DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geslaagde staatsgreep in Brazilië 139e Jaargang De algemeene toestand. Leger en vloot waren een steun voor president Vargas. Nieuwe grondwet afgekondigd. Na het overlijden van MacDonald. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/hHERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 266 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag II November 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 11 November. Vandaag herdenken wij den dag, waarop voor 19 jaar de wapenstilstand gesloten werd. De wereldoorlog was voorbij. Ruim vier jaren had het kanon gebulderd; mil- lioenen jonge menschen waren gesneuveld, nog meer millioenen waren voor altijd inva lide geworden. Landstreken waren ver woest, steden en dorpen plat geschoten. En overal, in vrijwel de geheele wereld, was de bevolking verarmd, was de welvaart ver dwenen. Trotsche rijken stortten ineen; keizers en koningen vluchtten; opstanden en revoluties dreigden en werden ten uitvoer gebracht. 11 November 1918. Wapenstilstand. De wereldoorlog was geschiedenis gewor den en de volkeren zouden een aanvang kunnen maken met den weder-opbouw van hun land, hun stad, hun dorp, hun eigen huis. Welvaart zou er weer komen; het ge luk zou terugkeeren. En hoopvol werd de toekomst tegemoet gezien. Nooit meer oorlog! Dat was de eerste ge dachte, die millioenen bezielde. Internatio nale ontwapening! De gedachte won overal veld. Een bond van volkeren! Het ideaal van velen, want nu zouden geschillen langs diplomatieken weg opgelost kunnen worden. Negentien jaar later: 11 November 1937. Nooit meer oorlog? Internationale ontwa pening? Wie gelooft er nog aan! In China buldert het kanon, in Spanje knetteren de mitrail leurs al meer dan een jaar, spannende da gen komen met een angstige regelmaat terug. En in plaats van ontwapening is een nieuwe wedloop van» bewapening ontstaan. Milliarden worden uit de schatkisten ge haald en hyper-moderne kanonnen, geraffi neerde machine-geweren worden aange schaft. Luchtvloten worden gebouwd in razende snelheid, de vloten worden ver nieuwd en vergroot, de legers worden als 't ware één mechaniek En diplomaten bespreken dag in, dag uit den toestand, die er verre van rooskleurig uitziet. De jonge menschen van 1918, die een deel van den wereldoorlog hebben meegemaakt, zijn nu gerijpte menschen geworden. Maar hebben zij geleerd? Of zijn ze vergeten? Het laatste schijnt het geval te zijn. De enkeling, die herinnert aan den gruweliiken wereldoorlog, is als een roepende in de woestijn: zijn stem wordt nauwelijks ge hoord. Want vriiwel niemand ziet terug in het verleden; allemaal kijken de menschen naar de naaste toekomst. Een toekomst, die helaas niet rooskleurig is [1 Wij meenden op dezen dag even te moe ten herinneren aan den llden November 1918. Maar deze rubriek dient voor een overzicht van den algemeenen toestand en dus moeten wij tot de bittere werkelijkheid terugkeeren. Allereerst moeten wij de kabinetscrisis in België releveeren. Het is minister Snaak niet' gelukt, om een regeering samen te stellen. Nadat een paar dagen geleden de nieuwe regeering vrijwel was samengesteld en officieus reeds de crisis was opgelost, kwamen er plotseling donderkoppen aan den helderen hemel. En Snaak kon opnieuw met besprekingen beginnen. Vrijwel moedeloos heeft Spaak daarna gepoogd, de zaak te redden. Maar de poging mislukte en Spaak heeft zijn opdracht terug gegeven. Wie zal nu kabinetsformateur moeten worden? Reeds is de naam van oud- mim'ster Jasnar genoemd. Of hij zal slagen? Dan is er nog steeds het anti-Komintem- verdrag. Natuurlijk houdt de Russische pers zich nog dagelijks bezig met dezen „gecom- bineerden aanval op het communisme". Zoo schrijft de Prawda, dat dit verdrag vöor alles tegen Engeland en Frankrijk gericht is. Italië en Duitschland bereiden volgens het blad de verdeel i"g van de Engelsche en Fransche koloniën \oor, door „gebruik te maken van de bedreiging, die het Japansche imperialisme moet vormen voor de Ameri- kaansche en Fransche belangen in het Verre Oosten". Het blad besluit: „hoe eerder de leidende kringen in de burgerlijk-democratische lan den, in de eerste plaats Engeland, Frankrijk ende Ver. Staten, zich bewust worden van de noodzakelijkheid eener politiek van collectieve verdediging van den vrede, des te gemakkelijker zal het zijn een einde te maken aan het agressieve optreden van de fascistische mogendheden, die een nieuwen wereldoorlog voorbereiden". Ook de Amerikaansche pers gaat voort, haar ongerustheid te betoonen over de toe treding van Italië tot het anti-communisti sche verdrag. Volgens Lippmann (New York Herald Tribune) beteekent het verdrag der drie De dagbladen in Brazilië meldden gisteravond, dat zich in Brazilië een staatsgreep heeft voorgedaan. Er zou een nieuwe grondwet zijn afgekondigd, welke zou inhouden, dat Brazilië een corporatieve staat zou worden onder presidentschap van Vargas, die voor on- bepaalden tijd aan het bewind zal blij ven. Volgens in den loop van den nacht ont vangen berichten, bestond de staatsgreep eenerzijds uit de ontbinding van Kamer, Senaat en de provinciale wetgevende licha men en anderzijds in de proclamatie van een nieuwe grondwet, welke den Braziliaan- schen staat in een corporatieven staat vol gens het Italiaansche model vervormt. President Vargas zou voornemens zijn de nieuwe grondwet aan een volksstemming te onderwerpen. De gouverneur der staten en de leiders der land- en zeestrijdkrachten hebben hun volledige adhaesie betuigd met de door Vargas afgekondigde maatregelen. Radiorede van Vargas. President Vargas heeft zich vannacht in een radiorede tot het volk gewend en uiteen gezet, dat Brazilië aan den voor avond van de presidentsverkiezingen en tengevolge van de politieke agitatie, tot den chaos was veroordeeld. Kamer en Senaat zijn nutteloos, zoo zeide hij, „niet in staat de hangende ontwerpen tot economische her vorming aan te nemen". De grondwet van 1934 moet worden aan gepast aan de huidige internationale toe standen. Voortgaande zeide de president, dat de buitenlandsche schuld van Brazilië slechts kan worden afgelost door een surplus van den handelsbalans. „De huidige toestand maakt een opschor ting van de betalingen van interest en amor tisaties noodzakelijk, totdat het mogelijk is het economisch systeem te reorganiseeren. Wij kunnen niet langer voortgaan oude schulden af te lossen door ruïneuze midde len, noch door nieuwe schulden aan te gaan. want wij zouden weldra verplicht zijn on zen toevlucht te nemen tot een radicalere oplossing. Om de politiek aan te passen aan de economische vereischten des lands en de maatregelen te verzekeren, die het land eischte, was er geen andere keus dan een sterk regime van vrede, rechtvaardigheid en arbe'd in te voeren. De nieuwe grond wet vormt een algemeene structuur zonder het wezen te veranderen van de vorige grondwetten: Handhaving van den demo- cratischen vorm en van de autonomie der staten langs de traditioneele richtlijnen van de organische federatie. Spreker verklaarde verder, dat het land deze oplossing met vreugde begroet. Het leger en de marine hebben haar geëischt als een imoeratieve eisch van nationale veilig heid. Het was dringend noodig te kiezen tusschen een voortzetting van den staat van zaken of een voortzetting van Brazilië. Hij besloot zijn rede met de woorden: Wij herstellen de natie in haar gezag en haar vrijheid van handelen. In haar gezag, door haar de instrumenten te geven van een wer kelijke en doeltreffende macht om de ont- b'ndende invloeden van binnen en van bui ten te boven te kunnen komen, in haar "rij- heid van handelen door de nationale mee ning in staat te stellen te oordeelen over de middelen en doeleinden der regeeringen en door haar vrijelijk haar historie en haar lot te laten opbouwen. Staatsgreep kalm verloopen. De verandering van het Braziliaansche regeeringsstelsel is kalm verloopen. mogendheden niet in de eerste plaats een verdediging tegen het communisme, doch een instrument voor de uitbreiding van het fascistisch imperialisme. De Public Ledger (Philadelphia) schrijft- ..Het anti-communisme is slechts het etiket, dank zij hetwelk om het even welke natie op ieder gewenscht oogenblik en te allen tijde oorlog kan voeren met de verzekering te kunnen rekenen op de sympathie en de vriendschap van drie der zeven z.g. groote mogendheden ter wereld". De schrijver Sinclair Lewis heeft in een interview medegedeeld, dat het dwaas is aan het nieuwe fascistische blok een defen sief karakter toe te kennen. Hü houdt staande, dat de democratische landen, met inbegrip der Ver. Staten, een dergelijke uitdaging moeten aannemen. President Vargas Des morgens sloot de regeering kamer en senaat, des avonds reeds kondigde zij de nieuwe grondwet af. In de preambule dezer nieuwe grondwet wordt verklaard: „Beant woordende aan den wensch van het Brazi liaansche volk den politieken en socialen vrede te zien heerschen, welke ernstig in verwarring was gebracht door factoren van wanorde, gezien de crisis, die ontstaan is door de communistische binnensijpeling overwegende dat de staat met de vroegere instellingen niet beschikte over de normale middelen om de verdediging te verzekeren van veiligheid en welzijn des volks heeft de president der republiek, met steun van de krachten van het leger en gehoorzamen de aan het streven der nationale meening, besloten een nieuwe grondwet in te voe ren, die terstond van kracht wordt. De nieuwe grondwet. De voornaamste bepalingen van de nieu we grondwet zijn de volgende: 1. handhaving der federale organisatie met de tegenwoordige politieke en territo riale indeeling. 2. De regeeringsvorm zal republikeinsch, presidentieel en representatief zijn. 3. De wetgevende macht zal bestaan uit twee Kamers: een Kamer van afgevaardig den, die door indirect kiesrecht gekozen worden en 'n federalen raad, die zal bestaan uit vertegenwoordigers, gekozen door de Kamers der Braziliaansche staten, terwijl tien leden benoemd zullen worden door den president der republiek. 4. Er wordt een nationale economische raad in het leven geroepen. 5. De ambtsduur van het presidentschap bedraagt zes jaar. 6. Over de nieuwe grondwet zal een volksstemming worden gehouden. Het man daat van president Vargas wordt verlengd tot deze volksstemming zal zijn gehouden. De president der republiek zal worden ge kozen door een kiescollege. De toestand in het land. De politieke gebeurtenissen, welke zich te Rio de Janeiro hebben afgespeeld, worden te Washington van groote beteekenis be schouwd. De ontbinding van het parlement en de afkondiging van een nieuwe grondwet wor den beschouwd als een werkelijke zwenking van de democratische stroomingen die zich tot nu toe te Rio de Janeiro hebben geopen baard. In Amerikaansche kringen vreest men, dat, indien in Brazilië 'n dictatoriaal regiem wordt ingesteld, een dergelijk gebeuren een hevigen slag toebrengt aan het door Cor- dell Huil ter conferentie van Buenos .'jres opgetrokken gebouw, de vereeniging der staten van het Amerikaansche vasteland op een democratische basis. Men vreest evenzeer, dat een toenadering tusschen Brazilië en Italië belangrijke ge volgen zal kunnen hebben voor de toekomst van het Pan-Americanisme, vooral indien Brazilië, zooals zekere diplomaten schijnen te vreezen, zijn adhaesie heeft betuigd met de anti-communistische driehoeksovereen komst. De indruk in Rome. De gebeurtenissen in Brazilië en het be richt omtrent de afkondiging van een nieu we grondwet op corporatieve grondslagen, zijn met levendige voldoening te Rome be groet. Men ziet er hier een „uitstraling van de fascistische gedachte" in. De indruk in Berlijn. Politieke kringen te Berlijn zijn voorzich tig in het leveren van commentaar op den staatsgreep in Brazilië. Terwijl zij den wensch naar voren brengen zich niet te mengen in de binnenlandsche zaken van Brazilië, verhelen de Duitsche kringen niet, dat zij een zekere sympathie gevoelen voor de beweging der „integralisten", die van Brazilië een nationalen, sterken en autori- tairen staat willen maken. De indruk in Amerika. De gebeurtenissen in Brazilië nemen de eerste plaats in alle Amerikaansche dagbla den in. Het optreden van Vargas wordt ge- interpreteerd als een „fascistische staats greep". Een zekere vrees wordt aan den dag gelegd, dat de Ver. Staten zullen ko men te staan voor het probleem van de in voering eener totalitaire regeering op het Amerikaansche vasteland. De correspondent van de „Herald Tribu ne" te Washington schrijft: „De vorming van een fascistischen staat in Brazilië zou een tarting vormen van de steeds door de regeering der Ver. Staten gevoerde politiek. Men doet opmerken, dat Vargas geen fascist was en dat op het oogenblik, waarop hij de Amerikaansche destroyers in huur vroeg, hy de noodzakelijkheid naar voren gebracht heeft, de bevolking en de natuurlijke hulp bronnen des lands te verdedigen tegen „ze kere tendenties in de wereldpolitiek". Som mige waarnemers zijn van opvatting, dat deze actie gezien moet worden als uiting van fascistischen invloed uit het buiten land, vooral uit Duitschland. Zoo heeft Var gas, in navolging van sommige Europeesche tactieken, de grondwet opgeschort, onder het voorwendsel van communistisch ge vaar. Nadere bijzonderheden der grondwet. De correspondent van de „New-York Ti mes" te Rio de Janeiro seint aan zijn blad bijzonderheden, die hem over de nieuwe grondwet zijn medegedeeld door den Bra- ziliaanschen minister van justitie, Francisco Campos. Deze verklaarde, dat het voor naamste nieuwe element in de grondwet gelegen is in de oprichting van een consul tatieven raad voor nationale economie, wel ker leden, die bewijzen moeten geven van hun bevoegdheid, voor de helft benoemd zullen worden door vakvereenigingen en voor de helft door werkgeversorganisaties. „Wij zullen trachten, aldus Campos verder, misbruiken te vermijden door een centrali satie van de verantwoordelijkheid over ar beiders en werkgevers. Vóór de volksstem ming, die door Vargas is aangekondigd, en welker datum nog niet is vastgesteld, zal de president met decreten regeeren. Het nieuwe systeem voor presidentsver kiezingen voorziet in de organisatie van een kiescollege. De gemeenteraden, de kamer van afgevaardigden, de federale raad en de economische raad zullen de leden van dit college kiezen. Iedere staat zal recht hebben op een kiezer voor een zeker aantal inwo ners, maar geen enkele staat zal meer dan 25 kiezers kunnen hebben. Het college zal een candidaat aanwijzen, die uitgeroepen zal worden tot president der republiek, tenzij de in functie zijnde president liever een an deren candidaat kiest. In dit geval zouden de twee candidaten tegenover elkaar komen te staan in verkiezingen met algemeen di rect kiesrecht. Voorts bepaalt de nieuwe grondwet, dat het federale autonome district Rio de Ja neiro zal worden opgeheven en gebracht worden onder de federale regeering, de wet geving van Rio de Janeiro zal worden toe vertrouwd aan den federalen raad. In het vervolg van zijn verklaringen sprak Campos het gerucht tegen, dat Salles Riveira, die bij de presidentsverkiezingen candidaat was van de Braziliaansche demo cratische unie, gearresteerd zou zijn. Verder deelde Campos mede, dat hij bevel gegeven had aan kolonel Azambuja Villanova, den militairen commandant van Pemambuco, zich te belasten met de controle over den staat Pernambuco en deze over te nemen uit handen van gouverneur Calos Lima Ca- valcantL Omtrent den vorm van het parlementaire regiem zeide Campos: „De nieuwe wetge vende vergadering zal bestaan uit twee Ka mers, een Kamer van afgevaardigden en een federalen raad. De leden der beide Kamers zullen verhoudingsgewijze volgens de bevol kingscijfers gekozen worden. Iedere staat zal een lid kiezen in den federalen raad, en de president zal tien aanvullende raadsle den benoemen". De „New York Times" meldt verder uit Rio de Janeiro: „Salles Oliveira, de candi daat der Braziliaansche democratische unie bij de laatste verkiezingen, heeft Dinsdag een schrijven gericht tot leger en vloot, waarin hij vroeg den staatsgreep, die ten doel had de verkiezingen te ontgaan, van de hand te wijzen. Vargas heeft hierop ge antwoord met een verhaasting van zijn staatsgreep en met ontbinding van het con gres, waarin Dinsdagmiddag het schrijven van Salles Oliveira was voorgelezen". Het Lagerhuis is gisteren slechts korten tijd bijeengekomen. Alleen de ingekomen vragen werden beantwoord, waarbij Kirkwood zich zoo onhebbelijk gedroeg, dat de voorzitter het voorstel deed hem voor de rest van de zitting te schorsen, welk voorstel met 178 tegen 104 stemmen werd aangenomen. Toen stond Chamberlain op en zeide, dat hij den voorzitter verzoeken zou de zitting van thans uit eerbied voor de nagedachtenis van Ramsay MacDonald te schorsen. De premier zeide, dat de overledene na een harde jeugd zich opgewerkt had tot een der eerste staatslieden van Europa, die een menschenleeftijd invloed had gehad van be teekenis in dit Huis en in het land. Spr. wilde vandaag niet treden in de groote punten van verschil die hem van den over ledene scheidden en dezen liever herdenken als den tegenstander, die terecht een nationale reputatie heeft verworven om den moreelen moed, waarmee hy zijn beginse len diende. MacDonald wist niet van schipperen en door zijn integriteit kon hij dan ook de politieke factor worden, die 30 jaar op den voorgrond had gestaan. Spr. herinnerde aan de onpartijdigheid waarmee MacDonald internationale conferenties ge leid had en hij kon zich ten volle aansluiten bij de woorden die Baldwin juist dezer da gen aan den overleden staatsman had ge wijd. Ook majoor Attlee wilde thans niet van tegenstellingen reppen, die beter aan het oerdeel der geschiedenis kunnen worden overgelaten, maar spr. wilde thans den tijd van gelukkige samenwerking herdenken in het belang der arbeidersklasse, die de over ledene met allen ernst van zijn krachtige persoonlijkheid gediend had. Ook Attlee herdacht MacDonald als vredesapostel en leider bij vele internationale conferenties en hy verzekerde dat de arbeiderspartij haar voormaligen leider in elk geval zou blijven herdenken als den man, die tegen een overmacht gestreden heeft voor de be ginselen waarin hij geloofde. Sir Archibald Sinclair sloot zich namens de liberale oppositie van harte bij de woor den van de vorige sprekers aan, maar spr. wilde MacDonald nog speciaal herdenken als landgenoot die nooit ter wille van roem of populariteit met zijn beginselen getransi geerd had. De zitting werd hierop verdaagd, maar vele leden kwamen minister Malcolm McDonald, die op de regeeringsbank had plaats genomen, persoonlijk condoleeren. De begrafenis. Ofschoon bekend was, dat de overledene deze week te kennen had gegeven om te Lossiemouth begraven te worden, heeft de regeering de familie gisteren dadelijk een bijzetting op staatskosten in de Westminster Abdy aangeboden. De familie zal vandaag over dit aanbod een besluit nemen. In Engeland. Te Lossiemouth, het geboortedorpje van MacDonald in de Hooglanden, heeft de burgemeester ook dadelijk de vlag in rouw van het gemeentehuis uitgestoken en vele inwoners hebben dit voorbeeld gevolgd. De koning en koningin, de leden der konink lijke familie, de aartsbisschop van Canter- bury en honderden personen uit de diplo matieke en ambtelijke wereld hebben tele grammen van rouwbeklag gezonden. Te Brussel. Te Brussel heeft minister Eden den over ledene met eenige woorden herdacht en aan de hotels, waar de Engelsche, Fransche en Amerikaansche delegaties verblijf houden, was de vlag halfstok uitgestoken. Koning Leopold heeft op het Britsche gezantschap zijn deelneming laten betuigen en een tele gram aan de familie MacDonald gezonden. Wegens spionnage gearresteerd. - Twee Dantzigsche burgers, dr. Zellenhof en Schandler, beiden uit Zoppott, zijn beschul digd van spionnage op Poolsch grondgebied gearresteerd. Anti-semietische relletjes. - Naar ge woonte zijn gistermorgen te Warschau eenige duizenden studenten in de St. Anna- kerk bijeengekomen, waar een mis werd opgedragen ter eere van de nagedachtenis van den Poolschen student Waclawski, die 10 November 1930 tijdens een vechtpartij met joden te Wilna werd gedood. Na de mis trok een optocht door de stad, welke ver scheidene malen op politie stuitte. Op ver schillende plaatsen ontstonden vechtpar tijen, waarbij talrijke personen werden ge arresteerd. Van een groot aantal joodsche winkels werden de ruiten vernield. Omtrent gewonden wordt niets gemeld. Vliegtuighangar ingestort. - Op het nieuwe vliegveld van het Italiaansche stadje Foligno is een hangar tijdens het bouwen ingestort. De oorzaak is nog niet bekend. Hierbij werden vijf personen gedood en velen werden gekwetst.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1