£udktuaact JUomnciaal 1Ueirns Jngeaonden Stukken Jhxcgeclijke Stand JCeck ÓL School Jxidscfieiften .taaiste AedcfUm AMSTERDAMSCHE BEURS UITGEEST HEERHUGOWAARD KOEDIJK KENNEMERLAND Vreesefijk eenvoudig: DAGKOEKOEKSBLOEM. EERSTE BLAD 3 N.H., koopman in allerlei, Sandersbuurt, van Oudorp. A. Plas, N.H., dienstbode, Zocherstraat 20, van Schermerhorn. A. van Til, NE., zonder beroep. Ritsevoort 7, van Ryssen. M. C. van Woerden, R.K.. leerl. verpleegster, van Everdingenstraat 18, van 's-Gravenhage. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indische postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Ibis in Brindisi gebleven wegens slecht weer; Buizerd te Bandoeng; Wiele waal te Rangoon. Thuisreis: Gier te Jodhpur; Emoe te Athene. Vanmorgen te 7.03 uur is het K.L.M.- vliegtuig P.H.-AX.V. „Valk" met gezagvoer der Brinkhuis van Schiphol naar Indië ver trokken. Meegenomen werd 114 K.G. vracht, 350 X K.G. briefpost en 51 K.G. pakket- post Aan boord bevinden zich vier passa giers voor Karachi en twee voor Medan. Voorts stappen onderweg in één voor de route NapelsBagdad, twee NapelsKara chi, één AlexnndrieBatavia; één Bagdad Basrah en één RangoonBangkok. EVEN MET VACANTIE NAAR INDIE. Met het Indië-vliegtuig „Valk" van de K.L.M. zijn vandaag vier Engelsche school kinderen naar Indië vertrokken. Daar deze Jongelui in Engeland op „college" zijn, om dat hun ouders in Britsch-Indië wonen, wa ren zij nog nimmer in de gelegenheid hun groote vacanties in het Oosten door te bren gen en verscheidene van hen hebben hun naaste familie dan ook in geen jaren gezien. De driemaal-weeksche dienst van de K.L. M. biedt evenwel te dezen aanzien vele mo gelijkheden. De kinderen hebben vijf weken Kerstvacantie en pas vijf dagen voordat zij weer in de schoolbanken moeten zijn, be hoeven zij uit Indië te vertrekken. In nog geen vier dagen brengt het Indië-vlieg tuig van de K.L.M. hen naar Karachi, terwijl de bootreis of een gecombineerde reis te land en ter zee ongeveer drie weken zou duren. Nu houden de jongelui bijna een volle maand over voor hun vacantie thuis. Pastoor was oplichters te slim af. Het echtpaar O. uit Haarlemmermeer reisde per fiets geheel Noordholland af en kwam dezer dagen in Uitgeest, waar de vrouw bij den pastoor aanbelde en hem vertelde, dat haar man fistel in het hoofd had en op sterven lag. Bovendien was er nijpend geldgebrek en derhalve kwam ze den pastoor beleefd vragen haar „een klei nigheidje" te geven. De pastoor echter was slimmer dan de vrouw vermoedde en waar schuwde den veldwachter, die den „ster vende", welke een paar honderd meter voorbij de pastorie met de fietsen stond te wachten, inrekende, evenals later de vrouw, Bij verhoer bleek, dat de „stervende stakker" nog iets op zijn kerfstok had, zijn naam kwam zelfs in het Algemeen Politie blad voor en zijn aanhouding werd ver zocht Het echtpaar, dat in de omliggende gemeenten, o.a. te Heemskerk en Heiloo reeds met succes geopereerd had, werd voorloopig ingesloten. Aanbesteding. •Zaterdag werd ten kanore der Coöp. Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer aanbe steed het uitbreiden der fabrieken onder architectuur van den heer D. S. de Boer te Alkmaar, met onderstaanden uitslag: Orij, Omval, plan A 34898, plan B 36498; G. Botman, Wester-Blokker, resp. f 35184, 36884; G. Matser, De Rijp, f 35400, 37400; J. Wittebrood, Beemster. f 35700, 36900; J. Faus, Nieuwe Niedorp, 35670, 37640; Koorn de Jong, Medemblik, 36195, 37661; Kuyper, Hoogwoud, 36740, 37890; O. Hamstra, De Rijp, 36600, 37950; Hoogzaad, Spanbroek, 36500, 38200; G. Slot, De Rijp, f 36225, 38225; J. J. Feijen, Heiloo, f 36915, 38328; O. de Vries, Kortezwaag, 37169, f 38800; Doedens Schilder, 't Zand, 36789, 38887; T. Abma, Enkhuizen, 37970, 39370; van 't Hek Stroet, Hoorn, 38300, 39500; Uiterdijk, Wieringerwaard. 38448, 40148; Kuiper, Aartswoud, 38888, 40189; G. van der Wal, Den Helder, 38700, 40500; Gebr. de Vries, Nieuwe Niedorp, 39180, 40880; Smit, Hoogwoud, 39250, 40945; Noort, Bergen, -39400, 41230; Henselmans, Noord-Scharwoude, 39500, 41300; J. Ursem, Opmeer, 39990, 41490; Blokker, Lutjewinkel, 39250, 41750; Henselmans, Limmen, 39900. 41900; Moeijes Harskamp, Oterleek, 41200, 43400; Tuin, 't Zand, 41900, 44500; Pik, Barsingerhorn, 43840, f 44886; R. K. Koppen, Alkmaar, 42750, 45300. Het werk is opgedragen aan den heer G. Botman te Westerblokker, volgens plan B. Begrooting plan A 37210, plar. B 39210. Kooltelling. De gister door de tuinbouw vereeniging „De West" gehouden kooltelling gaf aan 150 wagons rood (181), 114 wagons geel (111), 222 wagons wit (224j, 3 X wagon uien (34), 7000 K.G. peen (17000). De tusschen haakjes vermelde cijfers waren van December 1936, de wagons ge rekend op 10.000 K.G. Het was niet te verwachten dat de week van 29 November tot 4 December een week zou zijn van grooten aanvoer en vlug gen handel en evenmin van hooge prijzen. De St Nicolaasweek is een doode week en ook nu maakte die regel geen uitzondering De aanvoer, die de geheele week al niet groot was, liep Vrijdag nog meer terug en zoo ontstond er nog een vleugje van ople ving, doch voor een korten tijd, want men had geen interesse om te koopen daar men weet de handel is dood. We zouden niet volledig zijn om nu ook maar niets te mel den, want de aanvoer was nog wel het be spreken waard. Bloemkool beheerscht niet meer de markt. Ze worden klein en krijgen de kleur en gebreken van den naderenden winter, doch niettemin was de gemiddelde prijs, 611.50 per 100, nog niet laag. Andijvie die ook afzakt, ook in kwaliteit, gold nog al voor zoover le s,, de prijzen waren 0.502.30. Kropsla was gewild en werd voor hooger prijzen verhandeld, va- riëerend van 1.605.80, beiden per 100 stuks. Kool was niet gewild en er werd weinig voor een redelijken prijs verkocht. Gele kool maakte een prijsje van i 0.90 1.20, Bloemendaler kool 1.902.40 en Boerekool 1.10—2.40, per 100 K.G. Er was een behoorlijke vraag naar bieten, uien en peen, welke resp. 1.302.40, 6.50 1 9.30 en 1.90—2.60 per 100 K.G. was. Spinazie was nogal te plaatsen, mits niet te veel. De prijzen waren 5080 cent per kist (4 K.G.) Bosgroente ging nog al, ook al omdat er niet veel was. We noteerden: Selderie 0.501.60, peterselie 1.10 1.90 en bospeen 2f 6, per 100 bos. Prei was ook nog al te plaatsen en maakte een prijs van f 1.602.60 per 100 K.G. Knol- selderie gold slechts 1.501.80 per 100 stuks. Tomaten golden gemiddeld als de vorige week. Witlof was niet gewild. De prijzen voor le s. waren 1014.50 per 100 K.G. Spruiten maakten een prijsje van 4.508.50 per 100 K.G. Vruchten, vooral keukenperen, waren meer in trek, de prij zen waren 4.5011.50 per 100 K.G. De andere vruchten waren even duur als de vorige week. De overige aanvoer onveran derde prijzen. ""ËEN HALVE EEUW HELDERSCH REDDINGFONDS. Op 9 December a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat op onze kusten onder Den Helder de redding heeft plaats gehad van de schipbreukelingen van de „Renown". Deze redding was één der grootste or.der leiding van Dorus Rijkers. Direct, en naar aanleiding van deze ramp, is toen het Heldersch Reddingfonds opgericht gewor den, zoodat dit op 25 December a.s. ook 50 jaar zal bestaan hebben. Dit fonds stelt zich ten doel steunver- leening aan behoeftige redders van schip breukelingen, en tot op heden- is uitge keerd geworden 17.276.40. Het kapitaal is groot 14000 waarvan jaarlijksch wordt uitgekeerd een bedrag van 500 tot 600. Volgens de reglementen mag alleen de rente van dit kapitaal gebruikt worden voor uitkeeringen. Waar nu de rentekoers zooveel lager is geworden, komen wij niet meer uit. En de uitkeeringen te gaan ver lagen, dat zou toch te bar wezen in dezen tijd. Liever wilden wij deze verhoogen en meer uitbreiden, waar er nog redders zijn die niets ontvangen. En zoolang er nog redders zijn, die op steun wachten, heeft het Heldersch Reddingsfonds nog een taak te vervullen. Wil men het Heldersch Reddingfonds die taak helpen verlichten en het bij zijn 50-jarig bestaan een feestgave aanbieden, dan kan men zulks doen op giro 253247 of aan Kantoor Den Helder van de Nederl. Middenstands Bank o- door lid te worden minstens 1 per jaar. Elke gift is welkom en noodig, omdat: wjj onze vaste uitkeerin gen kunnen doen, omdat: er nog redders zijn die wachten de zijn; omdat: ons Fonds 50 jaar bestaat. Wij vragen dringend Uwe hulp. Namens het Bestuur, EGNER, secretaris-penningm. Adres Heldersch Reddingfonds: Keizerstraat 37, Den Helder. BROEK OP LANGENDIJK (November) Geboren: Jacob, z. v. K. Smit en P, C. Klerk. Wilhelmina, d. v. L Blom en M. de Boer. Gehuwd: G. J. Snel en M. Kostelijk. K. Glas en T. Bomkes. Overleden: Neeltje Dirkmaat, 75 jaar, wed. van A. Dekker. Aaltje Koe te lijk, 82 jaar, wed. van J. Wagenaar. KERK VERKIEZING TE BROEK OP LANGENDIJK. Tot ouderlingen zijn in de Geref. kerk gekozen de heeren O. Koedijk Oz. en A. A. van 't Riet en tot diakenen de heeren K. Bouwens en K. Slot. CORRESPONDENTIE. Een aannemer te Schoorl. Er is geen be zwaar tegen opname van Uw stuk, wanneer U het met Uw naam onderteekent. Op den Uitkijk bevat een belangrijk hoofdartikel over Het Rozekruisers Ge nootschap, met illustraties. Drs. B. W. M. Kok gaat goed op de dingen in. Van de Kerk verwachten deze „esoterische Chris tenen" niets meer. Ons onderwijs over de geheele linie wordt veroordeeld. De tegen woordige maatschappij-orde, die op het kapitalisme gegrond is, is de bakermat van oorlog en misdaad. Voorts wijden de Ro zenkruisers zich aan „genezingswerk". 't Is een mengelmoes van theosofie, occultisme, astrologie, esoterisch Christendom Over melaatschheid; technisch nieuws; internationale verkeersborden; den ontwik kelingsgang van het microscoop en nog veel meer, alles met kostelijke platen, wordt gij door deskundigen voorgelicht. Ook politiek houdt het ons „bij". Het is een prachtig tijdschrift voor het gezin, vooral daar, waar Godsdienst en Kerk geen onbekende grootheden zijn. Le vendig geschreven Universeel en breed van opvatting. F. W. R. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN bjj opbod gehouden op Zaterdag 4 December 1937, ten overstaan van den notaris mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de zeer gunstig in de Schermeer, gemeente Aker sloot aan de Zuidervaart, hoek Driehuizer- weg no. 393, liggende kapitale boerenplaats, onmiddellijk bij kerk en school, bestaande uit huismanswoning waarin stalling voor 29 stuks en hooiberging, schuur waarin stalling voor 8 stuks hoornvee, paardenstallen en varkenshokken, kapberg, erf en uitmuntend weiland, groot 22.36.15. H.A. 1. Huis, schuur, kapberg en erf, groot 81.00 H.A. 2260.00 2. Weiland groot 26.-.35 H.A. f 650.00 3. Weiland groot 1.41.00 H.A. 2890.50 4. Weiland groot 1.87.80 H.A. 3849.90 5. Weiland, groot 3.62.30 H.A. 7463.38 6. Weiland, groot 3.67.80 H.A. f 6767.52 7. Weiland, groot 3.81.50 H.A. 6523.65 8. Weiland, groot 3.95.70 H.A. 7953.57 9. Weiland, groot 2.92.70 H.A. f 6439.40 ALKMAAR. GEBOREN: Maria Johanna, d. van Nico Anton van Os en Maria Johanna Dekker. Pieter Jacobus, z. van Pieter van Langen en Louise Bleeker. OVERLEDEN: Wilhelmus Beek, wedr. van Anna Catha- rina van Egmond, 78 jaar. Elsje Pieter- nella Poen, oud 1 maand. Tezamen 22.36.15 H.A. ƒ44797.92 De afslag en combinatiën blijven bepaald op Zaterdag 11 December 1937, des vóórmid dags 11 uur in het café Central aan het Hof plein te Alkmaar. in het belang van ons volk. De militaire uitgaven gaan niet uit boven het nood zakelijke, ze dienen voor het bestaan, voor de cultureele belangen ook van ons volk. Wij die deze uitgaven toestaan, zyn niet minder sociaal in ons voelen en doen dan zoovele anderen, die een ander standpunt innemen. In dit verband wijst spr. op den goeden gezondheidstoestand van ons volk. Dat deze uitgaven den economischen toe stand van ons volk tezeef zullen drukken, ontkent spr. Naar verhouding geven we voor een zoo blootgesteld land, vergeleken bij anderen niet zooveel uit dan- andere landen. Wij hebben toch niet minder te verdedigen dan anderen. 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden: 't is voor uw eigen veiligheid! (Ongecorrigeerd.) HARENKARSPEL (Nov.) Geboren: Margaretha Maria d. van T. Entes en T. Veldman. Cornelis Maria van G. Poland en C. M. Ursem. Adriaan z. van C. Smit en E. Smit. Adrianus Theo- dorus z. van J. Tijm en G. M. Bommer. Maria Alberdina Theresia d. van G. M. F. Lantman en K. Dekker. Ondertrouwd: Hendrik Rijs en Wil helmina van der Bel te Schagen. Overleden: Willem Dekker, 45 jaar, echtg. van M. Burger (overleden te Alk maar); Aaltina Gesina de Jonge, 56 jaa echtg. van J. van Veen. Wilhelmina Geer- truida Boekei, 43 jaar, echtg. van G. Bos. LIMMEN (November). Geboren: Augustinus Ignatus Michael, z. v. H. J. M. Bruschke en C. M. Frena. Andries, z. v. A. Dikkeboom en A. Ruijter. - TTieodorus Jacobus, z. v. J. Corne- lisse en G. M. Schuit. Margaretha Ca- tharina Anthonia, d. v. H. Zandbergen en Th. A. Dekker. Catharina Cornelia, d. v. Th. Hageman en J. Bruin. Ondertrouwd: J. Bommer te Am sterdam en A. H. Wilbrink. Getrouwd: J. Bommer en A. H. Wilbrink. Overleden: Th. J. Cornelisse, 4 da- gen. K. Vennik 47 jaar (overleden te Castricum). A. Huysmans, 82 jaar. SINT-PANCRAS - (November). Geboren: Dieuwertje, dochter van Jo- hannes van der Molen en Jannetje Koedijk. KOEDIJK (November). O v e r 1 e d en: Levenloos aangegeven kind van J. van Zelm en G. Groen. Gehuwd: Jan Bruin en K. Turkstra. TWEEDE KAMERVERGADERING. Rijksbegrooting 1937 Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 8 (Dep. van Defensie) der rijks begrooting voor 1938, c.a. De heer van Poll (r.k.) wijst op den voortgaande bewapeningswedloop. Spr. zegt dat er na sterke bewapening steeds een oorlog volgde. De economisch zwakkeren geven percentsgewijs de grootste bedragen uit voor bewapening en dit is een zwakke schakel in den vredeketen. Spr. vestigt inzonderheid de aandacht op de snelle en krachtige bewapening der ons omringende landen en op de geografisch dienaangaande ongunstige ligging van ons land. Moreele overwegingen als betreffende oorlogsverklaring e. d. zijn vervallen. Spr. vraagt zich af, of ons land zich' zoo kan wapenen, dat verdediging eer in ons voor deel dan in ons nadeel is, en wijst op de groote snelheid van vliegtuigen en gemoto riseerde afdeelingen. De Kamer moet nu haar oordeel over de voorstellen geven, en dit wordt haar niet gemakkelijk gemaakt, nu ze door zoovele deskundigen wordt be sprongen. Hun adviezen zal de Kamer al leen naar hun innerlijke waarde kunnen toetsen. Wat de materieele toerusting betreft, wijst spr. er op dat we in oorlogstijd niet aan motoren voor vliegtuigen kunnen ko men. Overigens moeten we het benoodigde be- oordeelen in het licht der tegenwoordige omstandigheden. Verhooging van het con tingent tot 32.000 man is stellig voor de eerste vijf jaren noodig, daarna echter kan het tot 27.500 man teruggebracht worden. Met de aldus gewijzigde voorstellen van de regeering kan spr. meegaan. Voor den huidigen cefentijd durft spr. geen verantwoordelijkheid aanvaarden, te meer omdat er niet altijd voldoende ge oefende manschappen onder de wapenen zouden zijn. De linie van grensbeveüiging is toch al zeer dun. We moeten toch ook kunnen mobiliseeren, en daarvoor een over val voldoende langen tijd kunnen ophouden. Spr. vraagt tevens, hoe het met de kust verdediging staat. Spr.'s conclusie is, dat militair-technisch de voorstellen der regee ring juist schijnen. De vrag is nu, of andere voorzieningen, van socialen en economischen aard, niet tezeer in het gedrang komen. Het is on juist, defensieve en sociale uitgaven tegenover elkaar te stellen. Ze dienen beide Witte Rhinoceros dreigt te worden uitgeroeid. - De witte rhinoceros, die ner gens anders ter wereld meer wordt gevon den dan in Zoeloeland, dreigt uit te sterven. Een kudde van veertig dezer neushoorns heeft, naar uit Johannesburg aan de „Daily Telegraph and Morning Post" wordt t ge meld, tot voor kort geleefd in de wildreser vaten tusschen de zwarte en de witte Oemfolosi-rivier. De Rhinoceros beschouwt men, evenals andere in het wild levende dieren, als drager van de Tsetsevlieg, die de Nagana overbrengt, een ziekte, die groote schade aan den veestapel toebrengt. De neushoorns beginnen thans de natuurlijke grenzen van het reservaat te overschrijden, waardoor zij ten prooi vallen aan de kolo nisten, die al in het wild, dat in de nabijheid van het vee komt, doodschieten. De strijd tegen de Tsesevlieg wordt met verdubbelde kracht voortgezet, en de kolonisten dringen er bij de regeering krachtig op aan, al het wild in de omgeving ook de Rhinocerossen, uit te roeien. De witte neushoorns zijn inheemsch in het gebied van de Oem folosi-rivier en- elders zou ev naar men ge looft, geen kans zijn op hun voortbestaan. Zes en twintig maanden in slaap. - Een jong meisje van vier jaar, Maxine Yarring- ton, ligt reeds 26 maanden lang in Lethargi- schen toestand in het ziekenhuis te Erie (Pennsylvanië) en alhoewel haar oogen geopend zijn, ziet zij niets. Zonder eenige uitwerking hebben doktoren het meisje reeds sedert September 1935 in behandeling en haar moeder komt iedere week op be zoek in de hoop eenig teeken van herken ning te bespeuren, maar steeds geschiedde hetzelfde: de oogen blijven uitdrukkingloos en het kind reageert op geen enkel geluid. Ir. den tijd, dat zij in het hospitaal ligt, is Maxine eenigszins gegroeid, en werd met de flesch gevoed. Ook haar temperatuur Ls over het algemeen norma'al, maar stijgt soms eenigszins gedurende eenige uren. Productiviteit van geconcentreerde courantenreclame. Een der vijftien grootste fabrikanten uit het levensmiddelenbedrijf in de Vereenigde Staten is in de periode van Juni 1936 tot Juli 1937 geregeld met betrekkelijk kleine annonces couranten gaan adverteeren. Van andere reclamemiddelen was dit bedrijf in het bedoelde tijdvak geheel overgegaan tot het gebruik van cou rantenreclame. De vooruitgang *van ruim 50 die hij over die periode in vergelijking met de voorgaande, kon noteeren, mag daardoor geheel op rekening van de geconcentreerde courantenreclame worden geschreven. ik nogmaals herinneringen op aan uw school jaren doet zich het verschijnsel voor, dat er planten zijn alleen met mannelijke, d.v z. mettdraadbloemen en planten met slee! s stamper-, d.w.z. vrouwelijke bloemen. Bij de wilgen doet zich, gelijk men weet, een een- der geval voor. Deze eigenaardigheid duidt men aan met den naam tweehuizigheid. De dagkoekoeksbloem is een echte plant van beschaduwde plekken en komt veel in lichte bosschen .tusschen het kreupelhout, langs heggen en op verwante plaatsen voor. Schitterend contrasteert het rood van de bloemkroon met het groen der nog al dicht behaarde bladeren. De natuur is echter nog al eens grillig, zoodat het af en toe gebeurt, dat dioecum getooid gaat met witte bloe men. Nu bestaat er ook een avondkoekoeks bloem (Melandryum album), die onder nor male omstandigheden een witte bloemkroon heeft, maar af en toe prijkt met roode bloe men. Wanneer de natuur zich dergelijke buitensporigheden veroorlooft, raken de menschen bij de bepaling der soort wel eens de kluts kwijt en het probleem wordt bo vendien nog aanmerkelijk ingewikkelder, wanneer er kruisingen plaats vinden tus schen dioecum en album. Men moet dan we) een heel groot plantkundige zijn om uit te maken hoe de vork precies in den steel zit. Aan de bloemen van de dagkoekoeksbloe men wijden allerlei insecten hun aandacht. Zij krijgen onder meer bezoek van bij ei en hommels en niet te vergeten - van langtongige vlinders; vooral de onrust cf meekrapvlinder (Macroglossa stellataruir kan men meermalen met sterk vibreerencle vleugels voor de plant zien zweven om al vliegende den honing uit de bloemen te puren. De vruchten van de dagkoekoeksbloem hebben den vorm van bolle of soms meer ei vormige doozen met tien tanden, die gevuld zijn met een groot aantal zaden, welke be vestigd zijn aan eenyz.g. centralen zaaddra ger. Wanneer de zaden rijp zijn, is het de wind, die ervoor zorgt, dat de zaden in de buurt van de moederplant worden uitge strooid. Het zy'n nu deze zaden, die een lekkernij vormen voor verschillende soorten rupsen van het geslacht Dianthoecia deze uilen rupsen zoeken niet de uitgestrooide, door den wind verspreide, zaden op den grond op, maar wonen heel haar leven lang in de zaaddoozen temidden van hun rijken levens- middelenvoorraad. In mijn tuin te Soest zijn het vooral de soorten cucubali en capsincola, waarvan ik de rupsen geregeld in de zaad doozen der dagkoekoeksbloemen aantref. Als ze heel groot zijn, wonen zij in hun voedselpakhuis, dat tevens haar slaapkamer is, heel nauw behuisd. Je ziet ze dan ook wel, wanneer zij voedsel tot zich nemen, meer of minder ver over de reeling hangen. M RINKE TOLMAN. van Dinsdag 7 December 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 3 Ned.-Indië 1937 5X Duitschl '30 m. verkL BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank151'/, Handel Mij. Cert. v. 250 154»/, Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 377» 101i/8 97»/, 30»/, 129 138 45»/, 78»/, 252»/, 2868/s 144 Vb Begin December wisten zich, ondanks de Novembervorsten, hier en daar in de tuinen nog wat goudsbloemen en rozen bloeiend te handhaven. Langs de spoorlijn kleurde nog het wit en geel van onderscheidenlijk dui zendblad en boerenwormkruid en in mijn boschtuin namen verschillende dagkoekoeks bloemen nog lentelij ke en zomersche allu res aan. Trouwens: ik heb het wel beleefd, dat deze vitale planten begin Januari nog steeds stonden te bloeien. Op het laatste botanische congres heeft de dagkoekoeksbloem den wetenschappelijken naam Melandryum dioecum gekregen; daar voor luidde de soortnaam rubrum en nog weer vroeger stond zij te boek als Lychnis diurna. Hoe men haar echter ook moge betitelen, zij is steeds een prettige fleurige verschij ning in het landschap: de roode elegante bloemkroon trekt til op een afstand de aan dacht, vooral wanneer van één plant ver schillende bloemen tegelijk bloeien of wan neer de planten in grooten getale, hetgeen nog al eens voorkomt, bij elkaar staan. De normale toestand is, dat men bij de bloe men hetzij slechts meeldraden, hetzij slechts een stamper kan opmerken. Uit uw school tijd in sommig opzicht onzaliger nage- dachtenisse herinnert ge u wellicht nog, dat men dergelijke bloemen eenslachtig noemt, maar er zijn ook wel gevallen, die echter excepties blijven dat men bij deze dioecum tweeslachtige bloemen kan vast stellen. De kweekkunst heeft zich ook al met de plant bemoeid en dank zij het ingrij pen van den mensch kan men in de tuinen nu ook gevulde dagkoekoeksbloemen be wonderen; voor mijn gevoel kunnen deze sierplanten echter bij lange niet de verge lijking met de fijne, simpele natuurkinde ren doorstaan. By die dagkoekoeksbloemen en nu roep Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Shell Union 12W,. Tide Waterl2U/;6 RUBBERS. Amsterd. Rubber 210»/, Deli Bat. Rubber 141'/, Hessa Rubber 142 Oostkust 154»/, Serbadjadi166'/, §23VB 39»/, 1'VB 27 "/id 286/8 13"/ie 6»/s 43'/* 4"/B 428V, 155 124 7'A« 87'/. 168'/, 331'/, 340'/, 82»/, 29'/. laatst*k 2.30-45. 100»/, 97»/a 29'/, 153»/, 128»/, 139 44'/8-5 79 256 280i-24 143»/,-4 3fcVk 22'/,, 4 383-'/* 17, 27VM 27»/*- 13'Vu Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka BL, Southern Pacific Southern Railw. Cert.. 10»/," Union Pacific68»/, Canadian Pac. 6»/w 3»/* 117»/, 115»/, 214Vi 282 275 30»/w "7* 4 4V« 423-5 150»/, 122 87 1681* 33S-9Vi 82 29»/, 12*-'/, H7. 206».7i 138 140 154 1041*4 3'/b 114»/,-6 113'/, 206-7 279-80 2693-70 30 16 107*4 68 6 jNoteering per 50. x) ex-coupon Ttxclaim. •ExdividcncL Prolongatie vorige koers X, heden X pa. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers: Heden: 1.79»/„ 1.79 8.98»/, 8.98»/, 72.45 72.37 X 6.10»/, 6.10»/, 30.54 X 30.54 41.58 41.57 X 40.15 40.10 46.12 X 46.32X 45.10 45.16 9.50

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3