i i 8 8 8 8 De strijd tegen de misdaad. I I 1 8 8 I Het alarmsignaal. fBitmenland ftadiopCQQCMUM ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 Door Doris Krakower. VIERDE BLAD (Van onzen correspondent). New York, 22 October 1937. In de afgeloopen week speelde zich in het Noorden des lands weer een drama af, dat wij langen tijd gemist hadden en, gelukkig, hoe langer hoe meer tot de zeld zaamheden gaat behooren: drie mannen stopten met hun wagen voor een winkel, machinegeweervuur ratelde en toen het weer stil was, lagen er twee gestalten on bewegelijk op straat, de derde kwam er met een lchte verwonding af. Dit alles had op een nationalen vacantiedag. Columbus Day, in het stadje Bangor in Maine plaats en wel 's morgens om een uur of negen, toen de zon in al haar pracht boven de da ken der huizen verscheen en de bevolking in de feestelijke stemming van een vrijen dag zich door de hoofdstraat bewoog. De eene minuut was alles er rustig, de volgen de vluchtten de voorbijgangers winkels en zijgangen in en lagen de twee figuren op het plaveisel uitgestrekt. Toen was er na tuurlijk dadelijk een fotograaf bij de hand die dit schouwspel op de gevoelige plaat vastlegde, met het gevolg dat heel Amerika het den volgenden dag met eigen oogen zien kon. New-Engeland, waartoe de staten Mas- sachussets, Vermont, Maine, New-Hamps- hire .en Rhode Island gerekend worden, is een deel van Amerika met een geheel eigen cachet. Het is zonder twijfel sinds drie eeuwen het bolwerk der Puriteinen geble ven, d.w.z. de afstammelingen der vroegste Engelsche kolonisten, de in 1623 onder de Pilgrim Fathers naar deze kusten trok ken. Natuurlijk zijn er in den loop der eeuwen de noodige andere immigranten van alle mogelijke andere nationaliteiten zich komen vestigen, maar de landstreek en haar bewoners hebben een menigte ty pische bijzonderheden op allerlei gebied bewaard, die in het overige Amerika onder den naam „New Engeland" bekend zijn en dat is voldoende. Daar noem ik bijv. onder het welgezeten boersche aspect van de streek, het aparte dialect, dat meer dan elders in den lande het oude Engelsch be nadert. Daar is de bekende sluwe ik zou haast ons „linke" gebruiken manier van loven en bieden, het geheel eigen kookboek en een politieke opvatting, die iederen re- actionnair zich in een paradijs doet wa nen: „Wat goed genoeg was voor onze overgrootoudersMaar bovenal is New Engeland bekend om de rust en schoonheid van natuur, het schilderachtige van de keurige stadjes en dorpen, die helder in de verf zitten en zelfs schilders van andere landen tot een langdurig verblijf aanlok ken. New Engeland is een synoniem voor landelijke rust, kracht en gemoedelijkheid, een landstreek waar men allerminst ver wacht machinegeweerkogels door de stra ten te hooren fluiten. In andere deelen van Amerika, waar de voortrekkers pas veel later aangekomen zijn en waar de ruwere bedrijven van wild vee hoeden en slachten of petroleum aanboren worden be oefend, alsmede in de groote steden als New York en Chicago, Kansas City of Indianapolis, waar zulke dingen eeni- ge jaren geleden niet zoo ongewoon waren, dat zou nog tot daaraan toe zijn ge weest, maar in Bangor, Maine! Een gevecht met gangsters in Maine is even weinig op zijn plaats als dat Bolsward of Schoonhoven een hypermoderne nachtclub zou hebben met een zigeunerstrijkje, dat er tot zonsop gang de stemming in hield! Maar juist daarom waren deze gangsters na een reeks hold-up's, gepaard aan de noodige moor den, uit het midden des lands naar New Engeland gevlucht, om zich daar te ver stoppen en uit te blazen, want wie uit Indiana, Illinois, Kansas en de andere staten, waar zij hun misdaden uitgehaald hadden, zou hen daar zoeken? Zeer juist gezien! Niet de autoriteiten van die staten, maar in de laatste jaren treedt het federale gouvernement met zijn „G-men" op, zoodra staatsgrenzen over schreden zijn en zij hebben hun posten over de heele lengte en breedte van het land, terwijl zij zelfstandig kunnen optreden, zoodra het noodig is. Maar den G-men (af korting van „Government Men") zijn ook niet alwetend en hebben meestal hun grootste successen behaald, wanneer het publiek medewerkte. Zooals in dit geval, want wat was er gebeurd? Het naar rust zoekende drietal boeven moest binnenkort weer aan het werk om wat contanten te bemachtigen en had daarvoor een machine geweer noodig, wat revolvers, ammunitie enz. Dus stapten zij bij den grootsten win kel van ijzer- en metaalwaren, tuingereed schap e.d. binnen en vroegen den bediende om zulk een wapen. Nu hebben alle „hard ware stores" in Amerika steeds een heel arsenaal te koop, meestal alleen voor de jacht, maar ook geweren en revolvers, die al zeer zelden op patrijzen of eenden ge bruikt worden. Maar Amerika is tot de tanden gewapend. Een machinegeweer? Nee, dat had de winkel niet voorradig. Be stel er dan een, kwam de order van de drie klanten, we komen hem op Columbus Day halen. De bediende was een patriot. Hij dacht niet: wat gaat het mij aan, waar dat ding voor dienen moet? Als ik maar voor den winkel verkoop! Hij waarschuwde de politie, die de G-men opriep en die kwamen met een keurige col lectie misdadigersfoto's aan. Waaruit de bediende de drie bezoekers aanwees en toen wisten de G-men, dat zij de allergevaar lijkste kerels, naar wie zij al maanden ge zocht en die zij allerminst indeze buurt ver wacht hadden, maar voor't inrekenen had den. En dus werd er 'n hinderlaag voor hen gelegd met de hoop he drietal levend te vangen, maar vast besloten hen neer te schieten by het eerste teeken van ver zet. Zulke kerels zijn zelf genadeloos, wan neer zij hun vinger aan den trekker kunnen krijgen. Men weet nu hoe het afliep en de eenige overlevende, die den volgenden dag vastgeklonken aan twee G-men per expres vliegtuig naar Indiana werd teruggevoerd om daar voor de beroovingen en moorden, door hem en zijn makkers begaan, terecht te staan, merkte cynisch tegen de verslag gevers op: „We hadden een lolligen tijd. zoolang het duurde en vroeger of later loopt het in ons vak toch met je af door 'n paar kogels of zóó!" Doelend op zijn geboei de handen. In het geheele korte maar wrange schets je, dat ik hierboven gaf, zijn een paar dingen aan te wijzen, die fundamenteel ver keerd zijn, als zoodanig erkend worden en maar onverbeterd blijven. Ik bedoel voor namelijk de ongelimiteerde fabricage en verkoop van vuurwapenen. Tot heden heb ben de groote Amerikaansche wapenfabri kanten met volkomen succes alle wetge ving tot beperking van fabricage en aan schaf onmogelijk weten te maken, zoowel in de staatsparlementen der 48 staten als in Washington zelf. En zij, die de fameuze drooglegging hebben meegemaakt of zich de werking daarvan nog goed herinneren, zullen moeten toegeven, dat wel veel gek ker dingen door het Washingtonsche con gres aan heel Amerika zijn opgelegd dan het verbod om met een revolver op zak te loopen of een mitrailleuse op zolder te mo gen neerzetten Maar nog veel erger is, dat er een massa wapentuig door zijkana len en dus niet via bona fide winkels en zaken aangeschaft kan worden. Revolvers, buksen, geweren en machine geweren worden bij tonnen aangemaakt, terwijl misschien maar een paar procent noodig zjjn voor de handhaving van orde en gezag; de rest dient voor het overschrij den daarvan. En het ziet er niet naar uit, dat er over vele, vele jaren verandering in zal komen. Amerika dat terecht op dit ge bied een weinig benijdenswaardigen naam in het buitenland heeft en welks criminee- le statistiek de hoogste cijfers voor de heele wereld aanwijst, heeft niet alleen misda digers, die achter de tralies komen of dood geschoten worden, n.1. de stumperige gang sters. Er zijn ook hoogst fatsoenlijke lieden onder, die in hun dagelijksche leven niets met politie of justitie of de onderwereld uit te staan hebben, die geziene burgers in hun milieu zijn, weldadig, beschaafd, gods dienstig, die 's zomers naar Europa gaan en 's winters naar Florida in prachtige huizen en villa's wonen, kortom tot de „society" behooren, maar die werkelijk de verant woordelijkheid dragen voor het feit, dat Amerika per jaar 15 milliard dollar moet betalen voor de bestrijding van de misdaad (voor onderwijs wordt maar 6 milliard uit gegeven) en dat zijn de wapenfabrikanten. Het luide, doordringende gerinkel van den wekker deed Burns uit een diepen slaap ontwaken. Met een schok zat hij rechtop. Toen draaide hij met een driftige beweging den kleinen alarmwijzer voorbij zijn rustpunt. „Dit is de laatste maal, dat je me zoo laat schrikken", bromde hij. „Vanavond na kantoortijd ga je naar den horloge maker om te worden nagekeken; ik dank er voor om het iederen morgen te bester ven van schrik. Je moet maar wat minder lawaai maken". Hij kleedde zich vlug aan, verwerkte snel een paar boterhammen en verliet, na den hinderlijken wekker in den zak van zijn overjas te hebben gestoken, haastig zijn kamer. Op een paar meters afstand van het kleine bankfiliaal, waar hij werkte, hield hij zijn tred in. En precies een minuut voor negenen, wandelde hij bedaard het kantoor binnen, waar hij den directeur en den anderen bediende groette. Eenige oogenblikken later zat hij aan zijn werk. Zijn vingers vlogen over de toetsen van de schrijf machine, maar naarmate zijn ge dachten zich meer bezighielden met het onderwerp, dat hem na aan het hart lag, werd het tempo langzamer. Wanneer zou hij nu eens opslag krijgen? Hij werkte al twee jaar lang op de bank en verdiende nog slechts 80 dollars per maand. En hij was minstens tweemaal zooveel waard. Waarom gaven ze hem geen opslag? „Doe het loket maar open, Burns! 't Is tien uur." Met deze woorden onderbrak mijnheer Gordon, de directeur, zijn over peinzingen. Burns werkte onvermoeid. Om twee uur was er een kleine opluchting in de hal stond zelfs geen enkele cliënt. Hij slaakte een zucht van verlichting en keerde zich naar zijn bureau om eenige rekeningen te controleeren. „Burns", klonk de stem van den ande ren bediende, „wil je me even helpen? Ik kom er niet uit." „Ja", stemde Burns toe. „Wacht even, jongeman", klonk thans een stem achter hem. „Zou je mij niet eerst even helpen?" „Zeker, mijnheer". Burns draaide zich om. Er bleek voor hem en zijn collega John aanleiding te bestaan om van kleur te verschieten. Bij het loket stond een lange, magere man, die zijn rechterhand veelbeteekenend in den zak hield de zak onthulde den omtrek van een revol ver! Burns hield den adem in en keek naar het bureau van den directeur. Met bleek gezicht en bevende lippen zat mijnheer Gordon op zijn stoel. Een andere vreemde man stond dreigend voor hem. Burns richtte zijn blik weer op den mageren vreemdeling. „Wat wat wenscht u?" stamelde hij. „Ik wensch geld op te nemen", ant woordde de man spottend. Zijn stem werd scherper. „Vooruit, maak die brandkast eens leeg. En jij helpt 'm", voegde hij John toe. Beiden wendden zich naar hun direc teur. Deze keek hen even aan en zei toen met matte stem: „Doe het maar jongens. D'r zit niets anders op". „Nou vooruit! De lange man scheen ongeduldig te worden. ,,'tls geen thee kransje". Burns' moed zonk hem in de schoenen, toen hij de brandkast begon leeg te halen. Nu zou hij heelemaal geen opslag krijgen. Hij mocht blij zijn als hij z'n baantje be hield. Waarom moest juist hém zoo iets overkomen? Burns bukte zich om de tasch op te rapen, die op den grond lag. De bandiet keek hem even achterdochtig aan Een seconde later klonk een oorverdoovend gerinkel door het gebouw. „De alarm-installatie!" schreeuwde de kerel, die den directeur in bedwang hield en gevolgd door zijn medeplichtige, rende hij naar den uitgang. Mijnheer Gordon vloog nu bliksemsnel overeind. „Vooruit, jongens; ze achterna!" riep hij Burns en John toe. De angst was thans verdwenen. Tiental len menschen, opgeschrikt door het ge schreeuw, kwamen de hal binnenloopen. De bandieten renden de straat op. Burns en John zaten hen vlak op de hielen. Eens klaps verdwenen de vluchtelingen in een klein huis, dat slechts één verdieping hoog was. „Ze zitten bij den ouden Murphy!" gilde John. „Niet naar binnen", beval Burns. „Er is maar één uitgang; ze kunnen dus onmo gelijk ontvluchten". Een politieauto schoot den hoek om. „Ze zijn daarbinnen", vertelde Burns aan de agenten, terwijl hij op het huis wees. Eenige oogenblikken later werden twee geboeide mannen naar buiten ge bracht, die voor alle zekerheid met revol vers in bedwang werden gehouden. Mijnheer Gordon, die juist hijgend en puffend op het tooneel verscheen, keek ze aan. „Zooiets zullen ze voorloopig wel niet meer uithalen, denk ik". Hij wendde zich tot zijn ondergeschikten. „We gaan maar weer terug, jongens." „Heb jij de alarmschei in werking ge steld?" vroeg hij op het kantoor aan John. „Nee, ik niet", antwoordde deze neer slachtig. De directeur keerde zich toen tot Burns en klopte hem op den schouder. „Dus dan ben jij het geweest. Ik heb altijd wel ge dacht, dat er iets in je stak. En „Maarbegon Burns. „En", ging mijnheer Gordon voort, zon der zich aan Burns te storen, „ik geloof, dat jou na de volgende directeursverga dering een prettige verrassing te wach ten staat. Zulk een moedig optreden wordt nooit onbeloond gelaten". Burns staarde zijn chef aan, terwijl hem intusschen langzaam een licht opging. „Dank u, mijnheer", zei hij glimlachend. „En ga nu maar wandelen, Burns. Voor vandaag geef ik je verder vrij". Haastig liep Burns naar huis. Zoodra hij op zijn kamer was, sloot hij de deur af. Daarna nam hij deh wekker uit den zak van zijn overjas en met trillende vingers draaide hij de belveer op. Eenige oogen blikken later weerklonk een oorverdoo vend gerinkel door de kamer. Een trek van voldoening teekende zich af op Burns' gezicht. Met een droomerigen blik staarde hij naar het uurwerk. „Ga maar te keer", mompelde hij. „Het klinkt reusachtig. Zelfs bandieten gaan er voor aan den haal! Jij hebt, niettegen staande je in den zak van een jas zat, uit- stekend werk gedaan!" PAKHUISBRAND TE ROTTERDAM. Nog steeds is de brand in het gebouwen complex van pakhuis Meesteren aan de Rijnhaven te Rotterdam niet geheel ge- bluscht, zoodat er nog doorloopend wacht bij de gebouwen moet worden gehouden. Inmiddels is men van de zijde van de as suradeuren begonnen met het leeghalen van de panden. Zooveel mogelijk worden eerst die goederen eruit gehaald, welke nog het minst te lijden hebben gehad. Een precies overzicht van de veroorzaakte schade is nog niet te geven. Daarbij komt dat er in de panden ook goederen opgeslagen lagen, die thans heel wat minder handelswaarde heb ben dan in den tijd, toen zij er werden op geborgen. Waarschijnlijk heeft deze brand de groot ste schade veroorzaakt, welke ooit bij een brand te Rotterdam is voorgekomen. DE VONDELTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Opening in tegenwoordigheid van dr. H. Colijn. Op Zaterdag 13 November a.s., des middags drie uur, zal in het museum Fodor, Keizersgracht 609 (bij de Vijzel straat) de Vondeltentoonstelling officieel worden geopend, waarin o.a. de minister president, dr. H. Colijn, aanwezig zal zijn. Deze tentoonstelling, welke wordt inge richt onder leiding van prof. dr. H. Brug- mans, zal een overzicht geven in beeld en geschrift van Vondel's leven en werken in Amsterdam en van Amsterdam in Von del's tijd. Het geheel zal dank zij de medewerking van de universiteits-biblio- theek en de vereeniging „Het Vondel museum" een zeer interessant karakter dragen. Men zal er kunnen aanschouwen ver schillende origineele handschriften van Vondel, drukproeven, door den dichter bewerkt en verschillende eerste of bijzon dere uitgaven van zijn werken. Brieven van en aan tijdgenooten, als Hooft, Huygens en de Groot, zal men er kunnen zien alsmede hun portretten; verder zullen schilderijen en prenten van stadsdeelen, grachten en gebouwen, door Vondel in zijn gelegenheidsgedichten be zongen, geëxposeerd worden. Verschillende penningen, in Vondel's tijd te zijner eere geslagen, en curiosa als het origineele „stokske" van van Olden- barneveldt zullen op de tentoonstelling te zien zijn. Het feit, dat verschillende buitenland- sche musea inzendingen hebben toege- Zondag 7 November. HILVERSUM, 301 M. (8.55—10.— en 5.8.VARA, de VPRO van 10.12.en de AVRO van 12. 5.en 8.12.uur). 8.55 Gr.pL 9.— Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpr. 9.30 Twintig jaar Sovjet- Unie, causerie met inleidende gr.pl. 10.Zondagsschool. 10.30 Doops gezinde kerkdienst. 12.Orgelcon cert. 12.10 Filmpr. 12.35 Orgel- en saxofoonsolL 1.Schilderijbespr. I.15 Aeolian-orkest. 2.Boekbespr. 2.30 Ensemble Musica Antiqua en solisten. 4.Dordrecht's Mannen koor Caecilia. 4.30 Avro-dansorkest. 4.55 ANP-sportnieuws. 5.Gespr. met luisteraars. 5.30 Kinderuurtje. 6.Noviteiten-orkest, mmv. Dub bel Zeven. 6.30 Sportuitz. 6.45 ANP- ber., hierna gr.pl. 7.The Lucky Birds en solisten. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.RadiotooneeL 9.20 Gr.pl. 9.45 Radiojournaal. 10. Concertgebouw-orkest, Kon. Ora torium Vereeniging en solist. 10.30 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 11.ANP-ber., vervolg concert. II.3012.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.30—9.30, 12.15—5.— en 7.45—11.— KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5^7.45). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pL) 9.50 Nederduitsch, Herv. kerkdienst. Hierna gewijde muziek. 11.30 Orgelspel. 12.15 KRO- orkest. 1.Boekbespr. 1.20 De KRO-melodisten en solist. 2. Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gr.pl. 3.Hartvelt-Strijk- kwartet en piano. 3.45 Gr.pL 4. Ziekenlof 4.55 Sportnieuws. 5. Geref. kerkdienst. Hierna gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Nederlandsche Heiligen, cause rie. 8.10 ANP-ber., mededeelingen. 8.25 Gr.pl. 9.30 KRO-orkest en so list. 10.30 ANP-ber. 10.40—11.— Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Coven- try Hippodrome-orkest. 1.50 BBC- Mannenkoor en solisten. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Crystal Palace Band. 3.20 Gr.pl. 3.50 Herdendings- dienst der Joodsche Oud-strijders. 4.05 Pianovoordr. 4.20 Psychologi sche causerie. 4.40 A. Campoli's orkest. 5.20 Rel. causerie. 5.40 Het Weiss-Strijkkwartet. 6.35 Filmpr. 6.50 BBC-Variété-orkest en soliste. 7.258.10 RadiotooneeL 8.15 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Ber. 9.25 RadiotooneeL 10.05 Leslie Jeffries en zijn orkest. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.15 en 11.25 Gr.pL 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gr.pl. 12.50 Dubruille-orkest en zang. 3.20 Accordeonconcert. 3.35 Zang. 3.50 RadiotooneeL 5.20 Parijsch Symph.-orkest. 7.50 Zigeu nerorkest. 8.35 Zang. 8.50 Radio tooneeL 11.201.20 J. Bouillon- dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havencon cert. 7.35 Solistenconcert. 8.50 Gr.pL 10.50 Bach-cantate. 11.20 Waldemar Hass-kwintet en Alex. Bier's Bala laika-kwintet. 12.25 Militair orkest. 1.20 Omroep-Amusementssextet. 3.20 Omroeporkest, -kleinorkest en solisten. 7.20 Gr.pL 10.—11.20 O. Joost's orkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gr.pL 10.50 OrgelspeL 11.20 Kamermuziek. 11.50 Zang. 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 en 2.35 Gr. pi. 3.05 Accordeonmuziek. 3.20 Dub- belmannenkwartet „Animato" en gr.pl. 5.35 Saloncrkest. 6.20 Piano voordr. 6.50 Gr.pL 7.20 Zang. 8.20 Drei arme Madchen, operette. 10.30 R. de Kers' dansorkest. 11.2012.20 Gr.pl. 484 M.: 9.22 Gr.pL 10.20 Or gelconcert. 10.50 Gr.pL 11.35 Chou- ra Kouznetzoff's orkest. 12.05 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Vroolijke duetten. 2.202.35 Gr.pL 2.50 Ac cordeonmuziek. 3.05 Gr.pL 3.20 Symphonieconcert uit Parijs. 5.20 Gr.pL 7.35 Vioolvoordr. 8.20 Gr.pL 8.40 Rep. 8.50 Omroeporkest, Om roepdansorkest", solisten en Jacht hoorn-ensemble. 11.0512.20 Verv. concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest en -koor, Kin derkoor en solisten. 9.20 Ber. 9.50 12.15 O. Joost's dansorkest en or gelspel (gr.pl.) (10.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.509.22, Brus sel Fr. 9.2210.50, Keulen 10.50 13.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Brussel Fr. 14.2014.35, Brussel VL 14.35—15.20, Keulen 15.20—17.20, Parijs R. 17.2019.25, Weenen 19.25—21.10, Brussel Fr. 21.10 22.50, Berlijn 22.5024. Lijn 4: Brussel VL 8.309.50, Luxemburg 9.5013.35, Droitwich 13.3514.20, Kalundborg 14.20 14.40, Droitwich 14.4015.50, Lond. Reg. 15.50—16.40, Droitwich 16.40— 17.20, Lond. Reg. 17.20—17.50, Boe dapest 17.50—18.10, Lond. Reg. 18.1018.50, Droitwich 18.50 19.35, Brussel Fr. 19.35—19.50, Pa rijs R. 19.50—20.15, Drqitwich 20.15—21.05, Paris P. P. 21.05— 22.05, Droitwich 22.0523.Boe dapest 23.-23.25, Parijs R. 23.25— 24.—. Lijn 5: Diversen. Maandag 8 November. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. VARA). 8.— Gr.pL 10.— VPRO- morgen wij ding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pL 11.10 Verv. decL 11.30 Orgel spel. 12.The Lucky Birds en so list 12.45 Gr.pL 1.Fantasia. 2. Gr.pL 3.05 DecL 3.30 Zang en gr.pL 4.Gr.pL 4.30 Kinderuurtje. 5. VARA-orkest. 6.Optreden van amateurs. 6.30 Muz. causerie en gr.pl. 7.10 Drijvende vastelanden, causerie. 7.30 Viool en iano.p 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber. 8.10 VARA-orkest. 9.DecL 9.30 De Ramblers. 10.ANP-ber. 10.05 Re sidentie-orkest 11.OrgelspeL 11.3012.Fantasia. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pL 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pL 10.30 Morgendienst. 11.Christ. lectuur. 11.30 Friesch halfuur. 12. Ber. 12.15 Gr.pL 12.30 Stichtsch Salonorkest. 2.Voor de scholen. 2.35 Gr.pL 3.Causerie over ka merplanten. 3.40 Gr.pl. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Ber., gr.pl. 5.— Voor de kinderen. 5.45 Pianovoordr. 6.30 Vragenuur. 7.Ber. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-berichten. 8.15 Orgel concert. 9.De liturgie in de Pro- testantsche eeredienst. 9.30 NCRV- orkest 10.ANP-ber. 10.05 Dam- praatje. 10.20 Verv. concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.Verv. concert. 11.3012.Gr.pL Hierna Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Or gelspeL 11.35—11.50 en 12.05 Gr.pL 12.20 Rel. causerie. 12.45 BBC- Schotsch-orkest. 1.20 Act. causerie. I.352.20 Orgelconcert. 3.203.50 Geiger en zijn orkest. 4.20 Het Rae Jenkins Trio en solisten. 4.50 Gr.pl. 5.20 Pianovoordr. 5.40 Het Schwil- ler Strijksextet. 6.20 Ber. 6.40 BBC- orkest, -koor en soliste. 7.20 Caba- retprogr. 8.05 Komische voordr. 8.50 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Bupitenlandsch overzicht. 9.55 Gr. pL 10.20 Radiotooneel met muziek. II.20 Maurice Winnick en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.— en 10.40 Gr.pL 12.20 Jacbara-orkest en zang. 3.05 Pianovoordr. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Het Valmirac-koor, 5.20 Gev. concert. 8.35 Gr.pL 8.50 La poupée, operette. 10.50 Gr.pL KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep- kleinorkesL 7.50 Orkestconcert. 11.20 Verzoekconcert. 12.35 Neder- saksisch Symph.-orkest en soliste. 3.20 Solistenconcert. 4.30 E. Roosz' orkest. 5.20 Militair concert. 6.20 Progr. aan de vooravond van de 9de November. 8.20 Omroeporkest en -koor. 9.4011.20 Blaasensemble Omroepkoor en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Omroepdans orkest. 6.50 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Cabaret. 10.3011.20 Omroepansdorkest en soliste. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest en solist. 1.50—2.20, 5.20 en 6.— Gr.pL 6.50 Kleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest en so list 9.20 RadiotooneeL 9.50 Toe spraak. 10.3011.20 Gr.pL en le zing. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.20 Progr. aan de vooravond van de 9de November. 8.20 Zie Keulen. 9.20 Ber. 9.4011.20 Solisten, Om roepkoor en bluaasensemble. (10.05 10.20 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.50, Parijs R. 8.50—11.05, Droitwich 11.05—11.35, Keulen 11.35—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Kalundborg 14.20— 15.05, Parijs R. 15.05—15.20, Keu len 15.2016.20, Londen 16.20 17.20, Parijs R. 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.2019.20, Beromünster 19.20—20.20, Weenen 20.20—20.50, Lyon la Doua 20.5024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.45, Droitwich 12.4513.20, Lond. Reg. 13.2016.20, Droitwich 16.2018.20, Brussel Fr. 18.20 18.40, Droitwich 18.4020.05, Lond. Reg. 20.0520.50, Droitwich 20.50 24.—. Lijn 5: Diversen. zegd, zal er zeker toe bijdragen, de aan trekkelijkheid van de expositie te ver- hoogen. Op de tentoonstelling zal een populair gidsje tegen lagen prijs verkrijgbaar wor den gesteld. Teneinde het bezoek van alle kringen der bevolking mogelijk te maken, is be sloten, dat de tentoonstelling van 14 No vember tot 2 Januari op alle werkdagen, ook des avonds, van 8 tot 10 uur geopend zal zijn. Voor bezoek in groepen dient men zich tijdig te voren aan te melden by h'et secretariaat van de gemeentemusea, Pau- lus Potterstraat 13, telefoon 20204. Reeds hebben verschillende organisaties en scholen aanvragen voor rondleidingen ingediend, zoodat verwacht wordt, dat het bezoek aan deze interessante tentoonstel ling over één van Amsterdam's grootste figuren een bijzonderen omvang zal aan nemen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9