GROOTE PUZZLEWEDSTRIJD Nat. Fonds voor Bijz. Nooden Wij hebben 793 dames geü HOOFDPRIJS JCetk 6L School JooHeet Atlas-Hotel. Spoel Dobbelmcmn lekker... man1 De strijd om het wereld kampioenschap. Deze fraaie en comfortabele Ford Y-H club-coupé A .SI DERDE BLAD matigen invloed op inhoud en tempo van het regeeringsbeleid kunnen uitoefenen. Wanneer dan ook in sommige andere lan den parlementen zijn ten ondergegaan, of hun oorspronkelijk karakter hebben inge boet, ben ik geneigd de oorzaak daarvan mede te zoeken in hun eigen tekortkomin gen. Zoodra het parlement, als volksorgaan dat zich geleidelijk tevens heeft ontwikkeld tot een constitutief element in het staatsbe stuur, verscheurd geraakt in zich zelf, het tooneel wordt van mateloozen, onvrucht'oa- ren of ruwen partij enstrijd, instede van ach ting minachting opwekt, is het geen gezond organisme meer in het staatsbestel en legt het den bijl aan eigen worteL Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat onze Nederlandsche volksvertegenwoordiging door haren bezadigden op vruchtbaren ar beid gerichten zin, het vertrouwen van de overgroote meerderheid der bevolking te recht heeft behouden, en daardoor een le venwekkende factor is gebleven in onzen staatkundigen vooruitgang. Hoezeer als vrucht van politieke worste ling in antithese geboren, kan naar mijne meening de volksvertegenwoordiging niet genoeg hare werkzaamheid stellen in het teeken der synthese. Het gezamenlijk stre ven harer leden om met handhaving en vooropstelling van eigen beginselen en over tuiging samen te werken tot 's lands welzijn geeft aan een parlement levenskracht en standvastigheid. Zoo heeft deze Kamer haar plicht en haar roeping steeds verstaan. Blijft zij zichzelve daarin getrouw, dan zal zij ook in de toekomst een onmisbaar be standdeel vormen in het geheel van onze staatsinstellingen. Leiding te mogen geven aan een zoodanig college is aantrekkelijk. De tegemoetkomende welkomstwoorden daar juist door den heer Smeenk namens u gesproken, sterken mij in het vertrouwen, dat ik als voorheen op uwe noodzakelijke medewerking zal mogen rekenen. Ik weet het wel, mijn ambtsvoorganger mr. Aalber- se, die op een door ons allen zoo zeer ge waardeerde wijze het voorzitterschap gedu rende eenige jaren heeft bekleed, heeft het niet gemakkelijk gemaakt, een waardig op volger van hem te zijn. Intusschen hoop ik, gesteund door mijne oude beproefde mede werkers, er in te slagen te voldoen aan het geen men van mij mag verwachten. Hooger hand moge mij daarbij leiden. Laten wij thans onzen gemeenschappely- ken arbeid ten bate van land en volk voort zetten. DE FRANS CHE BANK VERLAAGT HET DISCONTO. De Fransche Bank heeft hedenmiddag het disconto verlaagd van 3K op 3 pro cent, voor beleeningen op effecten van 4 A op 4 procent en voor dertigdaagsche voor schotten van 3A op 3 procent. CORRESPONDENTIE. J. C. G. alhier. Uw mededeeling is een zuivere advertentie. Red. Alkm. Crt. UITSLAG VEILING. Bij de veiling gehouden bij opbod op Donderdag 11 November 1937 ten overstaan van notaris J. de Groot te Alkmaar, wer den in bod gebracht: 1. Het huis en erf te Alkmaar, Juliana- straat 30, groot 1 A. 4 c.A. op 3260. 2. Het huis en erf te Alkmaar, Nieuw- poortslaan 50, groot 1 A. 49 c.A. op 2250. 3. Het huis en erf te Alkmaar, Nieuw- avonds 7 uur in „Het Gulden Vlies" te Alk- De afslag en eindtoewijzing blijven be paald op Donderdag 18 November 1937 des avonds 7 uur in „Het Gulden Vlies te Alk maar. Verkiezing. De Donderdag gehouden verkiezing van twee notabelen der Ned. herv. gemeente Koedijk gaf tot uitslag, dat de aftredende heeren K. de Geus Pz. en P. de Geus Jz. werden herkozen. De heer Jb. Verwer werd herkozen als kerkvoogd. BENOEMING VAN KATHOLIEKE GEESTELIJKEN. Van de St. Dominicus-parochie is pater Helling benoemd tot pastoor te Leeuwar den en pater Schaeffers tot kapelaan aan de Steiger kerk te Rotterdam; tot hun opvolgers alhier zijn benoemd de paters A. J M. Keijser en M. J. Hoemelaar. Pastoor Hageman en kapelaan Jansen van de St. Josephs-parochie alhier zijn benoemd tot kapelaans te Rotterdam en tot hun opvol gers alhier respectievelijk pater Mol en pater Marcelis. Tot assistent aan de Singel kerk alhier is benoemd pater Geveling, pastoor te Leeuwarden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 NOVEMBER 1937. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners (doop); 5 uur, ds. van Dop; Woensdag, 11.30 uur, ds. Warners, huwelijks-inzegening. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk, Oudegracht, 10.30 uur, da v. d. Woude, van Edam. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Hersteld Apostolische Gemeenten, Tous- saintstraat, Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Donder dagavond, 8 uur, bijbellezing, ds. Warners. Vrij Ev. Gem.. Geesterweg la, 10.15 uur, de heer A. G. Visser, van Umuiden; av. 7 uur, ds. Ruys; Vrijdagavond, 8 uur, (heden) mannensamenkomst; Zaterdag, 2 uur, kin dersamenkomst. Vrijz. Christ. Jeugdkerk voor jongeren van 12—19 jaar, in de Luth. kerk (Oude gracht), 's av. 7 uur. ds. S. E. Treffers, doopsgez. hulppredikante te Alkmaar. Leger des Heils (stichter William Booth Zaterdagavond openluchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zondag. 10 uur, heiligings- dienst; 3.30 uur, verblijdingasamenkomst; 8 uur, bijzondere meeting; Dinsdagavond, 8 uur, soldatenmeeting. UIT DE OMGEVING. AfCÈRSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem (onderwerp: Het lichtende kruis van Alk maar). BERGEN, 10 uur. ds. Boers, van Hoorn. Ger. kerk, 10 en 5 uur, de heer Ch. H. Swen, cand., hulpprediker te Egmond aan Zee. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Groeneweg, van Hilversum. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. R. van der Veen. BARSINGERHORN, 2 uur, ds. Eikema. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 's av. 7 uur, ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 2 uur, ds. Warners. GROET, geen opgaaf ontvangen. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff (doop); Tekst Psalm 22 4, onderwerp „En toch". Nederl. Herv. E vang. Vereeniging a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. J. C. Aalders, van Haarlem. HEERHUGOWAARD, geen dienst. LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol. NIEUWE-NIEDORP, av. 7 uur, ds. v. d. Kam. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur, ds. Oos- terbaan, van Hilversum. NOORDSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds. Melchers. OOSTGRAFTDIJK, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, 10 uur, ds. Kastein, van Graft-de Rijp. OUDKARSPEL, 9.30 ur, ds. Melchers. OUDESLUIS, geen dienst. PETTEN, 10 uur, ds. Tinholt. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SCHOORL, geen opgaaf ontvangen. SINT PANCRAS, geen opgaaf ontvangen. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, ds. van Dop, van Alkmaar SCHAGERBRUG, 10 uurr ds. Wtikop. SCHAGEN, 10 uur, ds. Eikema. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer Akse, van Beverwijk; 11.40 uur, Zon dagsschool. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. v. d. Kam. WARMENHUIZEN, 10 u., ds. de Leeuw. WESTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen (eoll. voor de zending). ZUIDSCHERMER, geen dienst. Het „Nieuw-Schouwtoooeet" in „*t Gulden Vlies". In het Alkmaarsche tooneelleven komen bepaalde bekende artisten met een stipte regelmaat terug, doch een der weinigen, die slechts bij hooge uitzondering in onze stad ten tooneele verschijnt is Tilly Lus. Een actrice, die door haar uitgesproken talent juist zoozeer de aandacht verdient en die in het gisteravond voor het voetlicht gebrachte tooneelwerk van Armand Salacrou weder om ondubbelzinnig bewezen heeft tot de groote tooneelspeelsters in ons land te be- hooren. In een hoogst merkwaardig stuk nog weL Want in meer dan één opzicht is het Atlas-hotel, daar aan de voet van het onherbergzame Marokkaansche gebergte vreemd. Niet alleen vreemd in zijn opzet en bouw, maar meer nog hoogst eigenaardig in de opvatting van den eigenaar om van dit nooit te voltooien bouwwerk een lucht- kuuroord te maken. Auguste, de eigenaar, houdt het midden tuschen een dwaas en een onberekenbaar idealist. Auguste heeft zich nu eenmaal voorgenomen om dit un heimische oord tot het Monte Carlo van Marokko te promoveeren. In het „Atlas hotel" zullen in de toekomst honderden zich verdringen om de fascineerde roulette tafels, bij tientallen zal men in de schitte rende Rococco-zalen „Baccarat" willen spe len en ja, wat zal er al niet meer geschieden in dit fantastisch gebouw, daar in het zui den van Marokko, waar meedogenloos de tropische zon staat te branden, waar nau welijks te leven valt. Er zal dat is het, wat het brein van Auguste bezighuudt, eens toch zal het geluk zich ook naar hem, den grooten schepper, keeren. En naast dezen idealist leeft Augustine, zij, die eens de vrouw was van den beroem den dichter, die haar destijds verliet om zijn talenten zonder haar bijzijn op grootscher, machtiger wijze te ontplooien. Van hem, die haar verliet, heeft ze hartstochtelijk veel gehouden, hem zou ze wenschen, wat er ook gebeurd is. En na jaren van vertwijfeling, van marteling en verdriet over haar mis troostig bestaan, komt haar Amand inder daad terug, thans in den persoon van Al- bany, den schatrijken directeur eener wereldmaatschappij. Albany komt in het „Atlas-hotel" en voor Augustine trilt de aarde onder haar voeten, alles wordt wan kel, zij gelooft niet meer in haar vastbe radenheid om Auguste niet in den steek te laten, zij wordt te zeer door de emotie aan gegrepen dan dat ze zich de situatie klaar en duidelijk kan realiseeren. En Albany, verzekerd van de liefde van Augustine, is voor de taak gesteld den armen Auguste uit zijn droomwereld te plaatsen, midden in de harde realiteit van het leven, hem te doen beseffen, dat hij overbodig is geworden, dat Augustine hem zal verlaten. Auguste voelt intuïtief, wat er gaat ge beuren en hij geeft zich spoedig gewonnen voor de ergerlijke chantage-manieren van Albany; alles, alles wordt hem afgenomen, zijn luchtkasteelen, waarvoor hij leefde, zijn met een slag weggevaagd, Auguste zal bovendien Augustine missen. Doch op dat oogenblik plaatst de vrouw zich tusschen hen beiden en kiest Kiest Auguste en bezegelt hiermee haar lot; liever met een eerlijk mensch, dan met den minnaar, die bewezen heeft onwaarachtig te zijn in han delingen, de ziel en het zieleleven betref fend. Tilly Lus was Augustine, ten voeten uit geteekend; een levensware figuur, prachtig in de uitbeelding, volgehouden tot den laat- sten snik. En Jules Verstraete als Auguste, een rol, waardig en met entrain vertolkt. Daarnaast een goede Albany van Frits Bouwmeester en tal van min of meer bekende tooneel- spelers in de bijrollen. Annie van Duyn als danseresje was uiterst zwak en ook Richarö Flink kon als filmoperateur niet overtuigen. Een matig, doch dankbaar publiek wist het stuk naar waarde te schatten en het was vooral opgetogen met het spel van Tilly Lus en Jules Verstraete. Hns. Athletiek. SINT NICOLAAS-VELDLOOPEN, Door het district Noordholland van de Koninklijke NederL Athletiek Unie worden Sint Nicolaas-veldloopen georganiseerd, te houden op Zondag 5 Dec. a.s. in Amsterdam. Gevoegelijk kan aan deze veldloopen iedere gezonde Noordhollander deelnemen, daar het programma er als volgt uitziet: Alleen voor sportlui wonende in Noord- holland: 1. A- en B-K.N.A.U.-leden 5 K.M., in schrijfgeld 0.25; 2. C.-K.N.A.U.-leden 3 K.M., inschrijfgeld 0.25; 3. D.-klasse 3 K.M., inschrijfgeld 0.35. Aan de D-klasse kan ieder niet-K.N.A.U.- lid deelnemen. Oud-K.N-A.U.-leden zijn echter van deelname uitgesloten. 4. Juniores-K.N.A.U.-leden 1500 meter, inschrijfgeld 0.25; 5. Scholieren 1500 meter, inschrijfgeld 0.25. Hieraan kunnen deelnemen alle scholieren, niet jonger dan 15 jaar en niet ouder dan 18 jaar. Het parcours, hetwelk op spikes te loopen is, zal worden uitgezet op de zandvlakte, achter de Stadionkade. Inschrijvingen, vergezeld van het inschrijf geld, worden tot uiterlijk 27 Nov. a.s. inge wacht aan het Secretariaat van het district Noordholland (J. de Vries, Eemsstraat 63, Amsterdam-Z., Gem.-giro V. 2790). 3 „Waarmee kunt ge Uw man het meeste genoe gen doen 41 hebben geantwoord: „Met een week bij mijn moeder te gaan logeeren." 12 hebben geantwoord: „Met hem rustig zijn courant te laten lezen. 740 hebben geant woord: „Met een pakje IBIS voor hem mee te brengen K.N.A.U.-inschrijvingen worden slechts geaccepteerd, indien ingezonden door den vereenigingssecretaris. Verder wordt er prijs op gesteld, dat deelnemers voor de nrs, 3 en 5 worden ingeschreven door hun ver eenigingssecretaris, resp. schoolhoofd. Voetbal. .ij JONG HOLLAND-NIEUWS. Voor Jong Holland staat morgenmiddag weer een uitwedstrijd op het programma. Wederom moet de reis gemaakt worden naar Zaandam. Gespeeld moet worden tegen q.E.s. Deze vereeniging, die langen tijd als hekkensluitster fungeerde, heeft kans gezien haar laatste 2 wedstrijden ge lijk te spelen. Het gevolg is geweest, dat zij met Steemeyers Ford van plaats verwis selde. Er is dus sprake van hersteL Al het mogelijke zal dan ook gedaan worden om Jong Holland niet den vollen buit binnen te doen halen. Op sterken tegenstand moeten de Alkmaarders dus rekenen. We gelooven echter niet, dat de Oranje truien met een gelijk spel genoegen zullen nemen. Wil Jong Holland nog meedingen naar de bovenste plaats, dan moet er ge wonnen worden. Daarom Jong Hollandianen zorg voor de volle winst. Play up! Schaken. DE ZESTIENDE PARTIJ AFGEBROKEN. In nagenoeg gelijken stand. In. de Doelenzaal te Rotterdam ving gisteravond om zes uur de zestiende partij aan van de revanchematch tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Aljechin om het we reldkampioenschap schaken. De partij hadhet volgende verloop (annotaties van den heer Lod. Prins); Wit: dr. A. Aljechin; zwart: dr. M. Euwe. Indisch 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 ele6 3- §2g3 Is dit dezelfde Aljechin, die nog dezer dagen verzekerde, dat hij niet zou rusten, alvorens zijn voorsprong tot vier punten te hebben vergroot? Misschien. In elk geval was de Zwolsche partij (no. 14), die op dezelfde wijze werd geopend, wild genoeg en mocht de uitdager deze over weging niet willen laten gelden, dan zou hij althans kunnen verwachten, Euwe door een onpretentieuze tactiek uit zijn tent te lokken. Inderdaad moet de wereldkam pioen onder de omstandigheden van den dag in grooter spanning verkeeren dan zijn tegenstander, doch de schaakwereld weet bij ervaring, hoe voortreffelijk hij deze weet te verbergen. 3. -» d7d5 4. Rflg2 d5Xc4 5. „Ddla4f Pb8d7 6. Pbl—c3 Tenzij wit zich op de Zwolsche voortzet ting (Dc4:; c5, Pf3) wenscht in te laten, komen hier nauwelijks andere dan rustige zetten in aanmerking. Waarom de keuze echter juist op het damepaard moet vallen en niet op Pgl laat zich moeilijk raden. Ongetwijfeld maakt 6. Pf3, gevolgd door 00, een iets meer agressieven indruk. 6c7—c5 7. pgjf3 Na 7. dc5:, Rc5:, 8. Dc4:, Db6 verkrijgt zwart een voortreffelijk spel. Intusschen is de door Aljechin aangewende methode niet bepaald geschikt om zwart voor openingsproblemen te plaatsen. „Let niet zoozeer op mijn woorden, dan wel op mijn. daden", geldt dus ook voor schaakwereld kampioenen (zie aanteekening bij zet 3 van wit). Daartegenover streeft de wereldkam pioen naar het eenige dat hem van nut kan zijn: nuchtere, gezonde, ongekunstelde Verder: Eng. hulsk. mah. clré, waarde f. 400.-, Vroom Dreesmann; Dameskleeding naar keuze f. 275.-. Gebr. Lampe. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht; Dameskleeding naar keuze L 275.-, Haagsch Modehuis, Den HaagGoederen t.w.v. f. 250.- naar keuze, N.V. Mag. De BijenkorfPhilips' Radiotoest. „Arabesque", type No. 802 A, waarde f. 249.- en 1324 andere fraaie prijzen. Knip onderstaande stukjes uit. voeg ze samen en plak ze op een briefkaart. Men Tlndt dan in een symmetrischen rand een kernachtige spreuk door H.K.H. Prinses Jullana, Eere-Voorzitster van het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden. uitgesproken bij de Installatie van het Bestuur van het N.C.C. L Inzenden vóór 20 December 1837. laatste buslichting, aan het Nationaal Fonds voor Bijz. Nooden, Den Haag. 2. Boven de gewone porto minstens 26 ct. asn postzegels bijplakken welk meer-bedrag door de Posterijen aan het N-F.v.B.N. vergoed, tenvolle aan Uw noodlijdende landgenooten ten goede komt. 3. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen en zooveel oplossingen Inzenden als hij wil. mits iedere briefkaart voorzien is van minstens 25 ct. extra porto. Indien meerdere goede oplossingen binnen komen, beslist het lot. Naam «n idr.s afzandar ia Moklattars «armaidan. A. Het leven heeft misschien aan afwisseling gewonnen sinds de oude tijden, toen krant en radio, bioscoop en j voetbal nog moesten worden uitgevonden, toen steekspe len, draken dooden en reu zen bevechten zoowat de eenige takken van sport waren. Toch schijnen wij een ding te missen, de goede feeën. Wie zou niet willen, dat hij eens een wensch mocht doen en dat plotseling het gevraagde voor zijn ver baasde oogen als uit het niet te voorschijn zou komen? Wie koestert niet zoo'n ver borgen verlangen, de een naar een auto, de ander misschien naar een tandem of een ameublement, een bontjas of een horloge, een radiotoestel of een nieuw eetservies, een mooien ring of een zilveren theeservies, een stofzuiger of een kleed? Hoe vreemd het ook schijnt, er is een fee, die al deze wenschen en nog vele andere kan vervullen en die ook nog op een andere wijze ge luk om zich heen verspreidt onder hén, wier verlangens uitgaan naar nog waarde voller dingen: een bestaan, een levensmogelijkheid, een toekomst voor henzelf en hun gezinnen. Deze fee heet het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Over hetgeen zij doet zul len in de komende weken de voorzitters der groote radio- omroepvereenigingen meer vertellen. Slechts zy gezegd, dat zij nog jong is en dat zy de hulp van een ieder be hoeft om haar moeilijke taak te blijven vervullen. Daar om wil zy trachten met goede gaven de harten te winnen van allen, die haar hulp niet behoeven, maar haar zouden kunnen steu nen. Deze gaven, waarvan enkele hier zijn genoemd, maar die bij lange niet alle hier kunnen worden opge somd, zyn beschikbaar ge steld als prijzen voor een prijsvraag, een puzzle, die hiernaast is afgedrukt. Door deze puzzle op te lossen en in te zenden met een kleine gave, zal een ieder niet alleen zich den dank waardig maken van de moderne goede fee en van hen, in wier belang zy licht brengt, maar bovendien ook voor zichzelf de kans openen op een van de ruim 1350 mooie prijzen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11