Van een brug die geen brug meer is, COOPVAERT ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 Doorvaart naar de Vecht gestremd. Merkwaardige toestanden. HEILOO EGMOND AAN ZEE KOEDIJK OUDORP EGMOND BINNEN TSTen'de srT8e' 2UIDSCHARWOUDE OOST-GRAFTDIJK EGMOND A. D. HOEF NIEUWE NIEDORP Glimlachje I DERDE BLAD (Van onzen R.-redacteur.) Nieuwersluis heeft zich als een stil, oud plaatsje aan de weldadig rustige Vecht weten te handhaven. Het is niet ondergegaan in den rusteloozen tijd van heden het heeft er zich ook niet bij aangepast, het heeft berust. Het doorstuivende verkeer weet niets and#s van Nieuwersluis af dan dat het er ligt. Er is geen verkeersobstakel dat den haastigen doortrekker er toe dwingt te genieten van de schoone rust van het Vechüandschap. Want de eenige sta-in- den-weg, de kleine klapbrug over de Angstel, vlak bij het hotel de Kam pioen, mag en kan niet meer om hoog. Een merkwaardige brug in een merk waardige omgeving waar niet alleen over blijfselen van ver vervlogen tijden restee- ren, maar waar ook zeer ouderwetsche «toe standen bestaan op den huidigen dag. De Angstelbrug met het bijbehoorende sluisje en de iets verder gelegen brug over de Vecht, worden bediend door één brug- en sluiswachter, maar de Vechtbrug is Provin ciaal bezit, de „emeritus-brug" is eigen dom van de 15 K.M. verder gelegen stad Utrecht, terwijl het Rijk eigenaar is van den grooten weg. Rustig is thans het bestaan vian den brugwachter. Niet alleen in den winter, maar ook des zomers, waar vrijwel geen eigenaar van plezierbooten of zeiljachten meer gebruik kan maken van de sluis die hen eertijds schutte om dan door de brug de Vecht te bereiken, teneinde door te varen naar de Loosdrechtsche plassen. Een enkel scheepje vaart nog door de Vechtbrug, maar verder is het een genoeglijk leven dat ge leefd wordt in het brugwachtershuis, dat versierd is met de wapens van de provincie Utrecht en de stad Amsterdam, bewaakt door twee dreigend uitziende, doch vergul de leeuwen. Het ojade ingelandshuis, waar vroeger de Heeren bijeen kwamen, ten einde te bespreken op welke manier een wijs beleid gevoerd kon worden over de brug en het jaagpad dat zich thans nog langs de Vecht kronkelt en voor hetwelk heden ook de geméerite Utrecht nog gedeel telijk zorg moet dragen. Voor de brug ge heel Maar dat onderhoud beperkte zich tot het aanbrengen van de meest noodzakelijke her stellingen en is thans gereduceerd tot het van tijd tot tijd vernieuwen van de stut- palen onder de klap. Niet alleen de tijd en het weer hebben deze palen verwoest. Het vernietigingsproces heeft ook wel eens zeer kort geduurd, hetgeen te begrijpen is, gelet op de ligging van de brug en de weinige vaardigheid, soms groóte woestheid, van chauffeurs. Nieuwersluis is er de gemeente Utrecht niet dankbaar voor dat zij indertijd de brug gesloten heeft. Want een bron van in komsten is vooral in het watersportsei- ZOen verloren gegaan. Honderden ple ziervaartuigen werden geschut en de nering doenden profiteerden er danig van, voordat de brug openging om de stroom scheepjes te spuien. Thans hangen er matten op de ijzeren roeden van de sluisdeurtjes en wappert er de wasch. Een enkele maal gelukt het een praamschipper zijn vaartuig onder de muurdichte brug door te krijgen, vaak evenwel niet dan na zijn schip gedeeltelijk gedemonteerd te hebben. Een keertje lukt het een plezierwaarder z'n zeiljachtje onder de ijzeren steunbalken door te wurmen met behulp vc.n Nieuwersluis' jeugd, die met plezier medewerkt om het scheepje een grooteren diepgang te geven. Vaak is er ^jet zeer oirbare taal gespro ken door watersportliefhebbers die zich be drogen achtten door deze permanent geslo ten brug en den langen weg terug moesten maken om bij. Nigtevegt pas een doortocht te vinden. En ook de brugwachter bij Nigte vegt zal zich wel eens minder oirbaar heb ben uitgelaten toen hij zich, dank zij de Angstelbrug-in-ruste, bedreigd zag in zijn eigen, betrekkelijk groote rust van voor heen. Want in Breukelen, waar ook een doorvaart is naar de Vecht, wordt op Zon dag niet geschut. Aardig is het bordje „Tarief voor schut- gelden" dat op de brug, waarop hoog in de kap het gemeentelijke wapen van Utrecht prijkt, aangeslagen is. Laag zijn de tarie ven maar al waren ze hoog, dan zouden ze nog geen inkomstenbron van beteekenis vormen, want voor een dichte brug betaalt men niet. TARIEF SCHUTGELDEN Voor elk vaartuig van 10 Ton en daarbeneden 0.05 Voor elke Ton daarboven 0.05 Voor een lengte vlothout van 6 Ellen en daarbeneden 0.05 Voor elke 3 El daarboven 0.02 H Voor een balkmolenroede of bergroede afzonderlijk vervoerd wordende 0.05 Thans zal er sporadisch vijf koperen cen ten gebeurd worden voor „vaartuigen van 10 Ton". Meer naar waarschijnlijkheid voor de categorie „en daar beneden". Bruggeruchten. Genoeg is er aangedrongen op afdoende herstelling van deze brug, die een Brug- der-Zuchten in zakformaat is. Gehoopt is er op een nieuwe brug en telkenmale als auto riteiten eens kwamen kijken, herleefde de hoop. Landmeters zijn eenigen tijd in volle actie geweest in Nieuwersluis. Men sprak over een nieuwen weg, een vaste, hooger oploo- pende brug enz. enz. Maar de weg is nog steeds de weg die rtaarstiglijk kronkelt, een meerkoppige ver- 'keersdraak en de brug tja, die is eigen lijk geen brug meer, maar een plankier, waarover het verkeer raast. Eens had degeen, die voor het onder houd van de brug zorgt, opdracht ge kregen hout in te slaan waarmede een nieuwe, fraaie brug gebouwd zou wor den en Nieuwersluis herademde. Een nieuwe brug, die open kon!! Het hout is gekomen, de nieuwe brug echter niet en de nieuwe balken, palen en wat dies meer zij, zijn voor andere doeleinden gebruikt. Thans kruipt eens in de zooveel dagen de vertroetelaar van de brug op de klap en prikt en priemt het hout op sterkte. Verve loos is het geworden en vermolmde stukjes zijn te zien hoog boven in de brug en zeker is het gevaar niet denkbeeldig dat door het voortdurende trillen dank zij het zware verkeer een stuk klap met een klap naar beneden komt. Muurvast zit de brug! Dfet wil zeggen, voor het scheepvaartverkeer, maar niet voor de zware lastwagens en auto's die het houten stellage bedreigen. Op Zondag is het lawtaai te harden, dank zij het feit, dat op dien dag het vrachtver keer stilligt. Maar door de week boemboemt het door het dorp als zwaar beladen trucks en trailers „over de brug komen", terwijl de maximum wielbelasting 2400 K.G. be draagt En soms boemboemt er wat tegen de brug op en eerlijk gezegd hoopt Nieuwer sluis dan, dat de brug er uit geboemboemd is. Maar voor het groote vaste bruggenplan is wat te leeren. Men ga maar naar Nieu wersluis om de oplossing rustig te bestu- deeren. Een paar stutpalen Jkowncuud Tlieuws BLOEMBOLLENVEILING „WEST-FRIESLAND". Er is deze week weer een groote aanvoer van leverbare gladiolen: de catalogus be vatte niet minder dan 4285 nummer. Ook nu wordt weer Woensdag en Donderdag geveild. Hoewel er flinke belangstelling was, zonken de prijzen iets in. De gewone soorten waren, wat de groote maten betreft 10 a 20 centen per 100 minder, terwijl en kele duurdere soorten nog meer in prijs waren gezakt. De kleinere maten brachten vrijwel hetzelfde op als verleden week. Een coöperatie opgericht. Alhier is een coöperatieve verbruiksver- eeniging opgericht, zich noemende Coöp. Verbruiksver. „Help U Zelf" U.A. Maandag treedt zij reeds in werking. De coöperatie zal zich bewegen op het terrein van brood, koek, beschuit en alle soorten kruideniers waren. Als bezorger fungeert A. Borst, Mal- levoortsdijk, alhier. Bond van Pluimveehouders. De afd. Heiloo van den bond van pluim veehouders hield Woensdagavond verga dering in café Roozing. De voorzitter, de heer A. N. K. Hopman, opende en verwel komde de nieuwe leden. Van den minister is bericht ontvangen dat de houders van vermeerderingsbedrij- ven, die N.-Holl. blauwen fokken, zullen worden erkend en zullen deelen in de voor deden, mits aan de voorwaarden voor huis vesting en uitloop der dieren wordt vol daan. Ingekomen was het verslag dr. te Hen- nepe over zijn voordracht op wetenschap pelijk gebied. De voorzitter zag gaarne, dat het tijdschrift in handen van eiken pluim veehouder kwam. Ingekomen het verslag van de Heiloosche Luchtpost, onder-afdeeling van onze vereen. De heeren Greuter en Houtenbos hadden goede resultaten te boeken. Uit alles bleek dat de duivenhouders een goed jaar hadden gemaakt. Het verslag van de voedercontrole bleek in orde. In behandeling kwam de agenda voor de algemeene vergadering. De vergadering kwam onvoorbereid voor de vacature te staan van den eminenten voorzitter, burgemeester Drost. Hiervoor werd aanbevolen de heer Voster, burge meester van Jisp. De voorzitter betreurde het heengaan van den heer Drost. Teleur stellend is, dat men zoo weinig bereikt, al wist spr. niet of dit de reden was. In Den Haag bepaalt men ongeveer hoe het moet en dat is funest voor den bond. Er is geen reden meer om den bond in leven te hou den, meenden meerdere afdeelingen. De graanrechten blijven en practisch worden de menschen van het vak uitgeschakeld. Besloten werd om den candidaat Voster te steunen. Voor de vacature in het hoofd bestuur voor Den Helder werd besloten om den te benoemen afgevaardigde vrij man daat te geven. Als afgevaardigde en plaats vervanger werden benoemd de heeren J. P. Groot en P. J. Schotvanger. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Beuten of het niet gewenscht was om de pluimvee houders te Landsmeer, die door een wind hoos waren geteisterd, te steunen. De ver gadering sprak haar bevreemding uit dat men er niets meer van hoort. Er is alleen een comité benoemd. Besloten werd om op de bondsvergade ring te vragen en zoo noodig te steunen. Bureau van Advies. Het Bureau van Advies heeft zich andermaal tot zijn leden gewend inzake het geven van crediet aan onbekenden. De wis selende bevolking en uit dien hoofde de onbekendheid met de credietwaardigheid, noodzaakt tot groote voorzichtigheid. Ver oordeeld werd het in uitzicht stellen van cadeaux om een cliënt te winnen. Gevraagd werd medewerking om alle inlichtingen over bepaalde personen te verstrekken. Het is ook te betreuren dat makelaars of andere lastgevers niet voldoende samenwerken om allen, zonder uitzondering, voor schade te vrijwaren. Gevraagd werd om op in te vullen lijsten alle bijzonderheden te mel den. Vergadering van het Witte Kruis. De afdeeling Egmond aan Zee van de Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis vergaderde Woensdagavond in den wintertuin van het Witte Huis. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat in de bestuurs-vacature, ontstaan door het bedanken van ds. Nobel nog steeds niet was voorzien, omdat voor hem nog geen opvolger is benoemd en men dezen gaarne in het bestuur op zou nemen. Als afgevaardigde naar de 80ste algemee ne vergadering op 9 November a.s. te Am sterdam werd bij eerste stemming gekozen de heer P. van der Schinkel. Besloten werd voor de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur te stemmen op den Alkmaarschen candidaat mr. G. A. de Lange. Het hoofdbestuursvoorstel om een com missie van vijf leden samen te stellen, be staande uit twee vertegenwoordigers van het hoofdbestuur en drie vertegenwoordi gers van de afdeelingen, welke commissie zich zal verstaan met den Noord-Holland- schen- bond van het Wit-Gele Kruis, om trent het verkrijgen van een voor beide par tijen aanvaardbare wijze van algemeene samenwerking, lichtte de voorzitter uitvoe rig toe. De vergadering had tegen deze commis sie geen bezwaar. De voorzitter hoopte, dat een behoorlijke grondslag voor goede sa menwerking zal worden gevonden. Op een vraag van den heer A. Blok antwoordde hjj, dat het initiatief voor samenwerking uitging van den N.H. bond van het Wit-Gele Kruis. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het houden van een jaarlij ksche verplichte al gemeene Witte Kruiscollecte kon in de cogen der vergadering geen genade vin den. Men achtte het algemeen onjuist tot collecteeren verplicht te worden. Men zag bovendien in deze collecte naast de Emma- bloemcollecte weinig heiL Besloten werd dat de afgevaardigde tegen dit voorstel zijn stem zal uitbrengen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie van de commissie voor de ma- laria-bestrijding door de bevolking in Noord holland. Hierna was aan de orde het Voorstel van het bestuur om te besluiten tot de stichting van een eigen wijkgebouw met dienstwo ning voor de wijkverpleegster. Architect Dullaart, adviseur van het hoofdbestuur, had oorspronkelijk een plan gemaakt, dat f 7000 kostte. Het bestuur achtte dit echter niet verantwoord en bo vendien onnoodig groot. Daar dit plan vol gens den heer Dullaart slechts aan de mi- nimum-eischen voldeed, weigerde hij een eenvoudiger plan te maken. Hoewel het hoofdbestuur dan zijn toezegging om een aan het bestuur iets moest overlaten. De heer P. Schotsman informeerde naar de financiering. De voorzitter deelde mede, dat de kosten gedekt worden door de huur, die de wijkverpleegster betaalt en door verhoo ging van het gemeente-subsidie met 100 per jaar. De rest moet de afdeeling opbren gen en dat kan. Hierna werd aan het beStuur de gevraag de machtiging verleend. De voorzitter stelde voor, de aanbesteding te houden onder de leden van het Witte Kruis in Egmond aan Zee en Egmond-Bin- nen. Zoowel de aannemers als de onder aannemers zullen lid moeten zijn. Hierop ware alleen een uitzondering te maken als voor een bepaald onderdeel, b.v. speciale vloeren, onder de leden geen of slechts één gegadigde te vinden is. De vergadering ging hiermede accoord. Op een desbetref fende vraag antwoordde de voorzitter, dat het gebouw hopelijk in Februari of Maart klaar zal zijn, als het weer meewerkt. Ter sprake kwam tenslotte een voorstel van den heer J. C. Roodhart om de aan kleeding van het gebouw te bekostigen door een fancy-fair, verloting of dergelijke Hierbij bleek, dat op een schenking van het hoofdbestuur niet gerekend mocht wor den, nu dit het plan niet goedkeurt. De heer A. Blok achtte den tijd voor dergelijke plannen rijper, als met den bouw begonnen was. Dan kon hierover nog eens een vergadering gehouden worden. De federatie Alkmaar van den Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft voor de afd. Koedijk een propaganda-avond gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot met de revue „Daar frisch je van op, kameraad". De heer P. Mulder opende met een wel kom aan de geheel bezette zaal en sprak zijn voldoening uit over de opkomst. Hij hoopte op een leerzamen avond. Hierna was het woord aan Koekeloeris en de zijnen, die in een 13-tal punten ver schillende toestanden uitbeeldden en daarbi wel eens minder aangename, maar toch ware woorden naar voren brachten en op deze wijze propaganda maakten, de organisatie te versterken. Ook de bondsspreker, de heer Ham, behandelde het middel om organisatie te versterken en de van de arbeiders te verbeteren, grepen uit het leven en betoogde, dat er nog veel te doen is voor de toekomst. Hij riep de medewerking in van de jongere krachten om het werk voort te zettenJ> D^ omstandigheden dwingen er toe om te streven naar een andere samenleving. Spr. wees hierbij op het P'an van den Arbeid en eindigde met een krachtige opwekking om de organisatie te steunen. Na een kleine pauze werd het tweede deel van het program afgewerkt. Ook dit gaf voorbeelden van toestanden van voorheen en thans, in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. Het gezelschap heeft gezorgd voor passende costumes en tooneelaanklee- ding. De voorzitter sloot met dank aan het tooneelgezelschap en spreker en hoopte, dat men verfrischt en gesterkt zou zijn en dat er een goede oogst mag komen. Het was een goed geslaagde avond. van der de vak toestand Hjj gaf Ingekomen personen A. van Dijk, r.k., tuinarbeider, Omval 15 van Limmen. M. G. van Dijk-Smit, r.k., zonder, Omval D 15 van Uitgeest. P. C. Mooij en gezin, r.k., timmerman, Westerstraat 89 van Alkmaar. Th. Smit r.k., tuinbouwerskn., Nollen B 3, van Sint Pancras. J. Kunst, r.k., dienstbode, Breelaan C 15 van Heiloo. J. Faber, N.H., fabr. arbeidster, Kievitstraat 31 van Alkmaar. Th. J. Dekker, r.k., bakkerskn., Schermerdijk 11 van Schoorl. J. H. Bek en gezin, r.k., vischhandelaar, Burgem. Bosstraat 28 van Alkmaar. G. Wiering en echtgenoot, r.k., horlogem. en opticien, We?te rstraat 104 v. Cast-ncum. J. Vlogt- man, r.k., zonder, Westerstr. 104 van CaS' tricum. H. W. L. Petrick en echtgen., stoffenverver, N.H., Burgem. Bosstr. 46a van Leeuwarden. Vertrokken personen, W. Dekker, N.H., transp. arbeider, van Oudorperweg C 21a naar Alkmaar. M. Met, N.H., monteur, van Friescheweg 63 naar Avenhorn. D. Bloemberg en echt- gen., N.H., zonder, v. Roerdompstr. 5 naar Alkmaar. C. J. J. van Vliet en gezin, geen, machinist N.S., van Ooievaarstr. 23 naar Heiloo. Wed. H. C. Langerijs-Kluit en dochter, N.H., van Kanaaldijk E 1 naar Alkmaar. G. E. Groenland, r.k., leerl. verpleegster, van Kom A 18 naar Alkmaar. J. J. Sjerps en gezin, r.k., chauffeur, van Qoievaarstraat 11 naar Velsen. H. M. J. Sjerps, r.k., zonder, van Ooievaartstr. 11 naar Medemblik. H. Wester en gezin, r.k., bakker, van Breelaan 20 naar Alk maar. P. F. Paarlberg, Ger. K., landb., van Ooievaarstr. 21 naar Warmenhuizen. W. Faber en kinderen, N.H., stoker, van Kievitstraat 31 naar Alkmaar. M. Vlaar en zoon, r.k., huishoudster, van Kievitstr. 31 naar Alkmaar. Collecte spaarregeling werkloozen. De collecte, welke de vorige week met gesloten bussen langs de huizen der inge zetenen is gehouden en ten bate komt van het bestuur toch tot een eenvoudiger plen. '?S£"e"' hec" »Pi«»r.eht de J JTT"J I SOIT1 Van J iM.ZO. Dit plan werd gemaakt door den Egmond- schen bouwkundige, den heer P. Broek, in overleg met den dokter en de wijkverpleeg ster. Het bestuur wenschte thans machtiging om tot aanbesteding van dit gebouw over te gaan en daarvoor een geldleening aan te gaan. De plaatsing dezer leening tegen 4 pCt. was verzekerd. Geldgevers en juiste bedrag wenschte het bestuur pas te noemen na de aanbesteding, die op 15 November zal plaats hebben. De heer A. Blok begreep, dat men hier 1 niet voor. Aanrijding. Woensdag reed een Habo-bus te Zuid- scharwoude bij het passeeren een auto met kool, welke aldaar werd afgeladen, en eigen- dam van den heer K„ alhier, aan, met ge volg, dat een paar ruiten van de bus het moesten ontgelden en totaal werden ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen Zuivelfabriek ,,'t Spijkerboor". Op 4 November 1937 kwamen de aan deelhouders van bovengenoemde fabriek onder voorzitterschap van den directeur, den heer P. Verwer, in jaarvergadering bijeen. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Manees en S. Kleen werden met groote meerderheid van stemmen herbe noemd; evenzoo met algemeene stemmen den heer M. Koster als kaasmarkten Uit het financieel verslag van den boek houder, den heer P. Brouwer, bleek, dat over het afgeloopen boekjaar, eindigende 4 September 1937, was verwerkt 1747726 Kg. melk. Het gemiddelde vetgehalte bedroeg 3,33' pet. Voor de geproduceerde zuivelproducten werd aan de leveranciers uitbetaald 84247,445, dat is per 100 K.G. geleverde melk 4.82 of per 100 Liter 4.965. Deze prijs werd betaald af boerderij met gratis teruggave van ongeveer 80 pet. wei. Uit deze en vele andere gegevens kan worden afgeleid, dat zoowel de kaas en boterbereiding als de algeheele leiding der fabriek in uitstekende handen zijn en dat ,,'t Spijkerboor" met haar uitbetaling voor de melk een behoorlijke plaats inneemt. Een ongemakkelijk heerschap. Tegen H. Sch. uit Egmond aan Zee is proces-verbaal opgemaakt, terzake van het verblijven in een café, waarvan hem de toe gang schriftelijk door den burgemeester van Egmond-Binnen was verboden. Op straat gezet zijnde, begon hij de grofste vloeken te uiten, zoodat ook voor dit feit proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Candidaatstelling Egmondermeer. Dinsdag 16 November a.s. van 912 uur voormiddags zal er voor het waterschap De Egmondermeer een candidaatstelling wor den gehouden, n.L ter voorziening in de va cature van een heemraad; en een ter voor ziening in de vacature van een hoofdinge land. Vrijmoedige jagers. De veehouders, bij welke mond- en klauwzeer heerscht onder hun veestapel, zijn verplicht, volgens de voorschriften, bepaalde maatregelen in acht te nemen, ter voorkoming van besmetting van het vee van anderen. Donderdag vertoonden zich in deze ge meente een zestal jagers, teneinde hun jachtgebied af te jagen en tevens eenige haasjes te verschalken. We hoorden van diverse veehouders, waar nog niet deze gevreesde veeziekte voorkwam, dat ze over het betreden door deze heeren van hunne landerijen alles behalve gesticht waren. Ife heeren jagers trokken zich blijkbaar van de belangen der veehouders niets aan en betraden bru taalweg, zonder vragen, de diverse per- ceelen; een handelwijze die menige boer maar weinig kon bekoren, vooral als men hierbij nog bedenkt, dat onder die jagers lieden voorkwamen, die zelf veehouder zjjn en die zeer goed kunnen weten welk ongerief en schade mond- en klauwzeer voor een veestapel beteekent. Het wordt toch zeker hoog tijd dat aan de vrijmoedigheid van dergelijke lieden paal en perk wordt gesteld. Patiënt, die tot het bewustzijn terugkeert: Waar ben ik!!? ben ik in den hemel? Neen man! je bent nog steeds bij mij, hoor!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9