VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Qemeatietaden Branden. Verkeersongelukken. GEMENGD NIEUWS. NOORDSCHARWOUDE Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin OUDORP TWEEDE BLAD KOEKFABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN. Zaterdagavond heeft in de koekfabriek en graanmaalderij van de coöperatie „Ons Belang" aan de Keulsche kade te Utrecht een felle brand gewoed. Omstreeks kwart over negen werd de brandweer gewaarschuwd voor een grooten uitslaanden brand. Deze verscheen met groot materiaal ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het grootste gedeelte van het fabriekscomplex een prooi der vlammen werd. Een groote voorraad opgeslagen goederen leed bovendien belangrijke water- DOODELUK ONGEVAL TE BUSSUM. De 20-jarige fietser K. Oostwoud is op het kruispunt IepenlaanHeerenstraat te Bussum tegen een auto gereden, die uit de Heerenstraat kwam. De jongeman viel met zijn hals in een openstaande ruit en werd op slag gedood daar zijn slagader was doorgesneden. VIJF KANTOORBEDIENDEN MET AUTO TEGEN EEN BOOM. Zaterdagmiddag is op den rijksweg bij Harderwijk in de buurtschap Hierden, onge veer op dezelfde plaats waar zes dagen ge leden de 16-jarige J. van den Brink is dood gereden, wederom een ernstig ongeluk ge beurd. Een auto uit Emmen, waarin vijf kan toorbedienden zaten, die op weg waren naar een vergadering te Amsterdam, en welke door één hunner werd bestuurd, n.L door A. S., wonende aan de Kapelstraat te Em men, reed met een snelheid van 60 K.M per uur tegen een langs den weg staanden boom. De bestuurder had blijkbaar de macht over het stuur verloren, voor welk feit men echter nog geen verklaring weet te vinden. De linkerzijde van den wagen scheurde bij de botsing geheel open en de bestuurder kwam op den weg terecht. Van de vier overige inzittenden bleken er twee zeer ernstig gewond. Het zijn de heeren F H. de Jong en H. Zwartekoot, beiden wo nende te Emmen. De doktoren Meinen en Hazenberg uit Harderwijk legden het eerste verband, waarna de beide slachtoffers naar het Piusgesticht te Harderwijk zijn overge bracht. De toestand van den heer Z. baart grooten zorg. De andere inzittenden, mej. J. H. van de Vegt en de heer J. Bakema, beiden uit Coe- vorden, kwamen er met lichtere kwetsuren af en werden, nadat een voorloopig ver band was aangelegd, voor verhoor naar het politiebureau te Harderwijk vervoerd, even als de bestuurder, die wonder boven won der slechts gering letsel opliep. De familie van de zwaar gewonden is onmiddellijk ge waarschuwd. VERKEERSONGELUK EISCHT TWEE DOODEN. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is te Heerde een ernstig verkeersongeluk voor gevallen, dat aan een 21-jarig meisje het leven heeft gekost. Ter hoogte van het woonwagenpark aan den Zwolschenweg haalde de heer E. R. uit Zwolle, die met zijn personenauto huis waarts reed, een andere personenauto, be stuurd door den heer D. uit Heerde in. Op hetzelfde oogenblik naderden uit de rich ting Wapenveld (Geld.) een tweetal meis jes, de gezusters van O. op de fiets die tegen den stroomenden regen de paraplu hadden opgestoken. Het oudste der beide meisjes kwam met de auto van den heer R. in aan raking en werd tegen den weg gesmakt. Z'j liep een zware schedelbasisfractuur en andere verwondingen op, waaraan zü korten tijd later overleed. De spoedig ingeroepen geneeskundige hulp van dr. B. uit Heerde kon niet meer baten. Het slachtoffer was 21 jaar oud. Het andere meisje kwam met den schrik vrij. Inzake dit auto-ongeluk, vernemen wij nader, dat ook de heer H. van Zwartekoot aan de gevolgen van zijn kwetsuren is overleden. AUTO TEGEN VLUCHTHEUVEL GEBOTST. Hedennacht te ongeveer kwart na twee is in de Marnixstraat te Amsterdam een two-seater, waarin zich behalve de be stuurder een dame bevond geslipt, met het gevolg dat de wagen tegen een verkeers- paaltje botste, dat vernield werd. De inzittende dame liep hierbij een hoofdwonde op en werd, na ter plaatse te zijn verbonden naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht. De bestuurder bleek eenigszins onder drankinvloed te verkee- ren. Ook de auto was aan de voorzijde ernstig beschadigd. Glimlachje Ik geloof, dat ik dezen beer maar eens op den drijver mik! dan is er misschien kans op, dat ik den haas raak! MOEDER VAN EENIGE KINDEREN BIJ AANRIJDING GEDOOD. In het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo is Zondagmiddag de dertigjarige wielrijd- ster Dr., gehuwd en moeder van eenige kin deren, overleden aan de gevolgen van ver wondingen, opgeloopen bij een aanrijding op de Enschedeschestraat. Zij gaf door het uitsteken van den arm te kennen de Grun- dellaan te willen inrijden. De bestuurder van een haar achterop komende auto, J. P. uit Enschedé, heeft dit niet tijdig opgemerkt, of wel de remmen hebben niet behoorlijk gefunctionneerd, de wielrijdster werd ge grepen en tegen de straat gesmakt. Zij brak eenige ribben, liep inwendige kneuzingen op en kreeg voorts diepe vleeschwonden. AUTOBUS MET VOETBALLERS IN EEN SLOOT. Zondagavond om over zessen is op den weg van Assen naar Hooghalen een ge compliceerd verkeersongeluk gebeurd, waar bij een autobus, waarin het tweede voetbalelftal van Alcides uit Meppel, dat te Groningen tegen G. V. A. V. 2 gespeeld had, huiswaarts keerde, in een sloot is te recht gekomen. Dit was ook het geval met een personenauto en een wielrijder. Van de voetballers werden er zes ge wond. van wie twee vrij ernstig. De chauffeur van de bus, de eenige inzittende van de personenauto en de "wielrijder kwa men er vrijwel zonder letsel af. De zaak-Lijntje Huiser. - Inzake de verdwijning van Lijntje Huiser, die nu reeds bijna vijf weken wordt vermist uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan te Rotterdam, heeft de justitie thans voor de(n)gene, die zoodanige aanwijzingen kan 8ev®n, die leiden tot de opsporing van het meisje, een belooning van 300 in uitzicht gesteld. Vrouw en agent te water. - Zaterdag avond is eeen 54-jarige vrouw door de duisternis misleid in het water van de Klo veniersburgwal te Amsterdam terecht ge komen. Een agent, die haar trachtte te red den, viel eveneens in de gracht. Een col lega van hem wist echttr, zoowel de vrouw als den agent door middel van een red dingheek op het droge te brengen. Horlogewinkelier opgelicht. - Een horlogewinkelier uit de Kinkerstraat te Amsterdam deed Zaterdagavond bij de poli tie aangifte, dat een onbekende vrouw hem had opgelicht voor vier damespolshorloges. Zij hrd een gefingeerd adres opgegeven en vier horloges mee op zicht gekregen. De winkelier zag zijn klokjes echter niet terug en op het adres bleek de vrouw onbekend te zyn. IJzerdieven op heeterdaad betrapt. - De politie van het bureau Pieter Aertsz- straat te Amserdam heeft twee jongeman nen gearresteerd, die uit een opslagplaats aan den Ouderkerkedijk aldaar ongeveer 200 K.G. oud ijzer hadden gestolen. Zij wa ren bezig hèt ijzer op een handwagen te laden, toen zij werden opgemerkt door een burger, die op vermoeden; dat zij diefstal pleegden, de politie waarschuwde, deze was met een uitruk wagen spoedig ter plaatse, nog juist bijtijds, om het tweetal in te reke nen. Vrouw wegens brandstichting gear resteerd. - Te Westerbroek onder de ge meente Hoogezand (Gr.) is binnen een uur tijds tweemaal brand uitgebroken ten huize van de familie J. S. de Man, die van beroep melkrijder is, was afwezig. De eerste maal ontstond brand in een aangrenzende schuur, welke door de buren bij ontstentenis der familie S. kon worden gebluscht. Een uur later brak in de woonkamer, waarvan de ingang door twee stoelen was versperd, brand uit. Ook hier kon het vuur spoedig worden gebluscht. In verband hier mede is door de marechaussee aangehouden en naar Hoogezand overgebracht de vrouw van S. Zij is in de Marechaussee-kazerne ingesloten. Nationaal fonds bijzondere nooden. - Het dagelij ksch bestuur van het Nationale fonds voor bijzondere nooden deelt met groote dankbaarheid mede, dat het na da reeds gepubliceerde gift van Hare Konink lijke Hoogheid prinses Juliana ook van Hare Majesteit de Koningin een belangrijke bij drage heeft ontvangen in verband met de inzamelingsactie, welke het fonds organi seert. Voor hen, wien dit koninklijk voor gaan tot navolging zou kunner strekken, zij nogmaals vermeld, dat het gironummer van het fcnd is: 272727. Tusschen twee schepen doodgedrukt. - Zaterdagmiddag roeide de 19-jarige schip persknecht P. Loonstim van het te Gronin gen thuis behoorende schip „Jotorna" met een roeiboot op de rivier de Nieuwe Maas voor de gemeente IJselmonde. Van den kant van Rotterdam kwam een sleepboot met twee Rijnschepen, die daar midden op de rivier ligplaats zouden kiezen. L. hield plotseling met roeien op. Naar men vermoedt, is de boot toen door den stroom meegetrokken, waardoor zij kap seisde. De knecht greep zich daarop aan een der vlabij zijnde schepen vast, doch het ongeluk wilde, dat het tweede Rijnschip op het eerste inliep en L. dooddrukte. Zijn lichaam werd nog aan boord getrokken, doch het was reeds te laat. Mej. v. Wamelen herkend. - Bij het onderzoek, dat de Nederlandsche consul te Marseille heeft ingesteld, is komen vast te staan, dat het lijk, dat begin November te Frontignan-Herault is aangespoeld, het stof felijk overschot is van mejuffrouw van Wa- melene, een der opvarenden van het ver gane Nederlandsche jachtje „Coquelicot". Aanvaring bij het lichtschip „Wande laar". - Vanmorgen zijn twee schepen, van welke naam en nationaliteit nog niet be kend zijn, ter hoogte van het lichtschip Wandelaar" met elkaar in aanvaring ge komen. Tengevolge hiervan zou een dezer schepen zinkende zijn. De sleepboot „Goliath" is van Vlissinger uitgevaren. Het mist nog steeds. Amerikaansch stoomschip omhoog ge varen. - Zondagavond is het Amerikaansche stoomschip „West Kyska" van de Waterman Line geladen met stukgoederen, op weg van Rotterdam naar Antwerpen op de Wes- terschelde nabij Walsoorden omhoog geva ren. Het schip heeft een inhoud van 5552 bruto-ton. „West Kyska" vlot gekomen. Het Amerikaansche stoomschip „West Kyska" is met sleepboothulp vlot gekomen. Het heeft de reis naar Antwerpen voort gezet. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag avond. De voorzitter deelde mede, dat eenigen tijd geleden van het PJï.N. een aanbod was ontvangen voor de overdracht van het G. E. B. aan het P.E.N. De voorbereidende be sprekingen verkeeren nog niet in een stadium, dat er mededeelingen over kunnen worden gedaan. De voorzitter maakte ech ter van de gelegenheid gebruik om zijn meen in g te zeggen over de handelwijze van een der gemeentebestuurders van een der Langendijker gemeenten, die aan een der kranten mededeelingen en cijfers heeft verstrekt over de onderhandelingen met het P.E.N. Dit werd door spr. een zeer on verantwoordelijke daad genoemd, welke hij sterk afkeurde. Spr. vroeg zich af, of degene, die dit geaayi had, wel wist, welke eed of belofte hij had afgelegd. Spr. stelde er prijs op te verklaren, dat deze gegevens niet waren verstrekt door een lid van het dag. bestuur van Noordscharwoude. Spr. zou den betrokken persoon in overweging willen geven, een voorbeeld te nemen aan de andere gemeenten, welke in de laatste tijd transacties met P.E.N. of Alkmaarsche gasfabriek hebben afgesloten en waarover iets dergelijks niet is gepubliceerd. Voor de raadsleden geeft het ook een vreemde in druk, op deze wijze te worden ingelicht. Hij sprak de hoop uit, dat men er in zou slagen dengene, die zich zoo schromelijk aan plichtsverzuim schuldig had gemaakt, te ontdekken. Van de ingekomen stukken vermelden wij, dat Ged. Staten het besluit tot conver sie van geldleeningen, in de vergadering van 13 October genomen, hebben goedge keurd. Mej. J. Goorden nam haar benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim aan. De heer W. de Kraker verzocht een ver goeding te mogen ontvangen in de reis kosten van zijn zcon naar de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar. B. en W. stelden voor dit verzoek weer in te willigen zoolang de leerplichtige leeftijd van de zoon duurt. Aangenomen. Het R.K. Lyceum te Alkmaar verzocht een vergoeding te iWogen ontvangen van 1.50 per leerling uit deze gemeente. B. en W. stelden,'.ónder verwijzing naar het besluit, genoméh 'in het vorige jaar, waarbij afwijzend is beschikt op een derge lijk verzoek, voor ditmaal weer afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer Schrijver volhardde in zijn stand punt, dat het subsidie om billijkheids redenen wel diende te worden gegeven. Het voorstel van B. en W. werd met 3 tegen 1 stem aangenomen. Het gymnastieklokaal. De gymnastiekvereenigingen Hercules en Hygiea verzochten gedurende eenigen tijd het gymnastieklokaal te mogen gebruiken en wel op Maandagavond. Het bestuur van De Graal verzocht even eens van het gem. gymnastieklokaal ge bruik te mogen maken. In verband met deze stukken stellen B. en W. zich voor, een verordening aan te bieden, waarin de vergoeding wordt vast gelegd, voor het gebruik van het gymnas- tieklokaaL De voorzitter gaf een toelichting van dit voorstel. Doordat nu zoo vele vereenigingen van het gymn. lokaal gebruik willen maken is het wel gewenscht, dat een regeling wordt getroffen, waarbij een redelijke ver goeding wordt vastgesteld. De heer Kwadijk vroeg of er toezicht werd gehouden op het schoonhouden van het lokaal en op mogelijke beschadigingen. Spr. vond het niet de taak van den ge meentewerkman telkens het gebouw te sluiten en te controleeren of vuur en licht uit zijn. Dit wilde spr., zoo mogelijk, de schoolschoonmaakster of schoonmaker laten doen, wanneer er tenminste een wordt aan gesteld. De voorzitter achtte het echter niet ge wenscht een schoonmaker (ster) aan te stel len. Het werk werd door den gem. werkman gedaan, omdat hij daarvoor opdracht kreeg van den burgemeester. Beroep tegen beslissing van Ged. Staten. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W„ om bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beschikking van Ged. Staten, waarbij het schoolbestuur van de school met den bijbel in het gelijk is gesteld inzake de verbetering van de speelplaats bij die school. Met de stem van den heer Kwadijk tegen werd na eenige discussie het voorstel van B en W. echter aanvaard. B. en W. stelden voor, een capitulanten- verordening vast te stellen, waarin wordt bepaald, dat bij een vacature van ge meentewerkman een capitulant moet wor den benoemd. Voor de gem. lichtbedrijven zal men een dergelijke verordening moeten vaststellen. De verordeningen werden aldus vastge steld. In antwoord op een vraag van den heer Kwadijk antwoordde de voorzitter dat men voor het beroep tegen de beslissing van Ged. Staten inzake de vergoeding aan den heer W. Kuin precies een dag te laat was, doordat men eerst in de veronderstelling verkeerde, dat B. en W. een dergelijk be roep konden instellen. De heer Kooij bracht de veelbesproken conversie van de annuïteitsleeningen der gem. lichtbedrijven ter sprake. Spr. vroeg, waarom de aanbieding van de Boerenleen bank te Noordscharwoude niet was aan vaard. De voorzitter antwoordde op deze vraag, dat de heer Kooij zeker wel van andere zijde iets over deze zaak had gehoord. Er zijn sommige die er een relletje van willen maken. Spr. zegde, moeilijk verantwoording te kunnen afleggen of het beleid van de an dere bestuursleden te verdedigen, daar hij niet op die vergadering aanwezig was. Van verschillende instellingen heeft men een offerte gevraagd voor de te converteeren geldleeningen. Die van de Boerenleenbank is niet aanvaard, terwijl die van Gemeente- crediet is aangenomen. Toen de heer Oot- jers hiernaar informeerde in de laatste ver gadering der Gascommissie werd mede gedeeld, dat wanneer de leeningen werden ondergebracht bij een andere instelling pCt. boete zou moeten worden betaald aan Gemeentecrediet. Dat zou op het gas bedrijf komen te drukken, hetgeen te zwaar zou zijn. De heer Kooü zeide, dat men een voor deel van 193.86 zou hebben gehad, wan neer de leening bij de Boerenleenbank was aangegaan. Ook was er nog een voordeeli- ger bod van Gemeentecrediet van 3 3/8 pCt. met V, pCt. boete. Dat zou ook nog voor deel hebben gegeven. Bovendien zou bij de Boerenleenbank geen boetebepaling gelden voor de toekomst, terwijl dit bij Gem. crediet wel het geval was. De voorzitter was het met den heer Kooij eens, dat het aanbod van de Boerenleen bank voordeeliger was dan dat van Ge meentecrediet. Het zou voor spr. geen raad sel zijn geweest, welke leening hij zou nemen. Na nog eenige bespreking volgde sluiting. is een .ftaycs*-produet: Oranjebanden .Savet«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, houdende dat zij er-niet mede accoord kun nen gaan dat de rente van een geldleeening pro resto groot 2000 wordt verlaagd van 4.3/4 pet. tot 3 3/4 pet., doch zij meenen dat de rente nog lager kan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten het restant dier leening op 31 December a.s. af te lossen en voor dek king te gebruiken twee aandeelen Ned.-In- dië, welke stukken onlangs zijn uitgeloot. Namens den minister van soc. zaken was van den rijksinspecteur voor de werkver schaffing bericht ontvangen, dat de rijks- werkverschaffing te Schoorl voorloopig nog niet heropend zal worden. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Van den minister van soc. zaken was toe stemming verkregen voor het uitbaggeren van slooten bij particulieren (z.g. bagger- regeling) in werkverschaffing. De heer Staa vroeg welke vergoeding de arbeiders zullen ontvangen ingeval van vorst. De voorzitter antwoordde, dat bij vorst van korten tijd de arbeiders vergoeding krijgen op dezelfde basis als regenverlet, doch indien de vorst van langeren duur is, worden de arbeiders weer in de steunrege ling opgenomen. Tevens klaagde de heer Staa over de on billijke verdeeling der loonen; degene, die aan een sloot staat met veel specie, verdient belangrijk meer dan iemand die staat aan een sloot met weinig specie. De voorzitter antwoordde, dat dit B. en W. ook reeds was opgevallen. Hij zegde toe zich hierover met de Heidemaatschappij in verbinding te zullen stellen. De heer Schermerhorn zou gaarne zien, dat een bordje werd geplaatst nabij de sloot langs het Oudorperdijkje teneinde het ver ontreinigen van de sloot tegen te gaan. De voorzitter antwoordde, dat dit in hoofdzaak kwajongenswerk was. Hij zegde evenwel toe een bordje te plaatsen en des noods proces-verbaal te laten opmaken, ten einde den schrik er in te krijgen. Een schrijven van den minister van soc. zaken, houdende toestemming tot voortzet ting uitbaggeren der polder- en bannesloo- ten tot en met 29 Januari 1938 werd voor kennis aangenomen. Van den Commissaris der Koningin was bericht ontvangen houden herbenoeming van den burgemeester met ingang van 23 October j.L en beëediging in die functie. Er volgde felicitaties aan den voorzitter. Een schrijven van Ged. Staten, houdende een aanmerking op de ingediende supple- toire begrooting voor den dienst 1936. De voorzitter lichtte hierbij toe, dat Ged. Staten zich er niet mede kunnen vereenigen dat de kosten van den aanleg van den Vent- weg langs den Friescheweg, welke voor on geveer 800 ten laste komen van de ge meente, op de begrooting van één dienst jaar worden gebracht, doch zij meenen dat deze kosten over 10 jaren moeten worden verdeeld. Besloten werd om aan den wensch van Ged. Staten niet te voldoen. Van diverse bewoners van den Molenkade was een gezamenlijk schrijven ontvangen, verzoekende nabij het einde van de Molen kade 1 of 2 straatlantaarns aan te brengen. Besloten werd dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om advies. Naar aanleiding van dit verzoek zou de heer Schermerhorn ook gaarne 'n straat lantaarn geplaatst zien aan den Kanaaldijk tusschen de Burgem. G. Bosstraat en de Friesche brug. B. en W. zegden toe ter plaatse een on derzoek te zullen instellen. Besloten werd met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een rekening-courant-over eenkomst aan te gaan voor het volgende dienstjaar met een crediet voor gewone uit gave van 12000. Op een desbetreffende vraag van den heer van der Post deelde de voorzitter mede het rentepercentage van de gelden zal bedra gen: debet 3 3/4 pet. en crediet y2 pet. Voorts werd besloten eenige uitgelote obligaties van de leening Ned.-Indië op nieuw te beleggen. Namens de commissie tot het nazien der gemeenterekening 1936 en die van het Bur- gerl. Armbestuur, bracht de heer Schermer horn verslag uit. Hieruit bleek, dat de reke ningen volkomen in orde waren bevonden, zoodat deze werden vastgesteld als volgt: Gemeenterekening: gewone dienst: in komsten 84037,91, uitgaven 73634,32, batig saldo 10403,59; kapitaaldienst: in komsten 69682,42, uitgaven/ 69632,32, ba tig saldo nihil. Rekening Burg. Armbestuur: inkomsten 7532,74, uitgaven 7731,93, andeelig saldo 199,19. Bij het voordeelig saldo van de gemeente- rekening dient echter te worden opgemerkt, dat dit saldo eenigszins geflatteerd is, daar door een foutieve boeking een bedrag van ongeveer 4000 op den vorgne dienst be hoorde te staan. Vervolgens deed de voorzitter mededee- ling van de ingevoerde spaarregeling voor de werkloozen. Een 25-tal personen hebben zich hiervoor opgegeven. Van Ged. Staten was met eenige opmer kingen terug ontvangen de rekening 1935. 9. In April helpen ze de vogels in het uitzoeken der plekjes waar de nestjes worden gebouwd, en ze helpen hun geve derde vriendjes zoeken naar de pluisjes en veertjes, die moeten dienen voor de in richting van hun woninkjes. 10 Ze jagen de ondeugende koekoek _0, die het liefst zijn eieren in een ander nest legt om door andere vogels te worden uitgebroed, daar zij er zelf te lui voor is. weg,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7