VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. ^Binnenland i'xmd- en Juin bouw JlecfUsaakm Glimlachje GEMENGD NIEUWS. Hans Mossel verloofd! Zijn buurman met een mes bedreigd. TWEEDE BLAD 3 DE BRAND TE HEERLEN. Het slachtoffer ter aarde besteld. Gisteren heeft te Leenhof-Schaesberg on der groote deelneming de uitvaart en be grafenis plaats gehad van Mia Bloem, het meisje, dat bij den brand te Heerlen om het leven is gekomen. In de kerk der paters van het Gezelschap van de H. Maria werd een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pater Frie- drichs met assistentie. Op het R.K. kerkhof te Leenhof had de begrafenis plaats. In den rouwstoet merk ten wij op den burgemeester van Schaesberg mr Lempers, den commissaris van politie te Heerlen, den heer Offermans, en den hoofdinspecteur van politie, den heer B. v. d. Werf, de plaatselijke afdeelingen van de K. J. V., K. J. M. en de Meisjescongregatie. Nadat de witte kist door de meisjes van we K. J. M. naar de groeve was gedragen en pater Friedrichs de absoute had verricht, heeft de burgemeester van Schaesberg, mr. Lempers, met een kort woord de gevoelens van de aanwezigen vertolkt. De burgemeester van Heerlen, de heer Van Grunsven, die verhinderd was en ver tegenwoordigd werd door den commissaris van politie, den heer Offermans, had zijn medeleven getoond, dooi het zenden van een groot bloemstuk. MR. A. E. BARON VAN VOORST TOT VOORST GEHULDIGD. Twaalf en een half jaar commissaris der koningin. In de openingsvergadering van de win- terzitting van de Provinicale Staten van Overijsel is mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der koningin in Overijssel, gisterenavond te Zwolle gehul digd in verband met het feit, dat hij van daag, 1 December, twaalf en een half jaar als zoodanig in functie is. Namens de Statenleden sprak mr. G. J. Sybrandy den commissaris toe. Hij bracht hem dank voor alles wat hij voor de pro vincie had gedaan en memoreerde de vele belangrijke werken die gedurende de ambtsperiode van den heer van Voorst tot Voorst tot stand waren gekomen. Voor zijn onpartijdige leiding der vergaderingen van de Provinciale Staten zegde soreker hem eveneens dank. Tenslotte sprak mr. Sy brandy den wensch uit, dat de commissaris nog vele jaren, in het belang der provincie, werkzaam zou mogen zijn. Namens het college van Gedeputeerde Staten, welk college den heer van Voorst tot Voorst 's morgens reeds in int'emen kring gehuldgd had, sloot mr. D. Winkel zich bij deze woorden aan. In zijn dankwoord zeide baron van Voorst tot Voorst bij zijn ambtsaanvaarding ge waagd te hebben vao het uitgebreide werkprogramma dat hem wachtte. Hij was dankbaar veel er van te hebben mogen uitvoeren met medewerking van Provin ciale Staten en de Provinciale ambtenaren die hij thans allen dank zegde voor hun toegewijden arbeid. In het bijzonder ging sprekers dank echter uit tot den griffier mr. R. van der Veen. Spreker hoopte in de toekomst nog veel voor de provincie te kunnen doen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Waarschuwingsschoten. Gisteravond poogden drie mannen, goede bekenden van de politie, hun slag te slaan in een voor perceel Heerengracht 12 te Amsterdam staande driewielige bakfiets. De politie had het drietal echter in de gaten en vier agenten in burgerkleeding hadden zich verdacht opgesteld op schuiten, welke in de gracht lagen. Toen de straatdieven zich meester maak ten van een in de bakfiets geborgen car- tonnen doos, welke kleedingstukken in hield, kwamen de poiltiemannen te voor schijn, met het gevolg, dat het drietal aan den haal ging. Nadat bij de achtervolging eenige waarschuwingsschoten waren gelost, slaagde de politie er in twee mannen aan te houden. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Twee jongelui bij val van een zolder ernstig gewond. Bij de bakkerij ,,'t Smulhuis", op den Soesterweg te Amersfoort, heeft Dinsdag avond een ernstig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige K. en de 20-jarige B. hadden het ongeluk van den meelzolder te vallen. Van een hoogte van ongeveer vijf meter kwamen zij terecht op een steenen plaats voor het perceel aan de St. Bonifaciusstraat. Dr. Aghir.a was spoedig ter plaatse en heeft beiden in zijn auto naar het St. Elisa- bethsziekenhuis overgebracht, waar zij zijn opgenomen. K. had beide polsen gebroken; B. had een hersenschudding en een schouderfractuur. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het stoeien van beiden. Mama, kiekeboe!!I BRUTALE DIEFSTAL TE ASSEN. 700 ontvreemd. Gisteravond is te Assen een brutale diefstal gepleegd, waarbij de dader een bedrag van meer dan 700 buit maakte. Omstreeks zes uur hielp de winkelier in de Oudestraat aldaar een klant in zijn winkel. Deze klant betaalde hem met 25. Om dit bankbiljet te wisselen begaf hij zich via een tusschenkamer naar de ach terkamer, waar hij zijn geldkistje op tafel zette en de 25 wisselde. Om de klar.t niet lang te laten wachten liet hij het briefje van 25 en het geopende geldkistje op tafel liggen. Toen hij in den winkel het geld terug gaf aan de klant, merkte deze op, dat er iemand achter was. B. ging kijken doch zag niemand. Evenwel kwam hij tot de ontdekking, dat de portefeuille met geld, welke zich in het geopende geld kistje had bevonden, verdwenen was, evenals het biljet van 25. In de porte feuille bevond zich een bedrag van 700. De gewaarschuwde gemeente-politie stelde een uitgebreid onderzoek in en zelfs werden er gisteravond nog eenige huiezoe- kingen gedaan, echter tot nu toe zonder resultaat. VERBODEN VOETBALPOOL. Een rechtskwestie geworden. De Haagsche winkelier A. H. van P., voor den Haagschen kantonrechter gedagvaard wegens het organiseeren van een voetbal pool, had verstek laten gaan, zoodat de amb tenaar van het openbaar ministerie ter te rechtzitting van hedenmiddag onmiddellijk requisitoir nam. De ambtenaar, mr. Hollander, zeide, dat tegen verdachte 5 dagvaardingen zijn u.t- gebracht. In de onderhavige zaak betreft het raden naar den uitslag van Engelsche voetbalwedstrijden: Strang's Pool Holland, De ambtenaar zou gaarne een principieele uitspraak hebben om des te krachtiger^ te kunnen optreden tegen het euvel den kleinen man geld uit de zak te kloppen. Het systeem van deze pool, die een Ne- derlandsch filiaal heeft, bestaat uit het ra den naar den uitslag van wedstrijden van thuisspelende en bezoekende clubs en ten derde naar het aantal wedstrijden, dat in gelijk spel zou eindigen. Hij somde ver-chil l»nde imoonderabil'a op. waaruit blijkt, dat de deelnemers volstrekt geen invloed kunnen uitoefenen om ten slotte 5 subsi- dia'r één dag hechtenis te eischen, waar mede kantonrechter mr. Ferguson, monde ling vonnis wijzende, zich vereenigde. EEN VREEMDE BURGEMEESTERS BENOEMING. De heer Wendelaar (lib.) heeft aan den minister van binnenlandsche zaken ge vraagd: 1. Is het uist, dat dezer dagen iemand tot burgemeester is benoemd, die twee dagen te voren wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij hij werk zaam was, eervol ontslagen werd als amb tenaar bij een der departementen van alge meen bestuur? 2. Zoo ja, wil de minister dan mededee- eln of aan dien ambtenaar een wachtgeld is of zal worden toegekend en of dit wacht geld hooger is dan de aan het ambt van bur gemeester in de betrokken gemeente ver konden wedde? 3. Indien dit laatste het geval is, zal dan aan den nieuwbenoemden burgemeester bo ven zijn wedde van burgemeester een aan vulling tot het bedrag van het wachtgeld worden uitbetaald? 4. Indien ook dit het geval is, acht de mi nister een dergelijk samenstel van maatre gelen dan niet in het algemeen onnoodig en ongewenscht, en zoo ja, welke motieven hebben hem er dan toe gebracht in casu zoodanig samenstel niettemin te bevorde ren? ARBEID IN WASSCHERIJEN. En strijkinriebtingen. De minister van sociale zaken heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijer. en strijkinrichtingen in alle gemeenten des rijks vergund, dat gedurende de tijdvakken van 20 tot en met 24 December en 27 tot en met 31 December 1937, in hun onderneming door de aldaar werkzame arbeiders, in af wijking van het bepaalde in artikel 24 der arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht als volgt: Op 20, 21, 22, 23, 27, 28, 29 en 30 Decem ber 1937 gedurende ten hoogste 9y£ uur per dag en op de Vrijdagen 24 en 31 December 1937 gedurende ten hoogste 10 uren per dag, een en ander onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd der betrokken arbeiders in die tijdvakken in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; b. in de onderneming, waar van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, geen ar beid wordt verricht op Zaterdag 25 Decem ber 1937 en Zaterdag 1 Januari 1938. DE INBRAAK IN DE HOUTVESTERIJ TE APELDOORN. Drie personen aangehouden, met 6700 gulden bij hen. De centrale recherche te Amsterdam heeft in samenwerking met de koninklijke mare chaussee te Apeldoorn wederom drie per sonen gearresteerd, die ervan verdacht wor den betrokken te zijn bij den inbraak op 9 Nov. in de woning van den houtvester van H.M. de koningin, den heer J. C. E. C. N. Mulder aan den Amersfoortschen weg te Apeldoorn, waarbij zooals men zich herin neren zal een hoeveelheid effecten ter waarde van tienduizend gulden, alsmede een aantal gouden en diamanten sieraden zijn gestolen. Het zijn twee mannen en een vrouw, al len te Amsterdam woonachtig. De vrouw en een der mannen hadden tot voor kort hun domicilie in het Gooi. Een aantal der gestolen effecten ter waarde van 6700 is bij hen teruggevonden. Zij zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie in afwach ting van hun transport naar Apeldoorn. Het staat nog niet vast, of men met de daders dan wel met helers te doen heeft Dit is evenmin het geval met de drie Amsterdam mers, die j.L Vrijdag en Zaterdag, eveneens in de hoofdstad zijn aangehouden. ONTROUWE KNECHT. De kruik gaat zoolang te water tot Aan het bureau van politie aan de Meent te Rotterdam is in bewaring gesteld de 22- jarige slagersknecht A. v. M. De jongeman was eenigen tijd werkloos geweest, doch tenslotte was het hem gelukt een baantje te krijgen bij den bakker v. d. D„ wonende in het westen van de stad. Eiken dag moest hij er als fietser op uit om hoeveelheden brood te brengen naar depóthouders en natuurlijk ook geld te ontvangen. De eerste week ging alles best en de bakker was zeer tevreden. De week daarop echter liep niet 1 alles zoo goed van stapel. De jongeman vertelde, dat de klanten niet erg goed van betalen waren, zoodat hij niet alles kon af rekenen. lederen verderen dag had hij een ander smoesje en op het eind van de week kwam hij precies 1 12.50 tekort De patroon vond alles best. maar hij meende goed te doen, dit bedrag af te houden van het weekloon, temeer daar de fietser des Zaterdags plotseling zeide zijn beurs te hebben verloren. De bakker had echter een klant, die nog 6.50 aan hem schuldig was. Des Maandags ging hij eens poolshoogte nemen en tot zijn niet geringe verbazing kwam hij tot de ontdekking, dat de klant de week tevoren juist aan den fiet ser het geld had betaald. Toen had de bak ker er genoeg van: hij deed aangifte bij de politie, die den knecht aanhield en achter slot en grendel zette. AMENDEMENTEN OP DEFENSIE- BEGROOTING. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. Bakker-Nort en Ebels hebben een aantal amendementen op de begrooting van defensie ingediend, waarvan de bedoeling is vooralsnog geen gelden uit te trekken voor den eersten termijn van aanbouw van een vervangenden kruiser. „DE LANDING VAN PRINS WILLEM". Herdenking op het Scheveningsche strand. In den namiddag van den 30sten Novem ber 1813 tegen 4 uur stapte de prins van Oranje, zoon van Willem V, te Scheveningen aan wal, verwelkomd door de naar Oranje verlangende menigte. Nederland had zijn onafhankelijkheid herkregen. Op dezelfde plek en hetzelfde tijdstip stonden gistermiddag een kleine honderd manschappen van de cavalerie, n.L het es- cadron van ritmeester P. W. Pieters, ter so bere herdenking van dit voor onze historie zoo belangrijke gebeuren. Ritmeester Pieters schetste in een korte toespraak tot zijn escadron de beteekenis van hetgeen op 30 November 1813 op deze plaats geschiedde, gelijk hij op 17 Novem ber j.L de herinnering aan de herkrijging van Nederland's onafhankelijkheid bij zijn manschappen had verlevendigd. Men zong daarop gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus en met een drie werf „Leve Oranje" werd deze eenvoudige herdenking besloten. Portugeesch schip verliest schroef. - Gistermiddag heeft het Portugeesche 3.s. „Ze Nel" zijn schroef verloren bij het licht schip Terschellingerbank. Het schip wordt door de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen naar Antwerpen gesleept. Ir. M. H. Damme doctor honoris causa. - De senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft benoemd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. Onder auto geraakt en gedood. - Gis termiddag is ter hoogte van de nieuwe ka zerne op den rijksweg naar Utrecht, te Hedel (N.Br.), de 76-jarige G. de Klein, die stond toe te zien bij het terugzetten van een auto onder het voertuig geraakt en op slag gedood. Toegenomen omzet te IJmuiden. - De omzet van het staatsvisscherijbedrijf over November 1937 bedroeg 1.031.192 tegen 754.235 over November 1936. Over de elf maanden van 1937 bedroeg de omzet 6.793.791 tegen 5.589.694 over dezelfde periode van 1936. De grootere omzet be draagt dus 1.206.097. Motorrijder gedood. - Gisteravond is een motorrijder, komende uit de richting Soest op den rijksweg te Baam tegen een stilstaande vrachtauto gereden. De motorrijder, de negentienjarige A. P. v. d. L., wonende te Hilversum en werk zaam bij den garagehouder S. te Soest, smakte tegen den grond en liep ernstige verwondingen op. In bewusteloozen toe stand werd het slachtoffer naar het zieken huis te Baarn vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen is overleden. De dochter van Willem Vogt t gelukkige. In de heden uitgekomen „Jazzwereld" lezen we: Wat eerst r.og maar een zwak gerucht was. is thans werkelijkheid geworden. De A.V.R.O.-bandleider Hans Mossel heeft zich officieel verloofd met de dochter van den heer Willem Vogt. AI zal dit a.s. paar niet zoozeer de publieke aandacht trekken als indertijd Harry Roy met zijn „echte" prinses, als dochter van den ongekroonden „Radio-koning" kan mej. Vogt toch wel als een ..Radio-prinses" beschouwd wor den. Wij bieden hen, ongetwijfeld ook ramens de lezers, onze hartelijke gel uk- wenschen aan. Hotel Lagerwev te Doorn. - Het oude en bij velen bekende hotel Lagerwey aan het Dorpsplein te Doorn zal heden geveild worden, zulks in verband met het beëindi gen van het bedrijf. Het is inmiddels even wel uit de hand aangekocht door rijk en gemeente. De bedoeling is in ieder geval een gedeelte van het oude gebouw te sloo- pen, teneinde den verkeerstoestand op het kruispunt ter plaatse te verbeteren. Het is ook niet uitgesloten, dat het geheele gebou wencomplex wordt afgebroken, waardoor de fraaie oude hervormde kerk van Doorn aan het vergroote Dorpsplein veel beter tot haar recht zou komen. Prof. Mengelberg licht gekwetst. - Gis teren is prof. dr. Willem Mengelberg in de badkamer van «ijn woning te Amsterdam komen te vallen, waarbij hij licht in het ge kat werd gewond. Het concert, dat prof. Mengelberg morgenavond zou leiden, zal worden gedirigeerd door Eduard van Bei- num. CONSUMPTIEMELK „BUITEN WETTELIJK GEBIED". Aan den minister gevraagd of ze op geheven wordt. De heer dr. Vos (lib.) heeft aan den mi nister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat de crisisregeling voor consumptiemeJk in het z.g. „buitenwettelijk gebied" met in gang van 1 Dec. 1937 zal worden opgehe ven? Wil de minister mededeelen, of de be langhebbenden voldoenden tijd en gelegen heid hebben gehad om nieuwe particuliere regelingen te ontwerpen? Wil de minister mededeelen, of deze rege lingen reeds zijn goedgekeurd? Vreest de minister niet, dat, voor het ge val het antwoord op vorenstaande vraag ontkennend mocht luiden, met ingang van 1 December een niet voldoende geregelde toestand zal ontstaan? Vreest de minister niet, dat onder die omstandigheden de bona-fide handel en vee houders nadeelige gevolgen zullen onder vinden? Is de minister niet van meening, dat deze r.adeelen alleen kunnen worden voorkomen door het vaststellen van een overgangs periode, waarin de oude voorschriften nog zullen gelden? Wil de minister bevorderen, dat zoodanige maatregelen worden getroffen, dat moeilijk heden en schadelijke gevolgen voor de bona-fide belanghebben worden voorkomen? DE LANGEND1JKER GROENTEN- VEILINGEN. Thans is eindelijk een einde gekomen aan de misère met de goedgekeurde poot- aardappelen. Het is nu tenminste zoover, dat de Ned. Groenten- en Friut-Centrale de on verkocht gebleven poters overneemt, d.w.z., dat ze worden verkocht voor veevoeder. Hierdoor zullen de kweekers hun aardap pelen kunnen leveren, nadat zij er langen tijd op hebben gepast. Zorgzaam zijn ze er op geweest, tot den laatsten dag, maar nu moeten deze goedgekeurde pootaardappelen worden aangevoerd, om kapot te worden gesneden Ho* is wel slecht afgekomen met de poot- aardappelen. De prijzen van de consumptie-aardappe len zijn nog steeds op hetzelfde niveau ge bleven. De blauwe eigenheimers brachten voor het grootste gedeelte van den aanvoer nog 2.50 per 100 K.G. op, met een enkele uitzondering, welke tot f 2.90 liep. Bevelan ders gingen van de hand voor i 1.50 tot 2.20, terwijl Schotsche muizen met 2.40 werden betaald. De peenpryzen blijven nog steeds goed stand houden, zelfs kan van een kleine stijging gesproken worden. Bietei. gingen in de afgeloopen week weer tegen goede prij zen weg. De andijvie echter kan slechts in zeer en kele gevallen door den handel worden af genomen. Het grootste deel van de deze week tamelijk groote aanvoeren is doorge draaid. Gedeeltelijk wordt dit product nu als veevoeder aangewend, terwijl de rest voor het gebruik ongeschikt wordt gemaakt door middel van petroleumbespuiting. Ram menas ging een enkelen keer voor 1,10, de meeste partijen echter brachten niet meer op dan 1 0,700.80. Boerenkool is ook niet graag. Van f 1,50 tot 2.50 betaalde men hiervoor. De uienprijzen hebben zich weer gehand haafd, hoewel er we', eenige schommeling in de prijzen viel te constateeren. Donder dag waren ze te Noordscharwoude nog tot maximum f 9,30, doch de meeste dagen kwam de middelsoort niet hooger dan 8,50 8,70 per 100 K.G., terwijl ook voor min der werden verkocht. De laagste prijs was 7,50. Voor de grove werd van 7,30 8,60 betaald. Drielingen konden vrijwel steeds pLm. 7 per 100 K.G. bedingen. Men betaalde er van f 6,30—f 7,30 voor. Nep, waarvan maar een paar partijtjes werden aangeboden, noteerde 6,50f 7,50. De roode kool is momenteel nog steeds het beste te plaatsen. De aangevoerde partijen behooren echter nog meestal tot de tweede kwaliteit en afwijkenden; men is blijkbaar aan het doorschieten. De prijzen van de kool v/aren sommige dagen 'ets hooger dan ver leden week, Zaterdag echter daalden ze weer iets, zoodat een gedeelte van de aan- gtvoer ie afwijkende kwaliteit doordraaide. De mooiste partijen noteerden 3 tot 3,60 per 100 K.G.; de meeste gingen weg tus schen 2 en 2,80. Afwijkende liep soms ook tot 2. Gele kool heeft geen goed weekeinde meegemaakt. In het begin liepen slechts weinig partijen door, doch op het laatst ble ven weer flinke hoeveelheden onverkocht. Wij hebben deze week tot f 1,60 per 100 K.G. genoteerd voor de allerbeste kwaliteit, de rest varieerde vanaf 1f 1.40. Deen- sche wittekool had een iets gragere markt, hoewel dit in de prij snoteer in gen niet zoo zeer tot uitdrukking kwam. Het was echter in dezen zin, dat meer partijen afwijkende kwaliteit door de zuurkoolfabrikanten wer den afgenomen. De hoogste prijs was 1,40. De laagste f 1,80. Kleine afwijkende kool draait door. Voor bloemkool werd van f 4,20 tot 10 per 100 stuks betaald. Zes maanden geëischt. De duiven, welke een metselaar in de Doedijnstraat te den Haag hield, hebben hem allerminst vrede gebracht. Het was juist om deze duiven, dat hij ruzie kreeg met zijn benedenbuurman, een ruzie, die in den loop der tijden het karakter van een veete aan nam, zoodat tenslotte om elke kleinigheid twist ontstond. Meermalen werden over en weer bedrei gingen geuit en eindelijk op 1 September van dit jaar kwam de uitbarsting. De bene den-buurman, de 45-jarige kellner C. J. V., had zijn vrouw naar het ziekenhuis ge bracht en meende, dat de bovenbuurman vanwege het groote lawaai dat hij en diens familie maakte, daaraan mede schuldig was. Geprikkeld hierover riep hij, thuisgekomen, zijn bovenbuurman toe: Als je beneden komt, steek ik je overhoop. De beneden-buurman was natuurlijk zoo verstandig aan de uitnoodiging naar bene den te komen geen gehoor te geven, doch even later toen er gebeld werd, moest hij 1e trap af om open te doen. Toen hij daarna weer naar boven kwam, wachtte de kellner hem daar met een mes op. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de aangevallene gelukkig de hand met het mes wist te grijpen. Een broer van den metse laar kon de vechtenden bijtijds scheiden, zoodat alles zonder ongelukken afliep. Wegens poging tot doodslag heeft de agressieve kellner zich gister voor de Haag sche rechtbank te verantwoorden gehad. De officier van justitie, mr. P. R. Blol:, wilde in aanmerking nemen, dat verdachte thans verhuisd is, zoodat de ruzie wel een einde zal hebben genomen en eischte wegens poging tot zware mishandeling zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Hollander, meen de, dat men hier met 'n eenvoudige buren ruzie te doen had en dat men in dit geval slechts van bedreiging, niet van poging tot zware mishandeling kon spreken. Pleiter drong voorts op de meeste clemen tie aan. Uitspraak over 14 dagen. 25. Sedert die dag waren Flip en Wip onafscheidelijke vrienden. Van vroeg tot laat zwierven ze samen door de bossen. Waar ze maar konden, hielpen ze elkaar, en altijd kon men die twee samen vinden. 26. Wip werd een graag geziene gast bij de kabouters en altijd was hij welkom als hij er een bezoek bracht. Wanneer hij met zijn scherpe nagels aan de deur krabte, werd hem dadelijk door een kabouter opengedaan, die hem met een sierlijke zwaai van zijn puntmuts begroette.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7