ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBAUEH Nieuwe bond van zuivelfabrieken. De pensioenen bij de spoorwegen. DOOR KLOOSTERBAUeh Een stijve nek behoeft G« dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" JteuilletoH T OOG VAN DERDE BLAD Algemeene vergadering in het café Central te Alkmaar. Deze vergadering, gistermiddag gehouden, werd bijgewoond door totaal 13 heeren. De voorzitter, de heer A. Schrooder, opende met een woord van welkom, in het bijzon der tot de afgevaardigden van den bond van kaasmakers. Tot zijn genoegen kon spr. constateeren, dat de toestand in het vee- houdersbedrijf verbeterd is. Spr. betreurde het, dat de toeslag op de melk is verlaagd, de minister had rekening moeten houden met de zware slagen, waardoor de vee houders de laatste paar jaren zijn getroffen. In dit verband memoreerde spr. ook het mond- en klauwzeer, dat zeer ernstig om zich heen heeft gegrepen. Met het uitspreken van de hoop, dat in een nabije toekomst het veehoudersbedrijf geheel vrij zal zijn van regeeringsbemoeiïng, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De inmiddels binnengekomen rykszuivel- consulent, dr. Schey, werd door den voor zitter nog speciaal welkom geheeten. Ingekomen was »en prijsopgaaf van de zoutziederij „De Volharding" te Bergen, waaromtrent de secretaris, de heer T. Groot Cz., mededeelde, gehoord te hebben, dat iemand bij deze firma had besteld, maar nooit iets had ontvangen. Uit de vergadering werd deze mededeeling bevestigd. Als bestuurslid werd gekozen de heer H, Kuipers te Weere (Hoogwoud) in de plaats van het periodiek aftredende en niet her kiesbaar zijnde lid, den heer K. Balk. De voorzitter bracht laatstgenoemden een woord van dank voor de aangename samen werking. Bij het punt, „mededeelingen" zei de voorzitter, dat het zeker kan worden toegejuicht, dat de door de kaasbeurs op de kaasmarkt gedane aanval niet is gelukt. Spr. hoopte, dat ook in de toekomst de kaas markt zich mag blijven verheugen in grooten bloei. Verder wekte spr. op tot aansluiting bij de t. b. «.-bestrijding onder het rundvee. Als leden van de financieele commissie voor het nazien der rekening 1937 werden aangewezen de fabrieken Brederode te Eg- mondermeer, De Hoop te Weere en De Ver een iging te Limmen. De begrooting 1938 sloot in ontvangsten en uitgaven met 802,50, waarbij voor on voorzien werd geraamd 81. Na voorlezing der verschillende posten vroeg de heer Kuiper's of er geen post voor melk- onderzoek moest worden opgenomen. De voorzitter antwoordde, dat daar voor geen geld meer wordt uitgegeven. Dr. Sc h e y lichtte dit nader toe, door te zeggen, dat alle werk van het zuivelcon- sulentschap sinds Aug. 1936 weer gratis geschiedt. De begrooting werd hierop goedgekeurd. De voorzitter deed mededeeling van den uitslag der Donderdag gehouden kaas keuring, waaromtrent de secretaris een korte beschouwing gaf. Prijswinnaars waren geweest: 1. fabriek Venhuizen 84 p., 2. fabriek Egmondermeer 80 p., 3. fabriek Hem 11% p., 4. fabriek Beets 75 p. Er waren 8 deelnemende fa brieken. De voorzitter merkte nog op, dat de kaas, ondanks het veel voorkomende mond en klauwzeer, van zeer goede kwaliteit was, waaruit wel blijkt, dat de kaasbereiding in Noordholland op zeer hoog peil staat. Dr. Schey deelde nog eenige ervaringen mee, welke waren opgedaan ten aanzien van proeven terzake stremtemperatuur en nawarmingstijd. Spr. bood aan een onder zoek in te stellen naar de zuurheidsgraad van de op de keuring aangeboden kaas, van welk aanbod dankbaar gebruik zal worden gemaakt. Eenige beschouwingen van dr. Schey. Dr. Schey gaf hierna eenige beschou wingen naar aanleiding van ervaringen, op gedaan in 1937 in de practijk der Noordhol- landsche fabriekmatige zuivelbereiding. Allereerst besprak hij het werk der zooge naamde melkcommissie, dat z.i. onmisken baar was vooruitgegaan. Wij leven eigen lijk in een tijd, die staat in het teeken van melkverbetering, wel anders dan een dertig tal jaren geleden, toen nog moest worden aangetoond, dat er verschil in samenstelling der melk bestaat. Thans gaat het om de kwaliteit van de melk en het zal nog wel geruimen tijd auren, eer het belang hiervan algemeen wordt ingezien. Dank zij de meikcursussen gaat men in dezen vooruit, vooral ten aanzien van de reinheid bij het melken. Het landbouwonderwijs aan de verschillende inrichtingen in deze streek heeft ook een goed resultaat gehad ten aan zien van de melk en de melkerij. Spr. schetste hierbij het groote belang van de best mogelijke grondstof om kaas van goede kwaliteit te maken. Hij waarschuwde hier bij, dat het buitenland in dezen groote vor deringen maakte, zoodat de voorsprong, welken Nederland steeds heeft gehad, sterk is verkleind. Als een fout noemde spr. het, dat de kwaliteit ten onzent niet steeds no. één werd gesteld en men slechts lette op prijs en hoeveelheid. Daarbij heeft men toen onvoldoende op de toekomst gelet, hoewel toch alleen de kwaliteit de plaats bepaalt, welke ons land zal innemen. Naast goede vakkennis en die heeft men hier wel zijn goede' grondstoffen noodig, alvorens een product kan worden gemaakt van hoogstaande kwaliteit. Geluk kig gaan we in de richting van verbetering der kwaliteit van de melk niet alleen voor de consumptie, maar ook voor de zuivel industrie, getuige het uitbetalen naar kwa liteit aan onderscheidene fabrieken, terwijl aan andere een vrij strenge controle wordt uitgeoefend. Van deze verwachtte spr., dat ook zij binnen afzienbaren tijd zullen over gaan tot uitbetaling naar kwaliteit. Bij de regeering bestaat het streven naar controle ook voor industriemelk. Dene marken is ons in dezen reeds vooruit. Spr. geloofde, dat het tot heil van den boer zal zijn, als de regeering in ons land overgaat tot dwingende controle. Vooral ook met het oog op de streptococ- cen achtte spr. scherpe controle noodig. Ook over deze kwestie gaf dr. Schey verschil lende beschouwingen met mededeelingen over resultaten van melkonderzoek. Na drukkelijk wees hij erop, dat men ten aanzien van streptococcen in de melk voort durend waakzaam dient te zijn, ook tegen over pas aangekocht vee. Als veehouder staat men geenszins machteloos tegenover de kwaal der streptococcen. Zoodra het zuivelconsulentschap heeft uitgemaakt, welke koeien eraan lijden, kunnen maat regelen worden genomen. De melker kan hierbij veel ten goede meewerken door b.v. na het melken van elke koe zijn handen te wasschen, liefst in water met een weinig chloor, dat bacteriën doodt. Men zorge, dat geen melk in den stal wordt gemorst, om besmetting van nog gezond vee te voor komen. Men vergete niet, dat genezing zeer moeilijk is en aangetaste dieren groote schade beteekenen voor den veehouder en gemakkelijk andere besmetten. Spr. waarschuwde tegen het toepassen van door kwakzalvers aangeboden zooge naamde geneesmiddelen. Het bedrijfswater der boerderijen had ook in 1937 de aandacht van den zuivelconsulent gehad en van het resultaat van het onder zoek van verschillende monsters deelde hij een en ander mede. Als zijn conclusie gaf spr., dat het bedrijfswater altijd en overal zuiver moet zijn met een zoo kort en zoo soliede mogelijken weg van de Nortonput naar de emmer. Minder deugdelijk water kah tot onaangename uitkomsten leiden. Verder wees spr. nog op het gebruik van salpeter bij de kaasbereiding. Men gebruike niet méér dan de kaas kan verdragen, het te veel gebruikte maakt, dat het product bruine vlekken vertoont. Wat het gebruik van de noodige gereed schappen (b.v. thermometers) betreft, zei spr., dat men heeft te zorgen slechts gecon troleerde voorwerpen in het bedrijf te heb ben. Het onderzoek is voor het consulent schap slechts een kleinigheid. Verder besprak dr. Schey nog het nemen van monsters melk. voor onderzoek naar het vetgehalte, verband houdend met de uitbetaling door de zuivelfabrieken. Van de gelegenheid tot contróle op het melkonder zoek wordt nog veel te weinig gebruik ge maakt, meende spr. In Friesland heeft men die contróle in het station voor melkonder zoek. Een dergelijk instituut bestaat in Noordholland nog niet. Tenslotte wijdde spr. nog aandacht aan de besmettingsmogelijkheden voor de melk in de fabriek. De leiding van de roompomp kan hier een gevaarlijke bron voor besmet ting zijn. Zij moet behoorlijk kunnen worden losgekoppeld en op elk gewenscht oogen- blik gereinigd en ontsmet kunnen worden. Maar 'ooktyde leiding voor de wei moet zuiver zyn en in dien toestand gehouden kunnen worden. De zorgelooze aanleg dezer leiding, zooals spr. in zoovele gevallen had geconstateerd, werd door hem ten zeerste afgekeurd. De voorzitter bracht dr. Schey een hartelijk woord van dank voor zijn alles zins belangrijke causerie. Bij de rondvraag kwam o.a. nog de machinale kaasbereiding ter sprake, waar omtrent dr. Schey meende, dat aan het product niet is te zien of het machinaal of aan de boerderij is gemaakt. Hierna volgde sluiting. Protestvergadering van den bond van gepensionneerden. Gistermiddag hield de bond van gepen sionneerden van spoor- en tramwegen een druk bezochte vergadering in de groote zaal van „Amicitia" te den Haag. Uit alle deelen van het land waren leden naar de residentie gekomen om té protesteeren tegen de korting van 10 pCt. op hun pen sioenen, welke korting thans gehandhaafd blyft ondanks het feit, dat deze voor ander burgerlijk en gedeeltelijk ook voor het militaire overheidspersoneel, is ingetrokken. Als eerste spreker voerde het woord het Tweede Kamerlid, de heer van Houten, adviseur van den bond. Spr. wees er op, dat alle betrokkenen voelen, dat deze kwestie een rechtszaak is. Hij critiseerde verder de z.i. onrechtvaardige houding van de regee ring, die een korting van tien procent toe past op pensioenen, welke door de beamb ten zelf betaald zijn en waarop zij recht hebben, mede door hun jarenlange plichts betrachting en ijver. Zij, die gewerkt heb ben, kunnen nooit het voorwerp van barm hartigheid zijn, maar moeten recht doen wedervaren volgens verrichte prestaties. Spr. besloot zijn rede met de toezegging, dat hij bij de aanstaande behandeling der begrooting van Waterstaat in de Tweede Kamer, alles in het werk zal stellen te trachten, de uitzonderingspositie van de gepensionneerden van spoor- en tramwegen ongedaan te krijgen. Het lid van den bond, de heer Veenhui- zen, betoogde hierna, dat door het beleid van de directie der spoorwegen, die vroeger vaak te snel en ongemotiveerd haar perso neel pensionneerde, het pensioenfonds te zwaar belast is geworden. Verder heeft zij het door de spoorwegbeambten bijeen gebrachte kapitaal op verkeerde wijze be legd, met het gevolg dat dit thans grooten- deels in de exploitatie is verdwenen. Het gepensionneerde spoor- en tramwegperso neel is door de stijging van de kosten van het levensonderhoud, met ongeveer tien procent in nog grooteren nood geraakt. Spr. besloot met de oproep te blijven strij den voor intrekking van de onrechtvaar dige pensioenskorting. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de bond als zijn mee ning uitspreekt, dat opheffing van de uit zonderingspositie van oud-spoor- en tram personeel een eisch van rechtvaardigheid is. VOOR 5000 BIJOUTERIEËN ONTVREEMD. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een huis in de Haringvliet- straat te Amsterdam. Een kast, waarin zich bijouterieën tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 5000 en honderd gulden aan klein geld bevon den, is opengebroken en de geheele kostbare inhoud medegenomen. Van de daders geen spoor. GEKNOEI MET SUIKERBIETEN. Merkwaardige trucjes te Rotterdam. In de eerste week van November ver voegde zich bij den landbouwer van der V. te Barcndrecht de 25-jarige chauffeur H. W. van K., die vroeg of van der V. er iets voor voelde 20.000 K.G. suikerbieten te koopen. De landbouwer had hier wel ooren naar. Er werd vastgesteld, dat de suikerbieten zouden worden geleverd bij een suikerfa briek te Oud-Beierland. Op de weegbriefjes van deze fabriek zou van der V. dan den overeengekomen prijs betalen. De chauffeur beschikte echter over niet één suikerbiet en ook zyn drie helpers, de 33-jarige P. van de M., de 29-jarige J. van der M. en de 27-jarige C. van der M., drie broers, hadden geen suikerbieten. Van K. moest echter voor verschillende landbouwers partijen bieten naar de reeds genoemde suikerfabriek in Oud-Beierland vervoeren. O.a. was daarbij een partij van vijf ton, welke behoorde aan den landbou wer A. C. M. te Pernis. Deze vijf ton suiker bieten kwamen op regelmatige wijze by de suikerfabriek aan, maar het weegbriefje liet het viertal niet stellen ten name van A. C. M., doch ten name van van der V. Hierna begaf de chauffeur zich naar van der V., die hem bij het toonen van het weegbriefje betaalde. Hetzelfde trucje paste het viertal toe op een partij bieten, welke zij te vervoeren kregen voor K. uit West-IJsselmond en op nog eenige andere partijen van A. C. M., totdat zij het totaal bedrag, verschuldigd voor levering van 20.000 K.G. suikerbieten, van van der V. hadden kunnen incasseeren. Bij de leveringen heeft zich nog een merkwaardig feit voorgedaan. Van der V., die zelf slechts weinig suikerbieten ver bouwd, liet zijn oogst eveneens door het viertal vervoeren, dat het zoo wist te plooien, dat van der V. voor zijn eigen suikerbieten betaalde. De suikerbietenvervoerders hadden even wel ten nadeele van A. C. M. zulke enorme hoeveelheden verduisterd, dat deze het manco van bijna tien ton bemerkte en de zaak ter kennis van de politie bracht. De betrokkenen zijn in bewaring gesteld. TELEFONEEREN MET INDIE. Goedkoope Kerst- en Nieuwjaars gesprekken. Van 20 December tot en met 6 Januari a.s. zal wederom gelegenheid bestaan tot het voeren van Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Nederlandsch-Indië tegen verlaagd tarief (voor een gesprek van 3 minuten met Java, Madoera en Bali f 12 en met Sumatra en Makasser f 13.50). Op den eersten Kerstdag en op Nieuw jaarsdag zullen deze gesprekken alleen kun nen worden gevoerd voor zoover de kan toren van aansluiting zijn opengesteld, of de radiospreekcellen voor het publiek toe gankelijk zijn. Op de Zondagen 26 December en 2 Januari is de dienst gesloten. Gespreksaanvragen kunnen reeds thans tot en met 4 Januari a.s. op alle kantoren en telefoonstations geschieden. Met het oog op de ontwikkeling verdient het aanbeveling de aanvragen tijdig in te dienen. TE HEET GEBAKERD. Op de Prinsegracht te Den Haag kwamen gistermiddag twee wielrijders met elkaar in botsing. Omtrent de schuldvraag ont stond een heftige woordenwisseling, welke ontaardde in een hevigen twist. Het gevolg hiervan was, dat een wielrijder, de 43-ja- rige J. L. R., zyn tegenstander, den 17- jarige F. B., met een fruitkist bewerkte. De gevolgen waren ernstig. Met een her senschudding werd de 17-jarige jongeman naar den Centralen post van den genees kundigen dienst vervoerd. R„ die aanvan kelijk beenen had gemaakt, heeft zich later by de politie gemeld. MOEILIJKHEDEN IN DE BELGISCHE SLEEPVAART. Naar aanleiding van gerezen moeilijkhe den in de Belgische sleepvaart heeft de ryksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, met partijen geconfereerd. Besloten werd, dat partijen 13 December a.s. onder leiding van den rijksbemidde laar zullen vergaderen in verband met door de werkgeversorganisatie in te dienen voorstellen. .Ik had den geheelen dag door ren achtig weer geloopen mei een 3„ penden wind. Toen ik s'avond» th' kwam, kon ik mUn hoofd niet m bewegen, zoo stijf waren de snfeffr van mijn nek. Ik ging vroeg naar hl maar liet mij tevoren eens stevig pen met Kloosterbaisem. 's Moroe was ik verrast te bemerken, dat van mijn stijve nek niets meer te hl speuren was. De Klooste. balsem Ha mi] in een enkelen nacht, of in Su pan m n hevige stijve nek af gehol^ S. Sch. te den ft AKKER'S «■•««i t.„ ,nU|| Onovertroffen b(j brand-en «nijwond. Ook ongeëvenaard als wrfjlmlddei mÏ Rheumatieb, spit en pijnlijke «pieren Schroef doos 85 et Potten: 82J4 et en WIELRIJDER DCOR AUTO GEDOOD Gistermiddag is een tot dusver onbekee. de wielrijder bij het oversteken van d» Harderwijkerstraatweg te Ermelo, door tl auto gegrepen en tegen een boom gesmakt De man kreeg een schedelbasisfractuur «h werd op slag gedood. De wielrijder, die uit de richting Putta kwam, had reeds geruimen tijd vlak achig een langzaam rijdende autobus gefietst Ter hoogte van de Wilhelminalaan «w men, kwam hy plotseling van achter ie autobus te voorschijn en wilde hj| over steken, hy werd daarbij door een «ito ut tegenovergestelde richting gerepen trut bovenstaand gevolg. Het slachtoffer is een man van middü- baren leeftijd. Zijn ondergoed is gemerkt met de letters J. N. Met uitzondering v»n eenige winkelbons, waaruit men meent te mogen afleiden dat het slachtoffer uit Nunspeet komt, had de man geen identi teitspapieren bij zich. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN. Slachtoffer kon niet zwemmen. De bemanning van het motortankschip „Ransdorp", dat te IJmuiden gistermiddag is binnengeloopen, deed mededeeling, dat de matroos Sterk in den afgeloopen nacht over boord is geslagen en verdronken. Sterk had de wacht en zoti vanmorgen om zes uur worden afgelost door een ander lid van de bemanning. Toen deze op den afgesproken tijd verscheen, was Sterk niet te vinden. Men voer een eind terug en zocht nauwkeurig de omgeving af, evenwel zonder resultaat De man kon niet zwemmen. De ..Rani- dorp" was op weg van Hamburg naar IJmuiden. Het ongeluk moet ter hoogte van Terschelling gebeurd ztjn. KERSTMIS OP ZEE. Kerst- en nieuwjaarsgesprekk» met Nederlandsche schepen. Met de Nederlandsche schepen, toegelaten tot het radiotelefonisch verkeer, kunnen van 23 December tot en met 6 Januari Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken vorden gevoerd tegen een tarief van 0.M f**" 3 minuten. Deze gesprekken word» wikkeld na afloop van de gewone gwp^" ken. Voor zoover de dienst het toelaat, tal(t gelegenheid worden gegeven tot het vowffl van gesprekken in den nacht van 31 De cember op 1 Januari, omstreeks de laU' wisseling. De gesprekken mogen slechts de strate king hebben van gelukwenschen. ZakwU** aangelegenheid mogen daarin niet word» behandeld. Van heden af tot en met 6 Januari KjWjj nen aanvragen voor deze gesprekken w® alle kantoren worden ingediend. Door ALAN DARE 22) „Een uitrusting en dragers zoeken, denk ik. Ik geloof, dat zy wat uit haar even wicht is". „Uit haar evenwicht?*' „Omdat zij zich aan een troepje zwarten in de wildernis toevertrouwt. Het zijn ge boren dieven en de verleiding zal groot zijn, er met haar uitrusting vandoor te gaan. Zij moest in elk geval een blanke meenemen". „Zou jij dat baantje willen waarnemen?" vroeg zy. „Ik? Bewaar me!" „Ik weet zeker, dat zij je graag zou willen hebben. Weet je wel, dat zij een zwak plaatsje in haar hart voor je heeft?" „Wat zeg je nu?" vroeg hij verbaasd. „O, onschuldige man, heb je dat nooit gemerkt?" „Zeker niet". „Ik wel. Zy wierp je altijd zijdelingsche blikken toe, Bob! O, bloos maar niet. En als ik niet bij je was, sprak zij graag met je"- „Zy vertelde altijd een heeleboel nonsens over haar voorouders, en de hoopen juwee- len, die de Bolsjewiks gestolen hebben. Ik geloofde er niet de helft van. Eigenlijk ge loof ik, dat zij een zwak had voor het ver zinnen van romantische verhalen, en, het zou mij niets verwonderen, als zij niets dan een avonturierster zou blijken te zijn". Zij glimlachte en nam zijn arm. „Nu ben je boos, omdat ik openhartig ben geweest. Maar ik ben niet bang, Bob, ik heb je en zal er voor zorgen, dat ik je houd". „Dat zal je niet moeilijk vallen!" „Dat moet ook niet. Vertel me, ben je ge lukkig, Bob?" „Gelukkig? Ik ben nog nooit zoo geluk kig geweest!" „Heb je geen spijt?" „Niet in het minst. En jij?" „Zie ik er naar uit?" Hij keek haar in de zachte, vroolijke oogen en dacht, dat hij er haar ziel in weerspiegeld zag, een rein, witglanzend ding, vol onuitsprekelijke liefde. „En dan te bedenken, dat ik zes maan den geleden niet eens wist, dat je bestond!" zei hij. „Het is vreemd, zooals het lot de dingen schikt". „Je gelooft dus in het lot?" „Als ik alles naga, ja. Alle mannen ge- looven er in". „Ik geloof, dat er wel iets voor te zeggen valt. Ik denk, dat het voorbestemd was, dat ik je moest ontmoeten, Bob. Dat dat oogenblik van krankzinnigheid, dat my in verleiding bracht niets was dan een deel van het spel, om er jou in te betrek ken, liefste. En daarvoor ben ik de Voor zienigheid dankbaar". „Het is moeilijk te weten, wat je moet gelooven. Het leven is zoo'n samengesteld iets, zoo vol geheimen". „Phenuit geloofde, dat hij in de toekomst kon zien. Dien vreeselijken nacht keek hy in een kristallen bol en bezwoer, dat het eind vaststond. Hij twijfelde er niet aan, dat hij zou krijgen, wat hij wenschte, dat ik het hem zou vertellen van mijn va der". Zijn voorhoofd werd bewolkt bij het noemen van Phenuit. „Nu, het blykt, dat hy ongelijk had en dat het kristallen ding even dubbelzinnig was als hijzelf. Ik denk, dat wij „finis" mogen zetten achter dokter Phenuit". „Daar ben ik benieuwd naar". Daarop schudde zij de schouders, alsof zij de onbehagelijke gedachte aan den man, die haar zoo vervolgd had, van zich af wil de schudden, en lachte toen hartelijk. „Hier zijn we nu, jy en ik, Bob, en dat is het eenige, wat er op aan komt. Neem mij nu maar mee naar den dam". Terwijl zy de groote werken bezichtig den, ontdekte Kennedy, dat een dam, die bij den aanleg gemaakt was, weg was. Dat beteekende, dat er nieuwe boomstammen moesten aangebracht worden, en de eenige plaats, waar die te krijgen waren, was het woud, de rivier op. „Het lijkt er op, of ik de rivier op zal moeten", zei hy. „Het is niet dadelijk noo dig, maar als de boomen geveld zijn, moe ten ze nog een poosje drogen. Ik wist niet, dat we zoo krap zaten". „Is het noodzakelijk, dat je zelf gaat?" „Ik vrees van wel. De stammen moeten zorgvuldig uitgezocht worden In elk geval heeft het eenige dagen den tijd. Ik ben aan iets bezig, dat ik niet in den steek kan laten". „Is het woud ver weg?" „Een dag varen. Ik zal een nacht moe ten overblijven. Als ik eenmaal de boomen heb uitgezocht, kunnen de mannen die ze vellen, voor de rest zorgen". „Kan ik met je meegaan?" „We zouden in een woud kunnen kam peeren". „Dat vooruitzicht is niet zoo vreeselijk", zei ze. „Toe, laat my meegaan. Ik beloof je, dat ik zoet ^al zyn". „Heel goed, ga maar mee". De volgende drie dagen had Kennedy 't druk met het aanbrengen van een belang rijk deel van een machine. Toen dat gedaan was, gaf hy het voornemen te kennen, den volgenden morgen de rivier op te gaan". „Gaan we langs den oever?" vroeg zij. „Neen, met een kano. De houthakkers gaan over land, daar er te veel zijn, om ze in de boot te bergen. Ik neem maar twee mf met mij mee. Die heb ik noodig. om twee mijl verderop voor een korten tijd de baga?e te dragen. We vertrekken om negen uur". Maxine verheugde zich op het uitstapje als een kind, dat gaat picknicken. De gedachte, een nacht alleen te worden ge laten, was niet pleizerig geweest. Kennedy beteekende meer dan een echtgenoot voor haar. In dezen gelukstoestand, waarvan zij nooit gedroomd had, was zij bijna ijver zuchtig. Zij had hem elke minuut van den dag en nacht noodig. Den volgenden morgen vertrokken zij in een sterke kano, met twee stevige inboor lingen aan de riemen. De stroom in het midden der rivier was sterk en de kano bewoog zich langs den oever voort, waar het water bijna stil stond. De reusachtige boomen en in elkaar gestrengelde krtuP®^ de planten aan den oever gleden lan|Rj2 voorby en boden hun eenige bescherm»1* tegen de zon. nVg „Waarom moeten wy een eindje 0 land?" vroeg Maxine. „Is daar een v/a val?" nol „O, neen. De groote stoomers gaan,^ honderden mijlen verder. Maar de rl>^( maakt daar een scherpe bocht, en sparen twee uur, door die af te snijdefl- loopt een gebaand pad door het bosi „En dragen de mannen de kano d Hij knikte en wees op een bos blauwe orchideeën, die over den hingen en het water bijna raakten. „Griezelige dingen", zei hij. ylHgéb van vliegen en andere insecten. Die bladen, die er zoo onschuldig uitzien, in werkelijkheid moordende vingers laten sluiten zich om hun slachtoffers en het niet meer los, totdat de plant he verteerd". „Dat klinkt afschuwelijk!" „Ja. De natuur is een zonderling der. Hier ze je telkens de leer go[ninige sterkste in toepassing gebracht. ^ggif vliegen kennen die onschuldig 11 de orchideeën en ontwijken ze. Net j0 menschen blijven ze door hun het leven". jer ge' Eenigen tyd hoorde men geen a -n h®' luid dan het plassen der riemen jjg- water. Het was heerlijk, achterov _n, de gen en zich in dróomen te ver jan oogen en de ziel te gast te lat6tlnafgebr°" de weelde van kleuren en de j,et» ken schoonheid van de natuur heen. (Wordt verv°W^'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10