DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A No. 275 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 22 November 1937 139e Jaargang De oorlog in China. Burgeroorlog in Spanje. Lord Halifax te Berlijn. Nieuws in 't kort. VRA A-ANTIVRIES Het einde van de Jamboree. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Japansche opmarsch. Volgens nog niet bevestigde mededeelin- gen van waarnemers in Japansche vlieg tuigen zouden de Japansche troepen Woesi, een belangrijk strategisch punt, in de twee de Chineesche Hindenbrug-linie, bezet heb ben. De Japansche militaire woordvoerder te Peking heelt medegedeeld, dat de Japan sche troepen in Noord-Sjantoeng zich ge reed maken om de Gele rivier over te trek ken. Het doel van de Japansche troepen is Tsinanfoe. Een groot aantal Japansche oorlogs bodems is nabij Kiangjin samengetrokken en de bemanning treft voorbereidende maatregelen om de versperring welke de Chineezen hier in de rivier hebben gelegd, op te blazen. Wanneer deze versperring uit den weg geruimd zal zijn, kunnen de Japan sche troepen hun flankbeweging voortzet ten. Verder stroomopwaarts zullen zij evenwel stuiten op een nieuwe versperring, welke de Chineezen onlangs bij Tsjangkiang hebben gelegd. Volgens te Tokio ontvangen berichten hebben de Japansche troepen reeds de Chi neesche stellingen halfweg tusschen Soets- jau en Woesi bereikt en nadert den uiter sten rechtervleugel ten Zuiden van de Jangtse het fort Kiangjin. De Chineezen trekken zich naar Nanking terug. Zij heb ben gevangenen en oorlogsmateriaal moe ten achterlaten. Volgens Japansche berich ten bedragen de ter verdediging van Nan king samengetrokken Chineesche strijd krachten in totaal 700.000 man. Tegen anti-Japansche actie in inter nationale concessie. De Japansche militaire attaché, Koe- makisji Haraba, heeft bij een bezoek aan den secretaris-generaal van den gemeente raad der internationale concessie te Sjang hai, Fessenden, geëscht, dat op het grond gebied der internationale concessie krach tige maatregelen worden genomen „tegen de ondergrondsche communistische activi teit en de anti-Japansche elementen in het gebied aan de monding van de „Jangtse". Haraba voegde hieraan toe, dat de Japan sche militaire autoriteiten zich het recht voorbehouden, de noodige maatregelen te nemen indien de gemeenteraad der conces sie niet de gewenschte resultaten verkrijgt. Nieuwe landing van Japansche troepen. De Japanneezen zijn er in geslaagd te Foesjan, 20 kilometer ten Noorden van Sjanghai, nieuwe troepen aan land te zet ten. Op de forten van Foesjan is de Japan sche vlag geheschen. De verplaatsing der Chineesche regeering. De uittocht is zeer vlot verloopen, aan gezien de zware regenval de Japansche bombardementsvliegtuigen verre gehouden heeft. In strijd met hardnekkig de ronde doende geruchten in Japansche kringen, wijst niets op wanorde onder de burgers of op een op handen zijnde ineenstorting. De stemming tegen capitulatie is zoo sterk, dat men gelooft, dat iedere poging drukkende voorwaarden te accepteeren, een splitsing zou doen ontstaan in de centrale regeering in twee fracties, vóór en tegen den vrede. De verdediging van Nanking. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat meer dan twaalf divisies zijn samenge trokken rond Nanking om de hoofdstad te verdedigen. Naar het Chineesche blad Takoeng Pau bericht, zijn Chineesche troepen uit de pro vincie Sjantoeng de Gele rivier overgetrok ken. Zij rukken op in noordelijke richting en zouden Tsijang bezet hebben. Behalve de Duitsche zijn thans alle am bassades te Nanking ontruimd. De Japansche verliezen. Medegedeeld wordt, dat de Japansche verliezen sedert het begin der vijandelijk heden 16.048 dooden bedragen. Hiervan zijn 6.412 in Noord-China gevallen. Wachtscheepjes der rivierpolitie door Japanneezen buitgemaakt. Meer dan dertig wachtscheepjes der rivierpolitie, van de brandweer, van den havendienst en van de douane te Sjanghai zijn gistermiddag door de Japanneezen in beslag genomen. De buitenlandsche leden der bemanningen werden aan land gezet, de Chineesche opvarenden werden vastgehou den. Luchtbombardementen. Drie vliegtuigen der opstandelingen heb ben geprobeerd boven Sagunto te vliegen, doch zijn daar niet in geslaagd, daar het luchtdoelgeschut intensief vuur gaf. Deze vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Surrina, Catellon en Senicarlos. Er zijn evenwel geen slachtoffers te betreuren. De rechtsche vliegtuigen hebben Zater dag eveneens 't plaatsje Granen (Aragon) en Monzon gebombardeerd. Het bombar dement op Granen was niet doeltreffend, daarentegen zijn te Monzon vijftien slacht offers gevallen. Zaterdagmorgen hebben 35 groote bom bardementsvliegtuigen der regeering in antwoord op de jongste vijandelijke aan vallen op Bujaraloz en Serinena, een luchtaanval ondernomen op Saragossa, waar zij het vuur richtten op de militaire werken, welke de opstandelingen gebrui ken voor het komende offensief. Het bom bardement werd, zegt een regeeringstele- gram, met volledig succes verricht, zonder dat de vijandelijke luchtmacht of het luchtafweergeschut dit kon voorkomen. De vliegtuigen keerden allen naar hun basis van uitgang terug. Uit Alicante wordt gemeld, dat een vliegtuig der opstandelingen Zaterdag nacht driemaal over de stad gevlogen is en verscheidene bommen heeft laten vallen. Hierbij werden 22 personen gedood en talrijke gewond. Het terugtrekken der vrijwilligers. Naar vernomen wordt, heeft generaal Franco in beginsel het voorstel aanvaard, dat een enquête-commissie gezonden wordt naar de twee in conflict zijnde par tijen, ten einde de terugtrekking der vrij willigers voor te bereiden. Een aan den vertegenwoordiger der Britsche regeering overhandigde desbetreffende nota maakt eenig voorbehoud en vraagt op sommige punten opheldering. HET VLOOTPROGRAM DER VEREENIGDE STATEN. In zijn rapport aan president Roosevelt wijst de staatssecretaris van marine er op, dat de Vereenigde Staten achter blijven bij Groot-Britannië in den vioolbouw, maar toch de tweede vlootmogendheid ter wereld blijven. Hij spreekt de meening uit, dat ondanks het Amerikaansche bouwpro- gram er staan op het oogenblik 71 oor logsschepen op stapel de afstand tus schen de Britsche en Amerikaansche vlo ten steeds grooter zal worden in verband met den omvang van het Engelsche herbe wapeningsprogram en doordat de Britsche vlootbouw sneller ten uitvoer wordt gelegd dan de Amerikaansche. Niets wijst er ech ter op, dat Washington niet het voornemen zou hebben verbetering te brengen in de zen staat van zaken. De staatssecretaris geeft in zijn rapport te verstaan, dat de politiek der Vereenigde Staten er in de toekomst, blijvende binnen het kader van de vlootverdragen van Washington en Londen, uit zal bestaan torpedojagers en onderzeeërs te bouwen zonder den bouw van groote kruisers te laten varen. Het rappor btesluit met te zeggen, dat de Vereenigde Staten het tempo van den vlootbouw niet zullen op voeren, „tenzij de wereld in brand vliegt." AL WEER GEHEIME WAPENS IN FRANKRIJK. Dinsdag .1. zijn twee bommen gevonden in een pand aan de Rue de Ribera, waar men reeds een belangrijke hoeveelheid oor logstuig had ontdekt. Dit belangrijke feit heeft men niet onthuld teneinde het aan den gang zijnde onderzoek niet te belemmeren. De uitvoering der gevonden helsche ma chines komt overeen met die welke dezen zomer den timnel te Cerbere in de lucht moest doen vliegen. Op dezelfde plaats heeft men verder honderd cavallerieknal- patronen gevonden van hetzelfde type als de knalpatroon, die eenigen tijd geleden door kwaadwilligen in het huis van generaal Pretelat was gelegd. De Sureté bewaart nog steeds het groot ste stilzwijgen omtrent de werkelijke iden titeit van de leiders van het complot. De directeur-generaal van de Sureté heeft ech ter verklaard, dat de berichten, volgens welke een hooggeplaatste militaire per soonlijkheid alsmede een bekend staatsman bij deze zaak gecompromiteerd zouden zijn, naar het rijk der fantasie kunnen worden verwezen. Ook te Rijssel wapens gevonden. De Paris Soir meldt in een telegram uit Rijssel, dat in een vrachtauto, toebehooren- de aan een firma te Rijssel, geweren en parabellums zijn ontdekt. De ontdekking werd gedaan door ambtenaren der accijn zen, die een onderzoek in den wagen instel den. Op het oogenblik worden in de woningen van de betrokken personen huiszoekingen verricht. De correspondent van de Paris Soir acht het niet uitgesloten, dat verband bestaat met de zaak der Cagoulards. Eenige arrestaties. De rechter van instructie in de zaak der cagoulards heeft den antiquair Mauler en diens zuster, alsmede Laromiguere Lafon in hechtenis genomen. Zij worden beschuldigd van het in bezit hebben van wapens alsme de het in verbinding staan met boosdoe ners. Zaterdag is de ingenieur Jean Moreau de la Meuse, administrateur eener textielonder neming, gearresteerd, die een der leiders van de complotten zou zijn, meer in het bij zonder belast met het organiseeren van wa pendepots. Ook de zoon van dezen gearres teerde wordt in het oog gehouden. Opnieuw wapens gevonden. Tijdens een Zaterdag in de Parijsche voor stad Villemonble verrichte huiszoeking zijn o.a. 27 kisten, bevattende 32 geladen hand granaten, een kist met negen machinegewe ren en een groote hoeveelheid patronen in beslag genomen. Lord Halifax is Zaterdagmiddag de gast geweest van minister Göring. Er was een noenmaal aangericht, waarbij mede aan wezig waren de Engelsche ambassadeur te Berlyn, Sir Neville Henderson en de rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath. Zaterdagavond werd een diner gegeven in de Engelsche ambassade, waartoe 30 gasten waren, de rijksminister van oorlog, generaal-veldmaarschalk von Blomberg, de rijksminister voor Economische Zaken dr. Schacht en rijksminister dr. Frank. Gistermiddag was lord Halifax op een thee bij den Britschen ambassadeur in ge zelschap van rijksminister dr. Göbbels. Verklaring van Lord Halifax. Lord Halifax verklaarde, dat zijn bespre kingen met Hitier, Göring en von Neurath „vrü, openhartig, informeel en vertrouwe lijk" zijn geweest. Hij zeide te hopen, dat als resultaat der besprekingen de deur een beetje open is gekomen voor een opklaring van de atmosfeer tusschen Groot-Britannië en Duitschland en voor een beter weder zij dsch begrip tusschen de beide landen. Volgens de „Oeuvre" zou Hitier aan Halifax te verstaan hebben gegeven, dat er geen reden is, waarom Duitschland in de vraagstukken van Midden-Europa of den Balkan tegenover Engeland zou staan. Hitier zou verder gezegd hebben, dat het streven naar een modus vivendi, waarbij de Su- deten-Duitschers autonomie zouden ver krijgen, in zijn voornemen lag, maar slechts op voorwaarde van een definiiieve ontspan ning tiïsschen de Duitsche en de Tsjecho- ülowaaksche pers. Ten aanzien van Oosten rijk zou de rijkskanselier minder nauw keurig zijn geweest. Hij zou slechts gezegd hebben, dat het hoog tijd is aan een volks stemming te denken. Tenslotte zou Lord Halifax uit Hitler's verklaringen hebben kunnen opmaken, dat Duitschland zich niet verzetten zou tegen onderhandelingen over een Westelijk verdrag met inbegrip van een luchtpact. Von Neurath naar Engeland. Lord Halifax heeft den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath, uitgenoodigd een tegenbezoek te komen brengen aan Engeland. Deze uitnoodiging is door de Duitsche regeering practisch aanvaard. De datum van het bezoek wordt nog niet genoemd. Het is echter waarschijnlijk, dat dit niet vóór Kerstmis zal plaats vinden. Volgens inlichtingen uit gewoonlijk goed ingelichte bron zullen de Duitsche koloniale eischen bij de besprekingen niet op den voorgrond worden geplaatst. Duitschland zou voor alles zijn Westelijke grens door een nieuw Locarno gewaarborgd willen zien. Lord Halifax heeft gisteravond Berlijn verlaten. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Janson ziet van de vorming van een kabinet af. De kabinetsformateur Janson heeft, toen hij om Zaterdagavond kwart voor zeven het paleis te Laeken binnenging, verklaard, dat hij den koning ervan in kennis ging stellen, dat hij in de hem toevertrouwde taak niet geslaagd is. De reden van het falen van Janson is, dat de socialisten bezwaren hadden tegen Jas- par, den katholieken oud-premier, wien in de door Janson te vormen combinatie de portefeuille van justitie was toegedacht. HERTOG VAN AOSTA ONDERKONING VAN OOST-AFRIKA. Mussol ini neemt portefeuille van Italiaansch Afrika. Op voorstel van Mussolini is de hertog van Aosta benoemd tot onderkoning van Italiaansch Oost-Afrika. Hij zal begin De cember in Addis Abeba aankomen, waar maarschalk Graziani hem zijn functie zal overdragen. Voorts wordt medegedeeld, dat Mussolini persoonlijk de portefeuille van Italiaansch- Afrika op zich zal nemen. De onrust in Syrië. - De autoriteiten te Beyrouth hebben alle noodige maat regelen genomen om nieuwe betoogingen van de ontbonden op militairen leest ge schoeide organisaties te voorkomen. Gistermorgen hebben leden van ontbon den organisaties getracht een optocht te vormen. Politie en troepen moest ingrij pen. Een Senegaleesch soldaat werd ge dood, terwijl verscheidene betoogers ge wond werden. De politie verrichtte tal rijke arrestaties. Italiaansche oudstrijders naar Lon den. - Vandaag wordt te Londen een dele gatie van Italiaansche oudstrijders onder leiding van den afgevaardigde Delcroix verwacht. Zij zal Woensdagmorgen door koning George op het Buckingham Palace worden ontvangen. Brazilië en de buitenlandsche schul den. - De Braziliaansche ministerraad heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de regeering besloten heeft, van heden af geen gelden meer beschikbaar te stellen voor den dienst der buitenlandsche schulden. Deze maatregel geldt niet voor de achterstal lige handelsschulden. Treinbotsing inVirginia. - Bij een treinbotsing op tien kilometer afstand van Bluefield (West-Virginia) zijn één persoon gedood en zevenenvijftig gewond. Het on geluk is geschied tijdens een felle koude, in verband waarmede men vreest dat verscheidene gewonden de ramp niet zul len overleven. Jackie Coogan treedt in het huwe lijk. - Zaterdagavond is Jackie Coogan, die vooral in zijn jonge jaren naam ge maakt heeft als filmspeler, in het huwelijk getreden met Betty Grabble. -* Toenemende typhus te Croydon. - Er zijn dertien nieuwe gevallen van typhus in Croydon waargenomen, waarmede het totale aantal gevallen gekomen is op 126. Liefdadigheidsvereniging ontbon den. - Op 8 Nov. j.1. hebben de Poolsche autoriteiten in Wilna huiszoekingen ver richt bij een Lithausch genootschap van weldadigheid, waarbij talrijke compromit- teerende stukken gevonden zijn. Op grond hiervan zijn de autoriteiten thans overge gaan tot ontbinding van dit genootschap en hebben zij een commissaris benoemd om de kas te beheeren. De gevonden stuk ken toonen aan, dat dit genootschap, in tegenstelling tot de statuten, zich bezig hield met het opkweeken van de Lithau- sche jeugd in haat tegen den Poolschen staat. Acht kinderen bg ontploffing om gekomen. - Tengevolge van het ontploffen van een stof, welke wordt gebruikt voor het onbrandbaar maken van houten hui zen in het dorp Causey, op veertig kilo meter .afstand van Portales (Vereenigde Staten), zijn zes kinderen levend ver brand. Twee andere kinderen zijn niet teruggevonden. Poolsche communisten veroordeeld. - Twintig communisten zijn door de recht bank te Bialystok veroordeeld tot gevan genisstraffen, varieerende van twee tot twaalf jaar. De overstroomingen in Palestina. - Het treinverkeer tusschen Palestina en Egypte is gister gestaakt, totdat de lijn hersteld zal zijn van de schade, die over stroomingen in de buurt van Gaza hebben aangericht. In de streek van Gaza zijn verscheiden huizen vernield en is veel vee in het ondergeloopen gebied verdronken. Er z(jn evenwel geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Weder hoog water in Syrië.'In de streek van Kalamoen vallen opnieuw zware regens. De bevolking is zeer be vreesd, omdat verscheidene dorpen door hoog water bedreigd worden. Verschillen de wegen zijn onbegaanbaar. De Tribuna in beslag genomen. - Naar officieel uit Rome medegedeeld wordt, heeft de minister voor volkscultuur het Vrijdagavond verschenen nummer van de Tribuna wegens den inhoud en wegens eenige zinsneden in een Parijsche correspondentie van het blad over de Fransch-Italiaansche betrekkingen in be slag laten nemen. Handel in verdoovende middelen. - Ambtenaren van het federale bureau voor de bestrijding van den ongeoorloofden handel in verdoovende middelen hebben in de Chineezenwijken van New-York, Chicago, San Francisco en andere steden een groote razzia gehouden. Zij kwamen daarbij drie groote groepen van smokke laars op het spoor. De jaarlijksche omzet dezer groepen bedroeg 500.000 tot 750.000 dollar. Vele personen zijn gearresteerd. Onder hen zijn 17 importeurs en groot handelaars. Spoorwegramp in Spanje. - Vermoe delijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, is op het station te Allanis (Spanje) een trein, waarin krijgsgevan genen vervoerd werden, op een goederen trein geloopen. De trein had een zeer groote vaart. Men heeft reeds 49 dooden uit de ravage te voorschijn gehaild. Er zouden meer dan honderd gewonden zijn. Paul Ravoux uit Berlijn vertrokken. - De correspondent van het agentschap Havas te Berlijn, die het land moet ver laten, is gisteravond uit Berlijn vertrok ken. Vele ambtenaren der Fransehe am bassade en een vijftigtal correspondenten van buitenlandsche agentschappen en ANTIROEST Vraagt Uw garagehouder f 3.5Q per 5 liter bus MRS. KIRBY-GREEN OP CROYDON GELAND. Drievoudige recordvlucht. Mevr. Kirby-Green en haar begeleider Clouston zijn Zaterdagmiddag om 3 uur 42 (Amsterdamsche tijd) op Croydon geland. Zij zijn in twee dagen, negen uur en 22 mi nuten van Kaapstad naar Londen gevlogen, waarmede zij het record van Brook, zijnde vier dagen 22 minuten verpletterd hebben. Mevr. Kirby-Green en Clouston hebben hiermede een drievoudig record op hun naam gebracht, t.w. het record Engeland Kaapstad, KaapstadEngeland en de rond vlucht van 14.000 mijlen, welke zij hebben verricht in vijf dagen, 17 uur en 27 minuten. Hoe het voordeelig saldo besteed zal worden. De hoofdverkenner van de Neder land- sche padvinders heeft zooals bekend afscheid genomen. Officieel is het ontslag Zaterdag inge gaan en heden is de benoeming van Z. K. H. prins Bernhard tot koninklijk commis saris van de Nederlandsche padvinders van kracht geworden. Voor zijn afscheid heeft vice-admiraal Ramfbonnet, in zijn hoedanigheid van hoofdverkenner, de vergadering van de stichting „Wereldjamboree 1937" gepre sideerd. De vergadering besloot tot liquida tie van de stichting en benoemde tot leden der commissie van liquidatie de heeren: A. Oosterlee, hoofdcommissa ris, A. H. van Leeuwen, penning meester van de Nederlandsche Pad vinders en C. W. Becking, penning meester van de Jamboree 1937. Het voordeelig saldo, dat de Jam boree heeft opgeleverd en welk be drag nog niet is vastgesteld, zal be steed worden voor de herstelling van het Rambonnet-fonds en zoo mogelijk voor de aanschaffing van een kam- peercentrum in het westen des lands, hetzij hl Noord- hetzij in Zuid- Holland. Commissaris van Leeuwen, het woord overnemende, heeft vervolgens, namens alle Nederlandsche padvin ders, medegedeeld, dat besloten was aan vice-admiraal Rambonnet een auto met chauffeur ten geschenke te geven. In geestige woorden zeide de heer van Leeuwen, dat de chauffeur, die in de glanzende donkerroode Ford, voor de deur stond, in de eene zak de wegenbelasting en in de andere de verzekeringspolis had. „Als deze auto, zoo vervolgde de heer van Leeuwen, 's avonds met een leege tank in de garage wordt gezet, zal de tank den volgenden dag geheel gevuld zijn." Met andere woorden: alle kosten aan het be zit van een auto verbonden worden door de Nederlandsche padvinders gedragen. Met dit geschenk hebben de Nederland sche padvinders hun dankbaarheid getoond voor de leiding van den hoofdverkenner. Generaal-majoor Collette heeft in de huldiging, welke den hoofdverkenner ten deel viel, ook mevrouw Rambonnet be trokken. Hij bracht haar warmen dank voor den „moed, beleid en trouw", vooral tijdens de ziekte van haar echtgenoot, be toond. Na deze woorden bleven de aanwezigen nog geruimen tijd gezellig bijeen. bladen hebben hem uitgeleide gedaan. De „zuivering" van het diplomatieke korps. - Volgens den correspondent te Mos kou van het te Helsingfors verschijnende blad „Hufvudstadsbladet" heeft de drasti sche „zuivering" in het diplomatieke korps der Sovjet-Unie geleid tot een ernstig ver schil van meening in het Kremlin. Litwinof zou Stalin gewaarschuwd heb ben, dat het prestige der Sovjet-Unie in het buitenland ernstig in gevaar wordt gebracht, indien voortgegaan wordt met het terug roepen en arresteeren van Russische diplo maten in andere landen. Molotof, de voor zitter van den raad van volkscommmissa- rissen, steunt naar Hufvufstadsbladet meldt, het standpunt van den volkscommis saris van buitenlandsche zaken. Daar de „diplomatieke zuivering" wordt toegeschreven aan Jesjof, den volkscommis saris van binnenlandsche zaken en hoofd van de Ogpoe (staatspolitie), is de verhou ding tusschen hem en Litwinof uiterst ge spannen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1