HET BETOVERDE BOS. JUchtsiakm Jngezonden Stukken £xichtuaact Glimlachje Vreemde vogel op Croydon. K.L.M. demonstreert met het neusvliegtuig. TWEEDE ELAD 3 NEDERLANDER TE BERLIJN TER DOOD VEROORDEELD. Vonnis nog niet voltrokken Naar thans te Venlo bekend wordt, is de 43-jarige W. Kammans tot voor kort wonende in de gemeente Venlo door de rechtbank te Berlijn ter dood ver oordeeld wegens landverraad. Het von nis is nog niet voltrokken. Naar het Hbld. onofficieel verneemt, zullen van Nederlandsche zijde stappen gedaan worden om een verzoek tot gratie in te dienen. De heer Kammans, die door de Duitschers als landgenoot wordt beschouwd, omdat hij in Duitschland zijn jeugd heeft doorge bracht en in krijgsdienst was, staat te Venlo als Nederlander ingeschreven. Hij komt voor op de kiezerslijst, heeft een Nederlandsch paspoort en aan het bezit van zijn Neder' landerschap wordt niet getwijfeld. Een zwager van den heer Kammans, de heer Smits uit de Duitsche grensplaats Lob- berich, werd door dezelfde rechtbank en om dezelfde reden tot levenslange tucht huisstraf verooraeeld. In Venlo en in heel de grensstreek hebben deze veroordeelingen groot opzien gebaard. In Januari van dit jaar kreeg de heer Kam mans uit Duitschland een telefonisch ver zoek om zich terstond te begeven naar zijn zwager in Lobberich. Zoodra hij het Duit sche grondgebied betrad, werd hij gear resteerd en naar de gevangenis te Düssel- dorf overgebracht. Ongeveer tegelijkertijd werd ook de zwager uit Lobberich gear resteerd en achter slot en grendel gezet. Wie de heer Kammans over de grens heeft gelokt, is niet bekend. Eenigen tijd later werden beide arrestan' ten naar de gevangenis te Münster overge bracht, waar zij thans ongeveer tien maan den yi voorarrest vertoefden. Naar aanleiding van deze veroordeeling heeft men te Venlo van Duitsche zijde alleen vernomen, dat de veroordeelde zich zou hebben schuldig gemaakt aan hoogverraad door spionr.age. VEREENIGING „HET HOOGELAND". Onder voorzitterschap van den heer J. G. Kruis te 's-Gravenhage, gedelegeerd lid van het bestuur der reclasseeringsvereem- ging „Het Hoogeland" werd gisteren de jaarvergadering gehouden voor alle direc teuren en reclasseerings-ambtenaren der vereeniging. De vergaderingen werden gehouden op de jeugdkolonie „Wilhelminahoeve" te Opende (Groningen) en droegen een feestelijk ka rakter omdat de vereeniging „Het Hooge land" 45 jaar geleden begon met haar op- heffingswerk. Besloten werd met betrekking tot het vraagstuk der jeugdige werklooze voor waardelijk veroordeelden de jeugdkolonie „Wilhelminahoeve" te Groningen-Opende open te stellen voor zestig jeugdige werk looze voorwaardelijk veroordeelden van 17 tot 23 jaar. De reclasseeringsvereeniging „Het Hoo geland" hoopt hiermede het departement van justitie te helpen met betrekking tot oplossing van het vraagstuk „Waarheen met de jeugdige voorwaardelijk veroordeelden?" AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond heeft zich onder de gemeente Eindhoven een auto-ongeluk met doodelij ken afloop voorgedaan. Een geladen vrachtauto kwam hier in botsing met een van den anderen kant ko menden motor met zijspan. De zijspan was geladen met boeken. Door nog niet opge helderde oorzaak greep de vrachtauto den zijspan, met het gevolg, dat de motorrijder over den weg geslingerd en zeer zwaar ge wond werd. De auto vloog tegen een muur tje, met zoo'n geweld, dat groote steenbrok- ken tientallen meters werden weggeslin gerd. De chauffeur van de vrachtauto bleef echter ongedeerd. De motorrijder is naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht en daar in den loop van den nacht aan de bekomen ver wondingen overleden. PIETEIT BIJ DE SPOORWEGEN. Eering van de nagedachtenis van ir. van Dijk. In verband met de begrafenis van den heer ir. E. C. W. van Dijk, directeur der Ned. Spoorwegen, op Vrijdag 12 dezer, wordt nog medegedeeld, dat 's middags te twaalf uur van dien dag alle treinen op het geheele net gedurende één minuut, dus van 1212.01 uur zullen stoppen, terwijl alle bureaux, behalve die der stations, van 11 tot 13.30 uur gesloten zullen zijn. Zeg, Kees!die agent heeft je zuster te pakken! Wat zou ze nou weer uitgespookt hebben?! INVOERRECHT OP RUNDVLEESCH. Bekrachtiging van toegepaste verlaging. Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van het Kon. besluit van 4 Augustus 1937 tot verlaging van het invoer recht op versch of gekoeld rundvleesch. De tariefovereenkomst op 29 Juni j.L te Kopenhagen tusschen Nederland en Dene marken gesloten, houdt voor Nederland een verbintenis in om voor Deensch rund vleesch het invoerrecht, bedragende per 100 K.G. bruto 20 pCt. van de waarde, te verlagen tot 12^. pCt. dier waarde. Ten einde gevolg te geven aan de bij het sluiten van bovengenoemde overeenkomst gemaakte afspraak om, in afwachting van de nadere ratificatie, de overeengekomen verlaging van invoerrecht dadelijk toe te passen, is bij K.B. van 4 Augustus 1937 bo venbedoelde verlaging in werking gesteld Het bepaalde bij bedoeld besluit behoeft in gevolge artikel 2, vierde lid, van de tarief machtigingswet 1934 goedkeuring bij de wet. SOLLICITATIE MET FOTO'S. Op een dwaas misbruik wordt in „De Zuid-Limburger'' de aandacht gevestigd: het vragen van foto's bij het solliciteeren naar functies, waarbij het uiterlijk er toch waarlijk niet veel toe doet. Zoo trof de re dactie in een der groote bladen een adver tentie voor een typiste waarbij als conditie werd gesteld inzending van twee foto's, een en face en een en profil. Terecht vraagt o.i. het blad zich af, waar zoo iets goed voor is, daar de adverteer, nde firma niets van doen had met een filmon derneming of een modezaak, die aan mann - quins behoefte heeft. Als de directie zoo oordeelt de redac tie er dan per se op staat haar kantoor met schoonheden te vullen, dan moet zij zien maar de centen getroosten eenige sollicitan ten naar Amsterdam te laten komen. Dat is beter dan de meisjes, die happig zijn op dit baantje, op kosten te jagen door haar twee foto's te laten zenden „en face" en „en pro fil", te meer daar uitdrukkelijk in de ad vertentie wordt vermeld, dat de foto's niet kunnen worden teruggezonden. Solliciteeren is duur werk voor rnen- schen, die misschien reeds maanden of ja ren om een baan verlegen zijn, maar op deze manier wordt het een luxe bezigheid, die een uitgebreide collectie foto's vordert, waarop de Hollywoodsche schoonen trotsch zouden kunnen zijn. HET BEZOEK VAN RIJKSMINISTER SELDTE. De werkverschaffing in het Land van Vollenhove. De Duitsche rijksminister van arbeid, dr. Seldte, en de leden van zijn gevolg hebben gisteren een bezoek gebracht aan de ont ginningswerken in het Land van Vollen hove bij Giethoorn. Gistermorgen om tien minuten voor elf kwamen de Duitsche gasten, die vergezeld werden door mr. dr. Draayer, directeur- generaal van de afdeeling werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling van het departement van sociale zaken, Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaf fing, ir. F. P. Mesu en enkele andere heeren aan het station te Zwolle aan, waar zij wer den verwelkomd in Overijsel, ir. J. West- hoff, en den rentmeester der staatsdomeinen ir. J. Nysingh. Per auto begaf men zich naar het hotel Prinsen te Giethoorn, waar de ontgin ningsmaatschappij „Het Land van Vollen hove" den gasten een lunch aanbood. De president-commissaris dezer maat schappij rnr. D. te Winkel, lid van Ged. Sta ten van Overijsel, heeft aan dezen maaltijd een korte rede gehouden, waarin hij mi nister Seldte dankte voor zijn bezoek. Hij schetste de totstandkoming van de ontgin ningswerken in het land van Vollenhove, waar, zoo zeide hij. particulier initiatief en overheidszorg het Nederlandsche volk aan een oppervlakte vruchtbaren grond van 30.000 morgen willen helpen. In een geestige speech heeft minister Seldte deze toespraak beantwoord. Hij zei- de, dat Duitschland in vele oorlopen de waarde van het land heeft leeren kennen, maar daarnaast ook weet, wat water is Te weinig is niet goed, maar te veel bepaald lastig. De minister gaf een overzicht van de ontginningswerken, die men in Duitschland denkt uit te voeren en zeide veel belang te stellen in de combinatie particulier initiatief en staatszorg zooals zij in Nederland toe passing vindt. Tenslotte zeide minister Seldte nog het buitengewoon oo prijs te stellen de eerste Duitsche rijksminister van arbeid te zijn, die Nederland bezocht, en hij zeide het be zoek graag rog eens te willen herhalen. De heer W. D. Reinders uit Hoogezar.d, gedelegeerd commissaris van bet water schap Vollenhove, heeft tenslotte nog een overzicht van de ontginningswerken en de daarbij toegepaste methodes gegeven, waar op het gezelschap, dat zich de Giethoornsche gerechten: paling en pannekoek goed liet smaken, naar den polder trok. om daar de ontginningswerken te bezien waarbij des kundigen van voorlichtin° dienden. Tegen htlf vier is minister Seldte r.aar Zwolle teruggekeerd, waarin het hete"' W;en- tjes de thee gebruikt werd. DE SPELLING. Het vóór en tegen. Bij informatie in welingelichte kringen werd het Vad. er op gewezen dat aan het door de regeering bij de uitgevers ingestel de onderzoek over hun voorraden in de nieuwe spelling geenszins de beteekenis mag worden gehecht, dat de regeering zich op het standpunt stelt, dat tot de oude spel ling moet worden teruggekeerd. Ware dat het geval, dan zou de instelling van een commissie, welke in de memorie van ant woord op de algemeene beschouwingen is aangekondigd, overbodig moeten worden geacht. Veeleer schijnt het de bedoeling van de regeering met dit onderzoek te zijn, zien een denkbeeld te kunnen vormen van den omvang van de eventueele schade. Hierbij zou dan de gedachte aan een schadeloos stelling aan de uitgevers en boekhandelaren voorzitten. S.S. „IDA WESTERS" NAAR VENEZUELA VERKOCHT. Een snelle overtocht. Naar wij vernemen is door bemiddeling van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam het motorschip „Ida Westers", groot 675 ton, d.w. met een Deutz Diesel motor van 300 P.K.-onlangs naar Venezuela verkocht. Het vaartuig vertrok 18 October van Cardiff en arriveerde reeds 7 Novem ber te Caracas. De overtocht duurde dus slechts 21 dagen. De Nederlandsche beman ning heeft inmiddels de terugreis aanvaard. VECHTPARTIJ TE BOXTEL. Gisternacht omstreeks 12 uur is in een leegsUande sigarenfabriek te Boxtel, welke als bivak is ingericht voor een aantal arbei ders. die graafwerkzaamheden verrichten \oor de electrificatie van de lijn Utrecht Eindhoven, een verwoed gevecht geleverd tusschen een troep arbeiders, die enkele café's bezocht hadden en zwaar beschon ken terug keerden. Omwonenden achtten het raadzaam de politie te waarschuwen, die met drie agen ten ter plaatse verscheen. De fabriek lever de den aanblik op van een slagveld. Alles was kort en klein geslagen. De meeste vechtersbazen waren bloedend verwond, maar geen van hen had letsel van ernstigen aard opgeloopen. De grootste oproerkraaiers, D. en Z., bei den uit Nootdorp, zijn ter ontnuchtering op het politiebureau opgesloten. LEEGSTAANDE HUIZEN GEPLUNDERD. Zware straffen geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank stonden twee jonge mannen terecht, ver dacht van diefstal met braak. Zij kenden elkaar van de schoolbanken, kwamen elkaar korten tyd geleden weer tegen en zij besloten op inbraak uit te gaan. Een hunner, G., was al eerder ver oordeeld en ook door den krijgsraad was hij gestraft. Van hehi was het voorstel uitgegaan om leegstaande huizen aan. het Weteringplantsoen te Amsterdam te plunderen. Het plan:werd tot in de fines ses voorbereid en vriend M. was al gauw bereid mee te gaan. Op klaarlichten dag gingen zij met een bakfiets naar het huis. Een aantal closetbakken en een flinke hoe veelheid lood werd uit de huizen gesloopt en op de bakfiets geladen. De politie kwam echter tusschen beide en het tweetal werd ingerekend. I Ter zitting legden zij een volledige be kentenis af. De officier van justitie mr. de Muinck Keizer eischte tegen den hoofd dader G. een straf van zes maanden en tegen diens medeverdachte eischte hij vier maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de voor- loopige hechtenis, r Vonnis 24 Nov. BACCHANALEN IN ONBEWOONDE VTLLA. Wijndieven voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Roermond werd het slotbedrijf vertoond van een bacchanaal, dat zich afspeelde tijdens de kermis te Hel mond. In de villa van mevrouw de weduwe Dyckhoffvan Thiel, in dien tijd onbe woond, hadden twee meisjes met ongunstige reputatie en eenige jongens hun tenten op geslagen. Volgens dezen hadden de meisjes beweerd, dat zij dienstboden van mevr. Dyckhoff waren. Dit gezelschap heeft van den wijnkelder in de villa geprofiteerd. Dit gedeelte dezer zaak werd door den poltiierechter behandeld. De beide „dames" werden conform den eisch veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Helmondenaar D. P. D., kreeg, eveneens conform den eisch, 6 maan den. De Helmondsche jongens H. B. en H. D. werden veroordeeld tot resp. 3 en 2 maan den gevangenisstraf met aftrek van hun voorarrest, wat voor beiden de invryheids- stelling meebracht. Voor de volledige strafkamer stonden hierna terecht de Helmondenaren F. v. d. K., H. v. d. K. en P. v. d. H., drie bekende jongelui, die voortdurend met de politie op gespannen voet staan. Dezen hadden ver nomen, wat er in de villa was gebeurd en aldra geconcludeerd, dat daar nog wel iets meer in kon zitten dan het leegdrinken van een flesch wijn. In samenwerking met H. B., die reeds een veroordeeling van den politie rechter te pakken had, werd een wijndief stal van groot formaat in elkaar gezet. Daar H. B. bekend had, werd hij door het O. M. als getuige gebruikt, alsook de twee „dames". Doordat dit drietal niet wilde be kennen, werden nog vijf andere getuigen er bij gehaald. Het aangevoerde bewijsmate riaal was van dien aard, dat tegen elk dezer drie twee jaar gevangenisstraf werd ge- eischt. Verder stond nog terecht de Helmonde naar J. J. M., die een auto had bestuurd, waarmee de buit, bestaande uit 125 fles- schen wijn, was weggevoerd. Deze hoorde 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak 23 November. EX-POLITIECHEF WEGENS BELEEDIGING VEROORDEELD. De veete tusschen den heer Teengs Schenk te Naarden en den ontslagen poli tiechef te Naarden is nog steeds niet be ëindigd. Herhaaldelijk heeft deze ruzie ge leid tot scènes in de rechtzaal. Ditmaal stond de heer V.. de ex-politiechef terecht wegens beleediging. Op 23 Augustus was hij den heer Teengs Schenk tegen gekomen en terwijl hij hem strak aankeek had hij herhaaldelijk tegen zijn voorhoofd getikt. De heer Schenk voelde zich door dit stilzwijgende doch duidelijke gebaar beleedigd. Hij diende een klacht in en zoo stond de ex-politieman voor den Amsterdamschen politierechter terecht. Hij was echter niet verschenen, zoodat de zaak bij verstek diende. De officier van justitie vorderde 40 boete subs. 40 dagen hechtenis, de politie rechter mr. N. Muller veroordeelde hem tot 25 boete subs. 25 dagen. PUBLICATIES IN STRIJD MET 'S LANDS BELANG. Strafvervolging gestaakt. Vrijdag 19 November zou voor de recht bank te Dordecht terecht staan de heer J. B., redacteur van het „Dordrechtsch Nieuws blad". De dagvaarding iegt hem ten laste: „Dat hij op of omstreeks 4 October 1937 te Dord recht, althans in Nederland, opzettelijk be richten, al'hans inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij wist, dat de geheimhou- aing door het belang van den staat werd geboden, heeft openbaar gemaakt, hebbende hij toch alstoen aldaar opzettelijk een door hem opgestelde mededeeling, houdende in lichtingen omtrent de van 4 tot en met 9 October 1937 door een deel van de troepen gehouden wordende herhalingsoefeningen in het te Dordrecht verschijnend Nieuws blad „Dordrechtsch Nieuwsblad" van 4 October 1937, welk blad op de gewone wij ze te Dordrecht en omstreken is verspreid geworden, doen opnemen, zulks niettegen staande hem, verdachte, als mederedacteur van voormeld nieuwsblad bekend was, dat er van regeeringswege o.m. bij de redacties der r.lpntselijke bladen op was aangedron gen zich van mededeelingen of beschou wingen daarover in 's lands belang te wil len onthouden". Naar wij thans vernemen, is de strafver volging gestaakt en is de dagvaarding inge trokken. Steensma heeft het kleine tweepersoons vliegtuig Dinsdag van Schiphol overgevlo gen naar Croydon, „op zijn akkertje", zooals hij verklaarde. Hij had de Belgische kust gevolgd tot Ostende, waar hij benzine had bijgetankt, en was vervolgens het Kanaal overgestoken om tegen half drie op Croydon te landen. Tot de gistermorgen aanwezige genoodig- den behoorden de vertegenwoordigers en vooral veel technische experts van de voor naamste Britsche vliegtuigfabrieken, eenige hooge ambtenaren van het luchtvaartmi nisterie en vele vertegenwoordigers van alle op Croydon gevestigde luchtvaartmaat schappijen, alsmede een groot aantal Engel- sche journalisten en expèrts van de lucht vaartpers. Steensma liet zien, wat er zooal met de Stearman Hammond gedaan kan worden, trok haar snel en steil op, demonstreerde de wendbaarheid en gemakkelijke bestuur baarheid, kwam dan weer in duikvlucht dalen of zette in de lucht de vleugelklappen uit, waardoor de snelheid van het toestrt zienderoogen verminderde en men soms, tegen den wind in, den indruk kreeg, dat het bijna stil stond. Natuurlijk demonstreerde hij uitvoerig, hoe gemakkelijk met het neuswielonderstel geland kan worden; hij landde op alle mo gelijke manieren, zette de machine op de beide gewone wielen neer, maakte vol maakte driepuntslandingen of lande scherp op den neus, waarna de machine zachtjes op de achterwielen zakte. Fotopers en filmoperateurs lieten zich niet onbetuigd er. de Engelsche toeschouwers waren zeer geestdriftig en geïnteresseerd en lieten zich dan ook uitvoerig alle bijzon derheden van het toestel toonen en uitleg gen. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren. Uitreis: „Wielewaal" te Rangoon, „Ibis" te Alexandrië. Tthuisreis: „Pelikaan" te Athene, „Emoe" te Rangoon. Vanmorgen is het K. L. M.-vliegtuig „Valk" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zyn zeven passagiers, t. w. 3 voor Allahabad en 1 voor de plaatsen Bangkok, Rome, Alexandrië en Singapore. Onderweg is bovendien door twee passa giers geboekt vöor het traject- Bangkok Batavia. Medegenomen is 456 K.g. briefpost, 39 K.g. pakketpost en 139 K.g. vracht. Een vreemde vogel trok gistermorgen op Croydon de aandacht van alle luchtvaart- menschen, die er toch aan gewend zijn da gelijks weer iets nieuws in de lucht te zien verschijnen. Maar een verschijning als thans had men nog nooit gezien, behalve mis schien een enkeling, die in de laatste weken op Schiphol het Stearman-Hammond-vlieg- tuig van de K.L.M. in de lucht had kunnen gadeslaan. Want gezien de groote belangstelling, die in den laatsten tijd is ontstaan voor het landen van vliegtuigen met neuswielonder stel, had de K.L.M., de eerste maatschappij, die in het bezit van een dergeiyk toestel is, gisteren een groot aantal vooraanstaande personen op luchtvaartgebied uitgenoodigd om naar Croydon te komen, waar piloot C. Ch. Steensma het Stearman Hammond vliegtuig heeft gedemonstreerd. ONRECHT BIJ DE WITTE KRUIS- LEDEN. M. de redacteur, Er heerscht ontstemming over het door het bestuur van ,,'t Witte Kruis" genomen besluit om de minimum contributie van 1 op 2 gulden te brengen. Immers hierdoor worden de minst fi nancieel draagkrachtige leden van het Witte Kruis getroffen. Omdat dit deel der leden (volgens het bestuur van 't Witte Kruis) de meeste hulp genieten' werd dit besluit genomen. Hier wordt onrecht gedaan. Het Witte Kruis behoort door allen voor allen te zijn. Stel U eens voor dat enkele leden b.v. van een ziekenfonds naast de bestaande reglementen een hoogere con tributie moesten betalen, als ze meerdere malen geneeskundige hulp hadden ingeroe pen. Of dat iemand die dagelijks per auto reist meer wegenbelasting moet voldoen dan een ander die er met z'n wagen af en toe ei op uittrekt. Dat er eer tekort in kas is heeft een oor zaak; zoo is t. v. de exploitatie van het „Badhuis" niet rendabel. Het W. K. zal zich moeten aanpassen aan de tijdsomstandig heden. Immers de jeugd, ook vele ouderen, gaan naar de „Overdekte" of in den zomer naar een open zwembad en komen niet meer in het „Badhuis". Jammer is het dat het „Badhuis" dat met zooveel enthousiasme tot stand is gekomen, op den duur niet aan de verwachtingen beantwoordt, maar met het belang der leden van het W K. moet rekening gehouden worden. Het badhuis zou daarom beter op korten ter mijn gesloten kunnen worden, 't Is zeker heel mooi voor een vereeniging om een badhuis en een wijkgebouw te bezitten. Wat heeft men aan een mooi wijkgebouw als er niet in voldoende mate goede arti kelen aanwezig zyn? Dat het besluit tot contributie-verhooging tot stand is gekomen is de schuld van af wezigheid der belanghebbende leden. Dat vele leden zullen bedanken is te voorzien en is niet in het belang der leden en hunne vereeniging. Daarom is het noodig om op nieuw een vergadering uit te schrijven en de leden te verzoeken om over dit besluit te beslissen. Met dank voor de opname, Zr. A. v. d. W. 291. Onderwijl zaten Anneke en Petertje in de prach tige koets van den kabouterkoning. Die ging ook hard hoor. De muizen vlogen langs de weg. Petertje wilde eens uit het raampje zien. Maar o jé, zodra hij zijn hoofd naar buiten stakdaar waaide zijn ronde hoedje af. 292. Lang kon hij daar echter niet over treuren, want opeens stond het rijtuig stil. Flipje klom van de bok en hielp de kinderen uitstappen. En opeens weg was de prachtige koets met de muisjes. En daar stonden ze weer.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7