Agenda £aatste A De temperatuur daalt.r Kijk dus gauw naar Van den Brul op pag. 4, u u. herdenking van den wapenstilstand. r-ERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag;. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Gistermorgen omstreeks half ze ven. zijn op den Schilderweg, bij de Hoogte op Texel twee wielrijders met groote snel heid tegen elkaar gebotst. Een der wielrij ders, K. genaamd, reed zonder licht, terwijl de andere S. wel licht aan zijn fiéts had. De weg helt daar zeer zoodat de botsing zeer hevig was. Beide personen werden op den weg ge worden ingeroepen. H. was bewusteloos en zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. H. was bewustelooh en aan het hoofd gewond. Zijn toestand was zeer ernstig. Nadat hij naar zijn woning, die in de nabijheid van het ongeval was gelegen, was gebracht, is de ongelukkige na eenige uren overleden. Ook de toestand van het andere slacht offer is vrij ernstig. INBRAAK TE HEER-HUGOWAARD. Toen de koster van de Ned. Herv. kerk hedenmorgen ongeveer 9 uur de gebouwen opende, kwam hij tot de ontdekking, dat minder gewenschte gasten bezoek hadden gebracht. Van de consistoriekamer, die zich achter de kerkgebouwen bevindt, was een ruit ingeslagen, waarna men door opening van het raam naar binnen was geklommen. In de consistoriekamer was alles overhoop gehaald, terwijl alle laden geopend waren. Van de aanwezige voor raden sigaren, thee en suiker, die nog overgebleven waren van een den vorigen avond gehouden vergadering, was een dankbaar gebruik gemaakt. Blijkens hier en daar verspreid liggende lucifers heeft men ook een rondgang gemaakt door de kerk, waar de collectebus van het Pro testantenfonds voor Vrijzinnig Hervorm den was opengebroken. De inhoud hiervan bedroeg vermoedelijk 3 a 5. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk heeft men hier te doen met het werk van kwajongens, die ook de vorige week in Oudorp werkzaam zijn ge weest. Dat hier vakinbrekers aan het werk zijn geweest, is, gezien den gemaak- ten warboel, wel uitgesloten. Nog een inbraak. Bij den winkelier J. Duinker aan den Basserweg te Heerhugowaard kwam men hedenmorgen tot de verrassende ontdek king, dat ook daar ongewenschte gasten door het openschuiven van een raam waren binnengekomen. De gordijnen wapperden voor de raamko zijnen. Ontvreemd zijn een partij boter, margarine en sigaren. De rijkspolitie heeft dadelijk vingerafdrukken genomen. Het is te hopen, dat de inbrekers hun gerechte straf niet zullen ontgaan. AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De heer van Leeuwe, kommies der Rijksdirecte belastingen te 't Zand, die on langs te den Helder met zijn motorrijwiel in botsing kwam met een auto, is thans in het marine-hospitaal te den Helder aan de bekomen verwondingen overleden. MOND- EN KLAUWZEER. In totaal zijn in Zijpe 308 gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Hiermede zijn naar schatting 85 van alle Zijper veestapels aangetast of aangetast geweest door deze zoo schadelijke ziekte. En nog dagelijks komen nieuwe aangiften binnen. Men krijgt eenig inzicht in de financieele schade voor de veehouders tengevolge van deze epidemie, wanneer men bedenkt, dat volgens het oordee' van een deskundige een veehoudersbedrjjf van normalen om vang door zoo'n epidemie minstens 1000 nadeel heeft. ST. MAARTEN-OVERLAST. Waarschuwing van den commissaris van politie. De commissaris van politie te Alkmaar vestigt, evenals vorig jaar, nogmaals de aandacht van de Alkmaarsche ingezetenen op de wijze, waarop het feest van St. Maar ten op 11 November gevierd wordt. Meer dere klachten van winkeliers bereiken de politie, omdat aan de opwekking om deze georganiseerde bedelpartij in haar huidige ontaarding te doen beëindigen, door ouders, winkeliers en andere goedgeefsche burgers geen voldoende gevolg wordt gegeven. Een oud volksgebruik, in opzet goed be doeld, schijnt hierdoor tot een blijvenden overlast in het bijzonder voor de klagende winkeliers te moeten worden. Reeds eerder werd erop gewezen, dat het geven van geld te verwerpen is, daar het de kinderen in verleiding brengt en snoep- zucht aankweekt Is de genoemde overlast eenerzijds door de jeugd veroorzaakt, aan de andere zijde heeft de burgerij zelf mede schuld aan deze ontaarding door een verkeerd opgevat ge voel van welwillendheid. Men hebbe den moed in vele gevallen „neen" te zeggen en ertoe mede te werken, dat aan alle gebedel een einde komt, wanneer dit niet een strikt- kinderlijke aardigheid is. Alleen met aller hulp kan een noodzakelijke oplossing wor den verkregen. TURNKRING ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zooals men weet, herdenkt de turnkring Alkmaar en Omstreken Zaterdag a.s. zijn zilveren jubileum. In de groote zaal der Harmonie zullen dien avond de keurturners dames en heeren van het K.N.G.V. een serie demonstraties geven, die tot de allerbeste prestaties zullen behooren en die ongetwij feld op een buitengewoon hoog peil zullen staan. De jubileum-uitvoering begint om half acht precies en wordt besloten met een groot baL Wij vernemen, dat er nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar is en waar de belangstelling voor den avond zeer groot is, mag men dus een uitverkochte zaal ver wachten. De kaarten zijn thans nog in voor verkoop verkrijgbaar bij den penningmees ter van den kring en misschien zijn er 's avonds aan de zaal nog enkele verkrijg baar. Men haaste zich dus! SELSKIP FRISO. Een goedgeslaagde avond. „Friso", de hier ter stede bestaande vereeniging van Friezen, heeft gisteravond in 't Gulden Vlies een „bütengewoane gearkomste" gehouden, die, ook al doordat de zaal goed gevuld was, zeer goed ge slaagd mag heeten. Maar voornamelijk moet de oorzaak hiervoor gezocht worden in hetgeen er geboden werd: de tooneel- groep voerde op „Friso", een tooneelstuk in drie bedrijven van E. Zandstra. De voorzitter van „Friso", de heer H. Brink, opende met een woord van welkom, waarbij hij o.a. mededeelde, dat op 19 Nov. a.s. de speelgroep der vereeniging hetzelfde stuk zal opvoeren in Midden- meer W ieringer meerpolder.Hij deed voorts een beroep op aller steun en mede werking in het belang van de Friesche taal, waarvan hij hoopte, dat de tijd niet' ver meer zal zijn, dat alle Friezen die niet alleen zullen kunnen spreken, maar ook schrijven, wat mogelijk zal worden, nu zij op de scholen zal worden onderwezen. Verder nam spr. met eenige vriendelijke woorden afscheid van de twee afgetreden bestuursleden, daarbij de twee nieuwen welkom heetend. "Sr werd gezongen: het Friesche volks lied en daarop ter eere van de aanwezige leden van De Molleboonen het Groning- sche, en toen begon het spel. Van den inhoud van het ten tooneele gebracht het volgende: Friso, de boer van de greidplaats „Frankrijk", 'n stoere Fries met een sterke plichtsbetrachting en een begrijpend hart voor anderer zwarig heden, is een innerlijk sterke kerel, die zijn goede eigenschappen weet te bewaren, ondanks het vele, dat hij in zijn leven graag anders had gezien. Zoo is b.v. zijn vrouw al jaren zenuwziek; zijn zoon Durk is getrouwd, maar leeft te royaal op een mooie boerenplaats, waarvan hij met hulp van zijn schoonvader eigenaar werd; Friso's tweede zoon is een student, die veel geld noodig heeft, en om de maat vol te maken komt nog de crisistijd met zijn groote moeilijkheden voor den boer. De eenigen, die hem steunen in zijn zwaren levensstrijd zijn Klaske, zijn dochter, in zijn moeder, die mede op de boerderij woont. De moeilijkheden stapelen zich op: Durk raakt ten achter met rente en aflossing, schoonvader kan niet meer helpen, de hypotheekhouder kan niet wachten op geld en dan springt vader Friso bijhij kan het eigenlijk niet doen, maar hij zelf kan nog uitstel krijgen van betaling van eigen hypotheekschulden. Dan brandt de boer derij van Durk af onder omstandigheden, die doen denken aan opzet, maar het blijkt dat schuldige nalatigheid de oorzaak is: hij verzuimde maatregelen te nemen tegen hooibroei, die door zijn knecht opgemerkt was. Ook nu is vader weer de toevlucht. Dit alles, gevoegd bij de hooge verpleeg- kosten van zijn vrouw, wordt oorzaak dat Friso zijn boerenplaats, waar de familie zoo trotsch op is, moet verkoopen, waartoe hij dan ook besluit, als „beppe" is gestor ven. Hij koopt een kleine, onaanzienlijke boerderij weer, die hij met Durk en Klaske hoopt te kunnen beheeren, want de uitgaven zullen dalen, ook al omdat moe der de vrouw, nu niet meer zooveel voor haar verpleging betaald kan worden, naar huis gestuurd wordt. Maar dan zegt Klas ke, dat zij gaat trouwen met een armen, werkloozen jongen en omdat vader hem kent als een flinken knaap met brave inborst, stemt hij in dat huwelijk toe. Dan komt een meisje, Ike Halbertsma, waar mee Friso in zijn, jonge jaren eens een mooien dag had doorgemaakt op schaatsen, bü hem en vertelt dat zij sinds dien altijd van hem gehouden heeft en nu bij hem wil komen op de boerderij. Met een bloe dend hart, doch fier, wijst Friso dit af: hij moet en wil sterk zijn en een voorbeeld voor zijn omgeving en dit te meer, nu hij zijn zoon den student, die zich niet meer kan uitleven sinds vader de dure studie niet meer kan betalen en daarom als koloniaal naar den Oost wil, zulks ver boden heeft met op zich zelf te wijzen: kop op en plicht vóór alles! Zoo was het leven van boer Friso wel vol zwarigheden, maar desondanks bleef hij zich zelf. De heer J. Kuperus typeerde hem op een schitterende wijze en dit valt nog te meer te loven, waar hij ook de regie van het stuk heeft gevoerd. Het was een zeer zware rol, welke hij op zich nam, vooral omdat er zooveel stemmingen in moesten worden weergegeven, maar hij heeft alle moeilijkheden op éénige wijze overwon nen. Kuperus was Kuperus, en dan weten allen, die hem al eerder op de planken zagen, genoeg. De grootmoeder werd gespeeld door mevr. P. Dokter op zoodanige wijze, dat niets verried dat we hier met een nog jonge vrouw te doen hadden. Durk (de heer A. Olivier) was op-en- dop de goedwillende, maar weinig geest krachtige zoon van den allesbehalve slap pen vader. De eenige bemerking, die we tegen zijn spel hebben, is, dat het wat te veel „op de zaal" gericht was. Mej. A. Nadema gaf uitstekend Klaske weer, trouwhartig en een steun voor haar vader. Tot en met 14 Nov. tentoonstelling tee kengenootschap „Kunst zij ons doel", in de Langestraat no. 87; geopend op Zaterdag en Zondag van 10 tot 10 uur, andere da gen van half 2 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De geheime code (mysterie); hoofdrol Wil- liam PowelL Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdn. „Naar het U lijkt" (blijspel van Shakespeare, Holl. be werking); hoofdrol Elisabeth Bergner. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Opera (detectivefilm); hoofdrollen Warner Oland en Boris Karloff. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 11 November. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Atlas hotel, met Tilly Lus en Jules Verstraete. Vrijdag 12 November. 8 uur, zaal van Gij zen, worstelen Alkmaar Wormerveer. Zaterdag 13 November. 7.30 uur, Harmonie, feest 25-jarig bestaan Turnkring Alkmaar en Omstreken. Als dienstbode en knecht op „Frankrijk" waren mej. Breeuwsma en de heer P. Dokter goed op hun plaats: wakker per soneel met liefde voor hun patroon en daardoor voor hun werk. De heer R. Rauwerda speelde behoorlijk den politieagent Goslinga, op zoek naar stroopers. Hij wist zich voor overdrijving in acht te nemen. Een goede opvatting had ook de heer H. Draayer van zijn rol van Agema, den boer, die de organisatie van zijn standgenooten propageerde, maar daarmee bij Friso bot ving. Bij een volgend optreden hopen wij alleen hem wat duidelijker te hooren spreken. Mej. A. Schrale had de moeilijke rol van Ike Halbertsma. Zij speelde deze op de noodige ingetogen manier en met de pas sende schuchterheid. Een klein rolletje was dat van den heer (nu het programma dezen speler niet noemde, zullen wij de blijk baar betrachte geheimhouding eerbiedi gen) als Jowersma, den onheilsbode, die het bericht van den brand bracht. Zoodat wij kunnen zeggen, dat al met al de toegewijde speelgroep den aanwezigen een goeden kijk heeft gegeven op het leven en zijn strijd op het platteland. De heer Brink bracht allen hulde, waar voor de heer Kuperus namens de groep dankte. Als onmiddellijk resultaat van den mooien avond gaven zich 13 nieuwe leden op. Na afloop bleef men nog eenigen tijd onder een gezellig dansje bijeen. VREDES-PROPAGANDA. Aan den vooravond van den elfden No vember, den dag, waarop nu negentien jaai geleden de wapenstilstand werd gesloten, hield de afdeeling Alkmaar van den Alge- meenen Nederlandschen Vrouwen Vrede bond in de dancing van De Harmonie een herdenkingsbijeenkomst. Het zaaltje, dat bijna geheel met belangstellenden was ge vuld, was rondom versierd met verschil lende anti-militaristische leuzen. De voorzitster van de afdeeling Alkmaar heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mej. Jannie Eriks, van Hoorn, de spreekster van dezen avond. Mevr. van der VeenWilson legde er den nadruk op, dat juist de A. N. V. V. er het recht toe had dezen dag te herdenken, in tegenstelling tot de „officieele" herdenking door de verschil lende landen met militaire parades en krans- leggingen op het graf van den onbekenden soldaat. Hierna droeg mevr. van der VeenWilson een paar gedichten voor, o.a. „Bij het graf van den onbekenden soldaat", van Martien Beversluis. Mej. Eriks, die nu het woord kreeg, begon met te zeggen, dat na 1918 er feitelijk nog nooit werkelijk vrede geweest is. In 1918, aldus spreekster, werd er alleen een eind gemaakt aan den oorlog, omdat er een rustpauze noodig was om zich weer gereed te kunnen maken voor den volgenden keer. Na den oorlog was de vredesgedachte sterk in de menschen, de Volkenbond ontstond, verschillende overeenkomsten werden door de landen aangegaan, de oorlog werd erin verworpen als middel tot het slechten van geschillenEn tóch is er weer oorlogs voorbereiding en is de nationale ontwape ningsgedachte over boord gezet. Ook geen enkele politieke partij, slechts één, n.L de C. D. U. uitgezonderd, staat meer op prin cipieel anti-militaristisch standpunt. Ging men in 1914 in den oorlog tegen het Prui sische militarisme, tegenwoordig, aldus spr., is het een zich gereed maken voor een oor log om het fascistische militarisme te keeren. De nieuwe groote oorlog is feitelijk al begonnen. Dat zien we in Spanje en China. Tegenwoordig echter is het geen openlijke oorlog, zooals in 1914, maar een verborgen oorlog, welke minder risico's voor de be trokken landen oplevert. Er staan tegenwoordig twee groepen tegenover elkaar: Zij, die berusten en zij, die niet meer willen meedoen, zei spr. Nü is het de tijd een bewuste keuze te doen. Spreek ster wees vervolgens op de groote bezui nigingen op het onderwijs, terwijl de uit gaven voor defensie bij de nieuwe begroo ting zoo sterk uitgebreid waren. Scherpe critiek leverde mej. Eriks verder op de be handeling van de principieele dienstweige raars, die, als de plannen van de regeering worden doorgevoerd, meer dan twee jaar op Rozenburg zullen moeten blijven. Ook hekelde zij de houding van de Nederlandsche dagbladpers, welke, zoo zei spr., geen enkel bericht publiceert, als de regeering dat niet wil. Zoo werden er van te voren over de in October gehouden manoeuvres, in het ge heel geen berichten in de pers geplaatst. Evenmin over de verscheidene ongevallen, welke er hebben plaats gevonden. We moeten, zoo besloot mej. Eriks, ons niet blind staren op wat in het buitenland gebeurt, ook hier in ons land gebeurt veel, waartegen bewust stelling moet worden genomen. In de hierop volgende pauze werd er met verschillende pacifistische brochures gecol porteerd, en de voorzitster wekte op den bloempjesdag, welke heden gehouden is, te steunen. Na de pauze declameerde mevr. van der VeenWilson een gedeelte uit het boek „Gij Vrouwen" van de Engelsche schrijfster H. Z. Smith, waarna mej. Eriks nog een kort woord sprak. Zij wekte de moeders op hun kinderen op te voeden tot den vrede en hiervoor te strijden. De voorzitster bracht hierop dank aan de spreekster, waarna aan beiden bloemen werden aangeboden. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 2—9 NOVEMBER '37. Nieuwe zaken: Castricum: H. Hoek, Breedeweg 56, winkelier in kruideniers- en grutters waren, enz. Oudkarspel: A. Molenaar, Dorpsstraat 79a, autovrachtdienst. Ursem: Firma Weduwe P. Kuijpers, A 168, handel in manufacturen, enz. W ij z i g i ng en: Castricum: W. J. Imming, Burg. Mooij- straat 18, schoenenmagazijn enz.; overge- .gaan aan Th. Imming. Heerhugowaard: C. W. Offeringa, Hon- denweg G 66, metselaarsbedrijf; overge gaan aan J. Offeringa. Den Helder: C. B. Zoon, van Galenstraat 100, winkelbedrijf; overgegaan aan M. H. J. van Emmerik. H. A. Mensink, Javastraat 119, make laar; verplaatst naar Oosterbeek. Wed. A. van Waarden, Laan 32, winkel in tabak, enz.; overgegaan aan Mevr. J. C. Muijssonvan Waarden. Oudkarspel: A. Peijs, Spoorstraat A 19, kruidenierswaren, enz.; overgegaan aan Mevr. de Wed. M. JonkGoedhart. Schagen: F Terpstra v/h. H. de Haan, Molenstraat 27, grossierderijovergegaan aan D. Visser te Hoorn. Wieringen: J. P. Tonnon, Wieringer- meer, Wieringerwerf, Raadhuisstraat 40, handel in rijwielen, enz.; overgegaan aan H. L. Posthumus. Zijpe: Wed. C. de Graaf, Keinsmerbrug G 63, kruidenierswinkel; overgegaan aan P. de Graaf. (Ongecorrigeerd. ZITTING TWEEDE KAMER. Vele hamerstukken. Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Zonder debat zijn de volgende wetten aangenomen: wetsontwerp wijziging van de grens tusschen de gemeenten Haaren en Oister- wijk; wetsontwerp wijziging van de begroo ting van het algemeen burgerlijk pensi oenfonds voor 1937 (kosten bouw en eerste inrichting nieuw gebouw pensi oenraad); wetsontwerp begrooting van het alge meen burgerlijk pensioenfonds voor 1938; wetsontwerp wijziging van de begroo ting van het gemeentefonds voor 1935/'36 en nadere bepaling van den termijn van afsluiting van den dienst van het ge meentefonds voor dat begrootingsjaar; wetsontwerp wijziging van de begroo ting van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1936 (bijdragen aan gemeenten); de begrootingen van het tiendfonds, van het staatsmuntbedrijf en van het staats- visschershavenbedrijf IJmuiden voor 1938; wetsontwerpen wijziging van de begroo ting van het verkeersfonds voor 1937, wij ziging van het negende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 (stichting natio naal luchtvaartlaboratorium); wetsontwerp wijziging van de begroo ting van het verkeersfonds voor 1937 (deelneming in het kapitaal van de N. V. Nederlandsche Spoorwegen wetsontwerp wijziging van de vesti gingswet klein^drijf 1937; wetsontwerp bekrachtiging van twee door den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië vastgestelde ordonnan ties (wijziging van het tarief van invoer rechten) wetsontwerp goedkeuring van het op 27 Januari 1937 te Bern tusschen Neder land en Zwitserland gesloten verdrag be treffende ongevallenverzekering; wetsontwerp voorbehoud der bevoegd heid om toe te treden tot het op 8 Novem ber 1933 te Londen gesloten verdrag be treffende de bescherming van de fauna en de flora in haar natuurlijken staat; wetsontwerp goedkeuring van het den 8sten Mei 1937 te Montreux gesloten ver drag betreffende de afschaffing van de capitulaties in Egypte; benevens eenige andere wetsontwerpen en eenige conclusies van verslagen h vaste commissie voor handelsnol aangelegenheden. Rijksbegrootin» Voortgezet worden de algemeene bescho wingen over de rijksbegrooting voor io^ (hoofdstukken I en II). De heer Schouten (a r.) wenscht te k spreken de financiën, de economische nor" tiek van 't kabinet en den algemeenen tor tieken toestand. Het schijnt meer dan noodig, de financieele politiek in nauw ver' band te bezien met den algemeenen final" cieelen toestand. Op 31 December 1936 was de geconaoli deerde plus de vlottende schuld plus d' vorderingen van 's rijks schatkist totaal 3177 millioen gulden, tegen 2372 millioen od 31 December 1930. In zijn financieele becij. feringen komt spr. tot het oordeel, dat de af! lossing op den gewonen dienst in 1937 van 28.771.000 gulden te hoog is. Spr. becijfert voorts, dat het onjuist J. op grond van de budgetpositie en de pers pectieven in het algemeen tot nieuwe uit gaven te besluiten. Juist zij die de geheele financieele positie in het oog houden, moe ten inzien dat 1938 niet het eerste jaar is van een nieuwe aera, doch een van de reeks crisisjaren. Spr. geeft in overweging, voor 1939 alle uitgaven voor den gewonen dienst daar weer onder te brengen. Men komt er im mers al te gemakkelijk toe, noodmaatregelen te beschouwen als gewone maatregelen. Kransleggingen en een kerkdienst, Ter herdenking van den dag waarop de wapenstilstand is gesloten, was van de Haagsche gezantschapsgebouwen der bij den wereldoorlog betrokken geweest zijnde landen heden de vlag uitgestoken. De Engelsche kolonie te Den Haag vierde dezen dag door het leggen van kransen op de graven van de gesneuvelden en door een korten dienst in de Engelsche kerk. De Britsche gezant, sir Charles Huberf Montgomery, heeft hedenochtend om half elf een krans gelegd op de graven van de gesneuvelden, op de algemeene begraaf plaats. Hij was vergezeld van den eersten secretaris der legatie, den heer J. H. Le Rongetel en van den handelsattache den heer R. V. Laming. Na den gezant legde 'n vertegenwoordiger van de Old Contempta- bles Association een krans op deze graven. Deze plechtigheid werd herhaald op de katholieke begraafplaats. Om elf uur werden namens de Haagsche afdeeling van het British Legion kransen gelegd op de graven. In de Engelsche kerk leidde reverenj Williams een korten dienst. De gezant en Lady Montgomery, de heeren Le Rongetel en Laming en vele leden van de Britsche ko lonie waren aanwezig. Nadat gezang 221 was gezongen, werden om elf uur 2 minuten stilte in acht geno men. De predikant ging hierna voor in gebed en nadat psalm 13 („Dominus Regit Me") gezongen was, las de gezant een ge deelte uit den bijbel voor. De gemeente zong daarna gezang 512 en na het gebed gezang 165 („O God, our help in ages past"). Met het zingen van het Engelsche volks lied werd de kerkelijke herdenking geslo ten. DEENSCHE BOTERNOTEERING. De officiëele Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 276 kronen is f 1.11. OUDE VROUW OVERREDEN. Vanmorgen omstreeks half elf is te Sit- tard op het kruispunt van den Rijksweg en de Wilhelminastraat de 72-jarige vrouw A. M. SchmeitsMertens door een vracht auto gegrepen en gedood. De vrouw stak de Wilhelminastraat over van den vlucht heuvel van de electrische tram in de rich ting var den Rijksweg Zuid- Dg vrachtauto kwam uit de richting Roermond en sloeg de Wilhelminastraat in, waar de vrouw aangereden werd en tegen den grond gesmakt. Met een zwara schedelbasisfractuur en andere verwon dingen is zij opgenomen en naar de dicht bij gelegen woning van dokter Garé over gebracht, waar zij na enkele minuten overleed. PRINS BERNHARD WORDT KONINKLIJK COMMISSARIS BIJ DE PADVINDERS. Z. K. H. prins Bernhard heeft n'c->1 bereid verklaard om met ingang 7®1 22 November 1937 op te treden koninklijk commissaris bij de „Neder landsche padvinders", terwijl met u£" gang van dien datum staatsraad J- Rambonnet aftreedt als hoofdverken" ner, welke laatste functie voorloop1? onvervuld blijft. DE UITLEVERING VAN JULIUS BARMAT. Naar wij vernemen heeft de heer JtWj* Barmat, die, zooals men weet, eenigen W» geleden werd gearresteerd op verzoek v*® de Belgische justitie en wiens uitlever»* werd gevraagd, thans aangeboden eigen beweging naar België te gaan zich daar ter beschikking van den P cureur des konings te stellen. De Be 6^ sche justitie echter weigert op dit aan in te gaan en handhaaft het verzoek uitlevering. M De heer Barmat heeft dit aanbod IPj oude Belgische min**" waarin uitdrukke U op grond van een rieele circulaire, waarin £i staat gemeld, dat de procureur des kon gemachtigd is personen, die uit vrije weging zich ter beschikking komen len, in ontvangst te nemen. iiijiirTf Door deze weigering van de Belë1 justitie zal dus de rechtbank te Amste over de uitlevering advies moeten brengen aan de regeering. jjt- Naar wij verder vernemen zal de r bank weldra deze zaak behandelen-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2