DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A Nanking nog steeds niet gevallen. No. 289 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 9 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. n Duitschland biedt zijn bemiddeling aan. De strijd om Nanking. Het herderlijk schrijven van den bisschop van Berlijn. Antwoord van den „Angriff" Nieuws in 't kort. VRA-ANTIVRIES ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 December. In diplomatieke kringen te Londen is het gerucht in omloop, dat Italië zich er op zou voorbereiden, het voorbeeld van Duitschland en Japan te volgen en zich officieel uit den Volkenbond zou terug trekken. Hoewel het onmogelijk geweest is, van officiëele of officieuze zijde bevestiging van deze geruchten te verkrijgen, wordt het sensationeele nieuws in diplomatieke kringen met grooten ernst opgenomen. Het schijnt, dat Italië na met Duitschland en Japan van gedachten te hebben gewis seld besloten heeft het voorbeeld van deze twee mogendheden te volgen. Zelfs zou het besluit van q Italiaansche regee ring vermoedelijk nog deze week openbaar worden gemaakt. Intusschen wordt meegedeeld, dat de oorzaak van de Italiaansche plannen schijnt te liggen in het aarzelen van den Volkenbond om het Italiaansch-Ethiopi- sche keizerlijk te erkennen. Wij kunnen hier moeilijk op de feiten vooruit loopen, temeer daar alles nog zeer, zeer officieus is. Echter, we mogen wel betwijfelen, dat de niet-erkenning van het Italiaansch-Ethiopische keizerrijk de wer kelijke oorzaak is. Waarschijnlijk moet men de oorzaak meer zoeken in de groote tegenstelling fascisme-communisme en in het nati-communistische verdrag, dat de drie landen hebben gesloten. Nogmaals: we moeten nadere berichten afwachten. In Palestina wordt nog steeds aanslag op aanslag gepleegd en zelfs mogen we zeg gen, dat de daden van terreur nog voort durend in aantal toenemen. Zoo wordt vandaag weer bekend, dat een bomaanslag is- gepleegd op het huis van sjeik Ansari. Verder zou de spoorweg tusschen Jaffa en Jeruzalem versperd zijn, terwijl in de buurt van Nabloes tal van arrestaties verricht zijn van personen, die in het bezit van wapenen werden be vonden. Inmiddels is te Tel Aviv een door 5000 personen bijgewoonde vergadering gehou den, welke een onderdeel vormde van een campagne tegen het plan tot verdeeling van Palestina. Gematigde Arabische kringen probeeren een organisatie in het leven te roepen, die de taak van het hooge Arabische comité zou moeten overnemen. Zij zouden voornemens zijn binnenkort het achtste congres van Arabische Pales- tijnen bijeen te roepen. De autoriteiten zouden aan dit voornemen geen moeilijk heden in den weg leggen. Over het bezoek van den Zuid-Slavi- schen minister-president Stojadinowtsj is een officieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat bij besprekingen met Mussolini en den minister van bui- tenlandsche zaken, Ciano, op grond van het onderzoek der bijzondere en algemee ne vraagstukken, die beide staten betref fen, duidelijk gebleken is, dat zich de be trekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië in volledige overeenstemming met de overeenkomsten van Belgrado blijven ontwikkelen. Vastgesteld werd, dat de politieke werkzaamheid der beide be vriende buurstaten volkomen beantwoord heeft aan den wil tot vriendschappelijke en vertrouwelijke samenwerking, waaraan in de overeenkomsten van Belgrado uiting is gegeven, en die berust op de vele ge meenschappelijke belangen. De overeen komsten hebben reeds zeer goede resul taten gehad. Derhalve is het besluit beves tigd, de samenwerking op ieder gebied steeds nauwer en hartelijker te maken in het belang van beide landen en ter beves tiging van vrede en orde. Ernstig ongeluk in marmergroeve. - Uit Porto Venere (Italië) wordt gemeld, dat nabij la Spezia in een marmergroeve nabij de beroemde Byrongrot een instorting heeft plaats gevonden. Vijf arbeiders wer den onder marmerblokken bedolven. De zesde bleef ongedeerd. Tot dusver heeft men slechts van een der arbeiders het af schuwelijk verminkte lijk geborgen. Handelaars in verdoovende middelen. - De politie heeft op het station van War schau den leider van een bende gearres teerd, welke zich had bezig gehouden met sluikhandel in verdoovende middelen. Te voren waren reeds veertien medeplichtigen gearresteerd. Nederlanders gearresteerd. - De Luik- sche politie heeft twee te Amsterdam woon achtige Nederlanders gearresteerd, een handelsvertegenwoordiger en een koop man, alsmede een Griek en een Luikschen wapenhandelaar, die zich schuldig hebben gemaakt aan levering van wapens naar Zuid-Amerika Het onderzoek wordt voort gezet. Hoewel de Japanners zich erop beroe men voor de poorten van de stad te staan, is de bestorming van de Chinee- sche Zuidelijke hoofdstad nog niet be gonnen. De Japansche autoriteiten wachten op het verzoek van de buitenlandsche consuls, hun landgenooten uit de stad te mogen verwijderen. Inderdaad hebben de Japansche autori teiten te Sjanghai de consuls der andere mo gendheden officieel gevraagd hun onder danen te verzoeken Nanking onverwijld te verlaten. Daar de Japanners vanwege den aard van het terrein en de Chineesche ver dedigingswerken Nanking als een sterke vesting beschouwen, kunnen zij geen waar borgen geven, dat de vreemdelingen in een z.g. veilige zone, inderdaad veilig zouden zijn. Volgens Japansche rapporten zullen de verdedigers van de stad den terugtocht zeer moeilijk vinden door een gebrek aan ver voermiddelen, terwijl booten op de rivier blootstaan aan vliegtuigaanvallen. De Chineesche militaire overheid heeft Nanking tot oorlogszone verklaard en allen burgers gelast zich te vereenigen in een haastig ingerichte vluchtelingenzone. Alleen soldaten en de burgers, die bij de verdedi ging van de stad betrokken zijn, mogen zich op straat bewegen. De elite-divisie van Tsjang Kai Sjek is volgens Reuter, te Nanking aangekomen om het garnizoen te versterken en de minder ervaren provinciale troepen af te lossen, welke elders heengezonden zijn. De spoorweg en de straatweg tusschen Woehoe en Soeantsjeng, dat reeds in Japans bezit is, moeten vol zijn van terugtrekkende Chineesche troepen. Naar het schijnt, zijn de Japanners voor nemens de stad zoo noodig in te sluiten. Zij hebber. Tsingkiang op den linkeroever van de Jangtse, tegenover Kiangjin, bezet, ter wijl zij op den rechteroever ten Westen van Nanking de stad Tsjinkiang gisterochtend in een stormaanval hebben genomen. Ten Zui den van Nanking waren zij terzelfder tijd reeds 24 K.M. bezuiden Woehoe, zoodat zij thans vrijwel de militaire heerschappij uit oefenen in het geheele gebied, dat begrensd wordt door de Jangtse, den spoorweg Woe hoeHangtsjou en de baai Hangtsjou, met uitzondering van het gebied rond Hangtsjou en Haining. Tsjang Kai Sjek naar Hankou. Volgens het Japansche persagentschap Domei zou Tsjang Kai Sjek zich met het vliegtuig, waarmede hij uit Nanking ver trokken is, naar Nantsjang begeven hebben, om vandaar naar Hankou door te reizen. Volgens een verder bericht van Domei waarbij echter weieens de wensch de vader van de gedachte zou kunnen zijn, wordt van het front van Nanking gemeld, dat Tsjang Kai Sjek besloten zou hebben het opperbevel der Chineesche weermacht en al zijn staatsambten neer te leggen. De generaals Wang Tsjang Wei en Tsjang Tsjoen Sjoe zouden als zijn opvolgers in den uitvoerenden raad en de generaals Pai Tsjoeng Hsi en Tsjen Tsjeng als zijn opvol gers in het opperbevel zijn aangewezen. De regeering trekt dieper het binnenland in. Volgens een bericht uit Hankou, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken ook deze stad verlaten en zich begeven naar Tsjoengking, aanzienlijk verder het binnen land in en eveneens aan de Jangtse gelegen. Te Hankou zijn slechts enkele ambtenaren achtergebleven om contact te houden met het diplomatieke corps. Naar verluidt, zouden de Japanners troe pen concentreeren bij Anjang, aan den spoorweg PekingHankou, klaarblijkelijk met de bedoeling verder langs dezen spoor weg naar het Zuiden te rukken. Te Sjanghai liep het gerucht, dat generaal Doihara zich zelf te Anjang bevindt om den strijd te lei den. Na den verwachten val van Nanking. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche minister van oorlog, Soegijama, het de laat ste dagen druk heeft gehad met verschillen de besprekingen, zoo ook met den minister president Konoje, den minister van marine, Jonai, en den minister van' buitenlandsche zaken, Hirota. Men weet niet met zekerheid, waarover onderhandeld is, maar vermoede lijk hebben de besprekingen betrekking ge had op wat er moet geschieden, wanneer Nanking zal zijn gevallen. Ook hebben er gemeenschappelijke besprekingen plaats ge had aan het departement van buitenlandsche zaken, waaraan vertegenwoordigers van het departement van oorlog, van marine en van buitenlandsche zaken hebben deelgenomen. Oorlogsxuchtige veteranen. Domei meldt, dat twintig mannen van in de zestig, die de hoogste Japansche mili taire onderscheiding hebben behaald in den Russisch-Japanschen oorlog van 1904/'05, hun diensten hebben aangeboden aan het Japansche departement van oorlog. Het zijn allen artilleristen, en naar een hunner, een 62-jarige oud-onder-officier, zeide, nu e: weer gevochten wordt, wenschen zij toch weer mee te doen. Gespannen toestand in Sjantoeng. De toestand in Sjantoeng is gespannen en de partijen, die tegen den oorlog zijn, schij nen terrein te verliezen. Het derde leger, onder bevel van generaal Hanfoesjoe, den gouverneur van Sjantoeng, zou Nanking volkomen trouw zijn. Volgens berichten u't Chineesche bron beginnen de Chineesche troepen reeds op te rukken naar Tsinanfoe en Tsingtao, welke steden in het bezit der Japanneezen zijn. De provinciale regeering is naar Tsaijoean overgeplaatst. Tsinanfoe is het militaire centrum geworden. De bemiddeling van Duitschland. Dë correspondent van het officieele Chi neesche Agentschap Central News te Genève, Wang, heeft zijn regeering telegrafisch ge vraagd, wat waar was van de geruchten overDuitsche bemiddeling. Hij heeft hier op uit Hankau het volgende antwoord ont vangen: „Het groote hoofdkwartier geeft toe, dat de Duitsche regec.ing haar bemiddeling heeft aangeboden om een einde te maken aan de Chineesch-Japansche vijandelijk heden en tot regeling van de andere vraag stukken. Hoewel zij de goede bedoelingen, welke de Duitsche regeering dreven, waar deert, blijft de Chineesche regeering vastbe sloten haar politiek van kracht igen tegen stand te handhaven, zoolang Japan niet den oprechten wensch toont de onafhankelijk heid van het Chineesche grondgebied te eer biedigen, evenals de onaantastbaarheid van de Chineesche regeering. De gevechten van gisteren. De woordvoerder van het Japansche leger heeft aan de pers verklaard, dat de omsingeling van Nanking thans een feit is. In werkelijkheid bestaat deze omsingeling uit een halve cirkel ten Zuiden van de stad, aangezien deze in het Noorden begrensd wordt door de Jangtse, waarvan de linkeroever nog door de Chineesche troepen bezet wordt. De Japansche militaire autoriteiten heb ben een nota publiceerd, waarin zij de buitenlandsche autoriteiten verzoeken alle schepen en voertuigen, welke aan hun on derdanen toebehooren uit de gevechtszone te verwijderen. De Japansche autoriteiten weigeren eenige schadeloosstelling toe te kennen, wanneer eventueel schade aan bui tenlandsche eigendommen wordt toege bracht, welke tegen hun waarschuwing in, in de gevechtszone worden achtergelaten. De Chineesche autoriteiten te Hankau hebben van het front van Nanking verno men, dat sedert gisteren niets is gewijzigd. De Chineesche troepen hebben den Japan- schen opmarsch ten Oosten en ten Zuiden van de stad opgehouden en de Chineezen gaan door de voorsteden plat te branden om de Japansche soldaten van dekking te be- rooven. Hankau wordt op het oogenblik gereed gemaakt om het hoofd te bieden aan Ja pansche vliegtuigaanvallen. Den geheelen dag cirkelden Chineesche vliegtuigen boven de stad. De Internationale kamer van Koop handel heeft het vertrek van de vreemde lingen voorbereid. Japansche vliegtuigen hebben opnieuw Oehoe bestookt, waardoor vele slachtoffers zijn gevallen. Bij het Tai-meer hebben de Chineezen een plaatselijk succes behaald en de Japansche aanvallers teruggeslagen in de richting van Oesing. Te Sjanghai is de gemeenteraad van de internationale nederzetting voornemens een vrijwilligerscorps op te richten. Dit corps moet iederen nacht driehonderd man leve- Ten om in samenwerking met de politie te patrouilleeren. Het deel hiervan is de golf van diefstallen en gewapende overvallen, welke verontrustende vormen heeft aange nomen, het hoofd te bieden. Bovendien wordt hierdoor den Japanschen autoriteiten het voorwendsel ontnomen in de internatio nale nederzetting in te grijpen. Men weet, dat de Japansche autoriteiten den gemeen teraad verweten hebben, dat de huidige politiemacht niet voldoende was. De „Angriff" wijdt een beschouwing aan den laatsten herderlijken brief van den bis' schop van Berlijn, Konrad von Preysing, waarin deze de bekende beschuldigingen jegens den staat herhaalde in verband met wat de onderdrukking van het katholicisme geacht wordt en dien hij besloot met er op te wijzen, dat door de beperkingen, die Duitschland opgelegd worden aan het open bare optreden van het katholicisme de „Angriff" merkt op, dat het hier „alleen het politieke katholicisme" betreft „de een heid van de Duitsche natie ten zeerste be dreigd wordt". De „Angriff" vraagt nu, of bisschop Konrad von Preysing en de andere Duitsche bisschoppen het voornemen hebben hun geloovigen op te roepen tot tegenstand tegen de eenheid van de Duitsche natie, omdat het de hoogere geestelijkheid on mogelijk gemaakt wordt onrust onder het volk te wekken. „Wij zijn, zoo merkt het blad op, in staat duizendvoudig aan te toonen, dat de Room sche prelaten niet voor het christendom maar voor politieke voorrechten strijden en dat zij bereid zijn voor deze rechten den vrede van een volk op te offeren. In plaats van hemelsche genade en sacra^ menten en het is nog geen geloovige in Duitschland verboden die in ontvangst te nemen trachten zij de pauselijke staats leerstellingen te propageeren en een poli tiek katholicisme te verspreiden, dat de een heid van het Duitsche volk in gevaar brengt, Het heeft geen plaats in Duitschland", aldus besluit het blad. Aardbeving geregistreerd. - Het obser vatorium te Jena heeft gistermorgen een krachtige aardbeving opgeteekend, waar van het epicentrum meer dan 9.200 K.M. verwijderd lag. De beving duurde anderhalf uur en bereikte haar hoogtepunt om 10.27 uur. Negen menschen bij brand omgeko men. - Bij een brand in een woonhuis te Knox Ville (Tennessee) zijn 9 personen, waaronder een vrouw met vier kinderen, om het leven gekomen. Verscheidene per sonen worden nog vermist. De brand, die in den nacht was uitge broken, kon zulke groote afmetingen aan nemen, doordat de brandpompen tengevolge van de groote koude bevroren waren, zoo dat de brandweer geen water kon geven. Weer een proces wegens sabotage. - Voor het Hooggerechtshof te Moskou wordt op het oogenblik een proces behandeld tegen negen hooge Russische ambtenaren van het commissariaat van landbouw van Georgië, die beschuldigd worden van „con- tra-revolutionnaire activiteit". De beklaag den, die allen bekend hebben, worden er van beschuldigd, sedert 1925 ondergrond- sche activiteit te hebben gevoerd. Zij ver spreidden aldus de aanklacht ziekte kiemen onder het vee en leverden aan het roode leger besmet vleesch. In de aanklacht wordt ook melding gemaakt van twee Duit sche bacteriologen, Zwick en Misner, die de verbinding tusschen de samenzweerders en den buitenlandschen geheimen dienst on derhielden. Voorts wordt gemeld, dat acht ambtenaren in het Oeral-district wegens sabotage van den landbouw zijn terecht gesteld. Brand in de markthallen van Rochdale. - Gisteravond is een felle brand uitgebroken in de markthallen van Rochdale bij Londen. Een groote hoeveelheid goederen, welke hier voor de komende Kerstdagen lagen op geslagen, is een prooi der vlammen gewor den. De brandweer van Rochdale, geholpen door de brandweren van de omliggende plaatsen, slaagde er na drie uur in het vuur meester te worden. Zes weken op «en kerkdak. - De de ken van een kathedraal te New York is kort geleden gereed gekomen met de repa ratie van zijn kerk, welke zes weken in be slag genomen heeft. Michael Maslof, de deken van de Russische kathedraal van St. Nico laas, zag zich voor de onmogelijkheid geplaatst 25.000 dollars bij elkaar te krijgen, welk bedrag noodig was om het lekkende kerkdak te doen repareeren. Hij trok daarop zelf een werkpak aan en klom omhoog naar het gehavende dak. Daar aan gekomen, bond hij zich vast aan een houten ladder ten einde niet op het gladde dak uit te glijden en naar beneden te vallen en dekte het onvoldoend beschuttende gedeel te van het dak af met asfaltpapier. Later verklaarde vader Maslof, dat verscheidene vrijwilligers uit de gemeente hem gehol pen hadden maar dat zij hem de moeilijke taak om asfaltpapier te plaatsen op de steile kanten van het dak hadden overge laten. Het werk is nu na zes weken vol tooid en heeft slechts twintig dollar gekost antiroest Vraagt Uw garagehouder f3.50 per 5 liter bus Een huwelijkscontract. - Een eigenaar dig huwelijkscontract is bekend geworden, toen een vrouw echtscheiding aanvroeg bij het gerechtshof te Praag. Volgens haar zeg gen had haar echtgenoot, toen zij in den echt verbonden werden, een plan opge maakt van haar plichten. Hierin stond o.m. dat zij, als zijn vrouw: 1. Het huis in orde moest houden, de huur en alle belasting moest betalen. 2. Haar echtgenoot drie maaltijden per dag zou bereiden, n.1. een ontbijt, klaar om acht uur, bestaande uit een kop koffie, twee sneedjes brood, boter en twee hardgekookte eieren, om 12 uur een diner van vier gangen, en 's avonds een souper van twee gangen. Bij een andere clausule werd de vrouw het recht verschaft tweemaal per week met haar echtgenoot naar de bioscoop te gaan zoolang zijn ge zondheid dat toe zou laten. Tijdens de rechtszitting werd nu door den advocaat van de vrouw verklaard, dat deze laatste nooit eenig geld van haar man had ontvan gen en daarentegen al haar spaarpenningen voor de huishouding uitgegeven had. Toen zij zich hierover bij haar man beklaagde, had deze geantwoord dat in 't conutract vol strekt geen melding was gemaakt van de verplichting eenerzijds om haar bioscoop kaartje te betalen. In het contract stond alleen vermeld, dat zij het recht zou hebben met hem mee te gaan: zij moest dus ook maar zelf haar entreebewijs betalen. De advocaat veroordeelde deze overeenkomst als „onzedelijk en niet bindend". De rechtbank was het geheel eens met deze meening, veroordeelde den echtgenoot zijn vrouw al het geld terug te betalen, dat zij uitgegeven had voor de huishouding en willigde tegelijkertijd het verzoek om echt scheiding in. Zij hadden vrij drinken. - De corres pondent van de „Daily Telegraph and Mor- ning Post" te Detroit, geeft een relaas van een wel zeer ongewone wetenschappelijke proef, de de politie aldaar genomen heeft, om de uitwerking van het gebruik van sterken drank door automobilisten na te gaan. De politie zocht acht willekeurige vrachtautochauffeurs uit, die nog nooit een aanrijding hadden veroorzaakt en die in de gelegenheid gesteld werden zich onder toezicht van de politie te bedrinken, zon der dat het hun een cent kostte. Daarna moesten zij in het openbaar een proeve van hun bekwaamheid afleggen achter het stuur van een door de Amerikaansche Automobielclub beschikbaar gesteld con trole-apparaat. Wat het resultaat van de proef is geweest, wordt niet vermeld. Hert met een houten been. - In de nabijheid van de Duitsche hoofdstad kan men een hert zien met een uit hout, metaal en rubber vervaardigd kunstbeen. Op een dag was het hert uit het bosch komen ren nen, waarbij het zijn been wondde aan een maaimachine, die aan de rand van een veld stond. Een boschwachter, die het dier vond, nam het mee naar huis en verzorgde het, maar daar het been van het hert niet wilde genezen, besloot de man het dier een houten been te geven. Toen de opera tie met goed gevolg was verloopen, was het hert zoo verrukt, dat het vol geestdrift rondsprong. De boschwachter vreesde, dat het kunstbeen den druk niet zou kunnen weerstaan en verstevigde het derhalve met metaal en rubber. Nu is het dier weer in staat zich nagenoeg even gemakkelijk te bewegen als een normaal hert. Het is buitengewoon mak geworden en toont zijn» dankbaarheid door volledig vertrouwen in menschen. Atmosferische storingen kunnen ge luk aanbrengen. - Een atmosferische sto ring, welke de vertraging van een tele gram tengevolge had, heeft een Weensch bediende twee duizend pond sterling op gebracht. Op aanraden van een vriend besloot hü zijn spaarpenningen in Engeland te beleg gen en telegrafeerde naar Londen om vijf tig aandeelen van vier pond het stuk, te nemen in een gezond „industriëel" concern. Tot zijn ontsteltenis ontving hij den vol genden dag een telegram uit Londen met het bericht, dat vijfduizend aandeelen voor hem waren aangekocht en hij gedebiteerd stond voor een bedrag van 20.000 pond. Zelfs een uiteenzetting van het hoofdkan toor der posterijen, dat de oorzaak der ver andering van het getal 50 in 5,000 zeer waarschijnlijk gezocht moest worden in luchtstoringen, konden hem niet gerust stellen. Toen hij zijn vriend, die op een bank werkte, echter om raad ging vragen, ver nam hij, dat de betreffende aandeelen dienzelfden dag acht shilling omhoog wa ren gegaan en hij zoodoende een winst van tweeduizend pond sterling had ge maakt. A

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1