VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Branden BROEK OP LANGENDIJK EGMOND AAN ZEE ZIJPE OUDKARSPEL NIEUWE NIEDORP ZUIDSCHARWOUDE HEILOO TWEEDE BLAD 3 MEUBELFABRIEK AFGEBRAND. Niets kon worden gered. Gisteravond is de meubelfabriek „De Ny- verheid" van de firma Nienhuis en Zn., ge vestigd aan de Brinklaan te Epe, geheel af- gebr-nd. Tegen zes uur is de brand door nog onop gehelderde oorzaak uitgebroken. De vlam men vonden gretig voedsel in het vele Lout, dat in de fabriek lag opgeslagen. Aange wakkerd door den feilen Noord-Oosten wind, greep het vuur snel om zich heen. De gealarmeerde motorbrandspuit uit Epe stond machteloos tegenover de vuurzee. De fabriek, die veertig meter lang en twintig meter diep is, brandde geheel af. Van den inventaris kon niets in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Door dezen brand zijn tien arbeiders der fabriek zonder werk gekomen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ IN EEN KAASPAKHUIS. Te Gouda ontdekt. In een in de Peperstraat te Gouda gele gen kaaspakhuis is door de politie een ge heime distilleerderij ontdekt Een 21-jarige zoon van den huurder van dit pakhuis en een 22-jarige bakkersknecht waren daar lustig aan het jenever-stoken, toen plotse ling de brandweer verscheen, die op het verschijnen van rook uit dit pakhuis in het late avonduur, door omwonenden was ge alarmeerd. Toen de politie en brandweer lieden het pakhuis betraden, ontdekten zij direct dat de brandweer daar geen taak had te verrichten en direct kon inrukken. De politie nam de beide jonge mannen, die op deze onverwachte wijze overvallen waren, in arrest, terwijl alle aanwezige materialen en voorraden in beslag werden genomen. VANDALISME OP URK. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Urk wordt den laatsten tijd geteisterd door vandalen, die in korten tijd de schrik van het eiland zijn geworden. Zoo gebeurde het, dat op een laat uur, toen een dienstdoende machinist een klei ne herstelling verrichte in de naast de electrische centrale gelegen smederij, iemand de centrale binnendrong en het schakelbord vernielde, waardoor de stroomlevering langen tijd gestagneerd werd. Ook zijn er gevallen voorgekomen van vernielingen van ruiten. Zoo werd 'n groote spiegelruit van de étalage van A. Koffeman ingeworpen. De vandalen hebben het voorts voorzien op fietsen. Een gloednieuw rijwiel van den manufacturenhandelaar Oost werd dezer dagen vermist. Na ijverig speuren is h°t geheel vernield teruggevonden aan de Oostzijde van het eiland. De schepen van de visschers hebben het eveneens al moe ten ontgelden. De politie is ijverig in de weer om de geheimzinnige daders op het spoor te ko men. ARM VERBRIJZELD TUSSCHEN EEN MACHINE. Op de papierfabriek te Gennep is de ma chinevoerder W. de J., toen hy uitgleed, met zijn rechterarm tusschen de papierma chine gekomen. Langzaam werd hij de ma chine ingetrokken. Op zijn kreet schoot een medearbeider toe en zette de machine af. Met een geheel versplinterden arm en in wendige kneuzingen werd het slachtoffer tusschen de machine vandaan gehaald. Per auto is hy naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. DE VERVOLGING VAN MUSSERT. De Hooge Raad en de kwestie van noodweer. Ter aanvulling van het bericht betreffen de de verwerping door den Hoogen Raad \an het cassatieberoep van ir. A. A. Mussert tegen de beschikking van het Amsterdam- sche gerechtshof, waarbij hij naar aanleiding van het bekende incident op het Blauwe Zand naar de terechtzitting werd verwezen, dient het volgende te worden gemeld: De Hooge Raad heeft beslist, dat de op vatting van het Amsterdamscl.e gerechts hof, zooals mr. van Vessem deze opvatting in het vierde middel tot cassatie heeft ge steld. n.1. dat eerst van noodzakelijke ver dediging, als bedoeld in art. 41 van het wetboek van strafrecht, sprake kan zijn, in dien hy, die daarop beroep doet, het eerst geslagen is en niet in geval van bedreiging, inderdaad niet in overeenstemming met ge noemd artikel 41 zou zyn. Echter heeft de Hooge Raad 's hofs be slissing aldus opgevat, dat het hof in elk geval dreigend gevaar voor een aanval in dezen stand van de zaak niet voldoende vaststaan heeft geacht, hetgeen reeds de beslissing, dat vooralsnog van niet-straf- baarheid van den dader wegens noodweer niet is gebleken, rechtvaardigt. Glimlachje Echtgenoote: Die hoed is hier gekocht! en nou zou ik wel eens even willen weten, wie van jullie myn man dien hoed verkocht heeft?! PRINSELIJK PAAR NAAR HET LOO. Gisteravond ongeveer 6 uur zijn prinses Juliana en prins Bernhard per auto var. Soestdijk naar het Loo vertrokken. BIJ VONDEL S STANDBEELD. Kranslegging door studenten organisaties. In het Vondelpark te Amsterdam is gister middag de Vondelherdenking voortgezet met een kranslegging by Vor.uel's stand beeld door de studenten. Zy waren er in grooten getale met hun baretten op en met de vaandels van hun verschillende corpora, welke aan den voet van het standbeeld werden opgesteld. Ook de middelbare scho lieren namen deel aan deze huldiging, zoo dat er een drie duizend jongelui om het standbeeld van den dichte, vereenigd wa ren. trantelend van de kou. De politie had 't terrein in de omgeving van het standbeeld afgezet, en achter de af zettingen was nog wat publiek, dat het ge sprokene door groote luidsprekers kon hooren. Groot was de toeloop van nieuws gierigen echter niet. Om drie uur beklom de dichter D. A. M. Binnendijk een torenhoog spreekgestoelte, om een rede uit te spreken, waarin hy betoogde, dat Vondels kunst den mensen in staat stelt zich te verheffen uit eigen be perktheid. Weliswaar is Vondel, aldus Bin nendijk, geen genie geweest, geen figuur, die het leven zoo problematisch heeft er varen, dat hij daardoor den modernen mensch kan boeien of contact met hem krijgen, maar hy is een geniaal dichter, die ons ontroert door de gaafheid van zijn werk, waarin hij zijn groote karaktereigenschap pen als zin voor rechtvaardigheid en be wondering van den christelijken deemoed en liefde wist te vertolken. Over Vondel's dramatische werken spre kende, gaf de he-jr Binnendijk als zijn mee ring te kennen, dat ze wel niet zoo ster* dramatisch zijn, maar door hun lyrische spanningen ons toch sterk aanspreken en in zeker opzicht de vergelijking met de Grieksche tragedies doorstaan kunnen. Tot slot verzocht spr. zijn gehoor Vondel cn V^rwey samen in é'n aandacht te her denken. V/ant Verwey kende en begreep Vondel en hij heeft in zijn geschriften van hem weten te ,»e*.ui'"3n als geen. Hie.r.a h"d dan de kranslegging plaats namers de studenter.orgenisat'es, die hier alle vertegenwoordigd waren. Afgevaar digden van de mannelijke en ven de vrou welijke studenten leden irder een krans aan den voet van het standbeeld. En daar mede was de plechtigheid geëindigd. MAMA GOOIDE NOG EEN RUIT STUK! Een troepje kwajongens had gistermid dag de brutaliteit een ruit van een winkel in de Pasteurstraat te 's-Gravenhage in gruizelementen te gooien. De jeugdige boosdoeners waren enkele seconden later natuurlijk in de verste verten niet meer te zien, doch niettemin had de winkelier, die uiteraard snel naar buiten was gekomen één der knapen herkend. Hij kwam dezen 12 jarigen jongen een oogenblik later op straat tegen. De veront waardigde man stevende op den kwajongen af en gaf hem een fikschen oorvijg. Een na tuurlijke reactie, die iedereen zal kunner begrijpen, al is zij ook in flagranten strijd met de hedendaagsche wetten der paeda- gogie. Schreiend holde de jongen naar huis om zijn moeder verslag uit te brengen van het geen de winkelier hem had aangedaan. Aangenomen moet worden, dat mama zeer eenzijdig werd ingelicht, want zij wond zich over zoonlefs mishandeling zóó erg op, dat zij terstond naar denwinkel toog om den winkelier over zijn schanddaden te on derhouden. Dat zou allemaal niets bijzon ders zijn geweest, ware het niet, dat mama haar zoontje het beste meende te revan cheeren en wraak te nemen door nog een tweede ruit in stukken te gooien. Het drama is voor beide Dartyen tenslot te toch nog bevredigend afpeloopei.. Er is onderling een rcelinp petroffen, als pevolg waarvan geen der partijen aangifte bij de politie heeft gedaan. TAL VAN BRANDEN O^S^CHT. Verdachte, te Geertruidenberg aan gehouden, heeft bekend. Dinsdagavond half acht ontstond brand in de moderne boerderij van den landbou wer J. van Dongen aan de Veenestraat te Geertruidenberg, in welke boerderij zich, behalve een groote hoeveelheid hooi, stroc en veevoeder, zestien melkkoeien en drie be kroonde paarden bevonden. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand was de brandweer ter plaatse. Aan sluiting werd gemaakt met de waterleiding en met behulp van nog twee handbrandspu:- ten werd het vuur bestreden. Een vijftig personen wisten met medewerking van ge meentepolitie, rijkspolitie, marechaussee en militaire politie, door zeer krachtig optre den, de omliggende perceelen nat te houden, zoodat uitbreiding werd voorkomen. Het vee kon in veiligheid worden gebracht, doch verder ging alles verloren. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand gingen burgemeester Bianchi en de comm. van de Kon. Maréchaussée over tot arrestatie van iemand uit Raamsdonksveer, die zich op het terrein van den brand be vond. Hij wordt verdacht vele malen brand te hebben gesticht, aangezien hij den laat sten tyd steeds bij het uitbreken van brand op het terrein aanwezig was. Gistermorgen werd verdachte door de marechaussée en ge- meente-politie uit Geertruidenberg en Raamsdonksveer aan een langdurig ver hoor onderworpen, waarbij hij tenslotte be kende den brand bij den landbouwer van Woerden te Raamsdonksveer en de branden in de bioscoopzaal „Centraal" te Geertrui denberg, bij den landbouwer van Laarhoven te Raamsdonksveer en by den landbouwer van Dongen te Geertruidenberg te hebben gesticht. Verder had hij Donderdag j.L nog een horloge en zes ringen bij de firma van Gel deren te Geertruidenberg en Zaterdag uit een bakfiets van een bakker te Geertruiden berg een brood gestolen. Alle branden zyn in veertien dagen tijds gesticht. Verdachte, die twintig jaar oud is, werd twee jaar ge leden tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij gaf voor de branden te heb ben gesticht, om daardoor een premie voor hulp te verdienen en anderen werk te ver schaffen. JkawHciaai Tlieuws Propaganda-avond C. N. V. Uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond werd door den Chr. Besturenbond een pro- paganda-avond gehouden in de zaal van den Ned. herv. kerk. Na opening op de gebruikelijke wijze werd het woord verleend aan den heer J. Hofman, voorzitter van den Chr Graf. Bond, met het onderwerp: Keerend getij, waarin spr. schetste den algemeenen economischen toestand en de sociale verhoudingen hier te lande. Verder werd gememoreerd de plaats hebbende conjunctuur-verbetering, welke ook zyn invloed uitoefent op de chr. nat. vakbeweging. Als tweede spreker trad op de heer R. Siemons, voorzitter van den chr. landarbei- dersbond, met het onderwerp: 't Zeil gehe- schen, waarin gewezen werd op betere ver houdingen in de bedrijven door instelling der bedryfsvereenigingen. Opgewekt werd tevens, in verb%pd met haar principieel ka rakter, tot versterking der chr. vakbewe ging. De heer Witteveen, tuinbouw-onderwijzer, bepleitte in zijn slotwoord meerdere samen werking tusschen werknemers- en werkge vers-organisatie op chr. grondslag. Chr. hist. jongerengroep. Door bovengenoemde groep werd een vergadering gehouden in de nieuwe zaal der herv. kerk, waar als spreker optrad de heer G. Chr. Dun te Alkmaar met het on derwerp: Volkskracht. In positieven zin sprak de heer Dun zich uit betreffende de houding ten opzichte van andere partijen en al is het, dat ondanks de laatste verkiezingen achteruitgang werd ge constateerd, toch met taaie volharding moet worden doorgegaan. Want zij die niet weten wat ze willen en wat ze zijn, zoeken het dan by deze, dan bij geene party of persoon. Doch een groote kern van uitge sproken chr.-hist. personen is blyven be staan, die met God's hulp zal blijven be staan. De feestavond der schietvereeniging Prins Hendrik. In de groote zaal van de Vergulde Valk hield de schietvereeniging Prins Hendrik haar jaarlijksche prijsuitreiking Dinsdag avond, met den daaraan verbonden feest avond. In zijn welkomstwoord sprak de voorzit ter, de heer Joh. Dekker, er zijn leedwezen over uit, dat de beschermheer der vereeni- ging, burgemeester C. J. Eyma, door om standigheden verhinderd was dezen avond by te wonen Overgaande tot de prijsuitreiking, werd een bijzondere medaille uitgereikt aan den heer J. Broek, die den titel van meester- schutter verwierf. De eerste prijs voor de personeele baan werd behaald door den heer A. Buis, de eerste prijs voor de vrye baan door den heer J. Dekker. Voor het gezellige deel van dezen avond had het bestuur zich de medewerking ver zekerd van het gezelschap Leo van Norden uit Haarlem. Dit bleek een goede keuze te zijn, met uitstekende muziek en aardige voordrachten wist dit gezelschap de aanwe zigen te amuseeren. Voldaan over het ge boden" n'ng men om 2 uur huiswaarts. De najaarsverpleging van het zwakke kind. Meer en meer blijkt men het nut van de najaarsverpleging van het zwakke kind te gaan inzien. Het Centraal Genootschap noteerde in Oct. 3700 verpleegdagen meer dan verleden jaar, in November zal het aan tal van verleden jaar met minstens 9600 en in December met minstens 3600 dagen ovcr- trofen orden. Door deze toename zullen voor het eerst sinds het bestaan van het Centraal Genootschap in de maand November alle koloniehuizen met een volledige bezetting in exploitatie zijn. Het verplegend personeel bestaat thans uit 149 dames. Naar wij vernemen, kan tijdelijk 'n aantal geleidsters geplaatst worden, in den leeftijd van 19 tot 27 jaar. De voorkeur genieten verpleegsters, onderwijzeressen en zij, die bij de kinderverzorging werkzaam waren. Voorts zy, die diploma H.B.S. of Mulo be zitten. Werkverschaffing. Wij vernemen, dat deze gemeente een aantal werkloozen kan plaatsen by het centrale werkverschaffings-object „afgra ving van een gedeelte Westerdijk van de vier Noorderkoggen". Het ligt in de bedoeling de arbeiders per autobus te vervoeren. Geen volkstuintjes. Wij vernamen, dat zich slechts weinig gegadigden voor een perceeltje tuingrond aan den Slikkerdijk te Oudesluis hebben aangemeld, waardoor de mogelijkheid be staat dat niet tot uitgife van z.g. volks tuintjes zal worden overgegaan. Ziekenhuisverpleging. De vergadering van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging werd Dinsdagavond gehouden in het lokaal van den heer Jan sen. De voorzitter de heer C. Borst wees er op dat dit een buitengewone vergadering is. Het ledental is stabiel en de vereeniging doet veel nuttig werk. Daarvoor is echter ook veel geld noodig. De penningmeester deelde mede dat de financieele toestand van 1 Jan. tot 13 Nov. was als volgt: Ontvangsten 2088.82, uit gaven f 1919.30, kas veld op 13 November 169.07, op de Spaarbank 262.95, totaal 432.02. Er is echter nog te betalen aan ligkosten en vervoer 540. Er is nu een achteruitgang van 380.35. iHerna kwam het bestuursvoorstel ter sprake om 'n extra heffing van een halven omslag en aanvrage om subsidie aan de ge meente. De voorzitter zette een en ander uitéén Het aantal patiënten neemt van jaar tot jaar toe. Een subsidie van de gemeente hebben wij nog net aangevraagd. Zouden wij meer omslag vragen, dan krijgen wij leden, die dit niet meer kunnen betalen, zooals wij nu reeds enkelen hebben en waarvoor de ge meente betaald. Daarom geven wij de voor keur aan een subsdie-aanvraag. Uit de besprekingen bleek dat wanneer een halve omslag wordt geheven en 150 subsidie wordt aangevraagd men dit jaar hoont rond te komen. De vergadering ging na eenig debat met de voorstellen accoord. De heer Visser vroeg hoe het moet als de kas leeg is. Het bestuur heeft dit besproken en zal met voorstellen komen voor een andere contributieregeling. Verder vroeg de heer Visser of het be kend is. dat de vereeniging aanstonds een reservefonds moet bezitten. Komt het wetsontwerp er door dan is er vemlichting tot vorming van een reser vefonds. Psychometrische seance. Vanwege de afd. Alkmaar der Ned. Spiritisten Vereeniging Harmonia werd Maandagavond een spiritistische seance ge geven door mevr. Remmers v. d. Lans van Haarlem. De opkomst was bevredigend. Bij den aanvang hield de voorzitter der afdeeling Alkmaar, de heer Rus, een in leiding over de beteekenis van het spiri tisme, in het bijzonder de psychometrie, wijzende op het propagandistisch doel dat deze bijeenkomsten beoogen. Hierna heeft mevr. Remmers v. d. Lans door het in de hand nemen van ingeleverde voorwerpen verschillende intelligenties be schreven van overgegane personen, waarbij de meest frappante dingen werden verteld. Wat echter voor de een overtuigend is, blijkt dat nog lang niet te zijn voor den ander, wat ons bleek aan het slot van den avond, toen iemand zijn twijfel aan de waarheid van een en ander uitsprak op een nogal onaangename wijze. Het gebodene werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd en zal er stellig toe hebben bijgedragen, dat velen nader zijn gebracht tot de gedachte van het spiritisme. Bijeenkomst Vrouwen Vredesbond. Dinsdagavond hield bovengenoemde vereeniging in samenwerking met de af deeling Nieuwe Niedorp een bijeenkomst in de Prins Maurits. Een 150-tal dames en enkele heeren wa ren aanwezig. Na opening van de voorzitster zuster Kok, kregen wij allereerst te hooren een uitste kend voorgedragen anti-oorlogsverhaal van mevr. Van der Veen-Wilson uit Alkmaar. Daarna sprak mevr. van Ree uit Koog aan de Zaan, die in een rustig uitgesproken weloverwogen rede in het bijzonder wees op de plichten der ouders. Speciaal de moe ders bij de opvoeding hunner kinderen, wat betreft het standpunt tegenover de oorlog. Het is niet die of die dictator,, niet een bepaalde groep kapitalisten of wapen-fa brikanten. maar het is nog altijd de oor logsbereidheid van de moeder welke den oorlog mogelijk maakt. Met aandacht werd deze rede gevolgd, die aan het einde met een warm applaus werd beloond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een zestal aanwezigen gebruikt gemaakt. Mevr. Biesheuvel en mevr. Dekker zongen daarna op verdienstelijke wyze eenige lie deren. waarna de voorzitster met dank aan medewerksters en publiek deze bijeenkomst sloot. Maandagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude de tweede feestavond gehouden door het Co mité tot het organiseeren van Autotochten voor Ouden van Dagen Zuidscharwoude— Broek op Langendijk. De voorzitter, de heer J. Kramer, opende met een woord van welkom. Hierna werd het feestprogramma afge werkt. Allereeerst draaide dr. Wilmink de door hem verevaardigde film van den laatst gehouden autotocht af, welke met aandacht werd gevolgd en menigmaal aanleiding gaf tot een hartelijk gelach bij het een of ander humoristische tooneeltje. Deze film werd na de pauze nog eens ver toond, gevolgd door een mooie natuurfilm. Het verdere gedeelte van den avond werd opgeluisterd door zang en voordracht van verschillende Langendijker amateurs; de heer A. Schene uit Zuidscharwoude bracht eenige aardige zangnummers ten tooneele. Ook mevr. HopLangedijk en de heeren P. Kist en P. Lijm zetten hun beste beentje voor. In het bijzonder noemen wij nog de zang van mej. M. Kliffen uit Zuidscharwoude met haar mooie stem. Deze jonge zangeres be looft iets voor de toekomst. De heer Kramer kon aan het einde van dezen uitstekend geslaagden avond, waar van het batig saldo ten bate van den vol genden autotocht voor ouden van dagen komt, dan ook gewagen van een prachtigen feestavond. De medewerkenden, zangers en zangeressen en vooral ook dr. Wilmink, die de film heeft vervaardigd, dankte de voor zitter hartelijk voor hetgeen zy in het be lang van de ouden van dagen hebben ge daan. De S.D.V.C. De S.D.V.C. hield Dinsdagavond een druk bezochte vergadering in De Rustende Jager. De presidente, mej. A. Elzer, heette de aanwezigen welkom. Hierna was het woord aan „Roode Klan ken" uit Alkmaar, directeur de heer Horst. Het ensemble voldeed uitstekend. Piano, strijkinstrumenten en zang van het dames koor. Hierna was het woord aan de spreek ster, mevr. C. NederhorstPothuis van Am- saerdam. Spr. hield een rede over den toe stand in het buitenland. Het is thans voor de 26e maal, dat de vrouwen zich laten, hooren over alle landen. Helaas is dat niet overal mogelijk. In de landen waar de dic tatuur hoogty viert, met name Italië, Duitschland en Oostenrijk, is dit uitgeslo ten. De spreekster schilderde den onhoud- baren toestand in deze landen. Duizenden zyn óf vermoord óf onschadelijk gemaakt in de concentratiekampen. En in Spanje, waar een burgeroorlog woedt en Franco de wettige regeering bestookt en met alle mid delen tracht de overhand te krijgen, is het niet beter. Spr. bracht een eere-saluut voor die mannen en vrouwen, die moedig stand houden en het is onze plicht hen te steunen. Spreekster deed een boekje over de gruwe len in genoemde landen, waar zij, die het wagen een andere meening te verkondigen, worden afgemaakt, geestelijk en ook wel lichamelijk. En nu zegt men hier: Dat is in het buitenland en hier is het anders. De spreekster gaf dat toe, maar toch dienen we cp te passen, dat onze verkregen en zuur be vochten vrijheid niet wordt ontnomen. In afwisseling met Roode Klanken en zang werd een éénacter opgevoerd, getiteld „Maskerade*.. De handeling is op den Eer sten Mei. Er werd hartelijk gelachen en men was in gezellige sfeer, de prettige sfeer v erd verhoogd door de afwisseling van muziek en zang. Na een dankwoord aan allen, sloot de presidente den zoo goed ge slaagden vrouwendag. 3. In deze vredige eenzaamheid leven nog de laatste kabouters. Niemand weet van hun bestaan. Ze voelen zich zeer tevreden. Vroeger kwamen ze nog wel eens s nachts in de huizen der mensen, waar ze dan werkten om de mensen met hun arbeid te helpen. 4. Maar de mensen hebben nu ma chines die alles veel vlugger kunnen doen, en de kabouters hebben zich in de bos sen teruggetrokken. De kinderen weten haast niet meer dat er ooit kabouters heb ben bestaan. Doch in het oude geheimzin nige bos, in heel dikke holle bomen, u" nen ze nog steeds.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7