Agenda Stad en Omgeving i| JUovmdaal Ttieuws. wieringerwaard ft AMSTERDAMSCHE BEURS In vrijheid gesteld. Vondelherdenking van 't Nut. Laatste Conferentiedag Johannes de Heer NASSAU-TAX. Tel. 3545 Voor kleine tuinen. fflfc 8* IK" V NOORDSCHARWOUDE EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag, De Schager affaire, Zooals men weet, was de ex-wet houder van Schagen, de heer S., tegen wien de vorige week een politie onderzoek werd ingesteld wegens vermoedelijk door hem gepleegde onregelmatigheden in zyn functie als accountant, na verhoor door den rech- ter-commissaris, mr. Krabbe, in hech tenis genomen. De verdediger van den heer S., mr. Scholten, deelt ons thans mede, dat, hoewel de officier verlenging van de hechtenis gevraagd had, dit verzoek door de rechtbank werd afgewezen, waarna de heer S. hedenmorgen in vrijheid is gesteld. Voordrachtavond van Paul Huf. Alkmaar heeft Woensdagavond nogmaals een Vondelavond gehad, thans georganiseerd door het departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. En deze Vondel- avond is wel een zeer bizondere geworden, omdat in twee uren Vondel's leven en wer ken geheel geschetst zijn. Natuurlijk kon in die twee uren geen aanspraak gemaakt wor den op volledigheid, maar dat was ook niet de bedoeling van den voordrachtkunstenaar, Paul Huf. Hij wilde Vondel schetsen, zooals hij was; hij wildeVondel's strijd, Vondel's moeilijkheden, Vondel's lijden, ja hij wilde den geheelen Vondel in groote trekken uit beelden, opdat de figuur van den dichter begrijpelijker werd en zijn gedichten beter begrepen konden worden. Laten wij hier direct zeggen, dat Paul Huf hierin ten volle geslaagd is, niettegenstaan de zijn lichamelijke dispositie, waarvan ech ter geen der aanwezigen iets heeft kunnen merken. De avond werd in twee gedeelten ver deeld. Eerst behandelde Paul Huf Vondel's leven. Wij mogen hier wellicht ten over vloede nog een en ander er van vermel den. Vondel's ouders woonden in Antwerpen, waar zij die van katholieke afsprong waren als doopsgezinden door hun ge loof gedwongen werden te vluchten. Het ge zin vertrok naar Keulen, waar Joost gebo ren werd 17 Nov. 1587). Toen Keulen ook niet meer veilig was, trok de familie Vondel over Hamburg en Bremen naar Nederland, waar het gezin zich vestigde in Utrecht, om bijna twee jaar later te verhuizen naar Am sterdam. In Amsterdam pas kwam de rust in het gezin, maar al de wederwaardigheden en de strijd, die de jonge Vondel had meege maakt, hebben later op den dichter hun stempel op diens leven gedrukt. De jonge Joost werd voor den handel op geleid en toen zijn vader1 in 1608 stierf, kon hij de zaken geheel besturen; zelfs kon hij in 1613 alles overnemen en vanaf dien tijd heeft hij in den kousenhandel steeds goede zaken gedaan. Dat hij op ouderen leeftijd geheel verarmde, kwam niet door een slor dig beheer van zijn zaken, nog minder door dat hij te veel tijd aan de dichtkunst be steedde, maar uitsluitend, doordat zijn oud ste zoon een mislukking werd, die hem schatten gelds kostte. In 1610 trouwde Vondel met Mayken de Wolff en het huwelijk is buitengewoon ge lukkig geweest. Een kwart eeuw heeft hij lief en leed met Mayken gedeeld, waarbij het laatste hem helaas niet bespaard is ge bleven. Het jaar 1620 was voor Vondel een be. langryk jaar. Nederland leefde toen nog in het 12-jarig bestand en ging gebukt on der inner lijken strijd, vooral op godsdienstig gebied. Dat brak hem en zijn lichamelijke ziekte had dus een geestelijke oorzaak. Wel licht zijn het proces en de onthoofding van Johan van Oldenbarneveldt hier wel de be slissende slag geweest (1618). Dit vonnis was het gevolg van een onwaardig gekon kel der Haagsche regeerders en Vondel, die een sterke persoonlijkheid was en vóór alles de waarheid, het recht en de vrijheid lief had, kon dat vonnis niet verwerken. Gelukkig herstelde de dichter, spoedig daarna nam hij ontslag als diaken der doopsgezinde gemeente die fel tegen de kunst gekant was en de vrijere Vondel kreeg toen contact met vooraanstaande Am sterdammers. Zoo sloot hij o.m. vriendschap met de families Vossius en van Baerle, welke vriendschap teruggevonden wordt in vele gedichten. Zijn zin voor waarheid, vrijheid en recht deed hem ook naast van Oldenbarneveldt staan, en zijn scherpste wapen, de pen, heeft hij in dienst gesteld voor de eer van den grijzen staatsman. Men denke hier aan zijn Palamedes. Dit drama heeft Vondel be roemd gemaakt. De moeilijkste beproevingen moesten ech ter nog komen: in 1628 stierf zijn broer, in 1632 zijn zoontje Constantyn, een jaar later zijn dochtertje Saartje en twee jaar daarna zijn vrouw. Dat was de zwaarste slag en hoe diep die hem getroffen heeft, móge hieruit blijken, dat hij, die bezig was aan een groot helden-epos, Constantyn de Groote ge naamd, dit werk nimmer heeft voltooid. Reeds in die jaren had Vondel mis schien zonder dat hij het zelf wist room- sche ideeën en zijn Gysbrecht van Aemstel is daar getuige van. Echter pas in 1639 ging hij over naar het katholieke geloof en het is merkwaardig, hoe hij dit geloof heeft be leden en er in heeft geleden. Tenslotte dreigde de armoede. En de stad Amsterdam redde hem van den ondergang. Hü werd beambte bij de bank van leening en bleef dat 10 jaar. Deze tien jaar zijn wat zijn dichtwerken betreft de vrucht baarste geweest van zijn heele leven. Toen hy zyn ontslag kreeg en met pensioen ging, zocht hy Keulen op, bezocht hy zijn ge boortehuis en toen kwam geleidelijk de levensavond. In Februari 1679 stierf Joost van den VondeL Nederland verloor toen zijn grootsten dichter, Amsterdam zyn trouw sten burger, de katholieke kerk een harer wonderlijkste en merkwaardigste belyders. Paul Huf heeft zoo in groote trekken Vondel's leven geschetst. En zooals hy dat deed, was het geen dorre geschiedenis! Het was een voordracht op zich zelf, waarnaar men met aandacht luisterde. Het tweede gedeelte was echter niet min der mooi. De voordrachtkunstenaar heeft toen verschillende gedichten voorgedragen, waarin tot uitdrukking kwam Vondel's liefde voor zyn tweede vaderstad, Amsterdam (Drukte en Leven op den Dam, fragment uit „Inwijdinghe van het Stadthuys"), zijn eer bied voor het wereldlijk gezag (sonnet op het overlijden van burgemeester C. P. Hooft wat wonderlijk knap voorgedragen!) en zyn vereering voor de groote geleerden (Uitvaart van Geraerd Vossius en Huigh de Groot's verlossing uit Loevenstein al even boeiend geschetst). Van zyn huiselyk geluk en leed hoorden wij toen en de zaal bleef doodstil aller eerst een Rey uit de Gijsbrecht, „Waar werd oprechter trouw" en vervolgens de twee droevige en zoo in-gevoelige gedichten „Kin- derlyck" en „Uytvaart van mijn dochterken." Tenslotte werd het tweede gedeelte be sloten met Beekzangh (zijn liefde voor de natuur demonstreerende) en het beroemde Stoksken van Oldenbarneveldt". Wij mogen en kunnen hier volstaan met de woorden, die de voorzitter na afloop tot den kunstenaar richtte en die precies weer gaven, hoè de avond was: dank, heel veel dank voor de wijze waarop Paul Huf de in leiding hield, en niet minder dank voor de voordrachtkeuze en -kunst, waarnaar allen onder ademlooze stilte hebben geluisterd en waardoor allen getroffen werden. En om te besluiten: Paul Huf begon met te zeggen: „Geen land ter wereld heeft in de 17de eeuw zooveel mannen en vrouwen van wereldvermaarheid gehad als Neder land, maar ook geen land ter werled weet zoo weinig van deze Nederlanders. Welnu, Paul Huf, de Vondelkenner bij uitnemendheid, heeft gisteravond een zeer geslaagde poging gedaan, om iets te berei ken t.o.v. het laatste! „HET BETOVERDE BOS" UITVERKOCHT. Wij kregen heden nog diverse aanvragen om een exemplaar van „Het betoverde bos", dat op een bon in onze courant voor onze lezers verkrygbaar was gesteld. Wij kunnen mededeelen, dat de voorraad thans geheel is uitverkocht, zoodat geen exemplaren meer te krijgen zijn. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk asm te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Hyacinth Stephanus Leonel Conner, komende uit Curagao. DE KINDERPOSTZEGELS. Doordat een gedeelte van het bericht over „Het Betoverde Bos" in ons nummer van gister verzeild raakte tusschen de me- dedeelingen terzake de weldadigheids- postzegels en prentbriefkaarten „Voor het kind", is daarin een zeer onaangename fout gesloten. De indruk wordt n.1. gewekt, als zouden die zegels en kaarten reeds uitverkocht zyn. Dit is natuurlijk nog niet zoo, want de verkoop ervan is nog maar pas begonnen. Men kan er nog zooveel krij gen als men wil en het comité zal zeker niets liever zien dan een zoo groot moge- lyke aanvraag. ALS HET VRIEST. De Commissaris van Politie brengt ter kennis van de ingezetenen de navolgende artikelen der Algemeene Politie Verorde ning en Verkeersverordening, luidende: Art. 145. Het is verboden op den openbaren weg te schrobben, te spoelen, of deze op eeniger- lei andere wyze met gebruikmaking van water te reinigen by vriezend weer. Art. 146. Het is verboden water, sneeuw of eenige andere zelfstandigheid van daken, steigers of andere verhevenheden of uit gebouwen of goten op den openbaren weg te werpen. Neergeworpen sneeuw moet buiten de wijken of in openbare wateren worden ge bracht. Art. 154. Het is verboden als de openbare weg tengevolge van sneeuw, vorst of ij zei glad is, dezen te beryden met paarden, die niet op scherp staan, tenzy aangetoond kan worden, dat bij het uitrijden de gladheid nog niet was ingetreden. Art. 184. Elke hoofdbewoner van een perceel of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel, is verplicht: a. By gladheid van den openbaren weg tengevolge van sneeuw, ijzel of vorst te zorgen, dat de openbare weg vóór en langs die perceelen ter breedte van ten minste 1 meter zoodanig met asch, zand of turfmolm is bestrooid, dat daardoor de gladheid ge heel benomen zy. Voorts is bepaald in het laatste lid van Art. 183: Is eenig gebouw by meer dan één per soon in gebruik, dan komt de hierbedoelde verplichting ten laste van de gebruikers der gelijkvloers onmiddellijk aan den openbaren weg gelegen gedeelten, ieder voorzoover het door hem gebruikte gedeel te reikt en zoo die gedeelten buiten ge bruik zyn, ten laste van den eigenaar. De ingezeten zullen aan hun verplichtingen In de kunstzaal van den heer Boender- maker te Bergen, tot 19 Dec. dagelyks ten toonstelling van schilderüen. Bioscopen. Victorla-theater, half acht, hoofdnummer Circus (rom.) Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Grazige weiden (religieus). Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Alarm in Peking (sens.); hoofdrollen Gus- tav Frölich en Leni Marenbach. Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 10 December. 7.30 uur, dancing Harmonie, lezing Nol Binsbergen over vogelbescherming. 8.15 uur, in de luth. kerk, muziek foordrachtavond voor den luth. kring. 8.15 uur, Handelsschool, voordracht door M. J. Brusse voor de Volksuniversiteit. Hedenavond 8 hup spreekt Johannes de lieer in Mllet Galden Y]]eg» Komt! Laat 11 door nieta weerhonden. en Groote ritten apeel a Ie tarieven tot het strooien als bedoeld in bovenstaand artikel 184 worden herinnerd door het luiden van de klok van den stadhuistoren en van den Accijnstoren op de dagen, dat zuks noodig wordt geacht, des voormiddags te 8 uur gedurende een kwartier Art. 13 Verkeersverordening. De bestuurder van een bespannen ry- of voertuig is verplicht, zorg te dragen dat minstens een der trekdieren van een luid- klinkende bel is voorzien, wanneer de weg met sneeuw is bedekt. Dit is natuurlyk een antieke dwaasheid Wij willen aannemen, dat in den tijd, toen Alkmaar nog wallen en muren had, ieder ingezetene het klokgelui hooren kon. Maar sinds Alkmaar geen poorters meer kent, is dit klokgeluid natuurlijk niet meer vol doende. Men neme óf andere waarschuwingen! óf men late dit klokgelui achterwege, om te voorkomen, dat een deel der bewoners van onze stad bevoorrecht worden door een extra waarschuwing! „THE WANDERERS". Zondag a.s. vindt er in ,,'t Gulden Vlies" weer eens een groot dans-festijn plaats. Middags (besloten matinée dansschool A Englander Jr.) en 's avonds zal de groote Haagsche Band „The Wanderers" de dans muziek verzorgen. Over de prestaties van dit dansorkest schreef Het Vaderland o.m „De dansmuziek werd verzorgd door „The Wanderers" de jonge Haagsche band die zich in den korten tijd van haar bestaan een uitstekende en welverdiende reputatie heeft verworven". De Residentiebode: „De eminente band The Wanderers" heeft op het Jazzcon- cours van de Nederlandsche Jazz Liga den eereprijs gewonnen". Haagsche Courant: „Een extra woord ver dient de uit 10 personen bestaande band The Wanderers". Reeds na 't eerste num mer was de stemming er in en op het einde van den avond kendé hfct enthousiasme geen grenzen meer. Niet alleen foxtrots, maar ook de tango's en rumba's. Engelsche en Weensche Walsen, waren af". BRUSSE VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. Zooals wy dezer dagen elders in ons blad reeds gemeld hebben, zal de heer M. J Brusse, de schrijver van „Boefje" en de redacteur van „Onder de menschen" in de N. R. Crt., Vrijdagavond in de Handelsschool spreken over het onderwerp: „De zwerven de krantenman" uit mijn leven „Onder de menschen". De heer Brusse is een vlot spreker en zal zeker voor een interessante voordracht zorgen. CONFERENTIE NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND. Hedenavond 8 uur spreekt de heer Jo hannes de Heer in 't Gulden Vlies. Het is de laatste conferentie. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de volgende faillisse menten: le A. G. J. Klünnen, rijwiel- en naai machinehandelaar, Hofdijkstraat 13 te Alk maar. (Mr. Ledeboer r.-c.; Mr. v. d. Loos cur.) 2e J. Bruin Dz., zonder beroep te Sint Pancras. (Mr. Fruin r.-c.; Mr. Schenkeveld cur.) VERTROKKEN PERSONEN. A. M. Messelaar, R.K., ass. i. d. huis houding, van Waerdendelstraat 8 naar Heem stede. J. C. Langeveld, R.K., verpleegster, van Van Everdingenstraat 18 naar Noord- wykerhout. E. J. Karssen, geen, winkel bediende, van Ritsevoort 25 naar Amster dam. A. J. Bieman, R.K., zonder beroep, van Sint Annastraat 22 naar Doetinchem. G. B. Sijm, R.K., dienstbode, van Mient 21 naar Hoorn. J. de Leeuw, R.K., zonder beroep, en dochter, van Lyceumstraat 67 n. Ginneken en Bavel. J. F. de Ruyter, R.K., bakkersknecht, van Laat 179 naar Schoorl, Aagtdorp. G. A. van Egmond, R.K., religieuse, van Oudegracht 204 naar Amers foort. A. M. Borst, R.K., leerl. verpleeg ster, van Van Everdingenstraat 18 naar Obdam. J. E. van Galen, R.K., dienst bode, van Van Leeuwenhoekstraat 29 naar Haarlem. G. J. van Seumeren, R.K., win kelbediende, van Luttik-Oudorp 8 naar Utrecht. C. Piers, geen, zonder beroep, van Doelenstraat 12 naar Den Helder. G. J. Evers, N.H., glazenwasscher, en echtg. en zoon, van Julianastraat 32a naar Bussum. C. T. Juffermans, R.K., loodgieter, van N ieuw poort slaan 83 naar Heemstede. B. J. Nienaber, HEvL., zonder beroep, van Jan van Scorelkade 65 naar Amsterdam. F. Simons, E.L., zonder beroep, van Spoor straat 55 naar Edam. H. Rondema, R.K., kapper, van Verdronkenoord 89 n. Leeuwar den. W. Groen, N.H., haringventer, van St. Annastraat 23 naar St. Pancras. VOGELBESCHERMING. Men schrijft ons: Omdat op dit oogenblik van alle kanten pogingen worden gedaan om prachtige vo gelterreinen te doen verdwijnen. Weet u, dat er plannen bestaan, die reeds in vergevor derde staat zijn, om langs de Verbrande Pan huizen te gaan bouwen, een gebied, waar de Griel nog broedt; een terrein dat nog vele andere vogels herbergt. Weet u ook, dat men langs de zeekant boven het gebied van de Verbrande Pan, golflinks wil aanleggen. Wat blijft er dan van de rust in dit duin- terrein over? En juist de rust, de ongerept heid trekt de vogels aan. Nog een meer dan ergerlijk geval wil ik hier noemen. Nol Binsbergen, de bekende Zaansche vo gelfotograaf, deelde ons mede, dat men het plan heeft opgevat om het moerasgebied by Jisp, Knollendam, Wormer en zoo tot Scher merhom aan toe, wil inpolderen, ten be hoeve van de werkverschaffing. Welk een verlies dat zou beteekenen, is niet te over zien. Immers hier broedt nog de Roerdomp, het Woudaapje, het Porceleinhoentje. En niet in enkele paren, maar velen. Van welk ge bied kunnen wij dat nog meer vertellen? De aschgrauwe- en de blauwe Kiekendief broe den ook daar in de rietlanden. Zoo nog vele andere soorten. Dit gebied nu, zou dus weide- of bouwland moeten worden. Of daar behoefte aan is, valt te betwyfelen, en zou het niet zeer te betreuren zyn, dat men om enkele honder den hectaren slecht weiland (veengebied) te verkrijgen, een typisch- en zeer vogelrijk gebied daarvoor zou opofferen? Ons inziens moeten wij die laatste restjes ongerepte na tuur probeeren te behouden in het zich meer en meer ontwikkelende cultuurland. Naar aanleiding van deze feiten leek het ons juist, hiertegen te ageeren en te trach ten, ook te Alkmaar de aandacht daarop te vestigen. Wy hebben dan gemeend dit op de volgende wyze te doen. Nol Binsbergen, de kenner van het Zaan sche waterland en bekend als vogelfotograaf en schryver, zal Vrydag 10 December a.s. in de dancing van de Harmonie voor u spre ken over vogelbescherming in het algemeen en verder speciaal de aandacht vestigen op het bedreigde gebied van Jisp en omstre ken. Zijn allernieuwste lichtbeelden van dit gebied zal hy dien avond toonen. Vervolgens opent het Natuur-Historisch Museum te Alkmaar op 11 December een tentoonstelling over „Vogelbescherming". Hier kunt u door middel van het zeer vele materiaal, nauwkeurig uitgewerkt, een idee krijgen, wat het zeggen wil als men de vo gels niet beschermt en als men het wel doet. Een groote collectie opgezette vogels, alle hier voorkomend, of bekend als doortrek kers, zult u daar vinden, ongeveer een hon derdtal verschillende soorten, waaronder zeer zeldzame, en daarnaast heel gewone. Vele foto's en ander materiaal als byv. ty pes van nestkasten, een stand, speciaal over het voeren van vogels, enz., zult u daar vin den. Alles opgesteld in een overzichtelij ke en logische volgorde. Deze tentoonstelling duurt tot en met 19 December en is dagelyks geopend van 9-12, 1314-18 en 19-22 uur. In deze tentoonstellingsweek wordt even eens nog een vogelfilm vertoond, ook in de Dancing van de Harmonie. De heer D. van Sijn zal op Vrijdag 17 Dec. vertoonen zyn film over het ontzagge lijk ryke vogelleven op de vogelbergen en eilandjes bij de kust van Zuid-Wales aan de Atlantische Oceaan. Men krygt een indruk hoe rijk het vogelleven is op plaatsen, waar de menschen nog niet hebben ingegrepen. Denken wij dan onmiddellyk aan het Zwa- newater, met zijn nog steeds groeiende lepe laarskolonie. Zoo moet het zyn en zoo kan het zyn, ook in ons cultuurland. Vooraf zal de heer v. Sijn nog een lezing houden over dit buitengewoon rijke gebied en daarna zal hij de film vertoonen. Een kort aqua rium- en tentoonstellingsfilmpje van het Natuur-Historisch Museum geeft u daarnaast nog een beeld over het werk dat genoemd museum verricht. DECEMBERWERKJES IN DEN TUIN. Wie een hoekje van zijn tuin wil benut ten voor het kweeken van groente, moet thans dat stukje grond vast omspitten op dat het goed kan doorvriezen. Hoe beter de vorst in de aarde kan doordringen, hoe losser en kruimeliger zij het volgend voor jaar zal zijn. Hebben we wat zwarten grond over, b.v. oude aarde uit den bak, dan strooien wé die over het gras en wanneer we veel mos- plekken in het gazon ontdekken, bestrooien we die met kalkmergel of met 1 K.G. kalk per 10 M2. Wanneer het niet vriest kunnen vrucht- boomen en heesters nog uitstekend ver plant worden, terwijl laat bloeiende hees ters thans ook gesnoeid kunnen worden. Het spreekt wel van zelf dat we de vroeg in het voorjaar bloeiende struiken met rust moeten laten, anders kan het bloem- hout zich niet ontwikkelen. Het snoeien in den winter mag zich uitsluitend bepalen tot het kort insnijden van heesters, die na midden zomer bloeien, als: Buddleya, Hypericum, Spiraea Bumalda Anth. Wate- rer, Hydrangea paniculata, Ceanothus, In- digorera, Lespedeza, er.z. Het is uitstekend om thans de border te bemesten met korten mest, dien we voor zichtig onderspitten of als dat met 't oog op de tusschen beplanting van bloembollen bezwaarlijk gaat, met een laagje aarde of bladgrond dekken. T Alle minder sterke planten als Rozen, Vuurpylen, M^ntbretias, Anemone japo- nica, Gynerium of Pampasgras, Alstroe- mena, Agapanthus, Crinums alsook onze voorjaarsbloembollen eischen eenige dek king, een laag turfmolm is meestal vol doende. deze strooien we echter vooral niet in het hart van de planten. De Gyne rium beschermen we door er een ri«.t omheen te plaatsen. "hat Onze vruchtboomen kunnen we uitstekend bemesten met stalmest strooien dezen zóó unit dat ongeveer meter om den boom vrij blijft en spitten we den mest licht onder voedingstoffen te behouden. Hoewel December de meest trW maand is voor den tuin, valt er bij -7?? weer doof den liefhebber toch nog wef h een en ander te doen, zooals we hierbov zagen. A. C. MULLER-JTCBJ^)^ ^ans een üefst orh de van Donderdag 9 December 1937^ OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorigi koeri 101 97% 29% 128% 139% 79% 254' 284% 144% 37 §23% <1% 1% 28% 29»/lf 14% 6»/« 43%, 4%, 432% 153% 124 73% 86 168'/, STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 3 Ned.-Indië 1937 5 Vt Duitschl. '30 m verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank152 Handel Mij Cert. v. 250 151 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Ce-t. Nederl Ford Philips Gloed. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. 332'/, Kon Petr341"/, Perlak 82% Phillips Oil 29% Shell Union12%, Tide Water12%6 RUBBERS. Amsterd Rubber 208% Deli Bat Rubber ,140 Hessa Rubber 140 Oostkust 153 Serbadjadi1.4% Interc. Rubber3%, SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot. 118% Scheepvaart Unie 115% TABAKKEN. Deli Batavia 208 Oude Deli 285% Senembah273 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 31% 31% Southern Pacific16% 17%, Southern Railw. Cert.10^/jc 10% Union Pacific65% 67 Canadian Pac 6% 6% §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim 'Exdividend. Prolongatie vorige koers Vtheden H pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.79'/, 8.98 Yt 72.47K 6.11 30.56K 41.60 40.12V2 46.32 X 45.17 H 2.30-45 100»/ 97 29% 151 151% 265 282%< 146% 38% 29.(4 431 156 126 73 84»/, 168% 335 «7*-H 83 29'/, 12 ï-%t 11FV 2<#H, 139 142% 153% 103% 3»/m 118»-% 117-% 211 287 275 New-York 1.79% Londen 8.985/g Berlijn 72.45 Parys 6.11 Brussel (Belga) 3f .56 Zürich 41.59 Kopenhagen. 40.12)4 Stockholm 46.32 Oslo 45.17%, Italië 9.50 In een gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. herv. kerk te Wi*®" gerwaard werden de heeren H. Limpers H. Sybrands herkozen, resep. als ouden®» en diaken. Het verbouwen van blauwe ünl- appelen in de nabijheid van SAJ sche muizen, welke moeten W<*r gekeurd. Woensdagmiddag werd in „ConcEjjjj* alhier een vergadering gehouden ter bevv king van de te treffen maatregelen den bouw van blauwe aardappelen 1® Geestmerambacht in verband met het vaar, dat deze aardappel oplevert vo0^jj(g Schotsche muizen, welke moeten w° gekeurd. tuin. Deze vergadering was belegd door r(j. bouwvereeniging Tuindersbelang te 1*^ scharwoude, die een aantal tuinbcnr^rj eenigingen uit den omtrek had ui t digd. Alleen Broek op Langendyk dezen oproep geen gehoor gegeven. ^eel De voorzitter, de heer K. van DV, er op, dat reeds is bepaald, dat de Sc muizen, om voor goedkeuring in aan,nJaUVveH te komen, 50 meter van Zeeuwsche ^affpel verwyderd dienen te staan. In Ou fege. heeft De Eendracht dit jaar reeds ggart ling toegepast, volgens welke de iVV ^ave van blauwe aardappelen hiervan de moesten doen aan het bestuur, te5cj,0tseh® verbouwers van goedgekeurde eD muizen inzage kregen van deze W

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2