Stad en Omgeving. AMSTERDAMSCHE BEURS 't ZAND NOORDSCHARWOUDE Maarten skroift nei de krant DERDE BLAD 3 Feestavond middenstand. In een lokaal van café de Wit, alhier, werd een feestavond gehouden van de plaatselijke middenstandsvereeniging. De bijeenkomst werd geopend door den heer W. E. J. Doedens, die de talrijke aan wezigen welkom heette en vervolgens hulde bracht aan de fa. Niestadt te Schagen, wel ke de film van de in den afgeloopen zomer gemaakte reis van de Zijper Middenstan ders met hun klanten heeft vervaardigd op zeer bevredigende wijze. Het feestelijk karakter van den avond werd belangrijk verhoogd door het optre den van het jeugdorkest uit Schagerbnig, onder leiding van den heer P. Kroonenburg, met refreinzang van den jeugdigen Daan Jimmink van Keinsmerbrug. Ook de band van Wim Stevens droeg er toe bij de feest stemming te verhoogen. Bovendien werden een paar aardige voordrachten ten beste ge geven door S. Kuiper en W. Stevens. Tenslotte zij nog vermeld, dat de film van den Zijper Middenstand plus klanten een dankbaar applaus oogstte. Noordermarktbond Het bestuur der veilingsvereeniging „De Noordermarktbond vergaderde Woensdag middag te 2 uur in hét vergaderlokaal in het betaalkantoor, onder voorzitterschap van de heer J. Ootjes. Medegedeeld werd dat de omzetten waren geweest, in Augustus 105669; September 91.350.43 en October 114.128.50. In dit tijdvak heeft de veiling aan tuin- bouwbestuur uitgekeerd een bedrag van 164.554.67. De prov. commissie v. d. veilingen in Noordholland zond een brief over het vei len van goedgekeurde pootaardappelen. De commissie adviseerde deze en bloc te veilen in verband met het ontduiken van de minimumprij zen De afgevaardigde van de L. T. B. Langen- dijk stelde voor om degenen die de regeling hebben ontdoken, te beboeten. De voorzitter vond dit zeer moeilijk. Men weet het van slechts enkelen, terwijl het overtreden vrij algemeen heeft plaats gevonden. Het idee voor de instelling van een centraal verkoopbureau van goedgekeurde pootaardappelen werd hierbij naar voren gebracht. Verscheidene heeren hadden een mede- deeling ontvangen van de N. G. F. C., dat zij hun voorraad onverwocht gebleven poot aardappelen voor den 13en dienen op te geven. Eenige besprekingen werden gevoerd van Donderdag 11 November 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 3 Ned.-Indië 1937 5Jé DuitschL '30 m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper R public Steel i Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. VA. Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden a a MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.a 90% Redjang Lebong i 168% PETROLEUM. Dordtsche Petr. 325 Kon. Petr. 335 Perlak Phillips Oil t i 31V» Shell Union 12*%, Tide Water a i i 11%» RUBBERS. Amsterd. Rubber 201V» Deli Bat. Rubber a a 129% Hessa Rubber 131 Oostkust a 150 Serbadjadi a a 102% Interc. Rubber a 35/js SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot. 117 Scheepvaart Unie a 116% TABAKKEN. Deli Batavia a a 203 Oude Deli 280% Senembah269% AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 29% Southern Pacific 15n/n Southern Railw. Cert.. 10% Union Pacific a 68% Canadian Pac. t Vorige laatste k koers 2.30-45 101% 101%, 97 97%, 30% 30%, 145% 145% 155% 156 120 1 tV/4 135% 134% 47% 48%-% 76 TI 250 254% 305 304-6 142% 142%-6 37% 37 $207:6 21'Vie-f 36%, 38-%, 1 uh» l13A6-% 23 Vu» 251-7,6 l3Wie 14%-% 6% 67. 41%, 42-37J» 4% 4% 416% 4127s-4 144 „146 117 115 70 91 168 i/s 330 338è-9} 80 323/, 131-%, 11% 206%-i 131'/. 131 155 102% 3% U6|-7 1147,-5 204-5 28%-7, 270 31 167.-Va 10 Va 70 6 §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers Jé, heden 34 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Goud 1.8074, 1.80"/i, 9.03 9.01'/, 72.92 Jé 73.— 6.13 jé 6.13M 30.71 30.70y2 41.84 41.75 40.30 40.22 Jé 46.55 46.47 Jé 45.37 Jé 45.30 9.52% 12.40 Jé 8over het afnemen van de goedgekeurde pooters. Men weet nog niet precies wanneer de onverkochte zullen worden afgenomen door de N. G. F. C. Van de vereeniging De Koophandel was een verzoek ingekomen, de winterkool goed te sorteeren. De voorzitter achtte dit zeer gewenscht. Op velen is deze opmerking wel van toe passing. De voorzitter las een adres voor dat de Prov. Commissie van de veilingen in N Holland aan den minister had gezonden, om een hooger betalingscontingent te willen vaststellen voor den export van vroege aard appelen naar Duitschland. Eenige heeren voerden n. a. v. dit adres het woord. Daarin kwam tot uiting, dat het zoo moeilijk is voor nieuwe handelingen om als exporteur op te treden. Dat schijnt niet te gaan. Dit werd een zaak gevonden voor de organisatiën der handelaren. De Algemeene Vergadering van de Prov. Commissie. Een der afgevaardigden wilde voorstel len de heffing op de vroege aardappelen, welke van 30 op 50 per H. A. zal wor den gebracht, op het oude bedrag te laten staan. Deze heffing werd door een aantal hee ren besproken. Men vond de heffing onbillijk, daar men betaalt voor de denaturatie van de land- bouw-aardappelen. Sommige aardappelsoorten worden spe ciaal verbouwd voor dezen denaturatie- toeslag. Men ging met dit voorstel accoord. Eén der bestuursleden bracht de invoering van een centraal verkoopbureau voor goed gekeurde pootaardappelen ter sprake. Het zal niet gemakkelijk zijn een regeling voor den verkoop te treffen, wanneer deze rege ling niet landelijk is. Gevreesd werd, dat de ontduiking, welke men nu reeds heeft bij de provinciale regeling, dan ook zal voor komen. De verbouw van pootaardappelen door den tuinbouw wordt ongunstig beïnvloed door het vrij laten van de landbouwaard- appelen. De voorzitter begreep niet goed, waarom dit geschiedt, daar een en ander de N. G. F. C. tenslotte geld kost. Van de bestuurstafel werd nog gewezen op de concurrentie, welke de Noordhol- landsche verbouwers van pootaardappelen ondervinden van Friesland. Daar betalen de verbouwers het plombeeren. De secretaris achtte de dit seizoen ge volgde regeling een mislukking. De afgevaardigden van Nieuw Leven te Heerhugowaard wilde daarom een z.g. zaai- zaadvereeniging stichten. De voorzitter was van meening, dat door de prijsregeling de tuinders geld verdiend hebben. Als ze vrij waren geweest, zou de prijs veel lager zijn geweest. Nadat nog eenige heeren het woord had den gevoerd, besloot men een voorstel te doen, dat gezocht wordt naar een verbete ring van den afzet der pootaardappelen „De Eendracht" te Oudkarspel informeerde of de steun, welke laatst is uitgekeerd, tot aan den richtprijs is geweest, of komt er nog iets? De voorzitter zeide, dat de steun tot aan den richtprijs was uitgekeerd. Of er nog wat zal komen, kon hij niet zeggen. De richtprijzen zijn herzien; wanneer ze ver hoogd worden, kan er allicht nog iets komen. Dat is echter nog niet zoo ver. Het is de vraag of de richtprijzen op de voor gestelde bedragen worden aangenomen. De afgevaardigde van Nieuw Leven te Heerhugowaard wees op den gang van zaken met de vroege aardappelen. De minimumprijzen zijn na 15 Juli opge heven. Spr. achtte dit verkeerd. Ze hadden moeten blijven gehandhaafd tot Augustus. Kan men daar op aandringen? Hiervan werd echter afgestapt. Naar aanleiding van de vacature in het bestuur der Prov. commissie wegens over lijden van burgemeester Slot besloot men geen candidaat te stellen. Hierna behandelde men het accountants rapport. Het minimumprij zenfonds was per September 25801,93. Na eenige opmerkingen werd de rond vraag gehouden. Naar aanleiding van een vraag over de steun op kool, welke voor 1 Januari wordt geveild .ontstond een heele bespreking. Hierin kwam naar voren, dat de Deensche wittekool, welke zoo van het veld wordt geveild, dus niet uit de schuur komt, onder de gewone witte kool valt. Met gele kool is dit hetzelfde. Geprobeerd zal worden, een goede regeling te krijgen voor het vast stellen wat bewaarkool is en wat niet. Op de vraag van den afgevaardigde van Oude-Niedorp antwoordde de voorzitter, dat het op contract verbouwen van kool alleen is toegelaten voor zuurkool witten. Het is wel mogelijk, dat men op z'n eigen teelt vergunning kool teelt bij een ander. Op gekochte kool echter wordt geen steun ver- lend. De betaling van contractkool over de veiling is niet mogelijk, deelde de voorzitter mede. Na nog eenige gedachtenwisseling over dit zooveel verwarring stichtende onder werp volgde sluiting. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Het woonhuis met schuur en erf, eigen dom van P. v. d. Berg te Warmenhuizen is Woensdagmiddag bij openbare verkooping ten overstaan van notaris v. Riet in eigen dom overgegaan aan den heer Kaandorp te Heiloo. Het perceel werd opgeboden tot 2800 en bij afslag niet afgemijnd. Hoe vergroot men omzetten in den detailhandel „De resultaten hebben bewezen, dat advertenties in couranten het meest doelmatige middel zijn om de omzet ten van den detailhandel te vergroo- ten." Zoo liet de leider van een zaak, die reeds jaren lang de resultaten van zijn reclame controleert, zich onlangs uit. SUPPLETOIRE BEGROOTING 1937 GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. én W. schrijven in bijlage nr. 157: Wij bieden u hierbij aan een door het Bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon ingezonden suppletoire begrooting voor 1937, waarin is vervat een aanvraag om toekenning van een aanvullend subsidie, groot f 12.500. Tot op- of aanmerkingen geeft dit stuk ons geen aanleiding. In c vereens temming met het advies van de commissie van bijstand voor de finan cien stellen B. en W. voor deze suppletoire begrooting goed te keuren onder toekenning van een aanvullend subsidie ten bedrage van 12.500. Of voor dit bedrag dekking zal kunnen worden gevonden, zal eerst blijken zoodra de dienst 1937 geheel kan worden over zien. VERKOOP GROND MACLAINE PONTSTRAAT HOEK BURGEMEESTER PALINGSTRAAT. In bijlage nr. 154 schrijven B. en W.: De heer A. Vos, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bowterrein, ge legen aan de Maclaine Pontstraat hoek Bur gemeester Palingstraat, groot ongeveer 715 M2., voor den prijs van 6350 in totaal, ten einde daarop vier woningen te bouwen. Tegen verkoop van eerder genoemd per ceel bestaat bij ons geen bezwaar, terwijl de grondprijs in overeenstemming is met de prijzen, door de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf voor de ter plaatse gelegen terreinen in overweging gegeven B. en W. bieden in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. VERPACHTING STEDELIJK MUZIEKPARK. In bijlage No. 153 schrijven B. en W.: De laatste verpachting van het stedelijk muziekpark heeft overeenkomstig de Raads besluiten van 13 October 1932 en van 30 Maart 1933 plaats gehad voor het tijdvak van 1 Mei 1933 tot en met 31 Januari 1938. Er zal dus binnenkort opnieuw tot de ver pachting van den muziektuin kunnen wor den overgegaan. Wij hebben een ontwerp samengesteld van de voorwaarden voor de verpachting voor het volgend vijfjarig tijdvak, nadat wij daarover hadden gehoord de Commissie van toezicht voor het stedelijk muziekpark. Met de door haar gemaakte opmerkingen hebben wij zooveel mogelijk rekening ge houden. Vervolgens hebben wij over dit ontwerp het gevoelen gevraagd van de Commissie van bijstand voor de plantsoe nen, die zich met het gewijzigde ontwerp heeft vereenigd. B. en W. stellen voor het ingang van 1 Februari a.s. het stedelijk muziekpark op nieuw voor 5 jaar publiek te verpachten op de door hen nader aangegeven voorwaar den. VERLENGING LOOPTIJD 1 OTHECAIRE BOUWVOORSCHOTTEN. B. en W. schrijven in bijlage nr. 144: Bij raadsbesluit van 2 Februari 1922 is aan den heer P. J. van Kessel, alhier, en aan de heeren H. Rijkenberg en J. Hazes, alhier, een hypothecair bouwvoorschot verleend van respectievelijk 20.300 voor den bouw van vier huizen aan het Kweerenpad en 6000 voor den bouw van een perceel aan de Roemer Visscherstraat. Het laatst ge noemde voorschot is bij raadsbesluit yan 17 November 1927 nr. 27 ten name gesteld van den heer J. Hazes. Het onafgeloste gedeelte van deze voorschotten groot 17.965.50 en 4620 zou op respectievelijk 30 October en 8 November 1937 geheel terug betaald moeten worden. De heeren van Kessel en Hazes hebben ons verzocht den looptijd van de voorschot ten te verlengen. Aangezien de minister van Financiën op ons verzoek den looptijd van de desbetref fende door het rijk aan de gemeente ver leende voorschotten onder de bestaande voorwaarden met drie jaren heeft verlengd, hebben wij geen bezwaar, voor te stellen den looptijd van de door de gemeente aan de heeren Van Kessel en Hazes toegekende voorschotten eveneens onder de thans gel dende voorwaarden met drie jaren te ver lengen. De rente van de voorschotten bedraagt thans 4!/« terwijl voor administratie kosten '/g per jaar verschuldigd is. Jaar lijks moet door den heer Van Kessel 203 en door den heer Hazes 120 afgelost worden. B. en W. bieden het desbetreffend be sluit ter vaststelling aan. BEPALING BEDRAG PER LEERLING. B. en W. schrijven in bijlage nr. 132: De Lager-onderwijswet 1920 is bij de wet van 22 Mei 1937 (Staatsblad nr. 323) belangrijk gewijzigd, ojn. voor wat betreft de berekening en de verrekening van de zoogenaamde exploitatie-vergoeding voor de bijzondere lagere scholen. Zoo moet uwe vergadering, ingevolge artikel 55 bis, jaar lijks, tegelijk met het vaststellen van de be grooting van inkomsten en uitgaven der ge meente, het bedrag bepalen, dat per leer ling voor de openbare scholen onderschei denlijk voor gewoon lager en voor uitge breid lager onderwijs in het jaar, waarvoor de begrooting geldt, wordt beschikbaar ge steld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in artikel 55, onder e tot en met h en o jtw. de kosten voor de geringe en dagelijksche reparatiën van de schoolgebouwen, als be doeld in artikel 1619 van het burgerlijk wetboek, die voor het onderhouden van de schoolmeubelen en voor het aanschaffen en onderhouden van de schoolbanken, leermid delen en schoolbehoeften, die voor verlich ting en verwarming en het schoonhouden van de schoolgebouwen en die voor de schoolbibliotheken). Voor zoover betreft het aanschaffen van schoolboeken, leermid delen en schoolbehoeften komen echter al leen in aanmerking die kosten, waarvan de aanschaffing strekt tot vervanging van leer en hulpmiddelen, die tengevolge van lang durig gebruik niet meer gebruikt kunnen worden of tot aanvulling van den voorraad van schoolbehoeften in verband met de ver mindering door verbruik. Indien een besluit, als hierboven bedoeld, niet vóór 1 Maart van het jaar, waarvoor dat besluit moest gelden, is genomen, wordt de gemeenteraad geacht op dien datum het bedrag te hebben vastgesteld op het bedrag, dat gold voor het voorafgaand kalenderjaar. Ingevolge artikel 101, 2e lid, der Lager onderwijswet geldt het voor het openbaar lager onderwijs per leerling beschikbaar ge stelde bedrag ook voor het bijzonder lager onderwijs. B. en W. laten de berekening volgen van het bedrag, dat per leerling voor de open bare scholen voor gewoon en voor uitge breid lager onderwijs in 1938 wordt beschik baar gesteld, onder opmerking, dat hierbij rekening is gehouden met het aantal leer lingen, dat bij het begin van het schooljaar 1937/1938 op de betreffende scholen aanwe zig was en dat voorts rekening is gehouden met de volgens de thans bekende gegevens beschikbaar te stellen bedragen. Het totaal-aantal leerlingen der open bare scholen bedroeg bij den aanvang van het schooljaar 1937/1938: a. voor gewoon lager onderwijs 1590 en b. voor uitgebreid lager onderwijs 266. Het bedrag, dat per leerling voor de open bare scholen voor het jaar 1938 ingevolge artikel 55bis der Lager-onderwijswet 1920 wordt beschikbaar gesteld bedraagt der halve: a. voor het gewoon lager onderwijs 22197.93 1590 is 13.9609 of afgerond 13.96; b. voor het uitgebreid lager onderwijs 4410.42 266 is 16.589 of afgerond 16.59 B. en W. stellen voor te besluiten het be drag per leerling, bedoeld in artikel 55bis der Lager-onderwijs 1920, over 1938, te be palen voor wat betreft het: a. openbaar gewoon lager onderwijs op 13.96; b. openbaar uitgebreid lager onderwijs op 16.59, welke bedragen te zijner tijd voor het bijzonder lager onderwijs zullen worden verhoogd met 0.50 voor administratie kosten. Suntebankeris, 10 November 1937. November, de Slachtmaand. Deervoor staat November bekend, et worde de joos op skool zoo leert. Maar baai oons zou je et de koolhaal- dersmaand noeme kenne. Overal worre ze weer vandaan haalt, woid en zoit, met vaartuig en met ooto's. Puur un verskil baai vroeger. Toe gonge we niet zoo bar veer, we konne ze zellef teele, op oonze oigen akkers. Maar met dat et ongemak in et gewas grooter wier, en et gemak met et vervoer ok grooter, toe kwam er un enkeling, die liet ze veerderop teele, en veulal dat ze den beter wazze. In de Polder, noemde ze dat. Al gouw wazze der meerdere die kool in de polder hadde. Ze wazze beter, en et kwam zoodoende voordeeleger uit, ze bleve langer mooi, et akkerblad zat er somtoije met et ofskip peren nag om heene. En ze leeke deer wel niet droije zooas hier. Nou de leste jaare hew ik ze uit de polder aars ok welderis zien, dat et maar zoo zoo was, der zat er ok wel derus ien in die niet deugde. Dut jaar is de kool over et algemeen niet zoo best, der wordt lang zoo veul niet teelt. En as je niet teele den loikt et wel of de kwalitoid ok niet zoo best is as aars. Deer had je vleede jaar de geele, nou et was geweldeg, zooas er teelt wier, en ze wazze zoo gaaf as un klok weer gien barst in zit. Kom nou erris. Neem nou de kloet erris, en gaan et veld in met et skuitje. Den zei je et zellef wel in de gaate kroige. Allegaar kloin goed, en van begin of an is er werrek an. Guster was ik nag efkes baai Jaap, en die was net thuis. Haai had ers keken. En dat ie der ien verbaai voer, die net met un ben vol in de skuit stapte, vroeg Jaap: „Nou hoe benne ze". „Et is un rotsootje Jaap". De -man had niet te veul zoit, want et was allegaar kloin goed, met puur un rot- plekje der al an. Der benne der beter ok hoor, maar deurmekaar nomen, den is et niet best. En hoe de kool uit de polder is? Ik heb welders hoort van ok kloinig en niet zoo as aars. Maar dat neemt niet weg, et is Novem ber, koolhaalderstoid. En of er veul is, of un beetje, de toid is er, en den is iederien drok in de weer. En de koolhaalderstoid baai oons, is krek as de hooitoid baai de boer. Allien de boer moet droogte hewwe en waai kenne et meist met alle weersom- standegheede doen. De vorst, deer hewwe we un hekel an, maar das den ok et ienigste wel, om te maken dat je niet deurgaan kenne. Nou moet Uwes niet denke, dat et met regen en wind zoo best gaat. Nei, donder nei, we hewwe ok liever mooi weer hoor. Den skiet et beter op ok en ben je gou- wer klaar, das vanzelf. Zoo as nou, met et weer as opheden, den is et ok niet zoo lekker, maar et moet, en den gaat et ok wel hoor. En as je ders kouwe hande kjfoige, den beuk je maar weer derris. Vader zou altoid zegge: „As et koud is men joon, en je hewwe kouwe hande, goed beuke, dat ze der van tintele, en den anpakke, dat je der deur benne. Den sleege we net zoo lang en zoo hard, dat je hande der zeer van deede, en je hillekendal begonne te gloeien, en der meist loof van wiere. En den werreke, zoo hard je maar kon ne en et gong hoor, dat zal wel gaan, vader had geloik. Vroeger moste we vaare, maar das allegaar aars worren. Nou stoome ze. Et gemak hei, en et gaat gouwer, je binde der nag een skuit achteran. Houten skuite zien je amperan meer, et benne allegaar vlette en metortjes worren. We hewwe et houten toid perk had, en leve nou in et oizeren toidperk, dat groos- deels droivt op mesienerie. Maar de spulle weer et van komme moet die benne nag niet veul verandert. Alles groeit op et land (de kaste leit ik er nag efkes buiten) en nag krek as vroe ger, de piepers onder- en de kool boven de grond. Dat was vroeger zoo, en nou ok nag. Maar verandert dat et is! En verandere dat er nou nag doet! Der gaat gien jaar om, of et ien of et aar worde weer heel aars dein as ooit weest is. Dat et leste den ok et beste is, -nou das altoid nag niet soit. Deer had je nou van 't jaar de poters, die moste voilt worde. Goed voile, deermee was alles zoid. Azze die poters den ien keer voilt waz ze, en et had niet gaan, en der was den weer vraaiof geven, den had je zoit: „Et gong zoo niet, en nou maar weer op et oud of, ieder zen oigen baas". Maar zoo was et niet, nei lang niet. Ze worde nou al weeke anmekaar voilt en twei keer in de week. En et mooiste is, dat et aldeur de zelle- vende benne, die aldeur weer overnuw voilt worde. Of en toe gaat er wel ders un zootje of, maar das nag maar un hussie. Nei ze zitte nou met de gebakken peere, azze ze et naggeris over doen konne, den zou et wel aars gaan, maar ja hei, van achter bekeken den had et aars moeten. Ik weet niet hoe of et ken hoor, maar buiten is et koud weest vandaag. Zoo'n kloine wereld, nat en koud, en den wor je hillekendal zoo hufterig. Ik was bloid dat we voqr de wal lagge tenminste met de skuit. We wazze net voor donker thuis, en Troin had de kachel lekker in de brand, en de koffie klaar, maar toch zit et weer nag in je. De hille dag wazze we vort weest op stikke, en de hille dag ok niks aars zien as mekaar. En stil dat et was, je hoorde niks aars as et kraken van de blaade, et ruttelen van de plank op et boord, en et piepen van de kool in de mand en as ik ze in de skuit lag. Dat we vol wazze en nei huis toe voere, bleeft et zoo, et was net of et kloine open gat in de douw met oons mee gong. En opiens deer had je de huize, maar et wazze der ok maar un stik of wat, as we der efkes voorbaai wazze, verdweene ze ok weer as skimme, krek zooas ze voor ons opdoken wazze. Uwes ken begroipe dat ik bloid was, dat ik Trointje zag en hoorde. Maar we benne November, herfst, en met zoo'n dag den kom je in un herfst- stemming. Affoin, je passé je der hille- gaar an. Nou wul ik niet zegge dat et de leste toid sok slecht weer is, hillekendal niet hoor, maar et is nou net vandaag zoo, net nou ik an Uwes men brief skroive moet. Ze zegge veul: „mist, vrieze in de kist". Et is nag vroeg, maar et ken aars hoor. Maat et zou ons wel efkes kulle as et nou al begon, nei nou nag maar niet hoor, et is naf efkes te vroeg. We kenne wel winter hewwe, maar we moete klaar weze. Ziezoo murgen et lessie of make, want ik ben wel un beetje roozeg en Trointje wul te bed. Ik zal de pen den maar weer opneme, om de leste regele neer te skroiven op et pepier. Wat un verskil baai guster. Et sontje was er baai en vraaiwel helder. 'tWas vanogend al vroeg dat ik et mork. De haan kroide dat et un lust was, en Cees kwam fluitende et pad op. „Nou Maarten" zee-ie „puur lekkerder weer, nou kenne we tenminste zien wat we zegge". En et lossen van de skuit? Et gong zoo maar, voor koppiestoid wazze we al un heel end heene. Oonze droevege stemming van guster zakte meer en meer of, en was op 'tlest hillekendal vergeten. Ver voor de middag was ie leeg, maar et werk was toe nag lang niet of, ken je be groipe. Zoo ken je nou niet prakkezeere of der is wel wat te vinden dat nag beure moet. Ik had nag un zootje uien in de boet leggen, en die moste we nag ofsteerte, en benne we toe maar an begonnen, en net op toid, want efkes later stak Troin der hoofd om et hoekje. „Ooehnei et is goed" zoi ze, en gong weer. „Deer benne we un dans ontsprongen Maarten". „En weerom?" vroeg ik. „Nou ik hou er niet van, dat vrullie je werk opgeeve, ik ken et niet veele, je doen et nooit goed". Efkes ternei riep Trointje: „Maarten, kom je om un koppie, aars moet ik et weggooie, en das zonde". „Dat treffe we nag", zoi Cees. Efkes later stapte we de keuken bin nen, ien koppie op tafel, en Cees keek alle kante heene. „Ik heb jou niet roepen hoor", zoi Troin, „ik docht dat jij niet veele konne as vrullie wat teugen je zoie". Cees keek zuur. „Zoo hew je voor luis tervink speult" zoi ie. Jonge die was raak. Toe kreeg ie ok toch nag un koppie, maar haai most beloove dat ie et voortaan niet meer zegge zou! Nou ik ben weer propvol. De groete van Trointje en etzellevendo van MAARTEN.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11