DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vrouwen en kinderen doodgeschoten No. 253 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 28 October 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Na de verovering van Tsjapei. CHINEESCHE HELDEN. De protocollen van de wijzen van Zion. De behandeling in hooger beroep. Zware bandjir op Sumatra. Vele dooden en gewonden. Onveilige Spaansche wateren. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. iii PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 28 October. Het is al weer de Duitsche koloniale kwestie, die aangesneden moet worden! De Times behandelde n.1. gisteren in een hoofdartikel de Duitsche eischen in deze en schreef hierover, na er op gewezen te hebben, dat „de reeks ingezonden stuk ken, die laatstelijk verschenen zijn, het zeer algemeene verlangen hebben doen zien, te komen tot een vreedzame regeling van dit probleem", o.m. het volgende: De openbare meening in Engeland steunt zeker niet op de these, volgens wel ke de wereldvrede verzekerd zou zijn, wanneer men zuiver en eenvoudig dat gedeelte van het verdrag van Versailles vernietigde, dat de koloniën betreft. Zij steunt echter evenmin op de stelling, vol gens welke het verdrag van Versailles in alle bijzonderheden gehandhaafd en nooit herzien moet worden, gelijk de verdrags clausules dit bepalen. Het gaat er dus niet om Duitschland zijn koloniën terug te geven, maar er oprecht naar te streven voor Duitschland een ter rein te vinden, dat voor ontwikkeling aanvaardbaar is: erkennen dat het „Capax imperii" is, zou te meer bevredigend zijn wanneer een zoodanig terrein voor Duitschland geopend kon worden door de drie of vier groote koloniale mogendheden, die aaneensluitende gebieden bezitten in Afrika. Vervolgens verklaarde de Times: „Men zou niets goeds tot stand brengen, wanneer men de expansiekVacht van Duitschland wilde breken door het binnen de twintig jaar geleden gevestigde grenzen te houden en door het te omringen als olifanten een tijger in den jungle. Het hangt echter niet alleen van Engeland af concessies te doen „zoo lang het nog tijd is". Het moet een internationaal gebaar zijn, want wanneer het een geisoleerde geste is, wekt het het gevaar veeleer de expansielust van Duitschland te prikkelen dan te bevre digen. Het blad beeindigde zijn beschouwin gen met te herinneren aan de twee voor waarden, die noodzakelijk zijn voor een bevredigende regeling: de onderhande lingen moeten gevoerd worden langs di- plomatieken weg en niet „door redevoe ringen op openbare pleinen" en ten twee de moet de Spaansche kwestie geregeld worden, voor zoover zjj Duitschland be treft. Nu heeft Duitschland, zoo merkt 't blad op, „voorzichtig geweigerd zich in Spanje te laten meesleepen in den om vang, waarin andere mogendheden dit hebben gedaan." Engeland heeft er zich niet in laten meesleepen dan alleen als bemiddelaar. Er is dus geen reden, waar om Spanje een permanent rotsblok zou zijn, dat den weg verspert, die leidt naar betere betrekkingen tusschen de beide landen." Het artikel in de Times-is op zich zelf verheugend, want men proeft er als het ware den wensch uit, om te komen tot be tere samenwerking. Dat wil natuurlijk heelemaal nog niet zeggen, dat de Duit sche eischen nu spoedig ingewilligd wor den of dat er zelfs kans op bestaat, dat Duitschland binnen afzienbaren tijd ko loniën kan krijgen. Het betreft hier uit sluitend de openbare meening van het publiek. Dit is reeds een belangrijk feit. De openbare meening kan krachtig zyn; ze kan zelfs wel eens de regeering dwingen tot een koersverandering. Nu echter de Engelsche meening zeker niet geheel afwijzend staat tegenover de Duitsche eischen, zal de Duitsche meening verstandige politiek moeten voeren, niet alleen in de koloniale kwestie, maar ook in andere vraagstukken, het buitenland betreffende. Duitschland kan heel wat be reiken, als het maar verstandig blijft. Al zien wij voorloopig nog geen Duit sche koloniën! Dat is een kwestie, die te sterk internationaal is. Japan gaat niet naar de negen-mogend- heden-conferentie. De reden er van heeft de Japansche regeering uiteengezet. Ze zegt, dat de conferentie berust op een be sluit van den Volkenbond, die Japan er van beschuldigt, het negen-mogendheden- verdrag te hebben geschonden. Bovendien beteekent het Japansche optreden China slechts een maatregel van zelfverdediging, waartoe Japan gedwongen is door de anti- Japansche uitdagingen der Chineezen. De Japansche regeering is er verder van overtuigd, dat een poging tot oplos sing van het Japan en China in het bij zonder betreffende probleem door zoovele mogendheden slechts nieuwe verwikkelin gen kan brengen en een rechtvaardige regeling van het conflict slechts belem mert. De Japansche actie in China heeft uitsluitend ten doel de Chineesche regee ring te dwingen tot het opgeven van haar politiek, die den vrede in' het Verre Oosten Na den terugtocht der Chineesche troepen naderden de Japanners gisteren Nan Siang tot op vijf honderd meter en bezetten het ten Zuidoosten daarvan ge legen Kiang Kiau, ten Zuiden van den spoorweg ShanghaiNanking. In den laten namiddag rukten de Ja panners op tot de Soetsjau-kreek. De Chineezen betrokken verdedigingsstel lingen ten Zuiden van deze kreek. Bij de bezetting van Tsjapei kwam het tot bloedige gevechten van man tegen man. In Tsjapei bevinden zich momen teel nog talrijke Chineesche mitrailleurs nesten, welke nog moeten worden op geruimd. Daar deze mitrailleursnesten zich veelal op hooge, gunstig gelegen punten bevinden, van waaruit de Chineezen hun tegenstanders gevoelige verliezen toebrengen, hebben de Japanners de grootste moeite, hun veroverin gen tot linies te consolideeren. Volgens de opgave der Japanners lodpt het front thans 500 meter Oostelijk van Nan Siang in Zuidelijke richting naar Kiang Kiau en vandaar naar den Noordelijken oever van de Soetsjaukreek en verder naar de Wang- poe. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft, naar Havas meldt, me degedeeld, dat de terugtocht der troepen uit Kiangwan en Tsjapei in volmaakte orde en met weinig verliezen is volvoerd. Een bataljon van de 28ste divisie heeft ge weigerd, terug te trekken en blijft tegen stand bieden in den sector ten Zuid-Westen van het Noorderstation. In gezelschap van Japansche officieren heeft een verslaggever van de „United Press" een bezoek gebracht aan de buiten wijken van Kiangwan, waar de Japanners nog niet zijn binnengerukt, daar het zoeken naar mijnen nog niet voltooid is. Geen huis stond er, of het was door gra naten gehavend, alle bruggen zijn vernield en de straten tot puinhoopen geschoten, waarin de groote gaten gapen door de grondmijnen geslagen. Nu de Japansche linkervleugel de interna tionale nederzetting zoo dicht genaderd is, heeft de Britsche consul-generaal allen, die in het Westelijk deel der concessie wonen, aangeraden de eerste dagen binnensnuis te blijven, met het oog op verdwaalde kogels. Ook heef* men voorzorgen genomen, om deze wijk onmiddellijk te ontruimen. Terwijl de Chineesche vluchtelingen in dichte drommr-n op den Brennan-straat wa re: samengepakt, beschoten de Japanners de Sungsing-fabriek, die een halve mijl Wes- te'ijk daarvan gelegen is. Onmiddellijk ont stond een groote paniek. De vluchtelingen trachtten zich in veiligheid te brengen in en achter de naastbij gelegen verschansmgen en onderkomens, zoodat de politie was ge dwongen, met gewe!d een betrekkelijke orde te handhaven. Vrouwen en kinderen werden in het gedram g onder den voet geloopen. Chineesche helden. Toen de Japanners den weg naar Shanghai trachtten schoon te vegen, speelden zich ontzettende tooneelen af. In koelen bloede staken de Japansche stoottroepen met de ba jonet de soldaten der Chineesche achterhoe de neer, die waren achtergebleven, om vol heldenmoed den terugtocht der hoofdmacht te dekken. Vreeselijk ook waren de verliezen der Ja panners. Als een stoomwals rolde het Japan sche leger aan, doch van Chineesche zijde brak een helsch-mitrailleurvuur los, waar door de Japanners bij honderden te gelijk vielen. Midden tusschen de oprukkende troe pen ontploften bovendien voortdurend de bedreigt en door communistische elemen ten gesteund wordt. De regeering heeft verder een verkla ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de toestand sedert het sluiten van het negen-mogendheden-verdrag geheel ver anderd is daar de communistische invloed in de binnenlandsche ontwikkeling van China groote wijzigingen in dit land ver oorzaakt heeft. Japan is geenszins afkee- rig van internationale samenwerking, doch de bestaande moeilijkheden tusschen Ja pan en China kunnen slechts door onmid dellijke onderhandelingen dezer landen opgelost worden. Japan wenscht cultu- reele en economische samenwerking met de andere mogendheden in China en zal de belangen en rechten dier mogendheden eerbiedigen. Chineesche grondmanen, tientallen slachtof fers in de lucht slingerend. De brand in Tsjapei heeft, naar het D.N. B. nog meldt, intusschen een lengte van vier kilometer en een breedte van drie kilometer bereikt. Dit stadsdeel, eens de woonplaats van een half millioen menschen en een groot industrie-centrum, is volkomen vernie tigd. Vrouwen en kinderen dood geschoten. De Japansche troepen, die naar de Soets jaukreek zijn opgerukt, hebben daar, naar Havas meldt, verscheidene mitrailleurs op gesteld, waarmede zij de spoorbrug bestrij ken, waarover de vluchtelingen uit Tsjapei naar het Zuiden trekken. Zij schoten ver scheidene malen op de menigte, waaronder tal van slachtoffers vielen. Volgens de waarnemingen van neutrale ooggetuigen, was deze menigte voor het meerendeel samengesteld uit vrouwen en kinderen. Er bevond zich geen enkele Chi neesche soldaat onder, daar de Chineesche militaire autoriteiten eerst de evacuatie der vrouwen en kinderen hebben willen verze keren. Vlucht in de internationale neder zetting. Een vertegenwoordiger van Havas is ge tuige geweest van de toelating van ongeveer 5000 Chineesche vluchtelingen tot de inter nationale nederzetting. Tienduizenden men schen, die naar de Concessie stroomden, wed den tegengehouden bij den spoorwegover gang van de lyn SjanghaiHangtsjau, welke gesloten was en door Britsche troepen en po litie bewaakt werd. Op last der autoriteiten werden de boomen te 16.15 uur geopend en na een half uur weer gesloten. Een reusachtige menigte bleef onbeschut en zonder voedsel buiten de concessie. De meeste vluchtelingen hebben vrijwel niets bij zich. Nachtelijke gevechten. Den geheelen nacht is ten Oosten van Sjanghai verwoed gestreden aan de oevers van de Soetsjau, waar de Chineesche en Ja pansche artillerie elkander zwaar bestook ten. De brand in Tsjapei is in hevigheid afge nomen. In de meeste wijken, waar lage hui zen staan, zijn de woningen als stroo ver brand en rest er niets meer dan rookende puinhoopen. Het is onmogelijk, een raming te maken van de schade, maar het is waar schijnlijk, dat deze honderden millioen Chi neesche dollars zal bedragen. Een aanzienlijke menigte dakloozen ver dringt zich aan de westgrens van de inter nationale nederzetting. De Chineesche dagbladen schrijven in hun commentaren op de gebeurtenissen van gis teren, eensgezind, dat hier niet van een ne derlaag gesproken kan worden. Het betreft een strategische terugtocht, die reeds lan gen tijd voorbereid was, naar de nieuwe ver dedigingslinie. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen het contact met het Chineesche leger, dat zich naar het Zuiden terugtrekt en de rivier Soetsjau verlaat, verloren hebben. Slechts de rechteroever is nog door de Chineesche ach terhoede bezet. De Japanneezen, die zich ge nesteld hebben aan den linkeroever, maken zich gereed de rivier over te steken. De woordvoerder verklaarde verder nog, dat hjj uit Nanking had vernomen, dat de officieele Chineesche woordvoerder tegen over de pers had verklaard, dat de Chinee sche verliezen 10.000 man bedragen. Volgens de Japansche autoriteiten zou dit getal ech ter de helft lager zijn dan in werkelijkheid het geval is. Blücher plotseling vertrokken. De Völkischer Beobachter meldt: Naar uit Moskou verluidt heeft maarschalk Blücher, de bevelhebber van het Russische leger in het Verre Oosten, plotseling zijn standplaats verlaten. Het doel van zijn reis wordt streng geheim gehouden. Dit plotselinge vertrek van Blücher ter stond na de jongste nederlagen der Chinee sche troepen, heeft in Moskou groote belang stelling gewekt. Daar in Ulan-Bator de hoofdstad van Bui- ten-Mongolië, sinds eenige dagen een verte genwoordiger van den Chineeschen genera- len staf vertoeft, acht men het niet uitge sloten, dat Blücher voor rechtstreeksche be sprekingen derwaarts is vertrokken. Voorts merkt men op, dat het opperbevel van het Russische roode leger in het Verre Oosten de laatste dagen tot een intensieve inspectie der uitrusting van de troepen is overge gaan. De voorbereidingen der kaders voor het geval het ergste zou gebeuren schijnen voltooid te zijn. Het heeft verder de aandacht getrokken, dat verschillende officieren van leger en vloot, alsmede eenige militaire in genieurs, een moreelen ruggesteun hebben gekregen, doordat 102 hunner dezer dagen met de hoogste ordeteekenen der Sovjet- Unie zijn onderscheiden. Het einde der vijandelijkheden is nog niet nabij. De Japansche ministeries van oorlog en marine hebben een verklaring afgelegd ter gelegenheid van „de Japansche overwin ning bij Sjanghai". In deze verklaring rich ten zij een waarschuwing tot het Japansche volk, zeggend dat „het feit de Chineesche troepen te hebben teruggeslagen uit het ge bied van Sjanghai, niet beteekent, dat het einde van de vijandelijkheden nabij is. In tegendeel er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen en men moet nog lang wachten alvorens te komen tot een volledige rege ling van den toestand". Na den val van Tsjapei. De Japanneezen dringen voorhoede-af- deelingen over den spoorweg Sjanghai- Nanking in de richting van de Soetsjau kreek, ten zuiden waarvan de Chineezen den aanval afwacht. De Chineezen hebben de spoorbrug van de lijn Sj anghai-Hangst j au onbruikbaar gemaakt voor gemechaniseerde eenheden. Burgers echter trekken er nog met levens gevaar haastig overheen. Het Chineesche bataillon, dat zijn stel lingen in Tsjapei niet heeft willen verla ten, houdt heldhaftig stand in een groep gebouwen tegenover den noordelijken oever van de Soetsjaukreek. De Japansche auto riteiten hebben de Britsche en Amerikaan- sche buitenste wachtpost aan de andere zijde van de Kreek in de internationale nederzetting gewaarschuwd, dat zij zullen gaan trachten dit nieuwe alcazar in de lucht te laten vliegen. De Japansche troepen beweren, dat zl] gestadig Nansiang in hun greep krijgen. Gisteren begon voor het hooggerechtshof te Bern de behandeling in hooger beroep van het proces over de echtheid van de z.g. „protocollen van de wijzen van Zion", waar in in eerste instantie in Mei 1935 vonnis was gewezen. De behandeling in eerste instantie van dit proces heeft veertien dagen geduurd en is over de geheele wereld met groote aandacht gevolgd. Het proces vindt zijn ontstaan in het feit, dat leden van den „Bund national-socialisti- scher Eidgenossen" en van het „nationale front" de in Duitschland gedrukte „protocol len van de wijzen van Zion" in de uitgave van Theodor Fritsch nok van de hand van Alfred Rosenberg bestaat een editie onder het publiek verspreid hadden. De Zwitsersche Israëlitische gemeente diende, evenals de „Israëlitische Kultusge- meinde Bern" hiertegen een aanklacht in met het gevolg, dat de voornaamste beklaag den bestraft werden met boeten wegens het overtreden van de Bernsche wet op vuil schrijverij. De rechter had het, alvorens een vonnis te vellen, noodzakelijk geacht, grondig op heldering te brengen in de vraag op de z.g. „protocollen van de wijze van Zion" gere kend moeten worden tot de vuilschrijverij en of zij vervalscht of echt zijn. Hij constateerde, dat „de protocollen van de wijzen van Zion" een vervalsching, een plagiaat en belachelijke onzin zijn". Tot deze overtuiging kwam de rechter na bestudee ring van al het beschikbare materiaal, op grond van getuigenverklaringen en van de rapporten van deskundigen. Als getuigen, welker verklaringen beslis sende aanwijzingen voor de valschheid der protocollen opleverden, traden o.m. op prof. dr. Chaim Weizmann, voorzitter van de sio- nistische wereldorganisatie te Londen, verder de bekende Russische historicus prof. Paul Müojekoff, de vroegere Russische minister van buitenlandsche zaken, die sedert het be gin van de sovjet-heerschappij, in Parijs in ballingschap leeft, de opperrabbijn van Stockholm, prof. dr. Markus Ehrenpreis. Laatstgenoemde bewees, dat de bewering, volgens welke de protocollen opgesteld wa ren op het eerste Sionistencongres in Bazel in 1897 waar hij zelf aanwezig was ge weest en een belangrijke rol had gespeeld onzin en een onmogelijkheid was. Als deskundigen fungeerden prof. dr. A. Baumgarten van de juridische faculteit te Bazel voor de aanklagers en eerste luitenant b.d. U. Fleischhauer uit Erfurt voor de be klaagden. Als gerechtelijke deskundige was aangewezen de schrijver C. A. Loosli te Bern. Baumgarten en Loosli constateerden, dat de protocollen een vervalsching waren en de rechter verwierp volledig de conclusies van Fleischhauer. Intusschen zijn een reeks geheime docu menten te voorschijn gekomen uit materiaal, dat in Bern in een spionnage-aangelegen- Padangsidempoean, 28 October. Op 25 dezer te middernacht had een zware bandjir plaats nabij Panjaboengan, ge legen 65 K.M. van Padangsidempoean in de richting Padang (Sumatra). Door deze bandjir werd een brug weggeslagen, terwijl het hoofdverkeer tusschen Padang en Medan werd ge stremd. Vele huizen werden vernield. Veertig personen vonden den dood, terwijl vele anderen gewond raakten. Verscheidene lijken zijn reeds aange spoeld. Nadere bijzonderheden. De resident van Tapanoeli, in welke resi dentie de Bandjir plaats had, seinde het volgende telegram: Blijkens een op 26 October van den assistentresident van Padang-Sidempoean ontvangen telefoonbericht, is Woensdag nacht de Kampong Mompang-Djoeloe, na bij Panjaboengang, onderafdeeling Man daling door een Bandjir geteisterd. Het doodenlijstje. Veertien personen zijn gedood, hetzij door verdrinking, hetzij doordat zij bedolven raakten onder ingestorte hui zen. Voorts worden nog vier personen vermist, terwijl vijf anderen niet ern stig gewond raakten. Een ijzeren brug is weggeslagen. In de nabijgelegen Kampong Goenoengtoea is het brughoofd van een ijzeren brug weg geslagen. In een nabij gelegen Kampong had even eens een Bandjir plaats, waarbij één kind verdronk. De Sawahs en wegen zijn met zand bedekt. Ook bij Moearasipongi, bezuiden Hoeta Nopan, eveneens in de Residentie Tapanoe li, deden zich vele afschuivingen voor. Het asverkeer op den grooten weg Padangsidempoean-Padang is volkomen gestremd. heid door de justitie in beslag is genomen. Hieruit blijkt, dat de onkosten der beklaag den door Duitschland betaald zijn. Tevens komen in deze documenten de namen voor van bekende nat.-soc. functionnarissen. Britsch schip door Spaanse hen treiler beschoten. De Evening Standard publiceert een bericht van Lloyds, volgens hetwelk een Britsche stoomschip gisteren door een trailer der Spaansche opstandelingen is beschoten. Het radiostation Land's End deelt mede, van het Fransche tankschip „Scheherazade" het volgende bericht te hebben opgevangen, geadresseerd aan ieder Britsch oorlogsschip: „Van het Britsche s.s. Stanray: een rechtsche treiler heeft schoten op ons gelost en ons op 3 mijl afstand van Aviles aangehouden". Aviles is een kleine haven nabij Gijon. De Stanray is een schip van 880 ton, thuis behoorende te Londen. De aanval op de Fransche schepen. Het onderzoek naar de nationaliteit der vliegtuigen die in de Middellandsche Zee een Fransch vrachtschip en een Fransch marinevaartuig hebben aangevallen, heeft nog geen nauwkeurige resultaten opgele verd. Derhalve heeft de Fransche regee ring zoowel bij de regeering te Valencia als bij de autoriteiten te Salamanca krach tig tegen de aanslagen geprotesteerd en waarborgen voor de veiligheid van schepen en vliegtuigen der Air France geëischt. Foto's der vliegtuigmodellen zijn naar Va lencia en Burgos gezonden om vergissingen onmogelijk te maken. Trein rijdt op menschenmenigte in. - Een electrische trein is tusschen Kanagawa en Yokohama op een menschenmenigte in gereden, die zich op den spoorweg had be geven om een vertrekkenden troepentrein toe te juichen. Twee en twintig personen werden op slag gedood, terwijl tientallen andere ernstige verwondingen opliepen. Veertien dooden bij mijnramp. - Uit Anchorage in Alaska wordt gemeld, dat ten gevolge van een ontploffing in een kolen mijn veertien arbeiders om het leven ge komen zouden zijn. De moord op Riedel. - Te San Martin is een Russisch onderdaan, Pinkus, gearres teerd. Hij werd gezocht wegens verdenking van medeplichtigheid aan den moord op den nationaal-socialistischen functionnaris Riedel op 17 Aprü LL

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1