DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 288 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 8 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. NANKING STAAT IN \/f}| I p Wl AM Een aanval op het fascisme door Zuid-Afrikaansche onderwijzers Tsjang Kai Sjek ontsnapt in een vlieotuig. Chineezen vernielden stadsgedeelten. De a.s. Russische verkiezingen Vroolijke tooneelen te Moskou De toestand van Z.K.H. prins Bernhard Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060. felef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 8 December. Rusland zal over enkele dagen zijn ver kiezingen houden. Daarom heeft het cen traal uitvoerend comité der communistische partij der Sovjet-Unie een oproep gericht tot alle kiezers in verband met deze verkie zing voor den oppersten sovjet. In dezen oproep wordt er op gewezen, dat de partij bij deze verkiezingen gemeen schappelijk zal optreden met de partijlooze arbeiders, collectieve boeren en intellec tueelen. Dientengevolge zullen de candida- ten zoowel voor de leden der partij als voor de partijloozen dezelfden zijn. De oproep vraagt vervolgens of de bolsjewistische par tij het vertrouwen van het volk geniet, waarop het voor de komende verkiezingen rekent, om daarna over te gaan tot een te rugblik op hetgeen onder het bewind der Sovjets is bereikt. De nadruk wordt gelegd op de verbetering van den toestand der ar beiders, de opruiming van de werkloosheid, het recht van alle burgers op arbeid en den steun in den ouderdom. De vrienden der Sovjet-Unie verheugen zich over deze resultaten. De Sovjet-Unie heeft echter, aldus de oproep, niet slechts vrienden, maar ook vijanden, en wel: wat er is overgebleven van de opgeruimde „uitbui tende klassen" in het binnenland, en de reactionnaire fascistische krachten der kapi talistische landen in het buitenland. Al zijn de binnenlandsche vijanden niet sterk en talrijk, de hen steunende vijanden in het buitenland beteekenen een gevaar voor onze vrijheid en ofhankelijkheid. Om ons land voor dit gevaar te hoeden, moeten goed ge organiseerde straforganisaties aanwezig zijn, die de spionnen en vijanden van het Sovjet volk onschadelijk maken. Voorts moet het technische goed uitgeruste roode leger de grenzen der Sovjet-Unie voor een overval van buiten af beschermen. Ten slotte dient een weldoordachte en lo gisch doorgevoerde vredespolitiek gevoerd te worden, welke de agressieve politiek der kringen, die naar oorlog streven alsmede der kapitalistische landen aan de kaak stelt. Alle drie genoemde elementen zijn in de Sovjetunie aanwezig en daardoor is te ver klaren, dat 't Sovjetvolk reeds zestien jaar lang bevrijd bleef van oorlogsbotsingen en zijn vreedzamen arbeid kan voortzetten. Daarom durft de partij op het vertrouwen van het volk bij de komende verkiezingen te rekenen. De 12 December 1937, zoo besluit de op roep, moet worden tot een grooten feestdag van eenheid der arbeiders van alle volke ren der Sovjet-Unie, rondom de roemrijke banier van Lenin en Stalin. Voor het overige verwijzen we naar de rubriek Buitenland naar het artikel van een by zonderen correspondent van de Times. In gezaghebbende Poolsche kringen be vestigt men, dat Bech gedurende zijn laatste onderhoud met Delbos in den trein naar Krakau zeer waarschijnlijk het standpunt der Poolsche regeering in de koloniale kwestie heeft uiteengezet, zonder de eische.i nauwkeurig te omschrijven. Hij zou Delbos slechts kennis hebben gegeven van het Poolsche standpunt ten aanzien van grond stoffen en emigratie, die de deelneming van Polen aan een eventueele internationale conferentie daarover zouden rechtvaardigen. Dit standpunt is overigens reeds door Beek verdedigd in de senaatscommissie voor bui- tenlandsche zaken en in den Volkenbonds raad in September 1936. Hoewel de bijzonderheden over den strijd by Nanking hiernaast uitvoerig opgenomen zyn, mogen we hier nog wel iets mededee- len over de situatie by Nanking. Nanking is niet meer te houden voor de Chineezen. Om echter de stad niet geheel te behoeven te verwoesten, hebben de Ja panners den commandant van het Chinee- sche leger te Nanking gevraagd zich over te geven, alvorens de stormaanval zou geschie den. In geval de Chineezen zouden weige ren, de stad over te geven, zou de belegering uitloopen op een van de bloedigste gevech ten van den geheelen strijd tusschen China en Japan. Tsjang Kai Sjek heeft voro zijn vertrek uit Nanking 't opperbevel in Nanking gegeven aan generaal Tang Sjen Sji, die thans de ver dediging der hoofdstad met steun van gene raal Koe Tsjoe Toeng, den militairen gou verneur van de provincie Kiangsoe, leidt. Hun hoofdtaak schijnt daarin te bestaan, den tegenstand zoo lang mogelijk te hand haven, tot het gros der Chineesche troe pen zich in veiligheid heeft gebracht. Arm Nanking! Chineesche troepen, die Nanking verlaten, hebben gisteren Je stad op verscheidene punter, in brand gesto ken en het munitiedepot, de petro- leumopslagplaatsen, het vliegveld met de hangars en werkplaatsen zijn vandaag stelselmatig verwoest. Van tijd tot tijd weerklonken schoten, waaruit men opmaakt, dat plunde raars verhinderd weiden hun voor nemens tot uitvoering te brengen. By het aanbreken van den dag hebben alle Chineesche vliegtuigen de hoofdstad verlaten op weg naar de nieuwe basis in het binnenland; de beschadigde machines, die niet tijdig gerepareerd konden worden, werden vernietigd. Men vreest, dat de mooie regee- ringsgebouwen, die het beste van de Oostersche en Westersche architectuur in zich vereenigen, eveneens verwoest zullen worden, voordat de Chineesche strijdkrachten zich voorgoed terug trekken. De vooruitgeschoven Japansche troepen hebben hun opmarsch aan den rand van Nanking eenigen tijd moeten staken, aldus Havas uit Sjanghai, daar de Chineezen hier gisteren weerstand zijn gaan bieden. Intusschen ziet men in het vertrek van Tsjang Kai Sjek een teeken, dat het niet in de bedoeling ligt langer weerstand te bieden dan noodig is om den terugtocht te dekken. De terugtocht zou hoofdzakelijk in Zuidwestelijke richting geschieden langs den rechterover van de Jangtse, d. w. z. naar Woehoe, hetgeen den tegenaanval verklaart, die de Chineezen de laatste dagen hebben ondernomen in het gebied van Kwangte om dei Japanschen op marsch naar het Westen te stuiten. Deze opmarsch toch dreigde den terugtocht uit Nanking naar Woehoe onmogelijk te maken. Nanking wordt grootendeels ver nietigd. Voor het eerst in zyn lange geschiede nis staat Nanking op het punt in, vreemde handen te vallen. Voordat zy zich terug trekken, hebben de Chineezen gisteren de stad op verscheidene punten in brand ge stoken en het munitiedepot, de petroleum- opslagplaatsen, het vliegveld, met de han gars en werkplaatsen, aijn stelselmatig verwoest. Van tyd tot tyd weerklonken schoten, hetgeen een teeken was, dat plun deraars door een kogel verhinderd wer den, hun voornemens tot uitvoering te brengen. Bij het aanbreken van den dag hadden alle Chineesche vliegtuigen de hoofdstad verlaten op weg naar de nieuwe basis in het binnenland, terwijl de beschadigde machines, die niet op tyd gerepareerd kon den worden, vernietigd werden. Men vreest, dat de mooie regeeringsge- bouwen, die het beste van de Oostersche en Westersche architectuur in zich ver eenigen, eveneens door het vuur verwoest zullen worden, voordat de Chineesche strijdkrachten zich voorgoed terug trekken. De Japansche troepen voor Nanking. De Japansche troepen, welke voor Nan king liggen, brengen op het oogenblik be legeringsgeschut in stelling. Het schijnt, dat zij verwachten, dat in Nanking een bestuurswisseling zal komen, waardoor de stad zal worden overgegeven. De Japan sche militairen willen blijkbaar de stad een bestorming besparen. Onderwijl bestudeert het Japansche ka binet de houding, welke zij moet aanne men, wanneer Tsjang Kai Sjek naar het Westen van China terugtrekt om verder tegenstand te bieden. In dit geval zal de Japansche regeering ongetwijfeld de re geering van Tsjang Kai Sjek niet meer erkennen. Ook is mogelijk, dat de regeering van Tsang Kai Sjek omver geworpen zal wor den en dat een nieuwe regeering vrede met Japan wil sluiten. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Japansche regeering nog geen plannen heeft opgesteld voor het geval China vrede zal vragen. Wanneer China dit verzoek doet, zal Japan beginnen de voor waarden te bestudeeren. Nanking brandt. Omtrent de gevechten rond Nanking bericht het Chineesche blad Takoeng Pau, dat gisteren in de voorsteden van Nanking hevig gevochten is. De geheele stad is ge huld in rookwolken, welke opstijgen uit de gebouwen, welke door de Japansche vliegers in brand zijn gestoken. Men schat, dat zeven Japansche regimenten aan den aanval deelnemen. Het hevigst schijnt ge vochten te worden in de oostelijke voor steden. De Chineezen hebben de prachtige villa's, welke rond het Mauseleum van Soen Jat Sen Sen stonden, in brand ge stoken om een ruimer schootsveld te krij gen. Tegen den r.acht werd de strijd min der hevig. De Chineesche troepen houden het dorp Toenglioe, dat tusschen twee heuvels ligt nog bezet, zij hebben uit het noorden en noordwésten versterking ont vangen. In het zuidoosten hebben drie Japansche regimenten, gesteurd door gemotoriseerde eenheden het dorp Toenhoea, tien kilome ter ten zuiden van het fort Kwanghoea aangevallen. In het zuiden zijn twee Ja pansche regimenten opgehouden door Chineesche troepen halverwege Moling- kwan en Nanking. Tsjiang Kai Sjek op het nippertje ontkomen. Japansche vliegtuigen hebben het snelle driemotorige verkeerstoestel achtervolgd, waarmede Tsjang Kai Sjek, zijn vrouw, eenige generaals en de Australische advi seur van den generalissimus uit Nanking vertrokken. Zoowel het achtervolgde toe stel als de jachtmakende vliegtuigen haal den het uiterste uit hun machines. Gelei delijk wist het verkeerstoestel, dat op een oogenblik bijna achterhaald was, den af stand tusschen zichzelf en de achtervolgers grooter te maken, tot de jacht eindelijk boven Anking, de hoofdstad van Anhwei, opgegeven werd. Uit een bericht van Reuter uit Nanking moet men concludeeren, dat de Japanners er geen vermoeden van hadden dat Tsjang Kai Sjek zich in het verkeersvliegtuig be vond. Wat Tsjang Kai Sjek wil. De correspondent van de Jomioeri Sjim- boen te Sjanghai meldt aan zijn blad, dat Tsjang Kai Sjek nooit tot overeenstemming zal komen met Japan, maar zal trachten voort te gaan met het rekken der vijande lijkheden tegen Japara door een basis te vestigen in Kwangtoerag en Kwangsi, zelfs wanneer hij Nanking verliest. De bezetting van Sjanghai, aldus deze correspondent, beteekent het einde van het eerste stadium in het Chineesch-Japansche conflict. De onderwerping van Nanking zal het tweede stadium besluiten en het begin vormen van het derde en laatste stadium der vij andelijkheden. Japan moet geen einde maken aan de militaire operaties, aldus deze journalist, zoolang het anti-Japan- sche orgaan, de Kwomintang, te Hankau of Tsjiangsja verblijft; het moet integen deel de drijfjacht voortzetten niet alleen naar Kioekiang en Nangtsjang, maar ook naar Hankau en Tsjaragsja, teneinde de anti-Japansche agenten van de Kwomin tang in het nauw te drijven in de drie buitenprovinciën Tsetsjoean, Kweitsjau en Joennan. Door de overheersching van de zeven provinciën Kiangsoe, Tsjekiang, Foekien, Kiangsi, Anwei, Hoepei en Hoe- nan is Japan in staat Centraal- en Zuid- China te zuiveren. Het is zoo duidelijk als het maar kan, dat Tsjang Kai Sjek niet tot overeenstemming met Japan zal komen bij den van van Nanking en zal volharden in zijn anti-Japansche houding, hopende zonder reden en droomende van bijstand van derden. De correspondent verwacht, dat Tsjang Kai Sjek na het verlies van Nanking zijn troepen zal verzamelen in de provincie Hoenan en vandaar de provincies Kwang toerag en Kwangsi zal binnentrekken, waar hij een basis voor operaties tegen Japan zal vestigen en afhankelijk zal zijn van Brit- sche wapen- en munitieleveringen via Hongkong en Franschen bijstand via Indo- China. Tenslotte merkt de correspondent op, dat er een wijziging intreedt in de Chineesche massa, die naar zijn meening doode- lijk vermoeid raakt van de anti-Japansche leuze, die zoo ijverig door de leiders te Nanking wordt verspreid. In het laatste nummer van „The Edu cational News of South Africa", het of ficieele orgaan van den Zuid-Afrikaan' schen onderwijzersbond, wordt een verwoede aanval gedaan op het fascis me, waarbij er bij onderwijzers op aan gedrongen wordt, niet toe te staan, dat het fascisme onbelemmerd het land bin nendringt, en tegen bureaucratische tusschenkomst van overheidswege op school op te komen. Het kan niet ontkend worden, dat het fascisme zich uitbreidt, aldus luidt een hoofdartikel. Op het oogenblik heeft het reeds half Europa in zijn greep en zijn voel hoorns strekken zich uit tot bijna alle lan den ter wereld Zuid-Afrika incluis. De onderwijzers, die de hoeders zijn van kennis en cultuur en deze verspreiden onder kinderen en jonge menschen, zien zich he den ten dage, of zij het willen of niet en of zij het inzien of niet, tegenover den onver biddelijken keus geplaatst: toe te staan, dat het fascisme zich onbelemmerd ontwikkelt en zijn vernietigend werk verricht, of zien actief daartegen te verzetten. Het is mis schien niet mogelijk of wenschelijk voor on derwijzers zich in een politieken stryd te gen het fascisme te werpen, maar het is hun plicht en hun voorrecht te voorkomen, dat het binnendringt in het rijk van ideeën en in de practijk van de opvoedkunde. Een over winning van het fascisme beteekent een ze gepraal van geweld, van onverdraagzaam' heid, van physieke, moreele en intellectueel e slavernij. Het houdt in het einde van cul tuur en beschaving. Het verspreidt zich snel. Wat kunnen onderwijzers doen om het tegen te houden? Zij moeten hun leerlingen aanmoedigen vrijuit te denken, te becritiseeren, te vragen, te twijfelen en vrij spel te geven aan hun verbeeldingsvermogen. Dit hoofdartikel wordt ondersteund door een aantal andere artikelen, o.m. getiteld „De geschiedenis, zooals de nazi's haar zien", „De wetenschap onder fascistisch be- I wind" en „Aanhalingen van barbarisme". Een bijzondere corr. van de Times schrijft uit Moskou d.d. 6 dezer: De laatste week voor de verkiezingen is aangebroken, en de verkiezingscampagne in Moskou is druk aan den gang. A.s. Zondag moeten de meer dan 1.100 afgevaardigden voor de beide huizen van het nieuwe parle ment worden gekozen. Op eiken hoek van de straat in Moskou ziet men groote banie ren en spandoeken, waarvan de roode kleur schel afsteekt bij de pas gevallen sneeuw. „Iedereen naar de stembus", „Onze stem voor onzen beminden Stalin", „12 Decem ber, groote dag voor het socialistisch vader land" kan men lezen. De voorbereiding van de verkiezing is geëindigd. Alle candidaten zyn benoemd, altijd zonder oppositie, en de verkiezings campagne is niets anders meer dan het op jagen van de kiezers naar de stembus. Daar bij wordt elk propaganda-middel gebruikt: openbare vergadering, huisbezoek, parades over straat met muziek en spandoeken, en radiopraatjes van de daken van de huizen af tot in de hotelkamers en de spoorweg- coupé's toe. En is nog geen groote openbare vergade ring belegd voor de aanprijzing van de twaalf candidaten die Moskou zal afvaardi gen (Stalin is één van hen), maar gisteren en vandaag zijn vrije dagen geweest, en het volk heeft dus tijd genoeg gehad zich naar de talrijke kleine straatvergaderingen te begeven, of, wellicht een doeltreffender propaganda-middel, bezoek aan huis te ont vangen van partijleden die komen uitleg gen hoe, waarom en waar gestemd moet worden. De koude, die heden heerscht, geeft Mos kou een merkwaardig stillen aanblik. De winkelruiten zyn met luiken bedekt, en de ruiten van de trams wit bevroren. De Mos- kovieten hebben zware bonten jassen aan gedaan, en astrakan-mutsen of sjaals over de ooren getrokken. Zy verzamelen zich rond sprekers („agitators" worden die genoemd), die meestal op een vrachtauto staan te oreeren. In de buurt staat vaak een andere vrachtauto waar warme spijs te koop is en welke versierd is met een spandoek. „Dank aan Stalin, die ons het leven zoo vroolijk maakt". Op het Roode Plein. Des avonds biedt Moskou een prachtigen< aanblik. De sneeuwvlokken jagen over het Roode Plein, dat onder strijklicht is gezet, en leggen zich op de takken van de rijen denneboomen aan den voet van de lichtgele muren van het KremL Elke bizarre koepel van de kathedraal van St. Basilius is over dekt met een witte muts van sneeuw. Boven de lichte muren van het Kreml ziet men de verlichte vensters van de regeeringsgebou- Geen dagelijksch communiqué meer. De particuliere secretaris van Z.K.H. prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel verstrekte ons hedenmiddag het volgende communiqué: „De nacht van Dinsdag op Woensdag is door prins Bernhard rustig doorgebracht. Vanmorgen heeft hy zyn ontbijt met smaak ge nuttigd. De hoofdpijn gaat in ma tigen graad op en neer. De hoofdwond van den hofjager Spek is genezen. De operatiewond geneest op normale wijze. De toe stand blyft gunstig. Er zal geen dagelijksch communiqué meer worden uitgegeve n". wen, en daarboven weer, lichtend uit den grijzen hemel, twee reusachtige roode ster ren met vijf punten, pas aangebrachte toe voegingen aan dit décor dat passend zou zijn voor de opera Boris Goedoenof. Om den hoek, op het Swerdlowsk-plein, staat een dichte menigte in de sneeuw, en kijkt naar een troep artisten die een dans voorstelling in de open lucht geeft. De artis ten draaien en springen, en hun bevroren adem stijgt telkens als een vreemdsoortige pluim op in het strijdlicht. Hoog boven alles leest men in statige roode néon-letters in Kyrillisch karakter „Drink Tomaten Sap". Dit is het uiterlijk van wat de bladen noemen „verkiezingen voor het zegevierend socialisme en waarachtige democratie". Vele Russen hadden verwacht, dat er keuze tusschen eenige candidaten zou zijn. De kiezer krijgt echter een stembiljet met slechts één naam erop, en een ander stem biljet weer met één naam, resp. voor de bei de huizen van het nieuwe parlement. Indien de kiezer het met deze benoeming eens is, doe hij niet anders dan Deide briefjes in de stembus werpen. Indien hij het niet eens is met een van de candidaten, moet hij dien naam doorstrepen, en eventueel kan hij bei de namen doorstrepen. In officieele kringen wordt verklaard, dat niemand het niet eens is met de fundamenteele politiek van Rus land, zoodat het niet noodig is keuze te geven van candidaten. Wanneer men daar tegen aanvoert dat de bevolking een ande ren candidaat dan de genoemde liever zou zien wegens betere plaatselijke kennis, krijgt men het antwoord dat de kiezers dan maar moeten wachten tot die candidaat in den plaatselijken raad gekozen kan worden. Er is één ding ten gunste van deze ver kiezingen, namelijk dat de candidatenlyst, afgezien van de namen van de leidende per sonen, vele jonge mannen en vrouwen be vat die in de afgeloopen drie jaren een repu tatie hebben gekregen wegens hun initiatief in politieke en industrieele aangelegen heden. Op de lijst kan men vertegenwoor digers van alle takken van bedrijf vinden, van ingenieurs en arbeiders af (onder wie bijvoorbeeld Stachanof) tot acteurs, melk meisjes en bekende leden van de intelli gentsia toe. De Sovjet-regeering schijnt er op uit te zyn een sovjet van alle talenten te scheppen. Engelsch schip zinkende. - Bij de Engelsche maatschappij „Court Line Ltd" is bericht ontvangen, dat het s.s. „Quar- rington Court", metende 6900 ton, zich in langzaam zinkenden toestand bevindt in de Roode Zee. Het schip was op weg van Calcutta naar Charleston en Baltimore met een lading jute. Het heeft een beman ning van 35 koppen aan boord. Acht dooden hij een auto-ongeluk. - Op den weg tusschen Mexico-stad en Laredo is een autobus omgeslagen, waar door acht personen om het leven zijra ge komen en 43 werden gewond. Deken van Bergen ernstig gewond. - Prins Ferdinand de Croy, de 70-jarige pauselijke protonotarius en deken van Bergen (België), is door een auto aange reden en zwaar gewond naar het zieken huis vervoerd. Ernstig ongeluk by onbewaakten overweg. - Bij het station Oegalen (N.- Koerland) heeft een sneltrein op een on bewaakten overweg een slede gegrepen, waarop zich een gezelschap bruiloftvie- rende personen bevond. Vier personen werden gedood, een vijfde ernstig gewond. De bestuurder van de slede had bij den wedstrijd tegen andere sleden den nade renden trein niet gezien.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1