ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 HEILOO Noordholland's begrooting. Opmerkingen en mededeelingen van Gedeputeerde Staten. LIMMEN MEILOO KOEDIJK EGMOND BINNEN DERDE BLAD QemeetUecadett De gemeente ral zich voor wat de werkloozenzorg betreft aansluiten bij de rijksregeling. De gemeente- rekening voor 1936 sluit met een na- deelig saldo van ruim 43000. Vastrechttarief voor alle aan het electriseh net aangeslotenen. Tus- schen Verschuirlaan en Kerklaan zal het electriseh net ondergrondsch wor den gemaakt. De gisteravond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd door alle leden bjjgewoonct. Onder de ingekomen stukken waren ver schillende goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten, alsmede de mededeeling, dat voor den Kanaalweg uit het rijkswegenfonds 7.700 zal worden uitgekeerd (evenals ver leden jaar) en voor den Zeeweg uit het aan vullend wegenplan f 3.700. Zonder eenige bespreking werd goedge keurd de door de gemeente Alkmaar inge zonden bouwreken ing betreffende de wer ken voor de gasvoorzien ing tot ultimo De cember 1936. Dubbel betaalde electrische stroom? De heer H. Steen had in een adres als zijn meening gezegd, dat voor den stroom, die verbruikt wordt door een schelinrich- ting, tweemaal betaald wordt, n.1. via de aanwijzing op den meter en door een extra heffing van f 1. Hij verzocht daarom wijzi ging van het tarief. B. en W. achtten deze meening niet juist, omdat een schelinrichting zulk een geringe belasting veroorzaakt, dat de meter die niet registreert, wanneer behalve die inrichting go-n ander verbruik gelijktijdig te registree- ren valt. Indien geen afzonderlijke heffing voor de schel transformatoren zou worden geheven, zou de daarvoor geleverde stroom kosteloos geleverd worden, waarvoor geen aanleiding bestaat. Een heffing van 1 be- teekent slechts dat de kosten voor het G.E. B: gedekt zijn. B. en W. voegden hier nog bij, dat de ad ministrateur opdracht heeft, om, wanneer na herhaalde waarschuwing de vorderingen niet worden voldaan, den stroomtoevoer af te snijden. Zij gaven in overweging het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer G r e e u w kon er wel mee ac- coord gaan. Hij vroeg of het juist is, dat de rijksveldwacht reductie op den stroom prijs geniet (adressant is majoor bij dat dienst vak geweest). Weth. Barnhoorn wist van deze kwestie niet af; vroeger was het wèl zoo. De heer Keesman bevestigde dit; thans bestaat die reductie niet meer. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gemachtigde voor deelneming aan stemmingen. Voor deelneming aan de stemmingen ter verkiezing van bestuursleden van water schappen wordt, volgens de meest gangbare meening, een machtiging vereischt van den raad. Bij raadsbesluit van 28 Juli 1921 werd de burgemeester gemachtigd om deel te nemen aan de stemmingen voor het hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. Omdat de burgemeester voor deelneming aan stemmingen van andere waterschappen en polderbesturen in den regel gemachtigde is voor een andere corporatie en aan den zelfden persoon slechts één machtiging kan worden verleend, stelt hij er geen prijs op, dat hij als gemachtigde voor de gemeente wordt aangewezen. B. en W. stelden daarom voor om te be sluiten als gemachtigde der gemeente voor stemmingen ter verkiezing van bestuurs leden van andere waterschappen en polder besturen dan het hoogheemraadschap aan te wijzen den heer J. Akkerman en te be palen dat deze machtiging vervalt wanneer de heer Akkerman ophoudt lid van den raad te zijn. De heer Opdam vond het beter om te bepalen, dat de aanwijzing als gemachtigde zal duren tot de volgende gemeenteraads verkiezingen. Devoorzitter bleef bij het voorstel en toen geen der andere leden nog het woord vroeg, verklaarde hij het voor aan genomen. Verplicht vast recht-tarief voor electrischen stroom. De commissie voor het G.E.B. heeft B. en W. erop gewezen, dat uit de ondervinding die werd opgedaan met de invoering van het vast-recht-tarief met ingang van 1 Novem ber 1934 is gebleken, dat de stroomverkoop voor licht- en huishoudelijke doeleinden be langrijk is gestegen. Het aantal afgesloten vastrecht-contracten bedraagt thans volgens oppervlakte-tarief 530 en volgens stroomver- leden 220, terwijl het totaal aantal aanslui tingen 2100 bedraagt, zoodat in nog 1350 ge vallen niet van het vast-recht gebruik wordt gemaakt. De commissie is van oordeel dat het ge bruik van electrischen stroom zou worden bevorderd door het sluiten van een vast recht-contract verplichtend te stellen. Zij wilde daarbij bepalen, dat, indien na afloop van een kalenderjaar mocht blijken, dat de gemiddelde prijs p. kWh. bij toepassing van 't genoemd tarief hooger is dan den nu gel denden prijs van 25 cent, al wat boven dat gemiddelde betaald is aan den verbruiker wordt teruggegeven. De toename van het gebruik zal de uitkomsten van het bedrijf gunstig beïnvloeden en tevens de admi nistratie iets vereenvoudigen. B. en W. konden zich met dit advies ver eenigen en stelden voor te besluiten het vast-recht-tarief met ingang van 1 Januari algemeen in te voeren. Weth. Barnhoorn lichtte als voor zitter van de commissie voor de lichtbedrij- ven dit voorstel nader toe. Het is, naar hij zei, gebaseerd op het feit, dat de provincie hoogeren stroomprijs in rekening brengt, zoodat de winst voor de gemeente zal wor den verkleind. Het was dus noodzaak uit te zien naar middelen om die winstderving zoo laag mogelijk te doen zijn. Eén dezer mid delen is beoogd met het thans ingediende voorstel. De kleinere man zal er niet door getroffen worden. Alleen wie uit vrijen wii méér gebruikt, zal méér betalen. De heer van'tVeer vroeg naar het minimum-verbruik. Weth. Barnhoorn antwoordde, dat de nieuw aangeslotene betaalt naar een oppervlaktetarief, voor de anderen geldt het stroom verleden. Spr. wist niet uit het hoofd hoe die tarieven luiden. De heer G r e e u w vroeg waarop het vastrecht is gebaseerd; op de oppervlakte of op het stroom ver led en 7 Weth. Barnhoorn herhaalde zijn antwoord op de vraag van den heer van 't Veer en verwees bovendien naar den in houd van het voorstel, volgens hetwelk het tarief niet zal stijgen boven 25 cent. Ver laging van dien prijs is naar de meening van de commissie voor het G.E.B. uitgeslo ten. De ervaring heeft geleerd, dat invoe ring van het vast-recht-tarief het verbruik verhoogt. De heer Keesman verdedigde nog het voorstel, hoewel hij aanvankelijk wel be zwaar had gehad tegen de verplichte be taling' van f 1.20 per maand, ongeacht of men het kan missen ja dan neen. De heer Schuyt meende, dat het voor stel aanbeveling verdient, omdat het vast recht in de wintermaanden vooral het totaal te betalen bedrag ten goede komt. De heer van't Veer kon zich vereeni gen met het voorstel, maar had bezwaar tegen het innen van het verschuldigde in de zomermaanden om de andere maand, zoodat dan telkens 2.80 (meterhuur inbe grepen) moet worden betaald. De heer H e ij n e vroeg of het niet moge lijk is de eventueele reductie twee maal per jaar te verrekenen. Weth. Barnhoorn zegde toe het door den heer van 't Veer genoemde bezwaar te zullen onderzoeken. De voorzitter meende, dat met een en ander het principe van het voorstel niet wordt aangetast. Weth. Barnhoorn beloofde, dat de commissie het tarief soepel zal toepassen. Het voorstel werd hierop zonder stem ming aangenomen. Ombouwen van het electriseh net vanaf Verschuirlaan tot Kerklaan. Genoemd gedeelte van den rijksweg wordt zoodanig omgelegd, dat practisch tot het bouwen van een geheel nieuw net zou moe ten worden overgegaan. De vraag is ge steld, of het net bovengrondsch moet blij ven en de ontsiering, die het teweeg brengt, moet blijven voortbestaan. De commissie voor het G.E.B. beantwoordde die vraag ontkennend, waarmede B. en W. het eens zijn. Ook met het voorstel der commissie met betrekking tot de straatverlichting op dat gedeelte kunnen zij zich vereenigen. Zij stelden daarom voor, overeenkomstig de adviezen van de commissie, te besluiten tot het ondergrondsch maken van het elec triseh net tusschen Verschuirlaan en Kerk laan en tot ombouw van de straatverlichting op dat gedeelte. De kosten daarvan zijn resp. geraamd op 7000 en f 1500. B. en W. wilden daarvoor een geldleening aan gaan. Ook dit voorstel werd door weth. Barn hoorn toegelicht. Hij wees erop, dat een bovengrondsch net zeer zeker den mooien nieuwen weg zal ontsieren. De heer Opdam had graag een begroo ting gezien van kosten bij handhaving van het bovengrondsche net, zulks ook met het oog op de dreigende overname door de pro vincie. De voorzitter was verbaasd in den heer Opdam geen onverdacht voorstander voor het ondergrondsche net te kunnen zien. „Ja", zei de heer Opdam, „ik ben er ook vóór, maar verleden jaar heb ik bij den Sta tionsweg teleurstelling ondervonden". Weth. Barnhoo rn lichtte toe, dat het P.E.N. bij overname ook deze meerdere uit gave (althans voor het grootste deel) zal terugbetalen. Het voorstel werd hierop zonder stemming goedgekeurd, waarna ook besloten werd tot goedkeuring van een suppletoire be grooting tot een bedrag van f 8500. De gemeenterekening 1936 valt danig tegen. B. en W. boden de gemeenterekening over 1936 aan. Zij sluit met een nadeelig saldo van 43206,26 op den gewonen dienst. Dit tekort was voor een groot deel ontstaan, naar de voorzitter toelichtte, als gevolg van de steunuitkeeringen aan werkloozen, welke noodig waren ondanks het feit, dat zoo spoe dig mogelijk met de uitvoering van de rio- leering is begonnen, waarbij verschillende werkloozen te werk gesteld konden worden. Voorts is een groot bedrag als subsidie moe ten worden verleend aan het burgerlijk armbestuur, dat tal van ondersteunden heeft, benevens de zorg voor vele patiënten ook in de ziekenhuizen. Verder heeft de gemeente de verpleegkosten te betalen van een negental armlastige krankzinnigen. Als leden van de commissie voor het na zien der rekening werden door den voor zitter aangewezen de heeren van 't Veer, Greeuw en Heijne. Wijzizing besluit aangaan geldleening. In de vorige vergadering was besloten tot het converteeren van een leening in een met 3 3/4 pet. rente. Ged. Staten hadden de opmerking gemaakt, dat het voor de ge meente voordeeliger zou zijn een andere aanbieding aan te nemen, waarbij 8% pet. was bedongen, maar 1 pet. boete bij ver vroegde aflossing moet worden betaald. B. en W. stelden voor om aan dezen wenk gevolg te geven. De heer Kant meende, dat thans wel geleend kan worden tegen 3 pet en hij noemde als voorbeeld de gemeente Nijme gen, die daarvoor een leening had kunnen sluiten. De voorzitter achtte dit voor Hei- loo niet mogelijk; wel waren aanbiedingen met lage rente ingekomen, maar van 3 pet. was er geen enkele bij. De heer Kant noemde nog de gemeente Zijpe, die een aanbieding voor een leening tegen 3K voor 20 jaar vast had afgewe zen, omdat zij voordeeliger aanbieding had ontvangen. Het voorstel van B. en W. werd goedge keurd. Heiloo sluit zich aan bij de rijks- steunuitkeering. Het laatste punt, dat aan de orde werd ge steld, was zeker wel het belangrijkste. Het bevatte het voorstel om de gemeente te doen aansluiten bij de door het rijk ingevoerde steunregeling. B. en W. zeiden in hun prae- advies daartoe; Reeds meerdere maanden geleden hebben B. en W. overwogen in welke richting de zorg voor de werkloozen zou kunnen wor den opgelost, nadat de werkzaamheden aan de rioleering geëindigd zouden zijn. Een eenigszins urgent groot werk is niet meer aanwezig; zelfs zijn B. en W. van meening, dat moeilijk een object te vinden zou zijn, dat van 'n zoodanig belang zou kunnen wor den geacht, dat de uitvoering in 'n behoefte zou voorzien. Voorts achten zij het niet ge- wenscht om de schuldpositie der gemeente nog verder te verzwaren. Om deze redenen hebben zij de oplossing van het vraagstuk der werkloosheidsvoorziening meenen te moeten zoeken in een andere richting. De eenige richting, die daarvoor open staat, is de aanluiting aan de z.g. „rijksrege ling". De werkloozen zullen dan een uitkee- ring krijgen in precies gelijke mate als el ders pleegt plaats te hebben, terwijl een percentage der kosten uit het werkloos heids-subsidiefonds zal kunnen worden te rug ontvangen. B. en W. hebben in die richting stappen gedaan, waardoor zij dezer dagen de zeker heid hebben verkregen, dat de gemeente voor de steunuitkeering in de vierde klasse is geplaatst De geheele regeling dient ver der voorbereid te worden en pas daarna zullen zij in de gelegenheid zijn nadere cij fers te verstrekken. Zij stelden daarom voor te besluiten om de z.g. rijksregeling te aanvaarden en die met ingang van 1 Januari 1938 toe te pas sen. In navolging van de rijksregeling stelden B. en W. voor om aan de werkloozen een Kerstgave te doen uitbetalen ten bedrage van 2.50 per persoon. Zij stelden ten slotte voor, met het oog op de steunuitkeering gedurende December, de volgende suppletoire begrooting vast te stel len: ontvangsten: uitkeering uit het werk- loosheidsubsidiefonds over 1937 p.m.; uit gaven: steun aan werkloozen 6000. Alvorens dit voorstel in bespreking te brengen, schorste de voorzitter de ver gadering, teneinde den leden gelegenheid te geven zich erover te beraden. Na heropening releveerde de voorzit ter, het voorstel toelichtend, hoe de ge meente door het uitvoeren van belangrijke werken de uitkeering van veel steungelden had kunnen vermijden, terwijl deze wer ken tevens in het toekomstig belang van de gemeente waren. Thans is geen groot verk meer te vinden, zoodat B. en W. den tijd gekomen achtten, aan te sluiten bij de rijks regeling voor steunuitkeering, waarbij Hei loo dan in de vierde klasse zal worden op genomen. Pogingen om de uitgekeerde en nog uit te keeren steungelden van 1 Sept. j.1. fot 1 Jan. a.s. terug te krijgen (althans gedeeltelijk), hebben tot nog toe gefaald. Door 't thans voorgestelde zullen de inge komen adressen om wijziging der steunre geling van de baan zijn. De heer H e ij n e bracht B. en W. en den secretaris dank voor het voorbereiden en uitwerken van het voorstel. Ten aanzien van de Kerstgave vroeg spr. om daarin ook te doen deelen hen, die kort vóór Kerstfeest weer werk krijgen. De heer Schuyt vroeg steun voor klei ne boeren en tuinders door voor hen de gun stige bepalingen te bedingen zooals in ver schillende andere gemeenten gelden en waardoor bedoelde menschen op eigen be drijf te werk zullen kunnen worden gesteld. Spr. zou B. en W. gaarne meerdere gege vens dienaangaande willen verstrekken en hoopte, dat daarvoor een commissie zal worden ingesteld. Weth. Akkerman zegde toe, dat B. en W. dit ernstig zullen overwegen. De heer G r e e u w sloot zich aan bij het verzoek van den heer Heijne. De door den heer Schuyt als een mooie regeling voor de kleine boeren en tuinders genoemde bepaling achtte spr. nog niet zoo erg gunstig. Spr. constateerde, dat door het nu voor gestelde een voor de gemeente zeer mooie periode ten aanzien van werkverschaffing en steunregeling wordt af gesloten. De rijks regeling zal zeer zeker minder gunstig zijn ook voor de belastingplichtigen. Spr. hoop te, dat de thans te volgen regeling zoo gun stig mogelijk voor de werkloozen zal wor den uitgevoerd. Weth. Akkerman verzekerde, dat het B. en W. spijt, dat zij tot het voorstel moes ten komen en zegde den heer Greeuw toe, dat met het door hem gevraagde zoo veel mogelijk rekening zal worden gehouden. De heer S e n g e r s dankte B. en W. en den secretaris voor hetgeen thans kon wor den bereikt, nu de gemeente in de vierde klasse der rijksregeling zal worden opgeno men. Het voorstel van B. en W. werd hierop zonder stemming aangenomen. De rioleering is deugdelijk. De voorzitter deelde mede, dat van den heer Verhey een rapport is ingekomen over de rioleering, nadat deze door hem in gezelschap van den gemeente-opzichter Tor ken en den dagelijkschen opzichter Remkes was afgeschouwd. Daarbij was het verheu gende feit geconstateerd, dat lekwater (dat bij elke rioleering voorkomt) in een gerin gere hoeveelheid was waargenomen dan in andere plaatsen, waar in de laatste jaren dergelijke werken waren uitgevoerd. Deze alleszins geruststellende mededeeling ver heugde spr. zeer en hij getuigde, dat het vertrouwen in den heer Verhey dus niet is beschaamd. Nadat het rapport door den gemeente secretaris was voorgelezen, volgde sluiting der vergadering. JUooinciaal Tlieuws Verschenen is de memorie van antwoord van Ged. Staten op het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland omtrent de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1938. Toegegeven wordt, dat al is hier en daar eenige opleving merkbaar, de werkloosheid in Noordholland nog groot is en dat de toe stand in den tuinbouw en de industrie nog veel te wenschen overlaat. Dat de aanleg en verbetering der wegen door de provincie „straffer" ter hand zou kunnen worden ge nomen, wordt door Ged. Staten niet toege geven, evenmin als dat meer gedaan zou kunnen worden met betrekking tot 't ver zorgen van de reservaten. Het jaar 2OW. Voor zoover de verwachting, dat de be volking van Noordholland binnen afzienba- ren tijd van ruim 1K millióen tot 2 5 2 X millioen inwoners zal toenemen, mocht heb ben geleid tot het denkbeeld, dat een streek plan voor de geheele provincie zou moeten worden ontworpen, kan worden medege deeld, dat de in den loop der jaren door de vaste commissie gemaakte bevolkingsramin gen voor de geheele provincie en voor de dichtstbevolkte gedeelten der provincie een dergelijke verwachting voor de naaste toe komst niet wettigen. Voor een verdere toe komst (b.v. tegen het jaar 2000) is een der gelijke omvang van de bevolking niet ge heel onwaarschijnlijk, doch, waar deze dan in hoofdzaak het gevolg zou zijn van den bevolkingsaanwas in bepaalde, dichtbevolk te gedeelten der provincie, is het zeer de vraag, of zelfs dan streekplannen anders dan voor die gedeelten noodzakelijk zijn. Deze vraag valt intusschen voorshands nog niet te beantwoorden. Ged. Staten meenen dan ook, dat het in slaan van een anderen dan den tot dusverre gevolgden weg, onder de gegeven omstan digheden voorbarig zou zijn en geen prac tisch nut zou opleveren. Vraagstuk van salarisverbooging. De van velerlei zijde gestelde vragen en gemaakte opmerkingen aangaande de sala- rieering van het provinciaal personeel, mee nen Ged. Staten niet beter te kunnen be antwoorden dan door een uiteenzetting van hun eigen opvatting. Nu de indexcijfers van de kosten van het levensonderhoud sedert September 1936 met meer dan 5 pCt. zijn gestegen, zou het niet onbillijk zijn, dat de 5 pCt. loonsverlaging, welke de Noordhollandsche salarissen met ingang van 1 Maart 1936 tot op het laagste tot dusver bereikte punt deed dalen, onge daan werd gemaakt. Men kan echter in de huidige verhoudingen niet uitsluitend reke ning houden met de billijkheid maar men moet ook rekening houden met de practi- sche uitvoerbaarheid. Het is immers uitge sloten, dat, nadat de salarissen van het pro vinciaal personeel tot het peil van de rijks- bezoldigingen zijn teruggebracht, door de regeering aan het provinciaal bestuur de vrije hand zou worden gelaten voor het in voeren van een salarisverhooging, waarin zij de eigen landsdienaren vooralsnog niet meent te kunnen doen deelen. In deze op vatting der regeering zal een besluit der Prov. Staten tot het ongedaan maken der 5 pCt. loonsverlaging geen wijziging bren gen. Ged. Staten hebben niet den indruk, dat een verhooging van het provinciaal subsidie, hetzij aan de gemeenten, hetzij aan de Noordhollandsche vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. noodzakelijk is. De provin ciale subsidie aan het Witte Kruis ten be hoeve van de wijkverpleging draagt een tij delijk karakter en is bestemd te verdwij nen, zoodra deze wijkverpleging het kan doen zonder financieelen steun der provin cie, hetgeen blijkens de opgedane practijk mogelijk moet worden geacht. Slechts wan neer het rijk aan groote gemeenten als Am sterdam een tegemoetkoming zou verleenen in de zorgen van kinderhygiëne, zou het toekennen van steun van provinciewege in overweging kunnen worden genomen. Normaal werk of werkverschaffing. Omtrent de vraag of een bepaald werk in werkverschaffing dient te worden uitge voerd dan wel als normaal werk moet wor den beschouwd, deelen Ged. Staten mede, dat de moeilijke financieele toestand, waar in verschillende gemeenten verkeeren, er in de practijk toe heeft geleid, de aanvankelijk gestelde grenzen te verruimen en ook op zichzelf normale werken onder bepaalde om standigheden voor uitvoering door werkloo zen in aanmerking te doen komen. In de practijk is het alternatief niet: normale uit voering of uitvoering in werkverschaffing, maar bestaat dikwijls slechts de keuze tus schen uitvoering in werkverschaffing of geen uitvoering, en onder die omstandighe den zal het belang zoowel van de gemeen ten als van de werkloozen er herhaaldelijk toe moeten leiden de weegschaal in de rich ting van uitvoering door werkverschaffing te doen doorslaan. Voor de gemeenten zou het star vasthouden aan het beginsel „nor male uitvoering van normale werken" prac tisch beteekenen, dat heel veel nuttige, ja zelfs noodzakelijke werken wegens finan cieele onmacht van de gemeenten achter wege zouden moeten blijven en voor de werkloozen, dat zij bij voortduring op het lagere steunbedrag zouden zijn aangewezen en ook van allen arbeid verstoken zouden zijn. Van dit gezichtspunt uit moet naar het oordeel van Ged. Staten, de bovenbedoelde vraag worden bekeken. Belangrijk offer voor de missie. Pater Beekman, die een reeks van jaren in China en Japan werkzaam was en voor zijn gezondheid verlof kreeg, heeft in een tjokvolle zaal verhaald van de zeden en gewoonten in zijn missie-gebied. De priester, een zoon der parochie, heeft niet over zijn dorp te klagen. Ruim 200 werd voor zijn missie geofferd. Een bekende figuur gaat heen. Vandaag zal de postbode J. Bult met pensioen den dienst verlaten. Met ingang van 1 October 1905 werd hy als zoodanig benoemd en 26 jaar was hy besteller in onze gemeente. Het zal vreemd zijn om de bekende figuur eenvoudig en hulpvaar dig uit het dorpsbeeld te moeten missen. Voor vele ingezetenen was hij een vriend en men zal hem van harte zijn welverdien de pensioen gunnen. Als zijn opvolger is benoemd de heer C. Erkamp alhier. Comité blijde gebeurtenis. Onder presideum van mevr. Nieu- wenhuysenVerwey heeft zich te Limmen een comité gevormd om in het belang der arme moeders werkzaam ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis m het prin selijk gezin. Stichting tehuis voor ouden van dagen. De afd. Heiloo van den Bond van Staatspensionneering hield Maandagavond een buitengewone vergadering in café Roozing. Er was een druk bezoek. De voorzitter, de heer T. Kostelijk, zette in zijn inleiding het doel der bijeenkomst uiteen. En in de vergadering van de Fede ratie Alkmaar én in het afdeelingsbestuur is de stichting besproken en allen waren optimistisch en men wilde gaarne zijn schouders onder het werk zetten; want dat er veel werk aan den winkel zal komen, daarvan zijn we ten volle overtuigd. Het plan is een gebouw eenvoudig van opzet, waar allen die oud en arm zijn, of althans behoeftig, onderdak kunnen vinden. Waar het gebouw zal komen is van latere zorg, het komt in Noordholland en of dat in Heiloo of ergens anders zal zijn, doet niets ter zake. Alleen: wij vragen goedkeuring otn de noodige stappen te doen, om tot het doel te geraken. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer Wilbrink e.a. waren van oordeel, dat het veel zal kosten en waar haalt men het geld vandaan? Voorts hebben we in Alkmaar en in Hoorn reeds huizen voor ouden van dagen. Om zich tot Alkmaar te bepalen, meenen enkele personen, dat daar wel plaats is. De voorzitter was van oordeel, dat men zich nu moest bepalen tot goedkeuring der voorloopige plannen. Hoe men zal slagen is van latere zorg. Of we het geld en ook den grond daarvoor zullen krijgen, is even eens bijzaak. Van Westerlicht hebben we geen hinder en zij wanneer we slagen niet van ons. Westerlicht is gesticht door de diaco nieën en alleen leden van hunne richting kunnen er plaats vinden. Wij willen én een eenvoudig tehuis én geheel los van de kerk, zij die niet kerksch zyn, moeten er even goed plaats in kunnen vinden. Wanneer wij slagen, moet er plaats zijn voor ieder en 't moet goedkooper zijn dan in de bestaande tehuizen. De heer Wilbrink vreesde teleurstelling. Het is een geweldige opzet. De penningmeester zeide, dat we eerst een reservefonds moeten hebben en ook een verloting zou geld opbrengen. De voorzitter zeide, dat er vele wegen zijn om het doel te bereiken. In Purmerend sticht men een gebouw door voorschot van het Werkfonds. Onder algemeene instem ming deelde spr. mede, dat er al iemand is, die het ontwerp en wat er bij hoort, voor zijn rekening wil nemen. Bovendien zal men de klok luiden: Helpt de ouden van dagen! Spr. zeide dat men in Alkmaar voor het behoud van de Groote Kerk een beroep op het Nederlandsche gevoel doet door enkel het gironummer van den penning meester te melden. Zouden diezelfde Neder landers zich niet interesseeren voor de ouden van dagen? (Ontkenningen). De heer de Vries maakte voor den eersten keer met zijn nieuwe afdeeling kennis. Spr. miste een dokter, een predikant en een notaris. Dat heeft Westerlicht achter zich. Niettemin bracht spr. die jaren aaneen in zijn vorige woonplaats zich gaf voor het mooie doel het bestuur een compliment voor het initiatief. Spr. was van oordeel, dat alle federaties in Noordholland zich achter het mooie doel zullen scharen. De heer Akkerman (bestuurslid van Westerlicht) wilde iets zeggen over die stichting. Spr. die juist de vergadering had meegemaakt, zeide dat de kosten heel groot zijn. De kosten voor inwoning, alles inbe grepen (en de maaltijden zijn voor allen hetzelfde) zyn 500 per jaar, doch het kan ook nog voor f 450. Misschien kan het later goedkooper. De heer Wilbrink vond een directeur voor een 6000 per jaar en een dominé voor 1000 per jaar overbodig. De voorzitter stelde vast, dat Westerlicht waarvoor spr. bewondering had en waar spr. over kon meepraten buiten be schouwing kon blijven. Wy willen het goed kooper en ook goed, voor ouden van dagen, onverschillig van welke levensbeschouwing of kerk. En over de details praten we later. We zullen ons ook in verbinding stellen met het hoofdbestuur. Spr. vroeg uiteinde lijk of één der leden tegen het plan was. Niemand was er tegen en het bestuur kreeg complimenten voor zijn initiatief. Daarna werd mandaat gegeven aan het bestuur en het kreeg volmacht om te handelen naar bevind van zaken en zoo noodig an dere personen te assumeeren. Na een kernachtig woord van dank volgde sluiting. Maandagavond werd in de openbare school door weth. Hart een cursus geopend van voorlichting ten plattelande, over het vervaardigen van bovenkleeding, onder lei ding van mej. Schuur uit Haarlem. Vijftien dames-leerlingen waren daar aanwezig. A mime ester benoemd. Tot lid van het r. k. armbestuur is be noemd en als zoodanig beéedigd de heer J. Liefting Jz.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9