ORANJE-NASSAU BLIJFT. HET BETOVERDE BOS. JUcfUszakett Verkeersonge'ukken. Branden. NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE OUDE NIEDORP DE NAAM VAN PRINSES JULIANA'S KINDEREN. TWEEDE BLAD 3 MINISTER ROMME TE GINNEKEN, j1 WILLEBRORD EN ROOSENDAAL. De minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft gister in gezelschap van zyn echtgenoote en de heeren D. G. Draayer en Meyer de Vries, resp. directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening en hoofdinspecteur van de werkverschaffing, een bezoek gebracht aan het internaat voor spoedopleiding tot dienstboden, uitgaande van de nat. r.k. commissie voor jeugdwerk loozenzorg, gevestigd op het bekende kasteel Bouvigne te Ginneken. Mgr. prof. Frencken, directeur van het katholieke vrouwelijke jeugdwerk in het bisdom Breda en mej. Hulshof, directrice van Bouvigne, hebben het gezelschap van voorlichting gediend. Met groote belangstelling werd de inrichting bekeken en van de lessen kennis genomen. Ook het in aanbouw zijnde internaat, waar voor het departement van sociale zaken financieele medewerking verleent, werd be zichtigd. De minister en mevrouw Romme hadden groote waardeering voor hetgeen hier nu al eenige jaren met groot succes wordt verricht. Bijna 600 meisjes allen boven 16 jaar, zijn hier tot dienstbode opgeleid en vonden als zoodanig een plaats. Te Willebrord werd daarna de school be zichtigd waar oudere meisjes naailessen ont vangen en daardoor reeds in staat zijn met eigen hand een stuk brood te verdienen. De schooljeugd met aan het hoofd de bur gemeester de heer J. J. van Buitenen en pastoor Bastiaans, zong den minister toe. Ten slotte werd in Roosendaal nog kennis genomen van de plannen welke bestaan om ook aldaar een internaat te vestigen. Ook voor deze opleiding zal sociale zaken medewerking verleenen. HOTELBEDIENDE AANGEHOUDEN. Verdacht van diefstal van reischeques. Dezer dagen werd gemeld, dat ten na- deele van een Amerikaansch echtpaar, dat in een der groote hotels te Amsterdam lo geert, een aantal reischeques is ontvreemd. De man was plotseling ziek geworden en moest in een ziekenhuis worden opgenomen, waarna de vermissing werd ontdekt. De justitiedienst van het bureau Daniël Meijer- plein te Amsterdam, welke onmiddellijk in het hotel een onderzoek instelde, vond reeds dadelijk in een der koffers een tweetal der verdwenen chequeboekjes, zoodat het niet uitgesloten werd geacht, dat ook de andere cheques zes in getal ter waarde van ongeveer driehonderd dollar tengevolge van slordigheid waren zoekgeraakt. De na sporingen werden evenwel krachtig voortge zet, met het resultaat, dat werd overgegaan tot de arrestatie van een hotelbediende, die van diefstal der cheques verdacht wordt. Hij zou eenige cheques hebben verzilverd en de overige vernietigd. Op hem werd een bedrag van een kleine honderd gulden ge vonden. De man zal voor den officier van justitie worden voorgeleid. MAN DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks kwart over acht is een ongeveer dertigjarige man tusschen Santpoort en Bloemendaal door een trein overreden en gedood. De bestuurder van den trein had op zijn weg van Santpoort naar Bloemendaal een schok gevoeld. Toen hij Bloemendaal had be reikt, stelde hij den chef van het station van een en ander op de hoogte. Deze heeft daai- op een onderzoek doen instellen, waarbij men driehonderd meter ten noorden van Bloemendaal op de spoorbaan het deerlijk verminkte lijk van den ongelukkige aantrof. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het stoffelijk over schot is naar het lijkenhuisje van de alge- meene begraafplaats te Bloemendaal over gebracht. NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEM. Benoeming dr. J. baron de Vos van Steenwijk te wachten. Naar thans wel met zekerheid mag wor den aangenomen, is eerlang de benoeming te verwachten van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Zwolle, tot burgemeester van Haarlem. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk werd 30 April 1889 te Zwolle geboren en is een zoon van mr. C. baron de Vos van Steen wijk, die wethouder is geweest van Zwolle en daarna lid van Ged. Staten van Overijsej. Hij bezocht het gymnasium in zijn geboorte stad en studeerde vervolgens wis- en sterre- kunde in Leiden, waar hij in 1918 promo veerde. Van 1914 tot 1918 wass hij als obser vator verbonden aan de Leidsche sterre- wacht. Gedurende een deel der mobilisatie diende hij in het leger als reserve-officier. Van 1919 tot 1925 was hij vervolgens leeraar aan het Ned. lyceum te 's-Graven- hage en daarna was hij tot 1931 chef van de sectie der wetenschappelijke betrekkingen van het Instituut international de coöpéra- Glimlachje Het tandartszoontje: Auü!kunt U me niet eerst plaatselijk verdooven, vader??! tion intellectuelle te arijs, een instelling van den Volkenbond onder leiding van wijlen prof. Lorentz. Van 1931 tot 1933 was hij se cretaris honorair van het Nationaal crisisco mité te den Haag. In laatstgenoemd jaar zag hij zich benoemd tot burgemeester van Zwol le, als opvolger van zijn schoonvader mr. dr. I. A. van Royen. Op sterrekundig gebied verschenen ver schillende publicaties van zijn hand. De heer de Vos van Steenwijk is, naar wij vernemen, de chr.-hist. beginselen toege daan. Hij is officier in de orde van Oranje- Nassau. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. In den namiddag van gisteren is het ze venjarig zoontje van de familie Smit op den weg naar Ootmarsum door een vrachtauto van den expediteur Kienhuis uit Denekamp gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld, daar het kind plotseling den weg is overgestoken. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag ontstond brand in de boer derij van den heer W. Smeenk te Haarlem (gem. Hellendoorn). De vlammen vonden gretig voedsel in hooi. stroo en in het rieten dak. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets doen. Het huisraad ging grooten- deels verloren, terwijl het vee ternauwer nood kon worden gered. Het Witte Kruis afd. Langendijk. De afdéeling Langendijk van de Noord- hollandsche vereeniging Het Witte Kruis vergaderde Woensdagavond in hotel „Con- cordia" alhier. Een 20-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer Jb. Rutsen, opende de vergadering met een kort woord, in het bijzonder de zusters verwelkomende. Ten aanzien van de gevoerde leden-actie werd medegedeeld, dat in Noordscharwou- de 40 en in Zuidscharwoude 25 nieuwe leden ziin gewonnen. Te Broek op Langen- diik had men er nog slechts 5. Zuster Gorissen werd door den voorzitter aan de vergadering voorgesteld. De Moedercursussen verheugt zich reeds in een goede belangstelling. Er zijn 21 deelneemsters ingeschreven. Voor de cursus in huishoudelijke zie- kenveroleging wordt gewerkt. Men hoopt in 1938 een cursus te kunnen houden. By de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering besloot men de candidatuur van Baron Van Fridagh voor het hoofdbestuur te steunen. Het voorstel van het hoofdbestuur om een commissie van vijf te vormen voor de bevordering van de samenwerking tus schen het Witte Kru:s en het Wit Gele Kruis, lokte nogal wat besprekingen uit. Het bestuur stelde voor, de afgevaardig den vrij mandaat te geven. Men wil er echter op aandringen dat de zelfstandigheid der afdeelingen wordt bewaard. De heer D, Zeeman vond het niet juist, den afgevaardigden vrij mandaat te geven, gezien het verbreken der samenwerking, eenige jaren geleden. Voorzitter zeide, dat men met de tegen woordige toestand rekening moest houden. De heer J. Kliffen vond het van veel belang, welke bevoegdheden de te benoe men commissie zou krijgen. Het bestuur gevoelt wel voor een opgelegde samenwer king. De heer C. de Boer Wz. was wel met de opmerking van den heer Zeeman eens. Eerst heeft men de samenwerking verbro ken; nu wil men weer samenwerken. Spr. vond, dat dit wel wat pijnlijk aandeed. Na eenige besprekingen besloot men het voorstel van het afd. bestuur aan te nemen. De heeren Jb. Rutsen en F. Moeijes Fz. werden afgevaardigde naar de alg. vergade ring. Plaatsvervangers de heeren J. Kliffen en G. Yff. De heer C. Voogt werd benoemd tot lid van den controle-comm'ssie. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing werden de aftredende bestuurleden mevr. C. Paarlberg en de heeren J. Frie- luik en Jb. Rutsen herkozen met groote meerderheid. De obligaties, nummers ">5 en 50, elk groot 50 werden uitgeloot. Daarna sluiting. Steun-fraude. Wegens fraude bij den steun is door het orgaan de steuntrekkende werklooze J. V. gestraft met vermindering van zijn uitkeering. Betrokkene had een bedrag aan gezinsinkomsten verzwegen. Ontvluchte krankzinnige. Dinsdagnacht kwam de visscher J. Sch. de politie waarschuwen, dat hij op het strand een, waarschijnlijk uit Noordwij- kerhout, ontsnapte krankzinnige ontmoet had. In samenwerking met de Alkmaarsche politie werd de geheele omtrek afgezocht, doch men slaagde er niet in den patiënt op te sporen. Autobusdienst Alkmaar Packet. Op een verzoek van de N.V. Alkmaar Packet tot wijziging van den autobusdienst van Egmond aan Zee over Heiloo naar de Hoorne v.v. is door de commissie voor het verleenen van vergunningen voor autobus diensten te 's Gravenhage gunstig beschikt, voorzoover betreft het volgen van een nieuwe route vanaf Egmond aan den Hoef langs den nieuwen Egmonderstraatweg. Afwijzend is echter beschikt op 'n verzoek om behalve aan de eindpunten te Egmond aan Zee en de Hoorne ook onderweg pas sagiers te mogen opnemen en uitlaten. w. O. L. Polder. Bij de dezer dagen gehouden verkie zing van een bestuurslid van bovenge- noemden polder werden 17 stemmen uit gebracht waarvan 16 op den heer P. Steur en 1 blanco zoodat deze werd gekozen. Tot hoofdingeland werd gekozen de heer C. G. M. van Baar met 9 stemmen. Op den heer A. Molenaar werden 8 stemmen uit gebracht. Naaicursus. De meisjes van den naaicursus alhier verwierven bij het Dinsdag gehouden exa men allen het diploma lingerie-naaien. Het aantal geslaagden bedroeg 8. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod op Woensdag 27 October 1937 t. o. v. notaris Mr. C. J. de Lange, van de volgende per- ceelen te Alkmaar: 1. Winkel- en woonhuis met werkplaats, erf en afz. bovenwoning. Oudegracht 120, hoek Hofstraat, groot 98 c.A. 4210.— 2. Pakhuis, Oudegracht 111, groot 31 c.A310. 3 Pakhuis, Oudegracht 115, grooi 31 c.A440. Te zamen 4960. De afslag en combinatiën blijven be paald op Woensdag 3 November 1937 des avonds 6 uur (7 uur beginnen) in het koffiehuis ..Het Wapen van Haarlem" aan de Nieuwesloot. NIEUWE PRESIDENT AMSTERDAMSCH GERECHTSHOF. Mr. Joh. M. Jolles benoemd. Mr. Joh. M. Jolles is benoemd tot pre sident van het gerechtshof te Amster dam als opvolger van mr. J. Kruseman, die als zodanig zijn ambt neerlegde we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Mr. Joh. M. Jolles werd in 1871 geboren, bezocht het gymnasium te Amsterdam en studeerde daarna aan de hoofdstedelijke uni versiteit in de rechten. Hij promoveerde op 30 Juni 1893 op een proefschrift getiteld „Wettelijke interesse". Van 18931914 was mr. Jolles advocaat en procureur te Amster dam en te Bussum. In 1914 volgde zijn be noeming in de arr. rechtbank te Amsterdam, een functie, die hij tot 1920 vervulde. In dat jaar werd hij in een hooger rechtscollege be noemd. Van 1920 tot 1933 was hij raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, in welk jaar hij benoemd werd tot vice-president. Van 19031918 was mr. Jolles lid en se cretaris van de gezondheidscommissie te Bussum en van 1915 tot 1926 plaatsvervan gend lid en voorzitter van den raad van be roep der directe belastingen te Amsterdam. Van de publicaties van zijn hand noemen we die op sociaal en maatschappelijk gebied over „Onze ziekenfondsen" (1902) en „Rap port over de banken van leening" (1904). Mr. Jolles presideerde als raadsheer en la ter als vice-president gedurende vele jaren de strafzittingen van het gerechtshof. Naar wij thans vernemen zal hij ook in de toe komst een der beide strafkamers blijven voorzitten. Onder de beproefde leiding van mr. Jolles zijn zeer vele groote strafzaken door het ge rechtshof behandeld, zooals om er eenige van de laatste jaren te noemen de straf zaak tegen de Veendammer Hypotheekbank, de moord in de Majellatoren, de Onneszaak. WIELRENNER VEROORZAAKT ONGELUK. Tot 25 boete veroordeeld. De wielrenner G. H. W. Vroomen, stond gister voor den kantonrechter te Amsterdam mr. Hartzfeld terecht wegens een verkeers overtreding. Op 27 Juli 's avonds was verdachte met zijn auto op het kruispunt van de Apollolaan en de Beethovenstraat te Amsterdam in bot sing gekomen met een taxi omdat hij geen voorrang aan het verkeer van rechts had ge geven. De taxi reed vlak voor de kruising naast de tram. De trambestuurder zag in de Apol lolaan de auto van verdachte aankomen, die tamelijk snel reed. De trambestuurder vond het maar veiliger om te stoppen, doch de taxi, die naast hem opreed, zag het gevaar niet en reed door. Op het kruispunt kwamen de auto's met elkaar in botsing. De taxi werd zeer ernstig beschadigd, de chauffeur liep verwondingen op en moest zes weken in het ziekenhuis worden verpleegd. De wielrenner Vroomen, wiens knie tegen het contactsleuteltje sloeg, liep een ernstige kniewonde en een hersenschudding op. De ambtenaar van het O.M. vroeg 60 Officieel is thans geregeld, welken naam zullen dragen de kinderen van het Prinselijk echtpaar. De Staatscourant van gisteravond bevat het volgend Koninklijk Besluit van 26 October 1937 te dezer zake, dat tevens is opgenomen in Staatsblad no. 5. - WIJ WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, f.inses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Gezien Ons besluit van 8 Januari 1937, No. 5, luidende als volgt: WIJ WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Verlangende, dat de naam van het Geslacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor Ons en voor het Nederlandsche volk zoo dierbare herinneringen zijn verbonden, ook voor de kinderen van Onze beminde Dochter behouden zal blijven, en overwegende, dat in dit verlangen door Onze Dochter en Haren Gemaal wordt gedeeld: Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 4 Januari 1937, Kabinet No. 487,H> t Hebben goedgevonden en verstaan: toe te stemmen, dat de naam „ORANJE-NASSAU" zal worden gedragen door alle kinderen van Onze beminde Dochter, met en benevens den naam, welken Zij aan het Geslacht van Hunnen Vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal voorafgaan de naam „ORANJE-NASSAU", z->odat genoemde kinderen, onverminderd den titel van Prins of Prinses der Nederlanden en de Hun verder toekomende titels, zullen worden genoemd „Prins (Prinses) van ORANJE-NASSAU, Prins (Prinses) van LIPPE BIESTERFELD". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat oo een nader te bepalen dag in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 8sten Januari 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, VAN SCHAIK. Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 1 October 1937, Kabinet No. 416,D; Hebben goedgevonden en verstaan: als dag waarop bovenstaand besluit in het Staatsblad en in de Staats courant zal worden geplaatst, aan te wijzen den dag, volgende op dien der dagteekening van dit besluit. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. Het Loo, den 26sten October 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, C. GOSELING. Uitgegeven den zeven en twintigsten October 1937. De Minister van Justitie, C. GOSELING. boete, omdat z.i. de schuld van het ongeluk voor het grootste deel bij verdachte lag, hoe wel er geen termen waren hem wegens ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld te vervolgen. De kantonrechter was het met den ambte naar eens wat de1 schuld aan het ongeluk be trof en veroordeelde hem tot 25 boete. DE GENEESKUNDE ONBEVOEGD UITGEOEFEND. Eisc£ veertig gulden boete, subs. twintig dagen hechtenis. Gister heeft de Haarlemsche kanton- rechter-plaatsvervanger mr. Julius Hoog de zaak voortgezet tegen een 34- jarigen broeder van de ziekeninrichting „Joannes De Deo" verdacht van het on bevoegd uitoefenen van de genees kunde. Het betrof hier een geval van een twee jarig meisje, dat in het begin der maand Augustus een kraaltje in het oor had ge kregen. De ouders gingen naar een dokter en deze behandelde het kind. Hij poogde het kraaltje uit het oor te halen, maar het kind zat niet stil en daarom heeft hij het naar de „Deo" gezonden. Het was Zondag en een arts was niet aan wezig. Daarom werd het kind behandeld met de hulp van een anderen broeder, die thans als verdachte terecht stond. Er is wat lauw water in het oor gedaan en met een tang is getracht het kraaltje te verwijderen. Het lukte echter niet en het oor begon te bloeden. Den volgenden dag heeft een chirurg een operatie verricht, aanvankelijk met succes, doch een dag later overleed het kind. Gistermorgen werd o.a. als getuige des kundige gehoord dr. Eysvogel, neus-, keel- en oorspecialist, die verklaarde, dat hier de grens tusschen geoorloofde en ongeoorloof de handelingen niet is te trekken. Door ver plegers en verpleegsters moeten in ieder ziekenhuis medische handelingen worden verricht als het geven van injecties enz. Anders zou geen enkel ziekenhuis kunnen bestaan, daar het onmogelijk is voor de art sen alle kleine werkzaamheden te verrich ten. Voorts kon de broeder niet voorzien, welke de tragische afloop zou zijn. In zijn requisitoir merkte de ambtenaar van het O.M., mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, op, dat de doodsoorzaak volgens de sectie van dr. Hulst niet met zekerheid is vast te stellen. Trouwens „dood door schuld" is verdachte niet ten laste gelegd. Volgens spreker stond echter vast, dat verdachte onbevoegd de genees kunde heeft Uitgeoefend. Daar verdachte echter niet uit winstbejag heeft gehandeld, eischte de ambtenaar slechts een boete van veertig gulden subs. twintig dagen hechte nis. De raadsman, mr. H. J. M. Tonino, voer de aan, dat verdachte geen handelingen had verricht, welke op medisch tererein lagen na gewezen te hebben op de consequenties, welke een veroordeeling voor het verple gend personeel kan hebben, verzocht pL ontslag van rechtsvervolging subs. vrij spraak. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. 267. Vlug stopte Anneke een tabletje in de monden van Petertje en Hansje en in een wip waren ze weer zo klein als de kaboutertjes. Zelf nam ze er ook een, en kijk, nu herkende Anneke ook het weggetje weer, dat naar het huisje van den kluizenaar liep. Toen ze nog groot was, leek het allemaal zo heel anders. 268. Petertje was er beduusd van. Nu was hij zo maar een heel klein mannetje geworden en een paar uur ge leden was hij nog een vogel. Hij snapte er zo langzamer hand niets meer van en ging vol verbazing even op een grote boomwortel zitten uitblazen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7