en 8 uur is aangekomen. De reis werd daarna voortgezet naar Rhodus. VIERHONDERD KIPPEN GEGAST. Benzinedampen oorzaak. Hedennacht ging een vrachtauto met ruim 800 jonge kippen van Ermelo naar de markt te Purmerend. In Amsterdam aangekomen, bemerkte de chauffeur dat er iets aan zyn wagen mankeerde. Hij stalde dezen in een garage en liet den wagen repareeren. Om de kippen te bescher men gooide hij een zeil over de kisten. Toen hij op de markt te Purmerend kwam bleek dat een vierhonderdtal kippen dood lagen, gegast door de benzinedampen, terwijl de overigen voor een groot deel waardeloos zijn geworden. SCHEEPSBOTSING OP DE WESTER SCHELDE. Schipper verdronken. Vanmorgen is het met grint geladen schip Eduard Ceurvels, dat op de Westerschelde in een sleep naar Antwerpen voer, door het Engelsche stoomschip Beaverburn aangeva ren. De Eduard Ceurvels kreeg aan de ach terzijde zoo ernstige schade, dat het onmid dellijk zonk. De schippersvrouw sprong overboord en kon door de bemanning van een der andere gesleepte schepen worden gered. De schipper verdween echter met zijn schip in de diepte. Het vaartuig ligt hinderlijk voor de scheepvaart. AFLOOP VAN VERFOOPINGEN! Uitslag veiling bij opbod gehouden op Zaterdag 23 October 1937, ten overstaan van den notaris Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de navolgende perceelen weiland, gelegen in de gemeente Bergen, in de onmiddellijke nabijheid van Alk maar: a. aan den Bergerweg: 1 Weiland, groot 2.73.40 H.A. 5536.35 2. Weiland, groot 0.79.70 H.A. 1609.94 3. Weiland, groot 1.89.60 H.A. 1971.84 4. Weiland, groot 2.51.80 H.A. 2341.74 b. aan den Groeneweg: 5. Weiland gr. 0.93.75 H.A. 1903.13 6. Weiland, gr. 1.56.25 H.A. 3359.38 Samen groot 10.44.50 H.A. 16722.38 De afslag en combinatiën blijven be paald op Zaterdag 30 October 1937, des voormiddags 11 uur in het café „Central" aan het Hofplein te Alkmaar. jMgezoudeu Stukken HET GASBEDRIJF VAN WARME NHUIZEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het verslag van de comité-vergadering van den Raad van War- menhuizen in uw courant van j.1. Vrijdag en speciaal naar aanleiding van uw onder schrift, verzoek ik U beleefd het onder staande in uw geacht dagblad te willen op nemen. U zegt in vorenbedoeld onderschrift, dat de gasafnemers in Warmenhuizen, Haren karspel en St. Maarten met verontwaardi ging kennis zullen nemen van het jongste raadsbesluit der gemeente Warmenhuizen. Ik weet niet hoe het in de buitengemeenten gesteld is, doch wat Warmenhuizen betreft ben ik er van overtuigd dat de overgroote meerderheid in onze gemeente met een ge voel van opluchting van dit besluit heeft kennis genomen. Misschien ten onrechte. Want als het inderdaad juist is, wat U schrijft, namelijk dat de raadsmeerderheid de oorzaak is dat de bevolking van een vier tal gemeenten jaarlijks duizenden guldens meer krijgt op te brengen dan noodig is, dan moet ik U gelijk geven en vind ik het ook heel erg. Maar is dit zoo? Dit is het juist, waaraan ik en vele gasverbruikers met mij twijfe len. U zoudt ons zeer verplichten, indien U uw betoog met cijfers zoudt willen staven. Als U met cijfers kunt aantoonen, dat het voordeel voor de gasverbruikers van War menhuizen werkelijk zoo groot is als U zegt, geloof ik dat geen twijfel meer mogelijk is. Zoolang deze voordeelen echter niet duide lijker worden aangetoond dan tot heden het geval is geweest, zijn wij niet overtuigd. Als we namelijk den gasprys van Warmen huizen vergelijken met dien te Alkmaar, meenen we dat deze de vergelijking zeer goed kan doorstaan. Vooral als we daarbij in aanmerking nemen, hetgeen door allen wordt bevestigd die daarvan practische on dervinding hebben opgedaan, dat 1 M3. gas met een calorische waarde van 4200 te Alk maar niet gelijkwaardig is met 1 M3. gas met een calorische waarde van 4500 in War menhuizen. Bovendien zal men bij de becijfering naar mijne meening geen rekening mogen houden met de reductie die Alkmaar in de eerste 5 jaar aan de gasverbruikers van de fabriek te Warmenhuizen verleent, daar dit slechts een gedeeltelijke betaling is van het bedrag dat Alkmaar bij de overname van het bedrijf boven de boekwaarde vergoedt, omdat de werkelijke waarde van het be-» drijf hooger wordt geacht dan de boek waarde. In totaal wordt hiervoor als ik juist ben ingelicht door Alkmaar 29000 betaald. In hoeverre deze waardeering juist is, wil ik in het midden laten, het geeft echter wel te denken, zooals ik één dezer dagen in een andere courant las, dat een particulier 50000 méér geboden heeft. Hoe het ook zij, U zult het wel met mij eens zijn, dat eene dergelijke betaling niet als een voordeel voor de gasverbruikers kan worden beschouwd, daar de meerdere waarde van het bedrijf, zij het dan ook en kele jaren later, in elk geval toch ook auto matisch aan de gasverbruikers ten goede zou zijl. gekomen. Beslissend dient voor Warmenhuizen m.i. slechts te zijn of de gasverbruikers by een overname van het bedryf daarvan op den duur voordeel zullen hebben. En dat is het juist, waaraan ik zeer ernstig twijfel. Want ondanks den teruggang van het gasverbruik, die naar mijne meening hoofd- zakeiyk wordt veroorzaakt door de zeer on gunstige toestanden in onze streek, is ons gasbedrijf nog kerngezond en kan tenge volge van de sterke afschrijvingen die steeds zyn toegepast, met enkele jaren een belangrijke verlaging van den gasprijs wor den tegemoet gezien, ongerekend nog de groote kans dat het gasverbruik tengevolge van een verbetering van de conjunctuur zal toenemen. Staat de fabriek in Alkmaar er ook zoo gunstig voor en openen zich ook daar zulke gunstige perspectieven? En kan worden verwacht, dat de gasverbruikers van Warmenhuizen bij overname van de fabriek door Alkmaar daarvan jaarlijks nog duizenden guldens voordeel kunnen hebben? Mijnheer de Redacteur, indien U dit kunt aantoonen, zoudt U de gasverbruikers van Warmenhuizen zeer verplichten en kunt U er op rekenen, dat zij als één man zullen staan achter hen, die pleiten voor over dracht van de fabriek aan Alkmaar. Met dank by voorbaat verblijf ik met de meeste hoogachtend. Uw. dw. P. KLANT. Wy kunnen naar aanleiding van het bovenstaande het volgende mededeelen: 1. Het strydpunt over het verschil in calo rische waarde tusschen Warmenhuizen en Alkmaar kan voorloopig als opgelost worden beschouwd, daar beide gemeenten zich tegenover Gedeputeerde Staten hebben be reid verklaard de kwestie aan een onpar- tijdig onderzoek te onderwerpen. Hierdoor kan dit punt buiten discussie blijven. 2. Uit de ontwerp-overeenkomst blijkt, dat vaststaat, dat de inwoners van de 3 gemeen ten (Warmenhuizen, St. Maarten en Haren karspel) zullen worden vrij gesteld van de betaling van meterhuur en omzetbelasting, hetgeen een voortdurend j aarlij ksch voor deel uitmaakt van 4.000. Bovendien wordt door Alkmaar geduren de 5 jaar 3.000 per jaar gegeven in den vorm van 1 cent gasprijsverlaging. Het hier voor in totaal benoodigde bedrag van 15.000 is op verzoek van Warmenhuizen onder „Goodwill" opgenomen teneinde aan het verlangen van den Raad te voldoen om de inwoners nog meer tegemoet te komen. De origineele „Goodwill" bestaat uit een bedrag van 14.000, zijnde de gekapitali seerde winst over 1935. Aan Schoorl, waar engros wordt geleverd, wordt een jaarlijksch voordeel van pl.m. 900 verleend. 3. Dat de perspectieven van het gasbedrijf te Warmenhuizen zoo schitterend zyn, mee nen wy te mogen betwijfelen. Inderdaad wordt behoorlijk afgeschreven en dalen daardoor de lasten. Maar het geeft toch wel te denken, dat de winst van 1935 ad 708 in 1936 is teruggeloopen tot 579, ter wijl ten laste van de rekening 1936 in ver gelijking met die van 1931 o.m. minder is gekomen, in ronde cyfers: aan steenkolen f 500. aan gaszuivering 300. aan rente 500. aan afschryvingen 1000. Totaal 2300.— Bovendien moet hierbij in het oog wor den gehouden, dat de winst nog is bereikt met een bijdrage ad 1.670 van de gemeente Schoorl wegens het voeren van de directie, enz. Dit contract eindigt per 1940 en het is niet waarschijnlijk, dat Schoorl bereid zal zijn deze voor Warmenhuizen uiterst voor deelige overeenkomst te handhaven. Verder is het gasdebiet niet alleen in 1935 en 1936 met rond 50.000 M3. teruggeloopen, maar ook in 1937 is in de eerste 9 maanden nog een teruggang van rond 6000 M3. te boeken. Of, gelet op deze resultaten, de verbrui kers op den duur met het eigen bedrijf zoo goed uit zullen zyn, is wel zeer dubieus. Bovendien wordt steeds over het hoofd gezien, dat ook in de toekomst de kapitaal rekening wegens „kosten voor vernieuwing en uitbreiding", hetgeen voor 1936 plm. 5000 heeft bedragen, zal worden belast. De Alkmaarsche tarieven liggen voor een groot deel van de bevolking, maar speciaal voor de minder kapitaalkrachtigen, lager dan de tarieven van Warmenhuizen. Tot meerdere zekerheid is bovendien be paald le. dat niemand ooit meer zal behoeven te betalen voor eenzelfde afname dan in 1935; 2e. dat by deze prysstelling alleen van in vloed zal zijn een verhooging van de kolen- prijzen, waarvoor een ruime marge boven het reeds verhoogde niveau is vrygehouden. Omtrent de Alkmaarsche fabriek behoeft men zich niet ongerust te maken. Ook hier is alles binnen enkele jaren geheel afge schreven, de capaciteit is ruim voldoende en de prima staat van onderhoud is een waar borg tegen tegenvallers. Recapituleerend is het voordeel voor de 3 gemeenten gedurende de eerste 5 jaren: 1. wegvallen van meterhuur en omzetbelasting 5 x 4.000 20.000 2. gasprijsverlaging 5 X 3.000 15.000 3. gegarandeerde winst 1935 5 X 700 3.500 4. Bovendien 5 jaar minder te betalen door Schoorl 5 x 900 4.500 Samen 43.000 ongeacht het opvangen van het risico we gens kolenprysverhooging, terwyl na die 5 jaren bly vend per jaar 4000, 900 en 700 a= 5600 gegarandeerd is. Wij zyn benieuwd met welke reëele cyfers men in Warmenhuizen kan aantoo nen, dat het handhaven van een eigen gas- bedryf voordeeliger is. Red. Alkm. Crt. DE HOTELS IN ALKMAAR EN OMGEVING. Alkmaar, 25 October 1937. Geachte heer hoofdredacteur, Met ergernis las ik hedenavond in Uw blad de alinea in het verslag van de Fede ratie van V. V. V.'s boven het Noordzeeka naal, waarin de voorzitter van Alcmaria V, V, V. beweerde, dat het badhotel te lüeecêecicfit Meest matige wind uit zuidelijke richtin gen; zwaar bewolkt tot betrokken; tijdelijk regen; weinig verandering in temperatuur. Veel kans op regen. De langgerekte voor den lage luchtdruk van de Poolzee tot aan de Portugeesche kust behoudt haar positie langs de vyfde graad westerlengte. Ter weerszijden stijgt de luchtdruk regelmatig zoodat de minima in diepte afnemen. Het luchtdrukverval verandert echter weinig zoodat de wind matig tot krachtig blijft met neiging tot afnemen. Over Finland en in oost-Europa komt een gebied van hooge luchtdruk tot ontwikkeling. De temperatuurverdeeling blijft in hoofdzaak dezelfde met groote warmte tot hoog in het noorden ten oosten van vyf graden w> sterlengte en gure wind uit noord op den oceaan die tot zuiden van 45 graden breedte koude brengt. Ook in oost-Europa blyft het zeer warm. In zuid- Frankryk en zuid-west-Duitschland is de temperatuur acht graden boven normaal, in Zweden zeven tot acht, in de Baltische Staten eveneens zeven graden. In west- en midden-Frankrijk vielen zeer zware regens, evenzoo in Engeland. Gistermiddag werden in Engeland onweders gemeld. In centraal- Europa en in Zweden bleef het droog. In onze omgeving is geleidelijk af nemen van den wind te wachten met betrokken weer. De kans op regen blyft echter nog steeds groot. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.14 uur tot 6.13 uur licht op. Bergen aan Zee het eenigst-fatsoenlijke hotel is in Alkmaar en omgeving. Als lid van de „Nederlandsche Hotels en Restaurants aangesloten bij de groep eerste rangs en grootbedrijven van Horecaf" wensch ik daartegen in het openbaar te protesteeren en de vraag te stellen of het op den weg van den voorzitter van Alc maria V. V. V., die toch wel allereerst tot taak heeft de stad zijner inwoning hoog te houden en de welvaart van haar inwo ners te bevorderen, ligt om voor 't geheele district zoo het hotelwezen in Alkmaar te diskwalificeeren. Ik doe mijn uiterste best om aan mijn gasten die accomodatie op het gebied van het hotelwezen te bieden, die in een vlak onder den rook van Amsterdam liggende provincie-stad van 30.000 zielen mogelijk is en dat ik daarin geslaagd ben kan blijken uit de talrijke tevredenheidsbetuigingen die ik van belangrijke buitenlanders en vooraanstaande personen uit ons land mocht ontvangen en waarvan ik gaarne aan mr. J. P. Bosman inzage verstrek. De mogelijkheid bestaat, dat wij hier te doen hebben met een slip of the tongue. In dat geval zal ik het, ook in het belang van mijn collega's in Alkmaar en omge ving, wenschelijk vinden, dat de voorzitter van Alcmaria V. V. V. openlijk amende honorable doet, aangezien zonder tegen spraak zou komen vast te staan, dat men in Alkmaar en omgeving slechts drie maan den in het jaar in een fatsoenlijk hotel zou kunnen verblijven. Met dank voor de plaatsing, FRANS G. A. PROOT. EEN OPROEP AAN NATUUR VRIENDEN. M. de redacteur, Zaterdag werden de eerste lysten met handteekeningen van hen, die getoond heb ben het zeer moeilyke werk dat het be stuur van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten op zich genomen heeft, te steunen, naar het kantoor op de Heeren gracht 540 te Amsterdam gezonden, ter waarde van een bedrag van 116.90, geof ferd door de inwoners van Alkmaar en uit de omgeving. Grootere en kleine giften, heidestruikjes, waarmede straks het prach tige bosch en heidegebied op de Veluwe, reeds bezit der Vereeniging, vergroot zal worden. Opmerkelijk bij deze inzameling was te bespeuren, hoezeer men de Veluwe bewon dert. Het argument, dat enkelingen te berde brengen, n.1. dat er zooveel armoede is, die noodzakelyker gelenigd moet worden, lijkt my in dit verband niet geheel juist. Na tuurlijk moeten de armen geholpen worden, doch daarbij moet men bedenken, dat dui zenden inwoners van de groote steden, er naar snakken, eens eenige weken naar buiten te kunnen gaan. Arm en rijk, jong en oud kunnen profiteeren van hetgeen ongerept in natuurlijke schoonheid door de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten is aangekocht, aan hare zorgen blijft toevertrouwd. Hoevelen vinden ge zondheid, kracht en levenslust weer bü het dwalen in de natuur, zeer zeker vindt men geen rusthuizen, sanatoria kinder koloniehuizen by de fabriekssteden. Na het behoud van Hagenau, Rhederoord, Beekhuizen, de Rheder- en de Worth-Rhe- derheide, de Onzalige bosschen, de Im- bosch thans weer een oproep. Natuurvrienden helpt mee! Steunt het bestuur van Natuurmonumenten, door iets op een lyst te teekenen, of zelf iets te zen den. Het gironummer is 32391. Men is U zeker dankbaar voor een blyk van mede leven, ook al kan Uw gave niet groot zijn. Stompetoren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3