^4 vW,T Aqmda De arrestatie van Barmat. Nieuws in 't kort. HET WITTE KRUIS. KOEDIJK HEERHUGOWAARD ZUIDSCHARWOUDE SCHOORL 't ZAND EERSTE BLAD A\lïN HOUDT V*N PIET... He± W rype Ster TaJbock Alkmaar, Woensdag. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in de gemeente Wieringen is thans reeds ver de 100 gepasseerd. JUBILEUM VAN PUTTEN EN OORTMEÏJER. Het door het personeel aangeboden tableau zal gedurende een paar dagen in de étalage tentoongesteld worden. men, dat voor politieke doeleinden gebruikt wordt, vallen zij niet onder deze wet. Op dezen grond moeten de beklaagden wor den vrijgesproken. Hoewel de hoofdbeklaagden door de ja renlange processen schade hebben geleden, kan hun geen schadevergoeding worden toegekend. Wie opruiende artikelen van de minder waardigste soort verspreidt, aldus het ge recht, moet riskeeren, dat hij voor het gerecht gedaagd wordt: het zou onbillijk zijn, als de staat hem nog schade zou ver goeden. Om dezelfde redenen moeten de verdedigingskosten der beklaagden niet door de civiele aanklagers betaald worden. Een der beklaagden is zelfs, hoewel hy vrijgesproken werd, veroordeeld tot beta ling van een deel der kosten van den eer sten aanleg. De andere kosten worden door den staat gedragen. De beschuldigingen tegen Barmat. De arrestatie van Julius Barmat is ge schied op verzoek van het parket te Brussel in verband met de aangelegenheid van de „steenkoolmijnen Flora". In de actie van de oprichting der maatschappij was bepaald, dat een steenkoolmijn nabij Bochum in Westfalen zou worden ingebracht en dat de financieele aangelegenheden zouden wor den behandeld door de bank Goldzieher en Penso. De maatschappij werd failliet ver klaard en een onderzoek werd ingesteld. Daarbij kwamen frauduleuze handelingen van Julius Barmat aan den dag. Het gerechtelijk onderzoek in de zaak Flora heeft uitgewezen dat Julius Barmat 100.000 mark heeft verduisterd, door in Duitschland aandeelen van de steenkoolen- my'nen Flora te verkoopen voor 150.000 mark en slechts 50.000 mark te verant woorden. Aangezien dit bedrag in de balans is opgenomen, is er sprake van een verval- sching van een balans en het gebruikmaken van een valsche balans. Er is eveneens sprake van bedriegelijke bankbreuk we gens verduistering van het actief van een failliet verklaarde maatschappij. Julius Barmat werd in deze zaak gehol pen door zijn broer, tegen wien eveneens een bevel om voor de rechtbank te ver schijnen zou zijn uitgevaardigd. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 18 Nov. een raadsvergadering te beleggen. zyr De strijd tegen het terrorisme. - De strijd der Palestijnsche regeering tegen het terrorisme in het centrum van Palestina, o.m. in de bergen van Samarie, duurt voort. In Mohammedaansche kringen teekent zich een protestbeweging af tegen het optreden der terroristen, dat in strijd geacht wordt met de voorschriften van den Koran. De overstroomingen in Palestina. - De overstroomingen in Palestina blijven ver woestingen aanrichten in de gebieden van het nabije Oosten. Zoo wordt gemeld, dat groote schade is aangericht in Transjordanië tengevolge van den zwaren regenval. De spoofweg AmmanMedina is op drie plaat sen afgesneden. De Palestijnsche regeering heeft een hulpcolonne gezonden naar de streek van Beersheba. De Britsche hooge commissaris ad interim heeft een telegram van deelneming gezonden aan den Fran- schen hoogen commissaris in Syrië in ver band met den ramp by Damascus. Weer een spoorwegongeluk in Brazilië. Op denzelfden spoorweg in Brazilië waarop eergisteren bij een ongeluk vier menschen om het leven kwamen en twintig personen ernstig gewond werden, is Dinsdag weer een ongeluk gebeurd. Een goederentrein kwam in botsing met een personentrein, die druk bezet was. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten zijn 15 menschen om het leven gekomen, terwijl ongeveer 70 perso nen verwondingen opliepen. Ongeluk op een spoorwegovergang. - Op een spoorwegovergang in het Poolsche district Radomsk bij Kielca is een paard en wagen door een trein gegrepen en ver nield. Vijf personen zijn hierbij om het le ven gekomen. Ontploffing ln staalfabriek. - Bij een ontploffing in de staalfabriek der Koenigs- huette te Kattowitz, zyn drie arbeiders zwaar en drie voorbijgangers licht gewond. Van vele huizen werden de ruiten ver nield. De materieele schade zou zeer groot zijn. Slecht weer in het zuiden. - Tenge volge van den overvloedigen regenval zijn in het zuiden van Frankrijk vele rivieren en beken buiten hun oevers getreden. De dijken zijn doorgebroken en talrijke lande rijen staan blank. Talrijke bruggen zijn in gestort, zoodat het verkeer gestremd is. Staat van oorlog in Paraguat. - Te Asuncion is de staat van oorlog afgekondigd met het oog op een omwentelingspoging te Concepcion. De regeering verklaart den toe stand mt aster te zijn. BADHUIS HET WITTE KRUIS. In het badhuis van „Het Witte Kruis" aan het Kweerenpad werden gedurende de maand October de navolgende baden geno men: Kuipbaden 146 stuks; le klas douche 122 stuks; 2e klas douche 363 stuks; 3e klas douche 655 stuks; Werkloozenbaden 91 stuks. Werkloozen en hun gezin kunnen op ver toon van hun stempelkaart aan het badhuis Witte Kruis een douche verkrijgen k 5 ent. per persoon, doch alleen de eerste 4 dagen der week. ZWERVENDE HOND. Aan het bureau van politie zijn inlichtin gen te bekomen over een grooten zwarten hond met witte vlekken, die zwervende in de Snaarmanslaan is aangetroffen. V OORT VLU CHTIGEN. Onder bovenstaand hoofdje schreef de Zaanlander Zaterdag j.L het volgende, af komstig uit Wormerveer: „Uit het St. Willebrordus-gesticht te Heiloo zijn deze week 2 verpleegden ont vlucht, welke zich vermoedelijk ook in onze gemeente hebben opgehouden. Een van hen is reeds aangehouden. Naar den twee den wordt nog gezocht". Waar nog steeds het gebeurde in de Boe- kelermeer niet is opgelost en waar hier sprake was vdn twee verpleegden, die de vorige week ontvlucht waren (een bepaalde dag werd niet genoemd), hebben wij naar een en ander bij den directeur van het ge sticht geïnformeerd. Dr. Barnhoorn deelde ons mede, dat in derdaad Woensdag twee verpleegden ont vlucht waren. De een werd echter door d politie te Wormerveer gesignaleerd en was om 9 uur al weer veilig opgeborgen en de tweede werd om 12 uur denzelfden dag te Uitgeest aangehouden. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat deze voortvluchtigen met het misdrijf in de Boe- kelermeer niets hebben uit te staan. KERKCONCERT TE HEILOO. Morgenavond wordt te Heiloo een kerk- concert gegeven door mevr. Visde Boer, piano, Melchert Schuurman, viool en Otto Bauer, cello. De bedoeling van dezen avond is, om propaganda te maken voor huismuziek en daarom is het verheugend, dat de belangstelling voor dit concert, waarvan het programma met zorg is samengesteld, zoo groot is. Men deelt ons mede, dat de kerk geheel verwarmd is, zoodat men in een prettige atmosfeer het concert zal kunnen beluis teren. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten; 2e supplement, lijst 5. Geschiedenis. 901 H 82 Horst, D. J. Franciscus Lievens Kersteman. 901 H 89c Huizinga, J. Cultuur-historische verkenningen. 940 P 90 Propylaen-Weltgeschichte. Bd. 12. H. F. Blunck. Die Nordischs Welt. 940.4 B 60 Blankenstein, M. van. Het jaar 1936. Uitgaven van het Ned. comité tot onderzoek van de oorzaken van den wereldoorlog: 940.4 J 26 Japikse, N. Europa en Bis- marck's vredespolitiek; 1871'90. I. 940.4 B 25.3 Bartstra, J. S. Twaalf jaren vrije handelspolitiek; 18901902. II. 940.4 M 20.2 Manger Jr., J. B. De triple- entente; 1902—1909. III. 940.4 D 87 Dufour, R. Van de Bosnische crisis tot Serajewo; 1909'14. IV. 940.4 J 26u Japikse, N. De uitbarsting. V. 941 J 26 Japikse, N. De geschiedenis van het huis van Oranje. Dl. 1. 941.2 B 89 Brouwer, J. Kronieken van Spaansche soldaten uit het begin van den tachtigjarigen oorlog. 941.3 B 88 Brom, G. Schaepman. 941 G 20 go. Gedenkboek Oranje-Nassau- Mecklenburg-Lippe-Biesterfeld. 941.3 L 47 Leven, Het, van onze kroon prinses in beeld; 1909'36. 941.4 B 41 Belonje, J. De Schermeer; 1633—1933. (g.). 943 E 34 Eppstein, G. von, en M. Staercke. Prins Bernhard. 946 B 89 Brouwer, J. De Spaansche bur geroorlog. 947 H 96 Huyts, J. Geschiedenis van de Russische revolutie. 950 D 97 Duyvendak, J. J. L. China tegen de westerkim. 951 W 86 Woude, J. van der. Coen. 960 G 45 Godée Molsbergen, E. C. Jan van Riebeeck en zijn tijd. 980 W 82 Wolff, H. J. Historisch over zicht over Suriname 16131934. N.B. g geschenk. HUISVERZORGING. Gedurende de maand October werd in 45 gezinnen waar de huisvrouw ziek was, hulp in de huishouding gegeven. Deze hulp bestond uit: 62 waschdagen, 392 werkdagen en 165 halve werkdagen, ter wijl 3 maal een toeslag werd gegeven. Aan loon werd hiervoor uitbetaald 420.88. Verandering in de contributieregeling, waarbij een meerdere opbrengst geraamd wordt van circa 3000. De gisteravond in het café Central ge houden algemeene vergadering van de afd. Alkmaar van het Witte Kruis was als ge woonlijk weer zeer matig bezocht. Bij de ingekomen stukken was een brief van de afd. Velsen, waarin werd bericht, dat zij de candidatuur van den heer G. A. de Lange voor lid van het hoofdbestuur zal steunen. Een verzoek om subsidie van de commis sie tot bestrijding van de malaria in Noord holland werd op voorstel van den voorzitter, den heer D. G. Margadant, afgewezen op grond van den slechten financieelen toe stand der kas. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering deelde de voorzitter mee, dat de commissie voor den ontsmettings oven is samengesteld, maar dat haar rapport nog niet is binnengekomen. Als lid van het bestuur werd bij accla matie herkozen het aftredend lid, de heer D. Saai, die deze herbenoeming accepteerde De benoeming van een lid van de com missie van beheer over het badhuis, aftre dend de heer Hazeloop, werd aangehouden tot de voorjaarsvergadering. Begrooting 1938. Verhooging der minimum-contributie en nieuwe regeling voor de inning. De secretaris, mr. G. A. de Lange, las de begrooting in haar geheel voor en gaf bij verschillende posten eenige toelichting. De kosten van uitzending naar herstellings oorden was 100 hooger geraamd dan ver leden jaar, om mogelijk te maken dat de afdeeling haar sociale taak ten deze iets ruimer kan opvatten. De post „Inningskosten contributie" was weggelaten in verband met een bestuurs voorstel om die kosten door de leden te laten betalen, zijnde 6 cent per kaart. Voor aankoop verplegingsartikelen was geraamd 750 (voor het loopende jaar 1000, terwijl is uitgegeven ruim f 1100), omdat een aantal bedden en matrassen is aangekocht, waardoor het magazijn thans als uitstekend toegerust mag worden genoemd. Daarentegen is voor onderhoud van ver- plegingsmaterialen f 750 uitgetrokken (dat is 560 méér dan in het loopende jaar daarvoor werd uitgegeven), in verband met de noodzaak van vernieuwing van matras sen. Om gevrijwaard te zyn voor plotselinge hooge kosten voor onderhoud van het ge bouw is weder 200 daarvoor uitgetrokken, welk bedrag waarschijnlijk niet geheel noodig zal zijn. De subsidies voor Huisverzorging, Zuige lingenbescherming en Bestrijding Tubercu lose zyn weder geraamd op dezelfde be dragen als voor 1937, zijnde resp. 400, 100 en 300. De andere posten betreffen voor het grootste deel aflossing van leeningen, ren ten, verzekeringen, water, vuur, licht, sala rissen en andere bedragen, meestal onge veer gelijk aan voorgaande jaren. Wat de inkomsten betreft, werd opge merkt, dat ook deze vrijwel op dezelfde bedragen zijn geraamd als voor 1937. Ten slotte sluit de begrooting, met een nadeelig saldo van 607,28, op een totaal van 11227,28. Het bestuursvoorstel tot wijziging in de contributieregeling en de wijze van inning gaf aanleiding tot een vrij uitvoerige ge- dachtenwisseling. Het bestuur achtte het niet verantwoord om voort te gaan op de tot nu toe gevolgde wijze, waarbij vele leden, vaak naar aanleiding van verminde ring van inkomsten, hun contributie ver laagden en dikwijls terug gingen tot het reglementair minimum, waardoor in de laatste paar jaren een aanmerkelijke da ling in de ontvangsten was ontstaan. Gezien het feit, dat de in de laagste contributie klasse geplaatsten procentsgewijze het meeste gebruik maken van de verplegings artikelen, werd nu voorgesteld om dat mi nimum van 1 te brengen op 2 met mogelykheid van betaling per week, per maand, per drie maanden of per half jaar. Verwacht werd, dat by dergelijke regeling het minste bezwaar bij de leden zou worden ontmoet. Het bestuur had berekend, dat pl.m. 4000 méér zal worden ontvangen bij deze regeling, maar daar gaat dan nog weer ongeveer 1100 af voor salaris van een nieuw aan te stellen incasseerder, omdat de personeelsterkte van thans niet toelaat om elke week contributies te innen. De heer Koopmans was bevreesd voor bedanken van verschillende leden, die de verhooging niet zullen kunnen dragen, ook niet als zy per week slechts vier cent be hoeven te betalen. De verwachte meerdere ontvangsten zouden weieens in een nadeel kunnen veranderen. De voorzitter erkende de bezwaren, verbonden aan elke verhooging van contri butie, maar geloofde niet, dat de vier centen per week aanleiding zullen zijn voor be danken als lid van een zoo nuttige vereeni- ging als het Witte Kruis, waarbij nog komt, dat de contributie voor de afdeeling Alk maar ook na de voorgestelde verhooging nog laag mag worden genoemd in vergelijking met vele andere afdeelingen, terwijl het wat ben ik bl'j dat ik de novervette mnso gebruikt! .HEB in m'jn wasmachine ik ben benieuwd wat huk /buurvrouw er van zal z eggen, /tk heb de nieuwe rinso ge bruikt /|k heb en ik ben no 6//urenlang1 nooit zo f /werk' en vvluö met de) (k.rds m'jn was klaar.//jl__><soed nief 6tweest// ^.sxhalf zo VOLGENDE k uk een S.hoe mooi m'jn was iss, 1 dat heb ik aan jou goede raad om rinso te (se bruiker te danken Ud»r»«n. dia voor hal eartt ziel. wal Rlnio In da waimachlna kan doan. «taal verbaasd ovar hal ongaévenaard vette «op. dat al het wttte goad In zeldzaam korte tijd aan ongekende helderheid geelt en daarna nog gebruikt kan worden voor het ge kleurde goed, het flanel en het trleotgoed. Allet mei één pakje Rinio van ilechts 12 j ei. I „Overvette" Rintoen de waz- machlne behoren bij elkaar. Tot en met 14 November tentoon stelling teekengenootschap „Kunst zij ons doel", in de Langestraat no. 87; geopend op Zaterdagen en Zondagen van 10 tot 10 uur, andere dagen van half 2 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Zeven oorvijgen (rom.-amus.); hoofdrollen Lilian Harvey en Willy Fritsch. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Ching- Ching (amus.); hoofdrollen Shirley Temple, Robert Young en Alice Faye. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Tarzan de ontembare (avonturen), hoofd rol Buster Crabbe. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 3 November. 8.15 uur, Harmonie, opvoering „Groote Liefde" door de tooneelgroep „Het Masker" voor het Covoto. Donderdag 4 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Wespennest" door „Ulvadero". 8 uur, herv. kerk te Heiloo, gewijd in strumentaal concert; orgel, viool, cello. magazijn hier véél beter is voorzien dan elders. Het bestuur wenscht het zóó te houden, dat aan alle aanvragen om ver plegingsartikelen kan worden voldaan, en dat stelt zware eischen aan de kas, vooral in tijden van epidemieën, zooals we in den afgeloopen winter hadden met de griep, toen in vele gezinnen meerdere leden ge lijktijdig ziek lagen en verplegingsartikelen noodig hadden. De heer Koopmans vond sluiting van het badhuis beter dan verhooging van con tributie. De voorzitter maakte duidelijk, dat daaraan niet kan worden gedacht met het oog op de bestaande verplichtingen. Voorts wees spr. erop, dat het bestuursvoorstel toch ook meebrengt, dat er een nieuw bedrag aan loon wordt uitgekeerd. Na nog uitvoerige besprekingen werd het voorstel goedgekeurd met alleen de stem van den heer Koopmans ertegen. Ook werd goedgekeurd een voorstel van het bestuur om aan het eerste lid van art. 2 een paar woorden toe te voegen, zoodat het nu zal luiden: Indien iemand als lid be dankt en later weer lid wil worden, be taalt hij zijn achterstallige contributie vanaf zyn bedanken „tot een maximum van drie jaren, waarvan het bedrag tegelijk op- vorderbaar is". De tusschen aanhalingen geplaatste woorden zijn nieuw. Uitvoerig werd gesproken ook over de 2.50 entree, welke volgens het reglement moet worden betaald door ieder, die zich niet binnen een jaar als lid heeft opge geven na bezoek van den propagandist. Er gingen stemmen op tot verkorting van dien termijn, maar de voorzitter meende, dat in deZen wel eenige coulance mag wor den betracht, met welke meening de verga dering ten slotte instemde, zoodat de be paling ongewijzigd bleef. Alleen werd eraan toegevoegd, dat deze rijksdaalder geïnd zal worden tegelijk met de contributie over het dan loopende jaar. Hierbij werd tevens nog nadrukkelijk uitgesproken, dat het lidmaatschap slechts geldt voor het gezin (man, vrouw en kin deren) en dus niet voor overige inwonen- den. Gebleken is n.1., dat in vele gevallen ten behoeve van laatstbedoelden verple gingsartikelen worden gehaald op de lid maatschapskaart van het gezinshoofd. De hoop werd uitgesproken, dat de leden zullen meewerken om hieraan een einde te maken. Ten slotte werd de begrooting in haar ge heel goedgekeurd, met de daarbij door het bestuur gedane voorstelen ten aanzien van de contributieregeling en de wijze van in ning, terwyl mede werd goedgevonden, dat de leden allen 6 cent per lidmaatschaps kaart betalen als inningskosten. De begrooting van het badhuis, dat door den voorzitter het zorgenkind der vereeni- ging werd genoemd, werd vastgesteld op 4705,18 in ontvangsten en uitgaven, met een tekort van 1778.18. Hierbij werd door het bestuur medegedeeld, dat de teruggang in de ontvangsten van het badhuis eenigs- zins tot staan is gekomen. De beschrijvingsbrief voor de op 9 Nov. a.s. te Amsterdam te houden algemeene ver gadering gaf geen aanleiding tot besprekin gen. Medegedeeld werd, dat er thans twee afdeelingen zyn, die de candidatuur van den secretaris-penningmeester voor lid van het hoofdbestuur steunen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer de Lange zal worden gekozen. Op advies van den voorzitter werd goedgevonden, dat de afgevaardigde zal stemmen tegen het voorstel der afd. Ber gen om elk lid 5 cent te doen betalen, opdat de salarisverlaging van het personeel der v ereeiugin g ongedaan kan worden ge maakt. Spr. meende, dat, waar we toch nog in de crisis zitten en vele van de eigen leden nog steeds verlaagde inkomsten heb ben, niet mag worden aangeklopt om een bedrag ten behoeve van enkelen. Als afgevaardigde werd aangewezen de heer mr. G. A. de Lange. Tot lid in de commissie tot nazien der rekening 1937 werd in de vacature-Kloos benoemd de heer J. SchoorL Op voorstel van den heer Saai werd aan de vereeniging Huisverzorging als ge schenk bij haar 25-jarig jubileum, hetwelk binnenkort zal worden gevierd, 25 toege staan. Hierna volgde sluiting door den voor zitter met het uitspreken van de hoop op een waardige viering van het jubilé van Huisverzorging. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht October 1937. In den loop der maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd 162.066.41 en terugbetaald 188.078.42. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 4.164.096,61. Het aantal in den loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 114. Ingetrokken werden 86 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 12795. Van dit aantal behooren 8569 aan personen of instellingen te Alkmaar ge vestigd; 2485 aan personen elders woon achtig en 1741 aan schoolspaarders. Onder de in October uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 10 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging in den loop der maand October van 506 SDaarbusjes leverde een bedrag van 5750.67 aan kleine bespa ringen op. Jkovinciaal Hieuws Geen gratis schoollokaal. Ged. Staten van Noordholland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van „De West" om een gratis schoollokaal beschik baar te stellen voor de tuinbouwcursussen en adviseerden verder om de kosten op de cursisten te verhalen. As gebroken. Dinsdagmiddag brak van een der bus sen van de H. A. B. O., vlak voor de brug nabij de sluis van de Ver. „Ons doel", de achteras. Door den zeer kalmen gang kwamen de passagiers er zonder letsel af. Gedurende de reparatie, welke een paar uur in beslag nam, was het verkeer ter plaatse zeer belemmerd. Verkeersstagnatie. Doordat het waterleidingnet nabij het Verlaat aangesloten moest worden aan het net, dat door den nieuwen Prov. weg naar HoornMedemblik ligt, ondervond het verkeer daar ter plaatse zoodanigen hin der, dat dit door de gemeentepolitie moest worden geregeld. Een lastige gevel. Dinsdag is voor den zooveelsten keer de gevel van den kruidenierswinkel van den heer Greidanus aangereden door een vracht auto. Deze gevel steekt iets over den weg en wanneer een hooge vrachtauto moet Pas' seeren maakt men groote kans, dat een ge deelte van d~. gevel wordt meegenomen- Ook ditmaal werd een flink stuk afgerd* De schade zal door de verzekering worde vergoed. Het is wel zaak, daar ter plaatse op te passen, niet te dicht aan den kant van den weg te komen. Uitbreiding bestrating- B. en W. hebben thans besloten de be strating in de z.g. Schoorlsche Buurt uit te breiden. De daar gevestigde neringdoenden zyn bereid gevonden „een steentje bij te dragen". Het behoeft geen betoog, dat dit een be langrijke verbetering is, die dit dorpsgedeel te ongetwijfeld verfraait. Ongeval- De heer N. J., expediteur op den dienst Den HelderAmsterdam, was zoo ongeluk kig bij het afladen van een vat olie nabU garage van der Linden te 't Zand zijn duim onder dit vat te beknellen, waardoor de nagel er totaal werd afgeknepen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2