ANTI-JAPANSCHE GEZINDHEID. Rechtszaken JCetk 4 School £xuub m Juin Bouw £uchtvaact Jlcownciaal Tlieuws burgerbrug ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 New-York reageert snel op tal van gebeurtenissen in geheel de wereld. Sympathie voor China. De moord te Leek. ST. MAARTENSVLOTBRUG SCHOORL DERDE BLAD New York, 5 November 1937. Misschien bestaat er geen tweede stad in geheel Amerika, die na Washington zoo cosmopolitisch is en zulk een enorm percentage aan buitenlandsche belan gen heeft als New York, de grootste havenstad der wereld en het doorgangs portaal van de V. S. Waar anders zou een relletje plaats kunnen hebben van het naar beneden halen der swastika- vlag door communisten dan hier, waar de grootste Duitsche booten aan den wal liggen? En gebeurde het daar niet bij, dat een Joodsche rechercheur aan dek van de „Europa" zwaar gekwetst werd bij het verdedigen van die zelfde vlag? Dergelijke tegenstrijdigheden kunnen hier verwacht worden. Wat hebben wij al niet in den loop der jaren op dat ge bied meegemaakt! Vonden de troebelen in Ierland hier soms geen weerklank? Het nieuwe fascistische Italië? Het nieuwe Nazi-Duitschland? En nu in het laatste jaar Spanje en China, maar de gevolgen van de oorlogen in die beide landen zijn zoo ernstig en dreigen nog ernstiger te worden, dat het wel eens de moeite waard is die van naderbij te bekijken. Ik ga stilzwijgend al het geharrewar van demonstraties en betoogingen en relletjes pro en anti voorbij, meestal pro-Madrid en pro-Nanking, terwijl de anti's zeer zeker wel in een groot aantal te vinden zijn, maar slechts zelden van zich laten hooren. De eenige, die zich openlijk voor Franco uit sprak, was de tragische ex-kroonprins van Spanje, die als Graaf van Cavadonga peper dure auto's aan de society probeerde te ver- koopen, echtelijke ruzie had met zijn Cu- baansche vrouwen en van de eene haemo- philia-aanval in den anderen vieL Die protes teerde heftig en herhaaldelijk tegen het feit, dat de Amerikaansche pers generaal Franco en zijn partygenooten „Rebels" of oproerlingen blijft noemen, terwijl hij den naam „nationalisten" voorstelde. Er zijn heel andere dingen te vermelden, die niet zoo aan de oppervlakte komen en niet met groote opschriften in de kranten staan. Sinds het laatste jaar wordt de New York- sche politie overstelpt met aangiften van diefstal van riooldeksels, tuinhekken, kort om alles wat er aan metaal te vinden is. En geen wonder, de prijzen voor oud metaal zijn als vuurpijlen naar boven gegaan, sinds Japan een ongeëvenaarde opkoopcampagne begonnen is. De stad New York levert alleen reeds 1.500.000 ton metaalafval per jaar op, dat grootendeels naar Japan gaat, omdat China en Spanje geen hoogovens hebben. Pas onlangs zijn er concurrenten op deze markt bekomen en wel Italië in geringer mate dan Engeland, dat nu ernst gaat ma ken van zijn bewapening. Zes millioen ton afval van metaal wordt per jaar door Ame rika geëxporteerd en de Japanners zijn al jaren de beste klanten geweest. Maar let nu op! In de laatste zes maanden heeft Japan zoo goed als geen bestellingen meer gedaan. Wat beteekent dit? Trek uw eigen conclusies. Wijst het op iets? Laten wij eenige andere import- en export-artikelen bekijken, welk een weerslag die op New York hebben. Kurk komt niet meer uit Spanje, maar voor 80 uit Portugal en is 40 duur der. Merkt de New Yorksche wijndrin ker dat niet op den duur? Natuurlijke zijde voor de dameskousen, waarzonder de Amerikaansche dames het eenvou dig niet kunnen stellen, komt uit Japan en er is nog maar voorraad voor twee maanden. Tung-olie uit China, noodig voor verf en vernis, is al de helft duur der geworden, terwijl de fabrikanten lijnzaadolie zullen moeten gebruiken, wanneer de voorraad tung over zes maanden op is. Ephedrine, een nood zakelijk bestanddeel van verkoudheids- middelen, komt uit Mandsjoerije en de prijs is al sterk gestegen. Japan over stroomt Amerika met goedkoop speel goed, dat in de „5 en 10 cents"-winkels te vinden is. Duizenden, misschien wel millioenen arme Amerikaansche kinde ren zullen het dit jaar met Kerstmis zonder cadeautjes moeten doen, omdat de verschepingen uit Japan de laatste drie maanden zoo goed als stilstaan. Vecht New York mede? Zeker! Ongeveer 800 jonge mannen, waarvan het grootste deel in Spanje zit en een handjevol als vlie ger in China meedoet. Maar dollars vechten nog veel harder mee en sinds Japan de vijandelijkheden in China opende, zond New York ruim 1.050.000 dollar naar Nanking en generaal Tsjang Kai Tsjek, terwijl sinds Mei van dit jaar al 630.000 dollar opgehaald en naar beide zijden in Spanje gestuurd werd. Zeventien maanden geleden onderhielden de American Export en de Garcia Diaz stoomvaartlijnen geregelde verbinding met Spaansche havens. Dat is opgehouden, pre cies als de Dollar Lijn niet meer van New York op Sjanghai vaart. Merken de New Yorksche cargadoors en bootwerkers zoo iets soms niet? Er zijn zelfs van allerlei op stootjes geweest, wanneer bootwerkers wei gerden een schip te laden, dat metaal of oorlogsmateriaal naar Japan zou vervoeren en schepelingen hebben geweigerd zulke booten te bemannen. Waar vroeger 800 con sulaire facturen per maand voor China nu den uitgeschreven, bedraagt het aantal nu hoogstens tien. Het departement van han del te Washington deelt mede, dat de export naar Spanje met 47.8 afgenomen is en de import van dat land naar Amerika met 7 Films uit Spanje als van onzen landge noot Joris Ivens en uit China, opgenomen door de film reporters van de groote Ame rikaansche maatschappijen, trekken weken achtereen uitverkochte zalen. De foto's, die de kranten publiceeren, zijn zoo goed als alleen anti-Japansch en voor het overgroote deel anti-Franco. Wel wordt herhaaldelijk gewaarschuwd en gewezen op hetzelfde soort propaganda, dat Amerika in 1917 in den grooWl oorlog sleepte, maar doeltref fende tegenmaatregelen zijn er nog niet ge troffen. Volgens de laatste berichten is een groote groep vooraanstaande Japanners naar hier gekomen om Amerika in te lichten DE EGMONDSCHE BINNENZEEWEG. Maandag 22 Nov. a.s. zal de Hooge Raad in cassatie uitspraak doen over 't vonnis van den kantonrechter te Alkmaar dd. 2 Juli 1937, waarbij een wandelaar uit Egmondbinnen veroordeeld werd, omdat hij, bij 't verblijf in de duinen aldaar, niet in 't bezit was van de vereischte wandelkaart van de provincie Noordhol land, aan wie de duinen te Egmondbinnen in eigendom toebehooren. Genoemde wandelaar beweerde toen op een openbaren weg te loopen, hetgeen de provincie niet erkende. Gerechtelijk wilde men nu doen vast stellen of de weg openbaar is of niet. De kantonrechter te Alkmaar veroor deelde den wandelaar en verwierp daar mede de openbaarheid. Maandag 22 Nov. 1937 zal de Hooge Raad in hoogste instan tie uitspraak doen. Als eerste getuige, tevens deskundige, wordt gehoord dokter C. W. G. Mieremet, gerechtelijk geneesheer te Groningen, die de sectie heeft verricht. Hij verklaart, dat de uiteindelijke oorzaak van den dood hartverlamming is geweest. Reijntjes leed aan een hartkwaal. Mr. Vis vraagt den deskundige, of, het waarschijnlijk is, dat de dood is ingetreden door een grooten schrik. De president wil deze vraag liever opschorten tot na het verhoor van den verdachte. Op de verklaringen van een viertal politieagenten, die het eerste onderzoek naar den moord hebben ingesteld, wordt voorloopig niet verder ingegaan. De com missaris van politie te Groningen, de heer S. M. Molenaar, heeft het onderzoek als deskundige geleid. Het bleek hem, dat de daders aan den achterkant de woning binnen kwam, na eerst over een sloot te zijn gesprongen. Blijkbaar zijn zij met een valsche sleutel de woning binien gekomen. De toegangsdeur naar de keuken was geforceerd. Het bed, waarop Reijntjes sliep, bevond zich achter een tafel, zoodat het niet direct gezien was. De linkerpols van het slachtoffer was stevig aan het ledikant gebonden, de rechter pols maar vluchtig. Op het slachtoffer waren eenige kussens los opgestapeld, ook op het hoofd, doch niet zoo, dat het waarschijnlijk is, dat Reijntjes den verstikkingsdood is gestor ven. Bij een onderzoek door het huis bleek, dat de inbrekers verschillende kasten en laden hadden opengebroken, op den grond vond men een groot aantal afgebroken lucifers. Behandeling in hooger beroep. Voor het gerechtshof te Leeuwarden stonder hedenmorgen in hooger beroep terecht Cornelis Trouw, 31 jaar, Wil lem de Boer, 41 jaar, beiden exploitant van een waschinrichting te Groningen en Wietse van Duinen, 30 jaar, beton werker te Hoogkerk, allen thans gedeti neerd. Zij worden er van verdacht zich in den nacht van 1 op 2 December van het vorige jaar toegang te hebben verschaft tot de woning van Cornelis H. Reijntjes en in een daaraan grenzenden winkel in gebruik van Engbert Reijntjes te Leek. Trouw moet zich daarvoor hebben voor zien van een valschen sleutel, waarmee hij een slot van een bij het perceel behooren- de staldeur heeft geopend. Het drietal is toen naar binnen geslopen en heeft in den stal het tijdstip afgewacht waarop eerstge noemde Reijntjes zich naar bed begaf. Toen dit oogenblik was aangebroken, hebben zij gedrieën de deur naar een keuken, welke tevens diende als slaapvertrek, geforceerd. Zoodoende was voor hen de toegang naar het verdere gedeelte van de woning er. den winkel vrij, waarvan zij een dankbaar ge bruik maakten. Uit een secretaire, staande in de woonkamer hebben zij eenige bankbil jetten ontvreemd en eenig zilvergeld, in totaal ongeveer 1000, terwijl tevens een hoeveelheid kleingeld uit een winkellade van hun gading was. Verdachte Trouw schijnt zoo'n beetje als aanvoerder van de expeditie te hebben gefungeerd, want hem is ten laste gelegd, dat hij met een steekbei- omtrent het standpunt van Japan. Naar verluidt, zou de politie in San Francisco er bij te pas hebben moeten komen om deze bezoekers ongemolesteerd van boord te ha len. Wat een boycot van Japansche artikelen betreft, moet Amerika voorzichtig zijn, aan gezien Japan voor 60 millioen meer van Amerika betrekt dan andersom en Japan de beste katoenklant van de geheele wereld is. Grappig genoeg zouden de dames Japan den grootsten slag kunnen toedienen door te weigeren zijden kousen en dessous te koo- pen, maar of het daar ooit toe komen zal? Dezer dagen liepen vijf communistische jonge dames in katoenen kousen te posten voor het Japansche consulaat, maar dat zal niet veel helpen. Er zullen nog heel wat bommen op de Chineesche burgerbevolking moeten vallen, voor de Amerikaanschen er toe zullen overgaan zich met rayon of ka toen tevreden te stellen! In New York en trouwens in heel Amerika oefenen massa's Chineezen het eerzame bedrijf van wasch- baas uit. Zij doen hun werk goed en goed koop, waarvan het laatste een zeer voor name factor is. Zelfs de Chineezen van Amerika kunnen van een paar dubbeltjes per dag leven en slapen op een matje onder hun strijktafel. Tegenwoordig vinden de klanten bij hun schoone wasch een pamflet ingepakt onder den titel: „Laat den Japan- schen aanval op China ophouden! Een bood schap aan het Amerikaansche volk". Ik vraag nogmaals: Vecht New York mee of niet? tel verscheidene laden en de secretaire heeft opengebroken, terwijl de beide anderen hem met brandende lucifers lylichtten. Zoo zon der meer heeft de inbraak zich echter niet voltrokken, want Cornelis Reijntjes, die wakker was geworden, maakte aanstalten om de werkzaamheden van het drietal te verhinderen. Hij wendde pogingen aan om het bed te verlaten, maar is niet verder dan de rand gekomen. Toen het zoo ver was, hebben de drie inbrekers hem aangepakt en achterover in het bed terug geworpen, hem daarna gebonden en hem een kussen over het hoofd geworpen. Hij kon zich van dit beddegoed niet bevrijden, omdat hy ook aan de stijlen van zijn ledikant was ge bonden. Het gevolg is geweest, dat Reijntjes niet of althans heel moeilijk kon ademhalen en hy door verstikking of hartverlamming direct daarop is gestorven. Het drietal heeft 17 Juni voor de Groninger rechtbank te recht gestaar. en is by vonnis van 24 Juni wegens diefstal met geweldpleging veroor deeld. Trouw tot tien jaren, de Boer tot tien jaren en van Duinen tot acht jaren ge vangenisstraf. Er zijn in deze zaak 12 getuigen en drie deskundigen gedagvaard. EEN PENSION VAN STANDING. Marine-kok is nog geen vice-admiraal. Een Amsterdamsch echtpaar van mid delbaren leeftijd nam gisteren in de ver- dachtenbank plaats om zich te verantwoor den wegens flesschentrekkerij. Zij dreven een pension in de Nicolaas Maesstraat, een pension van „standing", dat aanvankelijk vrij goed beklant was. Aan de leiding bleek echter het een en ander te ontbreken, de inkomsten bleven verre be neden de uitgaven. Het echtpaar verstond niet de kunst de tering naar de nering te zetten. De schulden stapelden zich op, doch de aankoopen werden er niet minder om. Alles werd immers op de rekening geschre ven en de leveranciers konden wachten. Toen het pension in de Nic. Maesstraat, dat vooral door meisjes-studenten werd be woond, misging, verhuisde het echtpaar naar de Haringvlietstraat. Zij huurden twee per- ceelen voor een bedrag van 3600 per jaar. Het spelletje begon opnieuw. De tuinaan leg kostte 400 op de rekening; de kost bare inrichting verslond schatten op de rekening; kleeien, drank, sigaren werden op rekening gekocht; een meubelzaak had een vordering van f 2000, een sigarenwin kelier kreeg nog 200, een slager 1800, een poelier 800 De dagvaarding be vatte slechts een bloemlezing van de schul den. Uit het politieonderzoek bleek, dat bijna een verhuiswagen met goederen was be leend bij de bank van leening: meer dan 175 panden waren niet gelost en door de bank verkocht. Het reclasseeringsrapport luidde niet bij zonder gunstig. De vrouw, de dochter van een kok bij de marine gaf zich gaarne uit voor de dochter van een vice-admiraal. Zoo wel zij als haar man leefden verre boven hun stand. Geen oogenblik aldus het rap port hadden zijn medelijden met hun slachtoffers. Ook drankmisbruik speelt in dit geval een belanrijke roL Ongehoord groote hoeveelheden alcohol kochten zij op rekening. De officier van justitie mr. H. A. Wassen- berh zeide in zijn requisitoir, dat men van ieder fatsoenlijk menschen mag eischen, dat hij de tering naar de nering zet. Deze menschen hebben zich daar geen moment aan gestoord. Zy zaten aan een welvoorzie- nen disch, dronken champagne en meneer rookte sigaren van 6r cent. Er werd roeke loos op los geleefd. Ik heb aldus de offi cier verschillende zwendelzaken behan deld, dit is er ook een en nog wel van een gemeene soort. De man verwijt nu zelfs zijn tachtigjarige moeder, die reeds 30.000 heeft betaald, dat zij niet meer geld heeft gefour neerd. Deze menschen mogen wel eens aan Vondel's vers denken: „De kleine treedt op 't kleed alleen, de groote treedt op 't hert". Van schuldbesef of berouw is geen sprake. Spreker requireerde tegen beide verdachten negen maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. K. L. T. Kerssemakers, pleitte op juridische gronden vrijspraak, subs. drong hy aan op een voorwaardelijke straf. Vonnis 1 Dec. Bij den consulent is bericht ingeko men, dat het beroep naar de herv. gemeente te Egmond-Binnen c.a. door den heer C. J. Rasch, candidaat tot den H.D., is aangeno men. DE LANGENDUKER GR OENTENVEILIN GEN. Het was in de afgeloopen week weer geen druk handelsverkeer op de Langen- dijker veilingen. Er was over het algemeen een zeer geringe aanvoer, terwijl in de prijzen weinig verandering viel te consta- teeren. Ten aanzien van de gele kool kunnen wij geen vroolijke mededeelingen doen. De prijzen zijn zeer laag, terwijl een belang rijk gedeelte van den aanvoer niet eens den minimumprijs van 1 per 100 K.G. kan halen en doordraait. De mooiste partijen noteerden tot 1.30 en een enkel keertje tot 1.40 per 100 K.G. De witte kool voor zuurkool, waarvan de arnvoeren u'teraard gering zijn, het seizoen geraakt hiervoor voorbij, bracht meestal niet meer op dan 0.800.90 per 100 K.g. Enkele heele goede partijen noteerden wel eens tot 1.10. Andere, van minder goede kwaliteit, of klein van stuk draaiden door en werden verkocht als veevoer. De Deen- sche witte kool is eveneens niet zoo graag als in het begin. Er komen zoo langzamer hand meerdere partijen ter veiling en de prijzen dalen. De hoogste noteeringen waren te Broek op Langendijk tot 1.40 per 100 K.G., doch het gaat meestal om 1 en iets daar boven. De kleine Deentjes werden verhandeld vanaf 0.80. Herfstdenen voor zuurkool brachten voornamelijk 1f 1.10 op. De roode kool was weinig veranderd. De eerste kwaliteit noteerden tot 33.20 maximum voor de mooiste partijen; meestal echter was het niet hooger dan 2.80. Het blijft momenteel nog steeds zoo, dat de middelsoort en grootere kool hoogere prijzen opbrengt dan de kleine. Voor de tweede kwaliteit en de afwijkende wordt natuurlijk minder betaald. Sommige partijen, afwij kend, gaan voor 1, andere noteeren tot 2 per 100 K.G., naar gelang de kwaliteit. Groene kool gaat voor zeer afwisselende prijzen van de hand. De mooiste kunnen het tot 2.30—2.40 brengen. De overige gaan weg voor 1.30 en iets meer. De kwa liteit en het soort spelen en groote rol en er zijn nog al wat soorten. Bloemkool bracht weer geen hooge prijzen op, in de afge loopen week. De eerste soorts verkocht men voornamelijk voor 45.505.60 en een heel enkel keertje tot 6 per 100 stuks. Er gingen er echter ook nog beneden 4, Za terdag zelfs van 1.50f 2.50. Tweede soort noteerde vanaf den minimumprijs van 1.50. Uien werd te Noordscharwoude in zeer geringe hoeveelheden verhandeld. Er kwam weinig ter markt. Hoewel te Broek op Lan gendijk ook geen overdadige aanvoer kwam werd er toch heel wat meer verkocht. De prijzen zijn in de afgeloopen week weer een weinig opgeloopen. Van beneden 7 stegen ze tot 7.507.90, terwijl een enkel par tijtje de 8 passeerde. De grove uien liepen ook op, zij het niet in die mate als de mid delsoort. De groven waren eerst hooger in prijs dan de andere sorteering, doch ten slotte bleven ze een paar dubbeltjes er be neden. Drielingen gingen iets omhoog, zij het niet veel. De hoogste noteeringen waren tot 6.106.20. Nep werd verhandeld voor 6.907.60. Peen ging voor het grootste deel van de hand voor 1.80 2.20. Een enkel partijtje bracht iets minder op. Rammenas bleef zeer goedkoop: 1 per 100 K.G. Andijvie is vrijwel niet te ver- koopen. Enkele partijen gaan naar de fa brieken, de rest draait door. Snijboonen brachten van 2026 per 100 K.G. op; spercieboonen 13.40. Druiven, Frankenthalers waren iets ge stegen. Tot 33.60 noteerden wij hiervoor. Alicante, begonnen met 1617, brach ten later 1822 op. Witte druiven be taalde men met 2532. Kroten zijn weer op het oude nivau ge komen. Voor de mooiste werd tot 3 en 3.30 betaald. De groote bieten gingen vanaf 1.30. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: uitreis: Torenvalk te Rangoon, Reiger te Alexandrië en Valk te Bandoeng; thuisreis: Oehoe te Athene en Buizerd te Rangoon. Hedenmorgen te 6.55 uur is van Schiphol het Indiëvliegtuig PH-ALP Pelikaan gezag voerder Smirnoff, vertrokken. Meegenomen werd 73 K.g. vracht, 446 K.g. briefpost, en 22 K.g. HET VLIEGTUIGONGELUK BIJ OOSTENDE. Familieleden in de rouwkamer. Woensdagavond om 19.40 uur zijn .net de mailboot prinses Astrid te Oostende aange komen de prins en de prinses van Hessen, die het stoffelijk overschot hunner zoo jammerlijk omgekomen familieleden wil den begroeten. Op de kade bevonden zich de prins van Baden, de heer Baels, gouverneur der pro vincie en de Duitsche gezant te Brussel. Het gezelschap begaf zich aan boord om den prins en de prinses van Hessen te be groeten. Vervolgens begaf men zich per auto naar het ziekenhuis van Oostende. De bezoekers werden by het ziekenhuis opgewachtljdoor leden van het parket, den burgemeester van Oostende en afgevaardig den van de Sabena. Geruimen tijd vertoefde de familie ln de rouwkamer, waar de opgebaarde kisten als het ware bedolven zijn onder kransen en bloemstukken. Het gemeentebestuur van Oostende heeft op elk der elf baren een krans doen leggen, gevormd door chrysanthen, die door strik ken in de stadskleuren zijn samengebonden. Om half tien heeft de adjudant van prins Karei, den graaf van Vlaanderen, het stof felijk overschot der slachtoffers begroet. 1 DE NIEUWE ZEPPELIN L.Z. 130. De nieuwe Zeppelin LZ. 130 welke op het oogenblik wordt gebouwd en waarvoor he lium zal worden gebruikt, zal laat in het voorjaar van 1938 gereed komen. Op het oogenblik worden de stalen cylin- ders gemaakt, waarin het helium van de Ver. Staten naar Duitschland zal worden ge bracht, zoodra zy gereed zullen zijn, zullen zij naar de Ver. Staten worden gezonden, om te worden gevuld. Het luchtschip zou oorspronkelijk in het najaar van 1937 gereed gekomen zijn doch het vaartuig moest worden omgebouwd voor het gebruik van helium. Het oude lucht schip Graf Zeppelin zal te Frankfurt ara Main als een „museumstuk" worden be waard, aangezien het te duur zou komen het geschikt te maken voor het gebruik van helium. Tentoonstelling handwerken. Te Burgerbrug werd in lokaal Schrie- ken een tentoonstelling van handwerken gehouden van de plaatselijke handwerk- vereeniging „T.O.P.", waarvoor veel belang stelling bleek te bestaan. Ter opluistering waren een groot aantal fraaie werkstukken ingezonden, terwijl bovendien talrijke ten bate van de vereeni- ging ziekenhuisverpleging te verloten hand werken waren tentoongesteld. Van de diverse attracties, als kegelspel, ballenspel enz. yerd druk gebruik gemaakt. Nutsavond. In het lokaal Homan te St. Maartens- vlotbrug alhier werd een z.g. nutsavond ge houden van de plaatselijke vereeniging „Nut en Genoegen", waarbij de tooneelver- vereeniging „V. O. P." uit Warmenhuizen haar medewerking verleende door opvoe ring van het tooneelstuk „Bergafwaarts". Het mooie stuk werd door de tooneelver- eeniging uitstekend vertolkt en de talrijke aanwezigen hebben volop van het vlotte spel genoten. Aan het einde van het stuk werd „V-O P." dan ook met een daverend applaus be loond. Tot slot werd een gezellig bal gehouden. Ouderavond. Gisteravond hield de Oudercommis sie van de openbare lagere school in het dorp Schoorl haar eersten ouderavond in het winterseizoen. Zooals gebruikelijk worden deze avonden gehouden in een der lokalen van de school en de ouders nemen zij het ook vaak met eenige moeite plaats in de banken, waar in op den dag hunne kinderen zitten. Het hoofd der school, de heer P. J. C. Maars, heette namens de oudercommissie de aanwezigen ouders welkom, terwijl hij in het bijzonder een woord van welkom toe riep aan den spreker van dezen avond, den heer J. Duinker, waarnemend directeur van de meisjesschool te Bergen. Gok dankte spr. den heer Fl. Schermer, loco-burgemeester voor diens tegenwoor digheid en deelde mede, dat de burgemees ter hem bericht had verhinderd te zijn de zen avond by te wonen. Spr. vond het jammer, dat de plotseling ingevallen kou, een grootere opkomst van de ouders niet mogelijk maakte. De heer Maars deelde vervolgens mede, dat in plaats van mevr. Jansen-Breevaart en de heer Swaan, mevr. Haasbroek-Leven dig en de heer Leijsen tot leden der ouder commissie gekozen waren. Spr. zeide voorts, dat de schoolreisjes een batig saldo hadden opgeleverd, daar de reis door de oudere leerlingen gemaakt zoo was samengesteld, dat zij minder dan vorige ja ren kostte. De inzameling ten bate van het Sint Ni- colaasfeest der kinderen, was dit jaar be langrijk lager dan vorige jaren. Spr. wekte de aanwezige ouders op aan het welslagen van dit voor de kinderen toch altijd zoo vroolijke feest mede te werken. Ten aanzien van de medewerking door de Oudercommissie aan het gemeentebe stuur verzocht, voor de verkrijging van schoeisel en kleeding voor enkele kinderen, merkte spr. op, dat van het gemeentebe stuur bericht was ingekomen, dat de finan ciën der gemeente een dergelijke uitgave niet gedoogden. Spr. zou het op prijs stellen indien de heer Schermer de verstrekking van klee ding en schoeisel in enkele gevallen zou willen bevorderen. De heer Maars gaf hierna het woord aan den heer Duinker voor het houden van zijn causerie, welke tot onderwerp had: Onwaar heid spreken van kinderen". De heer Duinker ving zijn lezing aan met het geven van een definitie van het begrip opvoeding. Opvoeding is, zoo zeide spr., het geven van leiding aan de lichamelijke ver standelijke en geestelijke groei van de kin deren. Dit nu is het moderne begrip. Vroeger werd, naar spr. zeide, te weinig rekening gehouden met den aanleg van het kind en hield men meer van een dwang systeem. Het huidige begrip opvoeding maakt de taak voor den opvoeder wel zeer veel moei lijker, daarby is het noodzakelijk, dat de opvoeder naast de liefde voor het kind be schikt over veel tact en geduld.' Doch daarbij is het noodzakelijk, dat de opvoeder eenige, zij het ook zeer geringe kennis, heeft van de psychologie van het kind. Indien dit ontbreekt, ontstaan naar spr. meening conflicten, welke de kinderziel vaak te belangrijk kwetsen. Spr. nam echter stelling tegen de z.g. vrije opvoeding van het kind, daar deze maar al te vaak tot te groote excessen kan leiden. De heer Duinker gaf dan het onderscheid aan tusschen „onwaarheid spreken" en „jok ken", het laatste geschiedt bewust met

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9