Helder-Alkm. Boys 0-6. Om het wereldkampioenschap» Om het kampioenschap Ancre-Cadre 45 2. zeer zuiver m en zorgde alzoo voor den gelijkmaker. (22). De resteerende drie minuten verliepen onder hoogspanning. Alcmaria was nog niet tevreden. Nog twee keer moest Dijkstra reddend optreden en het was aan zijn kalmte te danken, dat Z. F. C. «tand kon houden. Een Alcmaria-zege zou echter te mooi geweest zijn. De elftallen waren: Alcmaria: Keuris Burger Koning de Grand Gerritse Helderman v. d. Pol Schaaper Keppel v. Wieringen Hamstra O De Boer Hottentot Tel v. Marle Bakker Bakker v. *t Kaar Biljet Dil Doets Dijkstra Z. F. C. Bij Alcmaria werd Gerritse door Stelma, bij Z. F. C. Biljet door Rep tijdens den wedstrijd vervangen. De Alkmaarsche Boys met spil Hartog als uitblinker in top vorm. Het bewuste „Heider- systeem" faalt enleidt tot een débacle. Ongetwijfeld geen enkele toeschou wer bij de ontmoeting HelderAlk maarsche Boys zal bij de rust vermoed hebben, dat de kaasmenschen zulk een eclatante zege zouden behalen. Weliswaar hadden de rood-witten juist nog een 10 voorsprong weten te behalen en inmiddels reeds de zon en wind-nadeelen, alsmede de verwer king van het slechtste doelgebied, ge accepteerd; velen toch hadden gedacht, dat de withemden ook nog iets anders in hun mars hadden en dit na de thee eens zouden demonstreeren. De Heldernaren troffen het niet, dat de Boys die ook vóór de rust een verdien stelijke partij hadden laten zien zich zelf na de thee ongetwijfeld hebben overtroffen Daarbij kwam nog dat de gastheeren hun systeem moesten vaarwel zeggen om den 0—2 achterstand te kunnen verwerken en de Boys op zéér taktische wijze van deze wijziging profiteerden en de score plotse ling hooger hadden kunnen maken dan vrijwel werd verwacht De Boys in topvorm Zelden zagen we de Boys en in het bijzonder de verdediging zoo in topvorm. Een leeuwenaandeel in dit succes had zeer zeker de Alkmaarsche halflinie. Noemen we allereerst den spil Hartog. die vrijwel den geheelen wedstrijd het middenveld op zulk een voortreffelijke wij ze beheerschte, dat het een lust voor oogen was. Naast zijn goede steunen aan de voor hoede en z'n prachtig spel-openen, wist hij maar al te vaak de anders zoo gevaarlijke Helder-aanvallen in de kiem te smoren, en de wijze, waarop hij den leider van den Helder-aanval „schaak-mat" zette, is boven allen lof verheven. Het was fenomenaal! Daarnaast kunnen we in één adem noe men de beide kanthalfs, die het als een eer mogen beschouwen, den anders zoo gevaar lijken Helder-aanval, ook nog „vleugel lam" te hebben gelegd. En kwamen de withemden dan nog eens door dezen muur heen, dan stuitten ze op een backlinie, die in soliditeit niets voor de halflinie onder deed. Slikker was als van ouds en Pater bevestigde den goeden roep, die er van zijn optreden in Assendelft, was uitgegaan. Hij deed de dingen rustig en met een ongeken de zekerheid. Zoo kon het gebeuren dat doelman v. d Horst in zijn geblokkeerd heiligdom niet bepaald veel en zeer moeilijk werk te verwerken kreeg. De enkele harde schoten van Kiesewetter op verren afstand wist hij goed te stoppen, alsmede eenige listige balletjes en de diverse corners, voor zoover hij er nog aan te pas moest komen. Wat hij echter deed, dat deed hij goed. De Alkmaarsche aanval, is een mooie verrassing geweest. Ook nu waren de beide vleugelspelers weer gevaarlijk en goed op dreef, terwijl Indri zich ook nu weer steeds prachtig vrij opstelde of vry liep. Op han dige wijze nam hij 'n paar doelpunten voor z'n rekening. En daarachter stonden een paar binnen- spelers, die zeer nuttig en verdienstelijk werk hebben verncht. Indirect waren ze steeds een goede schakel tusschen halflinie en aanval, terwijl ze voor het vijandelijk doel present waren, als dit noodig bleek te zijn. Schenke zag z'n harde werken met een tweetal doelpunten het eerste was bijzonder fraai beloond. Zoo zagen we de Boys, niet alleen met een goede technieck, een zéér goede taktiek en een tempo-meerderheid,we zagen tevens alle spelers, bezield met een ongekend élan. We zagen de Boys op z'n best! Wat te zeggen van Helder? Het is er de wedstrijd niet naar, om een oordeel over de withemden te vellen. Voor de rust speelden ze geen onaardige partij, bleek de defensie tamelijk hecht te zijn en noteerden we eenige harde schoten van Kiesewetter, waarmede hij nu niet bepaald gelukkig was. Na de thee was het met de withemden hopeloos mis en brachten zij er niet veel meer van terecht. We hopen, dat we de withemden bij de return-wedstrijd aan den Westerweg in betere conditie zullen zien, om hun ver richtingen opnieuw onder de loupe te ne men. Het systeem, dat faalde. Het was ons voldoende bekend, dat dQ Helder-ploeg het bewuste systeem van „stopper-spil" speelde. Het was dit sy steem, dat Alkmaarsche doelpunten aan vankelijk voorkwam, al willen we niet verhelen, dat de rood-witten enkele goede kansen onbenut hebben gelaten. Het was echter ook dit systeem, dat wei nig kracht aan den witten aanval gaf daarbij kwam tevens nog dat Hartog, den verbin- dings-schakel Kiesewetter vrijwel geheel had uitgeschakeld. Ondanks het stugge verdedigen zagen de Boys mede in verband met hun verras senden aanval toch kans een 02 voor sprong te nemen. Toen pas voelden de gast heeren, dat ook zij doelpunten moesten ma ken en... zoo werd plotseling het systeem losgelaten, terwijl de kaasmenschen zich gewillig ietwat in de verdediging lieten dringen. Het was tijdens dit kelder-offen sief', dat nu Indri prachtig door de „losse" Helder-verdediging kon heen breken en den voorsprong kon vergrooten. 3 doelpunten in vier minuten. Nog voor Helder zich kon herstellen, maakte de Grand er ruim een minuut later 04 van en even later Schenke met een pracht schot 05. Zoo wist de taktiek te zegevieren. Uit den wedstrijd nog enkele grepen; Het begin liet goede wederzijdsche aanvallen zien, die meestal goed werden afgeslagen. Een merkwaardig verschijnsel was het, dat eerst na eenigen tijd beide ploegen wat nerveus begonnen te spelen. Vond dit z'n oorzaak in het uit blijven van de doelpunten? Heeft Kiesewetter al eens eenige malen over of naast het Boys-doel geschoten, ter wijl v. d. Horst de goed gerichte schoten onschadelijk maakt, aan den anderen kant zien we Mulders zeer goed inkoppen, dochstaat Indri buitenspel. Een mooie kans gaat eenmaal verloren, als deze beide spelers recht voor doel elkander hinderen. Eenmaal heeft Kenter over geluk niet te klagen, als hij het leder niet voldoende kan wegwerken en dit juist over getipt wordt Wederzijdsche corners worden naar behoo- ren weggewerkt en bij een gevaarlijk mo ment voor het Boys-doel redt Slikker op keurige wijze. I Dan breekt Schenke over rechts door, een geweldig hard schot, dat Kenter echter over stompt De door Indri goed genomen corner kopt Mulders goed in, doch weer kan Kenter net het leder bemachtigen. Nog vier minuten zijn voor de rust te spelen, als de Grand keurig doorbreekt en met een harden schuiver het doel treft 01 Wederzijdsche heftige aanvallen volgen en dan breekt de rust aan. Als van Eerden een gevaarlijke aanval mooi onschadelijk heeft gemaakt en het spel slechts 6 minuten oud is, maakt Smit een fout, die de Grand en Indri mooi afstraffen en waarbij laatstgenoemde Kenter geen kans geeft, 02. Langzaam verplaatst het spel zich naar de Alkmaarsche helft, doch de rood-witten weerstaan den druk goed. Indri zwenkt ge heel naar rechts af, komt in het bezit van den bal, een renKenter loopt uit, doch de mooi ingezonden bal gaat langs hem in het verlaten doel en de Boys hebben na 20 minuten hun voorsprong vergroot, 03. Meteen profiteert de Grand van een mis verstand en t is 04. De Boys die het offensief hadden her nomen komen steeds terug en enkele mi nuten later maakt Schenke er 05 van. Wel stelt Helder alles in het werk, doch de rood-witten zijn ongenaakbaar. Als ten slotte de Grand in buitenspelpositie het leder krijgt zet hij scherp voor en Schenke plaatst het leder in, de stand op 06 brengend. Zonder wijziging komt dan het einde. Ook scheidsrechter Melkman had geen ge lukkige dag. Hij kon blijkbaar het tempo niet volgen. De ploegen hadden zich als volgt opge steld: Helder. Kenter Smit de Jongh Trap Hoebe Quant Kiesewetter Bijl Godschalk Beekhoven Wieren de Grand Mulders Indri Schenke Goudsblom v. Eerden Hartog Brouwer Slikker Pater v. d. Horst A1 k m. B o y s DE ENGELSCHE LEAGUE De uitslagen van de Zaterdag in de En gelsche league gespeelde voetbalwedstrijden luiden: Eerste afdeeling: Birmingham Wolverhampton Wanderers Charlton AthleticArsenal ChelseaManchester City Grimsby TownBrentford Leeds UnitedBolton Wanderers LiverpoolHundersfield Town MiddlesboroughLeicester City PortsmouthDerby County Preston North EndBlackpool Stoke CitySunderland West Bromwich AlbionEverton Tweede afdeeling: BarnsleySwansea Town BurnleySouthampton BuryBlackburn Rovers Coventry City Sheffield Wednesday Luton TownChesterfield Manchester UnitedAston Villa Newcastle United Plymouth Argyle 31 Nottingham ForestFulham 01 Sheffield UnitedBradford 31 Stockport CountryNorwich City 11 Tottenham Hotspur West Ham United 20 37. 38. 39. 40. 2—2 0—3 2—2 0—1 1—1 0—1 4—2 4—0 2—0 0—0 3—1 2—0 4—0 2—1 0—1 1—1 3—1 Schaken. De negentiende partij remise. In een .uitverkochte" zaal van het Philips-ontspanningsgebouw ving Zater dagmiddag de negentiende partij aan om het wereldkampioenschap schaken tus schen dr. M. Euwj en dr. A. Aljechin. De partij had het volgende verloop: Wit; dr. M. Eu we. Zwart: dr. A. Aljechin. Nimzo-Indisch. 1. d2—d4 Pg8f6 2. c2c4 e7—e6 3. Pblc3 Rf8b4 4. Pgl—f3 Van andere hier in aanmerking komen de zetten (4. Dc2, Db3, a3 en e3) onder scheidt de tekstzet zich als het meest in overeenstemming met Euwe's stijl, al heeft de wereldkampioen vroeger ook 4. a3 aan bevolen en toegepast. Aljechin, fel als steeds, bedenkt zich geen seconde en grijpt de gelegenheid met beide handen aan. 4Pf6e4 5. Ddlc2 d7d5 6. e2e3 c7c5 Waarom? Indien het in het algemeen mogelijk was, met zwart reeds op den 6den zet het initiatief te nemen, zouden er in deze match wel meer dan één party voor wit verloren zijn gegaan. Het eenige heil, dat van de door zwart gekozen speelwijze kan worden verwacht, bestaat in een soort stone-wall opstelling, met f7f5 en c7c6 (bijv. 60—0, 7. Rd3, f5), welke echter na den tekstzet niet goed meer mogelijk is, zooals aanstonds blijkt. 7. Rfld3 Pe4f6 En ziedaar het resultaat: een jammer lijke terutocht! 8. c4Xd5 e6Xd5 De poging, door bcd4: het iso- leeren van den d-pion te vermijden, faalt op 9. Da4f, enz. 9. d4Xc5 Rb4Xc5 10. 0—0 Pb8c6 Reeds moet zwart zijn toevlucht nemen tot gekunstelde methoden: de voor de hand liggende rochade zou hem na 11. e4 in ernstige moeilijkheden brengen, mede in verband met de onfortuinlijke positie van Rc5. Bijv. 1000, 11. e4, (dreigt zoowel Pd5: en Dc5: als e5 en Rh7:t), 11De4:, Pe4:, 12. Re4: met pion winst. 11. e3e4 Rc5e7 Naar omstandigheden het beste. 12. e4e5 Pf6—g4 13. Tfl—el Men zou thans misschien geneigd zijn, wit te vragen: Waarom? Was de voor de hand liggende en logische ontwikkelings- zet 13. Rf4 niet goed genoeg? Doch het antwoord zou luiden: inderdaad, deze zet heeft nadeelen, welke door den torenzet worden vermeden. 13Pc6b4! Zwart benut iedere mogelijkheid om zich te verdedigen. Een nieuwe onbesuisd heid, zooals dadelijk 13. Rc5, 14. Pdl, Pb4 kan zijn stelling niet meer verdragen. 14. Rd3b5f Ke8f8 De consekwenrtie van den vorigen zet. Immers op 14Rd7 volgt 15. Df5!, Rb5:, 16. Dg4:, Pc2, 17. Pb5:, Pal:, 18. Dg7:, Tf8, 19. Pd6f, enz. De verwikkelingen nemen een aanvang. 15. Dc2e2 Re7—-c5 16. Pc3—dl Rc8—f5 De tekstzet schijnt wit's dreiging h2 h3 te negeeren en dreigt zelf in ieder ge val Pc2: In aanmerking zou ook het min der pretentieuze 16h5 zijn ge komen. 17. h2h3 h7h5 Onder de omstandigheden van het oogenblik is deze zet maar al te preten tieus, zij het ook, dat zwart weinig keus had. De aardbeving begint! 18. Rel—g5! Dd8b6! Nu de diagonaal d8h4 versperd is en hg4: dus voor de deur staat, blijft den uit dager niet anders over dan naar grooter geweld te grijpen. Op 19. hg4:, hg4:, 20. Ph4 heeft hij nu schitterende parade 20g4g3! in petto, waarna niet alleen Rf5c2Xdl of Pc2, of, onder om' standigheden f7f6 dreigt, maar boven dien 21. Pf5t sou worden beantwoord met gf2:f, 22. Pf2:, Rf2:t, 23. Df2:, Thlf!, enz. Intusschen blijft Pc2 dreigen. Ook de uit dager is dus op zijn post. 19. Pf3h4! Wit zorgt een zet voor te blijven, zoodat na Pc2 met Pf5: en Rc2 met Rg4: kan worden beantwoord. Eindelijk is het paard ten doode opgeschreven. Doch de stelling van Aljechin nog allerminst! 19Rf5e4 20. h3Xg4 Pb4c2! Op het juiste oogenblik valt dit paard de witte vesting binnen. Er dreigt, behalve Pal: ook Pd4. 21. Pdl—c3 Pc2—d4! 22. De2fl? Dr. Euwe neemt slechts genoegen met het onderste uit de kan en loopt daardoor willens en wetens het risico het lid op den neus te krijgen! De weg om zyn voordeel in een veiligen haven binnen te loodsen bestond o.i. in 22. Dd2, Pb5, 23. Pe4:, De4:, 24. Te4: waara wit bij een voor treffelijke stelling een pion meer behoudt, terwijl de verwikkelingen van de baan zyn. 22h5Xg* 23. Pc3a4 Db6—c7 En thans is er slechts één parade tegen het vernietigende De5:, want 24. Pc5:, Dc5:, 25. Rd3 faalt op Pe6, 26. Re4:, Pg5:, 27. Tacl, Db6, 28. Rd5:, Th4, zoo mogelijk gevolgd door Dh6. de gevolgen ondervinden in den vorm van een hatelijke finesse, die alle hoop op winst in rook doet vervliegen. Voor het overige: Aljechin heeft zich schitterend geweerd! 35. Tc5—c4 Pd4—e2f 33. Kgl—fl Pe2—f4 34. Kflgl Bittere noodzaak. 34. g4g3! 35. Pc8a6 Nu vindt de wereldkampioen althans een redelijke manier om het veege lijf te red den.: De toren is gedekt, dus dreigt fg3 35g3Xf2t 36. KglXf2 Th 4h6 Na 36f7—f5, 37. Tc8t, Kf7, 38 Tc7f. Kf6, 39. Ta7: g5 ontstaat een uiterst moeilijk te beoordeelen stelling, welke echter niet in zwart's nadeel schijnt te zijn. Men had deze voortzetting dus mogen verwachten. Indien wit niet gedwongen is, laat hij zich op de bewuste wending natuurlijk niet in. Tc4Xe4 Th«Xa6 Te4Xf4 Ta6Xa2 Tf4b4 g7—g6 Tb 4b7 Kf8g7 Afgebroken. In de volgende stelling: Wit: Euwe Kf2, Tb7, pionnen b2 en g2, Zwart: Aljechin Kg7, Ta2, pionnen a7, f7 en g6. N abeschouwin g. Eindelijk heeft de pers dan eens gele genheid, de spelers van een galerij gade te slaan. Aljechin was zenuwachtig als al tijd, Euwe beheerscht als altijd, doch men zou bijna willen zeggen: de eerste mét, de ander zonder reden. Dat de uitdager zich niet op zyn gemak voelde in de hachelijke situatie, waarin hij door zijn weifelmoe digheid omstreeks den zesden zet was ge raakt, laat zich hooren. Doch dat de we reldkampioen niet voldoende op zijn hoede scheen te zijn voor een tegenstander die weliswaar slecht stond, maar toch voor zijn leven vocht met een élan, dat wel on uitputtelyk moet wezen dat lijkt ons verwonderlijk. Hier was de kans te profi- teeren van een inzinking, zooals ook Euwe die in den loop der match heeft gehad. Waarom liet Euwe's spreekwoordelijke nuchterheid hem in den steek? De verkla ring moet wel zijn, dat ook hij zich ten slotte niet heeft weten te onttrekken aan de beklemmende spanning, welke op het tooieel van den strijd rondwaart, of de vloeren nu met geluiddempend vilt zijn bedekt, zooals hier, of dat er met stoelen wordt geschoven en met aschbakjes ge smeten, zooals elders. Het was een kans het werd een ge miste kans. Remise. De negentiende partij is Zondagmiddag in het Philipsontspanningsgebouw voort gezet en eindigde na 49 zetten in remise. De stand is thans Aljechin 10)4 punt (waarvan 6 winstpartijen), uwe 8)4 punt (waarvan 4 winstpartijen). Men vraagt zich af, waarom aan den af gebroken stand nog een extra-zitting moest worden besteed. Immers het toren eindspel met twee pionnen tegen één, op denzelfden vleugel, is volgens de theorie remise, zooals vanzelf spreekt werd aller eerst pion b2 die tegen a7 moet worden af geruild, ontpend. 41. Kf2—f3 g6g5 b2b4 Kg 7g6 b4b5 f7—f5 b5b6 Ta2a3*f" Kf3f2 a7a6 Tb7b8 Ook Ta7 was goed genoeg. Doch wit dreigt thans nog te winnen door b6b7 Tb3, Tg8f enz. 46Ta3b3 47. b6b7 Kg6g7 48. Tb8a8 Tb3Xb7 49. Ta8Xa6 Alles volgens schema: Remise. Aan deze tweede zitting behoeft men dus geen enkele waarde toe te kennen doch aan die van Zaterdag zooveel temeer Het zou wel eens kunnen blijken, dat deze Eindhovensche Zaterdagmiddagzitting van beslissende beteekenis voor den einduit slag der match is geweest want dr. Euwe kon niet alleen, zooals wij steeds gedeeltelijk aangaven, op den 22sten zet in het voordeel komen door 22. De2d2 (i. p. v. Dfl), hg4:, 23. Df4! enz., maar bovendien op den 24sten zet door 24. Pc5: (i. p. v. Te4:), 24Dc5: 25. Rd3, Pe6 en nu niet 26. Re4:, Pg5:!, maar 26. Re3!, de7, 27. g3 gevolgd door Re4: het stuk be houden. LOD. PRINS. 42. 43. 44. 45. 46. Gehrels 400 26 83 15.38 Wiemers 348 26 60 13.38 Dommering-van Vliet. In de avonduren werd allereerst begonnen met een der belangrijkste partijen van het tornooi, n.L tusschen Dommenng, die als eenige nog ongeslagen was, en van Vliet, de hoop van de Hagenaars. Dommering bewees al spoedig zijn goeden vorm van des middags, toen hij van Bos wist te winnen. Reeds in zijn tweede beurt was hij er ge weldig in. Soepel, soepeler dan gewoonlijk zelfs, vloeiden de caramboles van zijn queue. Onder applaus ging de eerste 100 van den Arnhemmer in dit tornooi op. Al spoedig werd de hoogste serie van dit tornooi 130 van van Vliet gepasseerd, en nog steeds steeg de score. Bijna werden het er zelfs 200, maar jam mer genoeg mislukte op 192 een zware pi qué. Voor van Vliet was de opgave hiermede wel zeer ntoeilyk geworden. Een stand van 0192 werkt nu niet bepaald bemoedigend. Van Vliet kreeg echter spoedig goed spel, waarvan deze onmiddellijk profiteerde. Met prachtig seriewerk, waarvan veel in het middenvak, gingen de 100 er aan. Steeds sneller werd het tempo en de score bleef stijgen. Zijn eigen hoogste serie van 130 liet hij al spoedig achter zich. Op 142 raakte hij de positie kwijt, doch hij herstelde zich fraai. Op 168 ging een bal mis. In de 13de beurt maakte Dommering de partij uit. Dommering 400 13 192 30.77 Van Vliet 300 13 168 23.08 Gehrels-de Leeuw. Een partij van vrij groot belang daar de Leeuw pas één verliesparty boekte. Na 8 beurten was de stand 9839. Drie beurten later was dit 166132. In de 12e beurt wist de Leeuw de leiding over te ne men, met een goede 97. Stand 174-229. Hij won. De Leeuw 400 22 97 18.18 Gehrels 241 22 61 10.95 24. TelXe4 25. Dfl—c4 26. Tal—cl Niet 26Rb6, dSXe4 Ta8c8 b7—b6 wegens 27. Pb6: Dc4:, 28. Tc4:! Tc4:, 29. Pc4:, enz. Evenmin 26Pe6, wegens 27. Pg6f! Intus schen blijft De5: dreigen. 27. Pa4Xc5 27 Dc5:? slechter is 27. Pd7f. 28. Rb5a6 29. Ra6Xc8 30. Dc4Xc5f Gedwongen. 30 31. TclXc5 dan 28. De5:, b6Xc5 Dfl! Nog wegens 28. Dc7Xe5! De5Xg5 Dg5Xc5 Th8Xh4 Eindelijk is de aardbeving uitgewoed! Doch wie nu zou meenen, dat dr. Euwe gewonnen staat, komt bedTOgen uit. Ver moedelijk heeft de wereldkampioen bij de berekening over het hoofd gezien, dat zwart over de ressource Pd4e2ff4 met matdreiging beschikt. Doch daar gaat het juist om! Onze landgenoot is gewoon den eenvoudigen weg te bewandelen en moet thans van den ontrouw van zijn principes Biljarten Zaterdagmiddag werden de wedstrijden om het nationale kampioenschap ancre-ca- dre 45/2 in het voormalige Hollandais te den Haag voortgezet met de partijen Dom- mering-Bos en Sweering-van Vliet. Dommer ing-Bos. Dommering speelde van meet af aan zeer sterk carotte, waardoor Bos totaal geen kans kreeg om zyn spel te ontplooien. De Arnhemmer won: Dommering 400 24 88 16.67 Bos 344 24 103 14.33 Van Vliet-Sweering. De stand was na 8 beurten: 161259; voor van Vliet wel een zeer moeilijke opgave dus. Deze antwoordde met 40, en bleef dus nog 58 achter. In de 21ste beurt was van Vliet er in eens geweldig in. In een bijzonder snel tempo scoorde hij de punten bijeen, om met een gemakkelijken bal op 94, met een achter stand van nog 47 te sneuvelen. In de vol gende beurt maakt Sweering de partij uit. Sweering 400 21 127 19.05 Van Vliet 330 21 94 15.71 Gehrels-Wiemers. Tegen de verwachting in is deze partij in een overwinning voor Gehrels geëindigd. Wiemers-Bos. Als laatste partij van den avond werd gespeeld de ontmoeting Wiemers-Bos. Een interessante partij, doordat Bos in zijn eer ste beurt 104 scoorde, waarop Wiemers vier beurten later met een zeer fraaie 109 ant woordde. De 104 van Bos werden in re cordtempo bijeengebracht, en vorderden slechts 10 minuten. In de 8ste beurt scoort Bos weer een snelle 93, welke door een vast liggenden bal wordt afgebroken. Drie beur ten later volgt weer een phenomenale seria met prachtige rappels, loupe-zuiver spel, kortom een serie zooals in ons land mis schien alleen van Vliet die spectaculair kan evenaarden. Met 127 maakte hij de partij uit waarmede hij tevens het hoogste partij- moyenne van den wedstrijd maakte, en te vens zyn eerste winstpartij boekte. Bos 400 11 127 36.36 Wiemers 144 11 109 13.09 Zondagmiddag om half één werden de partijen voortgezet. Gehrels-Bos. Bos won opnieuw, nu als volgt: Bos 400 15 89 26.67 Gehrels 328 15 61 21.86 W'iemers-Dommering. Om twee uur begon de partij tusschen Wiemers en Dommering. Het begin was eelbelovend, want Dommering startte van acquit met 46, waar Wiemers in zijn eerste beurt 44 tegenover stelde. In de derde beurt was Wiemers er geweldig in. Op waarlijk schitterende wijze buitte hij de i cheval-positie langs den korten band uit. Het werden er 86, waarop de serie strandde op een vrij eenvoudige snij-baL Met een vlotte 59 in de vijfde beurt liep Wiemers ver uit, en na die beurt was de stand: Domme ring 57, Wiemers 208, zoodat de taak voor den Arnhemmer wel zeer zwaar werd. In de volgende beurt liep hij met 50 wel iets in. In de achtste beurt echter, met een ach terstand van 103 punten kwam Dommering er ineens goed in. Alles lukte nu, zelfs de moeilijkste rappels. Op 84 mislukt een vrij moeilijke twee-band-stoot op een haar. Na twaalf beurten is de stand: Dommering 238, Wiemers 252. In de 14e beurt wist Domme ring het commando Qver te nemen met 23 en in de volgende beurt met 27 verder uit te loopen. In de 21ste beurt kwam hy met 54 op 363, tegen Wiemers 290. In de 23ste beurt maakt Dommering de partij uit. Wiemers maakt er van acquit nog 16. Het resultaat was: Dommering 400 23 84 17.39 Wiemers 316 23 86 18.74 De L ecu w-S wee ring. Van zeer veel beteekenis was de ontmoe ting de Leeuw-Sweering. Iimmers wanneer in de avondpartij Dommering bij geval van de Leeuw zou verliezen iets wat lang niet als uitgesloten moet worden beschouwd dan zou, door beter moyenne, den win ner van de partij de Leeuw-Sweering zoo goed als zeker den kampioenstitel verkrij gen. Sweering speelde een van zyn beste en gaafste partijen van dit tomooi, hetgeen men het beste kan afleiden uit de regel maat waarmede hij scoorde, n.L: 43-124-0-39- 49-2-14-2-39-88, oftewel 400 in 10 beurten, waartegenover de Leeuw er slechts 198 plaatste. Sweering De Leeuw 400 198 10 10 124 50 40.— 19.80 Van Vliet-Bos. Uit wedstrijd-oogpunt had de partij van Vliet-Bos geen enkele beteekenis meer. De uitslag werd: Van Vliet 400 12 117 33.33 Bos 135 12 80 11.25 Wiemers-Sweering. Deze party was in zooverre nog van be teekenis, dat, indien Dommering van de Leeuw mocht verliezen, Sweering in geval hij van Wiemers won, kampioen zou worden door beter moyenne. Het begin van Sweering was alleszins goed. Na 3 beurten was de stand: Wiemers- Sweering 3129. Sweering maakt in de 17de beurt met een ;uweel van een 124 de partij uit. Sweering 400 17 124 23.53 Wiemers 245 17 57 14.41

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11