'Buitenland Rechtszaken £uchtvaact fatuU en JmnAotw Glimlachje De ineenstorting van het noordelijke front in Spanje. Uiteenzetting van minister van verdediging. Nieuws in 't kort. Prettig scheren! TWEEDE BLAD wapeningswedloop als in de internationale verwarring. Naar onze overtuiging staat ons volk thans voor de beslissende keuze: öf zich laten inschakelen in den stroom van een tot verderf gedoemde oorlogstoerusting, die nog haar grenzen niet gevonden heeft of zich van dezen weg afwenden om met die krachtsinspanning, waarvan de ge loofsgehoorzaamheid aan den Vredevorst alleen de bron vormt en met de middelen die Hij kan zegenen, een toekomst voor te bereiden, die het evangelie den gehoor zamen in uitzicht stelt. Daarom gelooven wij, dat onze regee ring, die zich naar den naam van Christus noemt, zich vooral in dezen moeilijken tijd dient te bezinnen op de vraag, of deze zinnelooze en demonische voortgang der bewapening naar Zijn wil is. De weg ter ontkoming, dien Hij wijst, eischt stellig een onverschrokkenheid des geloofs, die juist het tegendeel is van de faitisme, maar voert toch uiteindelijk tot behoud van het beste in een volk en tot overwinning naar Zijn bestel. Oorlogs voorbereiding en oorlogvoering daaren tegen brengen tenslotte de schending van de hoogste waarden en leiden tot vernieti ging van innerlijke volkskracht. De eerbied, dien wij als loyale onder danen aan het gezag onzer regeering ver schuldigd zijn, mag ons niet weerhouden onze waarschuwende stem te verheffen en een woord van ernstig protest te laten hooren tegen de huidige oorlogstoerusting en tegen de onheilspellende richting, wel ke ook onze regeering hierij inslaat. Ons bewust van de moeilijke en verantwoor delijke taak onzer regeering, weten wij ons tot dit verweer, dat zoozeer indruischt tegen den geest dezer eeuw, enkel gedron gen door de geloofsgehoorzaamheid, welke wij den Koning aller volken schuldig blijven." ONDERAARDSCHE GANGEN IN IJSELSTEIN. De bekende wichelroedeloopster mevrouw KleinSprokkelhorst uit Zeist heeft ook enkele terrein in de gemeente IJselstein aan een onderzoek onderworpen. Bij de oude kasteeltoren heeft zij het bestaan van gangen aangetoond, die in Zuidelijke en Westelijke richtingen loopen, doch waar van de eindpunten nog niet konden worden vastgesteld. Bovendien heeft zij een onder- aardschen gang naar de oude kerk en een in de richting van het stadhuis ontdekt. Op het terrein „De Nieuwpoort", waar vroeger een klooser heeft gestaan, vond mevr. KleinSprokkelhorst sporen van losstaande gebouwen, behoorende bij het klooster, en een lang stuk van een dikke ren muur, die waarschijnlijk de buitenmuur van het klooster is geweest, en die precies aansluit bij een het vorig jaar ontdekt stuk muur in de stadsgracht. DE ONAANTASTBAARHEID VAN NEDERLAND. De heer Van Vessem stelt wederom eenige vragen. Het Eerste-Kamerlid mr. Van Vessem (N.S.B.) heeft eenige vragen gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken: 1. Indien de regeering sinds Februari 1.1. op het standpunt is blijven staan, dat de on aantastbaarheid van het Nederlandsche grondgebied niet het onderwerp kan zijn van met onze medewerking tot stand te brengen regelingen, hoe verklaart zij dan, dat volgens mededeeling van dr. M. van Blankenstein in het maandblad „De Volken bond" van Juni/Juli 1937 door haar secreta- Tis-generaal van buitenlandsche zaken, den heer Snouck Hurgronje, een regeling is ont worpen, op te nemen in een verdrag tus- schen Frankrijk, Engeland en Duitschland, welke ontworpen regeling in het diploma tiek verkeer is gebracht en aldaar bekend is als het plan-Snouck, volgens welk plan deze mogendhede in een door haar te slui ten verdrag zouden bepalen, „dat zij schen ding van den grond van België of van Ne derland zouden beschouwen als een schen ding van hun eigen grenzen?" 2. Is de regeering niet van meening, dat een dergelijke aldus op initiatief en met medewerking der Nederlandsche regeering tot stand gekomen regeling de onaantast baarheid van ons grondgebied ernstig in ge vaar zou brengen en bij de betrokken mo gendheden aanspraken zou kunnen doen ontstaan op het treffen harerzijds van ver dedigingsmaatregelen op Nederlandsch grondgebied, welke in strijd zouden zijn met de onschendbaarheid van het Neder landsche grondgebied en welke Nederland tot het slagveld van Europa zouden maken? 3. Is de regeering niet van meening, dat de opvatting belichaamd in genoemd door haar secretaris-generaal van buitenlandsche zaken ontworpen plan in overeenstemming is met de opvatting, belichaamd in de Brit- Zoo! nou heb ik de radio ingesteld op Frankfurt!U heeft dus bijna den geheelen nacht een uitstekende dansband. sche regeeringsverklaring van 30 Juli 1934, houdende, dat de grens van Engeland ge vormd wordt door den Rijn, welke opvat ting een ontkenning beteekent van de on schendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied? 4. Acht de regeering het niet geboden om, teneinde weg te nemen door het plan- Snouck eventueel in het buitenland gewek te opvattingen als zou zij bereid zijn het Nederlandsche grondgebied beschikbaar te stellen voor buitenlandsche troepen als af weer- of opm-arschgebied tegen andere mo gendheden, de uitdrukkelijke verklaring af te leggen, gelijk zulks door de Belgische regeering voor België geschied is (zie de Belgische verklaring opgenomen in de Fransch-Britsche verklaring van 24 April '37, de verklaring van dep Belgischen mi nister van buitenlandsche zaken in de Bel gische Kamer van 29 April '37; de Belgische verklaring opgenomen in de Duitsche nota van 13 October '37 en een interview met den Belgischen minister van buitenlandsche zaken gepubliceerd in de „Deutsche Allge- meine Zeitung" van 26 October '37), dat de Nederlandsche regeering vast besloten is te zorgen, dat het Nederlandsche grondgebied nimmer ook niet ingevolge art. 16 van het Volkenbondsverdrag, gebruikt zal worden als doorgangsgebied of als operatiebasis te land, ter zee of in de lucht tegen een onzer buurstaten? PRINS BERNHARD STEUNT LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Een belangrijke gift. Het bestuur van het Luchtverdedi gingsfonds maakt met groote dank baarheid bekend, dat het van Z. K. H. prins Bernhard een belangrijke gift mocht ontvangen. Zooals bekend is het luchtverdedi gingsfonds opgericht om jongelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel physiek geschikt tot bur gervlieger op te leiden en wel zoo danig, dat zij, als het noodig mocht zijn, in korten- tijd als militair vlieger aan onze legerreserve kunnen worden toegevoegd. Het bestuur van het luchtverdedi gingsfonds spreekt den wensch uit, dat vele landgenooten dit koninklijke voorbeeld zullen volgen door een bij drage te storten op girorekening 287177 ten name van: penningmeester vereeniging voor nationale veiligheid. ONZE PRINSES BIJ DE PADVINDSTERS. Bezoek aan de leidsters te Blaricum. Geheel onverwacht heeft prinses Juliana Zaterdagavond een bezoek gebracht aan de leidstersvergadering van het Ned. Padvindstersgilde, welke werd gehouden in de jeugdherberg „Zonnehoeve" te Blaricum. H. K. H., die verleden jaar be schermvrouwe van het Ned. Padvind stersgilde was geworden bij gele genheid van het twintigjarig bestaan van het gilde, had toen reeds het ver langen te kennen gegeven gaarne een ontmoeting te willen hebben met de leidsters. Dit is toen uitgesteld moeten worden in verband met de verlovings feesten. De prinses was vergezeld van freule M. J. baronesse van Heemstra en werd aan den ingang van „Zonnehoeve" ontvangen door de presidente van het hoofdbestuur mevrouw E. van den Boschde Jongh, terwijl het geheele hoofdbestuur en de 180 aanwezige leidsters zich in de hal had den opgesteld en de prinses met gejuich ontvingen. Hier werden de trainers, de dames Bungenberg de Jong, Knappert en Bruyn, allen uit den Haag, aan H. K. H. voorge steld. Mevrouw van den Boschde Jongh sprak daarna de prinses toe en vertelde hoe blij men was met dit onverwacht en verrassend bezoek. De prinses gebruikte vervolgens met het hoofdbestuur de thee en onderhield zich daarna heel ongedwon gen met de leidsters. Er werd een kamp vuur ontstoken en een tooneelstukje opge voerd. Al dien tijd heeft H. K. H. zich bijzonder geamuseerd en zich ongedwongen met verschillende leidsters van het gezelschap onderhouden. Omstreeks half acht is prinses Juliana naar hèt paleis Soestdijk teruggekeerd. De Spaansche minister van nationale verdediging publiceert een nota, waarin hij de oorzaken uiteenzet, welke tot de ineenstorting van het Noordelijke front hebben geleid. Hij zegt hierin o.m., dat het isolement waarin het Noordelijke front zich van het begin af in heeft be vonden de verdediging voor een moei lijke taak plaatste. Het ontbreken van een oorlogshaven, belemmerde het op treden der regeeringsmacht. Irun viel door gebrek aan munitie en be- teekende het begin van de ontreddering aan het Noordelijke front. Vervolgens werd het Baskenland het tooneel van den strijd, maar zonder luchtmacht kan het zich niet verde digen. Bilbao ging verloren. De weerstand verdween bijna volkomen, ondanks het offensief aan het front van Madrid, dat on dernomen was om het Noordelijke front te ontlasten. Te Santander was de tegenstand niet zoo sterk als men gehoopt had en de terugtrek king naar Asturie geschiedde noch op het door de regeering aangegeven oogenblik. noch in den vastgestelden vorm, en dit om nog op te helderen politieke redenen. Thans voeren nog eenige kernen van mijnwerkers strijd in het Zuidelijke bergland. Het stuk besluit met erop te wijzen, dat er thans geen geïsoleerde deelen meer op het gebied van de regeering bestaan, en dat de om standigheden van den strijd voor den vijand gewijzigd zijn. Zonder de kracht der op standelingen te miskennen, meent de mi nister er zeker van te kunnen zijn, dat het onwrikbaar vertrouwen van het leger der regeeringstroepen de uiteindelijke overwin ning zal verzekeren. Schuilplaatsen voor schoolkinderen. Nadere maatregelen zullen onmiddellijk getroffen worden om in Valencia veilige schuilplaatsen tegen luchtaanvallen aan te leggen voor de kinderen. Indachtig aan wat kort geleden gebeurd is gedurende een luchtaanval op Barcelona toen een bom op een lagere school terecht kwam waarbij verscheidene kinderen gedood werden, heeft de commissie voor de verdediging van Va lencia een voorstel aangenomen voor het aanleggen van bomvrije schuilplaatsen in alle schoolwijken door de geheele stad ter bescherming van de kinderen. De plannen zijn gelijk aan die in Londen tijdens den wereldoorlog. Geschikte gebou wen in de nabijheid van scholen, die als veiligei werden beschouwd dan de school gebouw zelf werden toen omgebouwd tot schuilplaatsen tegen luchtaanvallen. De schoolkinderen werden er dan bij het eerste alarm-signaal heengevoerd. Men heeft architecten opgedragen in Valencia geschikte plaatsen te vinden voor den aanleg van nieuwe schuilplaatsen. Verklaring van admiraal Fernandez. Admiraal Francisco Moreno Fernandez, de commandant der land-, zee- en lucht strijdkrachten op de Balearen heeft tegen over een verslaggever van Havas verklaard: om alle kusten van de Pyreneeën tot Motril te kunnen blokkeeren zouden we een nog grooter aantal eenheden noodig hebben dan wij op Majorca gaan bijeenbrengen, maar reeds thans kunnen wij er op rekenen, toe zicht uit te oefenen op alle havens van eenig belang en niet minder op de groote kuststeden. De regeering van Valencia zal spoedig moeilijkheden krijgen om zich van wapens te voorzien en dat is hetgene, waar naar wij streven. Behalve de Spaansche schepen, die thans in aantal beginnen te verminderen, zijn het vooral vrachtschepen, welke de vlag van Engeland, Frankrijk of Griekenland voeren, die onze vijanden ravi- tailleeren. Het betreft hier evenwel een ge leende vlag, welke tijdelijk krachtens een consulairen brief is verkregen. De Russische schepen zijn zoo goed als verdwenen. Britsch schip tot zinken gebracht. De kustverdediging heeft het Spaansche ministerie van landsverdediging een mede deeling van den volgenden inhoud doen toe komen: Gisteren heeft een vliegtuig der opstan delingen op 16 mijl van de kust het Britsche s.s. Jean Weems tot zinken gebracht na 15 bommen te hebben geworpen. Zes en twin tig schipbreukelingen zijn te Calella de Palafrugell (prov. Gerone) aangekomen, onder hen bevinden zich twee waarnemers van de non-interventiecommissie, een Zweed en een Let. Het schip, dat te Gibraltar staat inge schreven, was op weg van Marseille naar Barcelona. Volgens de verklaringen van den kapitein, die evenals de andere leden der bemanning van Britsche nationaliteit is, was het schip geladen met graan en geconden seerde melk. De schipbreukelingen zijn ge zond en wel. Onruststokers veroordeeld. - Te Me dina in Marokko, dat door patrouilles wordt doorkruist, worden de winkels thans heropend. Van de 300 inboorlingen, die Vrijdag gearresteerd zijn, werden er Zaterdag 85 tot een maand dwangarbeid veroordeeld. Er is weer geschoten te Jeruzalem. - Zondagochtend heeft een onbekend geble ven persoon in het centrum van Jeruzalem schoten gelost, welke een jood en een Ara bier hebben getroffen. Beiden zijn ernstig gewond. Gedurende eenigen tijd was het onrus tig, maar na de komst der politie kon de orde spoedig worden hersteld. Instorting in 'n mijn. - Zaterdagavond is in de mijn „Sachsen", in het district Hamm in Westfalen, een mijngang inge stort, waardoor vier man werden be dolven. Zondagmiddag was het stoffelijk over schot van de vier arbeiders geborgen. Onrust op Trinidad. - Honderd sol daten van het plaatselijke Britsche garni zoen te Hamilton op Bermuda hebben Za terdag order gekregen, zich gereed te hou den om binnen 48 uur naar Trinidad te kunnen vertrekken in verband met den toestand, die daar ontstaan zou zijn naar aanleiding van een onderzoek, dat een koninklijke enquete-commissie heeft in gesteld naar de jongste relletjes op de olievelden. Een kaaiman in bed. - In een hotel te Praag heeft een kamermeisje tot haar ontzetting een levende kaaiman in een bed gevonden, dat zij wilde opmaken. Het dier was slechts iets meer dan 30 c.M. lang, maar het meisje was zoo ontdaan, dat zij het spraakvermogen verloor en naar een ziekenhuis vervoerd moest worden, waar zij gelukkig weer spoedig herstelde. Bij nader onderzoek bleek, dat de kaai man toebehoorde aan een Amerikaansch bezoeker, die verklaarde, dat het zijn lievelingsdier was en dat hij het op al zijn reizen meenam, Treinongeval in Brazilië. - Minstens 6 personen zijn omgekomen en 22 gewond, toen gisteren een sneltrein van den Cen- tralen Braziliaanschen Spoorweg door een brug zakte, welke ten gevolge van de zware regenbuien was verzwakt en in een diepen ravijn stortte, in de nabijheid van Barra Mansa, op 70 mijl ten westen van de hoofdstad. De oppositie der belijdende kerk. - In de laatste veertien dagen zijn m Duitschland wederom 21 predikanten en leden der belijdende kerk gearresteerd. In het geheel bevinden zich 85 personen in bewaring. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 29 October 1937. Overtredingen van de mo tor- en rij wie 1 we t: A. P. te Nieuwe Niedorp, W. W. te Alk maar, J. W. te Oudkarspel, S. F. te Scha- gen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. M. F. A. te Delft, A. J. v. I. te Oisterwijk, J. J. P. te Winkel, Th. B. B. te Heiloo, A. v. D. te Velsen, P. H. K. te Haarlem, J. L. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. M. te JSint Pancras, 3 boete of 2 dagen hechtenis. Th. B. te Berkhout, J. Th. v. M. te Amsterdam, L. N. te Sche- veningen, ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis. C. B. B. te Zwaag, J. K. te Bergen, M. M. W. te Amsterdam, H. de R. te Heiloo, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. G. v. d. V. te Petten, S. P. te Amsterdam, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. B. te Alkmaar, 5 boete of 5 dagen hechtenis. F. L. H. te Hoorn, 4 pl. 2 boete of 2 en en dag hechtenis. H. J. K. te Groningen 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. S. te Vel sen, K. P. te Warmenhuizen, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. H. A. D. D. te Rot terdam, 12 boete of 8 dagen hechtenis. J. L. te Wieringerwaard, 15 boete of 10 da gen hechtenis. Overtredingen van de po litieverordeningen: M. de K. te Santpoort, J. W. H. te Haar lem. ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. C. H. te Purmerend, 2 boete of 1 dag hech tenis. W. J. de V. te Beverwijk, C. J. v. d. B. te Amsterdam, ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis. S. S. te Bergen, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 424 van het Wetboek van Strafrecht (baldadigheid): H. B. te Harenkarspel, 5 boete of 5 da gen hechtenis. S. W. te Amsterdam 6 boe te of 6 dagen hechtenis. P. K. te Zuidschar- woude 8 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van arti kel 429 van het Wetboek van Strafrecht zich met een brandende sigaar in de duinen bevinden) W. IJ. P. te Amsterdam, 2 boete of dag hechtenis. P. v. 't V. te Westzaan, - boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de we op de openbare vervoermid delen: J. D. te Beverwijk, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. G. te Haarlem, f 2 boete dagen hechtenis. Overtreding van de Vissche ij w e t W. F. S. te Zaandam, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op utovervoer van personen G. J. J. V. te Amsterdam, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van de IJk- wet: A. S. te Winkel, A. M. te Winkel, ieder 2 X f 1 boete of 2 x 1 dag hechtenis. J. S. te Winkel, S. L. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. te Gr.-Schermer, 3 X 1 boete of 3 x 1 dag hechtenis. C. H. te Winkel, 7 X 0.50 boete of 7 x 1 dag hechtenis. of VAN LAWAAI IN EEN STUDENTEN SOCIËTEIT. De Hooge Raad, welks leden ieder voor zich uit hun studententijd wel de noodige herinneringen zullen hebben bewaard aan de lawaaimogelijkheden, welke een studen tensociëteit kan bieden, kon zich gister nog eens in die sfeer verplaatsen bij de behan deling van een procedure tusschen „Unitas Studiosorum Rheno-Trajectina" welker soos aan het Lucas-bolwerk te Utrecht is gevestigd, en een buurman van die socië teit, den heer W. J. Nobel, over het ge- druisch, dat in deze inrichting nogal eens pleegt te worden gemaakt. De heer Nobel wraakte „het herhaaldelijk en bijzonderlijk in den voor de nachtrust bestemden tijd schreeuwen, stampen, bon zen en slaan met stoelen en andere meu belen tegen vloeren en muren" en verlang de schadevergoeding. Reeds in 1934 werd in kort geding hier over geprocedeerd en op 15 Januari 1937 besliste het gerechtshof te Amsterdam dat dit stampen, bonzen enz. onrechtmatig was, doch het ontzegde Nobel de gevorderde schadevergoeding. De heer Nobel teekende tegen dit arrest cassatie aan en gister hebben in deze zaak mr. Visser van Yzendoorn uit den Haag (voor eischer in cassatie) en mr. van Maar- seveen uit Utrecht (voor Unitas) de plei dooien hierover gehouden. Mr. Visser van Yzendoorn betoogde o.m., dat een studentensociëteit als oord voor gezelligheidsverkeer ten aanzien van de on geoorloofdheid van hinderlijk gedruisch geen uitzonderingspositie kan innemen. Zij het ook, dat hy zelf moest erkennen, des tijds te Leiden aan het verwekken van lawaai te hebben meegedaan. Maar toen (n.1. in de eerste jaren van deze eeuw) scheen men het ook heel gewoon te vinden wanneer studenten de banken uit het plantsoen dwars op de rails plaatsten, zoo dat de paardentram ontijdig moest stoppen Pleiter gaf toe, dat de heer Nobel daar was gaan wonen toen de sociëteit er allang ge- Het is zoo buitengewoon goed na het sCh«. Witte Pu rol te gebruiken, dan schrijnt deh*'' niet na en wordt gaaf en geschikt om U #{lU 1 dag opnieuw met genoegen te kunnen scher on- vestigd was, maar dit feit hief z.L de rechtmatigheid van het lawaai niet op. Mr. van Maarseveen wees erop, dat 'nor* van de zijde der vorige bewoners van h t huis, waarin thans de heer Nobel woont noch van de zijde der andere, tegen woor' dige buren ernstige klachteq ooit zijn ver" nomen, terwijl het feit, dat de heer Nobej zich daar is gaan vestigen, toen de sociëteit allang bestond, voldoende motief is aanspraak op schadevergoeding te ontzeg gen. Bovendien is het hier een gemengds sociëteit n.1. voor dames en heeren en de aanwezigheid van dames heeft, vol- gens pleiter, altijd een kalmeerenden in. vloed op het lawaai. De Hooge Raad zal arrest wijzen op den dag, waarop de wapenstilstand van pleegt te worden herdacht. 1918 NOTARIS ZAL TERECHT STAAN. Na twee en een half jaar voorbereiding en onderzoek zal voor de Rotterdamscbe L ko«lr rv-i nrppn f pt PP Vit stoom aam "D damsche notaris. Behalve het opmaken van een valsche balans worden hem drie ver duisteringen ten 1ste gelegd, van bedragen van 112.900, f 142.000 en 100.000, samen bijna 355.000. Deze bedragen behoorden toe aan de Westlandsche Hypotheekbank. De notaris zou dit geld in hypotheken beleggen. Hij heeft het echter voor andere doeleinden gebruikt. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indiëtoestellen is: Thuisreis: Valk te Rangoon; Ibis te Bagdad. Uitreis: Nandoe te Alexandrie; Pelikaan te Singa pore; Emoe te Jodhpoer. DE FAMILIE PLESMAN EN DE LUCHTVAART. Bijzondere rondvlucht boven de hoofdstad. De directeur van de K. L. M., de heer A. Plesman, heeft gistermiddag tijdens een bezoek aan Schiphol een rondvlucht boven de hoofdstad gemaakt, die waar schijnlijk in de familie Plesman, waar men op het gebied van bijzondere vluchten toch wel heel wat gewend is, als een mijl paal zal worden beschouwd. Het bijzon dere van deze vlucht was n.1., dat het vliegtuig bestuurd werd door den oudsten zoon van den heer Plesman, Hans Ples man, die aldus met zijn vader zijn eerste passagiersvlucht maakte. Hans Plesman haalde in het begin van October zijn A-brevet en werd terstond geplaatst bij de opleiding voor verkeers vliegers der K. L. M. Hij is thans zoover gevorderd, dat hij alleen mag vliegen met verkeersvliegtuigen van bepaalde, lichte typen. Deze eerste vlucht als aankomend verkeersvlieger maakte hij Zondagmiddag met een der Koolhoven-luchttaxi's van het type F. K. 43, en als eerste passagier, die als deskundige zich tevens een oor deel kon vellen over de prestaties van den jeugdigen vlieger, ging zijn vader mee de lucht in. Het oordeel viel blijkbaar zoo gunstig uit (wat nauwelijks anders te verwachten was!) dat vervolgens ook me vrouw Plesman en de jongere broer van den vlieger in het Koolhoven-toestel stap ten en eveneens een vlucht met den oud sten zoon des huizes maakten. TWEE EN EEN HALF MILLIOEN VOOR DE TUINDERS. Steun uit het Landbouwcrisisfonds. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds aan hen, die als teler van ge wassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale en op den dag der uitkee- ring geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 2.650.000. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1937 door de telers over een door ge noemde Stichting erkende veiling of vei linghouder zijn verhandeld, tot de daar ij vermelde bedragen per eenheid: Meloenen, periode 229 Aug. 3 P" st. Augurken A en B, per 1 Jan.—'y8-' 5.75 p. 100 kg. Idem C en D, per- 1 JaIi, —15 Aug. 2.60 p. 100 kg. Idem A en b stippel, per. 1 Jan.—15 Aug. O-40 e idem C en D stippel, per. 1 Jan.15 Aug- 0.75 per 100 kg. Idem A en B Pe£ Aug.—12 Sept. 4.35 per 100 kg- ^as- komkommers A, per. 28 Jun.1 1.90, idem B, per. 28 Juni1 Aug. f 1 idem C, per. 28 Juni1 Aug. f 100 st. Platglaskomkommers A, per-. Juni—1 Aug. 2.10, idem B, per. 28 1 Aug. 1.60, idem C, per. 28 Juni— 1 f 1.10. idem A, per. 229 Aug. id. B, per. 2—29 Aug. 0.45, idem C, per- 2—29 Aug. 0.20 per 100 stuks. Snijboo- nen, per. 12 Juli—29 Aug. 1-90, spe*" boonen, per. 12 Juli29 Aug. f j' pronkboonen, per. 12 Juli29 Aug. f roode kool, per. 31 Mei22 Aug. 9- witte kool, per. 31 Mei8 Aug. glastomaten, per. 12 Juli29 Aug- 3> per 100 kg. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 31 October t.m. 6 November, behouden tusschentijdsche wijziging, wederom vas gesteld op 40 cent per K.g.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8