8 8 8 8 8 8 8 [)E (JOUDEN ^Binnenland HeuilletoH v*" Weer een inval in een speelhol. Tegen het cadeaustelsel. |ooJliidlOpC&QCMiUftA TWEEDE BLAD GOEDERENTREIN TEGEN STOOTBLOK Groote materieele schade. Vannacht omstreeks drie uur is de goe derentrein nummer 4230 van Eindhoven naar Utrecht, nabij het spoorwegstation Best, door een stootblok gereden. Deze trein stopt gewoonlijk niet te Best, doch dezen nacht moest zulks in verband met werkzaamheden op het station wel gebeu ren. Hierbij was het noodig, dat de trein op een ander spoor geleid werd. Bij het rangeeren is, doofdat een wissel niet in den goeden stand was gebracht, de trein op een dood spoor geraakt en door het stootblok gereden. Daar de trein weer zou moeten stoppen, was de vaart niet groot. Desniettemin reed de locomotief door het blok heen en zakte langs den slootkant weg in het zand. Een zestal wagens werd in elkaar gedrukt en geheel of gedeelte lijk vernield. De machinist en de stoker van den trein konden zonder letsel van de locomotief stappen. De materieele schade is echter zeer aan zienlijk. De lijn in de richting Eindhoven is versperd. In tegenovergestelde richting is het spoor echter vrij, zoodat het spoor wegverkeer voorloopig over één lijn wordt geleid. Hierdoor ontstaat eenige vertra ging in den treinenloop. Men hoopt met het opruimingswerk, waarmede onmiddel lijk een aanvang is gemaakt, zoo snel te vorderen, dat het hoofdspoor hedenmid dag tusschen 1 en 2 uur op beide lijnen weer vrij is. Haagsche politie arresteert acht mannen; waarbij eenige steun- trekkenden. Wederom heeft de Haagsche politie met succes een inval gedaan in een perceel, waarvan zij vermoedde, dat er reeds sinds eenigen tijd gelegen heid werd gegeven tot hazardspel, aan welk verderfelijk spel ook steun- trekkenden zouden deelnemen. Het speelhol, gevestigd in eenboven huis in de Jacobastraat, was reeds gerui- men tijd in de gaten gehouden en gister middag ongeveer 5 uur achtte de politie het oogenblik gekomen een inval te doen. Twee inspecteurs, een brigadier en acht rechercheurs reden in een aantal auto's, op genoemd tijdstip voor de deur van het bovenhuis. Aan hun sommatie de deur te openen, werd niet onmiddellijk gevolg gegeven, waarop de politiemannen de deur forceerden door het raampje stuk te slaan om vervolgens het slot aan den binnenkant open te maken. In de gang en in de voorkamer troffen zij acht mannen aan. Een van hen trachtte nog te ontkomen, doch toen hij uit het raam aan de voorzijde van het huis wilde springen, zag hij, dat ook op de straat een aantal rechercheurs had postgevat, waar op hij op zijn voornemen terug kwam en rustig in de kamer terug ging. In een kast en in de zakken van de mannen vond de politie een groot aantal speelkaarten. Blijkbaar was het gezelschap door de komst van de politiemannen, der mate verrast, dat men in zijn verbouwe reerdheid geen tijd >had gevonden de speelkaarten te doen verdwijnen. De acht in den Haag woonachtige man nen, de 41-jarige koopman J. D. S., de 29-jarige schilder S. W. N., de 39-jarige chauffeur J. L. N., de 25-jarige electricien J J. M. L., de 31-jarige koopman J. S., de 37-jarige los-werkman H. C., de 42-jarige schilder J. H. R. en de 48-jarige schoor steenveger D. J. F. H. een aantal van hen zijn steuntrekkenden werden met een arrestantenwagen naar het hoofdbu reau van politie gebracht en later na verhoord te zijn weer vrijgelaten. Tijdens den inval was de hoofdbewoner van het perceel afwezig. NEDERLANDSCHE ZENDINGS CONFERENTIE. Minister Colijn onder de gasten. Bij de opening" van de zitting van de zendingsconferentie in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, richtte de voorzitter dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, allereerst een woord van wel kom tot den minister-president dr. H. Colijn, die voornemens was de vergadering bij te wonen, en wien hij terstond het woord verleende. Minister Colijn zeide, gaarne aan het verzoek om te spreken te voldoen, niet echter om een uitvoerige rede te houden. Ik ben gekomen, aldus spr., om van mijn belangstelling blijk te geven, niet alleen als persoon, maar ook als leider van het kabinet. De regeering is diep overtuigd van de belangrijkheid van den arbeid, die door de zending in de Overzeesche gewes ten wordt verricht. De overheid mist het orgaan om zelf het evangelie te verkon digen, maar de overheid is daarom niet onverschillig jegens de zending. De overheid in Nederland is ten slotte de overheid over een christelijke natie, en de zendingsarbeid, is het werk van het christelijke volk van Nederland. Daarom volgt de Neder- landsche regeering mett groote en diepe belangstelling het werk der zending in de Overzeesche gewesten. Daarvan wilde spr. getuigenis afleggen. Hieraan zeide minister Colijn nog een persoonlijke gedachte te willen toevoegen: wat hem in de zendingsconlerentie treft is, dat de protestantsche christenheid in Nederland daarin haar eenheid toont, rsij alle gebrokenheid en gespletenheid in onze protestantsche christelijke gemeenschap zijn deze conferenties een lichtbaken in veel duisternis. Een baken der hope, dat het eenmaal zoover komen moge, dat ook de protestantsche christenheid als een gesloten eenheid opkome voor de eere van onzen God. De voorzitter dankte den minister en getuigde dat de zendingsconferentie reeds 50 jaar werkzaam is om de eenheid e bevorderen. Zonder dezen arbeid had nooit de zendingsraad tot stand kunnen komen. Een opmerkelijk feit achtte de voorzit ter het vervolgens dat ditmaal voor het eerst een vertegenwoordiger van de r.-k. missiologische vereeniging uit Nijmegen dr. Gregorius O. F. M., bij de zendings conferentie aanwezig was. Geregeld wor den vertegenwoordigers van de protestant sche zending in Nijmegen uitgenoodigd. Spr. hoopte dat dit het teeken is van een beteren toekomst, waarin een weg ge baand wordt, waarlangs ook in Neder- landsch Indië de geschillen op meer christelijke wijze ki nnen worden beslecht. Als eerste spreker voor dezen middag trad vervolgens op zendeling Légène, voor zitter-Secretaris van het Zeister Zendings genootschap, die een overzicht gaf van de ontwikkeling van de zending in Suriname. De slotrede waarin al het ter conferentie besprokene was samengevat, werd uitge sproken door prof. dr. J. A. Cramer. „VOETBALLERS" NAMEN DREIGENDE HOUDING AAN Op het Vogelplein aar. de overzijde van het IJ te Amsterdam waren gisteravond een aantal opgeschoten jongens aan het voetballen. Dit op zichzelf zou voor den surveilleerenden agent geen aanleiding geweest zijn om in te grijpen, doch de voet ballers lieten hun spel gepaard gaan aan hevig geschreeuw en getier. De waar schuwingen van den agent hadden geen resultaat, integendeel, de voetballende jeugd nam een dreigende houding aan, zoodat de politieman van de gummistok gebruik moest maken om een relletje in den kiem te smoren. ORDER VOOR SCHEEPSWERF „DE KLOP." Vier baggermolens voor Rusland. De directie van de scheepswerf „De Klop" te Sliedrecht heeft order gekregen tot den bouw van vier zelfvarende bagger molens, elk van een emmerinhoud van 1100 liter, bestemd en voor rekening van de Russische regeering. De regeering om spoedige indiening van wetsontwerp tot afdoende be teugeling verzocht. Aan het slot van het nationaal congres voor wettelijke beteugeling van het cadeau stelsel werd voorlezing gedaan van een door het congresbestuur geredigeerde sa menvatting van de conclusies der verschil- lende inleiders, welke aan de regeering zal worden aangeboden. Deze resolutie luidt als volgt: Het Nationaal congres voor wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel, bijeen onder de auspiciën van het „Nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustel sel" en daarbij aangesloten organisaties, vertegenwoordigende belangrijke groepen fabrikanten, importeurs, distribyanten en consumenten, concludeert gehoord de verschillende uiteenzettingen tot de on toelaatbaarheid van dit verkoopsysteem omdat: het cadeaustelsel als verkoopmethode on waarachtig en misleidend is, het cadeaustelsel in zijn huidigen omvang en veelzijdigheid van toepassing ernstig af breuk doet aan de eerlijkheid, oprechtheid en klaarheid van de verhouding tusschen producent, distribuant en consument en hierdoor in ernstige mate de uit econo misch- en maatschappelijk oogpunt van groote beteekenis zijnde nuttige functies, welke de regelmatige handel voor de samenleving vervult, schaadt zonder daar iets beters tegenover te stellen, het cadeaustelsel door zijn wezen den prijs der artikelen verdoezelt en het voor het publiek zeer moeilijk zoo niet onmoge lijk maakt zich een goed oordeel te vormen over de waarde van hetgeen het koopt en het prikkelt tot het doen van onnoodige, onjuiste en ontijdige uitgaven, waardoor een zoo goed en zoo nuttig mogelijk beste den van het inkomen wordt belemmerd, het cadeaustelsel een distributievorm is, waarbij het belang van den distribuant bij het cadeau of nevenartikel goeddeels ont breekt en voor zooverre aanwezig bijna steeds van tijdelijken aard is en volkomen ondergeschikt aan dat bij het hoofdartikel, waardoor niet de gebruikelijke en nood zakelijke behoedzaamheid in acht worden genomen ten opzichte van de distributie dier bij-artikelen, dat hierdoor vaak groot en blijvend nadeel wordt toegebracht aan de publieke waardeering voor deze artike len, waardoor de normale handel der ge troffen branches de noodige bedrijfsstabili- teit verliest en in voortdurende onrust wordt gehouden als gevolg van de oneer lijke concurrentie haar door het cadeaustel sel aangedaan, de particulier-economische voordeelen, welke het cadeaustelsel voor een of meer deelen van bevolkingsgroepen zou kunnen opleveren, niet mogen worden aanvaard, indien ze worden verkregen met moreel ontoelaatbare middelen, aangezien het eco nomisch handelen ondergeschikt moet zijn aan de ethische normen, het nadeel, dat door afschaffing van het cadeaustelsel door sommigen zou worden geleden, zoomede de moeilijkheden en bezwaren verbonden aan aanpassing aan andere verkoopsystemen vaak overdreven worden voorgesteld met opzettelijk voorbijgaan van de voordeelen, welk een wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel en daarmede gepaarde aan passing aan andere verkoopmethoden in den vorm van nieuwe werkgelegenheid op ander terrein en vervanging van cadeau orders door normale handelsopdrachten als compensatie met zich zal brengen en draagt het bestuur van het „Nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel" op er met den meesten klem bij de regeering en Staten-Generaal op aan te dringen, dat de betreffende verkoopmethode zoo spoedig mogelijk wettelijk wordt beteugeld en zulks met in aanmerking nemen van den aard en veelzijdigheid van de consequenties van dit handelseuvel. MEISJE OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het vijftienjarig meisje M. Broekmeulen in den vaargeul van het Keteldiep op het IJselmeer, ongeveer tien a twaalf K.M. buiten de Ketel uit een tjalk gevallen en verdronken. Hoe het ongeluk zich heeft voorgedaan is niet bekend. De vader heeft nog pogingen gedaan om het meisje te redden doch deze faalden even wel. Vrijdag 29 October. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.— Kovacs Lajos' orkest en solist. In de pauze gr.pl. I.30 Viool, piano en deel. 2.30 Or gelspel en zang. 3.15 Avro-dans- orkest. 4.05 Gr.pl. 5.— Kinderuur tje. 5.30 Gr.pl. 6.— Optreden van Amateurs. 6.30 Politiek radiojour naal. 6.50 Gr.pl. 7.— Rassentheorie en erfelijkheid, causerie. 7.20 Gr.pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 De hervorming in de Nederlandsche beeldende kunst, causerie. 8.— So praan en piano. 8.30 Dierentaal, causerie. 9.Gr.pl. 9.30 VARA- maandrevue, mmv. solisten en The Lucky Birds. 10.— Pianovoordr. en toespraak. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Viool en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) II.55—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.Morgendienst. 10.30 Gr.pl. 10.40 Abraham Kuyper-herd. 12.30 Ber. 12.45 NCRV-Salonorkest en gr.pl. 2.Verv. van 10.40 3.15— 3.40 Gr.pl. 3.45 Verv. van 2.5. Felicitaties. 5.15 Voor de kinderen. 6.Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Kon. Christ. Oratorium-Ver. Am sterdam, het Utrechtsch Sted. Or kest en solisten. (9.20 Gr.pl.) 10.20 ANP-ber. 10.25 Gr.pl. 10.45 Gym nastiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianosoli. 12.10 Bariton en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn Band. 1.35 2.20 Sopraan en piano. 4.20 Cau serie over Jazzmuziek (met gr.pl.) 4.50 Voor bokssportliefhebbers. 5.20 Tenor en bas-bardon. 5.40 Het Crook kwintet. 6.20 Ber. 6.45 Duit- sche causerie. 7.05 Louis Levy's Film-orkest. 7.30 Muz. causerie. 7.55 Zang. 8.20 Revue-progr. 9.20 Ber. 9.40 Greater Speed in Trans port, causerie. 10.BBC-orkest en solist. 11.05 Deel. 11.20 Roy Fox en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pL) RADIO PARIS, 1648 M. 8.05, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Ray Verney- orkest en zang. 3.05 en 4.20 Gr.pl, 4.35 Zang. 5.20 Gr.pl. 5.50 Piano voordr. 6.05 Zang. 8.35 Fluit en piano. 8.50 Gev. progr. 10.50 Gr.pl. 11.201.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair or kest. 7.50 Omroep-Amusements- orkest en een saxofoonkwintet. 11.20 Landessymph.-orkest Saarpalts. 1.35 Gev. concert. 4.20 Omroeporkest. 6.30 Don Juan, opera. 9.5011.20 E Bauschke's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdansorkest 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Smirnoff-orkest. 6.20 Kamer muziek. 7.20 Zang. 8.20 Kleinorkest. 8.50 Radiotooneel. 10.05 Klein orkest. 10.3011.20 Omroepdans orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om roepdansorkest. 2.2.20 Gr.pl. 5.20 Vioolvoordr. 5.40 Gr.pl. en deel. 6.Cellovoordr. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianovoordr. 7.10 Gr.pl. 7.35 Zang. 8 20 Omroeporkest en soliste. 10.30 11.20 Cabaret-progr. DEUTSCHLANDSENDFR, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en solist. 8.20 Ber. 8.35 Het Omroepklein- orkest, kinderkoor en solisten. 9.20 Ber. 9.5011.20 E. Bauschke en A. Mersiowski met hun orkesten. (10.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE, Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.50, Parijs R. 8.5011.35, Danmarks Radio 11.35 12.20, Brussel VI. 12.2014.20, Normandië 14.2015.05, Parijs R. *15.05—15.20, Keulen 15.20—17.50, Parijs Radio 17.5018.20, Lond. Reg. 18.2018.35, Brussel Fr. 18.35 —19.20, D.sender 19.20—20.20, Rome 20.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—13.35, Lond. Reg. 13.3517.20, Droitwich 17.20—18.20, Normandië 18.20— 19.05, Droitwich 19.05—21.45, Lond. Reg. 21.45—22.20, Brussel VL 22.20 —22.30, Brussel Fr. 22.30—22.45, Lond. Reg. 22.4523.20, Droitwich 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. A. EsselinkMentink te Winterswijk herdacht gister den dag, waarop het zestig jaar geleden in den echt werd verbonden. HET CHR. WERKGEVERSVERBOND EN DE RIJKSBEGROOTING. Voor de Groninger club van het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers in Nederland heeft de verbondssecretaris, mr. A. Hoeke- ma uit Den Haag, een causerie gehouden over de rijksbegrooting voor het komende jaar. Naar de heer Hoekema aan het eind van zijn causerie meedeelde, sluit het Chr. Werkgeversverbond zich in hoofdzaak bij het regeeringsstandpunt aan. Wel staat het verbond lastenverlaging voor in het pro gram van actie 1937 wordt de omzetbelas ting genoemd als een der eerste lasten, welke, zij het ook geleidelijk, dient te wor den afgeschaft doch spr. is met de regee ring van oordeel, dat van een beteekenende belastingverlaging, evenmin als ven het in willigen van allerlejf wenschen, hoe nuttig en geboden ook, in de eerste jaren sprake zal kunnen zijn. Wel dient thans de ver laging van de kosten van lever, sonderhoud, die door de regeering eveneens is toege zegd, met kracht te worden ter hand ge nomen door een geleidelijke verlaging en verdergaande afschaffing der crisisheffin gen. De toestand, welke ook weer uit de be grooting 1938 van het landbouwcrisisfonds blijkt, dat heffingen het dubbele opbren gen van hetgeen het correspondeerende product aan steun behoeft, ten einde daar mede andere producten te kurjnen steunen, mag niet bestendigd blijven. STRAFZAAK NOTARIS MOLENAAR. Op 2 en 3 November a.s. zal voor de rechtbank te Rotterdam de strafzaak tegen den Rotterdamschen notaris Molenaar wor den behandeld. Hem worden ten laste gelegd drie gevallen van verduistering alsmede valschheid in geschrifte met gebruikmaking daarvan, in casu het opmaken van een val- sche balans. Het O.M. waargenomen door mr. J. Ch. v. Meischke, heeft niet minder dan 18 getui gen gedagvaard. Als verdediger van verdachte zal optreden mr. P. Groenenboom. EEN PROPAGANDABOEKJE. De Nat. Levensverz. Bank N.V. te Rot terdam heeft een aardig propagandaboekje uitgegeven onder den titel: Speksnoetjes avonturen, waarin een muizengeschiedenis verteld wordt. Men heeft de kinderen natuurlijk tege lijkertijd op het nut van verzekering ge wezen. Het boekje is niet in den handel en alleen verkrijgbaar door tusschenkomst van vertegenwoordigers van de Nationale Levensverzekering-Bank N.V. Willy Schermelé heeft het verhaaltje van aardige illustraties voorzien. Naai het EngeUch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 73) „Dat vind ik buitengewoon geschikt van je en ik zal het niet vergeten", antwoord de Ralph op ernstigen toon en zij wissel den een stevigen handdruk. Desbrook zag in de verte sir Charles staan te praten met Graves. Toen hoorde hy zijn naam roepen en voegde zich bij hen. „Ik heb moeilijkheden met dezen man", merkte sir Charles goedgeluimd ep, terwijl hij den hoofd-inspecteur op den schouder klopte. „Hij schijnt van meening te zijn, dat wij Grafton mee naar Engeland moe ten nemen om hem daar terecht te laten staan. Dat is natuurlijk echt het standpunt van een Scotland-Yard-man". „Het is mijn plicht hem persoonlijk naar Engeland over te brengen, zoodat hij daar terecht kan staan", antwoordde Graves koppig. „Dat geef ik toe, maar in dit geval zijn de omstandigheden zeer bijzonder. Inter nationale belangen gaan boven die van Scotland-Yard", zei sir Charles op ernsti gen toon. „Ik weet zeker dat Graves dat ook wel inziet. Zijn beroeps-trots was alleen maar gekwetst", riep Desbrook lachend uit. Sir Charles deelde hierop Desbrook mee, dat er, met het oog op het feit, dat de Shrike de Emerald zou blijven volgen, be sloten was, dat hij en Graves niet op het jacht zouden blijven. „Maar sir Charles, zou het niet beter zijn, dat ik op het jacht bleef, tot dat wij Graf ton uitgeleverd hebben?" vroeg Graves gretig. De beide andere mannen lachten, want zij begrepen heel goed door welk motief hij gedreven werd. Hij stelde op zeer mensche- lyke wijze belang in het drama, waarin hy ook een rol gesneeld had en hy wenschte er ook het laatste bedrijf van mee te ma ken. „Wat zeg jij ervan, Desbrook? Eigenlijk heeft de hoofd-inspecteur op het oogen blik vacantie. Ik vind het dus wel goed, dat hy by u blijft". „Ik vind het een uitstekend idee. We zullen het nog wel niet zoo gemakkelijk hebben, zoolang wij Grafton's bemanning nog niet kwijt zijn. Eigenlijk kunnen wij Grave's hulp nog best gebruiken". „Dan moet hy natuurlijk blijven. Ik moet je nog even iets zeggen voordat ik naar de Shrike ga", zei sir Charles, terwijl hy zijn arm door dien van Desbrook stak en hem meetrok. Graves verdween vol vreugde in de kajuit. „Er is nog iets wat mij hindert. Het heeft niets met politiek te maken en is van zeer persoonlijken aard. Er wordt een klein dra ma opgevoerd en 'tt is misschien beter, dat je met den toestand op de hoogte bent. Weet je dat miss Peggy Fayrfield een hu welijk gesloten heeft met den groother tog?" „Neen, daar had ik niet het flauwste idee van", riep Ralph, ten zeerste verbaasd. „Natuurlijk heb ik mij wel afgevraagd waarom zy met u mee kwam in de Shrike, maar ik verwachtte dit allerminst. Het is toch zeker geen algemeen bekend feit?" „Neen, slechts een paar ingewijden zijn er van op de hoogte. Maar ik verzeker je dat het een feit is. Zij is een aardige vrouw en het spijt mij voor haar, maar ik wilde je vertellen, dat Carruthers, voor wien ik zoowel hoogachting als bewondering koes ter, ernstig verliefd op haar geworden is. Het is net een type, dat zich gemakkelijk geeft en hy trekt zich den toestand erg aan. Natuurlijk is dit geval niets bijzon ders, maar ik vermoed, dat Peggy zijn ge voelens beantwoordt. Ik heb een kleine rol in het drama gespeeld, waar ik niet erg trotsch op ben", zei sir Charles en gaf toen een verslag van de dronkemans-scène, die alleen maar gespeeld was om Carruthers te desillusioneeren. „Men kan niet vooruit weten wat er zal gebeuren. Wat mij betreft ik kan mij den groothertog niet goed voorstellen als een hartstochtelijk minnaar en ik geloof zeker dat Peggy hem nooit werkelijk lief gehad heeft. Maar voor zoover ik weet is zij hem altyd trouw geweest. Zoo staan de zaken op het oogenblik. Ik heb het je verteld, opdat je haar mogelijk kunt helpen als de gelegenheid zich voordoet. Het spijt mij bij zonder voor Carruthers, hij is zoo'n aardige kerel". anaf den torpedo-jager klonk een sein en sir Charles ging naar de loopplank, welke hy, na nog een enkel woord van waarschuwing, opliep en op de andere boot overstapte. „Je kunt natuurlijk per radio voeling met ons houden. Ik denk dat wij wel dicht in de buurt zullen blijven", riep hy nog. Zoodra hij voet aan boord van de Shrike had, werd de loopplank ingetrokken en begaf Desbrook zich op de brug van de Emerald en seinde naar de machine-ka mer: „Met volle kracht vooruit". Brockdorf voegde zich bij hem op de brug en gedu rende eenigen tijd spraken zij over techni sche bijzonderheden, betreffende de ma chines. De vroegere kapitein van het jacht was zelf naar beneden geweest en was van meening, dat zoolang er niet te veel van de turbines geëischt werd, zij het voorloopig nog wel zouden uithouden. „Ik kan niet zeggen, dat het weer mij erg aanstaat", merkte Brockdorf plotseling °P> „en de barometer is gedurende de laat ste oaar uren hard achteruit gegaan". „Dat is jammer. Je bent een betere weer- profeet dan ik. Eigenlijk rekep ik erg op je hulp. Het is lang geleden sedert ik het commando gevoerd heb over een schip en ik vrees dat mijn stuurmanskunst niet meer is, wat het geweest is". „Waar gaan wy naar toe?" „Carteret". „Dat ligt een paar mijl ten Zuiden van Cherbourg, is het niet?" „Ja. Het is jaren geleden dat ik daar ge weest ben, maar ik ben er eens vanuit Jersey naar toe gevaren. Het is een kleine haven en beantwoordt volkomen aan ons doel". „Als we daar geweest zijn, gaan we ze ker dadelijk naar Engeland terug". „Onze plannen staan nog niet geheel vast, maar ik vermoed wel, dat dat de be doeling is". „Ik zou je graag iets vragen, Desbrook, al roer ik het onderwerp ook eigenlijk lie ver niet aan. Het betreft Grafton. Bestaat er nog een kans op redding voor hem?" „Ik vrees van niet". „Dat is jammer, want hy heeft ook zijn goede zijden", zei Brockdorf met 'n zucht- „Ik verkeer ongeveer in de zelfde positie els jij, Brockdorf. Werkelijk, ik zou hem graag helpen, maar ik kan natuurlijk niets doen". „Zou ik mijn woord breken, als ik hem hielp ontvluchten? Naar mijn meening zou ik je daar geen moeilijkheden door bezor gen. Het zou misschien wel een opluchting voor jullie zijn, als je hem op die manier kon kwyt raken". „Neen. Het is een vernuftig idee, maar het gaat niet op, oude jongen. Het zou iets anders zijn, als ik gewoon Ralph Desbrook was, maar ik ben hier in de hoedanigheid van ambtenaar en daar valt niet aan te tornen. Het spijt mij", zei Ralph en eenige oogenblikken daarna ging hij naar bene den en liet de navigatie aan Brockdorf over. Uit voorzorg zond hy echter Fraser naar hem toe, die nog pas kort geleden uit den dienst gegaan was en volkomen op de hoogte was van de stuurmanskunst, zoodat deze, zoo noodig, den kapitein kon ver vangen. Toen ging hy op zoek naar Jane, die hy nauwelijks gezien had gedurende de laatste uren. Hy vond haar met Peggy zitten pra ten, die erg zenuwachtig leek. „Is de torpedo-jager vertrokken?" vroeg zij. (Wordt vervolgd)- i

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6