HET BETOVERDE BOS. m Spott li. Het minste tandbederf, verkeersonge' ukken. De strijd om het wereld kampioenschap. TWEEDE BLAD 3 VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN-ORGANISATIE. Algemeene vergadering. Zaterdag en Zondag is in het N. B. A. S. Bondshuis te Oldebroek de algemeene vergadering van de vrijzinnig democrati sche jongeren organisatie gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. Dertien nieuwe afdeelingen zjjn dit jaar opgericht. De stijging van het ledental be droeg 474. Zaterdagavond sprak mr. A. M. Joekes voor de ruim 200 afgevaardigden over: „Vastberaden voorwaarts". Zondagmorgen half elf werd de verga dering heropend. Besloten werd het derde lustrum in 1938 te Utrecht te vieren. 's Middags sprak dr. E. van Raalte over „Internationale perikelen en problemen." Nadat nog eenige commissie waren samengesteld, werd het hoofdbestuur als volgt samengesteld: D. J. A. Geluk, voor zitter. te Haarlem: J. A. Haan, te Hengelo, vice-voorzitter; J. C. Deering, Cornelis Evertsenstraat 29 bis te Utrecht, secreta ris-penningmeester en Marie Oom te Ierseke, J. Harmsen te Doetinchem, G. van 't Huil te Leeuwarden en B. P. van der Veen te Groningen, leden. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Doodelijk ongeval. Vanmorgen werd op de spoorlijn Bergen op Zoom-Wouw, ter hoogte van den on- bewaakten overweg Wouw, wachtpost 7, door een lijnwerker het lijk gevonden van den ruim 50-jarigen E., wonende te Heer- lensche Heide onder Wouw. De man is vermoedelijk gisteravond door den goe derentrein, welke te omstreeks tien uur ter plaatse passeert, aangereden en ge dood. DE DIRECTEURS-VACATURE BIJ DE AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING. De heer Van Dijk trekt zich terug. Ir. M. J. van Dijk, die in Juli j.1. door B. en W. was voorgedragen om in de functie van directeur van het gemeentelijk water leidingbedrijf te worden benoemd, welke voordracht werd aangehouden in verband met gerezen bezwaren waarna een nieuwe voordracht verscheen die een dubbeltal bevatte n.1. ir. van Dijk en ir. Biemond, heeft zich thans met het volgende schrij ven tot B. en W. van Amsterdam gewend: „De thans in de dagbladen verschijnende berichten over en om de benoeming van een directeur voor de gemeente-waterlei ding-bedrijven, alsmede de wijze, waarop uw college gemeend heeft, alsnog den heer ir. C. Biemond voo benoeming in deze functie te moeten aanbevelen, zijn voor mij aanleiding, uw college mede te deelen, dat ik voor deze benoeming niet meer in aanmerking wensch te komen. Ik veroorloof mij de vrijheid, deze gele genheid te benutten, om van mijn kant vast te stellen, dat, sinds het aanhouden van de toenmalige voordracht van uw college in Juli j.1., er ten aanzien van over mijn persoon rondgestrooide geruchten geen bezwarende feiten konden geconsta teerd worden." PORTRET VAN DS. WELTER. De schilderes mej. Sophie Hirschmann te den Haag heeft een portret gesch:lderd van den oudhofprediker ds. Weiter en heeft dit gister ten paleize Soestdijk aan H. K. H. prinses Juliana aargeboden. De prinses nam het portret persoonlijk in ontvangst. DE BRAND TE ROTTERDAM. De nablussching om vijf uur gister middag begonnen. De Rotterdamsche brandweer heeft het blusschingswerk bij het complex pakhuizen aan de Rijnhaven en Wilhelminakade, Maandag met kracht voortgezet. De vijf motorspuiten en een drijvende stoomer zijn tot vijf uur in actie gehouden, maar toen was de brand in zooverre bedwongen, dat met de nablussching een aanvang kon wor den gemaakt. Op twee motorspuiten na is al het materiaal successievelijk ingerukt. Elk van de motorspuiten staat aangesloten met twee stralen, welke via verloopkoppe lingen uitloopen in vier, daarna in acht dun nere stralen, zoodat men in het geheel i zestien stralen rond het gebouwencomplex de wacht houdt. Hoewel het vuur binnen de vier muren nog geenszins is gedoofd, verwacht de brand weer toch, dat in den loop van vandaag reeds een begin met de opruiming gemaakt zal kunnen worden. Hiermede zal ongeveer een week gemoeid zijn. Glimlachje y, 'x Dat zal ik U zeggen! ik schilder er vliegen op. dan zul len de echte vliegen gelooven, dat "H geen plaats meer is! indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 cL IIIO ft O L OPDRACHT VOOR ZUID-AMERIKA. De N.V. Scheepsbouwwerf De Merwede, voorheen van Vliet en Co. te Hardinxveld, ontving opdracht tot den bouw van een motortankschip van klasse bureau Veritas en internationale regeling, voor rekening van een Zuid-Amerikaansche reeder ij. De lengte is 52 meter, breedte 8.50 meter. Het schip wordt van zeer moderne con structie en uitgerust met 2 Kromhout Diesel motoren, 400 P.K. en ladingpomp van 200 M3., eveneens met 20 P.K. Kromhout Diesel motoren. JULIUS BARMAT TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. Op verzoek van België. Gisteravond om 8 uur heeft de vreemde lingendienst van de Amsterdamsche politie op verzoek van den procureur des konings te Brussel, Julius Barmat in zijn woning aan het Minervaplein gearresteerd. Barmat is per politie-auto naar het hoofdbureau van politie overgebracht en aldaar gedu rende een nacht opgesloten. Het verzoek om uitlevering is hedenmorgen ter behande ling aan de rechtbank te Amsterdam door gezonden en Barmat zelf voor den officier van justitie geleid. Julius Barmat wordt verdacht van bedrie- gelijke bankbreuk en verduistering, die ver band houden met de zaak van de Belgische Noorderbank en van de Bank Goldzieher en Penso. Dit was dt aanleiding tot de uit vaardiging van het bevel tot inhechtenis neming, dat onmiddellijk als verzoek aan de Amsterdamsche politie is overgebracht. ALGEMEEN VERBINDENDVER KLARING VAN DE NEDERLANDSCHE JAPONNENCONVENTIE. De Nederlandsche Staatscourant van 1 November 1937 bevat de ministerieele be schikking, waarbij de Nederlandsche Japonnen-con.ven.tie met ingang van gister voor den duur van een jaar algemeen ver bindend is verklaard. In deze beschikking zijn de overwegingen, welke tot algemeen verbindendverklaring hebben geleid, als mede de verbindendverklaarde bepalingen opgenomen. Ten behoeve van belangheb benden kan worden medegedeeld, dat deze beschikking ter inzage ligt bij alle kamers van koophandel en fabrieken. HAZARDSPEL MET AUTOMATEN. Politieverordening te verwachten. Evenals in den Haag komen ook te Am sterdam herhaaldelijk klachten binnen over de vele speelautomaten, die zijn opge steld in winkels en andere voor het publiek toegankelijke gelegenheden. De politie kon hiertegen, daar in de Amster damsche politieverordening op dit terrein geen bepaling bestaat, niet optreden. Naar wij echter thans vernemen, zal de Amsterdamsche politie-verordening wel dra worden aangevuld en is een bepaling hierover reeds in bewerking. De politie zal dan in staat zijn een einde te maken aan het spelen op groote schaal, waarbij herhaaldelijk voorkomt, dat werk- loozen een belangrijk deel van hun uit- keering kwijt raken, wat ten gevolge heeft, dat hun vrouwen zich met klachten tot de politie richten. De nieuwe bepaling zal binnenkort in werking treden en op grond hiervan zullen de speelautomaten niet langer op voor het publiek toegankelijke plaatsen mogen word°n geëxploiteerd. HOFSTADTOONEEL GEEN VASTE BESPELER KON. SCHOUWBURG. De directie van het Vereenigde Rotter damsche Hofstadtooneel deelt mede, dat zij op 2 October een schrijven heeft ontvangen van de commissie van beheer van den ko ninklijken schouwburg te 's-Gravenhage, waarin haar werd gevraagd of zij bereid was onderhandelingen te voeren over de verlenging van de in Mei 1938 afloopende verbintenis als vaste bespeler van den koninklijken schouwburg. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de directie geantwoord, dat zij voor een verlenging van deze verbintenis de verant woordelijkheid niet kan aanvaarden AUTOBUS BOTSTE TEGEN TRAM. Acht personen gewond. Op de Weesperzyde, nabij het Tulpplein te Amsterdam reed gisteravond omstreeks half tien een gemeentelijke autobus, die moest uitwijken voor een auto, in botsing met een motorwagen van lijn drie. De botsing ging gepaard met een gewel digen slag, die tot ver in den omtrek le hooren was. Onder de tram- en buspassagiers ontstond een ware paniek. Ruiten gingen aan scher ven en houtspaanders vlogen in het rond. De chauffeur van de bus sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit en geraakte met het onderlijf bekneld in den chaos van verbogen binten. Zeven passagiers liepen min of meer ernstige snijwonden op. TWEE WIELRIJDERS AANGEREDEN. Vanochtend omstreeks negen uur zijn twee wielrijders in de hoofdstraat te Sas- senheim door een personenauto aangereden. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de auto nabij de r.k. kerk en greep de wielrijders C. V., uit Leiden en Z. uit Sas- senheim. C. V. brak beide beenen, terwijl Z. licht gewond werd. Nadat de eerste me dische hulp was verleend, werd V. naar het Academisch Ziekenh"-'- te Leiden overge bracht. Z. kon naar zijn woning worden vervoerd. De beide rijwielen werden totaal vernield. Schaken. OPNIEUW REMISE. Het verloop van de 12de partij. De twaalfde partij van de revanche match om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin, welke gisteravond in „Kras- napolsky" te Amsterdam werd ge speeld, eindigde na den 26sten zet van Aljechin, die wit had, in remise. De heer Lod. Prins teekent bij het ver loop dezer partij het volgende aan: Wit: dr. A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. Nimzo-Indische verdeging. I. d2d4 Pg8—f6 ,2. c2c4 e7e6 3. Pblc 3 Lf8b4 4. Ddlc2 d7—d5 5. c4Xd5 Dd8Xd5 De titelhouder behoort tot de weinige grootmeesters, wien iedere vorm van bij geloof vreemd is en die met hautaine minachting het noodlot trotseeren.. Was het in de vorige match de beruchte Fran- sche partij, waarmede Euwe nederlaag na nederlaag boekte, zonder dat echter de opening als weerlegd kon worden be schouwd (een reden voor den toenmaligen uitdager dezelfde opening steeds opnieuw en merkwaardigerwijze steeds zonder succes toe te passen), ditmaal schijnt de Nimzo-Indische verdediging met 5 Dd5: dezelfde rol te zijn toebedeeld, want ofschoon zoowel partij no. 8 als no. 10 voor Euwe verloren gingen, grijpt hij voor de derde maal naar dit verdedigingswa pen, blijkbaar en terecht in de over tuiging, dat men ten opzichte van de be wuste partijen van. een „weerlegging" der opening niet kan spreken. 6. e2e3 c7c5 7. a2a3 Rb4Xc3f 8. b2Xc3 0—0 Vermijdt het noodelooze risico van de achtste partij (8Pbd7), zonder noch tans de troeven op tafel te leggen, zooals in de tiende partij geschiedde (8 Pc6). De tekstzet heeft n.1. het voordeel, dat de wijze van ontwikkeling van Pb8 thans naar den eisch der omstandigheden kan worden bepaald, waaruit ten duide lijkste moge blijken, dat dr. Euwe alle experimenten zoo mogelijk achterwege wil laten. 9. Pgl—f3 c5Xd4 Van dezen ruil zijn openingen langs de c-lijn het gevolg, onder andere de moge lijkheid Rc4. In de achtste partij verhin derde Euwe dien zet met Pb8d7b6, in de tiende partij door met den. ruil op d4 te wachten, totdat wit c3c4 had gespeeld en in deze partij tenslote laat hij den zet eenvoudig toe, daar hij Hrkbaar de c-lijn als het criterium van deze variant be schouwt. Intusschen is het interessant te constateeren, dat Aljechin zich niet voor de tweede maal op het hangende centrum (10. c4, gevolgd door ed4:) wenscht in te laten. 10. c3Xd4 b7b6 II. Rflc4 Dd5c6 Door dezen zet, die de uitwerking van het in de lucht hangende Ra6 nog verhoogt (o.a. zou thans de rochade op dien zet falen), wordt zwart's geheele, eenvoudige opzet duidelijk."Als compensatie voor wit's raadsheerenpaar kan hij, behalve op de pionnenmeerderheid op den damevleugel (deze is voorloopig niet aan. de orde) op een kleinen ontwikkelingsvoorsprong bo gen en dezen tracht hij in cVmbinatie met de c-lijn zoo spoedig mogelijk tot gelding te brengen. 12. Rc4d3 Dus Aljechin is bereid, risico te nemen uitsluitend om het raadsheerenpaar te behouden! Anders had hij hier met 12. Dd3 (niet De2? b5!), Re6, 13. Ra6: Pa6:, 14. Rb2 (De6:? Dc3t), Db7, 15. 0—0, Tac8, 16. Tacl in een ongeveer gelijke stelling kunnen overgaan. 12Dc6Xc2 13. Rd3Xc2 Rc8a6 Iedere match heeft haar eigenaardig heden. Trokken in de ontmoeting van 1935 verschillende springgrage paarden de aandacht, in deze match zijn het rochade verhinderende raadsheeren, welke in meer dan één geval van zich doen spreken (vgl. zet 16 in de achtste, zet 14 in de ne gende partij). Het mag al zijn, dat de on mogelijkheid der rochade een minder groote handicap beteekent, wanneer de dames van het bord zijn (de koning staat dan in het centrum niet aan zooveel gevaren bloot), toch is de tekstzet tamelijk hinder lijk, in zooverre de voltooiing van wit's ontwikkeling verbinding der torens! erdoor wordt vertraagd. 14. Pf3e5 Maakt ruimte voor pion f3 teneinde den koning een goed veld (f2) te verschaffen. 1 4Pb8d7 15. Pe5Xd7 Koppig volhardt de uitdager in de een maal gekozen tactiek, liever dan door Rd3, Pd3:, Tac8, Ta2 zijn geweten met een lnconsekwentie (het opgeven der raadsheeren) te bezwaren. Nog minder goed ware 15. Pd3, Tac8, Pb4, e5, enz. 1 5Pf6Xd7 16. Rel—b2 Ta8c8 17. Tal—cl Tf8d8 En thar.s is het oogentolik aangebroken, waarop de beider zij dsche voordeelen tegen elkander worden uitgespeeld. In ruil voor zwart's dreiging, door middel van e5!, De5:, Pc5, gevolgd door Rd3! al zijn stuk ken in actie te brengen, zal wit op den duur het zoo zuinig bewaarde raadshee renpaar moeten opgeven en uit het resul taat van deze schermutselingen moet blijken., wiens strategie het meest doel treffend en dus het meest gerechtvaardigd is geweest. 18. f2—f3! In bijna al deze partijen komt een phase voor, waarin verraderlijke finesses op den loer liggen. Speelt wit hier n.1. in plaats van den tekstzet het voor de hand liggen de f2f4, dan wordt hij verrast door Rb7, waarna Kf2 zou kunnen worden beant woord door e5! d of fe5:, Pe5:, d of fe5:, Td2f, enz. 18. e6e5 19. Kei—f2 Zie opmerking bij zet 17 van, zwart. Na den tekstzet dreigt inderdaad De5:, (Pc5, Thdl). Echter niet dadelijk 19. De5:, Pc5, 20. Kf2 wegens Td2f, enz. of: 19. d5, Pc5, 20. e4, f5, eventueel ge volgd door Rd3. 1 9e5Xd4 20. Rb2Xd4 No. 20. c3Xd4 zou zwart door Pe5! De5:, Td2f of: Pe5, Thel, Tc2:f! Tc2:, Pd3f, Kfl, Pb2:f, of: Pe5, Thdl, Pc4 in belangrijk voordeel komen. Zoodra nu Aljechin (gelijk reeds tal- loozen vóór hem) moet bekennen, dat men zelfs ondanks de twee raadsheeren voor moeilijkheden kan, komen te staan, verzet hij zich niet langer tegen een on- vermijdelijken gang van zaken en bereidt hij een der raadsheeren op een tocht naar de eeuwige jachtvelden voor. 2 0Pd7c5 21. Thl—dl Verhindert Pd3 of Rd3, maar nu zorgt 2 1Pc5e6 voor de gewenschte vereenvoudiging, daar bijv. 22. Rb2 '.ou worden beantwoord met Tdl:, Rdl:, Td8 en Pc5. De wapen stilstand moge dan niet te vermijden zijn. Aljechin doet nog een poging, den defini tieven vrede uit te stellen, echter tever geefs. Tc8Xcl Pe6Xd4 Td8c8 25. Tc7 en zwart 22. 23. 24. 24. Rc2—b3 TdlXcl e3Xd4 Td4:?, komt zelfs nog in moeilijkheden. 25. Tel—dl Tc8:t, Rc8:, Ra4, Kg8f8e7 zou daar entegen in zwart's voordeel zijn. 25Tc8c3 En thans acht Euwe den tijd gekomen, een beslissing te forceeren. Immers de tekstzet brengt Rb? in moeilijkheden (Ra2, Tc2|) zoodat wit genoodzaakt is, zelf op verdere vereenvoudigingen aan te sturen. 26. d4d5 Remise. 26Rb5, 27. d6, Rd7, 28. Ra4, Ra4:, 29. d7, Rd7:, 30. Td7: (dreigt mat), gevolgd door Ta7:. De stand is thans: Aljechin 7 V, punt, waaronder 5 winst partijen, Euwe \yt punt, waaronder 2 winstpunten. Nabeschouwing. Een nieuw stadium in dit grootsche ge vecht is aangebroken en het moet nu zeker dubbel worden betreurd, dat onze land genoot dit stadium met een zoo grooten achterstar.d moet ingaan. Want pas gis teravond bleek hij, naar het ons voor kwam, weer zijn oude zekerheid en zelf vertrouwen te hebben teruggevonden, ge tuige zijn opgewekte en tot het uiterste gespannen houding achter het bord, ge tuige de finesses, waarmede hij de strate gie van den tegenstander bestreed. Aljechin van zijn kant had in deze partij een klasieke opstelling voor oogen en de botsing van deze beide rustige, con sequente methoden heeft tot een volkomen gaven strijd geleid, waarop beiden met trots kunnen terugzien. De bedoelde bot sing ging tusschen het raadsheerenpaar, dat Aljechin uit de Nimzo-Indische opstel- >'rg van Euwe had overgehouden en den achterstand in ontwikkeling, dien hij zich te dien einde had moeten getroosten. De troepen werden tegen elkaar uitge speeld, waarna geen der beide strategieën aan de andere suDerieur bleek te zijn ge weest. Voor den wereldkampioen een aan genaam intermezzo, dat hem gelegenheid biedt, zijn reserves te mobiliseeren. Schermen. HET SCHERMEN IN ALKMAAR. Nu de Novembermaand begonnen is, zijn ook de tennisbanen gesloten, zoodat wij nu wel kunnen zeggen, dat aan alle takken van zomersport een einde gekomen is. Voor velen beteekent dit ook tegelijk een tijde lijke non-activiteit op het gebied der spor tieve lichaamsontspanning. Hygiënisch be schouwd, is dit eigenlijk een gevaar. Want waar wij 's zomers ook buiten de bewuste lichaamsoefening, een groote mate van li chaamsbeweging hebben en veel in de bui tenlucht vertoeven met meer of minder luchtige kleeding, zijn wij juist 's winters geneigd ons binnenshuis op te sluiten en de lichaamsbeweging daardoor tot een mini mum te beperken. Alleen een behoorlijke vorstperiode kan in staat zijn, een groot aantal menschen, die niet aan één of andere wintersport doen of turnen, door de schaats tot eenige lichaamsoefening te brengen; doch de laatste jaren is van het.schaatsen rijden niet veel gekomen. Daarom is het wel eens goed, nu te wijzen op eenbijzondere sport, die speciaal 's win ters, binnenshuis (dus onafhankelijk van het weer) en op eiken leeftijd beoefend kan worden: het schermen!! Het schermen is niet alleen een soort van sportieve ontspanning, het geeft ook door den vrijen vorm, waarin het verstand en lichaamsvaardigheid gebruikt moeten wor den, een verkwikking van den geest, een ont spanning van de dagelijksche hoogspanning. Daarnaast heeft het nog verschillende an dere kwaliteiten, zoowel ter verhooging van het uithoudingsvermogen, lenigheid en behendigheid, als van geestelijke capaci teiten: wilskracht, besluitvaardigheid, op gewektheid, waardeering voor anderen, etc. Voor wie is het schermen in het bijzonder aan te bevelen? Voor de leerlingen (jongens en meisjes) der scholen met middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, die in het wekelijksche schermuurtje een mooie ge legenheid vinden om even huiswerk en re petities te vergeten, en in sportieven strijd een goede houding en jeugdige flinkheid te behouden of te verkrijgen, de wilskracht te versterken en eigen slapheid en angst te overwinnen, terwijl het tevens een aan vulling is van de schoolgymnastiek, waaraan zoo weinig tijd is toegemeten. Voor de studenten, die hur. syste matische lichaamsoefening geheel op eigen initiatief moeten zoeken en in hun behoefte hieraan voldoen door te gaan roeien of schermen. Voor de tennisspelers en -speel sters, die behoefte hebben aan voortgezette training. Ook hier moet men zich richten naar de bewegingen van den tegenstander, trachten hem te foppen door schijnaanvallen of anders aan te vallen, dan hij verwacht, hem „door" te hebben in zijn plannen en in zijn zwakheden. Ook het voortdurende voetenwerk (snelle, doch kleine bewegingen) vertoont veel overeenkomst, terwijl de speelarm en -hand in uitstekende training blijven. Voor de leden van de burgerwacht, die door het schermen een groote mate van zelfvertrouwen en het gevoel van weer baarheid kunnen verkrijgen, terwijl het bovendien een goede lichaamstraining is, waarbij men tegelijk leert aan te vallen en te verdedigen in het gevecht op korten afstand. Verder wordt het gevoel voor dis cipline verhoogd door de gebondenheid aan de regels en de waardeering voor den tegenstander. Voor de politie in het bijzonder, heeft de schermsport gunstige eigenschappen, zoowel algemeene voor de lichaamstraining, als bijzonder, die juist het schermen eigen zijn, waardoor deze sport zoowel een uit stekende voorbereiding als een compensatie voor den dienst is. Zoo heeft de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, de heer H. J. Versteeg, nog dit yoorjaar in een lezing (waarin hij sprak over de beteekenis van sport voor speciale beroepen) gezegd: „Het kan immers niet weersproken wor den, dat de straatdienst der politie, dat is het steeds maar in weer en wind, bij dag en nacht, op straat loopen, twee uur aaneen, op den duur op de houding en de spieren van den man verslappend kan werken. Dit is vooral het geval in stadsgedeelten, waar geen druk verkeer van voetgangers, auto's, enz. voorkomt. De noodige afwisseling ont breekt en een mentale inzinking kan, bij 275. Zo konden zij goed tegen de reis en zaten heerlijk samen in het wagentje. Flipje klom op de bok. Ze be dankten Eenzaam nog eens heel hartelijk voor al zijn zorgen! Daar klopte Flipje met zijn zweep en voort ging het naar het kabouterpaleis. 276. Gelukkig gebeurden er nu geen ongelukken meer en. na een poosje zagen ze het paleis al in de verte. De kabouters hadden het wagentje al zien aankomen en holden hen tegemoet. In een wip was Kraaloogje uitge spannen en onder luid gejuich trokken de kabouters het wagentje zelf voort.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7