£en roode das HET BETOVERDE BOS met groene stippen Dobbelmcmit lebber... man! De „Megara" te Amsterdam. Branden. £omu Ml JJUJUl&OUW TWEEDE BLAD 3 is iets, waar mannen met smaak niet van houden. WILLEKEURIGE TABAK is iets, waar - mannen met smaak niet van houden. Een rustige das en een pijp geurige tabak, dat zijn dingen waar man nen met smaak van houden. Met dassen hebben wij niets te maken. Met tabak des te meer. Wij maken de geurigste: IBIS! Nog eenige bijzonderhedene over de ontploffing. Het tankschip „Megara" van de N.V. Pe- troleummaatschappy La Corona te 's-Gra venhage, dat tegen den middag de sluizen te IJmuiden passeerde, is tegen half vier te Amsterdam aangekomen, waar het ligplaats heeft genomen aan de Engelsche boeien. Slechts zelden hebben wij in de laatste jaren in de Amsterdamsche haven een schip gehad, met een ravage als door de ontplof fing, welke den tanker heeft geteisterd kort na het verlaten van de haven van Bor deaux. is aangericht. Aan bakboordzijde is de wand van het voorschip is een sardine blik opengescheurd, waardoor een gat is ontstaan over een hoogte van twee dekken. De aanblik doet denken aan de foto's, die men ziet van de uitwerking van een modern bombardement, waardoor een voorgevel van een huis is weggerukt, zoodat men direct in de kamers ziet. Ook hier ziet men geheel vry in de Chineezenlogies, welke in het voorschip gelegen zijn en die door de ontploffing geheel werden vernield. Men ziet nog resten van kribben en van een spiraalbed. Aan stuurboord is de verwoes ting minder groot, doch is de wand, zij het slechts over een klein oppervlak, eveneens gescheurd. De kluisgaten zijn niet meer te vinden en de ankers heeft men verloren. Alle binten in het voorschip zijn weggesla gen en men ziet nog slechts de resten van enkele spanten. De ontploffing geschiedde in de ochtend uren, toen zich slechts vijf Chineezen op en in het voorschip bevonden. Twee hunner hadden wacht te kooi en bevonden zich in het logies. Een van hen werd door den opengescheurden wand direct in zee ge slingerd, terwijl de tweede aan stuurboord zijde door het omhooggebolde dek werd geslagen. De Chineesche uitkijk woorop de bak vloog de lucht in en kwam afgrijselijk verminkt bij de mast terecht. Een vierde Chinees werd ever eens de lucht ingeslin- gerd en vloog in zee. Het vijfde slachtoffer was eveneens een Chinees, die zoo deerlijk gewond werd, dat hij korten tijd later over leed. Onmiddellijk sloegen er hooge vlammen uit het voorschip, zoodat men van den Chi nees, die uit het logies door het dek was geslagen, later nog slechts de verkoolde overblijfselen vond. Dank zij de tegenwoor digheid van geest van gezagvoerder Riet kerk en de overige officieren kon men na enkele minuten zooveel stoom in het voor schip blazen, dat de vlammen bijna ter stond doofden en de catastrophe van een brand aan boord van een tanksdhip kon worden vermeden. Het onderzoek zal moeten uitwijzen, of de oorzaak van de ramp nog is vast te stel len. De ontploffing in het voorschip is te onbegrijpelijker, waar zich in dit gedeelte van het schip in het geheel geen lading tanks bevinden en slechts watertanks geen ontploffing kunnen veroorzaken. Behalve zware olie vervoert de „Megara" regel matig zwavelzuur en butaan. Te Bordeaux had men butaan opgelost, waarna de leege tanks door het doorblazen van stoom gas- vry werden gemaakt. De mogelijkheid is nu niet uitgesloten, dat tengevolge van den wind het uitgedreven gas zich in het voor schip heeft verzameld. Zou een der in het logies vertoevende Chineezen ondanks het verbod hebben gerookt, dan zou dit de ont ploffing tengevolge kunnen hebben gehad. Zekerheid hieromtrent zal men waarschijn lijk echter nooit krijgen. Te Southampton heeft men een aantal Engelsche runners gemonsterd om de be manning aan te vullen, terwijl men ook eenige nieuwe trossen moest koopen, waar van een hedenmiddag bij het meren knapte. De „Megara" zal over eenige dagen ge dokt worden bij de Amsterdamsche Droog dokmaatschappij, tenr;-<^ aldaar te wórden gerepareerd. DE MINISTER VAN ALGEMEENE ZAKEN. Zijr taak en werkkring. Aan de memorie van antwoord in zake de begrooting van het departement van Algemeene Zaken wordt het volgende ontleeno: In antwoord op de verschillende vragen, naar de overwegingen, welk? hebben ge golden bij de instelling van het departe ment, kan de minister het volgende mede- deelen. Nadat de grondwetsherziening haar be slag zal hebben gekregen, zal de mogelijk heid bestaan van beroeming van ministers zonder portefeuille. Bij de instelling van dit instituut is in de eerste plaats gedacht aan den voorzitter van den Ministerraad. Om nu echter te accentueeren, dat niet lichtvaardig zal worden overgegaan tot gebruikmaking van dit nieuwe instituut, is een afzonderlijk klein departement in gesteld, welks hoofd slechts eenige aange legenheden van algemeenen aard zal hebben te verzorgen. De voorzitter van den raad van ministers, hoofd van dit nieuwe departement, zal weinig in beslag worden genomen door de verzorging van zijn eigen departement en zijn tijd be schikbaar hebben voor al die zaken, waar in zijn leiding vereischt wordt. Men denke bij voorbeeld aan die aangelegenheden, waarin de werkkrin" van het eene depar tement ingrijp* in dien van het andere. In dit verbard ziin te roemen: het werk fonds, de economisch» nf»litj»t. 'inan- cieele politiek, de sociale politiek. Vooral kan hier worden genoemd het voorzitter schap van ministerieele commissies, de leiding van deze commissies moet in handen zijn van den voorzitter van den raad van ministers, wil deze leiding ef fectief zijn. Het is zeer zeker de bedoeling, dat dit departement blijft bestaan, nadat de grondwetsherziening zal zijn tot stand ge komen. Het spreekt vanzelf, dat de ministeri eele verantwoordelijkheid van iederen minister voor de zaken, zijn departement betreffende, ongerept blijft. De uitvoering van maatregelen, waartoe door het kabi net besloten is, blijft bij den betreffenden minister. Er is dus geen sprake van, dat gedacht zou zijn aan een minister-presidentschap met ver gaande eigen bevoegdheden. Een zoodanig ministerpresidentschap kent ons staatsrecht niet. De invloed, die van de leiding van den ministerpresident uitgaat, zal in elk geval verschillend zijn. Dat de instelling van het nieuwe depar tement in strijd zou zijn met de groote soberheid, die in de staathuishouding nog steeds vereischt is, moet de minister ten stelligste ontkennen. De zeer geringe extra kosten, die de in stelling meebracht, worden ruimschoots gedekt door de voordeelen, die daaraan verbonden zijn. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid te allen tijde, wanneer dit gewenscht geacht wordt, het nieuwe departement op te heffen of met een ander departement te vereenigen. I PRINSELIJK ECHTPAAR OP HET LOO. Het prinselijk echtpaar is naar Het Loo vertrokken. Het verblijf aldaar zal, naar wij vernemen, eenige dagen duren. INKOOPEN VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft te Den Haag in koopen laten doen op de bazars van de vereeniging „Tesselschade" en van „Arbeid Adelt". EEN DOODE, DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ VERKEERSONGELUK. Onder Dubbeldam. Gisteravond omstreeks zeven uur is op den Rijksstraatweg te Dubbeldam een ern stig verkeersongeluk gebeurd, dat op zijn beurt een tweede ongeval veroorzaakte. Een fietser, de heer M. de Bruyn uit Sint Willibrord, reed in de richting van de brug en week plotseling naar links uit. Een hem achterop rijdende vrachtauto van de firma de Geer uit den Haag moest daardoor eveneens uitwijken en kwam ook op de linkerhelft van den weg. Van de an dere zijde naderde in snelle vaart een per sonenauto van de firma Bonda uit Rotter dam, bestuurd door den heer A. Vroegin dewey, die niet meer kon remmen. Hij reed in volle vaart tegen den fietser op en kwam toen tegen de vrachtauto terecht. De perso nenauto werd geheel vernield. De tweede in zittende, de heer J. H. de Visser uit Schie- broek werd op slag gedood, terwijl de heer Vroegindewey zoo ernstig werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. De wielrijder werd eveneens ernstig gewond. Beiden zijn, nadat door een dokter de eerste hulp ver leend was, naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Ook het stoffelijk overschot van den heer de V. is daarheen overgebracht. De vracht auto werd flink beschadigd. Toen men om half negen nog bezig was met het opruimen van de ravage, naderde de motorrijder N. Hag uit Dordrecht. Deze merkte de uitge zette roode lichten langs den weg niet op en tornde met groote snelheid tegen de ver ongelukte auto's op. In ernstigen toestand werd dit vierde slachtoffer opgenomen en eveneens naar genoemd ziekenhuis ver voerd, waar een schedelbreuk v»rd gecon stateerd. DOOR DE TRAM GEDOOD. Bekend gemeente-ambtenaar het slachtoffer. Gistermiddag om half zes is op den Am- stelveenscheweg te Amsterdam een nood lottig ongeluk geschied, waarbij een bekend Amsterdammer en een zeer gewaardeerd ambtenaar om het leven is gekomen. De heer P. H. Drenth, hoofdcommies ten stadhuize aldaar en chef van de afaeelmg paspoorten, is, komende van zijn werk op 't stadhuis op weg naar zijn gezin in de on middellijke nabijheid van zijn woning door de tram gegrepen en zoodanig gewond, dat hij na enkele minuten ter plaatse overleed. Zooals gewoonlijk keerde de heer D. op de fiets naar huis terug. Toen hij den weg wilde oversteken om ziin woning, gelegen aan de Pieter LastmankaTle op den hoek van den Amstelveenscheweg te bereiken, nader de lijn 6 met vrij groote vaart, aangezien de tram aan de nabijgelegen halte niet had behoeven te stoppen. De heer D. kon niet tijdig uit den weg komen en werd door den motorwagen gegrepen, waaronder hij 20 tot 25 meter werd medegesleurd. Terstond werd medische hulp ingeroepen, doch deze kon hier weinig meer baten. Per auto van den G.G. en G.D. is het stoffelijk overschc>t van het slachtoffer naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht. De wagenbestuurder was dermate van streek door het gebeurde, dat hij zijn dienst niet kon voortzetten. De heer Drenth, die 52 jaar oud was, had ook steeds de leiding bij officieele ontvang sten door het gemeentebestuur ten stadhui- ze en was als zoodanig bij velen bekena. Voorts maakte hij deel uit van een der drie hoofdstembureaux, ter verkiezing van leden van den gemeenteraad. Bovendien was hij als leeraar in de stenografie verbonden aan de 4e hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus. WERKLOOZEN OPGELICHT. Voor ruim 1000. Gisteren is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht de 29-jarige schil der K. de J., die er zijn werk van maakte, werkloozen van hun laatste spaarduitjes te berooven door het doen van mooie voor spiegelingen. Voor zoover bekend is ge worden, zyn er zes personen op deze wij ze benadeeld voor een totaal bedrag van 1000 tot 1250. De man plaatste advertenties in enkele dagbladen te Rotterdam, waarin hij geld te leen vroeg. Als tegenprestatie beloofde hy zijn adspirant-geldschieters een vasten werkkring. Hy garandeerde den liefhebbers langen tijd werk tegen een weekloon van 15. HET KAMERLIDMAATSCHAP VAN DS. G. VAN DUYL. Na afloop van de avondvergadering der Eerste Kamer, waarin de heer ds. G. van Duyl den zuiveringseed en den eed op de grondwet heeft afgelegd, heeft hy een vergadering der derde afdeeling der Kamer bijgewoond. Toen ae heer Van Duyl het gebouw der Eerste Kamer verliet, hebben wy hem gevraagd, of hij het voornemen had. thans voor het lidmaatschap der Kamer te be danken, dan wel als lid te blyven zitten. De heer heer Van Duyl antwoordde hierop, dat hij daaromtrent niets kon mededeelen. NU EEN JONGETJE IN ROTTERDAM VERMIST. Een ongeluk? Sinds Maandagmorgen wordt uit de ouderlijke woning aan de Puntstraat 66 te Rotterdam vermist de drie en een half jarige Martinus Antonius Louis Speters, die tijdens het spelen op straat is ver dwenen. Met man en macht heeft de politie het onderzoek ingezet, maar tot dusver heeft men geen enkel spoor van het kind gevonden. Men vreest, dat een ongeluk is geschied. Het ventje is om half twaalf Maandag morgen naar buiten gegaan om nog wat te gaan spelen. Toen de moeder een tijdje lat?r het kind kwam roepen, was het in geen velden of wegen te zien en nadat na eenig wachten de kleine ook niet uit eigen beweging terug kwam, is de politie van de vermissing op de hoogte gesteld. Direct heeft deze alle noodige maatregelen ge nomen. De politiebureaux in de stad en in de omliggende gemeenten zijn van het gebeurde op de hoogte gesteld terwijl zoo veel mogelijk bijzonderheden over het kind zijn verspreid. Het is een tenger ventje, dat bij het spreken slist en dat, wanneer het lacht, een kuiltje in den linkerwang krijgt. Op de daarvoor in aanmerking komen de plaatsen in de omgeving is gedregd, maar tot dusver .zonder resultaat. Ook de politiehonden, die lucht van eenige kleer tjes hebben genomen en er daarop uit ge gaan zijn, vonden geen spoor. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het knaapje omstreeks 1 uur in den middag nog is gezien in gezelschap van twee kameraadjes in de buurt van de Ford-hallen aan het Marconiplein. Daar na heeft men niets meer van hem ver nomen. Vrije surveillance. De agenten van het bureau Oostervant- straat hebben gisternacht vrye surveil lance gekregen, maar ook dit heeft niets opgeleverd. Inmiddels is gebleken, dat de vader van het verdwenen knaapje een roeiboot heeft, die gemeerd ligt bij het zwembad achter den Kous. Vermoed wordt, dat het ventje daarheen is gegaan en aldaar is te water geraakt en verdron ken. Te dien einde heeft de rivierpolitie op die plaats gisteren gedregd, maar er is nog niets gevonden. DE ARGELOOZE DIENSTBODES. Slachtoffers van een oplichter. Twee buitenlandsche dienstmeisjes, een Oostenrijksche en een Duitsche, beiden in betrekking bij Haagsche familie's, zijn het slachtoffer geworden van een gewe- tenloozen oplichter. Deze man, de 21- jarige A. A. I., electricien van beroep, ge trouwd en vader van een kind, had met de twee meisjes kennis gemaakt, eerst met het Oostenrijksche-, daarna met het Duit sche meisje. Elk van deze gevallen ston den op zichzelf. De man gaf zich uit voor „jonkheer" Hardenberg, vertelde de meisjes dat hy stuurman was ter koopvaardij, deed de argelooze kinderen de schoonste voor spiegelingen en vergat natuurlijk niet er by te vertellen, dat hy niets liever zou willen dan trouwen. De man, die een zeer net voorkomen heeft en het volle vertrouwen van zijn bewonderaarsters wist te winnen, slaagde er in het Oostenrijksche meisje voor 150 en het Duitsche meisje voor 750 op te lichten. De niets kwaads vermoedende meisjes hadden de verhalen va hun „toekom- stigen echtgenoot" geloofd, hadden mede lijden met hem gekregen, omdat hij „tijdelyk geldgebrek" had, en waren er jammerlijk ingevlogen. F»."s# deed het Oostenrijksche meisje aangifte. De politie arresteerde den man en zond hem na proces-verbaal te hebben opgemaakt, heen. Korten tijd later kwam het Duitsche meisje me*, haar aangifte bij de politie, die den man toen onnieuw arresteerde en hem in bewaring heeft gehouden. ZESTIG JAAR GETROUWD. Heden herdenkt het echtpaar J. Wester man en Gerrigje Dijk te Nieuwleusen (O.) den dag, waarop het voor zestig jaar in het huwelijk werd verbonden. Het diamanten echtpaar, waarvan de man 85 en de vrouw 79 jaar is, is nog zeer kras. De man neemt nog steeds actief deel aan den door hem ruim vijftig jaar geleden opgerichten vracht- dienst op Zwolle. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De 17-jarige J. van Sonbeek, wonende in de Boterstraat te Oss, had gistermiddag bij het verrichten van eenige werkzaamheden aan een electrische laschmachine het onge luk met den stroom in aanraking te komen, r- jongeman werd op slag gedood. AANVARING OP DE SCHELDE. Twee Fransche stoomschepen in botsing. Gisteravond heeft zich op de Schelde nabij Bats een aanvaring voorgedaan tusschen de Fransche stoomschepen „Fort Medine" en „Ville d' Oran". MAANDELIJKSCHE VERKEERSONGEVALLEN CIJFERS. De K. N. A. C. schrijft: Sinds Mei van dit jaar wofden door het Centraal Bureau voor de Statistiek op kor ten termijn voorloopige cijfers gepubliceerd omtrent de ernstige verkeersongevallen. Destijds heeft de K. N. A. C. hierop ten zeerste aangedrongen, omdat de uitvoeri ger en uiterst nauwkeurig bewerkte jaar cijfers uiteraard immer eerst zeer laat be kend konden worden gemaakt. De cijfers vertoonen van Mei tot en met Seotember het volgende beeld: In Mei gedood 61, ernstig gewond 446; in Juni gedood 41, ernstig gewond 453, in Juli gedood 47, ernstig gewond 390, in Augus tus gedood 64, ernstig gewond 471, in Sep tember gedood 61, ernstig gewond 417. Sinds Augustus is dus weer een kleine verbetering ingetreden. Toch zij wederom bij alle weggebruikers op aandacht en voorzichtigheid in het verkeer en op strikte eerbiediging der verkeersregels aange drongen. Dezen keer zy herinnerd aan de bepaling, dat het verboden is te parkeeren: binnen 8 m. van een hoek van wegen, naast een verkeersheuvel of binnen een afstand van 8 m. daarvan, alsmede in bochten binnen be bouwde kommen en in bochten buiten be bouwde kommen waar het uitzicht niet vrij is. EEN VERDACHTE BRAND. Gisternacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de zeepgros- sierderij met aangebouwd zeep-pakhuis van den heer Ph. K., aan de Vlietstraat te Rot terdam. De brand werd spoedig gebluscht. De politie heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld. Op 27 Maart van dit jaar heeft in hetzelfde pand eveneens een brand gewoed. Aangezien er eenige verdachte omstandig heden aan het licht zijn gekomen, heeft de politie den winkelier in voorloopige bewa ring gesteld. ZWARE BRAND IN AMSTERDAM SCHE TEERFABRIEK. Een roode gloed kleurde in den voor avond den hemel boven Amsterdam-Noord rood. Een felle brand was te kwart over zeven uitgebroken in de asphalt en teerfa briek van den heer Philipsen, gelegen aan den Westerkanaaldijk. Na alarm waren binnen een kwartier tien slangen uitgelegd, zoodat het vuur van alle konten was ingesloten en met kracht kon worden bestreden. Kort na het uitbre ken gaf de bevelvoerder het alarm „groote brand". Hoog sloegen de vlammen op uit de groote houten loods, waarin zich behalve eenige machines een hoeveelheid teer bevond. Een dichte rook hing boven de loodsen, waar van de een na de ander door het vuur werd aangetast. Van de opstallen was wei nig meer te redden, een aantal vaten teer kon echter nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Een klein uur na het uitbreken was men den brand meester. Op het signaal „groote brand" waren, behalve de stafwu- gen, eenige wagens van den G.G. en G.D. naar den Buiksloterweg gedirigeerd. Zy behoefden echter geen dienst te doen, daar persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Naar wy vernemen, is de eigenaar van de fabriek niet verzekerd, de oorzaak van den br„nd is onbekend. FOKVEEMARKT EN KEURING SCHAGEN OP 28 OCT. J.L. De Rijksveeteeltconsulent schrijft ons: Deze fokveemarkt is in feite vrijwel enkel een markt van geregistreerde stierkalveren. De aangifte bedroeg ruim een 140 stuks, maar het mond- en klauwzeer was oorzaak, dat ongeveer ruim de helft ter markt en keuring is verschenen. Wat de keuring be treft worden de stierkalveren verdeeld in twee leeftijd rubrieken, geb. vóór en na 1 Maart. De kwaliteit der rubriek jongere kalveren was beter dan die der oudere. De collectie prijswinners in beide rubrieken waren goedsoortige stierkalveren. Bekroond werden bij de rubriek der oudere stierkal veren de navolgende dieren: Frans A 45, eig. A. v. d. Sluis te St. Maartens vlot brug; Ath- leet 20, eig. H. C. Kooy te Harenkarspel; Hinkes Prins Jan, eig. H. Jimmink Jbz. te Koegras; Athleet Roos, eig. W. v. d. Oord Czn. te Barsingerhorn, allen een len prijs. 2e prijzen: Roosevelt 61, eig. W. v. d. Oord Czn. te Barsingerhorn; Roosevelt 59, eig. A. Francis te Schagen; Frans Wodan, eig. A. Koopmans te Barsingerhorn en Ath leet Roos 2, eig. W. v. d. Oord Czn. te Bar singerhorn. 3e prijzen: Frans S, eig. A. v. d. Sluis te St. Maartensvlotbrug; Daniëls Athleet, eig. W. v. d. Oord, Voorn; Athleet Roos 5, van denzelfden. Athleet 19 eig. D. P. Timmerman te Schagen. In deze rubriek zijn dus be kroond 6 zoons Van Athleet 2 N R 13199 S, eig. H. C. Kooy te Harenkarspel, den kam pioenstier Prov. Fokveedag Hoorn. Bij de jonge stierkalveren was de keu ringsuitslag als volgt: Eerste prijs: Aschwin (v. Plesman) eig. K. Spaans te Barsingerhorn; Plesman 18, eig. D. P. Timmerman te Barsingerhorn. Tweede prijs: Frans A 48, eig. A. v. d. Sluis te St. Maartensvlotbrug; Leopold (v. Plesman) eig. K. Reijne Kzn. te Barsinger horn; Koert (v. Plesman) eig. dezelfde. Derde prijs: Plesman 7, eig. D. P. Tim merman, Voorn; Lijskes Plesman, eig. A. Koopmans te Barsingerhorn; Plesman 21, eig. D. P. Timmerman, Voorn en Pieter zoon Greta's Elskes Bertus 23067 F. R. S., eig. K. Reijne te Barsingerhorn. Bij deze jongere stierkalveren waren dus bij de bekroonde 7 van de 9 zoons van Ples man N. R. 14941 S. De fokresultaten van dezen stier wekken dus goede verwachtingen op. Dat men er voor zorge dat deze stier in Noordholland zoo lang mogelyk wordt ge bruikt en in voldoende mate, evenals Ath leet 2. 277. Daar was de Koning ook al. Zijn gezicht straalde. Hij stak Anneke beide handen toe en zei ontroerd: „Heb dank, lief kind, dat je het gevaarlijke werk zo goed volbracht hebt!" 278. Er kwam geen einde aan alle pret en vrolijkheid by de kabouters. Maar nu moest Petertje zo spoedig mogelyk naar zijn eigen vader en moeder toe! Die waren nog steeds in grote ongerustheid over hun kleinen jon gen. Van den kabouterkoning kreeg hij nu een leuk nieuw pakje aan en een mooie ronde hoed. Zo zou hij het niet meer koud hebben.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7