De contributie voor het Witte Kruis. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG DECEMBER 1937 Actie met succes bekroond. Nooit wachten bij ver koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel lijk ASPIRIN-tabletten nemen - en hoe eer der hoe beter! Aspirin T OOG {jp DERDE BLAD De actie, welke was aangebonden na het bekend worden van het besluit der algemeene vergadering van het Witte Kruis om de minimum-contributie te verhoogen van 1 tot 2 per jaar, een besluit dat betrof hen, die een inkomen hebben tot 1500 per jaar, heeft tot ge volg gehad dat de voor gisteravond uitgeschreven vergadering, waarop dat besluit opnieuw zou worden besproken, bijzonder druk bezocht was: de zaal van het café Central was tot in alle hoeken gevuld, zóó zelfs dat verschillende be zoekers tevreden moesten zijn met een staanplaats. Vanuit de vergadering werd zelfs nog aan gedrongen om te verhuizen naar een andere, grootere zaal, omdat nog velen op een plaats stonden te wachten, maar de voorzitter meende op dit verzoek niet te moeten in gaan. Van het bestuur was afwezig de heer Beemster. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Margadant, werden de notulen der befaamde vergade ring van 2 Nov. door den secretaris-pen ningmeester, mr. G. A. de Lange, voor gelezen en daarna onveranderd vastge steld. Mededeeling werd gedaan van een inge komen brief van den Alkm. Bestuurders- bond, waarin ontstemming werd uitgespro ken over genoemd besluit, dat naar de mee ning van adressanten verschillende lecfen zal noodzaken om te bedanken als zooda nig, omdat zij de contributieverhooging niet zullen kunnen betalen. Aangezien adressan ten zulks niet in het belang der vereeniging achtten, verzochten zij een nieuwe verga dering uit te schrijven ter bespreking van de maatregelen, welke genomen zouden kun nen worden tot bestrijding van het begroo- tingstekort voor 1938. Voorts was ingekomen een voorstel van den heer G. Koopmans, mede-onderteekend door 345 anderen, om een nieuwe le denvergadering bijeen te roepen en daar een commissie van drie leden te doen benoemen, welke in samenwerking met het bestuur maatregelen zou moeten bespreken tot het sluitend maken van de begrooting voor het komende jaar. Dit voorstel ging vergezeld van een uitvoerige toelichting, waarin ge wezen werd op veler bezwaar tegen de voor genomen verhooging, terwijl de overtuiging werd uitgesproken dat in de begrooting zelf wel de mogelijkheid te vinden was om het tekort van 600 weg te werken. Het bestuur verdedigde het genomen besluit. De voorzitter stelde voor over te gaan tot behandeling van de ingekomen adres sen. Hij zag in de vele opgekomen leden vrienden van het Witte Kruis en sprak op grond daarvan de verwachting uit, dat de besprekingen gevoerd zouden worden op za- kelijken toon. Den inhoud van het schrijven van den A.B.B. achtte spr. misplaatst, terwijl hij op merkte, dat de mede-onderteekenaar de heer H. van Drunen zelfs geen lid van het Witte Kruis is. Ten aanzien van het voorstel-Koopmans erkende spr., dat, nu blijkt dat verschillen de leden de aankondiging van de vergade ring van 2 Nov. verkeerd hebben uitgelegd, aanleiding bestaat haar onduidelijk te noe men. Daarnaast staat echter vast, dat men kon weten waarover het ging, omdat meer malen gewezen was op achteruitgang van de contributies, doordat tal van leden weiger den méér dan het reglementaire minimum te betalen en anderen tengevolge van de economische omstandigheden noodwendig In de gisteravond gehouden vergadering is een commissie benoemd, om met het bestuur middelen te beramen tot hei sluitend melten van de be- grooting. moesten overgaan tot verlaging van hun con tributie. Daarnaast was al een circulaire aan de leden gericht met verzoek om zoo mo gelijk over te gaan tot vrijwillige verhoo ging van de jaarlijksche contributie, maar daaraan hadden slechts weinig leden gevolg gegeven. Er moesten dus wel maatregelen worden beraamd tot verhooging van in komsten. Spr. wees op hetgeen de vereeni ging allemaal doet voor haar leden, waar van uit den aard der zaak zij, die het mini mum betalen onder wie steeds meerdere leden zich willen scharen profiteeren. Aangezien het Witte Kruis geen andere sub sidie geniet dan f 50 van de gemeente Oudorp en gaarne zijn sociale taak in het belang der gemeenschap wil blijven uit oefenen en zoo mogelijk nog uitbreiden, had het bestuur gemeend de minimum-con tributie te mogen brengen op 2, met de mogelijkheid om elke week daarvan 4 cen ten te betalen, wat, naar zijn verwachting, bij niemand bezwaar zou kunnen ondervin den. In dit verband merkte spr. op, dat in de meeste afd. van het Witte Kruis méér aan contributie moet worden betaald dan in Alkmaar (spr. las hiervan een heel lijstje voor). Bovendien is er van het hoofdbestuur een aandrang gekomen tot het op peil hou den van de contributies, opdat het Witte Kruis ook in de toekomst aan de steeds stij gende lasten zal kunnen blijven voldoen. Van den heer Koopmans keurde de heer Margadant het af, dat hij in de vergadering van 2 Nov. had gezegd geen actie te zullen voeren tegen het genomen besluit, terwijl hij later optrad als de promotor der ontevre denen. Spr. stelde vast, dat van de onder teekenaren van het voorstel-Koopmans elf personen geen lid zijn en dat geen enkel lid der vereeniging zich bij het bestuur heeft vervoegd om van ontevredenheid over het genomen besluit blijk te geven. Na de vorige vergadering hadden de bladen in Alkmaar artikelen gehad, waar in de contributieverhooging werd afgekeurd, en toen was de actie los gekomen. Onjuist en een journalistiek van slechte soort noem de spr. het artikel in de A.C., waarin hee- lemaal niet gesproken werd van den gerie- felijken maatregel om de mogelijkheid open te stellen tot wekelijksche betaling van de contributie. Tegen zulke journalistiek wilde spr. niet vechten. Het aan de hand gedane middel van slui ting van het badhuis om het tekort op de begrooting weg te werken vond spr. onjuist, want de lasten, welke eenmaal op het ge bouw rusten, moeten toch betaald worden. Spr. eindigde met erop te wijzen, dat het werk van het Witte Kruis juist de minst kapitaalkrachtigen ten goede komt en hij ontkende, dat een contributie van vier cen ten per week voor een heel gezin te hoog zou mogen worden genoemd, waar men voor tal van andere vereenigingen op het terrein van ziekteverzekering, sport, zang, radio e.d. heel wat méér moet offeren. (Het hiervan voorgelezen lijstje ontlokte aan de vergade ring verschillende protesten, omdat men meende, dat dit in het betoog niet paste). De discussies. Nadat op verzoek van den voorzitter door den secretaris het besluit van 2 November j.L was voorgelezen, werd de gelegenheid geopend om daarover een meening te zeg gen. De heer de Bruin vond het vreemd, dat de voorzitter had verzocht om zakelijke be sprekingen, terwijl hij (de voorzitter) zelve niet anders had gedaan dan den knuppel in het hoenderhok smijten. Immers, de voor zitter had steeds maar weer gesuggereerd hoe goed het besluit was geweest, ter wijl men slechts over het voorstel-Koop mans zou spreken. De heer Dokter zou, als hij bestuurs lid was geweest, een voorstel tot contribu tieverhooging niet aangedurfd hebben en hij geloofde, dat, als de aankondiging ervan goed duidelijk was geweest, de vergadering van 2 Nov. wel zoo goed bezocht zou zijn geweest, dat het geen schijn van kans zou hebben gehad. Dat zij, die het meeste ge bruik maken van de verplegingsartikelen, fcehooren tot de minimumklasse, vond spr. een insinuatie aan het adres van die men- schen, die op het Witte Kruis zijn aangewe zen als gevolg van slechte sociale toestan den (onvoldoende woningen en voeding ten gevolge van werkloosheid enz.) Spr. pro testeerde er daarom tegen, dat de voorzitter die menschen a-socialen had genoemd, en hij meende, dat de thans ter vergadering aanwezigen hebben kunnen leeren, dat zij méér belang hebben te toonen bij het Witte Kruis en moeten zorgen ook vertegenwoor digd te zijn in het bestuur. De verhooging van dë contributie met 100 pCt. voor de minst kapitaalkrachtigen vond spr. onjuist, want deze menschen worden nu gelijk gesteld met hen, die een inkomen heb ben tot f 2500. Moet er méér worden opge bracht, goed, maar dan door hen die het kunnen. Spr. steunde het voorstel-Koop mans. De voorzitter verduidelijkte, dat h'j met a-socialen had bedoeld de menschen die lid zijn van het Witte Kruis en niet mee werken aan den opbouw van het werk. Dat de minst kapitaalkrachtigen het meest pro fiteeren van de verplegingsartikelen, is zeer logisch, de vereeniging is daar immers ook op ingesteld. Maar die verplegingsartikelen moeten toch betaald worden, daaraan is niet te ontkomen. Wat de oorzaken voor dat meerdere gebruik aangaat, daarover meen de spr. geen oordeel te mogen geven, want dat ligt meer op het terrein van de medici. Dr. Lourens gaf als zijn meening dien aangaande te kennen, dat de inrichting der woningen dikwijls noopt tot het vragen van verplegingsartikelen. Immers, in vele wo ningen heeft men nog bedsteden, waar het altijd donker is en die veel moeite geven voor een goede verpleging. Een dokter advi seert dan al spoedig tot het gebruik van een ledikant van het Witte Kruis of tot opname in een ziekenhuis. De voorzitter zei nog aan het adres van den heer Dokter, dat de onduidelijkheid in de aankondiging van de eerste vergade ring geen opzet was geweest. Verder merk te spr. op, dat nimmer een bestuurslid uit arbeiderskringen is geweerd, integendeel. De heer Koopmans wilde niet ingaan op alles wat de voorzitter in zijn inleiding had betoogd, maar wenschte alleen vast te leggen dat hij nimmer had toegezegd geen actie te zullen voeren. Verder verdedigde spr. nader zijn voorstel. De heer Helder protesteerde ertegen, dat het voorstel tot contributieverhooging werd gedaan op een tijdstip, dat de leden niet meer konden bedanken uit protest te gen de op hen gelegde meerdere finan- cieele verplichtingen. Het had vóór 1 Nov. moeten gebeuren, want de leden, die voor het lidmaatschap willen bedanken, moeten vóór dien datum zulks opgeven; doen zij dat niet, dan zitten zij er nog voor een jaar aan vast. De voorzitter had geen bezwaar om in dit geval dien datum te verschuiven tot 1 Januari. De heer A 1 wilde het besluit van 2 Nov. ongedaan maken en om aan het tekort te ontkomen een verplichte betaling invoeren van een klein bedrag voor elk gebruikt ver- plegingsartikel. De voorzitter achtte dit ondoenlijk, want het zou tot gevolg hebben, dat de ge zinnen, die het diepst in de ellende zitten, nog extra kosten krijgen. Zij moeten weten geholpen te kunnen worden, als zij een of ander artikel van het Witte Kruis noodig hebben. De heer B u 1 e n s ried den voorzitter aan om de insinuaties in zijn inleiding terug te nemen. Spr. constateerde, dat de leden van het W. K., die altijd maar hebben gedacht, dat de zaak ook zonder hun aanwezigheid op de algemeene vergaderingen wel goed zou marcheeren, verkeerd hebben gedaan, maar nu moet de schuld, die ook daardoor is ontstaan, worden weggewerkt. Er zal iets moeten gebeuren, maar de vraag is: wat en hoe? In deze vergadering, zoo ging spr. verder, zal het moeilijk zijn om een nieuwe regeling vast te stellen. Beter is het zulks te doen in een rustige sfeer. Het bestuur had vóór het indienen van het befaamde voorstel inlichtingen moeten inwinnen in alle lagen der bevolking en zou dan hebben begrepen, dat de voorgenomen contributie verhooging voor velen niet te betalen is. Ten aanzien van hen, die niet méér willen betalen dan het minimum, hoewel hun in komen hun dat wel veroorlooft, zou spr. maatregelen willen zien genomen, die een dergelijke houding in de toekomst onmoge lijk maken. Spr. zou wenschen, dat naar het voorstel-Koopmans een commissie werd benoemd, die haar rapport te zijner tijd zou moeteh publiceeren, waarna de mét het bestuur genomen maatregelen ten uitvoer zouden moeten worden gelegd. Als het on langs aangenomen voorstel wordt uitge voerd, zullen zeker velen moeten bedanken als lid van het Witte Kruis, en dat zou spr. betreuren in het belang van de gemeen schap. De voorzitter vond een commissie als gevraagd niet noodig, ook al, omdat de tijd dringt voor het in orde maken van de kwi tanties. De vereeniging zou niet gediend zijn met uitstel, want slechts met moeite heeft het magazijn aan alle aanvragen kunnen voldoen, zoodat er moet worden aangevuld, waarvoor natuurlijk geld noodig is. Maar hoe ook, spr. wilde de vergadering voor enkele oogenblikken schorsen, om met zijn mede-bestuursleden overleg te plegen over de houding, welke het bestuur zou moeten aannemen. Na een paar minuten heropende de voor zitter de vergadering en deelde toen een nieuw bestuursvoorstel mede, n.1.: alles te laten zooals het op 2 Nov. besloten werd, met uitzondering voor de werkloozen, die f 1 zouden moeten be talen. Tegen dit voorstel kwamen verschillende protesten. De eerste die liet blijken, het er niet mee eens te zijn, was de heer Komen, die opmerkte, dat velen die nog werk hebben, niet méér ontvangen dan een werk- looze en ook vaak hebben te leven met hun gezin van 12 a 13 per week. De voorzitter wilde de moeilijkheden ook van die categorie niet ontkennen, maar achtte het toch niet ondoenlijk voor hen om vier centen per week te betalen voor het heele gezin. In antwoord op interrupties uit de zaal, waarbij erop werd gewezen, dat het belas tingbiljet of de stempelkaart het inkomen aangeven, zei spr., dat het toch niet aangaat om voor alle 6300 leden een dergelijke con trole toe te passen om te komen tot een bepaling van de contributie. Mr. Smal wilde voorloopig alles zoo laten als op 2 Nov. werd besloten en in middels een commissie instellen, die zal hebben te onderzoeken of en welke uitzon deringen c^aarop gemaakt moeten worden. De voorzitter had bezwaar tegen een commissie, die een soort aanslag zal vast stellen. „Nee", zei mr. Smal, „zij zou alleen moeten beslissen voor die menschen, voor wie een uitzondering noodig is". De heer W i e s e gaf in overweging om in komens tot 750 een gulden te laten be talen en de anderen een progressieve ver hooging op te leggen. Het bestuur zou den aanslag kunnen vaststellen; zij die te hoog mochten worden aangeslagen, zullen zich wel komen beklagen en zouden die klacht dan met bewijzen moeten staven. De heer N. S c h a t s stelde vast, dat het Witte Kruis en ook de onder-afdeeling Huisverzorging uit een maatschappelijk oogpunt er recht op hebben dat de finan- cieele positie goed is en vond het daarom zeer juist dat er om een commissie is ge vraagd, die met het bestuur maatregelen zal hebben te beramen om daartoe te komen. Daarin ligt voor het bestuur toch niets klei- neerends? Het is in elk geval nief zoo bedoeld. Het in tweede instantie door het bestuur gedane voorstel achtte spr. onjuist en hij voorspelde dat een stemming daar over een chaotische zou worden. De com- is een -product. Oranjeband en ■8'o*e».-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid missie, zooals gevraagd, zal, gehoord den geest in deze vergadering, voorstellen moe ten doen tot verhooging van inkomsten voor de vereeniging. De heer C o e r t s vond het gebaar om de werkloozen niet meer dan een gulden te laten betalen, wel sympathiek, maar merkte op, dat vele nog werkende menschen vooral niet in betere omstandigheden verkeeren dan zij. Spr. steunde het voorstel-Koop mans. De voorzitter, betreurende, dat de opkomst in den regel zoo slecht is op de algemeene vergaderingen hij had liever vergaderingen als deze, waarop men van ge dachten kan wisselen handhaafde zijn be zwaren tegen de gevraagde commissie, maar, zei hij, de vergadering heeft erover te be slissen. Het bestuur had geen anderen uit weg gezien dan het voorstel had geboden. Het bestuur gaat accoord met de commissie. Na de vergadering weder eenige oogen blikken te hebben geschorst, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur van aanneming van het voorstel-Koopmans vreest, dat de vereeniging het nieuwe jaar zal moeten ingaan met een tekort zooals geraamd was. Daaraan zou zijn te ont komen, indien de eventueel in te stellen commissie binnen twee weken met voor stellen zou kunnen komen en dan vrij man daat kreeg van de vergadering voor het doen uitvoeren ervan. Gebeurt dat niet, dan zou het tekort blijven bestaan voor het komende jaar. De heer A 1 stelde voor om het tekort voor 1938 weg td werken door ieder lid een kwartje méér te laten betalen. De voorzitter merkte op, dat men dan in dezelfde fout zou vervallen als de vergadering van 2 Nov.; ook zij had besloten tot contributieverhooging, waartegen nu deze pro test vergadering. De heer A 1 antwoordde, dat de voorzitter toch ook van deze vergadering vrij mandaat vroeg voor de te benoemen commissie en ook zij zou kunnen adviseeren tot verhoo ging der contributie. Het voorstel-Al werd niet gesteund. De heer d e B r u i n drong aan op hand having van het voorstel-Koopmans, tot be- bespreking waarvan toch deze vergadering was belegd. Spr. ontkende dat het benoemen van de gevraagde commissie tot gevolg zou hebben, dat het tekort over 1938 zou blijven be staan; dat volgde niet uit het voorstel. U hebt het voorstel al 14 dagen in huis en hebt het blijkbaar nog niet goed gelezen, zei spr. De voorzitter riep den spreker voor deze uitlating tot de orde en bleef er bij, dat in het voorstel staat, dat in 1938 geen verhooging van contributie kan wor den opgelegd. De heer P. C. R i k e vond het voorstel-Smal van verdere strekking en vroeg daarover eerst stemming. Het voorstel-Koopmans zou beoogen het vormen van een bestuur naast het bestuur en dat vond spr. onjuist. Hij achtte dat voorstel een doodgeboren kind met een lam handje. IhuiiletoH li m a B 1 Door ALAN DAKJE „Een beetje boos! Wel, dat was te ver wachten in de gegeven omstandigheden. Je had niet vol moeten houden, mij de halve wereld door te sleepen en mij te dwingen, mij van je man te ontdoen". „Dus dus u deed het! O, w re ede dui vel!" „Vreemd, dat het schelden je zoo'n ge woonte is geworden! H$t klinkt niet aardig uit den mond van zoo'n jong, knap ding!" Zijn spottende toon veranderde verwonder lijk snel. „En let nu op! Als je het vrij behoorlijk wilt hebben, zul je moeten doen, wat je gezegd wordt en die tong van je m bedwang moeten houden. Begrijp je?" „Nu nu u mijn man hebt vermoord, denkt u mij door dwang tot volkomen on derwerping te kunnen brengen! Ik heb u altijd gehaat en vervloekt, maar nu zal ik niets ter wereld meer nalaten, om u tegen te werken. Ik zou u zelfs willen dooden, ak ik kon". „Ik ben blij, dat je inziet, dat daar moei lijkheden aan verbonden zijn. Arme kleine dwaas, om te probeeren, jouw geest tegen over den mijnen te stellen. Al wat je hebt bereikt, is, dat je je hoofd tegen een muur hebt gestooten". „Daar ga ik liever mee voort, dan u te helpen verkrijgen, wat u verlangt moor denaar!" Hij trok de schouders op, alsof die be schuldiging hem niet aanging. Ofschoon zij den moed had, hem te trotseeren, was zij toch zeer bevreesd voor zijn bedreiging, en toen hij zijn boozen blik op haar liet rus ten kon zij slechts met moeite een rilling onderdrukken. „U hebt mijn man vermoord!" riep zij heesch. „U hebt den besten man gedood, die er ooit leefde". „Den stijfhoofdigsten, koppigsten man, die ooit bestaan heeft! Bovendien was ik het niet, die een eind maakte aan zijn tus- schenkomst". „Lieg niet!" „Ik lieg nooit. Dat is niet noodig". „Dan gebeurde het op uw bevel. Maar ik zal niet rusten, eer recht is geschied". „Recht! Je zult in deze wereld geen recht vinden! De sterken winnen het altijd, zoo als het ook behoort. Je zult tot het einde van de reis in deze hut blijven. Ik heb je zelfs van een badkamer voorzien, 'n weelde die je naar ik hoop, op prijs zult stellen. Ik wed, dat die aan je aandacht is ontsnapt". Hij schuifelde naar een zijwand van de hut en drukte op een kleinen koperen knop. Een paneel week terug, waardoor een ka mer zichtbaar werd, waarin een mooie por- celeinen badkuip met douche was aange bracht. „Je maaltijden zullen je hier gebracht worden", zei hij. „Ik heb een uitstekenden kok. Neen, ik zal het eten niet vergiftigen zoo lang je je goed gedraagt. Hoe vind je de gravin? Een bekoorlijke vrouw niet?" Haar oogen begonnen te fonkelen, maar zij gaf geen antwoord, want daarmee zou sij hem genoegen hebben gedaan. „Nu zal ik je aan je droomerijen overla ten", zei hij met krakende stem. „Op zijn tijd zul je mij vertellen, waar ik het Gou den Tablet kan vinden „Nooit!" „Op zijn tijd. Op het oogenblik is er geen haast bij". Hij ging heen en zij zuchtte van verlich ting toen de deur zich achter hem sloot. Weer keerden haar gedachten tot Bob terug. Was er nog eenige kans voor hem? Zou hij in leven blijven, tot Hannaway met deq chirurg zou terugkomen, of zou Hannaway zelf de operatie verrichten? Die mogelijk heid gaf haar eenige hoop. Toch voelde zij zich ellendig. Zy stelde zich Bob, dien ster ken, prachtigen man, voor als voor altijd mismaakt! Maar dan leefde hij in ieder ge val! Gewoonlijk uitte zy haar godsdienstige gevoelens niet, maar nu had zij behoefte aan hulp geestelijken en moreelen steun. Zij zonk op de knieën neer en bad vurig, dat Bob door een of ander wonder zou ge red worden. Daarna voelde zij zich wat beter en be gon te zinnen op een kans tot ontsnappen. Zij drukte op den knop in den wand en ging naar de badkamer. Maar die had geen andere deur en het eenige licht, dat er bin nendrong, kwam van boven door een dikke ruit. Er was een hangkast tegenover de badkuip en de sleutel stak in het slot. Toen zy de deur opende, zag zy tot haar verba zing meer dan een dozijn japonnen hangen. Zij zagen er geheel nieuw uit en er waren zoowel daagsche als avondtoiletten bij. Vooral de laatste waren van een prachtige snit en naar de allerlaatste mode. Het was echter duidelijk, dat ze meer pasten bij een vrouw, die er niet om gaf, een groot deel van haar lichaam aan de wereld te vertoo- nen. Dit bracht haar op de gravin. Dit was ongetwijfeld haar hut. Met een smak sloeg zij de deur dicht, daar zij de japonnen niet langer wenschte te zien. Geen seconde kon zij vergeten, dat de gravin het voornaamste werktuig was geweest, waardoor zij in dezen verschrik- kelijken toestand was geraakt. Die vrouw had geweten, hoe de zaken stonden, en toch had zij geen greintje medelijden gehad had zelfs gelachen, toen zij volkomen ge slaagd was! Een half uur later werd de deur geopend en trad een man binnen met haar lunch op een blad. Zij uitte een lichten kreet, toen zij zijn gezicht zag. Het was Dave, de man, dien zij in Quangs eethuis had ont moet, en die haar bij een vroegere gele genheid eenig medegevoel had betoond. Hoewel hy een handlanger van Phenuit was, een dronkaard en een gewezen boks kampioen, geloofde zij, dat er toch nog wel iets menschelijks in hem was overgebleven. „Ben jy het!" riep zy luid. „Ja. Ik breng u uw lunch". Hij zette het blad op tafel en keek haar wat bezorgd aan. „Hij heeft u dus weer in handen ge kregen?" zei hij. „Ja. Door een wreede streek. Dave, mijn man ligt doodziek daarginds, de rivier op". „Man! Ik wist niet, dat u getrouwd was!" „P«is kort geleden. Hij redde my eens uit Phenuits handen en nam my mee hier heen, waar hij zijn werk heeft. Het kan my niet schelen, wat er later met mij ge beurt, als ik ham nu maar kan redden. Help mij, Dave! Wil je mij niet helpen?" „Het gaat niet", mompelde hij. „Op mijn woord, ik ben er niet de man naar, om een jonge vrouw graag slecht behandeld te zien, maar Phenuit is een duivel! Het zou met mij gedaan zijn, als ik hem probeerde te bedriegen!" „Maar jy bent groot en sterk en Hij lachte en -stak zijn machtige armen uit. „Zie eens, mevrouw! Met deze vuisten heb ik meer dan twintig kampioenen knock- out geslagen, maar tegen iemand als dokter Phenuit zijn ze van geen nut. Hy zou me tien jaar cellulaire gevangenis kunnen bezorgen, als hy wou. Als ik met hem pro beerde te vechten, weet ik wel, wie het zou winnen". Hij liet zijn stem tot een akelig gefluister dalen. „Ik zeg u, dat hij niet menschelyk is. Hij kan op een afstand dooden, en hij zou het doen ook. Maar u hebt het nu goed mevrouw!" „Goed! Terwyl mijn man misschien ster vende is! Waar gaan wij heen?" „Een plaats, die Yucatan heet". „Yucatan!" „Ja, er is daar iets, dat hij hebben wil. En hy wil het zoo graag hebben, dat niets hem kan tegenhouden, behalve het ver gaan van de wereld.' U bent er zeker ook bij betrokken?" „Ja", antwoordde zij. „Alles hangt van mij af. Maar ik zal nooit toegeven. Al mar telt hij mij, ik zal hem nooit vertellen wat hij wil weten". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7