HET VLIEGVELD TE BERGEN. Een ernstige politieke crisis in België. Scherpe tegenstellingen tusschen partijen, personen en opvattingen. NA DEN VAL VAN HET KABINET VAN ZEELAND. De strijd om Nankau hervat. Japanners blijven oprukken. BEPGEH aanYEE. ■-J5ECGEM ALKMAAB. De bestrijding van het terrorisme. Speciale krijgsraden in Palestina. DERDE BLAD (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 9 Nov. 1937. Degenen die de regeering van Zeeland heben ten val gebracht door een campagne te voeren tegen den premier die hem ver plichtte zijn vrijheid te hernemen om de verdediging van zijn persoonlijke eer op te nemen, en waaromtrent slechts de toekomst zal kunnen uitwijzen of zij, wat hem be treft, gegrond is geweest, hebben zich blijk baar geen rekenschap gegeven van den toestand die, door den val van de regeering van Zeeland, in dit land zou ontstaan. Een voorname katholieke personaliteit verklaar de vandaag dat deze crisis de zwaarste is welke België sedert lang heeft doorstaan. In politiek is men gaarr.e geneigd te over drijven, doch deze uitlating heeft wel een schijn van waarheid. Niet wegens den duur van de palabers, niet wegens de spanning maar wegens alles wat er op den achter grond omgaat, beoordeeld met den maatstaf dien men nu eenmaal moet aannemen, met de ervaring die is opgedaan in verscheidene andere Europeesche landen, die iedereen kent. Het is overigens een feit dat de graf delvers van de regeering van Zeeland ook de grafdelvers zijn van het regiem, naar hun eigen bewoordingen. In breede kringen vertrouwt men in het hoogste gezag van den Staat, den koning, om eerbied voor de instellingen en de wetten van het land af te dwingen en op te leggen en bovendien is het land zeker niet rijp voor een dictatuur, doch dit beteekent niet dat men met het vuur mag spelen en naar het oordeel van een groot gedeelte van de openbare mee ning is datgene wat men sedert veertien dagen in de Weststraat ziet gebeuren heele- maal geschikt om het regiem in discrediet te brengen. De oplossing van de regeerings- crisissen hebben in België steeds iets spec taculairs gehad: heen en weer geloop in de Wetstraat van candidaten, gedraaf van den kabinetsvormer tusschen zijn bureau en het Paleis, onder het waakzaam en onbarmhar tig oog van de journalisten. De lezer van het relaas der „onderhandelingen" moet den indruk krijgen het verslag van een poli tiek circus te lezen. Als eenmaal de poli tieke ambities zijn los gebroken schijnt men geen besef van waardigheid of geen criti- schen zin meer te bezitten. Men kent de opeenvolgende gebeurtenis sen na den val van de regeering van Zee land: opdracht van den koning aan den katholieken conservatief Pierlot en zijn mislukking, wegens het terugtrekken op het laatste oogenblik van de socialisten, die niet heben kunnen vergeten dat de kabinetsvor mer minister van binnenlandsche zaken is geweest en de socialistische burgemeester tot eerbied voor de wet heeft gedwongen. Daarna de opdracht aan den veelbesproken minister H. de Man, die een groot aandeel heeft gehad in de onderduimsche cam pagne tegen zijn chef, den heer van Zeeland, en die in zijn opdracht ook niet is geslaagd, wegens de weigering van de liberalen, in hem den vader ziende van het bekende „plan van den arbeid". De heer de Man, die zeer ongeduldig is geweest om het bewind in handen te nemen, heeft zich spoedig moeten rekenschap geven dat hij niet ge wild was. Niet één liberaal mandataris zou zitting hebben genomen in een door dezen politieken man voorgezeten kabinet. Ver volgens is de heer Spaak ontboden gewor den bij den koning. Van hem werd bij het begin van de crisis reeds gezegd, dat hij ernstige kansen had om als kabinetsvormer te slagen. Was hij niet na enkele jaren reeds minister geworden, eerst van verkeers wezen, daarna van buitenlandsche zaken, alhoewel hij nog geen drie jaar geleden het revolutionnaire „enfant terrible" was van de socialistische partij, en deelnam aan straatbetoogingen die tot doel hadden ruiten te breken van anti-socialistische bla den? Hij bezit tact, is plooibaar en is de realist geweest die de nieuwe buitenland sche politiek van België zeker niet heeft ingegeven, maar toch heeft tot stand ge bracht. Het blijkt nu dat hij niet de man is die met voldoende autoriteit zijn inzich ten kan doen ingang vinden, zoo niet opleg gen. Het is duidelijk geworden dat er zeer scherpe tegenstellingen bestaan tusschen partijen, personen en opvattingen en dat de geest van beperking en verdraagzaamheid welke alleszins bij een regeering van natio nale unie moet voorzitten, als het ware is verzwonden met den heer van Zeeland. De ondermijnende werking die de regeering van Zeeland heeft ten val gebracht is voort gezet geworden na den val, en zoo ziet men in alles de schaduw oprijzen van den heer de Man, waaraan de heer Spaak zich ook niet heeft weten te ontworstelen. De heer de Man heeft eerst den heer E. Vandervelde op den achtergrond gedrongen in zijn eigen partij. De heer Spaak is voor hem een concur rent van beteekenis. Zij hebben een bond genootschap gesloten, maar het is de vraag, wie er het eerst aan wal zal worden gezet. Nu heeft de heer de Man een exclusieve uit gesproken tegen de drie liberale ministers, die in de afgetreden regeering zetelden, ter wijl anderzijds werd geëischt dat de zes afgetreden socialistische ministers in de nieuwe regeering zouden blijven. Over het programma waaromtrent de heer Spaak zijn onderhandelingen heeft gevoerd is eigen lijk niet veel bekend. In den geest van liberalen en katholieken, die er principieel geen bezwaar tegen hebben met een socia- listischen eersten minister samen te werken zoo hebben de socialisten ook de eerste verantwoordelijkheid te dragen moest de samenwerking gaan op grond van de regeeringsverklaring van Juni 1936, toen de afgetreden regeering is tot stand gekomen. De socialisten moeten nog andere eischen hebben gesteld en om den geest van hun „samenwerking" te kennen moet men kennis nemen van een rede die werd uitgespoaken door den heer Vandervelde. Deze heeft ver klaard dat de nieuwe regeering de sociale hervormingen zal hebben uit te breiden in den zin van uitbreiding der verzekering tegen werkloosheid, invaliditeit met ver hooging van het ouderdomspensioen tot 6.000 fr. Wat de financieele middelen betreft heeft de „patron" zooals de socialistische leider weinig socialistisch wordt genoemd, te kennen gegeven dat er nieuwe belastingen zullen moeten komen, rul. op de ontvangsten die zonder werken worden verkregen en dat verder monopoliën moeten worden in gevoerd van fiscalen aard. De heer Vander velde, die zich ook voorstander verklaarde van actieve deelneming van België aan het Spaansche conflict door uitge sproken steun aan de republikeinen, aarzelde niet ook bedreigingen uit te spreken. De regeering, zoo zei hij, zal verplicht zijn een minimum van sociale hervormingen te ver wezenlijken, indien zij niet wil dat onder de arbeiders een beweging ontstaat voor directe actie, zooals in 1932 en 1936. Geen enkele progressistische geest zal beducht zijn in dit land voor pogingen en eischen met het oog op socialen vooruitgang, maar dergelijke redeneering heeft de katholieken ongetwij feld doen nadenken en twee hunner, onder wie de heer Pierlot, hebben gemeend, dat het politieke „klimaat", waarin de regeering Spaak moet van wal steken niet geschikt is om er aan deel te nemen. Zij hebben hun steun bijgevolg aan Spaak ontzegd, hierbij gevolgd door een christen-democraat, ter wijl van liberale zijde ook een hevige op positie is ontstaan in verband met de ver nedering van de drie liberale ministers uit de afgetreden regeering, opgedrongen door H. de Man en aanvaard door den heer Spaak. Het is buitengewoon verbazend te ervaren hoe leidende figuren ten slotte gaan denken, over de koninklijke preroga tieven. Men heeft het niet willen aanvaar den dat een kabinetsvormer, met een op dracht door den koning belast, een opdracht van hoog vertrouwen, zich eerst tot zijn partijbureau moet wenden alvorens te aanvaarden en verder bij dit bureau de be velen moet in ontvangst nemen voor de uit voering van de opdracht die hem is toever trouwd. In breede liberale kringen is men zelfs geërgerd dat de liberale ministrabelen niet onmiddellijk hebben geweigerd op het aanbod van den heer Spaak in te gaan, na dat de vernederende eischen tegen de heeren M. H. Jaspar, J. Hóste en Maistriau waren bekend geworden. Op het oogenblik dat wij u dit schrijven is de heer Spaak nog niet geslaagd en Woensdag herbeginnen de palabers, echter o.i. met slechts een geringe kans op succes. Men vergete hierbij niet dat de koning slechts een opdracht heeft ge geven voor de vorming van een regeering van Nationale Unie. Indien de heer Spaak niet slaagt zal er wellicht een beroep worden gedaan op een extra-parlementair. Wat het Vlaamsche programma betreft schijnt men er tijdens de onderhandelingen over accoord te zijn gekomen dat de bestuurlijke schei ding zou worden ingevoerd in den vorm van eentaligheid der beambten tot den rang van bestuurder, vervlaamsching van het leger, met Vlaamsche en Waalsche divisies, op richting van een Vlaamsche academie, strenge toepassing van de bestaande taal wetgeving. De moeilijkheden van het oogen blik zijn zeer zeker koren op den molen van degenen die den ondergang van het regiem willen. Men begint zich reeds af te vragen of ten slotte dit alles niet zal neer komen op een agitatie van socialen aard, zooals door Vandervelde voorspeld, om de politieke socialistische eischen kracht bij te zetten, zooals in 1936. In de Borinage waren reeds voorteekenen waar te nemen. Ook de Kamerontbinding is een spook dat opdoemt. Maar dat zal wel het laatste „redmiddel" zijn. Nu de Chineesche troepen geen ge hoor hebben gegeven aan de Japansche waarschuwing Nantau te verlaten, zijn de Japansche troepen tot een algemee- nen aanval overgegaan, gesteund door de marineluchtmacht. Eenige dagen geleden hebben Japan sche vliegtuigen pamfletten boven Nantau uitgeworpen, waarin de Chi neesche troepen werden aangespoord Nantau te verlaten. Gisternacht werden de Japansche troepen voor Nantau ge concentreerd en de Chineesche non combattanten werden gewaarschuwd de plaats te verlaten, terwijl de Japan sche consul generaal te Sjanghai de consulaten van de buitenlandsche mo gendheden verzocht de onderdanen van hun staten uit Nantau te doen vertrek ken. Het Oostelijk deel van Nantau wordt nog door een duizendtal Chineesche soldaten bezet, dit deel grenst aan de Fransche nederzetting. KttKRWÏWSl Nu blijkens het bericht in ons nummer van gister de in de Bergermeer gelegen be- noodigde terreinen voor het aan te leggen militaire vliegveld door den minister van defensie zijn aangekocht, achten wij het wenschelijk, ter juiste oriënteering van onze lezers, bovenstaande situatie-teekening te publiceeren. Het geheele terrein is 150.000 M2. groot. Verkoopers zijn de erven Judell, gebr. Apel doorn, de heeren Schoen, Jonker, C. Dekker, Leyen en Blokker, de wed. Stuy, de wed. Ruyter, de stichting Paling van Foreest en de Polder. De boerderijen van gebr. Apel doorn en Schoen, benevens twee boerderijen en een arbeiderswoning van de erven Ju dell, staande in het gekochte gebied, zullen worden afgebroken. De aanwezige slooten zullen worden gedicht, het land geëgaliseerd en gedraineerd en door een gracht, voor eigen bemaling, worden omgeven. De mo gelijkheid bestaat, dat voor de afwatering een deel van de aangrenzende ringvaart zal worden benut. De hangars en dienstwonin gen zullen in den Noord-Westhoek worden gebouwd. Uit de teekening blijkt, dat het hart van het vliegveld op 2'4 K.M. van de Ruïne-kerk te Bergen is gelegen, 4'/f K.M. van Bergen aan Zee en 4 K.M. van Alkmaar. Door de totstandkoming van het vliegveld zullen, buiten de ongehuwde employé's, zich stel lig een 75 gezinnen van gehuwde employé's in Bergen vestigen. Veel zal hierbij afhangen van de plaats, waar de hoofdtoegangsweg komt. Het is ons bekend, dat de legerautoriteiten er de voor keur aan geven die aan den kant van Ber gen te hebben. De bestaande toegangswegen zijn daarvoor echter onvoldoende en daarom wordt met de mogelijkheid rekening ge houden, dien toegangsweg vanaf den Hoe- verweg te maken. Nu men voor een vol dongen feit komt te staan, vertrouwen wij er op, dat het gemeentebestuur van Bergen zal toonen te weten, dat regeeren vooruit zien is en zich daarom in het belang van de welvaartspolitiek met defensie in verbinding zal stellen om den hoofdtoegangsweg in Bergen te krijgen. Texel heeft dit jaar door de stichting van het vliegveld van de K.L.M. vele goed ge situeerde zomergasten getrokken. Het is bekend, dat er tusschen de K.L.M. en de mi litaire luchtvaart een goede samenwerking bestaat. De haven voor de jachtvliegtuigen blijft o.a. op Schiphol. Een aanwijzing van het militaire vliegveld te Bergen als tus- schenstation voor den K.L.M.-dienst op Texel zal vermoedelijk, met het oog op de electrische treinverbinding AlkmaarAm sterdam, van geen beteekenis zijn, maar wel zal het zijn waarde hebben om voor de zo mermaanden te bereiken, dat dit vliegveld voor de landing van sportvliegtuigen ge bruikt mag worden. Het is ons bekend, dat verschillende groot-industrieelen uit het Oos ten van ons land, die in het bezit zijn van een eigen vliegtuig, daarom reeds eenige jaren de badplaats Knocke in België bezoe ken, waar het vliegveld op geringer afstand ligt dan het geprojecteerde militaire vlieg veld van Bergen aan Zee en het is ons ook bekend, dat Knocke, ondanks de nabijheid van het vliegveld (misschien wel dank zij het vliegveld) als badplaats bloeit. Wij achten het ook mogelijk, dat in de toekomst het bezoek van buitenlanders naar onze Noordzee-badplaatsen weer mogelijk wordt en wanneer dan bereikt is, dat het militaire vliegveld in Bergen ook voor de burgerluchtvaart kan worden benut, dan zou nog wel eens kunnen blijken, dat door de stichting van het vliegveld voor Bergen een gunstiger situatie is geschapen. Aangezien de minister te kennen heeft gegeven, met de belangen van Bergen als vacantieoord rekening te willen houden, achten wij het zeer wel mogelijk, dat door samenwerking deze voordeelèn verkregen kunnen worden. Het militaire vliegveld wordt aangelegd voor de landsverdediging en daarom mag van defensie worden ver wacht, dat het een open oog heeft voor de bevordering van de economische welvaart van het mooie vacantie-oord Bergen. Ook na de totstandkoming van het militaire vliegveld blijft Bergen als zomer-vacar.tie- oord, door de gunstige combinatie van zee, bosch en duin, zijn aantrekkelijkheid behou den. Als regel wordt er op de militaire vliegvelden Zaterdagsmiddags en Zondags niet gevlogen, terwijl de dienst op werk dagen des middags om vijf uur is geëindigd en nachtvluchten zelden worden gehouden. De opleiding blijft bovendien in Soesterberg, zoodat men in Bergen niet krijgt het her haaldelijk opstijgen van leerlingen, waar van men in Soesterberg zoo'n hinder onder vindt. Aan het gemeentebestuur van Bergen daarom de taak om reeds nu pogingen aan te wenden, de voordeelen voor Bergen te verzekeren. Een wijs bestuur ziet vooruit. Daarom de handen aan den ploeg. Misschien organiseert de V.V.V. binnen enkele jaren in Augustus, wanneer de militaire vliegers als regel met vacantie zijn, op het zoo gevreesde vliegveld nog wel, in samenwerking met de K.L.M., rondvluchten, die tot hoogtijdagen voor Bergen worden en wordt het nadeel gekeerd in een voordeeL Het Japansche Toengwen-college vernield. Officieel wordt medegedeeld dat de Ja pansche consul vergezeld van een Fransch verbindingsofficier een bezoek heeft ge bracht aan het Japansche Toengwen-col lege dat door Chineesche soldaten in brand is gestoken. Slechts een deel van het ge bouw is gespaard en hierop is thans de Fransche vlag geheschen. De rijke biblio theek van het college, waarin vele werken van Chineesche klassieken lagen, is een prooi der vlammen geworden. De strijd bij Sjanghai. De woordvoerder van het Japansche leger heeft de pers medegedeeld, dat de Japan- neezen de bezetting van Soengkiang vol tooid hebben en bij het aanbreken van den dag tot 8 kilometer ten zuiden van Tsinpoe gevorderd waren. Hij voegde hier aan toe, dat volgens niet bevestigde be richten Tsinpoe gistermiddag zou zijn ge nomen. Andere Japansche af deelingen heb ben Fengking, 25 kilometer ten zuidwesten van Singkiang, aan den spoorweg Sjanghai- Hangkau, aangevallen en de stad, zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten, geno men. Voor het eerst sedert veertien dagen heb ben drie vliegtuigen een luchtaanval op Nanking gedaan en het vliegveld gebom bardeerd. Zij werden echter door het af weergeschut gedwongen zoo hoog te vlie gen, dat de bommen hun doel misten en slechts onbeteekenende schade aanrichtten. 18000 man rukken op naar Nantau. Nadat in den loop van den nacht met tusschenpoozen mitrailleurvuur was ge wisseld, hebben de Japanneezen bij het aanbreken van den dag het bombardement, te land en uit de lucht, van Nantau hervat. Gemeld wordt, dat 18.000 man Japansche troepen, waarbij zich ook cavallerie bevindt uit Tsjapei zijn opgerukt om Nantau aan te vallen. Japansche marinetroepen zijn te Poetoeng aan land gezet en treffen voor bereidingen voor de zuivering van het ge bied van nog achtergebleven gewapende Chineezen. Japansche ambtenaren hebben de Engel- schen en Amerikanen, wier verdedigings sectoren doorsneden worden door de Soets- jaukreek, er van in kennis gesteld, dat zij voornemens zijn van de kreek gebruik te maken om ravitailleeringen verder het land in te vervoeren. Bombardement op Nantau hervat. Ondanks het vreeselijke bombardement van Nantau blijft het grootste deel der Chineesche verdedigingstroepen weerstand bieden. Een afdeeling van ongeveer 300 man echter, die terecht was gekomen in Japansch spervuur en die bovendien uit de lucht bestookt werd, heeft de wapenen neergelegd en is naar de Fransche conces sie uitgeweken. De mannen waren uitge put door gebrek aan slaao. De Sjikweikiang overgestoken. De Japansche infanterie is vanmorgen om 11.30 de rivier Sjikweikiang overgesto ken onder dekking van een rookgordijn aan de grens van de Fransche concessie. De door andere Japansche af deelingen onder nomen pogingen om de Wangpoe over te steken, stuitten op moeilijkheden. Chinee sche troepen hebben zch verschanst in een gebouw aan de grens van de Fransche concessie, vanwaar zij de Japanneezen on der een goedgevoed vuur houden, zoodat zij iederen opmarsch belemmeren. De Chineesche onderneming, die de scheepvaartverbinding met Nantau onder hield, heeft vanaf 11 uur vanmorgen haar diensten gestaakt. Zij voorzag de Fransche katholieke missie van Zikawei en het ob servatorium van levensmiddelen. Granaat in de Fransche concessie ontploft. In de Fransche concessie van Sjanghai is een granaat in de Admiraal Baylestraat to^ ontploffing gekomen. Er zijn verschei dene slachtoffers gevallen. Voorts zijn een aantal Japansche grana ten neergekomen in de zone van Nantau, die voor vluchtelingen gereserveerd is. Om 12 uur hedenmiddag zijn de vrijwil ligers van de Fransche concessie gemobili seerd. Het feit, dat rondom de concessie gestre den wordt, maakt de ravitailleering zeer moeilijk. De prijzen stijgen snel. De Fransche ambassadeur Naggiar heeft hedenmorgen om 11 uur in de St. Joseph- kerk een mis bijgewoond, die opgedragen werd ter gelegenheid van den wapenstil standsdag. Men heeft in Palestina speciale krijgs raden ingesteld, die bevoegd zijn doodvon nissen uit te spreken wegens terroristische daden en het bezit van vuurwapens en bommen. Dit beteekent niet de afkondiging van den staat van beleg, hoewel het een halve stap in deze richting is. De joodsche pers bepleit de vorming van joodsche verdedigingstroepen ter verster king van de ordebewaringsdiensten, en zij dringt er bij de regeering op aan, den joden onverwijld voldoende wapens voor hun zelfverdediging te verschaffen, vooral in verafgelegen plaatsen. De bladen verlangen eveneens een grooter aandeel voor de joden in den politiedienst. Gisteravond hebben zich nog enkele minder belangrijke incidenten voorgedaan. Op verschillende plaatsen werden de tele foondraden doorgesneden, terwijl op een specialen politiepost in een voorstad van Jeruzalem schoten werden gelost, zonder dat echter iemand getroffen werd. Nabij de kust van de Doode Zee werd eveneens op een vrachtauto gevuurd, zonder dat de schoten doel troffen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9