Agenda WISSELING KAMERVOORZITTER. Mond- en klauwzeer omsingelt boerderij. Maar Oud-Bussum versaagt niet. Vogels in konijnenholen. £xuixU en Jmh&ouw JUovmciaal Tlieuws SChOORL JUMicaties Proeft alles, wat U maarwift. Pröfeft óók KING pepermunt. En op het» zelfde moment weet U het. KING blinkt uit in zuiverheid, in smaak, ia verkwikking, in geneeskracht. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt UITGEEST Laatste berichten Tweede Kamer Oud-minister Van Schaik hanteert voor het eerst den voorzittershamer. Zitting van hedenmiddag. DERDE BLAD MR. VAN SCHAIK KAMERVOORZITTER. Oud-minister Deckers voorzitter R.K. kamerfractie. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de loopende zittingsperiode mr. J. R. H. van Schaik. En naar wij uit goede bron vernemen zal tot voorzitter der r.k. fractie in de Tweede Kamer, als opvolger van mr. R. J. H. van Schaik, worden benoemd mr. dr. L. N. Deckers. (Van onzen R.-redacteur). „Mond- en klauwzeer hebben wij nog ons vee kunnen besparen", aldus zegt mevrouw Vosde Jongh, de echtgenoote van den tolbestormer Floris Vos, eige naar van de modelboerderij Oud-Bus sum, „naar ik meen door de uitgebreide maatregelen die wij getroffen hebben en die ook anderen, die in meerdere of mindere mate ons bedrijf uitoefenen, hadden kunnen treffen. Wij hebben de voorzorg genomen dat niemand bui ten het personeel de stallen en de daar buiten gelegen gronden mag betreden. Leveranciers van lijnkoeken enz. enz. kunnen per slot van rekening terrein hebben betreden waar de gevreesde ziekte wel heerscht met alle gevaren die daar voor ons aan verbonden zijn." Wat de bestrijding van de ziekte betreft, de wetènschap heeft er nog geen afdoende middelen tegen gevonden. De eenige licht zijde is dat de beesten, die de ziekte teboven gekomen zijn, over het algemeen practisch immuun blijven voor nieuwe infecties. De ziekteverwekker is een micro-organisme dat geen onderzoeker heeft vermogen te ont dekken zelfs niet met de scherpste micros coop. Inderdaad, op den duur zal men een mid del moeten vinden om den veestapel volko men te immuniseeren door de koeien te be handelen op dezelfde wijze waarop men op den huidigen dag met zooveel succes de honden voor de hondenziekte weet te spa ren. Men zal dus een vaccin moeten berei den, een culture alzoo der ziekteverwekkers van verzwakte virulentie (ziekteverwekken de kracht) dat hij jonge dieren in het lichaam zelf de benoodigde afweerstoffen opbouwt. Eerst is door een seruminspuiting ervoor gezorgd, dat de dieren hoogere weer standskracht hebben gekregen. Dat serum is afkomstig van genezen dieren of ook wel met het bloed van genezen koeien, aange zien het serum voor velen te kostbaar zal zijn. Maar dit zijn per slot van rekening al leen maar geleende afweerstoffen die toch maar een beperkte resistentie geven. Dat ons vee tot dusverre' niet onder de ziekte te lijden heeft gehad, schrijf ik vooreerst tot aan het feit dat wij de die ren dadelijk bij het uitbreken der ziekte op stal hebben gezet en door het „sper- systeem" dat wij thans toepassen. Tevens is het jongvee ingespoten met het beschikbare serum en een ander deel met het bloed van pasgenezen koeien van een andere modelboerderij. Thans nemen wij nog verstrekkende proeven. De resultaten zijn inderdaad bemoedigend, maar nog niet van dien aard, dat wij tot publicatie kunnen overgaan". Dat sommige vogels in holen en gangen van de aarde nestelen, is overbekend. Men behoeft slechts aan de oever-zwaluwen te denken en ook het nest der ijsvogels be vindt zich aan het eind van lange tunnels. Bepaalde vertegenwoordigers onzer avifauna leggen een speciale belangstel ling aan den dag voor de holen, waaraan de konijnen het aanzijn hebben gegeven. Terwijl de oeverzwaluwen en ijsvogels zelf het graafwerk verrichten en zich dus een geweldige inspanning moeten getroos ten, betrekken de vogels, die zich in konij nenholen installeeren, derhalve reeds door andere dieren voor hen in gereedheid ge brachte woningen. Tot de vogels, die dus in zekeren zin met konijnen zijn geassocieerd, al zijn zij daarvan niet in allen deele afhankelijk, behoort onder meer de tapuit, de gra- cieuse verschijning onzer heidevelden, die echter ook wel andere gaten en holten voor lief neemt en ook wel broedende is aangetroffen onderemmers. Bekend als konijnenholbewoners zijn eveneens de bergeenden, deze sieraden onzer stranden, die in hun veerenkleed zoo'n prachtige verdeeling van groen en wit, zwart en bruin geven te aanschou wen. Deze vogels, waarvan de jongen zich makkelijk laten temmen en die men dan ook nog al eens op Zeeuwsche boerderijen ziet de boeren halen het legsel der wil de vogels meermalen uit deponeeren hun ivoorkleurige eieren echter ook wel af en toe onder duindoorns, terwijl zij er zich ook reeds aan hebben gewend kunstholen te betrekken. Dit is bijvoorbeeld op het eenzame eiland Rottum het geval. Ook onder de uilen is er een, die hoe langer hoe meer bij het uitzoeken van een nestplaats zijn keus op konijnenholen laat vallen, n.1. de steenuil. Terwijl elders in het land de kleinste onzer uilen de dwergooruil heeft nog bescheidener pro porties, maar hij is nauwelijks een Neder- landsche vogel, daar hy blijkbaar maar een keer of drie ten onzent is verzameld in hoofdzaak zijn eieren legt in holle hoo rnen, zijn de individuen onzer duinen meermalen bewoners van de holen onzer vilten knaagdieren. Hetzelfde kan eveneens getuigd worden van de kleine boschduif, welker populaire naam, holenduif, alleszins op zijn plaats is. Zoowel een gat in een boom neemt zij voor lief, om op den bodem daarvan de twee blanke eieren te leggen, als een verlaten konijnenhol. Ook de zwarte mees, die wij in Soest vooral kennen als vogel, die zijn nest in muizengaten maakt, heeft hier en daar den weg naar de konijnenholen reeds ge vonden en van een beperkt aantal spreeu wen kan hetzelfde worden gezegd. Nog een andere vogel houdt er eendere eigenaardigheden, wat het nestelen be treft, op na als tapuit, bergeend, steenuil, holenduif, zwarte mees en spreeuw, name lijk het kauwtje, de vogel, die door zijn stemgerucht en blijde bedrijvigheid zelfs aan steden zoo'n fleur verleent en die vooral in October in ongelooflijke aantal len, veelal in gezelschap van roeken, pleegt door te trekken. Die kauwen nu zijn, evenals bovenge noemde roeken, aalscholvers, reigers, oeverzwaluwen, enz., koloniedieren. D. w. z. zij nestelen in grooten getale vlak in elkanders nabijheid. Uit recente waarne mingen ik noem in dit verband den naam van Jan P. Strijbos nu is geble ken, dat in Noord-Holland de kauwen op een bepaalde plaats in het duingebied niet slechts hier en daar, dus verspreid, in konijnenholen nestelen, maar zelfs de konijnenholen in een duinhelling collectief hebben betrokken, dus weer tot kolonie vorming zijn overgegaan, nadat er in hun huisvesting een belangrijke wijziging was ingetreden. Gewoonlijk toch bevinden zich de nesten der kauwen in holle boomen, in gaten van torens, bouwvallen enz. dan wel in schoorsteenen. Aan den anderen kant heb ik in mijn jongensjaren eens het eigenaardige geval beleefd, dat ik in Friesland midden in een wei, toen ik naar de eieren van schol eksters zocht, tusschen het gras een nest met eieren vond van een zwarte kraai, die dus uit hooger sferen was gedaald en het erg laag bij den grond zocht. In een derge lijk, uiterst zeldzaam geval, spreekt men van atavisme. RINKE TOLMAN. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivelcentrale heeft voor de week van 14 t/m 20 November voor de CQnsumptiemelk op regeeringscontract het taxegedeelte vastgesteld op 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Voor de over- melk bedraagt de regeerings-minimumprijs 6,30 cent. De afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk bedraagt 2,50 cent. BLOEMBOLLENVEILING „WEST-FRIESLAND". Voor de veiling van Woensdag was weer flinke belangstelling van kooperszijde, waardoor de prijzen van de vorige week, wat betreft de gladiolen, zich flink konden handhaven. Lilium Regale was iets lager in prijs. De catalogus bevatte ruim 3400 num mers leverbaar. De aanvoer zal nu wel spoedig minder worden, daar er al heel wat bollen zijn geruimd. Werkverschaffing Wieringermeer. Een viertal raadsleden uit deze gemeente hebben gisteren j.L de Centrale werkver schaffing in de Wieringermeer bezocht, ten einde zich op de hoogte te stellen van de aldaar gevolgde werkwijze. Fancy-fair. *De Schoorlsche Voetbalvereeniging or ganiseert op Zaterdag en Zondag 13 en 14 November a.s. een fancy-fair in de lokali teiten van het café van den heer N. Schuijt. De gebruikelijke vermakelijkheden als schiettent, vroolijke keuken enz. zijn na tuurlijk aanwezig, terwijl gedurende beide dagen voor verschillende vermakelijke at tracties wordt gezorgd. Zaterdagavond vindt een boksdemonstra- tie door leden van een boksclub uit Alk maar plaats, een voor Schoorl nagenoeg on bekende sport. De eere-voorzitter van S.V.V., de heer Fl. Schermer, wethouder van Schoorl, heeft zich bereid verklaard, Zaterdagavond om 8 uur de fancy-fair te openen. Gedurende beide dagen bestaat ruime ge legenheid tot dansen. Tot en met 14 Nov. van half 2 tot 5 uur n.m. tentoonstelling teekengenootschap „Kunst zij ons doel", in de Langestraat no. 87; Zaterdag en Zondag van 10 tot 10 uur. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Wij zijn toch allemaal geen engelen (amus.); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag om 2, 4.30 en 8 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Sutter's Goud (avonturen); hoofdrollen Ed- ward Arnold en Binnie Barnes; extra: In stormenden galop (sens.); hoofdrol Ken Maynard. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, van Zondag tot en met Woensdag, hoofdnummer De vrouw die men begeert (rom.); hoofdrollen Kay Francis en George Brent. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Anna Karenina (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Frederic March. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 12 November. 8 uur, zaal van Gij zen, worstelen Alkmaar Wormerveer. Zaterdag 13 November. 7.30 uur, Harmonie, feest 25-jarig bestaan Turnkring Alkmaar en Omstreken. 8 uur, zaal N. Schuijt te Schoorl, fancy- fair voetbalvereen. S.V.V. Zondag 14 November. 4 uur, zaal N. Schuijt te Schoorl, fancy- fair voetbalvereen. S.V.V. SCHEI-VEEMARKT. De directeur van het Gemeente-Slacht huis en het Marktwezen te Alkmaar brengt hierbij ter algemeene kennis, dat ter ge legenheid van de SCHEI-VEEMARKT te Alkmaar, op WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937, het vee, hetwelk men niet per vaar tuig, en vee dat men niet tevoet via de Hei- looërbrug naar de markt brengt, alléén mag worden aangevoerd langs den Helder- scheweg naar de Handelskade en over de Schermervlotbrug, via den Kanaaldijk, over de Frieschebrug. Aanvoer van vee over de BERGERBRUG, de EMMABRUG, de POPMANSBRUG en de beide rustieke voetbruggen, is verboden. Het vee dat vanaf den Schermerweg naar de markt wordt gebracht, moet via den Kanaaldijk, naar de Frieschebrug vervoerd worden. Het vee, aangevoerd vanuit de richting Akersloot over de Voormeer en de Bier kade, moet via de Schermervlotbrug, over den Kanaaldijk, naar de Frieschebrug wor den vervoerd. Al het vee, tevoet aangevoerd vanuit de richting Heiloo, moet via het Ritsevoort, de Koorstraat, de Laurensstraat, de Nieuwe- sloot, de Doelenstraat en Doelenkluft, naar de Handelskade gebracht worden. Het vee- vervoer per as uit de richting Heiloo moet via den Kennemersingel en Geestersingel naar de Handelskade geschieden. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee moeten gelost worden aan de Handels kade; de havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband hiermede zullen, voor zooveel noodig, de schepen welke een ligplaats aan de Handelskade hebben, op aanwijzing van den havenmeester tijdelijk worden verlegd. Het vee, langs den Helderscheweg en per vaartuig aangevoerd, mag alléén naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot, van de Handelskade af. Bij de FRIESCHEBRUG en aan de HAN DELSKADE (Korte Nieuwesloot) zal het aan te voeren vee deskundig worden onder zocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. Zonder dat hier aan gevolg is gegeven, mag geen vee ter markt worden aangevoerd. Nadrukkelijk wordt den aanvoerders echter medegedeeld, dat het onderzoek van vee alléén zal ge schieden na de lossing; keurig op vaartui gen, vrachtauto's of andere vervoermidde len vindt derhalve niet plaats. Tengevolge van het heerschende mond- en klauwzeer zullen de toegangen tot de markt niet eerder worden opengesteld dan na zons opgang. In verband hiermede zal de keuring I van het vee plaats vinden van des voormid dags half acht tot tien uur. Als marktterrein wordt aangewezen: het Waagplein, de Marktstraat (Doorbraak), de Korte Nieuwesloot, vanaf Koningsweg tot Veerstraat en zoo noodig de Dijk. Afvoer van vee door de Langestraat is verboden. Alkmaar, den 12den November 1937. De directeur voornoemd, VOORTHUYSEN. Moge het streven van het bestuur van S.V.V. slagen, opdat het doel der fancy-fair, versterking der kasmiddelen, verwezen lijkt wordt. Keuveltjesavond. Het waB weer de bekende gezellige drukte langs de wegen in de gemeente. Reeds dagenlang hebben de kinderen ver langend naar dezen inzamelingsdag van lek kernijen uitgezien. In vele gezinnen waren de vaders aan het werk gezet om uit penen de bekende lan taarns te maken, en het moet gezegd er waren mooie kunstproducten bij. Doch ook moeders hulp was veelvuldig in geroepen voor de verkleedpartij. Het drukste bezoek werd wel gebracht bij den burgemeester en het onderwijzend per soneel der scholen. aan, Het moet wel zeer de moeite waard zijn den inhoud der zakken te onderzoeken: naast een wel zeer groote verscheidenheid van koek, vindt men er appels en ander fruit in, terwijl zich daar tusschen het noodige koper geld verschuilt. De kinderen kunnen nu weer vele dagen heerlijk snoepen. Sint Maarten. Sinter Maarten de deur is vast. Geef die kerel op zijn bast. Geef zijn vrouw een dikke zoen Dan zal ze de deur wel open doen. Dit was een van de hoog verheven liede ren die we Donderdagavond konden beluis teren van de groote kinderschare die zich bij de deur meldde om de goede gave al zingende in ontvangst te nemen. Ook dit jaar was het kindertal weer groot, hoewel het ons opviel dat deze niet zoo groot was als het vorige jaar. Het weer werkte ook van 't jaar uitstekend mede. Zeer vele mo dellen van lichtjes konden we opmerken, waaronder de traditioneele beetwortel, uit gehold en besneden op allerlei mogelijke manieren, wel weer een eereplaats innam. Voorts vele lampions, maar ook velen met een lantaarntje of lichtje in den vorm van een kerk, en zelfs was er een die een zeil boot had gemaakt voorzien van boordlich- ten. Velen hadden, wellicht tevens in ver band met het feit dat 11 November ook Vredesdag is, een voorstelling gemaakt van Vrede, terwijl anderen dit in een wortel hadden uitgesneden. Naar wij vernemen verkreeg de jonge heer W. Prins den eersten prijs met zijn uit hout gesneden Chineeschen tempel met als opschrift „Vrede op Aarde" als de mooiste voorstelling en propaganda van den vrede in den wedstrijd die gehouden werd onder do kinderen die hun vredeslichtje in de Ned. Herv. kerk lieten zien, De tweede voorzitter der Tweede Kamer, de heer C. Smeenk, heeft bij den aanvang der vergadering den nieuw-benoemden voorzitter mr. R. J. H. van Schaik als volgt toegesproken: Hooggeachte heer van Schaik, Hare Majesteit de Koningin heeft u op voordracht van de Kamer benoemd tot on zen voorzitter, ten einde voor den verderen duur van deze zitting de plaats in te nemen van den heer Aalberse, wiens heengaan, zij het ook als gevolg van een hoogst eervolle benoeming, de Kamer als een verlies ge voelt. Het zij mij vergund om u, namens de Ka mer, met uwe be noeming tot voor zitter hartelijk ge luk te wenschen. De Kamer zag u reeds vroeger een viertal jaren op deze plaats. Zij leer de u ook als voor zitter ten zeerste waardeeren. Zij eer de uw bekwaam heid en toewijding. Uit de wijze, waar op de voordracht tot stand kwam, blijkt reeds, dat de leden dezer Kamer gaarne opnieuw aan u de lei ding toevertrouwen, dat zij er niet aan twij felen, of gij zult de goede traditiën van dit college hooghouden. Met nog rijker erva ring zijt gij thans toegerust, nu vier moei lijke bestuursjaren achter u liggen. Uw taak zal weer verre van gemakkelijk zijn. Terecht heeft uw voorganger er in zijn afscheidsrede op gewezen, dat én geestelijk én lichamelijk van een voorzitter der Twee de Kamer niet weinig wordt gevergd, maar gij kunt staat maken op de medewerking der Kamer. Het Nederlandsche parlement stelt, bij alle diversiteit, die er in zijn mid den is, hoogen prijs op het behoud van goe de vormen. Het wil gaarne alle krachten inspannen om het gemeen overleg met de regeering zoo vruchtbaar mogelijk te. doen zijn. C. SMEENK Gy weet ongetwijfeld reeds uit een vroe gere periode, welk een steun ook de griffier en zijn medewerkers voor den voorzitter zijn. En bovenal leeft ook gij in het besef, dat gij bij uw arbeid noodig hebt de machtige hulp van Hem, die ons leven met al zijn wisselingen leidt. Moge God u de kracht schenken, die gij voor de vervulling van uw taak behoeft. Zij uw arbeid hier tot een zegen voor ons volk. Thans verzoek ik u den voor u bestemden zetel wel te willen innemen. De heer van Schaik neemt den hamer over. De heer van Schaik heeft daarop als volgt geantwoord: Geachte medeleden. Het is inij een bijzonder voorrecht we derom met het presidium van de Kamer te zijn belast. Tegenover Hare Majesteit de ko ningin past mij eerbiedige dank voor de be noeming tot dit ambt; die benoeming vond steun in de voordracht van de Kamer, wel ke mij tot erkentelijkheid stemt. Opnieuw op deze plaats staande heb jk het gevoel, alsof ik mijne gewone werk zaamheden hervat na deze in 1933 tydeÜJ* te hebben onderbroken. In de welwillende woorden, die gij.. achte heer Smeenk, daareven als voorzitten., ad interim tot mij richttet, en waar voor ik u gaarne j dank, hebt gij ge zinspeeld op mijne j: in de laatste jaren opgedane bestuurs- ervaring. Daaraan;, zou ik willen toe- voegen, dat die er-' varing mede heeft geleid tot een ver sterkt besef van de groote staatkundige Mr. waarde eener goed «ing. functionneerende volksvertegenwoora B Als deze er in slaagt hare controleere^^ stuwende en mede-opbouwende taak te vullen op een wijze, die algemeenen afdwingt, dan zal zy een grooten en r0t^ R. H. V. SCHAI*

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10