DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japansche leger zet zijn opmarsch voort Vrijdag 3 December 1937 Deel van de forten van Kiangjin nog in Chineesche handen. De algemeene toestand. Japansche parade te Sjanghai. Grieven van de Fransche kroonpretendenten. Verzet van den Hertog van Windsor. 139e Jaargang Prins Bernhard gaat goed vooruit. Huiszoekingen duren voort. Weer munitie gevonden. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v L HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 284 Dil nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: G KRAK. Hoofdredacteur: Ti. N. ADEMA. Alkmaar, 3 December. Duitschland's houding Lo.v. China is en blijft raadselachtig. Herhaaldelijk wordt be weerd, dat de Duitsche regeering bemidde lend zou optreden in het gewapend conflict in het Verre Oosten, maar even dikwijls wordt dat ook weer van andere zijde ont kend. Toch ontkomt men niet aan den indruk, dat Duitschland inderdaad een poging doet, om bemiddelend op te treden. Zoo wordt van gezaghebbende zijde te Hankau vernomen, dat Duitschland in het Chineesch-Japansche conflict bemiddelt Men verklaart 'daar, dat op het oogenblik besprekingen worden ge voerd tusschen den Duitschen ambassadeur Trautmann en Tsjang Kai Sjek. Zelfs is men in staat, de Duitsche voorstellen te kunnen publiceeren. Deze komen op het volgende neer: le. Japan geeft de definitieve verzeke ring, dat het ten aanzien van China geen territoriale ambities koestert en slechts de economische medewerking van China wenscht. 2e. China moet toetreden tot het anti- kominternverdrag. 3e. De Japansche troepen moeten van het Chineesche grondgebied worden terugge trokken. De Chineesche leiders te Hankau verkla ren dat, ofschoon China bereid is over vrede te spreken, dit geenszins wil zeggen, dat de gewapende tegenstand voorshands wordt op gegeven. Sommige kringen koesteren, naar men zegt, twijfel omtrent de oprechtheid der voorstellen, die naar zij gelooven wel eens ••n zet zouden kunnen zijn, die ten doel heeft China den steun te ontnemen, die het thans heeft van de onderteekenaars van het negenmogendheden-verdrag en de Sovjet- Unie, ofschoon de Chineesche leiders zeer teleurgesteld zijn over het gebrek aan ma- terieelen steun van die zijde en de moge lijkheid van actieven steun van buiten uiterst gering achten. Van het resultaat der besprekingen te Nanking zal het thans, naar men gelooft, afhangen, of vrede wordt gesloten en China tot het anti-kominternverdrag toe treedt of dat de oorlog tot het bittere ein de wordt voortgezet. Merkwaardig is het, dat in officieele Chi neesche kringen te Londen verklaard wordt, dat men in het geheel geen inlichtin gen heeft gekregen over een z.g. Duitsche bemiddeling in het Japansch-Chineesche conflict. Men is van meening, dat een dergelijke tusschenkomst voorbarig zou zijn, omdat de militaire hulpbronnen van China nog zeer aanzienlijk zijn. Ook in Japansche kringen hoort men niet spreken over een Duitschen stap. In verband met het feit, als zou de Duit- che ambassadeur te Nanking onderhandelin gen voeren met Tsjang Kai Sjek, wijst men er in Japan wel op, dat die ambassadeur zich op het oogenblik te Nankau bevindt. Zonder deze berichten tegen te spreken is men toch geneigd te vermoeden, dat zij of voorbarig of sterk overdreven zijn. Verder verklaart men met nadruk, dat de groote mogendheden aanzienlijke belangen in Chi na hebben en begrijpelijkerwijs wenschen te zien, dat er een einde aan de vijandelijk heden komt. In die omstandigheden acht men het geen verrassing, dat op gezette tij den een bericht over bemiddeling in de pers verschijnt [1 In een eigen bericht meldt het Duitsche nieuwsbureau: „In de buitenlandsche pers duiken opnieuw geruchten op, als zou er sprake zijn van een Duitsch bemiddelings initiatief in het Japansch-Chineesche con flict In dit verband meent de buitenland sche pers ook de reis van den Duitschen am bassadeur Trautmann van Hankau naar Nanking als belangrijk teeken te moeten zien. Deze nieuwe berichten zijn, naar men m politieke kringen hier verklaart, blijkbaar slechts een herhaling van ongegronde ge ruchten, die reeds eenige weken geleden over Duitsche bemiddelingspogingen spra ken. Daar Nanking eigenlijk de zetel der Duit sche ambassade is en deze ambassade daar op het oogenblik slechts door een ambte naar vertegenwoordigd is, kan het als na tuurlijk beschouwd worden, dat de ambas sadeur zich veroorlooft nu en dan naar Nanking te komen. Gisterochtend elf uur begon de overwinnings-parade van 't Japansche leger in de internationale nederzetting te Sjanghai. De troepen werden voorafgegaan door een Britschen bereden politie-sergeant en vier sikhs. De parade kenmerkte zich door eenige incidenten. Op Nankingroad werd een handgranaat naar de paradeerende troepen geworpen uit een Chineeschen winkel. De Japansche soldaten verbraken onmiddellijk de gele deren en verspreidden zich in alle rich tingen. De man, die de granaat geworpen had, werd onmiddellijk door een Chineesch politieman doorgeschoten. Een Britsch en een Chineesch politieman, alsmede een Japansch soldaat werden licht gekwetst, terwijl twee Japansche soldaten ernstig gewond werden. Later deed zich nog een incident voor. Een vreemdeling rukte het papieren vlag getje uit de hand van een Japanschen toeschouwer en verscheurde het. De man werd door Japansche burgers achtervolgd en werd door de politie van de nederzet ting in een Chineeschen winkel, waarheen hij de vlucht had genomen, bewaakt. Tien tallen woedende Japansche burgers trokken daarop naar het hoofdbureau van politie en wilden den naam van den man weten. Uit vrees dat de man gelyncht zou worden, heeft de politie hem door een achterdeur uit den "winkel weggeleid. De parade eindigde te twee uur in den m'ddag. De plek, waar de handgranaat naar de Japansche troepen is geworpen, wordt door Japansche soldaten bewaakt, terwijl offi cieren van het Japansche leger en ambte naren van de ambassade een onderzoek in stellen. Van Japansche zijde wordt ver klaard, dat de granaat door een Chineesch student werd geworpen, doch de politie, die het lichaam heeft onderzocht, is van oor deel. dat de man meer op een Koreaan lijkt. De Japansche infanterie trok door de straten als een overwinnend leger. Velen zijn van meering, dat het doel van de parade niet alleen was de Chineezen te overtuigen van de Jaoansche macht, doch ook van het terugtrekken van Engeland en Amerika uit het Verre Oosten en het pres tige van deze mogendheden te schaden. De Jaoansche woordvoerder verklaarde even wel, dat het doel was de troeoen van Jess- field naar Hongkoe te brengen. Eerst waren geen vliegtuigen te zien, doch later kruisten acht groote Jaoansche bommenwerpers boven de stad Oo bepaal de afstanden reden in de troep auto's met luchtdoel-artillerie mede. Alle Chineesche winkels langs den weg waren gesloten. Zes officieren van het Japansche leger wachten op het hoofdbureau van politie op het resultaat van het onderzoek inzake den granaatwerper. Japansche meening over de incidenten. De woordvoerder van het Japansche le ger te Sjanghai heeft inzake de incidenten welke zich tijdens de Japansche parade hebben afgespeeld verklaard, dat de con trole op de Japansche agitatie in de Fransche- en de internationale concessie niet voldoende is. De woordvoerder zeide te betreuren, dat de anti-Japansche Chi neezen voortgaan met deze concessie als het uitgangspunt van hun actie te gebrui ken. De parade van heden aldus de woord voerder, was zeer zeker een betooging tegen deze anti-Japansche agitatoren, maar moest tevens beschouwd worden als een manifestatie van het voornemen van het Japansche leger ten aanzien van den te- genwoordigen toestand, welke vol onrust is. Indien aan deze onrustige situatie geen einde komt, zou het Japansche leger ge dwongen worden in de concessies te pa trouilleeren om orde en rust te handhaven. Zooals de Japansche opperbevelhebber reeds heeft verklaard, zoo besloot de woord voerder, kunnen de autoriteiten der conces sies zich niet op neutraliteit beroepen. Vier Ja panneezen gewond. Officieel wordt medegedeeld, dat door de handgranaat, welke naar de paradee rende Japansche troepen is geworpen, een Japansch soldaat en een politieman van de Japansche ambassade ernstig werden ge kwetst, twee Japansche soldaten werden licht gewond. Naar thans wordt verklaard, zal morgen geen parade worden gehouden in de Fran sche concessie. In de omgeving van de plaats waar de handgranaat geworpen is hebben Japansche soldaten met mitrailleurs postgevat, nie mand mag de huizen hier verlaten, terwijl de troepen versterkt zijn. In de straten confereeren hooge ambtenaren van de politie van de internationale concessie met Japansche officiereh en ambtenaren van de Japansche ambassade. Een Amerikaan, die zich tegen de voor schriften van de Japansche soldaten ver zette, werd achteruit geduwd en in het gelaat geslagen. Verder wordt gemeld, dat de vreemde ling, die een vlag uit de handen van een Japansch toeschouwer heeft gerukt, deze vlag verscheurde, vervolgens de stok over zijn knie brak en alles op der. srond gooide. Sjaosjan gebombardeerd. Naar de Chineesche pers bericht, hebben de Japansche vliegtuigen tot twee keer toe Sjaosjan bij Hangtsjou gebombardeerd. Hierdoor zijn verscheidene branden uitge broken en een duizendtal woningen is ver nield. Vijfhonderd dooden zijn inmiddels herkend, het totaal aantal slachtoffers is nog niet bekend. Russische vliegtuigen te Hankou? Volgens het Japansche nieuwsagentschap Domei, zouden uit Hankou 28 Russische vliegtuigen te Nanking zijn aangekomen, bemand met Russische bestuurders. Deze vliegtuigen waren van Moskou gevlogen naar Sian, in de provincie Sjensi, en van daar naar Hankou. Ongerustheid in Sjantoeng. Tengevolge van de geruchten, dat de Ja pansche legerleiding overweegt, bij Tsingtao troepen aan land te zetten, heeft een pani sche angst zich meester gemaakt van de Chineesche autoriteiten. Alle schepen in de haven hebben opdracht gekregen, onder stoom te blijven, gereed om binnen een half uur uit te varen. Alle Chineesche banken worden gesloten en de plaatselijke autori teiten ontruimen de stad. De Japansche troepenlanding bij Tsjikkai. De geruchten, dat vijftig duizend man Ja pansche troepen bij Tsjikkai aan land zouden zijn gezet, worden te Hongkong overdreven genoemd. Het is niet mogelijk, het juiste aantal te weten te komen, doch van conser vatieve Chineesche zijde wordt dit aantal geschat op driehonderd man. De Japanners en Hongkong. De Japansche consul te Hongkong ontkent met klem, op een of andere wijze een drei gement tegenover het bestuur van Hong kong te hebben geuit Hij verklaart, dat zijn woorden op volkomen onjuiste wijze zijn weergegeven. De consul zeide nog, dat hij enkel de aandacht der Britsche autoriteiten had ge vestigd op het feit, dat er een wijziging in ongewenschten zin zou kunnen komen in de wederzijdsche gevoelens van Engeland en Japan, indien er geen einde aan werd ge maakt dat Chineesche zaken te Hongkong dreigbrieven ontvangen om haar af te houden van het zaken doen met Japansche ondernemingen. De geruchten over Duitsche be middeling. Uit gewoonlijk wel-ingelichte bron wordt gemeld, dat de Duitsche ambassadeur in China, dr. Oscar Trautmann, een audiëntie zou nebben aangevraagd bij Tsjiang Kai Sjek en Hankou reeds zou hebben verlaten op weg naar Nanking, teneinde aldaar den generalissimus te ontmoeten. In Chineesche welingelichte kringen gelooft men, dat hij belast is de Chineesche regeering Duitsch- lands bemiddeling aan te bieden en mis schien wel pressie uit te oefenen, opdat men een spoedig einde make aan het conflict. Men gelooft verder, dat Berlijn in volledige overeenstemming met Rome handelt, en ziet in een artikel in de Popopo d' Italia, dat algemeen wordt toegeschreven aan Musso- lini, een aanwijzing, die zou bewijzen, dat de Duitsche stap in overeenstemming met de zienswijze der Italiaansche regeering zou zijn. Amerika en de toestand in het Verre Oosten. Volgens een bericht van Havas uit Was hington, baart de toestand in het Verre Oosten zorg in de Vereenigde Staten. In diplomatieke kringen is men ongerust over de berichten uit Tokiot waarin wordt aan gekondigd, dat binnenkort een oorlogsver klaring van Japan te verwachten is. Een dergelijke stap zou een nieuwen toestand scheppen in verband met de neutraliteits- wet. Naar in welingelichte kringen verluidt, zou president Roosevelt besloten hebben, teneinde China in staat te stellen in de Ver eenigde Staten wapenen en munitie te koopen deze wet niet toe te passen. Volgens de te Washington ontvangen in lichtingen zouden de Japansche militairen voornemens zijn, onmiddellijk na het ver klaren van den oorlog een blokkade af te kondigen. Hierdoor zou de mogelijkheid van incidenten met de Vereenigde Staten grooter worden, want de Vereenigde Staten willen niet toestaan, dat hun schepen worden door zocht. De secretaris van staat, Huil, heeft van daag medegedeeld, dat voor het geval Japan China formeel den oorlog zou verklaren, men in Washington een wijziging der neu- traliteitswet zou overwegen, tot het afschaf fen van de bepaling, welke een gelijke be handeling voorschrijft van den aanvallen den en den aangevallen staat. Tegen de Action Franpaise. De „Courier Royal", het orgaan van den graaf van Parijs, den zoon van den Hertog van Guise en correspondent van Frankrijk, deelt de pers een communi- qué mede, dat een rechtzetting behelst, die de graaf in overeenstemming met zijn vader heeft opgesteld, ten einde definitief den toestand te regelen ten opzichte van het optreden in Frankrijk der Action Fran?aise. Hierin wordt gezegd, dat de Action Fran- Caise een leer in het leven heeft geroepen, waarvan alleen de ervaring de gevaarlijke gevolgen aan het licht zou kunnen brengen en waarbij de monarchie opgenomen wordt in een nationalisme van Jacobijnsche her komst de polemische methodes van de Action Frangaise hebben heel wat Fran- schen van de monarchie vervreemd wanneer de Action Franpaise niet voorge wend had de officieele vertegenwoordiger te zijn van de monarchistische actie in Frankrijk, zou niets op haar aan te merken zijn. Telkenmale echter, dat de pretendent rechtstreeks wilde optreden, veranderde deze onafhankelijkheid van de Action Fran- ;iase in een hardnekkige oppositie, ten allen tijde en op alle gebiedenten slotte moest geconstateerd worden, dat in plaats van de vorsten te dienen, de leiders der Action Franpaise zich van hen wilden be dienen. Voorst keert de graaf zich tegen de po ging de vorsten te benadeelen door geruch ten te verspreiden over oneenigheden tus schen zijn vader en hem. De Action Fran- paise wil ons treffen, aldus de graaf, door leugenachtige beschuldigingen tegen Pierre de la Rocque, een vertrouwd en trouw vriend sinds zeven jaar. Ik heb hem bevel gegeven niet te ant woorden. Ten slotte, zoo besluit de graaf, zijn mijn trouwste dienaren voorwerp van lasteringen, die ik niet langer wil dulden. De keuze van mijn medewerkers gaat slechts mijn vader en mij aan. Hen te beleedigen beteekent ons aanvallen. Tegen een biografie. In het begin van de week werd in de En- gelsche pers aangekondigd dat Compton Mackenzie een boek onderhanden had over den Hertog van Windsor, den troonsafstand en de gebeurtenissen die hieraan vooraf gingen en er op volgden, met mededeelin- gen en beschouwingen over de personen die er deel in hadden. De aankondiging werd terstond gevolgd door een verklaring van de rechtskundige vertegenwoordigers van den Hertog, die be helsde, dat deze geen levensbeschrijvingen had geïnspireerd of goedgekeurd en ook niet bereid was inlichtingen er voor te ver schaffen. Men kon er uit opmaken, dat de Hertog zich verzet tegen de pogingen om zijn persoon en zijn bijzondere vermaard heid te gebruiken als stof voor boeken. Uit verdere mededeelingen over de zaak bleek, dat Mackenzie eenigen tijd geleden aanraking heeft gezocht, met den Hertog of zijn vertegenwoordigers en van het plan om het boek te schrijven kennis heeft gegeven. Uit de correspondentie bleek volgens de uit gevers (Rich and Cowan Ltd.) duidelijk, dat de Hertog zijn goedkeuring aan het plan verleend had. Later kwam men overeen, dat een uittreksel van de biographie den Hertog zou*worden toegezonden. Pas in No vember bleek, dat er kans bestond op een verandering van houding van den Hertog, doch Maandag pas kregen de uitgevers bericht, dat de Hertog de zaak niet wenschte te zien voortgezet. De particuliere secretaris van Z.K.H. prins Bernhard, jhr. rar. C. Dedel, ver strekte ons hedenochtend te 10.10 aur het volgende communiqué: Prins Bernhard beeft een rust «gen nacht gehad. De Surete Nationale heeft huiszoeking gedaan in een in het bosch gelegen huis in de gemeente Echouboulains (ep. seine et marne), dat dienst deed als wapendepot en werkplats voor het laden van granaten voor rekening van de Csar. Er werd hier een hoeveelheid munitie gevonden. De huurster van het huis wes reeds bij den aanvang van het onderzoek inzake de acti viteit van de Csar naar het buitenland ge vlucht. Te Ferroles-attily, in het kanton Brie- comte robert, werden dertig kisten geladen granaten ontdekt In Noord-Frankrijk heeft de politie een brief gevonden, waarin Moreau de la Meuse aan een wapenfabriek vraagt, of deze hem met het oog op een eventueele bestelling van een Europeesche regeering mitrailleurs zou kunnen leveren. Talrijks arrestaties in Belgrado. - De laatste dagen zijn te Belgrado talrijke arrestaties verricht in verband met de publicatie van een reeks brochures tegen de regeering. Volgens de politie omvatten sommigen van deze pamfletten aantijgin gen tegen prins Paul, den regenit. Onder de arrestanten bevinden zich verscheidene bekende personen uit de intellectueele wereld. De politie heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gemeld wordt, dat allen die betrokken zijn bij het achrijven, drukken en uitgeven der pamfletten, in ar rest gesteld zijn. „Geen benzine en olie voor den mas samoordenaar." De socialistische partij in i' .ankrijk heeft een resolutie aangenomen waarin wordt besloten onder het motto „Geen benzine of stookolie voor de mas samoordenaars" om een uitvoerverbod van benzine en stookolie naar de aanval lende mogendheden te verkrijgen. In verband met deze resolutie heeft het persbureau van de Communistische partij een brief gepubliceerd, welke gericht is aan de nationale commiss:e van het volks front, waarin o.a. wordt gezegd, dat de re solutie van de socialistische partij de niet- inmengingspolitiek van de regeering- Blum bevoordeelt. De Communistische partij stelt derhalve voor dat de commis sie de politiek, welke reeds te lang Mus- solini en Hitier heeft bevoordeeld, ver oordeelt en aan de Fransche regeering verzoekt aan den Volkenbond voor te stellen economische sancties toe te passen tegen de landen^ welke Spanje en China aanvallen en de vrijheid van handelsbe trekkingen met het republikeinsche Spanje te herste'len, alsmede een beroep te doen op de arbeiders om de goederen, afkomstig uit deze landen, te boycotten! Duitschers vrijgelaten. - De cor respondent van de Daily Telegraph and Morndng Post te Moskou meldt, dat 44 Duitschers, die maandenlang gevangen hebben gezeten in de gevangenissen van de politiek te Kief en Charkof onder be schuldiging van spionnage en sabotage, Woensdag over de grens zijn geleid. Zij zijn ofschoon dit wellicht door beide partijen zal worden ontkend uit gewisseld tegen de bemanningen van de beide Sovjet - Russ ische schepen ,Kom - somol" en „Smidowitsj", die door de strijdkrachten van generaal Franco ge vangen zijn genomen, en langen tjjd in Spanks zijn vastgehouden. Deze eveneens uit 44 personen bestaande bemanningen zijn naar Bremen vervoerd en daar aan boord gebracht van een Sovjet-Russisch vaartuig, waarmede zii in. October Lenin grad bereikten. Op het oogenblik bevinden zich in de Russische gevangenissen nog ongeveer 5O0 Duitschers, die in de meeste gevallen van spionnage en sabotage worden beschuldigd. Nog onrust in Palestina. - Niettegen staande de waakzaamheid van leger en politie, toonen de terroristen in 't Noorden nog eenige activiteit. De autoriteiten blij ven zoeken naar de gewapende benden. In Gallilea zijn talrijke personen gear resteerd, die verdacht worden de terroris ten onderdak te hebben verleend of levens middelen te hebben verstrekt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1