DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prins Bernhard gewond bij auto-ongeluk. K 1 Maandag 29 November 1937 139e Jaargang Met zijn two-seater tegen zandauto opgebotst. De wagen vrijwel geheel vernield. Een hersenschudding en een zware hoofdwonde. De toestand van Z.K.H. Prins Bernhard. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! ALKMAARSCHE DURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 281 nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Hedenochtend zeer vroeg, n.l. om kwart over zeven, heeft prins Bernhard, die zich per Ford-twoseater van het paleis Soestdijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde begeven, even voor Amsterdam, op den Muiderstraatweg, een auto-ongeluk gehad. De auto van den prins is bij het viaduct in botsing gekomen met een vrachtauto. De prins heelt een hersenschudding opgeloopen en is per zieken auto naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Waarschijnlijk zal hij vandaag nog naar het paleis Soestdijk worden overgebracht, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de toestand niet verontrustend is. H.M. de Koningin naar het ziekenhuis. Hoe het ongeluk plaats vond. Deze botsing is, als men den verwoesten wagen op den weg heeft zien staan, nog wonderlijk goed afgeloopen, mede dank zij het feit, dat de auto van den prins niet verder in elkaar is geschoven, is, zoowel de prins als zijn metgezel er met betrekkelijk lichte, in elk geval ongevaarlijke verwon dingen afgekomen. Bij een plaats, waar zand afgegraven wordt De botsing geschiedde ongeveer tien meter vóór het spoorwegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de gemeente Diemen, dwars over den Muiderstraatweg loopt. Voor den spoordijk, wanneer men komt uit de richting Muiden, ligt een ge- improviseerde afrit, waarlangs zandauto's het zand afvoeren, dat wordt afgegraven op de plaats, waar eens de oude Muiderstraat weg lag, en welk zand verkocht is aan een bouwonderneming te Amsterdam. De uit de afrit komende auto's draaien links den weg op, dien zij moeten oversteken om op de rechter weghelft, in de richting van Am sterdam te komen. Het was kwart over zeven heden morgen, toen een zwaargeladen zand auto de afrit uitkwam en schuin den weg overstak, op hetzelfde oogenblik dat uit de richting Muiden een groene tweezitter-Cabriolet naderde. Het was een Ford V-B, met het nummer L 33800, één van de auto's van prins Bernhard, die, komende uit Soestdijk en op weg naar 's-Gravenhage, zijn weg, zooals gewoonlijk, door Amsterdam had ge kozen, en zelf achter het stuur zat. Toen de prins de zandauto, die van links den weg opreed, zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet voldoende tijd meer gehad om krachtig genoeg te remmen. Met vrijwel onverminderde vaart reed hij de reeds op de rechterweghelft gekomen zandauto van achteren aan. De zware vrachtauto, als het ware beschermd door de zandlading, kreeg weinig schade, doch des te grooter was de verwoesting, die de lichte tweezitter onderging. De radiator schoof naar achteren over den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, terwijl de spatborden naar achteren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het Dashbord naar achteren, zoodat de prins en zijn geleider bekneld raakten. Tegen de voorruit geslagen. Het mag echter als een groot geluk beschouwd worden, dat de motor, hoe wel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te danken, dat de beide inzittenden door het achteruitge- schoven Dashbord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met beenen of borst be kneld te raken. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor prins Bernhard een vrij diepe snij wonde aan het voorhoofd opliep. Spoorwegarbeider snelt het eerste te hulp. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die in één der lisjes langs den weg dichtbij de plaats van het ongeval, woont. De man kwam Ijlings toelcopen en, zonder zich aanvanke lijk ervan Dewust te zijn, wie de bestuurder van de in elkaar gedrukte tweezitter was, bood hij onmiddellijk de behulpzame hand. Zoowe) de prins als zijn geleider waren beiden bij volle bewustzijn, doch konden tengevolge van het achteruitgeschoven dashbord niet uit de auto komen. De toege schoten spoorwegarbeider trok eerst prins Bernhard onder de armen achter het stuur vandaan. Onderwijl constateerde de prins zelf, dat er met zijn beenen blijkbaar niets gebeurd was. Zijn geleider bleek echter, behalve eeneens aan het hoofd, ook aan één der beenen gewond te zijn. Medische hulp komt. Onmiddellijk werd medische hulp gere- quireerd, en de eerste die ter plaatse kwam, was dr. W. Balfoort uit Diemen, die spoedig gevolgd werfl door dr. M. Hartman en A. J. J. van Gemert, beiden eveneens arts te Diemen. Na overleg besloten zij terstond ook het advies van een chirurg in te winnen en korten tijd later verscheen de Amsterdam- sche chirurg dr. C. Knapper, van het Burger- ziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Am sterdam, ter plaatse. Tegelijkertijd arriveerden twee ambu lance-auto's van particuliere ziekenvervoer- ondernemingen te Amsterdam, en de prins zoowel als zijn geleider werden in de auto's gedragen, waar de medici de eerste hulp verleenden, de wonden onderzochten en verbonden en een eerste algemeen onderzoek naar den toestand van de beide patiënten instelden. Geen ernstige verwondingen. Reeds dadelijk kwam hierbij vast te staan, dat de verwondingen niet ge vaarlijk waren. Door den slag met het hoofd tegen de voorruit had prins Bernhard, behalve eenige door het brekende glas veroorzaakte snijwonden, een lichte hersenschudding, doch hij nóch zijn metgezel hadden ook maar een oogenblik het bewustzijn verloren. Nadat ter plaatse alle hulp was verleend, vertrokken de beide ambulance-auto's, waarin ook de vier medici hadden plaats genomen, tegen half negen naar het Burger ziekenhuis te Amsterdam. Kort na het be kend worden van het ongeval kwam ook de burgemeester van Diemen, mr, A. J. de Wolff, op de plaats van het ongeval, evenals de plaatselijke commandant der marechaus see met eenige manschappen. De meeste automobilisten, die op dit uur van den morgen de plaats van het ongeval pas seerden, zagen wel den verwoesten wagen aan den kant van den weg staan, doch dit is voor de meeste gebruikers van dezen weg een zoo gewoon schouwspel dat zij door reden, zonder eenig idee, wie de bestuurder van de vernielde auto was. De marechaussee commandant nam den bestuurder van de zandauto, welke eigendom is van de aan nemingsmaatschappij N.V. Terro, een voor- loopig verhoor af, en liet de verschillende sporen op den weg opmeten, terwijl ook de weinige omwonenden die iets van de bot sing hadden gezien of onmiddellijk daarna ter plaatse was, aan een voorloopig verhoor werden onderworpen. De medeinzittende bleek te zijn één der leden van het personeel van den prins van het paleis Soestdijk. Toestand niet verontrustend. Hedenmorgen om 11 uur werd offi cieel door de geneesheeren vastgesteld, dat de prins slechts een lichte hersen schudding heeft en dat, naar het zich aanvankelijk laat aanzien, de toestand erg meevalt, De koningin bezoekt den prins. Hedenmorgen te half twaalf arriveerde H. M. de koningin, vergezeld van een hof dame en per auto komende uit Den Haag, aan het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Zij werd hier ontvangen door den burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die de geneesheer-directeur van het Burger- ziekenhuis, dr. S. M. Spoor, aan haar voor stelde. De koningin vroeg onmiddellijk naar den toestand van den prins en terwijl de geneesheer-directeur haar daar omtrent mededeelingen deed, begaf zij zich naar de kamer van prins Bernhard. Prinses Juliana wordt door Haar Moeder op de hoogte gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat Hare Majes teit na het bezoek aan den prins, doorreist naar Soestdijk, waar zij persoonlijk de prin ses van haar bevindingen op de hoogte zal stellen. De mede-inzittende, die eveneens gewond werd, is de hofjager Van der Spek uit Soest dijk, die een knieschijf heeft gebroken en hoofdwonden opliep. Officieel communiqué. Hedenmiddag te half drie heeft de particuliere secretaris van prins Bernhard, jhr. Dedel, het vol gende officieele communiqué be treffende den toestand van den prins verstrekt. Prins Bernhard zal voorloopig nog niet naar Soestdijk vervoerd kunnen worden. In den loop van den dag zijn de verschijnselen eenigszins verbeterd. De wonde in het gelaat is gehecht en de toestand was hedenmiddag naar omstandigheden bevredigend. De prins wilde vervoerd worden. naar Soestdijk De prins, die bij zijn volle bewustzijn was, toen op den Muiderstraatweg dr. Balfoort als eerste van de geneesheeren uit Diemen arriveerde, had er op aangedrongen, dat men hem naar Soestdijk zou brengen. De geneesheeren vonden het echter beter hem eerst naar het zoo nabije Burgerziekenhuis in Amsterdam te vervoeren voor een nader onderzoek. De koningin naar Soestdijk vertrokken. Na geruimen tijd aan het ziekbed van prins Bernhard te hebben vertoefd, is H.M. de koningin, vergezeld van haar hofdame freule Schimmelpenninck van der Oye te half één uit het Burgerziekenhuis vertrok ken naar het paleis Soestdijk. Tijdens het bezoek van de koningin arri veerden in het Burgerziekenhuis ook de procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, en de officier van justitie, mr. dr. A. J. van ThieL Het geheele land in spanning. De belangstelling van het publiek in de omgeving van het Burgerziekenhuis was zeer groot, doch de politie zorgde voor het vrijhouden van voldoende ruimte in de Linnaeusstraat. Allerwege uit den lande wordt naar den toestand van den prins geïnformeerd en de telefoon van het ziekenhuis staat niet stiL H.M. de koningin op Soestdijk. Nader vernemen wij uit Soestdijk, dat H.M. de koningin in gezelschap van freule Schimmelpenninck van der Oye op het paleis Soestdijk is aangekomen, waar zij in de vestibule door H.K.H. prinses Juliana werd begroet. Een toto van de totaal vernielde auto- PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur Commissaris van de koningin bezoekt het ziekenhuis. Hedenmiddag arriveerde de commissaris der koningin in de provincie Noordholland mr. dr. A. baron Röelï aan het Burgerzieken huis om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van prins Bernhard. Burgemeester van Den Haag spreekt in den raad over het ongeluk. Bij den aanvang van de vergadering van den Haagschen gemeenteraad, heeft de voorzitter, burgemeester de Monchy de vol gende woorden gesproken: Het zal den raadsleden vermoedelijk wel reeds bekend zyn, dat Z. K. H. prins Bern hard hedenochtend aan de grens van Am sterdam een ernstig auto-ongeluk heeft gehad en met een lichte hersenschudding in een ziekeninrichting is opgenomen. Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met 1'/j cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. ".TTinN\0 DEM- BOND I VItUEINNlv- Hoort*» 2.«ndt Mr. E- J- Hua» Adrw m m1 Ik mag Uw gewone agenda niet aan de orde stellen, alvorens van deze plaats, naar ik vertrouw uit U aller naam, de hoop te hebben uitgesproken, dat de prins voor de koninklijke familie, aan welke hij zooveel zonneschijn heeft gebracht en voor ons volk, dat hem reeds in zijn hart heeft opgenomen, gespaard moge blijven en spoedig, geheel hersteld, moge terugkeeren naar Zijn vrouw, die in de komende gewichtige weken Zijn bijzijn en Zyn steun zoo noode zou missen. Ik moge U voorstellen, dat de raad in dezen geest telegrammen aan H.M. de koningin en aan H.K.H. prinses Juliana zende. De raad, die deze woorden staande aan hoorde, hechtte, nadat de telegrammen waren voorgelezen, zonder hoofdelijke stem ming hieraan zijn goedkeuring. Telegrammen van deelneming. De raad der gemeente 's-Gravenhage heeft hedenmiddag telegrammen gezonden aan H.M. de koningin en aan H. K. H. prinses Juliana. Het telegram aan H.M. de koningin luidt: „De raad der gemeente 's-Gravenhage, met groot leedwezen vernomen hebbende van het ongeval, dat aan Z. K. H. prins Bernhard is overkomen, verzoekt Uwer Majesteit wel te willen aamvaarden de eer biedige verzekering vam zyn oprechte deel neming in hare gevoelens en bidt Uwer Majesteit toe, dat Z. K. H. met Gods hulp door spoedig herstel gespaard moge blijven voor het Koninklijk Huis en het Neder - landsehe volk". Het telegram aan prinses Juliana heeft den volgenden tekst: Met ontroering kennis genomen hebben de van het ongeval aan Z. K. H. prins Bernhard overkomen, gevoelt de gemeen teraad van 's-Gravenhage, in vergadering bijeen, behoefte eerbiedig uiting te geven aam zijn innigen wensch dat Z. K. H. met Gods hulp door spoedig herstel gespaau-d moge blijven voor Uwe Koninklijke Hoog heid en het Koninklijk Huis der Neder landen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1