IGHEIDSVEEK 22.28 NOV 1937 BERGEN OUDE NIEDORP NOORDSCMARWOUDE LANGENDIJK ST. PANCRAS ZUIDSCHARWOUDE NIEUWE NIEDORP WARM EN HUIZEN SCHERMERHORN OUDKARSPEL EGMOND AAN ZEE BERGEN Witter dan wit TWEEDE BLAD Het overlijden van prof. Van Rooy Wegens het overlijden van den rector- magnificus der gemeente-universiteit, prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, zal deze functie ac1 interim worden waargenomen door prof. dr H. A. van Bakel, voorzitter van de theolo gische faculteit. Paard gedood door auto. - Onder gemeente Aduard (Gr.) ontsnapte gister avond een paard uit de weide en kwam den Frieschen straatweg terecht. Het mistte nogal, waardoor het dier door een passee- renden automobilist niet tijdig werd opge merkt. Het paard werd gegrepen en zo< ernstig gewond, dat het moest worden af gemaakt. Gouden voorwerpen gestolen. - Tijdens afwezigheid der bewoners is ingebroken een benedenhuis aan de Zuider Amstellaan in Amsterdam. Toen men thuis kwam, vond men alles overhoop gehaald. Voornamelijk gouden en zilveren voorwerpen worden ver mist, voor zoover tot nu is na te gaan tei waarde van eenige duizenden gulden. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade Ernstig mijnongeluk. - In de staatsmijn Hendrik te Brunssum heeft zich gistermid dag een ernstig ongeluk voorgedaan. D( 18-jarige van Hoof uit Brunssum, die slechts enkele maanden in het ondergrondsche mijnbedrijf werkzaam is, geraakte met zijn rechterarm tusschen het aandrjjfwerk van de transportband, ten gevolge waarvan zijn arm boven den elleboog afknapte. de tycovinciaal Tlieuws Opening nieuw politiebureau. Het nieuwe politiebureau aan de Karei de Grootelaan zal Woensdag 1 Dec. des avonds 8 uur in tegenwoordigheid van den raad en de pers officieel in gebruik worden genomen. Ongetwijfeld is hierdoor een belangrijke verbetering verkregen. Moge ons gemeentebestuur ook eens on der de oogen zien, dat Bergen een nieuw gemeentehuis behoeft. De raadszaal is beslist te klein geworden. Van een publieke tribune is door de uitbrei ding van het aantal verslaggevers geen sprake meer, maar ook de verschillende diensten in de vele hokken ondergebracht, wij denken hierbij vooral aan de diensten van gemeentewerken en van de lichtbedrij- ven, kunnen op deze wijze niet anders dan oneconomisch worden verricht. Toen in 1910 Bergen 1700 zielen telde, was de opening van het nieuwe raadhuis een teeken, dat het gemeentebestuur ver trouwen stelde in de toekomst van Bergen. Thans, nu het zielental verviervoudigd is en de rdministratieve taak van de gemeen te, door allerlei wetten die door de rijks- regeering in handen van de gemeenten zijn gelegd, zoo omvangrijker is geworden, is o.i. een nieuw raadhuis nog meer noodig dan dit in 1910 het geval was. Wachten op betere tijden kost geld. Thans kan nog voor 3y2 geleend worden. Men gelieve te bedenken, dat de bouw materialen in prijs stijgen en dat de werk loosheid nog groot is. Ook uit een oogpunt van werkverruiming is de bouw van een nieuw raadhuis wen- schelijk, evenals uit een representatief oog punt. Wij hebben het altijd als een incon- venient gevoeld, dat het gemeentehuis het niet mogelijk maakt organisaties, die jubi- leeren of die in de gemeente congresseeren, ten raadhuize te ontvangen. Bergenaren in den aether. Een niet alledaagsch gebeuren wacht a.s. Zondagmiddag de Koorvereeniging Bergen, wijl dan deze vereeniging de eer ta beurt valt voor de radio te mogen optre den. Onder leiding van dir. Joh. Brands zal men het volgend programma voor de microfoon brengen: 1. De Doornekroonbloem, Bonset, gemengd koor; 2. De Stilte, Johan Brands, dameskoor; 3. Wohl waren es der Sonne- tagen, Johan Brands, dameskoor; 4. Tranen, Jac. Jansen, gemengd koor, een modern stuk, waarmee de Koorvereen. op het Bondsconcours een len prijs behaald heeft en dat als een van de beste werken geldt van dezen Bergenschen componist. Na de uitvoering zullen de gasten de studio bezichtigen en zal hun een thee worden aangeboden. Men stemme het toe stel a.s. Zondag te 4.10 af op de Avro. Nut en vermaak. De door voornoemde gem. tooneelver- eeniging alhier op Zondag en Dinsdag ge houden opvoering van de revue „Wij zijn niet bang", is een groot succes geweest. Beide avonden was de zaal van den heer Brouwer tot in de hoeken gevuld. Ook merkten we onder de bezoekers leden op van zustervereenigingen uit den omtrek. Alle spelers en speelsters bleken allen hun rol goed machtig te zijn. Veel moeite is er aan besteed om deze revue goed te doen slagen. Het publiek heeft dan ook volop genoten. Benoemd. De heer Dijkema, leeraar aan de U.L.O. school te Noordscharwoude, is benoemd in gelijke functie aan de U.L.O. school te Ak- krum (Fr.) St. Nicolaas. Woensdagmiddag heeft Sint Nicolaas een schitterende intocht gehouden in de Langendijker gemeenten, ter gelegenheid van de opening der St. Nicolaas-attractie, welke georganiseerd wordt door de Langen dijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeni- ging. Voor dezen intocht bestond overal zeer groote belangstelling. De jeugd heeft een mooien middag gehad. De afdeeling van den Nederlandschen Tuindersbond vergaderde Woensdagavond in het lokaal van den heer Bouwstra onder lei ding van den heer A. Hoogland. De voorzitter verheugde zich over de groo te opkomst en noemde als reden voor deze vergadering de Prov. Afd. Verg. welke te Hoorn zal worden gehouden op Zaterdag 27 Nov. a.s. Een bepaalde lijn zal niet worden gevolgd. Ieder lid kan zijn ideeën naar voren bren gen. Deze vergadering is noodig. De toe stand lijkt beter doch ze is dit in werke lijkheid niet, de veilingomzetten zijn bijna overal hooger als in het vorige seizoen, doch dit betreft enkele producten, die niet door alle tuinders worden gekweekt. Bij de kool welke aan de L.G.C. toch het hoofdpro duct is, kan toch niet van opleving worden gesproken. Actie blijft daarom noodig en niet alleen het hoofdbestuur, doch ook be stuur en leden moeten niet schromen om hun ideeën te uiten en naar voren te bren gen. Door den secretaris, de heer de Vries, werd medegedeeld, dat in een korten tijd 3 kringvergaderingen zijn gehouden, 3 afge vaardigden zijn naar den Haag geweest om nogmaals extra-steun te bepleiten. De in druk door den heer Valstar opgedaan geeft wel eenige hoop, van de richtprijzen, nog maals door den kring opgegeven, is nog niets meer vernomen, het ligt in de lijn om in Hoorn hiervoor een vaste lijn te volgen. Het vaste lastenstuk, zooveel reeds be sproken, werd naar voren gebracht. Over ge heel het land zijn rapporten opgemaakt, doch nog steeds zijn deze in den Haag. Het punt vaste lasten is steeds aan da orde. De oude tuinders met oude hooge schulden kun nen niet op tegen de jongeren, die op een schoenen bodem beginnen. De heer Booij zeide, dat het voor de jonge tuinders niet zoo gemakkelijk is om een be gin te krijgen, het verkrijgen van een teelt- vergunning stuit op vreeselijke moeilijkhe den. De voorzitter zeide, dat de regeering dit ook gevoelt. Bedrijfs- en gezinsvorming blij ven daardoor achterwege, en dit is voor een geordende maatschappij noodig. De verslechtering aan de veiling van de bewaarkool kwam ter sprake. Het bekend maken blijft achterwege. Een geval werd ge noemd, dat kool uit de schuur voor buiten kool werd geveild. Dit zal worden onder zocht. Deze verslechtering is echter niet geheel juist. De bonafide tuinder zal er door be voordeeld worden. Het gaat er in hoofd zaak om de boeren, die een stuk kool heb ben, van steun buiten te sluiten. De teeltheffing, gebracht van 30 op 50 per H.A., werd ten zeerste afgekeurd. Ook de andijvie-ellende kwam nog weer eens ter sprake. De onbillijkheid, die hierin schuilt is voor de tuinders een onoverkomelijk be zwaar. Begin van brand. Woensdagmiddag is bij den heer W. L. alhier een begin van brand ontstaan. Toen er een oogenblik niemand in de kamer was, hebben eenige kleeren op een rekje bij de kachel vlam gevat, zoodat de bewoners, toen zij in de kamer waren, niets konden zien van walm. De heer des huizes was zoo kordaat, het rekje met de brandende klee ren naar buiten te dragen, waardoor erger voorkomen werd. Niettemin was er vrij wat schade aangebacht aan vloerbedekking, enz. Banne-verkiezing. Bij enkele candidaatstelling is heden herkozen tot lid van het dagel. bestuur van de banne de heer D. van der Stok en tot hoofdingeland de heer D. Wit Cz. Ter voorziening in de vacature-P. Pluister, die tot voorzitter is benoemd, is tot hoofd ingeland benoemd de heer J. A. Mijts. v Opgericht afdeeling Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelands vrouwen. In Warmenhuizen is dezer dagen opge richt een afdeeling van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen met een aantal leden van 22. Het bestuur bestaat uit: Mevr. G. Klantde Moor, voor zitster, mej. J. Gutker, secretaresse, mej. H. Gutker, penningmeesteresse, mevr. M. Kal- verdijk—Vlam en mevr. E. Vogelaar— Driel. Nutsavond. Op 23 November trad voor ons Nuts- departement op als spreker de heer R. Mul der uit Hilversum. Na een inleidend woord van den voor zitter, ds. Boerendonk, hield spr. een cau serie over Vondel, den Vorst der Dichters, wiens werken hier evenwel nooit populair zijn geworden. Een tweetal gedichten uit de Rij van Burchtzaten en uit de Rij van Cla rissen werden door hem voorgedragen, als mede gedichten van Frangois Pauwels. Hierna werd op meestelijke wijze vertolkt een episode van de rechtszitting uit „De brand in de Jonge Jan" van Heijermans. Ook werden gedichten voorgedragen van Willem van Iependaal. Tot verduidelijking hiervan gaf spr. een schets uit het leven van dien dichter, die als boef in de onder wereld blijken gaf van dichterlijke kennis. Tot slot werden humoristische bijdragen vertolkt, waarna de voorzitter een dank woord sprak. Spr. roemde den heer Mulder voor het kunstig voorgedragene van Vondel; den die pen indruk, welke het vertolken van het tooneelstuk op de aanwezigen had gemaakt, de humor in het voorstellen van de ver schillende personen daarin voorkomende, alsmede de gegeven openbaringen van den boef-litterator. Door het dramatisch talent van den voordrager werd al het gesprokene met de grootste aandacht gevolgd. Kleuterscholen. Op de vergadering van het bestuur der kleuterscholen werd o.a. besloten binnen kort een aantal rentelooze aandeelen uit te loten. Vrijdag 3 Dec. 'zal in „Concordia" wederom het Sint-Nicolaasfeest voor de kleuters worden gehouden, waarvoor deze week gecollecteerd wordt. Dat 't het bestuur niet aan goeden wil en de noodige werklust ontbreekt om spoedig uit de schuldenlast, veroorzaakt door de stichtingslessen der school, te geraken, blijkt wel uit het feit, dat besloten is a.s. voorjaar een bazar te organiseeren. Gegund. Het bouwen van een nieuw wijkge- bouw met zusterswoning voor de afd. Egmond aan Zee der Noordh. Ver. Het Witte Kruis, is door het bestuur gegund aan den laagsten inschrijver J. Rosing te Egmond aan den Hoef voor 4726. Stroopende steuntrekkers. Het orgaan voor steunverleening heeft besloten de steuntrekkende werkloozen, die gestraft worden wegens stroopen, ge durende 9 weken 2/3 van den normalen steun te verstrekken in natura. Bij her haling wordt deze straftijd telkens met 3 weken verlengd. Een étalage Dat i« bestl Maar d' advertentie doet de re»t. Qemeentecadea De Raad kwam gisteravond ten 8 ure in spoedvergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer Voüte. De voorzitter deelde mede, dat be sprekingen met de Berger winkeliers over de openstelling van hun winkels op den Zondag vóór 6 December aanleiding was het beleggen van deze vergadering. Spr. heeft den indruk, dat het Departe- ment daartegen geen bezwaar zal hebben en zegt, dat ook de z.g.n. seizoenverordening nog een rectificatie behoeft om het mogelijk te maken, dat op den verlichtingsavond van de V.V.V., op Hemelvaartsdag en op Pink steren de winkels open mogen zijn. Z.h.st. werd hierop overeenkomstig het voorstel besloten. Aan de orde was hierop de aanvraag van de St. Ursulaschool om voor aanschaffing van leermiddelen gelden uit de gemeente kas te mogen ontvangen en een dito aan vrage van de St. Antoniusschool. B. en W. stelden voor, de gevraagde me dewerking te verleenen. Met de schoolbe sturen is reeds gedeeltelijk overleg ge pleegd, hetwelk echter nog niet is beëin digd, zoodat nog niet gezegd kan worden, welke bedragen aan de hand van de aan' vragen beschikbaar gesteld zullen moeten worden. Z.h.st. werd conform besloten. Rondvraag De heer Den Das vroeg, in verband met de landelijke collecte voor de spaarre geling, of er al een bedrag disponibel is voor de werkloozen. Die collecte is bedoeld als een noodzakelijke hulp voor de spaarders. Nu is er al weer veertien dagen uitstel en in de radio-rede van minister Romme be luisterde spr. hedenavond, dat de inzameling niet groot zal blijken te zijn. Spr. wil er daarom bjj het Departement op aandringen, spoed te betrachten, aange zien anders het doel voorbij wordt gestreefd. In de gemeente kent men reeds een belang rijk aantal spaarders, die elke week een kwartje afzonderen. Hoe langer het nu duurt met de verdeeling van de giften, hoe meer raken de werkloozen achterop. Wethouder Macdonald zegt, niet te weten, of het noodig is, te wachten met het verleenen van de aanvullende hulp tot het totale bedrag in het land bekend is. Het Rijk past in ieder geval bij en het bedrag van de collecte is als overgangsmaatregel bedoeld. De eerste aanvragen zijn nog niet binnen. De heer Den Das zegt, dat men wel kan beginnen, de spaarregeling uit te voeren. De menschen hebben echter dringend behoefte aan kleeding en daarom wil spr. aandrin gen op het betrachten van spoed met de ex- tra-uitkeering. De voorzitter: Over 25 pCt. van het bedrag, dat wij hebben opgestuurd, kunnen wij beschikken, maar ik weet nog niet, hoe het verdeeld moet worden. De heer D i n g e r d i s merkte op, dat al leen de spaarders daarvoor in aanmerking komen, afgescheiden van het bedrag, dat zij gespaard hebben. De voorzitter zegde toe, het door den heer Den Das gewilde verzoek tot den mi nister te zullen richten. Hierop werd de openbare vergadering ge sloten en ging de Raad in comité. Jitmnieuuts „SABOTAGE". „Roxy-theater". Een film, geregisseerd door Alfred Hitch- cock, waarover de pers goed schreef. Het „Alg. Handelsblad" b.v. schrijft: Er wordt bijzonder goed gespeeld in deze film. Oscar Homolka is de aangewezen ver tolker voor de rol, die hij hier speelt. Sylvia Sydney geeft hem het vereischte tegenspel; wat zjj kan ziet men in een ont roerende scène. De liefhebbers van dit genre zullen in „Sabotage" niet worden teleurgesteld. „Het Volk" is van oordeel: Ongewoon door het gewone, dat is het devies van Alfred Hitchcock, den fameuzen regisseur van de Gaumont British. Een goede film En „De Tyd" merkte op: Wij deze spannende crimineele film van aanbevelen. Er zitten spanningen kunnen harte ia dit werk, die men zelden of nooit in films van andere regisseurs aantreft. De maker is Alfred Hitchcock, de vaardigste filmregis seur van de geheele Engelsche filmin dustrie. Hij is een maker van sensatie, maar van sensatie, die geest verraadt en soms een zeer geraffineerde geest. „NEE, MEVROUW", DAT NOOIT!" In City-theater. Over deze film schreven we op een onzer film-pagina's reeds uitvoerig. En wel in zeer gunstigen zin. We volstaan dan ook thans met eenige persbeoordeelingen. De Telegraaf is van meening: „alles uiterst grappiggeestig, luchtig en elegant, brillante amusementsfilm!" Het Volk schrijft: „een vlotte film uit 'n vlot milieu, vlotte titel, voortreffelijk spel, uitbundige dwaasheden die de film tot een uitnemend amusement maken!" De Haagsche Post (L. J. Jordaan) zegt: „Een overschuimende bron van vroolijk- heid en talent, uitmuntende acteurs, een snelle, vlotte klucht met alle ontwapende zorgeloosheid, waarvan de Amerikanen het geheim bezitten". worden Uw tanden indien Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. TT Poetst '«O*,* „HAAR EIGEN KIND? Victori,.,. Jean Harlow en Spencer Tracy En N. R. C. is van oordeel: „een vlot en genoeglijk spel van dwaze incidenten ethiek, humor en eenvoudige menschen- kennis in een vluggen dialoog en handige situatie een welkome verrassing". „ZOO GOED ALS GETROUWD". Bioscoop Theater Harmonie. Dit is weer één van van die fijne Ameri- kaansche filmcomedies waarbij men zich van het begin tot het einde kostelijk amu seert. Maria v. Taszady Een belangwekkende film b deze week het Victoria-theater w f °ns film „Haar eigen kind", met in dp k dl rollen Lil Dagover, Willy Fritsch Pn ,,°fd' v. Taszady. Vooral de laatste sdppH a een ontroerende rol. ler® Noris Nolan, de vrouwelijke hoofdfiguur in de film: „Zoo goed als getrouwd". Ook hier de man en de secretaresse. De man een rijk architect. Zij een lief vrouw- je, dat bijzonder op haar patroon is gesteld. Maar de patroon weet de charmes van diverse meisjes te waardeeren, doch hij is blijkbaar blind voor de lieftalligheden der secretaresse. Maar plotseling ziet de archi tect in, dat er aan een huwelijk voor hem voordeel is verbonden en hij trouwt met... z'n secretaresse. Een zakelijk huwelijk. Mijnheer gaat zijn gewone gang. Maar het vrouwtje is slim mer. En de architect komt na vele aller aardigste verwikkelingen tot de slotsom enfin, dat moet gij deze week in het theater Harmonie maar eens gaan zien. John Boles en Doris Nolan spelen de bei de hoofdfiguren op niet te overtreffen wijze maar ook Tala Birell, Esther Ralston en vele andere geven er 't geheel charme en vroolijkheid. Een flm, die zeker zal voldoen. DE MAN, DIE „VIVA VILLA" REGISSEERDE IN ONS LAND in ^msterdarmW Een filmacteur bezoekt de hoofdstad tientallen Amsterdamsche schoonen bres» haar leven in gevaar om een glimp va[^ held harer droomen te aanschouwen, dim men verdringen elkander, politie te' paJ moet het verkeer regelen, opwinding heerscht alom. Een filmregisseur komt - ;- rustig kabbelt het hoofdstedelijk verba- zijn tragen avondgang verder. Zoo verst;, lend waardeert men nog steeds den ut die de verantwoordelijkheid draagt voorkf. al of niet slagen van een film, voor kunst o! kitsch van het geproduceerde, en denman, die onder zijn leiding een rol speelde in te door hem, kundig en met straffe hand, ge leide geheel. Jack Conway, de maker van „Viva Villa1 en „Tale of Two Cities" om slechts enkele zijner voortreffelijke scheppingen te noe men, zit in het Carlton Hotel en vertelt: Bijna vier en twintig jaar ben ik bij de film. Ja, eerst als acteur, in yildwest- drama's, met steigerende paarden en zoo.,, maar ze vonden, dat ik niet genoeg ac teerde en toen moest ik maar regisseeren. 11 ben begonnen met een artistieke film, erg langzaam en met een grootmoeder en met regen, die op het dak neerstroomde. Toen zeiden ze tegen me, dat ik het nooit zou leeren, ik had geen tempo, nee, een goed regisseur zou ik nooit worden. Vaak moet je dingen maken, waar je zelf niet veel voor voelt, onderwerpen, waar je geen belang stelling voor hebt, of die je zelfs afkeurt. Maat de maatschappij moet toch ook leven en dan maak je ze toch. Maar de „Tale of Two Cities" heb ik fijn gevondenik m de film maken. Heel vroeger, toen ik te tooneelspeler was, had ik een rol gespet' in een uit het boek getrokken stuk t daar herinner ik me zoo het een en*1 van. Toen dacht ik: wat herinneren anK1 zich van dat boek. ijfcl Want je moet toch weten, wat onder - menschen zoo min of meer als essenties indruk achterblijft. Ik heb een paar hon«® menschen gevraagd: Heb je de Tale of Cities gelezen? Wat weet je er nog van- zoo ben ik gekomen tot mijn keuze ui overvloedige materiaal, dat Dickens in hl- boek gegeven heeft. Als regisseur sta je wel heel vaak voor de kwestie: Wegtip I Wat moet je weglaten? Steeds weglaten, elimineeren, tot je het eigen en wezenlijke overhoudt. Bij Dickens heel moeilijk. Dickens schreef ban veel actie. Maar het was mooi wer bij nu bezig met een film, waarin een van amnestie behandeld wordt- f-e die zijn geheugen verliest, nog w'ei w mQOje hij getrouwd is geweest met een vrouw, maar die niet meer kei se geeft gelegenheid menschelijke kan voren te brengen. D€R KON. N€D. AUTOMOB I LCLÜ® V OETGANGERS. Een automobilist doet tegenwoordig wonderen met noodzaakt hem echter niet dit voor U te moeten deinonstr in renU"eB:

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8