PUROL Dames- en Meisjeshanden JkoiHHciaal Tlieuws OUDKARSPEL HEILOO HEERHUGOWAARD EGMOND AAN ZEE NIEUWE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE ST. PANCRAS EGMOND BINNEN BERGEN DERDE BLAD BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken bedroeg in de week van 15 November tot 20 November 1937 40.994 (vorig jaar 47.463) Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan, tot 20 Nov. in totaal aangebracht 1.636.380 (vorig jaar 1.917.084) merken. CHR. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE-CORPSEN IN NOORD HOLLAND. Zaterdagmiddag kwart voor vier hield deze bond zijn jaarvergadering in het ge bouw der herv. evangelisatie te Breezand onder leiding van den heer O. S. v. d. Wal te Amsterdam. Vijftien afdeelingen waren vertegenwoor digd. De rekening van den penningmeester gaf een batig slot aan van 221.79. De begrooting 1937'38 is geraamd op J 533. Voor de te spelen aubade op concoursen zal de muziek der koralen en het Wilhel mus vanwege den bond kosteloos aan de af' deelingen verstrekt worden. In het bestuur werd de heer J. Spaander te Krommenie herkozen, terwijl in de plaats van den heer H. Cnossen te Haarlem die bedankt heeft, werd gekozen de heer J W. Bos te Weesp. Een voorstel van de afd. Alkmaar om op de bondsconcoursen naast het verplichte nummer alleen een koraal te spelen zonder voor- of naspel in verband met den tyd werd aangenomen met dien verstande, dat aan de jury opgegeven worde welk vers van den psalm gespeeld wordt, opdat de tekst ook tot uitdrukking kome in de mu ziek. Een voorstel van dezelfde afdeeling, dat alle afdeelingen medezeggenschap krijgen in het samenstellen der jury door circula tie van een lijst met candidaten, waaruit dan een keuze gedaan kan worden, werd ingetrokken daar iedere afdeeling reeds in de gelegenheid is jaarlijks een lijst met na men in te dienen, waaruit dan de drie ge kozen worden die het meest naar voren ko men. Een voorstel der afd. Weesp om in ver band met haar 25-jarig bestaan in 1938 het concours daar te houden, werd onder ap plaus aanvaard. Een tweede voorstel dezer afdeeling om iedere opkomende vereeniging van elke af- deeing een koraal en marsch te laten spe len en alle daarop volgende corpsen alleen een marsch werd in verband met het aan nemen van een voorstel-Alkmaar en om des tijds wille verworpen. Door dezelfde afd. werd voor den marsch- wedstrijd een beker beschikbaar gesteld voor het corps dat het hoogst aantal punten behaalt. De contributie werd voor 1938 vastgesteld op 50 cent per lid. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Slootdorp (Wieringer- meer). Na eenige bespreking van huishoudelijken aard volgde sluiting. Afd. Nederlandsche Tuindersbond. De voorzitter, de heer N. Kaan,, releveer de den slechten toestand aan den Langen- dijk en wees op het belang van de Zaterdag te houden vergadering in Hoorn. Bespreking algemeene toestand. De voorzitter wees er op, dat het begin van de crisis voor den tuinbouw in' 1930 vieL Het eerste jaar moesten wij de verlie zen zelf dragen. Daarna kwamen de steun maatregelen, die echter steeds onvoldoende zijn geweest. Hierdoor wordt ons vak on dermijnd. De reserves, die er waren, zijn opgeteerd op een enkele uitzondering na. De toestand van heden is niet te vergelijken met de slechte tijden van vroeger. En be driegen de teekenen niet, dan schijnt er al weer een nieuwe crisis op komst. Daarom heeft het bestuur zich beangst afgevraagd, wat te doen. De tuinders moeten de lauw heid, die over hen is gekomen, van zich af werpen of er zullen nog velen komen te vallen. Ook het landsbelang brengt mee, dat de tuinders, zij het dan op bescheiden schaal, door kunnen gaan. Het moet niet zoo zijn, dat de tuinders het, met harder, arbeid, nog slechter heeft dan de arbeider die noodgedwongen niets doet. De heer Wonder zou willen, dat er Zater dag op de vergadering in Hoorn op aange- crongen wordt, dat er nog een redelijke steunuitkeering komt op de kool van dit voorjaar, zoodat wij aan den kostprijs toe komen. De voorzitter antwoordde, dat natuurlijk al het mogelijke gedaan zal worden om alsnog een slotuitkeering te krijgen. De aanvankelijk berekende kostprijs, welke ook is uitbetaald, bleek door de devaluatie te laag te zijn gesteld. Deze kostprijs is later her/ien en mogelijk zal er dan ook nog een slotuitkeering komen, welke broodnoo- dig is. De heer L. Kalverdijk deed enkele mede- deelingen uit de gehouden kringvergaderin gen. De heer Duijves vroeg naar den kostprijs, die opnieuw is vastgesteld. Deze is geheim, vermoedelijk omdat er anders mogelijk ge heel op den steun geteeld zal worden. De heer Wonder wees er op, dat de steun uitkeering dit jaar 10 a 15 lager was dan in 1935. Spreker kwam tegen deze behan deling sterk op. De voorzitter was het hiermee volkomen eens, niettegenstaande de bewering van den regeeringscommissaris, den heer Valstar, dat de kostprijzen wel hetzelfde waren. De heer Volkers wees op de woorden van minister Colijn, die gezegd heeft de levens vatbare te zullen steunen. Onze bedrijven worden niet als levensvatbaar beschouwd. Uit deze gezichtshoek hebben wij deze woorden te zien. De voorzitter heeft gezegd, dat wij gebonden zijn aan zekere middelen om den strijd te voeren. Deze kunnen zeker nut hebben, maar blijkt dit niet zoo te zijr dan zullen \vij een daadwerkelijke actie moeten voeren om onze levensvatbaarheid te laten zien. De voorzitter hoopte niet, dat het tot een protestvergadering zal moeten komen, maar dat de billijke eischen worden inge willigd. De heer Borst herinnerde aan het ant woord van den minister aan het Tweede Kamerlid Groen, die aandrong op steun vooral aan de kleine bedrijven. De minister verwees naar sociale zaken. Nu is dit wel gemakkelijk, maar voor de tuinders niet, want het Burg. Armbestuur wijst dan veel al op de hulpbehoevende oude menschen enz. Nu is het wel eigenaardig, dat in nood lijdende gemeenten als Warmenhuizen en Koedijk de tuinders wel gesteund worden door het B.A. In Hoorn moet dan ook wor den aangedrongen op een betere steunrege ling in welken vorm dan ook. De burgemeester wees op het verkeerde van de berichten in de groote pers, waar bij soms met groote koppen gewezen wordt op de hoogere veilingomzetten, waardoor men een verkeerde inzicht krijgt. Er moet niet op worden aangestuurd, dat de tuin ders naar het B.A. gaan. Dat verlaagt hen tot paupers. Bespreking oprichting Werkgeversorga- satie. De bedoeling is, dat deze organisatie een overeenkomst zal afsluiten met de ar beidersorganisatie. Het loon voor arbeiders zal hier moeten zijn 15 en in de drie druk ke maanden 16,50. De heer Wonder zeide, dat dit loon kan worden uitgetaald, als wij de volle 100 van den kostprijs krijgen. De heer de Boer vond het gevaarlijk zich te binden, want al wordt de volle 100 uitbetaald, dan is het nog moeilijk, want de achterstand is te groot. De heer Borst meende, dat als de werk gevers gebonden zijn aan een vast contract loon, zij beter voor hun eischen zullen op komen. De geheele afdeeling van den N.T. B. kan dan in deze organisatie worden op genomen. In Groningen b.v. zal de minister met de steunuitkeering rekening houden met de loonen, die moeten worden uitbe taald. De voorzitter zeide, dat de meeste tuin ders wel een redelijke regeling willen, als zij maar konden uitbetalen. Er zijn echter vele moeilijkheden. De heer Wonder stelde voor, dat, als de tuinders de volle 100 krijgen uitbetaald, het bestuur volmacht krijgt een overeen komst aan te gaan. De voorzitter zeide, dat de voorwaarden en verplichtingen dan nog in een vergade ring besproken zullen worden. Aldus besloten. Rondvraag. Er bleek een misverstand te bestaan tus- schen den steun op de bewaarkooL De voor zitter wees er op, dat op alle kool steun komt, als het noodig is. Uit den aard der zaak zal natuurlijk de bewaar kool een hoo- geren steun krijgen dan de kool van het veld. De heer Wonder vroeg naar de regeling voor de pootaardappelen. De voorzitter zette een en ander uiteen. Waarschijnlijk gaat alles weg voor veevoer. Het is een moeilijke materie. Het moet op korte termijn in orde komen in verband met den vorst en in verband met de finan ciën. Als is het dan voor veevoer, er moet toch aan gedacht worden, dat de aardappe len aan alle eischen voldoen, anders zullen wij een leelijken pijp rooken met de N.A.K. St. Nicolaas. Evenals verleden jaar had St. Nicolaas de kinderen van de kleuterschool weer bij voorbaat een verrassing bereidt in den vorm van een heerlijke speculaas. De heer e.n mevrouw Wijnveld waren bij de uitdeeling tegenwoordig. Palestina-avond. Vrijdagavond heeft ds. Doornbosch uit den Beemster in de Ned. herv. kerk een cause rie met lichtbeelden gehouden, over zijn reis naar en door Palestina. Het prettige, gezellige kerkje leent zich bij uitstek voor dit soort leerrijke onderwerpen, en de opkomst was niettegenstande er dien avond ook een belangrijke ouderavond was buitengewoon bevredigend. Opmerkelijk was het groote aantal jeug dige luisteraars, die evenals de ouderen met merkbaar gespannen aandacht deze mooie reis volgden. Mevr. Doornbosch wist precies op den ;uisten tijd een beeld te projecteeren, waar door het gesproken woord zoo aanstonds middels een passend beeld werd toegelicht Het was een mooie avond, terwijl de aanwezigen nu veel beter en duidelijker het land Palestina hebben leeren kennen, en zeer toepasselijke bijbelverhalen nu veel duidelijker tot allen doordrongen. De leefwijze der huidige bewoners in Pa lestina, alsook „de verhoudingen in aantal, had ieders andacht, temeer daar immers ge noemd land ook in den tegenwoordigen tijd zoo in het brandpunt der belangstelling staat. Ds. Bloemhoff die ook het inleidend woord had gevoerd was zeker den tolk van allen, toen hij mevr. en ds. Doornbosch hartelijk dank bracht voor dezen belang rijken avond. Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De afd. Heiloo van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken hield Zaterdagavond vergadering in het vereenigingsgebouw. De voorzitter, de heer H. van Dam, heette welkom den voorzitter, den heer Weijkamp (lid van de Prov. Sta ten) uit Baarn en den heer Bant, hoofd der school te Groet (lid van de Noord-Hollani- sche Propagandaclub). De algemeene voor zitter gaf een overzicht van het nog voort duren van de drinkgewoonten. Spr. gaf toe. dat het minder is dan vroeger, waarin de crisis een groote rol speelt. Dat neemt niet weg, dat er jaarlijks nog een slordige 200 millioen aan wordt besteed. Het leed van den drank is groot, wat spr. met voorbeel den aanhaalde. De misdaden en ongelukken welke hier uit voortkomen, zijn legio. Voor al het snelverkeer vraagt nuchtere men schen. Spr. wijdde uit over de actie, die in de blauwe maand is gevoerd en spr. hoopte, dat de afdeeling de propaganda zal voort zetten. De daad bij het woord voegend werd be sloten om in December een propaganda- avond te houden. De nood onder de werkloocen. De nood onder de werkloozen begint ongekende vormen aan te nemen. Dit komt tot uiting in de adressen aan den raad of B. en W. Naast het verzoek van den R.K. Volksbond, hebben een 53-tal werkloozen Vrijdagavond een verzoek aan de werkcom- missie en den raad gericht om doorloopend werk a 0.35 per uur of indien het niet mogelijk is in de wachtweek een uitkeering van 1 10 en een kolenbon. De besturen van samenwerkende organisaties, aangesloten bij het N.V.V., hebben zich Vrijdagavond tot B. en W. gewend, met de mededeeling, dat de toestand onhoudbaar is geworden en onverwijld wordt begonnen steun uit te kee- ren volgens de regeling geldende bij stag natie of het ontbreken van werk. Ook is verzocht om dien steun te doen uitkeeren met terugwerkende kracht vanaf 1 Nov. LI. om den grooten nood in de arbeidersgezin nen te verlichten. Voorstellen van B. en W. aan den raad. In de hedenavond te houden raadsverga dering komt o.m. aan de orde een voors'el van B. en W. tot het ondergrondsch maken van het electrisch net aan den Rijksstraat weg van de Verschuirlaan tot ae Kerklaan, waarvan de kosten zullen bedragen 7000, waarbij tevens de straatverlichting op dat gedeelte zou kunnen worden omgebouwd. De kosten van een en ander zullen totaal bedragen 8500, waarvoor B. en W. een geldleening willen doen aangaan. Voorts stellen zij voor, om, ter bereiking van vereenvoudiging in de administratie en verhooging van het verbruik, het nemen van een vastrechttarief voor alle aangeslotenen aan het electrisch net verplichtend te stel len met ingang van 1 Jan. a.s. In gevallen, waarin het totaal betaalde bedrag in een bepaald jaar hooger zou zijn dan 25 cent per K.W.h., zal dat meerdere worden terug betaald. Het belangrijkste voorstel hetwelk aan de orde zal komen, is wel dat, waarbij B. en W. als hun meening'geven, dat het wensche- lijk is om, nu geen belangrijke objecten meer gevonden konden worden ter uitvoering in werkverschaffing en het ongewenscht moet worden geacht den schuldenlast der ge meente te verzwaren, de rijksregeling ten behoeve van de werkloozen 4te aanvaarden en die met ingang van 1 Jan. a.s. in vollen omvang toe te passen. Voor de maand Dec. willen B. en W. de gemeentelijke steunre geling blijven toepassen, onder voorbehoud dat die niet uitgaat boven de rijksregeling. In dergelijke gevallen zou de rijksregeling moeten worden toegepast. het gevolg hiervan zou zijn, dat de oude begraafplaats, dan gesloten zou moeten worden. Dit werd als een ernstig bezwaar beschouwd. Door aankoop van genoemd perceel grasland kan de bestaande begraafplaats worden uitgebreid, hoewel er aanvanke lijk een bezwaar bestond, namelijk dat de afstand tot enkele woningen te gering was. Dit bezwaar zal echter worden onder vangen, door het aanleggen van 'n plant soen tusschen de oude en de nieuwe te stichten begraafplaats. Hierdoor is een uitgebreid stuk grond noodig, temeer daar de ophoogingen zullen worden aange bracht door het steken van een vijver in het eigen terrein. In de toekomst zal hier zeker een goed geheel tot stand kunnen komen, met be houd van het oude wat door velen uit pieëteitsoverwegingen zeker zal worden gewaardeerd. Het werk zal voor zoover mogelijk werkverschaffing worden uitgavoerd. xn blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen vsn 30 en 60 et-, tube45 ct.Verkrijgb. bij Apoth.en Drogisten. Botsing. Zaterdagmorgen geraakten tegenover het postkantoor Noord aan den Middenweg alhier de wielrijder de K. uit deze gemeente en een auto. bestuurd door den chauffeur de L. uit Langedijk met elkaar in botsing. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het onverwachts den weg over steken van de K. Deze liep bij het ongeval verwondin gen op aan schouder en aangezicht, terwijl zijn rijwiel geheel vernield werd. Spoedig aanwezige geneeskundige hulp constateerde een schouderfractuur. de Duinwachter benoemd. Tot duinwachter van den Rijkswater staat met standplaats Egmond aan Zee is benoemd de heer J. Schimmel, thans opzich ter van den Rijkswaterstaat in de Wierin- germeer. Jubileum der vacantiekolonie Sint Jozef. De roomsch-katholieke vacantiekolonie Sint Jozef vierde Maandag het tienjarig bestaan. Het feest werd in intiemen kring herdacht. De 200 verpleegde kinderen wer den getracteerd, terwijl des avonds een feestavond georganiseerd werd, waarbij ook het bestuur der kolonie tegenwoordig was. Bazar van T.A.V.E.N.U. Zaterdag en Zondag heeft de oud- katholieke damesvereeniging Tavenu weder haar jaarlijkschen bazar gehouden. De pre sidente, mevr. A. Janssen, hield de openings rede. Zij heette de aanwezigen welkom en verheugde zich erover, dat zoovelen bij de opening tegenwoordig waren. Zij hoopte, dai de leden waardeerir.g zouden vinden voor de arbeidsproducten, die nu aan de openbare critiek waren prijs gegeven. Met genoegen vermeldde zij, dat de verloting, waarvoor gevreesd werd, omdat er tegen woordig zooveel gehouden worden, toch weer een succes werd. In enkele weken wer den ruim 500 loten verkocht. Dank bracht zij aan de niet-leden, die prijzen beschik baar stelden en aan de winkeliers, die bij in- koopen reductie gaven. Zij besloot met een dankwoord aan de leden voor het ge presteerde werk en met den wensch, dat de samenwerking zoo goed moge blijven als die nu is. De bazar bood weder voor elk wat wils, taby-kleertjes, sierkussens, ontbijtlakens enz. De hoofdprijs der verloting was een ge haakte zijden sprei, gemaakt door de presi dente zelf. De bezoekers, en dat waren dit jaar buitengewoon veel, hebben genoten van de fiaaie inzendingen. Er waren allerlei attracties, zooals draaibord, poppenverlo- ting, kralen raden e.d., waarvan druk ge bruik gemaakt werd. Een speciale attractie vormde de koffie- en theeschenkerij van de Sabina, waarvan de opbrengst bestemd was voor de vereeniging. Voor de kleintjes was de verrassing van deze bazar het bezoek, dat Sint Nicolaas Zondagmiddag van 2 tot 6 uur bracht. Al met al een zeer geslaagde bazar, door welker opbrengst Tavenu weder mede in staat gesteld is vele ouden van dagen met Kerstmis te gedenken. Uitbreiding begraafplaats. In aansluiting op het verslag van de vergadering van den raad van 23 Nov. kunnen wij omtrent den aanleg van een nieuwe begraafplaats op het van het Bur gerlijk Armbestuur van Abbekerk aange kochte perceel weiland het volgende me- dedeelen. Het was een dringende eisch dat de oude begraafplaats werd uitgebreid of dat tot aanleg van een nieuwe begraafplaats werd overgegaan. Zeer langen tijd heeft het voornemen bestaan een nieuwe begraafplaats te ma ken aan de Noord-Westzijde van het dorp achter den muziektuin. Dit plan is om verschillende redenen losgelaten, maar hoofdzakelijk toch omdat I „Het omweidingssysteem en Ontwatering". Over het Omweidingssysteem en Ontwatering" sprak Vrijdagavond rijkslandbouwconsulent ir. Lienesch Heerhugowaard in een vergadering, geor ganiseerd door de afd. van de H. M. v. L., de Coöperatieve Malerij en de Coöperatie ve Zuivelfabriek. Spr. gaf allereerst een uiteenzetting over 't tegenwoordig landgebruik. Van de 6000 bedrijven in N.-H. gaat bijna alle melk naar de fabrieken. In slechts 400 bedrij ven wordt de kaas nog op de boerderij ge maakt. Met de lage melkprijzen wordt het krachtvoer te duur, waarom de vraag naar voren kwam hoe men het grasland meer productief kan maken. Gebleken is, dat er bij een oordeelkun dig gebruik geen beter voedsel is dan gras. Het scheuren van grasland om zelf meer veevoer te kunnen voortbrengen is niet economisch. Een koe gebruikt per dag gemiddeld 80 a 90 K.G. gras. In he4 voorjaar krijgt de koe veel meer eiwit, doch hij produceert in verhouding niet zooveel meer melk. In dezen tijd moet dus wat extra eiwit wor den gereserveerd. Men kan dan ook de koeien niet te vroeg in de wei jagen, omdat zij van het jonge gras niets laten staan. Een koe heeft in de beginperiode om zijn voedsel te kunnen vinden ongeveer 1 are per dag noodig. Bij het omweidingssysteem is het gewenscht het land te verdeelen in perceelen van 1 tot 2 H.A. waar de koeien dan naar ge lang van de grootte van het koppel 10 tot 14 dagen kunnen loopen. Hierna moeten de dieren weer naar een ander perceel. Het afgeweide perceel groeit dan in 3 a 4 weken weer bij. Hier kan dan weer geweid worden of het gras kan worden gekuild of vroeg gehooid. Het verdient aanbeveling om wanneer het perceel op deze manier is afgeweid, schapen op het perceel te sturen. Men kan op deze manier driemaal in het jaar op het land weiden en dit nog eenmaal hooien. Bij deze manier wordt nog vaak 95 van de landoppervlakte gehooid. Men moet dan echter het gras zoo gunstig mogelijke groeivoorwaarden geven. Met stikstof moet men dan ook niet zuinig zijn. 3 a 4 balen per H.A. is voor licht land al voldoende. Al het land moet natuurlijk niet tegelijk klaar zijn. De melk die vóór 1 Mei wordt gemolken, kost haast niets en is dus winst. Perceelen die later klaar moeten zijn, moet men wat minder mest geven en voor de laatste is vaak geen bemesting met stikstof noodig. Er is geen enkel bezwaar om per ceelen, die gehooid moeten worden eerst voor te weiden. Bij het omweidingssysteem wordt het geheele land dus als het ware perceel voor perceel 4 maal gebruikt. Het bezwaar, dat men niet meer dicht by huis kan meken, achtte spr. niet groot. Spr. merkte nog op dat de mest geregeld moet worden geslecht omdat dit den grasgroei bevordert. Het systeem biedt voorts gelegenheid de stalmest in den zomer kwijt te raker., wat beter is dan in 't voorjaar. Het omweidingssysteem stelt meer eischen aan den boer, dar. het systeem van half om half, dat tegenwoordig nog vry algemeen wordt toegepast. De waterstand. De waterstand is een zeer groot pro bleem. Zonder water groeit geen van onze planten, maar geen van onze cultuurplan ten verdraagt het ook om gedurig in het water te staan. De meening, dat gras een watergewas is, is verkeerd. Ook gras is een graanplant en wanneer het vocht by het grondwater komt gaat zy niet verder om dat ze dan zou stikken en toch heeft de wortel water noodig om voedsel op te kunnen nemen. Voor den plantengroei kunnen 's win ters de slooten (wat den plantengroei be treft) niet leeg genoeg zyn, want deze bevatten veel meer water dan er verdwijnt. Land waar het grondwater hoog gestaan heeft, heeft het ergst te lijden van droog heid, omdat daar het wortelstelsel zich niet in de diepte, maar in de breedte heeft ontwikkeld. Veengrond moet echter nat blyven daar veen, dat eenmaal droog ge worden is uitermate moeilijk weer water opneemt. Ten slotte waarschuwde spr. er tegen om ook den waterstand in het voorjaar niet te hoog te doen zijn, want dan krijgt men koud land met een langzamen gras- groei. Eenzame wandelaarster. Aan het Noordeinde van den Midden weg is een koe opgevangen, die daar in haar eentje liep te wandelen. Aangezien de eigenaar zich tot nog toe niet gemeld heeft is het dier in het schuthok op gesloten. Nadat de wettelijke termijn van in bewaring houden zal zijn verstreken, zal het beest publiek worden verkocht. Soc.-Dem. Vronwenclnb. In Concordia werd Zaterdagavond de jaarlij ksche feestavond gehouden van de af deeling van de Soc.-Dem. Vrouwenclub. Een groot aantal vrouwen was opgekomen. Door mevr. Frielink als presidente werd het openingswoord gesproken. Spr. riep in het bijzonder een welkom toe aan de spreek ster, mevr. Miedema-Zondervan. Dezen avond werd muzikale medewerking verleend door de jongedames Frielink, Gut ter en Rutsen, welke medewerking ten zeer ste gewaardeerd werd, terwijl voorts door verschillende leden medewerking werd ver leend met declamatie, welke onder alle aan dacht gevolgd werd. Door mevr. Miedema-Zondervan werd de propaganda-rede uitgesproken. Spr. wekte de vrouwen op om met de mannen mee te strijden voor een betere maatschappij. Het vrouwenkiesrecht is wel bereikt, doch thans wil men de vrouwen weer geheel in de huishouding laten opgaan, waarmede de soc.-dem. vrouwenclub zich niet kan veree nigen. De maatschappij vraagt ook de aan dacht van de vrouwen. Spr. wees voorts op de gevaren van het fascisme, zooals zich dit in Duitschland en Italië heeft geopenbaard. Laten wij hier waakzaam tegenover staan, zeide spr. Na de verkiezingen is geen kabi net opgetreden wat or.ze sympathie heeft. Spr. uitte ook woorden van critiek ten op zichte van de spaarregeling van minister Romme, iets wat spr. schandelijk vond. Na de pauze werd het voor den bond geschre ven tooneelstuk Maskerade van den heer en mevr. Groot opgevoerd, waarmede de op- voerenden veel succes oogstten. Tenslotte werd nog een tableau opgevoerd, voorstellende den strijd tegen den oorlog en de opkomst van het socialisme. Onderavond chr. schooi. Vrijdagavond hield de chr. schoolveree- niging haar jaarlijkschen ouderavond in het gymnastieklokaal by de chr. schooL Na het zingen van psalm 103 1 opende de voorzitter, de heer J. Wagenaar, de bijeen komst met gebed en sprak zijn voldoening uit over de goede bezetting der zaaL Hy sprak de hoop uit dat deze bijeenkomst een middel moge zyn, om de banden te verster ken tusschen ouders, personeel en schooL Vervolgens hield het hoofd der school, de heer Kortleven, een causerie over 't onder werp „Lezen" en wees in hoofdzaak op den inhoud der schoolboeken van voorheen en thans. Hierna werd door mej. Bood een lezing gehouden, welke was getiteld: Onbegrepen. Na de pauze, waarin de ouders gelegen heid hadden het werk der kinderen te be zichtigen, zong de heer Paul Kok met zyn koortje eenige liederen, en kreeg de heer Reuter gelegenheid voor zyn inleiding „Ver trouwen". Nadat de voorzitter het personeel bedankt had voor de medewerking, ging de heer Kortleven voor in dankgebed en werd de avond gesloten met het zingen van psalm 138 1. Diefstallen. Hedennacht zijn alhier gestolen 10 zak aardappelen van E. S. De eerste aanwijzin gen deden vermoeden dat de dader in Limmen gezocht moest worden, doch dit bleek later niet juist te zyn. Denzelfden nacht zyn bij v. S. alhier eenige balen stroo gestolen. Aanwijzingen hieromtrent zijn nog niet aanwezig. De politie heeft beide zaken in onder zoek. De winkelweken. Zaterdagavond vanaf 8 uur hield de Winkelweken-commissie haar eersten werp- avond met het nieuwe interessante Han- bespel. Jong en oud komt onder de beko ring van dit werpspel. Zeer velen hebben hunne werpkunst beproefd. Heel Nederland schaakt, maar heel Bergen speelt Han- ber. Er worden hedenavond weer vele prijzen beschikbaar gesteld. Men hoopt op een druk bezoek in de Rustende Jager. BERGEN (November). Geboren: Willem, zoon van Willem Bison en Jacoba Schreutelkamp. Hen- dricus Johannes, zoon van Thomas van Ruiten en Elizabeth Alida Veerman. Johannes, zoon van Johannes Rose en Maartje Kaandorp. Getrouwd: Theodorus Hof te Egmond- binnen en Sijtje Out. Hendricus Johan nes Maria Fraijman te Alkmaar en Leonora Marie Polak. O verled en: Alida Maria Mooij, oud vijf en dertig jaar, echtgenoote van Johan nes Franciscus Hendricus Vaske (overleden te Alkmaar). Maartje de Waal, oud 99 jaar, weduwe van Pieter Ott. f

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11