DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAPAN'S PLANNEN IN CHINA No. 286 Oit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 6 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Japansche minimum-vredesvoorwaarden. De opmarsch naar Nanking. Fin'and twintig jaren onathankelijk. Toestand van Prins Bernhard blijft goed vooruitgaan. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalre Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 6 December. Niet alleen Duitschland, ook Polen heeft zijn koloniale ideeën. Het zegt, dat als kleine landen, zooals Nederland en België, groote koloniale bezittingen hebben, ook een land| als Polen niet zonder bezittingen mag zijn. Geleidelijk wordt er in dit land stem ming gemaakt voor dit vraagstuk. Zoo schrijft het regeeringsgezinde blad „Ex press Poranny", na te hebben geconsta teerd dat het vraagstuk der koloniën tot rijpheid is gekomen, dat er bij de komende onderhandelingen over dit onderwerp rekening zal moeten worden gehouden met de Poolsche eischen in deze kwestie. Voor het overbevolkte Polen is het noodzakelijk toegang te krijgen tot grond stoffen en kolonisatie-gebieden. Het blad neemt met voldoening kennis dat de Poolsche eischen op koloniaal gebied niet meer met een schouderophalen worden ontvangen. De veronderstelling, in de Pransche pers geuit, dat deze kwestie een onderwerp van bespreking zou uitmaken tusschen Beek en Delbos, aldus schrijft het blad verder, vormt een bewijs, voor het groeiend begrip in het buitenland, dat Polen een land is, dat direct betrokken is bij de oplossing van het koloniale vraag stuk. Naar Havas verder meldt, schrijft de speciale correspondent te Warschau van de Paris Soir, Jules Sauerwein, met be trekking tot de koloniale kwestie: indien Amerika niet gesloten was voor de Euro- peesche immigratie, zouden Polen noch Duitschland in Afrika of Azië naar afzet gebied behoeven te zoeken. Op het oogen- blik, aldus Sauerwein verder, vertoeft een Poolsche delegatie te Parijs. Deze is zoo juist teruggekeerd van Madagascar, waar zij de mogelijkheid heeft bestudeerd van het inrichten van Poolsche plantages op de hoogvlakten van het eiland. De eisch is tot nu toe in geen enkel diplomatiek onderhoud ter sprake gebracht, noch tus schen de beide ministers noch tusschen de ministers en de ambassadeurs. De speciale correspondent van Havas te Warschau bericht, dat in antwoord op de 1 in Warschau in omloop zijnde geruchten, kan worden gemeld, dat Beek tijdens zijn besprekingen met Delbos geen enkelen kolonialen eisch ter sprake heeft ge bracht, zelfs niet toen hem daartoe een geschikte gelegenheid werd geboden, toen Delbos hem op de hoogte stelde van de door lord Halifax uit Duitschland meege brachte inlichtingen. Delbos zit thans hoog en droog in War schau, waar hij gisteren den Engelschen ambassadeur, Kennard, de gezanten van Roemenië en Tsjecho-Slowakije, en de zaakgelastigden van Sovjet-Rusland en Joego-Slavië heeft ontvangen. De burge meester van Warschau bood hem een lunch aan. Vandaag zal Delbos, na Beek en de ver tegenwoordigers der Poolsche en buiten- landsche pers te hebben ontvangen, in de ambassade begroet worden door de Fran- sche kolonie. Daarna zal hem door den minister van buitenlandsche zaken een lunch worden aangeboden. Vervolgens vertrekt hij naar Krakau, waarbij Beek en de Fransche ambassadeur Noel hem zul len vergezellen. Tijdens deze reis zal zich waarschijnlijk opnieuw de gelegenheid voordoen voor een onderhoud tusschen Beek en Delbos. Er is nog een staatsman op reis: de Zuid-Slavische diplomaat Stojadinowitsj zit op het oogenblik in Rome en ook deze reis wordt door de Fransche pers gevolgd. De „Petit Parisien" bericht, dat de Ita- liaansche pers wijst op het vreedzaam karakter van de reis van Stojadinowitsj. Inderdaad heeft Zuid-Slavië onlangs zijn verbond met Frankrijk vernieuwd en tracht het thans den kring van zijn vrien den te vergrooten. Het wil geen oude vriendschap vervangen door nieuwe. In de „Oeuvre" schrijft André Pierre, dat Mussolini zeker zal pogen Zuid-Slavië te trekken in het kamp van de „totale mogendheden", hij zal er evenwel niet in slagen Zuid-Slavië het anti-komintern verdrag te doen onderteekenen. Dormesson schrijft in de „Figaro", dat op enkele oogenblikken de spanning tus schen Italië en Zuid-Slavië zoo groot is geweest, dat men vreesde, dat de vrede gevaar liep. Op het oogenblik is de toe stand anders. De Italiaansche pers heeft nog slechts glimlachjes voor het Zuid- Slavische volk. Donnadieu schrijft in de „Epoque", dat Italië gaarne zou zien, dat Zuid-Slavië zich aan zou sluiten bij het anti-komintern verdrag, doch hoewel Belgrado de Sovjet Unie nooit heeft erkend, is het niet waar schijnlijk, dat het zich bij een dergelijk ideologisch verdrag zal aansluiten. Ook is het nog niet waarschijnlijk, dat Stojadino witsj, zooals men te Rome verlangt, de Volgens uit Hankau ontvar.gen berichten schijnt het bijna zeker, dat de Duitsche ambassadeur Trautmann, die van zijn reis naar Nankirg te Hankau is teruggekeerd, druk heeft uitgeoefend op Tsjang-kai- Sjek om vrede te sluiten en dat hij dezen oe minimum-voorwaarden heeft overhan digd, waai op r.aar hij meende de Japan- neezen bereid zouden zijn onderhandelin gen aan te koonen. De voorwaarden zouden de volgende zijn: 1. toetreding van China tot het anti communistische verdrag. 2 Erkenning van Mandsjoerije en aan vaarding van de autonomie van Noord-China. 3. Instelling van een Japr.nsche conces sie te Sjanghai. 4. Herziening der Chineesche douane tarieven. 5. Hervorming van de Kwo-Mintang. Men meent te weten dat de generalis simus deze voorwaarden niet aanvaard beeft, doch de onderhandelingen i iet heeit afgebroken en den Du trchen ambassadeur tegenvoorstellen heeft overhandigd. In politieke kringen te Hankau, die ui nauw ccntact stam rr.et de Chineesche regeering verk.aat1 men, dat de Duitsche pogingen om spoedig een eir.de te maken aan het conflict in het Verre Oosten, er wel in zijn geslaagd den vorm te verzach ten der Japansche eischen, doch niet den grondslag. Het vredesaanbod van Tokio maakt geen melding van het terugtrekken der Japan sche troepen van het Chineesche grondge bied, hetgeen de regeering te Nanking als voorafgaande voorwaarde had gesteld voor iedere onderhandeling. Het Japansche aanbod wettigt daarentegen, zoo verklaart men verder, de verkrachting van de terri toriale onschendbaarheid van China. Tenslotte eischen de Japansche voorstel len van Nanking een politieke verbintenis, waarvan de grenzen onbepaald blijven. Mislukking, indien Engeland steunt. Het Japansche blad Kokoemin spreekt over de evenfueele bemiddeling van Duitschland in het Chineesch-Japansche conflict. Het blad, dat de meening van de militaire kringen weergeeft, schrijft, dat deze bemiddeling zeker zal mislukken, wanneer ze wordt gesteund door Enge land, doch Japan zou het denkbeeld in welwillende overweging nemen, wanneer het door Duitschland zou worden voorge steld. In Tokio weet men niets van be middeling. Naar uit Tokio van gezaghebbende zijde vernomen wordt, is Japan niet op de hoogte gesteld van pogingen eener derde partij om in het conflict met China te be middelen. Evenmin heeft Japan iets verno men van Duitschland in zake bemidde lingspogingen van den Duitschen ambas sadeur Trautmann. In antwoord op de vraag van een buitenlandschen journalist, antwoordde de woordvoerder van 't depar tement van buitenlandsche zaken, dat Japan de goede diensten van een derde partij verwelkomt, maar nooit eenig land om zulke diensten heefV verzocht. De woordvoerder weigerde óver de Japansche vredesvoorwaarden uit te weiden, maar verklaarde, dat de Japansche fundamen- teele politiek eenvoudig en duidelijk is, n.1. dat Nanking afziet van elke anti- Japansche actie en in plaats daarvan naar samenwerking met Japan streeft. De plannen van Japan. Volgens de Nitsji-Nitsji zou de Japan sche regeering voor 15 December haar politiek jegens China definitief kunnen omschrijven. Die politiek zou bestaan in de schepping van een „Bond van autonome provinciën in Noord- en Midden-China". Japan zou zekere Chineesche leiders, die dezen bond zouden willen organiseeren, steunen. De banden met Tsjang-kai-Sjek en de Kwomintang zouden geheel verbro ken worden. Japan zou maatregelen nemen om de onafhankelijkheid van den bond tegen buitenlandsche invloeden te versterken. regeering van Franco in Spanje zal erken nen. Wel zullen op economisch gebied resultaten verwacht kunnen worden. Zuid-Slavië zou bestellingen kunnen doen bjj de Italiaansche wapenindustrie, doch op dit terrein zijn Duitschland en Italië concurrenten. Het Chineesche protest bq de Italiaansche regeering. De permanente vertegenwoordiger van de Chineesche regeering bij den Volken bond heeft den secretaris-generaal mede- deeling gedaan van den tekst der protest nota, op 2 December door de regeering te Nanking aan de Italiaansche ambassade overhandigd, naar aanleiding van de er kenning van Mandsjoekwo. In deze nota wordt gezegd, dat de erkenning in strijd is met het negenmogendheden verdrag, waarbij Italië partij is, en niet vereenig- baar met de bepalingen van het Volken bondspact of met de vele moties, door den Volkenbond aangenomen in verband met het Chineesch-Japansche conflict. Het incident tijdens de parade. De gemeenteraad van de internationale nederzetting te Sjanghai heeft verklaard, dat de commissaris van politie niet be voegd is een overeenkomst betreffende de regeling van- het geschil over het incident tijdens de Japansche parade te ondertee kenen. t De Japansche militaire autoriteiten daarentegen blijven aan het standpunt I vasthouden, dat, aangezien een memoran- I dum is uitgewisseld tusschen den verte genwoordiger van den Japanschen bevel hebber en den 'commissaris van politie, het incident geregeld is volgens de be woordingen van het memorandum. Zij wachten de toekomstige ontwikkeling af. Japansche verontschuldiging. Drie Japansche officieren hebben for meel de verontschuldigingen van het Ja pansche leger aangeboden aan- den com mandant van de Amerikaansche marine- troepen te Sjanghai voor het incident bij de renbaan, waar Japansche soldaten ver sterkingen wilden opwerpen op het terrein van de nederzetting. Zij verklaarden dat de Japansche officier, die hier het com mando voerde, niet precies wist waar de grens liep. Van het oorloqsterrein. De opmarsch naar Nanking hervat. De Japansche troepen hebben, nadat versterkingen waren aangekomen, den opmarsch naar Nanking hervat. De voor- I hoede staat ten westen van Tangjang en Lijang. Het schynt, dat de Japanneezen j Tsingiang aan de Jangtse rechts laten liggen, het vliegveld te Nanking is ge bombardeerd door vliegtuigen. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanneezen het eiland Sjanghwan ten zuidwesten van Hongkong bezet. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de lucht macht de omgeving van Nanking hevig ge bombardeerd heeft zonder tegenstand te ontmoeten. De vliegers konden waar- nemen, dat de burgerbevolking de stad overhaast verlaat en dat Chineesche troe- penafdeelingen naar den noordelijken oever van de Jangtse worden gebracht. De door de Japanneezen rondom Nan king getrokken cirkel wordt steeds verder aangehaald. De Japansche troepen zyn Zondag getrokken door het gebied van- Noord-Koejoeng en Sosjoetsjen, 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Nanking, en vervolg den de vluchtende Chineezen. Nu de laat ste verdedigingslinie van Nanking gebro ken is en Koejoeng en Lisjoei gevallen zijn, is het lot van Nanking, volgens de militaire waarnemers, beslist. Men ver wacht, dat Nanking over 5 dagen of tegen den 15en December wordt ingenomen. De opmarsch naar Nanking niet onweerstaanbaar. Naar het schijnt hebben zekere Chinee sche elementen, die optreden in het gebied van Kwangte, niet hun- aanvalsvermogen verloren. Sommige berichten melden zelfs, dat zü voortdurend plaatselijke suc cessen zouden behalen en dat de Japansche opmarsch naar Nanking niet zoo onweer staanbaar zou zijn als men eerst had kun nen meenen. De Chineesche pers meldt, dat Chineesche kolonnes een belangrijken opmarsch naar het noordoosten in de rich ting van Woehing ten zuiden van- het Taimeer hebben uitgevoerd. Het Chineesche bericht, dat de herove ring van Kwangte door de Chineezen meldde, is niet duidelijk tegengesproken door de Japansche autoriteiten. Chineesch vliegveld te Nanking vernield. Gister hebben negen Japansche vlieg tuigen het vliegveld van- het Ming-paleis, dat binnen de stad is gelegen, gebombar deerd en vernield, 'n Benzine-oosiagDlaats vloog in de lucht, terwijl zes huizen, die in de nabijheid stonden, werden vernield. Er vielen geen slachtoffers. De Chineesche troepen, die Nanking verdedigen, hebben het zwaar tg verantwoorden. Het is zeer koud en zij hebben geen warme kleeding en weinig levensmiddelen. Soldaten pa trouilleeren door de straten van Nanking, waar de krijgswet is afgekondigd. Plun deraars in de havenwijken vormen een ge vaar te meer. Men vreest, dat de ongedis ciplineerde soldaten zullen trachten de stad te plunderen, indien de algemeene terugtocht wordt bevolen. De Japansche luchtmacht is zeer actief, de omgeving van Nanking en het vliegveld Tsjoesjien zijn gebombardeerd. In de provincie Kansoe zijn veertien Chineesche vliegtuigen op het vliegveld Lantsjau ver nield en twee andeie Chineesche toestellen werden neergeschoten. In de provincie Honan is het arsenaal te Koengtsjien ge heel verniel :gd. Chineesche kruiser buit gemaakt. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de bemanning van den Japanschen torpe dojager zich meester gemaakt van den Chineeschen kruiser Ning Hai, nadat zij te voet onder een hevig vuur de versper ring over de Jangtse was overgetrokken. Woehoe gebombardeerd. Brit- sche schepen door Japansche bom men getroffen. Tijdens het bombardement van Woehoe Zaterdagochtend door Japansche vlieg tuigen zijn twee Britsche stoomschepen, de Toe-kwo en de Ta-Toeng, getroffen, die op duidelijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voerden. De Tce-kwo vloog in brand, terwijl ook de Ta-toeng ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de bemanning van elk der beide schepen bevinden zich drie of vier Britsche officieren. Tijdens hetzelfde bom bardement is een bom door het dak van een Engelsch pakhuis gegaan, waarop de Britsche vlag geschilderd was. Britsch vaartuig tot bracht. zinken ge- De rivierboot Ping-wo die toebehoort aan een Britsche onderneming en met ver scheidene honderden- Chineezen op weg was van- ankau naar Nanking, is door I Japansche vliegtuigbommen tot zinken ge bracht. Op 'n vraag over 't bombardeeren van Britsche schepen bij Woehoeng antwoord de de Japansche woordvoerder te Sanghai, dat het eer.ige wat hem bekend was over een bombardement door Japansche vlieg tuigen aldaar, was, dat de toestellen bommen hadden geworpen op een groot aar.-tal Chineesche jonken, welke troepen naar den linkerover van de Jangtse ver voerden. (1917-6 December—1937.) Men schrijft ons van Finsche zijde: Vandaag viert de Finsche republiek haar vierde lustrum. Al weer twintig jaar geleden is het dan, dat de Finsche landdag 's lands onafhankelijkheid pro clameerde en daarmede een langduri- gen ontwikkelingsgang afsloot. Als autonome volksgemeenschap had de Finsche staat toen namelijk reeds een geschiedenis van meer dan een eeuw achter den rug. In den tijd der lotsverbondenheid met Zweden, welke van de kruistochten tot 1809 bestendigd bleef, had Finlands bevol king dezelfde rechten als die van de ove rige deelen van het toenmalige Zweedsche rijk: zoowel in den Rijksdag als in de re geering traden telkens weer persoonlijkhe den uit Finland op den voorgrond. Evenals in Zweden ontwikkelden zich in Finland in stad en lande reeds vroeg een gemeente lijk zelfbestuur en andere openbare instel lingen op vrijen democratischen grondslag. Dit strookte o.m. met het zelfstandig karak ter der boerenbevolking, die vanouds haar vrijheid wist te bewaren. Tijdens de unie met het Russische rijk, welke in 1809 ontstond, vormde het land der duizend meren een afzonderlijk groot- vorstendom, dat zoowel tengevolge van zijn typische ligging als door de eigen cultuur en taal zijner bevolking ook als rechtsge meenschap een bijzondere plaats innam. Finland was destijds door een tolgrens van Rusland gescheiden. Het had een eigen regeering, welke rechtstreeks onder den keizer-grootvorst stond en uitsluitend, even als trouwens het ambtenarencorps, uit Finsche onderdanen bestaande. Ook toen reeds bezat Finland een eigen circulatie bank en een eigen munt, de Finsche mark. De van St. Petersburg uit gevoerde Rus- sificatie-politiek, die in 1899 inzette, ver mocht in Finlands autonomie geen blijven de wijzigingen te brengen. Zij had ten slotte geen ander resultaat dan dat zy aan PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur De particuliere secretaris van Z. K. H. prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons heden ochtend 't volgende communiqué: „De goede toestand, waarin prins Bernhard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In afzienbaren tijd blijven alle be moeienissen van den prins bui tengesloten. De hoofdpijn is ge ring en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het ongeval zal het volkomen rust houden geruimen tijd duren. De toestand van hofjager Spek is goed. De operatie, die onder plaatselijke gevoelloosheid ver richt is, heeft geen nadeeligen in vloed op zijn gestel gehad." het streven der Finsche natie naar volledige politieke zelfstandigheid den beslissenden stoot gaf. Het was tijdens den wereldoorlog, aat bedoeld streven met gunstig resultaat bekroond werd. Tegen het einde van 1917 kon Finlands voorloopig staatsbewind een begin maken met het zuiveren van het land van bolsjewistische elementen ten einde zich vervolgens te wijden aan het organiseeren van de weermacht en de bui tenlandsche betrekkingen. Finlands president, Svinhufvud. Wat het economische leven betreft, kwam het er in de eerste plaats op aan, nieuwe afzetgebieden te vinden voor 's lands export, nu Rusland nog slechts op beperkte schaal in aanmerking kwam. Cultureel naar het westen georiënteerd zocht Finland in het vervolg ook econo misch nieuwe wegen westwaarts. De des betreffende pogingen werden met succes bekroond. Finland is op het oogenblik het voornaamste houtexportland ter wereld en heeft sinds jaren een actieve handelsbalans. Sociaal zoowel als economisch gaat het nog steeds vooruit. Vergeleken met de laatste jaren voor den wereldoorlog is Fin lands handelsverkeer met het buitenland naar de hoeveelheid gerekend, verdubbeld. Finlands jaarlij ksche uitvoer van gezaagd hout bedraagt 1.100.000 stds., die van mijn- hout en papierhout ca. drie millioen cub. M., triplex 146 millioen K.G., Cellulose 1.081 millioen K.G., papier 453 millioen K.G., mechanische houtstof 278 millioen K.G. Zooals voor de hand ligt, richtte Finlands buitenlandsche politiek zich inzonderheid op een goede verstandhouding tot andere landen en inzonderheid tot de naburige Scandinavische rijken. In dit verband verdient vermelding, dat Finland zich spontaan bij de Oslo-staten voegde. In het Volkenbondswerk zien wij Finland over het algemeen samengaan met de in den wereldoorlog neutraal gebleven staten. Na een opbouwend werk van welhaast twintig jaren verheugt Finland zich thans in een periode van voorspoecf en verdere economische consolidatie. Communistisch manifest. - De Pa- lestijnsche communisten, hebben een ma nifest gepubliceerd, waarin zij zich ver zetten tegen individueele daden van ter reur en waarin zij „mobilisatie van de massa tgen de verdeeling van het land vragen". Tot nu toe hebben de Palestijn- sche communisten de opstandige Arabie ren gesteund.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1