MINISTER ROMMEVERDEDIGTZIJN SPAARREGELING. f PARLEMENT Begrooting sociale zaken aangenomen. Wel critiek geleverd, maar geen stemming gevraagd. Jladioptcgcammo *1 8,35 ^Binnenland HeuUletm 'T OOO VAN TWEEDE BLAD (Van onzen parlementairen medewerker.) De Tweede Kamer is er gistermiddag in geslaagd de begrooting van sociale zaken geheel af te handelen. Om half zeven was min. Romme uitgesproken en even daar na is de begrooting aangenomen, zonder dat iemand daarover nog stemming vroeg. Had de minister van sociale zaken met zijn knappe rede zoo'n indruk achtergelaten, dat men in den oppositioneelen hoek een voudigweg vergat, om stemming te vra gen, of althans aanteekening van de tegenstem? Zelfs de heer Wijnkoop gaf geen geluid van zich en deze pleegt een gelegenheid om zijn tegenzin te getuigen, gewoonlijk niet te verzuimen! Hoe het ook zij: nadat niet minder dan negentien sprekers over de afdeelirg „Werkverschaffing en steunverleening" aan het woord waren geweest en de mi nister het zijne had gezegd, ging een be langrijke begrooting zoo maar onder den hamer door! De lezers zullen begrijpen, dat we van de redevoeringen van. de leden niet veel meer zeggen. Tot 2 uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag werd het debat voortgezet en gistermiddag duurde het tot 5 uur nog voort, van één uur af. Bij de steunregeling komen allerlei details ter sprake, klasse-indeeling, en verschillen tusschen de regelingen op het platte land en die in de steden, bijzondere maatregelen voor land- en tuinarbeiders, voor de kleine boeren; hulpverleening aan kleine zelfstandigen, aan schippers en in schakeling van den kleinen middenstand bij de distributie aan werkloozen, enz. Bij de werkverschaffing heeft men weer met andere gedetailleerde regelingen te maken en weer andere kwesties, zooals het ge bruiken van tact bij de behandeling van klachten, het uitpluizen van geschillen, tegemoetkoming aan wenschen inzake schuilloodsen, met of zonder verwarming, enz. We kunnen ons in een t verzicht met der gelijke details niet bezig houden. In het debat vielen weldra eenige groepen van tegen- of medestanders te onderscheiden. In de eerste plaats de sociaal-democra ten, die, onder aanvoering van den heer Kupers, van oordeel zijn, dat al wat de regeering tot nu toe ter verbetering van de positie der werkloozen heeft gedaan slechts lapmiddelen zijn en die het liefst een geheel nieuwe steunregeling van den bodem af zagen opgebouwd, waarbij dan van gunstiger normen zou moeten uit gegaan. Omdat dat te tijdroovend zou zijn en de werkloozen niet langer kunnen wachten wenschen zij, als noodmaatregel een duurtetoeslag aan alle werkloozen. Gelijk men heeft kunnen zien, is deze wensch in de Dinsdagavond ingediende motie van den heer Kupers belichaamd. Nauw bij de sociaal-democraten sluit zich de groep van den heer van Houten (c.d.u.) aan, die zich van harte met de motie kan vereenigen, doch veel scherper daar zijn de beide heeren anti-militai- risten voor het contrast tusschen de „royaliteit" voor de defensie en de „teleur stellende schrielheid" voor de werkloozen teekent. De communisten gaan natuurlijk nog eeh stapje verder in, hun verlangens op het stuk van steunverleening en werkver schaffing en werkverschaffingsloonen. Daarvan legde de heer Wijnkoop bewijs af. De vrijzinnig-democraten vormen in deze met de liberalen den overgang naar de groepen van de rechterzijde, van wie de antirevolutionnairen en chr.-historischen dichter by minister Romme bleken te staan dan zijn eigen partijgenooten. De r.-katholieken hadden eenige bezwaren tegen de spaarregeling, maar konden toch niet ontkennen, dat er een goed element inzat, ze oefenden opbouwende critiek op de steunregeling uit, maar van een ontstemming jegens minister Romme, ge lijk in een aantal katholieke bladen tot uiting is gekomen en die ons uiteraard met groote belangstelling naar de r.k.- fractie deed luisteren, daarvan hebben we eigenlijk niet veel bespeurd! Juichte de heer Vos (lib.) de spaarre geling van harte toe, wat gereserveerder stonden de heer Joekes (v.d.) en de zijnen er tegenover. Zij konden de gedachte van den minister waardeeren, vonden het be trekken, van de vrije krachten in het maatschappelijk leven erin 'n belangrijken factor, maar zij waren nog niet voldoende ingelicht omtrent de vraag wat er met de werkloozen gebeurt, die niet mee kunnen sparen en ook niet geholpen worden door diaconieën en dergelijke instellingen. Een aparte groep, ook ten aanzien van deze aangelegenheden, vormen de n.s. b.-ers, welker woordvoerder, de heer Woudenberg, van oordeel was, dat een steunregeling onder een democratisch be wind moeilijk slechter kon zijn dan de onze. „In het kwartje van Romme" schuilt het geheele drama van deze regeering", al dus was zyn uitspraak. Met de erkenning, dat in de spaarregeling „wel iets goeds schuilt" ging gepaard de verzekering dat ze van eiken werkelijkheidszin was ge speend. En al was de groep van den heer Woudenberg van oordeel, dat de motie- Kupers niet veel zou uithalen, toch zouden zij er voor stemmen! Mr. Joekes wilde niet aanstonds al zijn oordeel over de motie uitspreken, maar wilde liever afwachten wat de minister er van zou zeggen. Minister Romme aan het woord. En daarmede zijn we tegelijk aan de rede van den nieuwen minister van sociale zaken toegekomen. Laten we aanstonds hierbij aanteekenen, dat het een klare, knappe rede was. Ze trad niet in te veel details, maar moest, gezien de stof, toch wel weer in tamelijk veel bijzonderheden afdalen. Prof. Romme deed dat zoo kort mogelijk en daardoor hield hij de aandacht der Kamer gevangen. Het voornaamste bewaarde hij tot het einde. Wanneer we nu de losse opmerkingen vooraf nog eens overzien, moeten we er het volgende uit oppikken: De minister wees, onder goedkeurend gemompel der Kamer, met nadruk den wensch der nationaal-socialisten af, om hier werkkampen naar Duitsch model, dus met arbeidsdienstplicht, in te richten. „De ouders hebben het primaire recht en den primairen plicht de kinderen op te voe den", aldus de bewindsman. De regeering zal daarentegen wel gaarne de werkkampen, zooals ze hier met mede werking van de vakorganisaties zijn inge richt, steunen. De minister zal overwegen of aan jongelui, die in zoo'n kamp zijn geweest, 'n voorkeur kan worden gegeven bij plaatsing in het bedrijfsleven, teneinde de animo onder de jeugdige werkloozen voor die kampen wat te prikkelen. Dat schijnt nog wel noodig te zijn, althans on der de jongens in de steden. Ingestemd kan worden met de opvatting, dat men met de werkverschaffing niet moet komen op het terrein van het gewone bedrijfsleven. Waar het maar even moge lijk is, zal de regeering met de werkver schaffing voortgaan. In Augustus van dit ^aar waren ruim 42.000 menschen in de werkverschaffing opgenomen. Ten aanzien van het Werkfonds, dat, volgens eeh aantal leden te weinig voort varendheid ten toon zou spreiden, deelde de minister het volgende mede: Geblokkeerd zijn 95 millioen, waarvan er 32 K zijn uitgegeven. De regeering zal het crediet met 30 millioen verhoogen en, zoo noodig, nieuwe voorstellen bij de Kamer indienen. Te veel wordt vergeten, c"at het Werkfonds, een voor ons nog ge heel nieuwe instelling, eerst op toeren moest komen. Sedert de outillage is ver beterd, gaat de zaak veel vlotter. Loontoeslagen in land- en tuinbouw zullen in overweging worden genomen. De steunregeling voor de kleine boeren geldt voor het geheele land. Zij is over het al gemeen gunstig. Om nadeelige verschillen op te heffen voor hen, die van de nieuwe regeling minder zouden worden, heeft de minister nu ook bepaald, dat alle facilitei ten van de gewone steunregeling ook zul len gelden voor deze, dus brandstoftoe slag, kindertoeslag, enz. De minister hoopt vóór 1938 de staats commissie, die een onderzoek naar het geheele vraagstuk der steunregeling zal instellen, in het leven te hebben geroepen. Die commissie zal ook de kwestie der kleine zelfstandigen onderzoeken. Over de resultaten van de spoedoplei ding van dienstboden bleek de minister zeer tevreden te zijn; ook vele mevrouwen zijn, getuige haar lofredenen over de prestaties der meisjes, goed te spreken. In zijn betoog over de steunregeling gaf de minister eerst een overzicht van het geen hjj tot nu toe had gedaan, om verbe teringen aan te brengen en waaróm hij dat had gedaan. Hij zette uiteen dat de „diepe" moeilijkheid schuilt in de loonpoli tiek, voorzoover daarbij in het algemeen geen rekening wordt gehouden met het kindertal der gezinnen. De steunregeling nu houdt wel rekening met het aantal kinderen. Om die moeilijkheid op te los sen kan men óf die loonpolitiek op een juiste basis plaatsen of men moet het ver- i band tusschen loon. en steunbedrag ver breken. Uit principieele en practische overwegingen is het laatste niet mogelijk. Dit verband zou alleen losgelaten kunnen worden door loontoeslagen te geven, maar dan komt men nooit tot een einde. Dus blijft alleen over de loonpolitiek op een andere basis te brengen. En daaraan wordt nu hard gewerkt, waarmede de minister doelde op het ontwerp inzake het kinder geld, dat in de Troonrede is aangekondigd. Zoolang nu het bestaande loonplafond blijft, is een verhooging van. de steunnor- men onmogelijk. Op zoek naar een noodverband, is de minister gekomen tot zijn maatregelen om aansluiting van steunnormen aan hoogere loonen te krijgen; arbitraire beslissingen te nemen, waar geen voldoende medewer king is e;xtra-toelagen te geven aan. in wonende oudere kinderen (indien deze minder gunstig werken zal de minister lagere eischen stellen); verder zullen er kinderbijslagen, in de werkverschaffing komen, zoodra de kindergeldverzekering er is. Vrijdag 3 December. HILVERSUM, 301 M. (8.—12— 4—7.30 en 9—12— VARA. de AVRO van 12.—4— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl: 11.10 Vervolg decL 11.30 Orgelspel. 12.Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.Boeken over de schoonheid van ons land, causerie. 2.30 Zang en piano. 3.15 Avro-dansorkest. 4.Gr.pl. 5. Voor de kinderen. 5.30 De Ram- blers. 6.Optreden van amateurs. 6.35 Politiek radiojournaal. 6.55 Gr.pl. 7— Jeugd in crisistijd, cau serie. 7.20 Gr.pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.Trioconcert. 8.30 Literaire causerie. 9.VARA- orkest, gemengd koor en solisten. 10.Fantasia, mmv. solisten. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-morgenwü- ding. 11.Harp en hobo. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8— Schriftlezing, medi tatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.15 Zang en piano. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gr.pl. 2.Gr.pL 2.30 Christ. lectuur. 3— Trioconcert. 4.15 Gr.pl. 4.30 Orgelspel. 5.30 Gr.pl. 5.45 Hobo en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Lite raire causerie. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 NCRV- orkest. 9.Geschiedkundige cau serie. 9.30 Verv. concert. (10. ANP-ber.) 10.30 Gr.pl. 10.45 Gym nastiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianosoli. 12.10 Viool en orgel. 12.50 H. Hall en zijn dansorkest. 1.352.20 Trioconcert. 4.20 Causerie over neger-jazz (met gr.pl.) 4.50 Rep. 5.20 Frank Walker's Octet. 6. Zang. 6.20 Ber. 6.45 Literaire cau serie. 7.05 Orgel en zang. 7.30 Re mark and repartee in music, cau serie. 7.50 Pianovoordr. 8.20 BBC- Revuekoor en -orkest en solisten. 9.20 Ber. 9.40 „Coal: The Present: 19141937", causerie. 10.10 BBC- Zangers. 10.20 BBC-orkest en solist. 11.35 Jack Jackson en 11.50—12.20 Dansmuziek^ gr ^and- RADIO PARIS. 1648 M f en 10.40 Gr.pl. 12.20 BlareJ,', 8'55 en zang. 3.05 Zang °rk»„ dracht. 4.35 Zang. zang. 3.05 Zang. 3.20 pla" rkest cht. 4.35 Zang. 5 20 °v°on kwartet en solisten 8 35 7 melin- Radiotooneel. 10.50 Gr pi ang' 1.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. ziekcorps. 7.50 8.üo U.20^ 550 Politic Omroepschram ensemble. 11.20 Omroepklein™?61- 1.35 Omroepsextet. 3.35 Ka" kest- ziek 4.35 Omroeporkest. 6 30* nÜ?* roepkleinorkest. 7.20 r- m" Bonnsche Madrigaalver 9 w" ,?'30 E. Kaiser's orkest en accord^ J'20 BRUSSSEL, 322 en 484 M 3,,T 12.23 Gr.pl. 12.50 Omroenti M" 0 orkest. 1.50-2.20 Gr.pl. 5.20 eï at 6 Gr.pl. 8.23 OmroêpkïetoorL»?0 10.30-11.20 Gr.pl. 484 M Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 óm** salonorkest. 1.30 Grpl 1 28.20 Gr.pl. 5.20 bnliLS"* orkest. 6— Pianovoordracln Gr.pl. 6.50 Pianovoordr. 10.30-1 9.5011.20 accordeonduo. 8.20 Belgisch Nat. orkest' 11 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 157, 7 20 Omroepkleinorkest. 8 20 tooneel. 9.20 Ber. -- - dl0' Kaiser's orkest en (10.05 Weerbericht) GEMEENTELIJKE RADIO. DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—9.20, parij. p A 9.20-9.50, Keulen 9.50—1035 p 9 rijs R. 10.35-11.20. Keulen' li' 13.20, Brussel VL 13.20—14 20p? ti dio PTT Nord 14.20_15.05,' J R. 15.05—15.35, Radio PTT n0h 15.35—17.20, Brussel VL 1720^ 19.50, Leipzig 19.50—20.15, Lond Reg. 20.1522.20, Brussel VL 22.20 i —22.30, Brussel Fr 22.30—23 20 Pa rijs R. 23.20—24—. Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Lu. xemburg 9.20—10.35, Lond. Reg. j 10.35—12.50, Droitwich 12.50—13,35, Lond. Reg. 13.35—17.20, Droitwich 17.2021.40, Parijs PTT 21.40 22.45, Lond. Reg. 22.4523.35, Droitwich 23.3524. Lijn 5: Diversen. 35, De spaarregeling. En verder is de voorziening tot stand gekomen met het oog op de gevolgen van de langdurige werkloosheid, de spaarre geling, om de noodzakelijke kleeding, dek king en schoeisel aan te schaffen. Over het algemeen schijnt de voedings toestand niet ongunstig te zijn, individu- eele gevallen daargelaten, welke hoofdza kelijk aan gebrekkige voorlichting van de huisvrouwen zijn te wijten. Het subsidie voor uitbreiding van de voorlichting aan huisvrouwen wordt verhoogd. Te weinig wordt er nog van de distributie van goed- koope levensmiddelen gebruik gemaakt; hoofdzakelijk betrekt men margarine en vetten. De minister betreurde het dat niet meer van de goedkoope versche groenten werd gekocht. Wie van alles wat de distri butie oplevert, profiteert, is 1.65 per week goedkooper uit. De verstrekking van goedkoope levens middelen zal worden uitgebreid tot kleine gezinnen en de „stille armen." Wat de spaargèldregeling betreft zeide de minister een fout te hebben begaan ten aanzien van de voorlichting. In de confe rentie met de wethouders van de zeven groote gemeenten kwam men ten slotte tot de conclusie, „dat de spaarregeling nog zoc gek niet was." Maar, om op de voorlichting terug te komen: de minister had er niet op gere kend, dat de eerste indruk vreemd zou zijn. Men heeft zich aan het woord „spa ren" gestooten. Maar dat is toch wel wat „mannelijk" gedacht vond de bewindsman. Immers de huisvrouw doet niet anders dan sparen. Zij legt geld op zij voor dit en voor dat, voor allerlei noodzakelijke din gen. En nu had de minister gedacht: nu er toch op die manier, nu eens voor dit, dan weer voor dat, geld op zij wordt gelegd bij kleine beetjes, waarom dan er niet een bedrag van overheidswege bij gelegd en aldus medegeholpen met de aanschaffing van het noodzakelijke. Op die manier komt men ook van het euvel van het afbe talingstelsel af. Een van de bijkomende voordeelen van de spaarregeling is, dat het minder armen zorg is dan de B-steun. Immers wie bij de spaarregeling is aangesloten is absoluut vrij in het aanschaffen van zij-n benoodigd- heden; bij den B-steun is men dnt niet. Omtrent de deelneming aan de spaarre geling kon de minister nog geen mededee- lingen doen, omdat hij over onvoldoende gegevens beschikte. Wel is gebleken, dat de I in sommige gemeenten in alle tariefklu- sen wordt gespaard, dus dat het kan. De spaarregeling zelf is volgens den minister geen misgreep geweest. Een mis- greep is geweest de blanco houding van de werkloozen in een aantal gemeenten en ook van het publiek, waardoor aan de be langhebbenden zelf geer dienst is bewezen. Daarmede was het betoog van prof. Romme ten einde. Zelfs zijn scherpste tegenstandets tullen moeten toegeven, dat hjj vooral „het kwar tje van Romme" bekwaam heeft verde digd. Vandaag zal over de motie-Kupers worden gestemd, waarna de Kamer zich zal bezig houden met de wijziging van de Crisisinvoerwet, waaromtrent nog al wa: te doen is geweest in den laatsten tijd. AANVARING NABIJ HOEDEKENSKB1 Weinig d* Gistermiddag had een aanvaring tusschen een provinciale boot, die den Ut onderhoudt van Terneuzen naar kenskerke en een motorschip van den beurt visscher A. Huizen uit AUewoutsdijt De provinciale boot kreeg vrijwel PP' schade, maar het motorschip werd bSSWjP boven den waterlijn. De beurtwH?: kreeg hierbij een snij wond. Na ve te zijn heeft hij de reis om twee uur gezet. voort- Door ALAN DARE 20) „Ik dacht aan het Gouden Tablet en vroeg me af, wat dat geheime schrift wel bevat zou hebben. Het is vreemd, dat hij tot zulke buitensporigheden kwam, om het in zijn bezit te krijgen". „De priester zei, dat het over dingen ging, die beter met rust gelaten konden worden". „Wat bedoelde hij daarmee? Zwarte Kunst of iets dergelijk kinderachtigs?" „Dat kan wel. Maar misschien is het niet zoo kinderachtig, als wij denken. Mijn va der was de minst bijgeloovige man ter we reld, maar hij had grooten eerbied voor de wijsheid van die vreemde Maya-koningen, die zooveel groote geheimen hebben ach tergelaten". „Toch geloof ik niet aan bovennatuur lijke dingep". „Ik ook niet maar Phenuit blijkbaar wel. Hij bezat allerlei vreemde kennis. Hij kon de toekomst zien in het kristal ten minste, dat zei hij". „Dat zijn heel verschillende dingen", lachte hij. „Ik stel me voor, dat zijn toe komst hem reden tot groote ongerustheid heeft gegeven". „Je bent een geboren scepticus, Bob". „Ja, en dat doet mij pleizier. Verwondert het je, nu ik iets tastbaars heb, waar ik om geef?" „Je werk?" vroeg zij ongekunsteld. „Is dat alles, wat een maand huwelijks leven je heeft geleerd?" „Het heeft me zooveel geleerd, dat mijn hoofd ervan duizelt. O Bob, ik ben zoo in nig gelukkig! Het is net, of ik opnieuw ter wereld ben gekomen. Zal het altijd zoo blijven?" „Twijfel je daar aan? Het blijft zoo". Zij stak haar hand uit en liet ze eenige oogenblikken op de zijne rusten. Toen kwam een jonge man het dek op loopen en nam den hoed af, toen hij hen zag. Het was de Engelsche dokter van Prainha, en hij ging evenals Kennedy weer naar zijn werk terug. Hij en Kennedy waren gedu rende de reis goede vrienden geworden en hij had zich een prettige kameraad be toond, en een luchthartig, maar bekwaam geneesheer, die bij het uitoefenen van zijn gewone practijk verscheidene onbekende tropische ziekten bestudeerde. „Nog dezelfde oude rivier, Kennedy!" zei hij. „Ze ziet er vroolijker uit, dan toen ik ze het laatst zag. Er woedde toen een hel- sche storm. Je gaat in Prainha van boord, is het niet, Hornblow?" „Ja. De oude Hannaway is zeker nog in je kamp voor het oplappen van de men schen?" „Hij was er nog, toen ik weg ging". „Ik was met hem op dezelfde universi teit. Hannaway's initialen staan nog in een bank van de universiteitskerk. Hij kreeg er huisarrest voor". „Hij is erg bemind". „O, het is een goede kerel, maar vreese- lijk ouderwetsch. Vergeet niet, hem mijn groeten over te brengen". Hij wendde zich tot Maxine. „En zorgt u goed voor dien man van u, mrs. Kennedy. Als het ooit noodig mocht zijn, hem een paar ledematen af te zetten, zou u beter doen, mij te laten komen. Hannaway zou natuurlijk kinine voorschrijven". „Afschuwelijke man!" zei ze. Hij lachte vroolijk, nam den hoed af en wandelde verder, zacht mompelend: „Ge lukkige kerel!" „Is Hannaway de dokter van je kamp?" vroeg Maxine. „Ja. Er zijn daar bijna duizend man aan het werk, en hij heeft er de handen aardig vol. Die Brazilianen hebben allerlei ziekten. Ik wed, dat er op het oogenblik een hon derd op de ziekenlijst staan". „Hjj zal er jou in elk geval niet op krij gen". „Ik hoop van niet. Ik ben totnutoe aardig gezond gebleven". „Ik zal je gezond houden. Ik weet, wat een man noodig heeft: geregelde maal tijden, droge kleeren en „En een groote dosis liefde", viel hij haar in de rede. „Drie kussen per dag houden den dokter van slag". „Nu word je lichtzinnig". „Dat geef ik toe. Maar alle gekheid op een stokje, Max, het zit er vol koorts. Dat is mijn eenige nachtmerrie". „Maar je je bezorgd over mü?" „Wel, je bent een vrij groote verant woordelijkheid voor mij!" „En jij bent een groote baby. O kijk eens naar den zonsondergang!" Zij stonden op en liepen naar de ver schansing, om de schoonheid van den ver dwijnenden dag te bewonderen. De groote roode bol verzonk langzaam in den blau wen nevel, die aan den horizon zweefde. Er scheen een angstige stilte neer te dalen, toen de nevel hem omhulde en eindelijk viel bijna geheel opslokte. De duisternis onmiddellijk in. „Weer een dag om", zuchtte zij. „Om gauw weer plaats te maken voor een nieuwen. Daar komt de gravin aan, ze ziet er als altijd romantisch uit". De vrouw, die hen naderde, was van on- bestemden leeftijd. Kennedy schatte haar op dertig, maar Maxine, die meer verstand had van vrouwelijke verfijndheid in „make up deed er vijf jaar bij. Zij was gravin Katinka Brodsky, een lid van de oude Rus sische aristocratie. In elk opzicht was zij typisch Russisch ravenzwart haar, regel matige, wat scherpe trekken, groote, ziel volle oogen en sterke, witte tanden. De oogen waren overheerschend en bezaten 'n groote kracht, waarvan de eigenares zich zeer goed bewust was. Zij was zeer smaak vol gekleed, maar toonde een voorliefde voor opvallende kleuren. Zij reisde zonder kamenier en verklaarde ronduit, dat dit te wijten was aan haar slechten financieelen toestand. „Een prachtige avond!" zei ze met een volle, diepe stem en met een licht accent. „Het is de heele reis over mooi weer ge weest antwoordde Maxine. „De goden wa ren ons gunstig gestemd". „Ik en de overige passagiers zijn u en uw echtgenoot veel verschuldigd", zei de gra vin glimlachend. „Waarvoor?" „Voor het weer, den zonneschijn, de kalme zee!" „Maar wat hebben wij daarmee te ma ken?" vroeg Kennedy. „De goden zijn goed voor menschen, die elkaar liefhebben voor menschen, die in hun wittebroodsweken zijn". Maxine bloosde, want zij hadden ge tracht geheim te houden, dat zij eerst kor telings in het huwelijk waren getreden. „Waarom denkt u, dat wij in de broodsweken zijn?" vroeg Kennedy „Heeft een jonggehuwd paar ooit voor anderen kunnen verberg8®7»M4 zoodra u beiden het salon bjflWPgp fluisterde iedereen aan boord: „een P trouwd paar". Hoe zegt u dat Engelsch? U draagt het hart op de „Nu, als iedereen klaarblijkelijk is gewgest, zullen wij het niet on zei Kennedy. „Maar ik had er 8*® „yT van, dat wij het zoo duidelijk toon „De dames raadden het het eerst het aan de jonggetrouwde zijn zulke huichelaars, zoo geheim maar een vrouw kan haar geluk n bergen en zeker geen liefde, uw vrouw maar". heeft" „Ik geloof, dat de gravin g«W stemde Maxine toe. tprwül „Natuurlijk", sprak de gravin, een prachtigen, zwarten struisvee er voor haar knap gezicht heen wuifde. „Ik had ook gelijk met mjjr tie in mijn dierbaar Rusland, m domme broeder wilde mij niet ge bleef te lang. De Bolsjewiks n8 br0edtr al onze juweelen, en mijn arm grenJ werd vermoord, juist toen WU wilden overtrekken". vto^ in Brazilië? „En woont u Maxine. nu parijs „O neen. Ik zou niet buiten Londen of een andere groote s om gr00' ,7 tot Ik ben naar Brazilië gegaan artikelen te schrijven voor een ,a8id rikaansch tijdschrift. Ik ben f - men den rang van journaliste. Nu toch leven!" (Wordt verv

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6