DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Val van Nanking zeer aanstaande. No. 287 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 7 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Zwakke tegenstand van de Chineesche troepen. Nanking wordt niet verdedigd. Een brief uit 't concentratie kamp Dachau. Geïsoleerde gevangenschap. De koloniale eischen van Polen. Behoefte aan grondstoffen. De toestand van Z.K.H. Prins Bernhard. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 7 December De besprekingen van den Zuid-Slavi schen minister-president Stojadinowits; met Mussolini hebben de strekking, den nadruk te leggen op de politiek van sa menwerking, die het gevolg is van de overeenkomsten van Belgrado, in Maart j.1. gesloten. Deze politiek heeft verschil lende zijden. Op economisch gebied be- teekent zij, dat beide landen toezeggen elkaar niet nadeeliger dan andere landen te zullen behandelen. Er zullen belang rijke handelsonderhandelingen gevoerd worden, terwijl de instelling van een per manente economische commissie bestu deerd is. In politiek opzicht heeft het be zoek van Stojadinowitsj de invrijheid stelling der politieke gevangenen uit het aan Zuid-Slavië grenzende gebied be werkt, hetgeen een soortgelijken maatregel voor de Italiaansche minderheden in Dal matië zou oiderstellen. In de derde plaats geeft men toe, dat Mussolini en Stojadino witsj de Middellandsche zee-politiek be sproken hebben: besloten" Vou zijn, dat Zuid-Slavië Franco zou erkennen. Overi gens zou de toestand ten aanzien van den strijd tegen het communisme niet gewij zigd zijn: men verklaart, dat geen enkele overeenkomst zal worden geteekend. Gisteravond heeft Mussolini den Zuid- Slavischen premier een diner aangeboden, aan het einde waarvan Mussolini een tafelrede hield en daarin herinnerde aan het ItaliaanschZuid-Slavisch verdrag. De duce heeft daarbij heel veel vriende lijkheden gezegd over de vriendschap tus- schen beide landen, over de gemeenschap pelijke belangen, over de vredesidealen van beide landen, enz. enz. In zijn antwoord zeide Stojadinowitsj, dat de besprekingen geheel in overeen stemming zijn geweest met de politiek, welker grondslagen te Rome door Musso lini zijn gelegd. Hij had met graaf Ciano bij de onderteekening van het Italiaansch- Zuid-Slavische verdrag in Maart j.1. kun nen constateerem, dat alle voor een vriend schappelijke en oprechte en duurzame samenwerking noodige voorwaarden tus- schen Italië en Zuid-Slavië bastaan. Deze samenwerking beteekent, zooals uwe excellentie heeft opgemerkt,- aldus Stojadinowitsj, een werkelijke bijdrage tot de consolidatie van den vrede in Europa. [J Geheime Britsche plannen in de Mid dellandsche Zee? Zoo is het, als men tenminste de Itali aansche bladen mag gelooven. Deze toch publiceeren een bericht uit Weenen, waarin een samenvatting wordt gegeven van een bericht in het Neues Wiener Tageblatt, dat op zijn beurt weer uit Parijs afkomstig zou zijn. In het bedoelde bericht wordt gespro ken van een document, dat het Britsche ministerie van marine tot het opperbevel der Britsche vloot zou hebben gezonden, waarin bezorgdheid wordt geuit over de strategische gevolgen van de versterking der troepen in Libyë en in de luchthavens op Sicilië, alsmede over de ontwikkeling van het Italiaansche duikbootwapen. In het rondschrijven wordt gezegd, dat de Britsche regeering voornemens is, op het juiste oogenblik Palestina te annexeeren en met geweld de Azoren en in het bijzonder 't eiland Honta te bezetten. Tot eiken prijs moet de vrijheid van den Atlantischen zee weg worden verzekerd. De mogelijkheid, dat deze eilanden door een eventueelen vijand als basis voor zijn onderzeebooten zou worden gebruikt, zou uiterst gevaar lijk zijn, terwijl aan den anderen kant de kans gering is, dat op dit bijzondere punt met de Portugeesche regeering overeen stemming wordt bereikt. Het document, dat' ter kennis is geko men van bepaalde internationale militaire kringen, en waarvan volgens het kranten bericht de echtheid buiten twijfel is, heeft diepen indruk gemaakt. Nog iets over de reis van Delbos naar Warschau! Tijdens de besprekingen, die Delbos heeft gehad met alle leiders der Poolsche politiek, werd in den geest van loyale samenwerking een onderzoek ingesteld naar alle vraagstukken, welke de Fransch- Poolsche betrekkingen en meer in het al gemeen de handhaving van den Europee- schen vrede betreffen. Opnieuw werd geconstateerd, dat sedert 1921 het bestaande Fransch-Poolsche bondgenootschap een duurzaam en essen tieel element beteekent in de politiek van beide landen, die er evenzeer aan gehecht blijven in het belang van de vreedzame Van drie kanten werd Nanking, de voormalige Chineesche hoofdstad, aangevallen door de Japar.sche troe pen en merkwaardig genoeg onder vonden de aanvallers weinig tegen stand, wat er op wees, dat de Chir.ee- zen de stad waarschijnlijk zouden overgeven, zonder zich werkelijk te verzetten. Gisteren kon reeds worden gemeld, dat de Japanners nog 20 K.M. van Nanking af waren en dat de laatste verdedigings linie der Chireezen vrijwel veroverd wa ren. Zelfs zou het bombardement op de stad reeds begonnen zijn. Vandaag wordt uit Tokio gemeld, dat in extra-edities door de Japansche dagbladen aangekondigd is, dat de val 'an Nanking voor de deur staat. Reeds zouden gister avond Japansche gemotoriseerde eenheden onder de wallen op Nanking zijn aange komen. Nanking wordt niet verdedigd. Volgens berichten uit betrouwbare bron zou de Chineesche generale staf ervan hebben afgezien Nanking te verdedigen, omdat de militaire deskundigen van mee ning zouden zijn, dat Nanking practisch onverdedigbaar is en de bij Nanking samengetrokken troepen bedreigd zouden worden door de Japansche omsingelings manoeuvre. In verband met dit gevaar zou de generale staf haastig de troepen van den linkeroever van de Jangtse te rugtrekken. De laatste te Sjanghai on-tvangen berich ten wijzen er op, dat de uitzonderlijk snelle opmarsch der Japanneezen zelfs officieele Japansche kringen heeft ver rast, die thans den val van Nanking reeds vandaag verwachten. Het ineen sorten van de verdediging wordt toegeschreven aan het feit, dat ge- demosraliseerde provinciale troepen terug trekken door de verdedigingslinie van de drie elite-corpsen, welke Nanking moeten verdedigen. Men verwacht, dat de aanval van de luchtmacht van hedenochtend de verdediging geheel gedemoraliseerd zal hebben. De geruchten over plunderen en branden te Nanking zijn ongegrond. Het Ameri- kaansche vlaggeschip Augusta heeft van den Amerikaanschen kanonneerboot bij Nanking vernomen, dat tot nu toe alles rustig is in de stad. Optreden Japansche politie in internationale nederzetting. Een hooggeplaatst Britsch ambtenaar van de internationale nederzetting in Sjanghai heeft het incident van gister morgen, toen twaalf agenten van de Japansche consulaire politie het Britsche Great Eastern Hotel in de internationale nederzetting doorzochten, buitengewoon ernstig genoemd. Men heeft in> Sjanghai algemeen den indruk, dat het van essentieel belang is, dat nu de Britsche en de Amerikaansche consul-generaal een krachtig standpunt innemen. Wanneer men toestaat, dat dit incident zonder protest verloopt, beteekent dat een practisch afstand doen van de macht door de vremde mogendheden in Sjanghai en een ineenstorting van het laatste spoor van vertrouwen der Chinee- zen in het gezag van den gemeenteraad. De Chineezen van alle rangen en stan den zijn- door een paniekstemming aange grepen door het gebeurde van gisteren. De Japansche parade. In het Lagerhuis heeft Eden naar aan leiding van een vraag betreffende de Japansche parade te Sjanghai medege deeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio op het vernemen van de plannen voor den marsch onmiddellijk vertoogen heeft gericht tot den onderminister van buitenlandsche zaken, dien hij tr op wees, dat de marsch leek op een uitdaging en onnoodig was, en dat de Japansche mili taire autoriteiten de volle verantwoorde lijkheid op zich zouden moeten nemen voor 'ueele ongeregeldheden. De vertoogen waren daarop nog een6 door de Britsche regeering bekrachtigd. Eden deelde verder mede, dat de weg, dien de troepen volgden, buiten den sector leidde, die op grond van het verdedigings plan aan de Japanners was toegewezen. De toestand was daar niet abnormaal, en de parade was dan ook onnoodig. Eden bracht hulde aan de gemeentepolitie van Sjanghai voor haar voorbeeldig gedrag tydens den marsch. Autonome regeering in Poetoeng. Te Poetoeng is gisteren de autonome re geering voor Groot-Sjanghai georgani seerd. Soe Sji-wen is tot burgemeester ge kozen en Tsjoe Joe-sjen tot commissaris van politie. Soe-Sji-wen was minister van justitie tijdens het bewind van president Soen Jat-sen, den vader der Chineesche revolu tie. Hij verklaarde bij de aanvaarding van zijn ambt, dat er een eind moest komen aan de vijandelijkheden. De nieuwe regeering van Sjanghai heeft een nieuwe vlag aangenomen bestaande uit een halfblauwen, halfrooden cirkel op gelen grond. Opdracht van Tsjang Kai Sjek. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft aan alle provinciale autoriteiten in het oor logsgebied opdracht gegeven zoo lang mogelijk hun functie uit te oefenen, mili ties te organiseeren en de niet-strijders te evacueeren. De autoriteiten moeten even wel de plaatsen, welke onmiddellijk door den Japanschen opmarsch worden be dreigd, verlaten, nadat zij zich hebben overtuigd, dat alle voorraden levensmidde len, munitie en wapenen naar het achter land zijn gebracht en na het terugtrekken van de burgerbevolking te hebben geor ganiseerd. Japansche maatregelen na den val. In den vanmorgen gehouden Japan schen kabinetsraad is besproken, welke maatregelen de regeering zal nemen na den op komst zijnden val van Nanking De minister van oorlog, Soegiyama, ver klaarde, dat de gedachtenwisseling welke hierover tusschen de departementen heeft plaats gehad, reeds tot bepaalde conclusies heeft geleid. Na den val van Nanking, welke elk oogenblik kan worden verwacht, en „welke de regeering Tsjang Kai Sjek tot een zui ver plaatselijk bewind zal terugbrengen,"" zal de Japansche regeering waarschijnlijk een belangrijke verklaring publiceeren, waarin zij de erkenning der regeering van Nanking intrekt. Het kabinet zal dit besluit nemen, zoodra het officieel bericht is ont vangen van generaal Matsoei den opper bevelhebber van het Japansche leger, dat Nanking volledig bezet is. Na de verove ring van Nanking zal ook een gemeen schappelijke conferentie worden gehouden tusschen het keizerlijke hoofdkwartier en het kabinet. Wel ingelichte kringen ge looven, dat de verovering van Nanking een keerpunt zal beteekenen in de Japan sche politiek ten opzichte van China. ontwikkeling der betrekkingen tusschen alle volken. De twee ministers van buitenlandsche zaken hebben den gemeenschappelijken wil bevestigd op alle gebieden van de poli tiek de vertrouwelijke samenwerking, die tegelijkertijd beantwoord aan de be langen en aspiraties der beide naties, voort te zetten en hetzelfde doel van een algemeene bevrediging en internationale stabilisatie beoogt. Te Karlsbad in Tsjechoslowakije ver schijnt de Neue Vorwarts, een orgaan van de socialistische Duitsche emigranten. Dit blad maakt melding van een brief, dien het ontving uit het concentratiekamp Dachau. De brief was afkomstig van Kurt Eisner, den 33-jarigen zoon van Kurt Eisner, mi nister-president van de Beiersche commu nistische raden-republiek, die 21 Februari 1919 door den nationalistischen student graaf Arko werd vermoord. Kurt Eisner werd in Maart 1933 gearresteerd. Reden van zijn arrestatie was volgens de Neue Vor warts, dat hij een foto gemaakt heeft van de door S.A.-lieden verwoeste woning van het sociaal-democratische rijksdaglid Kurt Löwenstein. Sedert bevindt Kurt Eisner zich ononderbroken in gevangenschap. In den blief aan de redactie van de Neue Vor warts schrijft Kurt Eisner, dat in nummers van de Neue Vorwarts, van de in Parijs ver schijnende Deutsche Volksztg., van de in Praag uitgegeven courant, die eveneens Deutsche Volksztg. heet, en van de te Wee nen verschijnende Joodsche courant Stimme, „opnieuw gruwelleugens over de concentra tiekampen verspreid zijn. Deze onbeschaam de leugens zijn verspreid door emigranten joden. De Joden in Dachau worden er nu van verdacht leugenberichten buiten het kamp te hebben gesmokkeld. Totdat de daders zijn ontdekt, worden wjj, Joden, in geïsoleerde gevangenschap ge houden. Wij deelen mede, dat wij geduren de den duur van deze isolatie volkomen af gesloten zijn, dat alles, wat ons leven ver aangenamen kan, verloren gaat, dat wij geen post mogen verzenden en evenmin post mo gen ontvangen. Het ligt aan u de emigran ten-joden te Praag te influenceeren, derge lijke dwaze leugens over concentratiekam pen in het vervolg achter te houden, daar de Joden in Dachau als rasgenooten hiervoor verantwoordelijk worden gesteld. W.g. Kurt Eisner". De Neue Vorwarts voegt aan dezen brief toe een samenvatting van het artikel, waar op Kurt Eisner in zijn brief doelt. In het artikel werd melding gemaakt van een te Stockholm gepubliceerd boek van den Zweedschen dichter Bertil Malmberg, die daarin indrukken beschrijft, opgedaan in Duitschland. De commandant van Dachau heeft hem het concentratiekamp getoond en Malmberg vertelt bij dit bezoek, een gevan gene gevraagd te hebben, waarom hij in het kamp zat. Deze verklaarde op de S.S. te hebben ge scholden, daar deze zijn besten vriend had doodgeschoten. Communist was de man niet, die voorts verklaarde Hoff te heeten. De commandant liet zijn papier komen en toen bleek, dat de man Off heette. Boven dien constateerde de commandant, dat de man „fanatiek bolsjewiek" was. De com mandant stelde zich op het standpunt, dat de man een valschen naam had opgegeven en beval daarom, dat de gevangene twintig dagen in een donkere cel moest worden op gesloten! De Neue Vorwarts merkt op, dat het dui delijk is, dat Kurt Eisner op bevel van de kampleiding geschreven heeft. De bijzondere correspondent van Havas bericht, dat de ministers Beek en Delbos gisteren in den trein de koloniale eischen van Polen hebben besproken. Deze eischen zijn gegrond op de volgende stellingen: ten eerste: Polen, dat in volle organisatie verkeert, heeft behoefte aan grondstoffen, ten tweede: Polen heeft een mogelijkheid noodig om zijn steeds groeiende overbevol king te loozen. Minister Beek zette uiteen, dat Polen geen territoriale ambities heeft, het zoekt geen gebied in volle souvereiniteit. Bovendien zou Polen zijn eischen nauwkeurig om schrijven, wanneer het vraagstuk van een nieuwe verdeeling van de koloniën ter sprake zou komen, in dit geval wenscht het, dat rekening wordt gehouden met zijn be langen. Polen zou thans bijvoorbeeld wen- schen opgenomen te worden in inter nationale maatschappijen tot het exploitee- ren van sommige koloniën. Ook zou het deel willen hebben in de emigratie naar bezit tingen buiten Europa. Delbos kon slechts het rechtvaardige van deze verlangens erkennen. Ten aanzien van de emigratie kwamen de ministers overeen, dat men zich niet op ras-standpunt moet stellen. De belangrijke toename van het joodsche element in Polen ieder jaar, is voor de regeering te Warschau aanleiding ge weest naar mogelijkheden te zoeken, om dit deel van de bevolking in overzeesche ge bieden over te brengen. Derhalve heeft on langs een studiecommissie met toestemming van de Fansche regeering een reis naar Madagascar gemaakt. Men acht het nor maal, dat de emigratie naar Palestina alleen joodsch is, doch men acht het verder on rechtvaardig dit deel van de bevolking uit te sluiten voor de emigratie naar andere ge bieden. Door het bezoek van Delbos zijn de be trekkingen tusschen Polen en Frankrijk on getwijfeld verbeterd, de verkoeling, welke in Polen gemerkt werd tegen den Volken bond, kwam voort uit den twijfel, welke in dit land werd geuit over den steun, we. :e kleine landen in geval van een aanval zou kunnen worden verwacht. De particuliere secretaris van Z.K.H. prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenochtend te 11 uur het volgende commu niqué: „De hoofdpijn, die gisteren wat heviger opkwam, is heden na een rustigen nacht, bijna geweken. Prins Bernhard blijft niettemin al dien tijd opgewekt en belangstel lend voor zoover hem dat ver gund is. De toestand van den hofjager Spek blijft normaal". De overstroomingen verminderen. De hevige overstroomingen, welke het noor den van Syrië teisterden, nemen af. Vermoe delijk zal heden de spoorlijn Taurus IstanboelBagdad, welke vernield was, weer in gebruik genomen worden. In een ravijn heeft men een trein gevonden, welke was uitgezonden om het terrein te verken nen en welke werd weggespoeld. De stoker heeft zich weten te redden, de machinist is omgekomen. Levenslang voor het dragen van wa pens. - De krijgsraad te Nazareth heeft gis teren een Arabier en zijn zoon wegens het dragen van wapens tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De eerste vrouwelijke rechter. - Voor de eerste maal is de betrekking van dis- trictsrechter in Britsch-Indië toegewezen aan een jong vrouwelijk advocaat, Anna Chandy, die deze functie zal uitoefenen in Travancore. Hieruit blijkt wel, hoezeer het aandeel der vrouw in het openbare leven van het land toeneemt. Mevrouw Chandy is de eerste vrouw geweest, die zeven jaar geleden een practyk begon in Kerala. Zij is nu 32 jaar, en is reeds jaren lang lid van den wetgevenden raad van Travancore. Politie in gevecht met terroristen. De Palestijnsche politie heeft nabij het dorp Dahareh, tusschen Bersjeba en Hebron, een bende terroristen ontdekt. Er ontstond een gevecht, in den loop waarvan de terroris ten in de bergen konden ontkomen. Opstandelingenleider gedood. - In een communiqué deelt de minister van oorlog van Managua mede, dat de opstandelingen leider, Altamirano, de vroegere eerste adju dant van den opstandigen generaal Sandino, gisteravond met zijn beide zoons gedood is te Palmira in het noorden van Nicaragua. Overstroomingen in Griekenland. - In Aetolië en Acarnanië hebben hevige regens de rivier Acheloes buiten haar oever doen treden. Twintig dorpen staan meer dan een meter onder water. In het dorp Neochori zijn twintig huizen ingestort. De spoorlijn van Missolonghi naar Agrinion is over een affstand van vijf K.M. beschadigd. Twaalf dooden bij een spoorwegonge val. - Tusschen de Spaansche stations Freiuxenada en Planes de Montsia in de provincie Tarragon, is een trein, welke van Valencia naar Barcelona ging, op een wa gon, welke los op de rails stond, gereden. De locomotief sprong uit de rails en trok den kolenwagen en twee wagons derde klasse mee in een ravijn. Bij dit ongeluk zijn twaalf personen gedood en zestig ge wond. Wederom door een taifoen geteisterd. - De Philippijnen zijn wederom door een Taifoen geteisterd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. In de streken, welke on lang door een taifoen geteisterd werden, zijn epidemiën uitgebroken, welke reeds talrijke dooden hebben geëischt. Onderhoud van prins Xaverius van Bourbon met Franco. - Gisteren heeft prins Xaverius van Bourbon-Parma een onder houd gehad met generaal Franco. Na dit onderhoud is een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat beiden: een langdurig onderhoud hadden gehad over den huidigen en toekomstigen toe stand in Spanje. Zij zijn overtuigd, dat het noodzakelijk is, alle Spanjaarden, die de zen naam waardig zijn te verzamelen op grondslag van een zuiver nationale actie tot het handhaven van de traditioneele beginselen. Verlenging van den arbeidstijd in mijnen. - Met ingang van 15 December zal de arbeidstijd in de mijnen van het Duitsche Saargebied van 7K uur gebracht worden op acht uur, volgens mededeeling van gouwleider Bürckel tijdens een bij- Bovendien zullen nog drie honderd man eenkomst van arbeiders te Hüttersdorf. extra te werk worden gesteld, om de op brengst van de mijnen te vergrootên overeenkomstig het vierjarenplan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1