Britsch-Japansche spanning toegenomen. Jkouinciaai Tlieuws DERDE BLAD De algemeene toestand. Japan dreigt zelfs met een bombardement. Censuur en P.T.T. overgenomen. Van de fronten. De Nati-Fransche perscampagne duurt voort. Italiaansche bladen worden fel. De affaire Csar Sleutel van cijfercode gevonden. Aanslag op Nahas Pasja. Nieuws in 't kort. HEILOO GROOTSCHERMER URSEM Alkmaar, 29 November. De afgeloopen week bracht merkwaar dig weinig nieuws van de gevechts fronten in China. Wel werd er overal ge vochten, maar er zat heelemaal geen lijn in deze gevechten. Het was, alsof de Ja- pannrs zochten naar de verdedigingstak- tiek der Chineezen. Van het begin van den oorlog af, zijn er in de leidende Chineesche kringen twee stroomingen geweest, zoo lezen we in de N. R. C. De eerste, die aanvankelijk het sterkst is gebleken, was die van het ver anderde China. Dat wilde een standhou den tegen een Japansche overmacht, de moeizaam gekweekte nationale gedachte mocht niet in een paar weken tijde ver loren gaan door een gebrek aan militaire kracht, die door het Chineesche volk zou worden misverstaan. China moest zich ver zetten; iederen duim gronds die de vijand zou veroveren, zou hij ten koste van zeer groote offers moeten veroveren op een China dat een helfdhaftige verdediging voerde. Op deze wijze zou de nationale ge dachte in niet onaanzienlijke wijze ge sterkt kunnen worden. De andere stroo ming wilde alleen rekening houden met militaire realiteiten. Deze wilde niet, dat groote hoeveelheden menschenlevens misschien is het juister te spreken van troepen! geofferd zouden worden in een stryd waarvan het resultaat van te voren was vast te stellen. De raadgevers bij het oppercommando die deze strooming ver tegenwoordigden, drongen er op aan dat telkens verder teruggetrokken zou wor den, ten koste van veel prestige weliswaar, maar met behoud van troepen en materi aal. De grootste actie zou dan ontketend moeten worden als de Japanners zich door een goed voorbereiden Chineeschen terug tocht ver het land in hadden laten lokken. Zooals gezegd heeft tot dusverre de eer ste strooming de overhand gehad, het is echter niet zeker dat dit zoo zal blijven. China heeft in den strijd bij Sjanghai voorzoover deze een prestige kwestie was, eigenlijk geen échec geleden. Groote lagen van het Chineesche volk zullen de overtuiging hebben gekregen van de waarde van het Chineesche verzet en naar het schijnt zal deze overtuiging haar uitwerking niet missen. Dit alles is echter geschied ten koste van inderdaad grootere offers aan troepen en materiaal dan China zich scheen te kunnen veroor loven. Dit wreekt zich nu. De Japanners zijn thans bijzonder versterkt. Hun voor sprong wordt met den dag grooter, want nieuwe versterkingen komen nog steeds aan, en een standhouden voor de Chinee zen zal hoe langer hoe moeilijker vallen. Het zou dus niet te verwonderen zijn, als thans de andere strooming, die alleen militaiie consekwenties wil overwegen, bij het Chineesche hoofdkwartier meei in vloed zal krijgen. Het is zelfs mogelijk dat dit reeds het geval is en dat we den Chi neeschen terugtocht van de laatste dagen als een strategischen terugtocht moeten beschouwen ondanks verzekeringen dat Nanking tot het laatst to- zal worden ver dedigd. Als dit het geval is, dan is er voor de Japansche militaire leiders alle reden tot eenige onzekerheid. Zij zullen dan nauwkeurig moeten weten tot hoever het hun mogelijk zal zijn het binnenland in te rukken. Een overwonnen vijand, die alles verloren heeft wat hij bezat en die geen enkele reserve meer achter de hand heeft, staat ongetwijfeld anders tegenover vrede, dan een vijand, die zelf de mate van vijandelijkheid bepaalt. Dit klemt te meer nu uit Tokio vaker dan voorheen sprake is van een bereidheid tot vredesonderhande lingen. Onderhandelingen die Tokio naar het zegt, alleen direct met de Chineesche regeering wil voeren, maar die het dan ook blijkbaar wil voeren. Het komt er nu maar op aan wie het meeste geduld heeft. China dat zich de idee van een uitput tingsoorlog in het hoofd heeft gezet, zal ongetwijfeld gaarne dat grootere geduld op willen brengen. Of het dit kan, is nog weer een andere kwestie! In het begin van den oorlog heeft men merkwaardige voorbeelden van plotse- lingen trouw aan de Centrale regeering ge zien. Zoolang deze trouw blijft bestaan heeft de Japansche regeering voor het voeren van vredesonderhandelingen alleen te maken met de centrale regeering. Blijkt deze trouw niet te bestaan, dan zullen het de militaire gouverneurs zijn. Japan heeft nog steeds weinig geloof in den trouw van de verschillende gouverneurs. Het meent dat de eenheid van China te breken is, als deze maar belast wordt met een steeds grooter gewicht aan troepen en strategisch voordeel van den vijand. Zoo lang die vraag onzeker isi strijden zij en w.ikken zij met kracht aan de Chi neesche eenheid. Breekt deze, dan is een snelle en volledige overwinning zeker, blijkt deze taai of buigzaam als een jonge boom dan is de Japansche krachtsinspan ning tevergeefs aangewend. Het Chinee sche Oppercommando zal daar zijn tactiek zeker tot de buigzaamheid bij kunnen dragen. Zij zal dan echter de juiste moe ten kiezen. De spanningen welke in dezen oorlog optreden zijn allerminst uitsluitend van militairen aard; de grootste ligt in de vraag of de Chineesche organisatie zal bezwijken onder het gewicht, dat Japan er op plaatst. Dit gewicht kan echter ook zoo groot worden, dat niet meer alleen het bestaan van China, maar ook dat van Ja pan van het al of niet breken van deze organisatie zal afhangen. Daarom is er op het oogenblik zoowel aan Chineeschen als aan Japanschen kant eenige onzekerheid. De Britsch-Japansche spanning te Sanghai is, naar Domei meldt, plotse ling toegenomen, omdat de Japansche militairen door bemiddeling hunner diplomatieke vertegenwoordigers tot de Britsche autoriteiten aldaar een krach tig vertoog hebben gericht, waarbij zij eischen, dat zes Britsche stoomschepen, die bij Tsjinkiang op den Jangtse tus- schen duizenden Chineesche jonken lig gen, op een andere plaats voor anker zullen gaan. Het zou den schijn kunnen wekken, zoo meenen de Japanners, dat deze ligplaats opzettelijk gekozen is om de jonken tegen bomaanvallen te be schermen. Volgens de „Asahi Sjimboen" heeft de Japansche legerleiding zelfs ver klaard, dat, indien de schepen niet bin nen een bepaalden tijd naar elders zijn vertrokken, de Japanners zonder aarze ling tot een bombardement op de jon ken zullen overgaan, ongeacht de aan wezigheid van de Britsche schepen. De Japansche pers wijst er op, dat deze jonken de Chineesche troepen van levensmiddelen en munitie voorzien. Van Chineesche zijde is tot de buitenland- sche schepen de waarschuwing gericht, dat zÜ vóór Dinsdag a.s. een andere ligplaats stroomopwaarts van Tsjingkiang moeten op zoeken. Thans bestaat er nog gelegenheid door te varen, terwijl na dien datum de schepen niet voorbij Tsjingkiang zullen kunnen komen. „Principieele controle". Inmiddels hebben de Japanners het in de internationale concessie gelegen bu reau van de Chineesche perscensuur overgenomen. Ook de Chineesche tele graaf- en radiogebouwen, eveneens in deze concessie gelegen, zijn in Japan sche handen overgegaan. Onmiddellijk daarop legde het Chineesche personeel het werk neer, zoodat de diensten na halfvijf 's middags niet meer function- neerden. Alleen de radioposten van buitenlandsche maatschappijen func- tionneeren nog en zijn ongemoeid ge laten. Wat de overneming van den Chineeschen douanedienst betreft, heeft de Japansche woordvoerder te Sjanghai verklaard, dat het hier gaat om een „principieele controle". Hij nam voorts stelling tegen de van Brit sche zijde geopperde vrees, dat de Japan ners zich met de overmaking van de op brengst der douanerechten zouden belas ten. Japan, zoo zeide hij, heeft reeds vroe ger verklaard, dat het rekening zal houden met de rechten van andere mogendheden. Dezelfde kwestie wordt behandeld in een hoofdartikel van de „Asahi Sjimboen" welk blad uitvoerige beschouwingen wijdt aan de vertoogen van Washington en Londen. Zelfs indien, aldus dit artikel, Japan verder zou gaan dan een controle op dezen douane dienst, dan nog zal het de rechten van an dere mogendheden eerbiedigen. Dat Enge land en de V.S. gelijktijdig een dergelijke houding hebben aangenomen, kan, volgens 't blad, verklaard worden uit het feit, dat bei de staten speciale belangen te Sjanghai heb ben of ook uit de vrees, dat Japan meer zal vragen dan hetgeen het te Tientsin eischte. Te Tokio verwacht men intusschen, dat de Britsche ambasasdeur, Robert Craigie, en de Amerikaansche ambassadeur, Grew, zich a.s. Maandag naar het ministerie van buiten landsche zaken zullen begeven, ten einde daar de zienswijze van hun regeeringen over de douane-kwestie mede te deelen. Op het Foreign Office te Londen beschouwt men, aan de hand van de berichten, die in de afgeloopen dagen zijn binnengekomen, den toestand als een vrij ernstig probleem voor de buitenlandsche politiek. Chautemps en Delbos waren bij hun aankomst te Lon den vergezeld van eenige expArts, die van den toestand van het Verre Oosten geheel en al op de hoogte zijn en aan de besprekin gen met de Britsche autoriteiten zullen deelnemen. Naar United Press verneemt, za) onder meer de vraag behandeld worden, welke actie eventueel mogelijk zou zijn, in dien de huidige protesten bij de Japansche regeering opnieuw geen resultaat zouden opleveren. Zoowel in Engeland als Frank rijk is men bevreesd, dat, indien de Japan ners zich thans de opbrengsten van de douanerechten zouden toeëigenen, zij daar in een aanmoediging zouden vinden om nog verder te gaan en de rechten van de buiten landsche mogendheden nog meer zouden beknotten. Men wijst er op, dat de Britsche regeering hier niet zoozeer het financieele verlies op het oog heeft als wel de politieke gevolgen, die een dergelijk Japansch optre den zou kunnen hebben. De vorige week was het aan de fron ten in China betrekkelijk kalm, maar het jongste week-end heeft zich weer gekenmerkt door nieuwe gevechten, waarbij de Japanners voorloopig weer aan de winnmde har.d schijnen te zijn. Vooral de luchtmacht der Japanners is zeer actief geweest met als gevolg: talrijke slachtoffers. Zoo hebben Japansche vliegtuigen Zon dag 140 bommen laten vallen op Tsjin Kiang, een aan de Jangtse gelegen haven. Men vreest, dat er zeer vele slachtoffers zul len zijn. Dan is er een troepentrein van de Chi neezen door luchtbommen vernield, waarbij 100 dooden vielen, terwijl de verbindingen tusschen Kanton en Kantoeng door de Ja pansche vliegtuigen geheel vernield zijn. Vooral de spoorlijnen hebben het moeten ontgelden en natuurlijk de kunstwerken, zooals spoorbruggen e.d. De strijd bij het Tai-meer. Het brandpunt van den strijd lag gisteren in het noorden van het front bij het Tai- meer bij Kiangjin. De verdedigingslinies van de Chineezen werden krachtig onder vuur genomen. Ten westen van het Tau- meer hebben de Japansche troepen de stad Jihsing omsingeld, terwijl zij uit het noor den naar de Kwangte oprukken. Het offensief tegen Nanking. jDe Takoeng Pao meldt, dat, terwijl het aan de marine en aan losse afdeelingen wordt overgelaten, het fort Kiangying aan te vallen, het gros der Japansche troepen voorbereidingen treft om langs den spoor weg NankingTsjanghsi op te marcheeren naar Nanking. In het gebied van het Taioem-meer zou den de Japanneezen gistermorgen Tsjangs- zan, op 17 K.M. ten O. van Kwangteh, in de provincie Anhwei hebben bezet. Hun eerste objectief is thans Woelioe, waarna zij zouden trachten, Nanking zijde lings aan te vallen. De Chineesche bladen melden, dat het Chineesche opperbevel in de provincie Sjansi besloten heeft, in Noord-China een guerilla op groot schaal te organiseeren. Men zou de provinciën Hopei, Sjansi, Soeijoean, Tsjahar en een gedeelte van de provincie Honan in acht districten verdee- len, waarheen keurtroepen gezonden zullen worden om zich daar te verspreiden. De Italiaansche pers is thans begon nen met een campagne, die ten doel heeft „De moreele zwakheid en de ontbinding van het Fransche leger in den wereldoorlog" aan te toonen, door commentaar op de gebeurtenissen van 1917 het mislukte offensief van Nivelle. Men zou daarmee willen ant woorden op de ongunstige beoordee ling in sommige Fransche bladen van de waarde van het Italiaansche leger. De „Popoio di Roma" heeft reeds lang een artikel over dit oorlogstijdvak gepubliceerd. De „Piccolo" kondigt een serie artikelen over „De muite rijen en de terechtstellingen in het Fransche leger" aan. Fransch protest. Zaterdagavond is in gezaghebbende kringen bevestigd, dat Alexis Leger, de secretaris-generaal van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, ge protesteerd heeft bjj den Italiaanschen zaakgelastigde, Prunas, tegen de cam pagne, die door de Italiaansche pers ge voerd wordt naar aanleiding van een Campinchi in den mond gelegde redevoe ring, die de minister categorisch ontkend heeft te hebben uitgesprokken. Leger zeide zich er over te verwonde ren, dat een aan het toezicht der regeering onderworpen pers een polemiek kan voe ren over niet-bestaande feiten en die voortzetten ondanks het categorische de menti van den betrokken Franschen mi nister. Ook wees de secretaris-generaal op de felheid der door de Italiaansche bladen gebruikte bewoordingen en toonde hij aan, hoezeer een dergelijke reactie over dadig kon lijken en hoezeer een dergelijk optreden schade kon toebrengen aan de goede betrekkingen tusschen beide lan den. Tenslotte vroeg de secretaris-generaal een einde te doen maken aan deze campagne. Prunas bepaalde zich er toe te antwoor den, dat hij, aangezien hij geen instructies had, de zaak aan zijn regeering zou voor leggen. Politieke kringen leggen er den nadruk op, dat deze Italiaansche pers campagne ontketend is een maand na den datum, waarop de redevoering zou zijn uitgesproken. Tevens merkt men op, dat de campagne ondernomen is juist op het oogenblik waarop Chautemps en Delbos naar Londen gaan vertrekken om met de Engelsche staatslieden in het licht van de door lord Halifax in Duitschland verkre gen inlichtingen, de voorwaarden onder oogen te zien van een ontspanning tusschen Duitschland en de beide Westersche mo gendheden. Men kan niet nalaten deze feiten in verband te brengen met de om standigheden, waaronder een artikel ten gunste van een toenadering tusschen Frankrijk en Italië kortelings door de Tribuna werd gepubliceerd tijdens het verblijf in Duitschland van den lord-presi- derrt of the Council, terwijl de schrijver van dit artikel later daarvoor zou worden gestraft. De politie te Parijs heeft den sleutel van een cijfercode gevonden, dienende om de geheime geschriften te lezen, welke bij de Caise hypothecaire et fluviale" in de Rue de Provence in beslag genomen zijn. De ge schriften hebben na ontcijfering o.m. het antal en de identiteit der aanhangers van de organisatie Csar bevestigd. Oudstrijders tegen omwentelings- pogingen. De nationale raad van den bond van oud strijders en oorlogsslachtoffers heeft uit nam van zijn 3.800.000 leden verklaard de republiek te zullen beschermen tegen elke poging van opstand of revolutie, van welke kant deze ook kome. De raad betuigt voort3 zijn gehechtheid aan den vrede door de col lectieve veiligheid en de internationale ver dragen. Nieuwe huiszoekingen. Het onderzoek naar het optreden van de organisatie Csar is gister weinig gevorderd, maar heden zullen nieuwe huiszoekingen verricht worden. De politie zou de vrouw van den architect Parent, die niet in haar huis is teruggekeerd, aan een verhoor wil len onderwerpen. De politie wil n.L bijzon derheden te weten komen over het feit, dat in den kelder van Parent een machinege weer met Hotchkiss gevonden is, welke is gestolen uit het garnizoen te Laon. Voorts wacht de Surete op berichten over Jacques Corréze, den secretaris van Eugene Delon- cle ,en over Gabriel Jeantet, welke beiden verdwenen zijn. Zondagavond om half negen is te Cairo een aanslag gepleegd op Nahas Pasja, den eersten minister van Egpte. De dader, een Egyptenaar, werd gearresteerd. De dader heeft vier schoten gelost op de auto van minister-president Nahas Pasja, toen deze zich van zijn verblijf te Heliopolis naar Sjebra begaf, waar hij een receptie wilde bij wonen. Nahas Pasja werd niet gewond. Nahas Pasja Hoe de aanslag gepleegd werd. Minister-president Nahas Pasja is ter nauwernood aan den dood ontsnapt. Een der schoten heeft zijn auto op enkele cen timeters beneden het raampje getroffen, waarachter de staatsman had plaats geno men. De politiebeambte, die achter de auto reed, heeft den dader, een jong- mensch, gearresteerd. De dader, een ze kere Izzedine Abdel Khader, droeg de uniform der „groenhemden". Later heeft de politie in de lucht geschoten, toen het gepeupel, gewapend met stokken en revol vers, te Cairo ongeregeldheden verwekte. De politie heeft overal in de stad posten betrokken. Een groep belhamels heeft een aanval ondernomen van den leider der oppositie, Mohamed Mahmoud. Dit huis werd even wel door militairen bewaakt. Te middernacht was het rustig. Twintig gewonden. In verband met de ongeregeldheden, welke een gevolg waren van den aanslag op den minister-president, zijn twintig personen in het ziekenhuis opgenomen. Vier van hen zijn zeer ernstig gewond. Op het oogenblik is de rust hersteld, op verscheidene punten zijn politiepatrouilles geposteerd. De 22-jarige Izzedin Abd el Khader, die de schoten op den minister-president heeft gelost, is een kleinzoon van den opstand leider van 1882, Arabi Pasja. Ontploffing in een tram. - Zaterdag is te Boekarest in een tram een bus met benzine ontploft, welke een passagier bij zich had. Onder de passagiers ontstond een paniek. Zestien personen werden ge wond, waarvan twee zoo ernstig, dat zij vermoedelijk eraan zullen bezwijken. Een walvisch aan den hengel. - Meer dan dertig personen staan in voor de echt heid van „het visschersverhaal van deze eeuw", volgens welk een jong inwoner van Kaapstad te Rooikrants een walvisch aan den hengel gekregen heeft. Op een rotspunt gezeten was hij met zijn hengel op jacht naar albikoor, toen hij een walvisch dicht bij de kust zag, die, eenige meters van hem verwijderd, zich lui in het water omwentelde. Alhoewel het hier een walvisch betrof van wel achttien meter lengte, besloot de avontuurlijke visscher „het toch eens te probeeren". Hij haalde zyn lijn in, zocht een groot stuk vleesch uit als aas en wierp uit op korten afstand van den walvisch. Meer dan dertig toe schouwers waren intusschen samenge stroomd en zagen hoe de walvisch naar voren schoot en het aas verslond. De vis scher trok aan en had beet. Zoodra de lijn strak getrokken werd, voelde de visch de haak, dook onder en verwijderde zich van de kust. Weer kwam de walvisch aan de oppervlakte, dook toen opnieuw en ditmaal knapte de lijn af. Een vertegenwoordiger van een beken den bond van hengelaars te Londen heeft verklaard, dat nooit tevoren van een soortgelijk geval melding is gemaakt. Verbod der vrijmetselarij bij volks stemming verworpen. - De Zondag in ge heel Zwitserland gehouden volksstemming heeft tot resultaat gehad, dat het voorstel tot het uitvaardigen van een verbod op de vrijmetselarij met groote meerderheid ver worpen is. R. 1.40 P£R FLACON IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN De overstroomingen op Cuba. - Vol gens de laatste berichten zijn bij de over stroomingen in de provincie Oriente 23 dooden te betreuren, terwijl een veertigtal personen gewond zijn. Betooging tegen de Habsburgers. - Zaterdag is te Lins, in een feestelijke bij eenkomst, de 25e verjaardag van Otto van Habsburg gevierd. Naar officieel medege deeld wordt, hebben reeds bij het begin der bijeenkomst aanhangers der nationale oppositie tegen de Habsburgers betoogd, tengevolge waarvan het in de zaal tot een vechtpartij kwam. De politie heeft een groot aantal der betoogers gearresteerd. Het terrorisme in Palestina. - Gister nacht zijn overvallen gepleegd op de poli tieposten in de joodsche kolonies te Sed- jera en Kerkoer. Uit Caiffa gezonden versterkingen sloe gen den aanval af. Te Caiffa heeft de politie vijf personen gearresteerd, die beschuldigd worden van het plegen van overvallen op joden. Te Jaffa heeft de politie talrijke communis tische pamfletten in beslag genomen. Dreigende mijnwerkersstaking in Wales. - De mijnwerkersgedelegeerden hebben de verklaring voor het ontslag van vijf arbeiders in de kolenmijnen van Po- wel Duffrin in Wales onvoldoende geacht. De mijnwerkers hebben dientengevolge 'besloten met ingang van 6 December hun contract op een termijn van 14 dagen op te zeggen. Indien de ontslagen arbeiders in dien tijd niet weder in dienst zijn genomen, zou het gevaar kunnen dreigen, dat 45.000 mijnwerkers in staking gaan. Acht studenten verdronken. - Tij dens een bezoek aan een waterkeering na- bijNagano is een groep Japansche studen ten door het aanstroomende water verrast. Acht hunner werdén gedood, verscheidene anderen gewond. Incidenten te Nitsj. - Zondag werd te Nitsj (Z.-Slavië) in tegenwoordigheid van verscheiden bisschoppen en tal van geeste lijken een godsdienstoefening gehouden ter eere van de tijdens den oorlog gevallen priesters. Na afloop "an dezen dienst werd een op tocht gehouden. Tijdens den tocht door de stad is het tot een kloppartij gekomen tus schen betooger en een groep vrijdenkers en communisten. Drie personen werden licht gewond. De orde werd direct hersteld en de op tocht kon voortgang vinden. Verloting. Zondagmorgen had de verloting plaats ten bate voor de Bijz. scholen voor een St. Nicolaas feest. Alle loten waren verkocht. De hoofdprijs, een bon ter waarde van 25 te besteden bij den middenstand, alhier, werd gewonnen door dr. J. J. Barnhoorn alhier. Ouderavond. Donderdagavond werd in de o. L school alhier een goed bezochte ouderavond ge houden onder voorzitterschap van den heer J. Krul. De rèkening van het schoolfeest werd in orde bevonden. De ontvangsten waren 104, de uitgaven 123, een nadeelig saldo dus van 19, zoodat de reserve moest worden aangesproken. Het hoofd der school deed uitvoerige mededeelingen betreffende het punt „tand- verzorging op school". Besloten werd, dat de school een afdeeling zal vormen van de nieuwe vereeniging voor tandverzorging op de lagere scholen in Noordhollandsch mid den. De kosten zullen bedragen 2 ct. per kind per week, waarvoor de tandarts 2 x per jaar een bezoek aan de school brengt. De oudercommissie stelde zich garant voor de noodige kosten in het eerste jaar en zal op haar wijze het financieele gedeelte regelen. Als altijd hadden de aanwezigen veel belangstelling voor het schoolwerk der leerlingen, waarbij het onderwijzend per soneel de noodige inlichtingen gaf. Nadat enkele interne zaken werden behandeld, volgde nog eenige lectuur, o.a. een aantal opstellen der leerlingen. De dames zorgden op verdienstelijke wijze voor het traditio- neele kopje thee. Collecte blinden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De vereeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handha ven, opdat zij hun gemis zoo weinig moge lijk zullen gevoelen. Om dit doel te berei ken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De vereeniging beschikt tevens over pen Internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noo- dig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De vereeniging hoopt, dat de in woners van Ursem met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer dagen wordt dp collecte gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9