Agenda JUxwwciaal Tlieuivs 'IVzei&ecicht EERSTE BLAD Hetvliegveld komt in Bergen Geen rijwielen onbeheerd op straat. De politie waarschuwt. KOEDIJK Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. WARMENHUIZEN Wederom een incident aan de grens. - Een gister door de regeering van Haïti gepubliceerd communiqué vermeldt, dat een gewapende bende in den nacht op 5 December een voorpost van het Haïtiaan-. sche dorp Thomonde heeft aangevallen en vervolgens naar het gebied der Domini- caansche republiek vluchtte. Deze lieden hebben een pamflet ach tergelaten, waarin zij den Kaïtianen vra gen zich met het Dominicaansche volk te verbroederen. De regeering heeft stappen gedaan bij de regeering der Ddminicaansche republiek. Arabisch terrorist doodgeschoten. - Een Arabier in Haifa, die er van verdacht werd, een bom geworpen te hebben, is door de politie doodgeschoten, toen hij trachtte te ontvluchten tijdens een door zoeking van zijn woning. Tevoren was een bom geworpen naar een joodsche autobus in het centrum der stad. De bom ontplofte echter niet. De man, die den bom had ge worpen, werd door voorbijgangers gegre pen en aan de politie overhandigd. Hij wist echter toch te ontkomen. Terroristische organisatie ontdekt. - De Poolsche politie heeft zoo juist te Lwow (Lemberg) een terroristische organisatie ontdekt, welke een aantal aanslagen be raamde. Zij heeft bij een der leiders der organisatie een hoeveelheid ontplofbare stoffen aangetroffen. Twee leden der or ganisatie zijn gearresteerd. Het zijn een schilder, zekere Mielnik, en een bankbe diende, zekere Kuddelski, die behooren tot de Onr, een organisatie van uiterst rechts. Deze organisatie stelde zich voor aansla gen uit te lokken op een tehuis van studen ten te Lwow, ongetwijfeld omdat de rector- magnificus der universiteit weigerde de joodsche studenten uit de collegezalen te bannen. De rector heeft ontslag uit zijn functie verzocht, doch de senaat heeft zijn verzoek niet ingewilligd. Vernomen wordt, dat ra de ont dekking van de terroristische organi- ontdekking van een terroristische organi satie der uiterste rechterzijde twaalf per sonen zijn gearresteerd. Eén hunner werd in een tramwagen aangehouden. Op hem werden twee revolvers en flesschen met ontplofbare stoffen bevonden. Hij ver klaarde dit goedje te hebben ontvangen van een krantenverkooper. Hij noemde de namen dergenen, die hem de opdracht hadden gegeven. Deze namen worden ge heim gehouden, maar men veronderstelt, dat bekende personen bij de zaak betrok ken zijn. De activiteit der organisatie schijnt vooral anti-semietisch te zijn ge weest. Uitgebreide spionnage in Denemar ken. - De National Tidende meldt, dat de chef van de Deensche staatspolitie bin nenkort op initiatief van den minister van justitie voor de financieele commissie op heldering zal moeten komen geven over de noodzaak van de sterke bewaking, die sommige Deensche ministers er op nahou den. Hij zal bovendien spreken over de spionnage in Denemarken, die volgens het blad groote afmetingen heeft aangeno men. Alkmaar, Woensdag. De Minister van Defensie, de heer Van Dijk, heeft in de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Kamer de Begrooting van Defensie en daarmee sa menhangende voorstellen tot wijziging van de Dienstplichtwet verdedigd. De m'nister heeft gczcd dat men na lang zoeken is gekomen tot het plan om by Eergen een vliegveld in te rich ten. Met het oog op het bergen van materiaal was spoed noodig. Hoewel het Dep. van Defensie deze zaak eigenlijk als afgedaan beschouwt, is nog eens een nader onderzoek ingesteld. Dat het rustig wonen belemmerd wordt, ontkent spr. en de ervaring leert dat een vliegveld de vreemdelingen juist aantrekt. Dat Bergen als vacan- tie-oord gehinderd wordt, is dus juist niet waar. En het sanatorium zal ook geenerlei hinder ondervinden. Overi gens zijn andere, nader onderzochte terreinen als minder geschikt bevonden. Op het genomen besluit kan niet teruggekomen worden. Van al de ge opperde bezwaren is practisch al heel weinig overgebleven, aldus besluit de minister. DE HEER BULENS GAAT HEEN. Bij het hoofdstembureau hier ter stede is bericht ingekomen, dat de heer W. J. Bulens ontslag neemt als lid van den raad. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 23 Dec. 1937 een raadsvergadering te beleggen. EX-WETHOUDER IN ARREST. Een ex-wethouder van Schagen, tegen wien in zijn beroep van accountant de vo rige week een politieonderzoek werd ge opend, wegens vermoedelijk door hem gepleegde onregelmatigheden bij het af wikkelen van nalatenschappen, is na verhoor door den rechter-commissars te Alkmaar, mr. Krabbe, in hechtenis geno men. Hij wordt er o.a. van verdacht, te hooge bedragen voor successierechten te hebben gedeclareerd. De gearresteerde heeft, zoo dra de onregelmatigheden aan het licht kwamen, als wethouder van Schagen be dankt. DE OUDEGRACHT WORDT VERLICHT. Naar aanleiding van de a.s. blijde ge beurtenis, in ons Koninklijk Hüis, welke nog een bijzondere beteekenis zal krijgen door het gelukkig verloop van het ongeval Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard overkomen, is het comité voornemens om op den dag der gebeurtenis de Oudegracht feestelijk te verlichten! „HET BETOVERDE BOS" UITVERKOCHT. Wij kregen heden nog diverse aanvragen om een exemplaar van „Het betoverde bos", dat op een bon in onze courant voor onze lezers verkrijgbaar was gesteld. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN „VOOR HET KIND". Wist U dat? Wist U dat de verkoop der Welda digheidspostzegels en prentbriefkaarten „Voor het Kind" op 1 December j.1. is aan gevangen? Dat aan de stand in de hal van het Postkantoor de zegels en kaarten dagelijks verkrijgbaar zijn? Dat ge Uw vrienden en verwanten een groot genoegen doet met een brief en kaart gefrankeerd met een kinderzegel? Dat deze zegels aan Uw corresponden tie, ook Uw handelscorrespondentie, een bij zonder cachèt verleenen? Dat de prentbriefkaarten dit jaar weer buitengewoon fraai zijn, van kleur en uit voering? Dat een gelukwensch met een dezer kaarten verzonden, den ontvanger dubbel gelukkig maakt en bovendien U zelf en het misdeelde kind? Dat ge met het oog op de a.s. feestda gen voor Uw vrienden en verwanten in het buitenland, nu reeds een keus uit deze kaarten doen moet? En wist U dat? Wist U dat de opbrengst van de overwaarde der zegels en kaarten voor een niet gering deel ten goede komt aan de vereenigingen en instellingen te Alkmaar en omgeving? Dat het Centraal Genootschap voor Kinderherst. en Vacantiekolonies waartoe de afd. Alkmaar behoort, het grootste be drag daaruit ontving, n.L 7423.64? De R.K. Vereen, voor Kindervacantie en herstellingsoorden te Egmond aan Zee 661.29. De Vereeniging Kinderzorg clasis Alk maar 258.77. Het R.K. Liefdewerk voor kinderbescher- Wij kunnen mededeelen, dat de voorraad thans geheel is uitverkocht, zoodat geen exemplaren meer te krijgen zijn. ming 344.45 en de Vereeniging Kinder hulp afd. Alkmaar, 31.23? D a t de opbrengst tevens voor een groot deel ten goede komt aan de gestichten, te huizen en inrichtingen waar een of meer kinderen uit Alkmaar en omgeving worden verzorgd? Nu gij dit alles weet kunt gij toch niet anders dan direct een flinke voorraad zegels en kaarten inslaan? Doe dit! De geregeld voorkomende diefstallen van rijwielen vanaf den openbaren weg in deze gemeente als een gevolg van de gewoonte van het publiek om deze in de meeste gevallen onafgesloten en zonder eenig toezicht te laten staan, noodzaken de politie om voortaan met meer gestrengheid tegen dergelijke ge makzucht op te treden. Het rijwiel, achteloos of in goed vertrou wen soms gedurende langeren tijd voor huizen winkels, café's of tegen tuinhekken neergezet, zijn een al te gemakkelijke buit voor de vele rijwieldieven, die niet alleen Alkmaar maar alle gemeenten onveilig maken. Het is een eerste plicht voor de eigenaren om althans elke normale voorzorg tegen diefstal te nemen, die bestaat in het gebruik van een behoorlijk slot. De politieverorde ning van Alkmaar voorziet reeds sinds ja ren in deze materie door strafbaar te stellen het onbeheerd en niet afgesloten plaatsen of laten staan van de tallooze rijwielen, die de straten vullen. Waar vrijwel niemand aan deze verplich ting voldoet, zal voortaan de politie met '-estrengheid te"en die nalatigheid optreden en rijwielen, aldus aangetroffen en zonder redelijk argument, niet afge sloten, inbeslagnemen, waarna de eigenaar een p r o c e s-v e r b a a 1 zal kriigen. Er zijn reeds gemeenten, waar de politie zich verplicht ziet op gezette tijden oer vrachtauto langs den weg schoon schip te maken. Zoo goed de automobolist zich er aan gewent zijn auto af te sluiten om dief stal te beletten, zal ook de wielrijder zich deze gewoonte met spoed dienen eigen te maken. De verwachting mag bestaan, dat deze waarschuwing intusschen reeds velen tot inkeer zal brengen en een eventueele boete door velen liever besteed wordt aan den aankoop van een rijwielslot. Men beroepe zich dus niet op onwetend heid. MUZIEK- EN VOORDRACHTAVOND „LUTHERSCHE KRING". Het bestuur van den Lutherschen Kring afd. Alkmaar organiseert op 10 December 1937 in de Luthersche kerk aan de Oude gracht een muziek- en voordrachtavond, ten bate van de kas der vereeniging. Zij mocht daarvoor de welwillende mede werking verkrijgen van Zang en Vriend schap, directeur Corn. Jonker, mej. J. Leeg water en de heeren A. Köoger en G. Gronds- ma. Het programma bevat liederen van Han del, Brahms, Bizet e.a. Nadere bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. Na 8.15 uur wordt de kerk gesloten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe leden voor 1938 lezen de maand December gratis! Nieuwe aanwinsten; 2e suppl.; lijst 6. Oorspronkelijk Nederlandsche romans. B 74.1 Bordewijk, F. Bint. D 61.41i Dommisse, Fré. Het licht op den drempel. -f 14.6w Eekhout, J. H. Warden een koning. 4- E 15.6s Eerbeek, J. K. van. Stroo- schippers. J 42mj Jong, A. M. de. Merijntje Gijzen's jonge jaren. Dl. 3. Het boze gerucht. P 81mo Praag, S. E. van. Minnares in ongenade. S 211d Schaaf, Nine van der. De liefde van een dwaas. S 49.2 Schröder, P. H. Io vivat. (j). V 98.3 Vuyk, Beb. Duizend eilanden. Z 24h Zeggelen, Marie C. van. Een hofdame uit de 18e eeuw. In 't Nederlandsch vertaalde romans. C 13.7 o Caroll, Gladys Hasty. Op eigen erf. C 20.4 Cep, J. Slagschaduwen. E 37.7 Erskine, J. Adam. Lilith en Eva. F 37.4e Földi, M. Echtgenooten. H 64.8 Hilton. J. Dag! Meneer Chips. (j). R 45b Rice, Alice Hegan. Baas Peet en compagnon. Nederlandsche letterkunde. 810.8 V 77w Vondel, J. van den. Werken; Uitgave Wereldbibliotheek; laatste deel. 811 V 55b Vestdijk, S. Berijmd palet. Vlaamsche letterkunde. 819 R 64 Roland Holst-van der Schalk, Henriette. Guido Gezelle. 1931. 819.3 R 46 Ridwit, F. C. Landrotten. N.B. De met gemerkte boeken zijn his torisch, de met 4- gemerkte christelijk. CONCERT IN WESTERLICHT. Het „Doopsgezind" Vrouwenkoor van Wormerveer, dirigent de heer Frits Uytten- boogaard, gaf gisteravond een concert in Huize Westerlicht; h twelk goed geslaagd is Het koor opende met „Gebet" van Haupt- man, waarna het nog drie nummers gaf, die goed voldeden. Het uit 25 dames bestaande koor zingt zuiver, doch is in de forto's soms wat sterk. Mevr. Annie Roosvan Hoorn, op den vleugel begeleid door den heer Uyttenboo- gaard, zong met groot succes „Printemps Nouveau" van Paul Vidal en „Pensée 'd Automne" van Massenet. De heer Uyttenfcoogaard speelde twee solonummers op den vleugel, n.m. „Auf- schwung" van Schumann en „Scherzo" bes moll van Chopin. Hij is een uitstekend pianist. By dit sp«4 bleek tevens de goede kwaliteit van den vleugel. Na de pauze zong mevr. Roosvan Hoorn In de kunstzaal van den heer Boender maker te Bergen, tot 19 Dec. dagelijks ten toonstelling van schilderijen. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Circus (rom.) Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Grazige weiden (religieus). Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Alarm in Peking (sens.); hoofdrollen Gus- tav Frölich en Leni Marenbach. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag (uitgezonderd Dinsdag) hoofd nummer Die Kreutzer-Sonate (rom.); hoofd- rjllen Lil Dagover en Albrecht Schönhals. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 8 December. 8 uur, Waakt en Bidt, samenkomst Ned. Chr. Gemeensehapsbond. 8 uur, Harmonie, Vondel-herdenking door het Nut; voordracht van Paul Huf. 8.15 uur, café Central, ledenvergadering van Het Witte Kruis. Donderdag 9 December. 3.30 en 8 uur, 't Gulden Vlies (niet in De Unie), samenkomst Ned. Chr. Gemeen sehapsbond. Vrijdag 10 December. 8.15 uur, in de luth. kerk, muziek- en voordrachtavond oor den luth. kring. vier Hollandsche liedjes, thans begeleid door hare zuster, mej. Marie van Hoorn. Zij heeft een mooie, heldere sopraan, waar naar men met genoegen luistert. Het koor long vervolgens nog vijf num mers, waaronder twee van den dirigent, n.m. „Jesu mijn vreugde" en „Onze Vader". Na alle nummers klonk een dankbaar applaus. Behalve „Gebet" werden alle koornummers op den vleugel begeleid door mej. Marie van Hoorn. Een woord van lof voor de bescheiden en vaardige wijze, waar op zij dit deed. Het koor heeft de bewoners een mooien avond verschaft, waarvoor ds. Bloemhoff namens allen dankte. KANARIE-ZANGWEDSTRIJD. Met medewerking van de Aquarium- vereeniging „Roode Rio" zal hier ter stede op 11 en 12 December in 't Wapen van Haarlem op de Nieuwesloot door de afd. Alkmaar van den Alg. Bond voor kanarie teelt en vogelbescherming een zangwed strijd met daaraan verbonden tentoonstel ling worden gehouden. Hier worden ook aquaria geëxposeerd, zoowel kleine als „ge- zelschapsbakken". EEN HOND. Bij de politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een weggeloopen bruine hond (teef). De proefpolder in Geestmer- ambacht. Heden vergaderde de Prov. Waterstaat met belanghebbenden met den Westelijken Proefpolder. Ir. Thomese besprak eerst wat de aanlei ding was tot het stichten van die polder, Draaihartigheid, lage prijzen door gebrek aan export, alsmede de lage koopkracht in het binnenland, deed diverse instanties vragen en zoeken naar verbetering. Door deskundige bodemconstructie, ver laagd peil, breken van de harde kleilaag, drainage, dempen van slooten, alsmede het herverkavelen en waar noodig het graven van nieuwe slooten hoopt men een zoodanig maaiveld te scheppen, dat geschikt is niet alleen voor de Langedijker cultures, maar ook voor diverse andere doeleinden ge schikt is. Ook is de bedoeling de ligging zoodanig te maken, dat er bedrijven met behuizing in den proefpolder gesticht kunnen worden. Er komen 2 wegen vanaf den Prov. weg den polder en zoo dat elk perceel per as bereikbaar zal zijn. De cultuur technische dienst had eerst een ontwerp gemaakt voor een groot deel van het Geestmerambacht. Maar men achtte het beter dat er eerst met een paar proeven werd begonnen en zoodoende hebben de Prov. Staten gehoord een commissie uit de Prov. Staten, alsmede een commissie uit belanghebbenden aan deze plannen hun goedkeuring gehecht. De werkzaamheden zullen bestaan uit het maken van een ringdijk, het plaatsen van een gemaal, het maken van wegen en het vergraven der grond en zullen door werkloozen zooveel aanwezig uit deze streek aangevuld met verder wonenden, worden uitgevoerd. De uitvoering zal per blok geschieden en 1 jaar duren voor beide polders. Maar eerst zal men de gronden ter be schikking moeten hebben. De taxatie is gedaan door drie deskun digen, waarvan twee uit deze streek en zal bindend zijn, daar er niet gemarchandeerd zal worden, behoudens vergissingen. Zooveel mogelijk zullen zij, die hun land overdoen, weer land kunnen huren of koo- pen, alsmede in z.g. huurkoop kunnen ont vangen. Ruiling van oude perceelen tegen nieuwe gronden kan om technische moeilijkheden niet plaats hebben. In eiken polder zal een gedeelte voor de Prov. moeten blijven om hier op een proef bedrijf te stichten. De overname zal geval voor geval behan deld worden door den ir. de Proester en den landbouw-ingenieur Tenking. Ook is spr. gaarne bereid in overleg te treden met vertegenwoordigers der orga nisaties. Voor hen, die niet kunnen of wil len verkoopen, zullen rechtsmaatregelen ge bruikt worden, maar zij zullen tevens alle rechten verliezen. Over den cultuur-technischen kant zal ir. de Mesu binnenkort een lezing houden. Meest matige, oostelijke tot zukUlu. wind; zwaar bewolkt tot betrokken- u® wellicht tijdelijk opklarend; tijdelijk' Jï®' of sneeuw; temperatuur om het vH«l?en tot lichte vorst. Nog niet veel verbeteri». verwachten. Het gebied van lagen luchtdruk, dat^ dagen lang het weer op het vasteland?* heerscht, verplaatste zich iets naar het den, waardoor de wind in ons land ?J1' oost omging. De as loopt thans over traal-Europa naar het Kanaal en buigt T1* naar het zuidwesten om en reikt totmrè h Azoren. In het noorden blijft de lucM? hoog. De samenhang tusschen de belde^ bieden van hoogen luchtdruk boven Se»6" dinavië en Groenland wordt echter verbroken door een depressie uit het pï? gebied. In een strookvormig gebied o het oosten van Engeland, de Noordzee ons land tot over de Alpen, heerscht hÜ! trokken en mistig weer, met regen sneeuw. Ook in het Oostzeegebied heerwAt betrokken weer, met lichten sneeuwvale Frankrijk, in Ierland en Schotland, is W weer beter. In het binnenland van'lerito deed de helderheid in den nacht de team»! ratuur dalen tot beneden min zes grjjT Celsius. De strengste vorst heerscht opW oogenblik in Finland en de Baltische Sta ten. De regenval was het zwaarst L westen en plaatselijk wordt zeer znre. gen gemeld, o.a. 64 m.m. te Southarnjfon, Ook in zuid-Franxrijk regent het z-saa In de Alpen sneeuwt het voortdurend, doch de temperaturen *4jn niet buitengewoon laag. (Jungfraujoch min tien graden Cel sius). Voor onze omgeving Is nog weinig verandering in het heerschende weer type te verwachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.18 uur tot 7.26 uur icht op. Het plan is van diverse kanten deskundig bekeken en grondig beoordeeld. Men zal een uitnoodiging tot afstaan die nen af te wachten. De secretaris van „De West" stelde de vraag, kunnen gedupeerden land in den Wieringermeerpolder gebruiken. Geant woord werd, dat dit is besproken en wordt overwogen. Tevens werd door dezelfden gevraagd om medewerking der ambtenaren van over name bij die gevallen waarbij de geschatte waarden .lager zijn dan de hypotheek, om dit voor den betrokkene niet tot een cata- strophe te laten worden. Dit werd toegezegd. De heer P. Zwetsman was ontstemd, om dat men direct voor een voldongen feit werd geplaatst. Men zal zoo spoedig mogelijk beginnen. Dit hangt van de overname af. Sommige vakken zullen het volgende seizoen nog be bouwd kunnen worden, maar dat hoort men wel by de overname. Over den prijs enz. kon of wilde men zich niet uitlaten. Behalve belanghebbenden waren s®" wezig burgemeesters, banne-besturen, als mede vertegenwoordigers van diverse orga nisaties. Vergadering Middenstand. De algemeene middenstands vereeniging afdeeling van den K. N. M. B., hield Maan dag een algemeene vergadering in cafe Slikker. M Een mededeeling was ingekomen van het Bondsbestuur over de electriciteits-tarie* ven. Hierin komen tot uiting de abnormaal hooge tarieven. De bedoeling is, hiertegen actie te voeren in samenwerking met de drie middenstandsbonden en een vergade ring te beleggen op 16 December te Als maar. De heer van Leeuwen verkreeg Wfr het woord. Speciaal werd door spreker uiteen®? de vestiging van het kleinbedrijf. De laa®5 jaren zijn vele zaken opgericht maar vele weer verdwenen omdat velen van niet credietvaardig waren. Veel beunh is voorgevallen. Door deze beunhazerij is aan den mtó' niet' denstand veel nadeel berokkend. Deze credietwaardigen hebben zich maar 8®^ tigd, zonder bedrijfskennis enz., be door ongeloofelijke pryzen de klanten de bestaande zaken weggehaald. aanleiding gegeven dat menschen k0°P by het grootbedrijf. De laatste jaren maar los gelaten tot nu een wet is 8 men en wel vestigingswet kleinbedrij eischt de vakbekwaamheid. Deze niet zoo maar gekomen, maar op aan-aren van de middenstandsbonden die al hierin hebben gewerkt. Wat is ec^teJde gebrek in de middenstandsorganisa saamhoorigheid ontbreekt. Er zijn .gten nog ongeorganiseerden, te veel Pa of klaploopers. .rijf wil Er wordt niet gezegd: als je je o j^ggl drijven moet je dat, of zooveel veel hebben. In stad of platteland maa en verschil. De vakbonden maken dit t geven richtlijnen aan. tngs^' Verder wordt door deze ves vakbekwaamheid gevraagd: n.1. ^e\g- den, handelskennis, handelsrekenen»

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2