QemeentecadeH Jkouuiciaal Tlieuws DERDE BLAD De strijd om het wereld kampioenschap. OUDKARSPEL BERKHOUT BEETS* Schaken. De elfde party remise. In de Harmonie te Groningen werd Zaterdagavond de elfde partij tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Aljechin om het ■wereldkampioenschap schaken gespeeld. Te half zeven deed burgemeester Cort van der Linden, op aanwijzing van Euwe, die met wit speelde, den eersten zet. Het verloop was: Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin, Slavische verdediging. 1. d2—d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pbl—c3 d5Xc4 5. a2a4 Rc8f5 6. Pf3e5 e7e6 7. Rfl—g5 Rf8b4 8. f2—f3 Al is dit de zesde maal in deze match, dat de Slavische verdediging ten tooneele wordt gevoerd, toch is ook ditmaal een nieuw psychologisch element vertegen woordigd: de uitdager bestrijdt Euwe met het wapen, dat laatstgenoemde in de vier de partij in toepassing bracht. Of nu Al jechin den tegenstander nieuwe geheimen wil ontfutselen, of dat hij het noodig acht, in. dit stadium van de match eenig risico te nemen,, of zelfs dat hij de verdedi ging voor geheel correct houdt al deze mogelijkheden maken de problemen, wel ke de stelling uiteraard steeds biedt, voor den wereldkampioen slechts ingewikkel der. Het feit, dat Aljechin, zoodra hij ziet, dat Euwe geheel het verloop van partij no. 4 volgt (waarmede dus mogelijkheid a vervalt), een afwijkende voortzetting kiest, sluit natuurlijk de mogelijkheden b en c geenszins uit. 8h7h6 Euwe speelde in Aljechin's plaats (4de partij) 8c5, 9. Dc5:, Dd5, waarna een moeilijk te beoordeelen stelling ontstond. Aljechin zijnerzijds beoogt zoo spoedig mogelijk de dames te ruilen, om daarna van wit's verzwakten damevleugel te pro- fiteeren. Zoodat men ten slotte geneigd is, mogelijkheid c. voor de meest waarschijn lijke te houden en het ditmaal dus Alje chin is, die met zijn geheimen voor den dag komt. 9. Rg5Xf6 Na Rh4 zou Da5, Dd2, Pd5 zeer onaan genaam zyn. 9g7Xf6 Psychologische tactiek? Over deze voor de hand liggende zet (het is duidelijk, dat zwart na Df6:, e4 in het nadeel komt: Re4:? fe4:, Dh4f, Kd2, De4:, Pf3) dacht de ex-wereldkampioen bijna tien minuten na. Wilde hij Euwe in de veronderstelling brengen, dat hij deze stelling nooit eerder onder oogen had gehad? Of (afgezien van Aljechin's bedoelingen) is dit inderdaad het geval? 10. Pe5Xc4 c6c5 11. d4Xc5 Dd8Xdlf 12. TalXdl Tegenover 12. Kdlr, waarmede weliS' waar het binnendringen van Rf5 wordt verhinderd, staan nadeelen, welke verre wtg het zwaarste wegen. Men zie Kdl:, Ke7, e4, Td8f en wit staat voor lastige problemen: Kc2, Rg6, dreigt zoowel f5 als Pc6. 12Rf5c2 13. Tdl—cl Zeer listig! Daar op 13. Td4 Pc6 volgt, besluit dr. Euwe het zóó te regelen, dat hij na ruil op c2 met den toren terug kan nemen. Indien nl. nu dadelijk 13. Rc3:, bc3:, dan kan zwart niet op a4 slaan, we gers Tal, eventueel gevolgd door Pb6. 13. Rc2b3 14. Pc4d2! In stede van zich. zcoais in de vorige partijen, op glad ijs te wagen (Pd6f, Ke7, Pb7-:, Tc8, gevolgd door Pd7 en wit's bei de pluspionnen gaan op den duur toch verloren) vernietigt de titelhouder aller eerst zwart's eenigen troef: het raadshee- renpaar, dat na bijv. 14. e4, Rc5: behouden zou zijn gebleven. 14Rb4Xc3 15. TclXc3 Rb3Xa4 16. e2e4 Ke8e7 Wit heeft kansen langs de a-, zwart langs de d-lijn. Wel heeft zwart een zwak ken broeder op hö, maar die is voorloopig niet aan de orde, terwyl hijzelf aanstonds van het stenpun* op n4 gebruik kan maken om acties langs de d-iyn te ondersteunen. Naar het schyr.t heeft ook wit een steun punt en wel cp d6. doch hij kan daarvan in verband met b7b6 moeilijk profitee- ren. Summa summarum: de stellingen zyn ongeveer in evenwicht, maar zwart's (tactische) kansen zijn het meest actueel. 17. Rfl—d3 Th8—d8 18. Kei—e2 Pb8—c6 19. Ke2e3 In aanmerking kwam ook Tal, Pd4f, Ke3, Rc6, Pc4, enz. Het voordeel daarvan is, dat het paard naar een veld gelokt wordt (d4), waar het zich moeilijk kan handhaven, want e6e5 brengt weer de verzwakking van veld d£ met zich mede. In tusschen: de tekstzet, die de tactische verwikkelingen als het ware provoceert, dreigt b3 met stukwinst. 1 9Pc6b4 20. Rd3bl Niet zoozeer om den raadsheer in prin cipe voor afruil te behoeden, dan wel om dat zwart met Pd3:, Td3:, Rb5 een onaan- genamen druk dreigde te gaan uitoefenen. Van een actie langs de a-lijn ziet Euwe, voorloopig in ieder geval, af, daar hij vóór alles het gevaar langs de d-lijn onder de oogen moet zien. Onaangenaam is daarbij, dat de witte torens niet verbonden zijn. 2 0Ra4b5 21. Pd2b3 Daar dadelijk 'n Tb3, a5, niets zou uit halen, wil wit de actie met Pd4, Re8, Tb3, a5, Pc2, versterken. Tot het verhinderen van Pd4 geschikt zwart over drie moge lijkheden: 1. Pc6, maar daarop kan met succes Rd3 geschieden; 2. e5, waarop wit kans heeft tot een opstelling in den geest van Pb3—al—c2 plus Rbl—a2—d5 te ge raken; 3. de party-voortzetting f5, die op eenige tactische finesses gebaseerd is (ef5:?, Pd5f en Pd4? f4f). De party krijgt daardoor ten slotte toch nog een levendig karakter. 21. f6—f5 22. Pb3—a5 Streeft het paard naar c2, dan kan altijd onverwikkelijk Td3f, Td3:, Pd3 volgen. Erkennende, dat er geen groot voordeel te halen is uit deze uiterst gevaarlijke stelling, waarin een vergissing zelfs tot den graad van één nuance van beslissende beteekenis kan zijn, komt Euwe tot de slotsom, dat hij zijn heil in de afwikkeling moet zoeken. Zeer eenvoudig is dat overi gens nog niet, dat leert het gevolg. Na den tekstzet is a7a5 verhinderd, zoodat Tb3 dreigt. 22b7b6 23. c5Xb6 a7Xb6 24. Pa5—c4 Dreigt zoowel Pb6: als de afwikkeling Tb3, Rc4:, Tb4:. 2 4Ta8—al Dr. Tartakower pleegt Capablanca te kapittelen, wanneer deze den combinaties van Aljechin 25 bluf toeschrijft. Wat deze partij betreft, de geleerden waren het er over eens, dat de tekstzet, welke weliswaar Rbl pent, niet afdoende kan worden geacht. Beter was stelling Pa2. 25. Pc4a3 En ziedaar de uitwerking van den bluf! In plaats van op b6 te slaan, waarna voor zwart geen veelbelovende voortzetting te zien is (e5, g3) streeft de wereldkampioen naar verdere vereenvoudiging, waarmede hy weliswaar vlot remise bereikt, doch daartegenover misschien een goede kans laat schieten. Jammer! 2 5Rb5—a6 26. Tc3—b3 Pb4d3 Dreigt f4f, enz. 27. e4Xf5 Pd3Xb2 28. Tb3Xb2 TalXa3f 29. Ke2—f2 Td8—d6 30. f5Xe6 Td6Xe6 Remise, op voorstel van Euwe. De slotstand was: Wit: Euwe Kf2, Tb2, Thl, Rbl, pionnen f3, g2, h2. Zwart: Aljechin Ke7, Ta3, Td6, Ra6, pionnen b6, f7, h6. De stand is thans: Aljechin 7 punten, 5 gewonnen, 4 rem. Euwe 4 punten, 2 gewonnen, 4 remise. Nabeschouwing. Een strijd van het geconsolideerde tegen het terugkeerende zelfvertrouwen! Dr. Euwe heeft deze party rustig en solide opgezet en zich door de verontrustings- pogingen van den tegenstander niet van de wijs laten brengen. Dat hij zich ten slotte niet op een weliswaar correcte, doch daar om niet minder over afgronden voerende wending durfde in te laten, is hem in deze nhase van de match niet kwalijk te nemen. ,,'t Is geen correspondentieparty", ver klaarde hij ons na afloop. „Met ruim een half uur bedenktijd voor 16 zetten, acht ik het nutteloos in te gaan op een compli catie, welker gevaren men toch niet altijd geheel tot op den bodem kan peilen". Booze tongen beweren daarentegen, dat Euwe met het oog op den voetbalwedstrijd NederlandFrankrijk een zoo snel einde aan de partij heeft gemaakt, in navolging van Aljechin, die in 1935 de vyftiende partij spoedig „liet" eindigen (hy verloor die partij), ten einde eveneens den voL genden dag een wedstrijd met het leeren monster te kunnen bijwonen. Maar alle scherts ter zyde de kans op den 25sten zet was nauwelijks meer dan incidenteel, want men kan gerust zeggen, dat de uitdager in geen enkel gedeelte der party nadeel had gehad. In elk geval houdt deze partij de hoop van schakend Neder land levendig. Kegelen. HET KEGELCONCOURS TE SCHAGEN. De uitslagen van het kegelconcours, dat de vorige week te Schagen gehouden is, luiden als volgt: Bondenwedstrijd: Alkmaar 1245; Helder 1214. Hoogste korpswerper: Alkmaar, J. van Spanje 147; Helder, J. Lammers 139. Korpswedstrijd, afd. A: 1. Z. E. K. Z.? 222; 2. Gooi geen Poedels 217; 3. Duim in 't Gat 215; 4. E. V. A. 302 (39 tr.) 5. Koekoek 202 (28 tr.); 6. Hout of fout 201 (30 tr.). Hoogste korpswerper: C. van Wijngaar den 81 (6 x 9). Korpswedstrijd, afd. B: 1. De Houthak kers 202; 2. Cubo 200 (30 tr.); 3. Gooi geen Poedels 200 (28 tr.); 4. Hout of fout 192; 5. E. V. A. 190; 6. Duim in 't Gat 185 Dames: 1. Vredelust 173; 2. Onder Ons 171; 3. Onder Ons 167. Hoogste korpswerper afd. B: mevr. Sie- gers 81 (5x9 3x8). Dames: mevr. Bijl 80. Jubileum: Heeren Chr. Dekker 76; H. J van Veen 75. Dames, mevr. v. d. Cappelle 69. Vaste baan Heeren afd. A: 1. J. Lam mers 45 3x; 2. H. J. van Veen 45 2x 44 3x; 3. D. Brouwer 45 2x 44; 4. C. H. de Lange 45 44 43 2x; 5. J. van Spanje 45 44 42. Afd. B: 1. W. Burdorf 45; 2. J. H. Schene 44 43 2x; 3. C. Rol 44 42 2x; 4. T. Bonsema 44 42; 5. Dr. Elema 43 41; 6. P. Siegers 43 40; 7. C. Rus 43 39 39; 8. Dr. Boerma 43 39. Dames: 1. Mevr. v. d. Cappelle 45; 2. Mevr. Kokkes 43; 3. Mevr. Rol 41. Propaganda: 1. van Erp 40; 2. Knüwer 37 36 34; 3. B. v. d. Hoven 37 36 32. Dagprijzen: Baan: 1. J. H. Schene; 2. G. Anneveld; 3. Chr. Dekker. Dames: Mevr. v. d. Cappelle. Vrijdag vergaderde de raad. De voorzitter deelde mede, dat: mej. T. Zwarts te Arnhem de benoeming tot onder wijzeres niet heeft aangenomen, wegens vaste benoeming als zoodanig te Arnhem. De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" en de ijsclub* „Volharding", op hun verzoek, de beschikking hebben gekregen over het gymnastieklokaal, verlicht en verwarmd; eerstgenoemde vereeniging voor een zestal avonden voor een cursus in aardappelen- selectie en laatstgenoemde vereeniging voor de z.g. droge training van schaatsenrijders. Beide verzoeken zijn met den gemeenteraad bij wijze van rondzending, schriftelijk be handeld, maar uitdrukkelijk worden be langhebbende vereenigingen er op gewezen dat dit de laatste maal is geweest, waarop dergelijke zaken zullen worden behandeld De gemeenteraad heeft de zeggenschap over de gemeentegebouwen en burgemeester en wethouders wenschen op de beslissing van dit college niet vooruit te loopen. Indien men in den winter gebruik wenscht te ma ken van een gemeentegebouw, dan moet 't bestuur tijdig een verzoek bij den gemeen teraad indienen. Op een verzoek van de firma Pranger en Roele, aannemers van baggerwerken om pl.m. 10.000 M3 bagger met onderlossers in het Waardje te mogen storten, gunstig is beschikt. Burgemeester en wethouders wa ren echter van oordeel, dat daarvoor moet worden betaald en zij hebben een prijs be dongen van 2 ct. per M3. Voormelde firma gaat daarmede accoord. Het storten mag niet eerder aanvangen dan nadat de firma Krikke en Dikkerboom met het zand-trek- ken gereed is, terwyl de bagger gestort moet worden ter plaatse aan te wijzen door den gemeenteopzichter. De vergoeding ten bedrage van 200 moet worden gestort ten kantore van den gemeente-ontvanger vóór den aanvang van het werk. De voorzitter zeide op het Waardje een onderzoek te hebben ingesteld, naar aan leiding van de bezwaren die aan het bag geren verbonden schenen te zijn, voor de ysclub „Volharding". De banen zullen totaal 100 meter breed zijn, en hiervan is 25 meter over de ge- heele lengte uitgebaggerd. De voorzitter wees hier uitdrukkelijk op, om de verhalen die hierover de ronde doen, te weerleggen. Mogelijk moet er echter meer gebaggerd worden, maar daar staat tegenover de waarschijnlijkheid dat 100.000 M3. specie in het Waardje gestort zal wor den. Misschien krijgen we dan zelfs wel de klacht dat het te ondiep wordt. Het deed spreker genoegen dat een paar bestuursleden van „Volharding" hebben verklaard, den dam zeer gunstig te vinden voor de ijsbaan. Er zijn dus ook nog wel menschen die het met ons eens zyn. Geen bagger zal meer worden verkocht zonder den raad er in te kennen en zonder dat er andere modder voor terug komt. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat aan ondersteunden en bij een werkverschaffing geplaatste werk- loozen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt van ten hoogste 1 per week, in gaande 31 October 1937 en eindigende 2 April 1938. B. en W. stelden voor, evenals vorige jaren, dezen brandstoffenbijslag te verstrekken. De heer Borst was er voor om de kolen- bon tot b.v. half Mei te verstrekken. De voorzitter: Laten wij afwachten tót het voorjaar. De heer Borst: Dan wordt er weer ge zegd dat het te laat is. B. en W. zullen het tijdstip voor beëindi ging in den raad brengen. Ged. Staten hebben het raadsbesluit tot het aangaan der geldleening, groot 48.790 verdaagd, omdat het onderzoek daarom trent nog niet is afgeloopen. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Aanbieding gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1938. De voorzitter: by de aanbieding van het concept-gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1938 kan worden medegedeeld, dat deze begrooting sluitend is gemaakt zonder voorstellen tot belastingverhooging. Het aantal opcenten op de personeele- belasting kan dus gehandhaafd blijven op 50150. terwijl de opcenten op de ge meentefondsbelasting op 55 blijven ge raamd. De gemeentebegrooting opent met het voordeelig saldo over 1936, zijnde 5272.26, wat 1800 minder is dan over 1935. De post „onvoorziene uitgaven" vermeldt 1208.24, terwijl de post „subsidie burger lijk armbestuur", evenals in 1937, weder moet worden geraamd op 10.000. Niettegenstaande geen voorstellen tot be lastingverhooging zullen worden gedaan, zijn alle, op de begrooting voorkomende subsidies gehandhaafd kunnen blijven. B. en W. gaven echter ernstig in overwe ging, zoolang de toestand precair blijft, geen nieuwe subsidies op de begrooting uit te trekken. Niet dat een kleine subsidie nog wel zal kunnen worden gevonden, maar een dergelijk besluit brengt noodwendig consequenties met zich en daarmede dient rekening te worden gehouden. De verplichte uitgaven zullen in 1938 met de volgende bedragen toenemen, daar in dit jaar de eerste aflossingstermijn van de geldleening ten behoeve van de rentelooze tuindersvoorschotten aanvangt, zijnde 1629, terwijl de laatste aflossingstermijn van de geldleening betreffende de toevoer lijn,/ 500 hooger is. Een meerdere uitgave alzoo van 2129. Uit het vorenstaande zal blijken, dat, evenals in 1937 voor 1938 ongetwijfeld niet het minste gevaar bestaat, dat de gemeente onder staatsvoogdij zal komen. Adres van het bestuur der voetbalver. D.T.S., houdende verzoek om een jaar- Lijksch subsidie van 100. De voorzitter memoreerde, dat op een zelfde verzoek dit jaar, met 52 stemmen afwijzend is beschikt. Men kent het stand punt van B. en W. De heer Borst hield een krachtig pleidooi voor toekenning van de subsidie. Na eenige discussie werd besloten geen subsidie te verleenen. Mevr. Paarlberg Hartland en de heeren de Boer en Borst stemden voor subsidie. Adres van de afd. Langendijk van de r.k. Middenstandsver. „De Hanze", houdende verzoek om subsidie, ten behoeve van de MiddenstandshandelsavondschooL De voorzitter: In dit adres wordt de na druk gelegd op het klaarmaken van leerlin- BORDEN „EINDE VOORRANG" NTHQC DUIDELIJK. De A.N.W.B. stelt een andere aan duiding voor. Het is, aldus schrijft ons de A.N.W.B., van gen voor de eischen die de vestigingswet groot belang dat alle aanduidingen, welke stelt. Dit is echter ook opgenomen in het betrekking hebben op de voorrangsregeling leerplan van de Nijverheidsschool (de z.g. bijzonder duidelijk zijn, daar elk misver- Teekenschool) te Zuidscharwoude, waar- stand hier direct ernstige gevolgen kan voor de gemeente verplicht is by te dragen. ben. Verder heb ik dezelfde bezwaren als by D.T.S. De heer Rijper: De cursus voor de vest! gingswet duurt 3 jaar, en het wil er by mij niet in dat dit hetzelfde is als de teeken school. De voorzitter zeide niet te willen be twisten dat het onderwijs hier uitgebrei der zal zijn. Het gaat echter om de eischen die de vestigingswet stelt en daaraan wordt op de z.g. teekenschool ook voldaan. Op voorstel van weth. Bakker werd het adres aangehouden tot de begrooting. Adres van de Kon. Ned. Automobielclub, houdende verzoek om verlaging van de per soneele belasting naar den grondslag motor rijtuigen. Verzoek van het curatorium van het r.k Lyceum te Alkmaar om over 1937 een sub sidie te mogen ontvangen van 150. Op beide verzoeken werd afwijzend be schikt. Bij het laatste verzoek verklaarden de heer Rijper en Brouwer zich voor het verleenen van subsidie. Voorstellen van B. en W.: 1. Vaststelling verordening betreffende het beroep, als bedoeld in het regl. auto vervoer personen. 2. Aansluiting fraude-onderlinge gemeen ten. 3. Terugbetaling tuindersvoorschot A. Ap pelman aan boerenleenbank te OudkarspeL 4. Aanvulling raadsbesluit van 17 Sep tember 1937 tot het aangaan van geldlee- ningen. Na toelichting van den voorzitter werd op deze voorstellen conform besloten. Voor het vervolgonderwijs cursus 19371938 hebben zich 10 leerlingen aangemeld. De cursus zal gehouden worden van 1 November tot eind Februari. Door het hoofd der school en de onderwijzeres is zelf voorgesteld het uurloon met 12)4 pCt. te verlagen, wat de voorzitter een sympathiek gebaar vond. Aan salaris zal nu worden uitgegeven voor het hoofd der school 182 en voor de onderwijzeres 56. Aldus besloten. Besloten werd het rentepercentage voor een annuïteitsleening ten behoeve van het gasbedrijf te verlagen tot 3 5/8 pCt. Rondvraag. De heer Borst vroeg of er nog gebruik gemaakt wordt van de steunverlee- ning aan kleine boeren. De voorzitter had er niets van gehoord De heer Borst: zijn er nog arbeiders die gebruik wenschen te maken van de spaar regeling van minister Romme? De voorzitter antwoordde ontkennend. B. en W. hebben besloten ook geen collecte te houden. Wanneer wij 100 zouden ophalen, zouden wij onder deze omstandigheden 10 pCt. kunnen behouden en de rest blijft in den Haag. De heer Borst vroeg naar de schoolvoe- ding (melkverstrekking). Spr. had tot zijn genoegen gehoord dat er aan gewerkt wordt. De voorzitter zette uiteen wat er gebeurd is. Er wordt nu een enquête gehouden onder de ouders om te zien welke ouders er aan willen deelnemen. Het was den heer de Boer opgevallen dat van de straatverlichting lantaarns soms 4 a 5 dagen niet branden. Hoe is de con trole hierop? De voorzitter: De lijn werkers moeten controleeren. Het kan gebeuren dat een lantaarn twee avonden niet brandt, maar langer mag het niet. De voorzitter zal een en ander onderzoeken. De heer de Boer deelde nog mede, dat aan den tuinbouwcursus 20 leerlingen deel nemen Hier dient dan ook meer dan ooit het be ginsel aangehouden te worden, dat vorm en indeeling van een op de voorjrangsrege- ling betrekking hebbend bord de beteekenis direct aangeven, zooals dit terecht reeds het geval is bij de borden, die den voorrangs- weg zelf of de nadering van zoo'n weg van af een zijweg, aanduiden. Dit beginsel is echter voor de borden, welke het einde van den voorrang aange ven en waar dus voor den weggebruiker eveneens een andere voorrangsregeling gaat gelden, niet aangehouden. Hier wordt n.1. gebruik gemaakt van het gewone driehoe kige waarschuwingsbord met algjemeen- gevaar teeken, met daaronder het opschrift „einde voorrang" al dan niet aangevuld met den afstand van eindiging, naar het gelang het bord buiten of binnen de bebouwde kom is geplaatst. Het feit dat dit waarschuwingsbord zeli voor alle mogelijke aanduidingen wordt ge bruikt en dat de eigenlijke beteekenis eerst blijkt uit het onderschrift „einde voor rang", maakt dat deze aanduiding voor het beoogde doel niet geschikt is, waarbij niet uit het oog moet worden verloren dat voor den buitenlander de beteekenis geheel ver loren gaat. De A.N.W.B. heeft hiervoor thans een nieuw bord ontworpen. Dit bestaat uit het vierkante, op de punt geplaatste bord, oran je met witten rand, zooals dit voor de aan duiding van een voorrangsv-eg wordt benut, voorzien van een breede zwarte streep wel ke van rechts boven naar links onder loopt. Uit den vorm van het bord blijkt nu di rect dat het op de voorrangsregeling betrek king heeft, terwijl de zwarte streep in over eenstemming met de aanduiding van be ëindiging van de maximum-snelheid, welke op dezelfde wijze geschiedt, de beteekenis dat de voorrang beëindigd is, ondubbelzin nig aanduidt. De A.N.W.B. heeft een ontwerp van dit bord bij den minister ingezonden met het verzoek wel maatregelen te willen bevor deren welke tot een toepassing daarvan zouden voeren. EGMONDZEEER REDDINGSBRIGADE. Onder voorzitterschap van den heer J. H. van den Berg werd Vrijdagavond in hotel Trompenberg de najaarsvergadering gehouden van de werkende leden der Egmondzeeër Reddingsbrigade, waarbij de opkomst zeer groot was en de stemming geanimeerd. De werkende leden namen hun plichten in het afgeloopen seizoen serieus waar, onder toegewijde leiding van den heer A. Blok, en de voorzitter mocht tot zijn genoegen memoreeren dat dit sei zoen geen ongevallen met doodelijken afloop te betreuren waren. Geconstateerd kon worden, dat het werk van de E. R. B. steeds meer op prijs wordt gesteld en tij dens het seizoen door de badgasten onder ling collecten werden gehouden ten bate van de E. R. B. In het bijzonder werd door den voorzitter met dankbaarheid gewag gemaakt van de mooie geste van de „Feestcommissie 1937", waarbij het batig saldo van de zomerfeesten ten bedrage van ongeveer 60.ter beschikking van de E. R. B. werd gesteld. De speldjesverkoop tijdens de stranddemonstraties leverde een bedrag voor de kas op van pl.m. 90. Besloten werd een nieuwe houten bri gadetent voor het strandwerk aan te schaffen en hiervan zal door een der wer kende leden een teekening met bestek worden gemaakt, waarna aanbesteding zal plaats vinden. Ten behoeve van den wachtdienst op het Zuiderstrand zal een zeildoektent worden gekocht. In den aanstaanden winter zal met wel willende medewerking van Dr. Belonje en Zr. de Grood een cursus voor de werkende leden worden gehouden ter verkrijging van het Oranjekruis-diploma. hersthemel. Droomerig gestemd fietste ik langs het water, getroffen door het land schap, waar aan den horizon een lichte sluier van nevel over gespreid lag, genie tend van de weldadige rust, na het gewoel in de stad tijdens het spitsuur, toen een driftige stem mij opschrikte: „Jij hebt peu ren gestolen, zeg, dat je ze stelen wou!" Een net gekleed, grijs heertje, naar hej uiterlijk te oordeelen een gepensioneerd ambtenaar, hield met hoogrood gekleunj gelaat een spartelende, rukkende jongen bü de kraag van zijn wollen trui. Het was een frissche jongen, goed ge» kleed, zijn fiets aan de hand, waarmee hy pas uit school was gekomen. Het heertje aangemoedigd door het publiek (een drie? .tal mannen, keek mede toe) herhaalde zijn beschuldiging: „Hij wou stelen", ejj zich weer tot het kind wendend: „je had ze hé, waar heb je ze neer gegooid?" Zïjrj. blikken wendden zich naar de groentekar aan den walkant, heftiger trok het kind achteruit, dat vuurrood van inspanning wrong en trok, onmachtig om te ontkomen aan de witte, gespierde hand. „Hij stal ze van de kar, ik zag het juist", en nog steviger rukkend, zoodat het ge laat van den jongen bloedrood zag: ^Ju" moogt niet stelen, dat weet je zeker wel hé?" 'k Vond het zielig, wie weet, kreeg het kind zelden fruit, ik dacht aan mijn eigen jongen. Hoe graag eet hij een peer of een appel, die gelukkig altijd in de kast voor radig kunnen zijn. 'k Dacht aan mijn kinjr dertijd, hoe ook wij groene knorten van aè boomen stalen, omdat wij nooit fruit kregen. Terwijl dit door mijn hoofd ging, zag ik één van de mannen, een oude arbei der op het tweetal toetreden: „Zeg laat los, jij. Gapte jij nooit een peer? 't Kind heeft niet gestolen, gesnoept heeft ie. 'k Zal niet verdedigen, goed is het niet, maar begrij pelijk, man. Had je dagwerk zeg, as je ze allemaal, die gappen, in de kraag moest nemen. Laat naar je kijken". Onthutst liet 't heertje den knaap los, liep op den andef toe. „Daar liggen er twee, zie je wel, dat ie stelen wou?" ,,'t Is mij de moeite, twee peren". Hoongelach klonk op. De jongen, veilig zich voelend op zijn fiets, maakte dat hij weg kwam en omkij kend naar zijn tiran, schreeuwde hij luid zijn wraakgevoelens uit over de stille kade. NIENKB. Eervol ontslag verleend. Aan den gemeente-veldwachter alhier, den heer G. A. de Boer, is op zyn verzoek met ingang van 8 November a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. DE NATUUR GAAT WEL EENS BOVEN DE LEER. Het gebeurde op een zonnigen dag in het middaguur. Stil was het op de kade langs het breede kanaal, welks waterspiegel rustig te zonnen lag tusschen de oevers. Uitdagend staken de boomen hun takken, met het helkleurige dunne kleed naar den met een grilligen wolkenstoet beladen Ter beschikking van de polttte gesteld. In verband met den diefstal van een bedrag aan geld in de Ned. Hervormd^ kerk alhier is door de politie een 44-jarft ge arbeider aangehouden en ter beschik king van de justitie gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11