DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De arrestatie van een tweeden Landru. No. 290 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 10 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De lijken van twee slachtoffers gevonden. EEN MASSA-MOORDENAAR. Nanking gevallen. Japanners beweren het. Pex in moeilijkheden? Graaf de Grunne geen senator meer voor Rex. Tumult in de Fransche Kamer. Rondom de Csar-affaire. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Déze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTtEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 10 December. De uittreding van Italië uit den Volken bond, gisteren voorloopig nog als belang wekkend gerucht beschouwd, is in den loop van den dag meer en meer tot zeker heid geworden. De correspondenten te Rome van de verschillende Er.gelsche bla den. bevestigen het allen en ook het secre tariaat van den Voikerbond schijnt met de gebeurtenissen reeds rekening te houden. In het algemeen vermoedt men en wij hebben deze veronderstelling gisteren ook reeds geopperd dat Mossolini ziJn besluit zou motiveeren met het onvereenig- baar zijn van het anti-Kominternver' drag met het lidmaatschap van den Vol' kenbond, de niet-erkenning van het kei' zerryk en de verminderde beteekenis van den Volkenbond. De commentaren uit Londen willen de terugtrekking van Italië kalm opgenomen zien en wijzen erop, dat het feit niet veel verschil maakt voor den actueelen toe stand, aangezien Italië sinds Mei 1936 niet meer aan de vergaderingen van den bond en sinds September van dat jaar ook niet meer aan het werk in de commissies heeft deelgenomen. Intusschen heeft het nieuws te Rome reeds voedsel gegeven aan ardere geruch ten. Zoo wordt gezegd, dat Mussolini be halve de uittreding uit den Volkenbond van het balcon van het Palazzo Venezia ook aan het Italiaansche volk een belang rijke grondwetsherziening zal aankon digen. Deze wijziging, waarvan overigens reeds langen tijd spreke is geweest, zal de vervanging regelen van de kamer van af gevaardigden door een corporatieve kamer. Van deze geruchten was het nog veel moeilijker bevestiging te krijgen dan van de eerste. Verder wordt er te Rome op gewezen, dat de verklaring a.s. Zaterdag af te leggen, logisch samenhangt met de redevoeringen door den Duce te Milaan op 1 November 1936 en te Palermo op 20 Augustus dezes jaars uitgesproken. Mus solini heeft bij die gelegenheid gezegd, dat Italië samenwerking met Frankrijk en Groot-Britannië wenschte mits de Vol kenbond óf hervormd óf uitgeschakeld werd; m.a.w. Italië gaf te verstaan, dat het slechts tijdelijk lid van den Volkenbond zou blijven. De vertegenwoordiger van Havas te Genève verneemt, dat de Italiaansche re geering Zaterdagavond, nadat zij het een parig besluit van den grooten fascistischen raad zal hebben meegedeeld, dat Italië den Volkenbond en het internationaal arbeids bureau zal verlaten, tevens de redenen zal meedeelen, welke het ertoe gebracht heb ben dit besluit te nemen. Uit Rome meldt Havas, dat de vorming van de spil BerlijnRome en de daaruit voortvloeiende gelijke richting van de politiek van beide hoofdsteden Italië en Duitschland niet belette in juridisch op zicht een andere positie in te nemen tegen over Genève. Sinds echter het anti-com munistische blok Italië-Duitschland-Japan gevormd is, als kern van een nieuwe in ternationale groepeering van een geest van anti-Volkenbondspraktkijk, was hot niet meer dan natuurlijk, dat Duitschland en Japan- er bij Italië op aandrongen, dat het de laatste banden met Genève zou verbreken. De geruchten, welke te Rome de ronde doen, bevestigen, dat de tusschenkomst van Japan, dat besloten heeft zijn pene tratie in Azië voort te zetten ondanks an dere belanghebbenden en bovenal ondanks Engeland, en dat aan Italië het gemeen schappelijk belang heeft getoond, dat zou voortvloeien uit een duidelijker omschre ven houding, den doorslag heeft gegeven. Als deze uitleg juist is, zou Italië daar mee toonen, dat het in politiek opzicht niet meer steunt op de hoop van een verzoe ning met Engeland, zooals men nog on langs meende, toen men verwachtte, dat I'aliaansch-Engelsche besprekingen zou den volgen op de Engelsch-Duitsche be sprekingen, welke door Lord Halifax zijn ingeleid. Voorts merkt men nog op. dat het lei dende motief in de Italiaansche commen taar op het bezoek van Stojadinowitsj aan Rome was. dat de Italiaansch-Zuid-Slavi- c-he vriendschap verwezenlijkt is en ver der ontwikkeld buiten den Volkenbond on.. Men voegde hieraan toe, dat deze nieuwe diplomatie, die zoowel door Duitschland als door Italië wordt gevolgd, een verbetering van de* internationale be trekkingen in heel het Donaubekken te weeg moet kunnen brengen. Tenslotte stelde men gaarne deze neiging tegenover die van de Fransche politiek, zooals zij büjkt uit de reis van Delbos. Het verwachte uittreden van Italië uit den Bond zou dus een poging beteekenen tot een hergroepeering van Europa buiten de regelen van 't handvest O-der de redenen, welke dezen waarschynlijken stap Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat de politie te Versailles Woensdag te St. Cloud een Duitscher gearresteerd heeft, die naar later bleek Eugen Wiedmann bleek te heeten en die meer dan één moord op zijn geweten had. Reeds zou hy drie moorden bekend hebben. De N.R.Crt.-correspondent te Parijs sein de gisteravond laat over de arrestatie van dezen tweeden Landru de volgende bizon- derheden: De laatste maanden waren eenige misda den onopgehelderd gebleven. Zij wekten angst wegens de straffeloosheid van den dader of de daders. Dat zij door een en den- zelfden persoon gepleegd waren, kwam bij niemand op. Van twee der slachtoffers was geen spoor gevonden: de Amerikaansche danseres de Koven en een zekeren From- mer. De bekentenisen van den Duitscher Wiedmann hebben alles verklaard. Voor de politie is dit een eerhersteL De beide inspec teurs, die met levensgevaar den man in een villa bij Parijs gevangen namen, hebben een goeden slag geslagen. Zij konden toen niet vermoeden een zoo gevaarlijk individu bjj den kraag te pakken. Ofschoon gewond, wisten zij rich van hem meester te maken. In die worsteling werd Wiedmann zelf ook gewond. Hij spreekt alleen Duitsch en is te Frankfort geboren. Hij week uit naar het heet om den militairen dienst te ontgaan en vestigde zich ohder valschen naam in Frankrijk. Hij heeft nooit een beroep uit geoefend, noch een vaste woonplaats gehad. Wel bezocht hij voorname café's aan de Champs Elysées. Behalve door diefstallen voorzag hij zich door wat anderen voor hem verdienden in zijn levensonderhoud. In zoo'n inrichting moet hij met de Ame rikaansche artiste kennis hebben gemaakt. Haar verdwijnen wekte van den zomer he vige ontsteltenis. Geen oogenblik is daarbij aan Wiedmann gedacht, evenmin als bij de volgende moorden. Een visitekaartje, gevon den bij den dezer dagen vermoord gevon den Lesobre, heeft de recherche op zijn spoor gebracht. Met dit alles kwam hij in het bezit van onbelangrijke bedragen. De moord op juffrouw de Koven heeft maar vijfduizend francs en een cheque opgebracht. De chauffeur Gouffy, door hem gedood, is van 2500 francs beroofd. In alle gevallen, be halve bij zyn vriend Frommer, was win zucht de rede. Frommer, zijn landgenoot, moet hij uit den weg geruimd hebben omdat deze te veel van hem wist, vooral van de vele identiteiten, waarvan Wiedmann zich bediende. Het heeft de grootste moeite ge kost om hem aan het praten te krijgen. Zoo schokkend was zijn bekentenis, dat de poli tie eerst dacht een simulant voor zich te hebben, die meende door den indruk te maken krankzinnig te zijn, zijn straf te be perken. Toen de overblijfselen van From mer en juffrouw de Koven gevonden wa ren, evenals de voorwerpen, die aan Le- blond behoord hadden, bleek hij de waar heid gesproken te hebben. Bovendien is de auto van den chauffeur Gouffy in zijn tuin gevonden, al had hij het nummer veranderd van Italië schijnen te verklaren, noemt men ook de gevolgen, van de erkenning van Mandsjoekwo, gezien het feit, dat een mogendheid, die in theorie nog lid van den Volkenbond is, daarmee voor het eerst een staat heeft erkend, welks vorming niet door Genève is gedoogd. Door zich uit den Bond terug te trek ken, zou Italië zich onttrekken aan de reactie van de leden van den Volkenbond, welke zou kunnen voortvloeien uit zijs* eigenmachtig optreden. Ten aanzien van het vermoedelijk uit treden van Italië uit den Volkenbond schrijft Marcel Pays in de Excelsior, dat Rome, Berlijn en Tokio door een gemeen schappelijke onverzoenlijke houding tegen den Volkenbond, misschien willen pogen een grooter prijs betaald te krijgen voor hun eventueel terugkeeren. Men moet evenwel afwachten of het gebaar van Mus solini niet tot gevolg zal hebben, dat Parijs, Londen en Washington minder geneigd zullen zijn koloniale, politieke, economi sche en financieele concessies te doen. Donnadieu schrijft in de „Epoque", dat de wereld thans wordt verdeeld in twee kampen: de landen, die de internationale wet erkennen en de landen, die hun eigen genoegen tot wet verheffen. Verder is de Fransche pers zeer tevre den over de reis van minister Delbos. en het overgeschilderd. De man maakt den indruk volkomen bij zijn verstand te zijn. In zijn uiterlijk schijnt niets te verraden, dat hij tot zulke monsterachtige daden in staat is. Het verhoor. Havas meldt uit Versailles nadere bijzon derheden over de arrestatie van den moor denaar Wiedmann. Gisternacht had Wied mann beloofd met belangrijke onthullingen te zullen komen. Hij heeft zijn belofte ge houden en blijkt een bandiet van een der gelijk formaat, dat men zich afvraagt, of met de tot op het oogenblik afgelegde be kentenissen zijn strafregister wel is uitge put. Nadat hij op een stukje papier den naam Jean de Koven, het Amerikaansche meisje, dat sedert Juli uit Parijs is verdwenen, had opgeschreven, verklaarde hij den tolk want al begrijpt dc moordenaar Fransch, hij spreekt het moeilijk dat hy Jean de Koven had gewurgd en haar lichaam had verborgen onder het terras van de villa La Voulzie te La Celle St. Cloud. Hij had zijn slachtoffer van haar juweelen en haar geld beroofd. Vervolgens werd Wiedmann gehoord over de geheimzinnige verdwijning van Fritz Frommer, met wien hij vroeger in voorloo- pige hechtenis heeft gezeten. Hij bekende dezen man in zijn woning te hebben ver moord en het stoffelijk overschot in den kelder te hebben verborgen. Ook erkende Wiedmann, zooals gemeld, dat hij de moordenaar was van den taxi chauffeur Gouffy. Deze moord is gepleegd in het begin van September in de buurt van Orleans. De auto van zijn slachtoffer be vindt zich in den tuin van de villa La Voul zie. De politie heeft vervolgens de vriendin van Roger Leblond laten komen, wiens stof felijk overschot, eenige weken geleden, in een automobiel te Neuilly, was ontdekt. Mej Demoner verklaarde zonder aarzelen, dat de bretels welke haar waren getoond en welke waren gevonden op Wiedmann, haar minnaar toebehoorden. Wiedmann bekende ook dezen moord. De rtoordenaar zeide tot zijn daden te zijn gekomen om te stelen. Het onderzoek heeft tot dusver uitgewezen, dat Wiedmann zijn villa te La Celle St. Cloud, in de buurt van Parijs, had gehuurd met medewerking van een zekeren Mauriche. Dit moet niet de juiste naam zijn van zijn medeplichtige, doch men is er nog niet achter gekomen, hoe de man werkelijk heet. Zij waren van plan in die villa rijke vrou welijke vreemdelingen te lokken met het doel hen af te persen of te berooven. Het onderzoek in de villa. Gistermiddag hebben de politie-autoritei ten zich tot onderzoek naar de villa La Voulzie begeven en daar is inderdaad op de aangegeven plaats onder het terras het on herkenbare lijk gevonden van de Ameri kaansche jongedame. Het slachtoffer had haar handtaschje nog bij zich alsook haar fototoestel. In den kelder vond men ver volgens eveneens op de aangegeven plaats, een halven meter onder den grond het Hjk van Frommer. Het vertoonde de sporen van een revolverschot van nabij achter in het hoofd afgevuurd. Men ontdekte ook de overjas van Roger Leblond en den koffer, dien Wiedmann bij zich had, toen hij in Sep tember naar Parijs kwam en den chauf feur Gouffy opdroeg hem naar Orleans te rijden. Uit een nader onderzoek bleek, dat Joan de Koven geworgd moet zijn: een koord droeg zij nog om den hals. De politie is er, naar nader gemeld wordt, nu vast van over tuigd, dat Wiedmann een of twee mede plichtigen gehad moet hebben: een zekere Pierre Million, dien hij in Duitschland had leeren kennen en die gearresteerd is we gens geldsmokkelarij en verder een zeker individu, die in de wijk Lachapelle woont. Medeplichtigen van Wiedmann gearresteerd. De Fransche politie heeft te Nantua een zekere Roger Million met zijn vriendin ge arresteerd. Zij worden verdacht medeplich tig te zijn aan de misdaden van Eugen Wiedmann, die bekend heeft vijf moorden te hebben gepleegd. Het terrorisme in Palestina. - Een terrorist is gevlucht, terwijl hij zijn revol ver leegschoot op hem achtervolgende per sonen. Deze man werd betrapt op het oogen blik, dat hij een bom wilde werpen. Een jonge jood werd ernstig door kogels ge wond. In een andere wijk is een bom ont ploft zonder evenwel schade te veroorzaken. Bij Nazareth hebben militairen een huis vernield, dat door personen was bezet, die er van verdacht werden onlangs een auto bus te hebben aangevallen. Hoewel de berichten uit het Verre Oosten zeer schaarsch zijn en elkaar voortdurend tegenspreken, moeten wij toch melding maken van een telegram uit Sjanghai, waarin van JapanscLe zijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen hedenmorgen Nanking zijn binnengerukt. Dat zou dus beteekenen, dat Nan king in handen der Japanners geval len is. Een bevestiging van bovenstaand tele gram was tot hedenmiddag twee uur nog niet binnengekomen. Toch moet men met de waarheid er van rekening houden, om dat van Chineesche zijde hedenmorgen werd gemeld, dat er in de voorsteden van de vroegere Chineesche hoofdstad fel ge vochten werd. Dat wees dus op de aan wezigheid van de Japanners in Nanking. Echter, de Chineezen meldden tevens, dat zij vast besloten waren, rondom Nan king stand te houden'. Zij hadden voor zorgsmaatregelen getroffen voor moge lijke straatgevechten in d<_ binnc stad. Een nader bericht. Juist, terwijl wij het bovenstaande schrijven, komt er uit Tokio het volgende telegram: De Japansche troepen hebben de Kwanghoea-poort geforceerd, zij zijn de straten van Nanking binnengedron gen en op het oogenblik woeden straatgevechten. Het schijnt, dat andere Japansche troepen de stad zijn binnengedrongen door een bres in den noordoostelijken buitenmuur langs den Purperen heu vel, terwijl ook afdeelingen zijn bin nengedrongen door de Taiping-poort. De Japansche troepen rukken lang zaam op. Bij den aanvang der senaatsvergade ring te Brussel van gistermiddag heeft de Mont, de leider der Rexistische se naatsfractie, verklaard, dat de Rexisti sche senator graaf de Grunne voortaan als onafhankelijk dient te worden be schouwd, daar de Rexistische fractie zich niet kan aansluiten bij de verkla ringen, die de Grunne in den senaat heeft afgelegd. Hy zeide, dat de Grunne uit zijn eigen naam had gesproken en geen overleg had gepleegd met den Rex-leider Degrelle. De Grunne verklaarde n.1. zich aan te slui ten bij de conclusies van de Mont. De verklaring van de Mont. De verklaring van de Mont is afgelegd in verband met de redevoering, die graaf de Grunne gisteren in den senaat heeft afge legd en waarin hij, de politiek der traditio- neele partijen besprekend, begon met te zeggen, dat niemand, bij Rex noch elders, den inhoud van zijn verklaring kende, wel ke hij geheel voor eigen verantwoordelijk heid uitsprak en dat, wanneer een bisschop pelijke veroordeeling mocht volgen, deze slechts hem persoonlijk als alleen verant woordelijke kon treffen. Vervolgens deed de Grunne een aanval op de katholieke par tij, de kerk en den kardinaal. Deze houding werd in strijd met de partijdiscipline geacht en wekte ook overigens gelijkelijk beroering in rechtsche senaatskringen, waaraan uit drukking werd gegeven door senator van Overberghe, die verklaarde: „Tegenover de hekeling van de Grunne zult gij begrijpen, dat ook wij een gewetensplicht hebben te vervullen en dat wij ons gemoed moeten luchten. Uit naam van de rechterzijde heb ik tot de Grunne slechts één woord te zeg gen: gij zijt ten diepste te beklagen". De Fransche Kamer is gister begonnen met de bespreking van de begrooting van justitie. De links-republikein Berenger, die onder veel tumult toespelingen maakte op personen, die in verband met de Csar-affai- re gearresteerd zijn, verklaarde er over ver- ontwaadigd te zijn, dat men oorlogshelden de behandeling van moordenaars en boos doeners doet ondergaan. Toen Berenger over generaal Duseigneur wilde spreken, schreeuwde de communist Cornavin: „Dat is een schavuit". Het rumoer bedaarde pas, toen de voorzitter de Kamer tot de orde riep. Berenger werd aan het qinde van zijn toespraak langdurig door rechts en centrum toegejuicht, terwijl de communisten opnieuw lawaai maakten. Vincent Auriol antwoordde op de interpel latie van Berenger. Hij zeide, dat het niet aan hem, doch aan den rechter van onder zoek staat, te beslissen over voorloopige in vrijheidstelling. Overigens moet de gelijk heid van alle burgers in acht genomen wor den. Degenen, die in verband met de Csar- affaire in staat van beschuldiging gesteld zijn, worden vervolgd wegens vereeniging met kwaadwillige bedoelingen en het in be zit hebben van wapenen voor een burger oorlog. Het parket moet de verhooren voort zetten en de minister kan geen pressie op den rechter van onderzoek oefenen. De zaak met de oud-strijders is pijnlijk, aldus AurioL De gezondheidstoestand van Duseigneur zal door dokters onderzocht worden. Noodweer boven Ceret. - Gisternacht is in Frankrijk een uiterst hevige storm los gebroken boven het gebied van Ceret. Er ontstond, vermoedelijk tengevolge van het breken van electrische draden, een brand in de bergen, die zich spoedig uitbreidde over een front van 5 kilometer en ernstig de stad Ceret bedreigde. Militairen bestreden energiek de vlammen en slaagden erin het gevaar te bedwingen. Het noodweer heeft voorts aanzienlijke schade toegebracht aan talrijke huizen, kweekerijen en electrische geleidingen. Veerboot gestrand. - De veerboot „Preussen" die de verbinding onderhoudt tusschen Trelleborg en Sassnitz, is van nacht tijdens een sneeuwstorm bij Stub- benkammer op een rots geloopen. Naar de spoorwegdirectie te Stettin mededeelt, bestaat voor het schip geen onmiddellijk gevaar, daar de storm geluwd is. Aan boord bevinden zich geen passagiers en de bemanning is ongedeerd. Sneeuw belemmert het verkeer. Uit verschillende deelen van Engeland komen berichten binnen over sneeuw- en hagel buien. Vooral in Hampshire is de sneeuw val algemeen, waardoor vele wegen onbruik baar zijn geworden. Ook in Yorkshire en Durham is dit het geval en op vele plaatsen ligt de sneeuw daar zeer hoog. In Lincoln- shire vreest men voor overstroomingen ten gevolge van den zwaren regenval, terwijl er tevens veel natte sneeuw valt, waardoor de kans op overstroomingen nog vergroot wor den. Een toestel van de lijn Parijs Croydon was tengevolge van een zware hagelbui, die gepaard ging met bliksem, gistermiddag ge noodzaakt te Lympne een landing te maken, waarbij het bleek, dat een inslaande blik sem in een der vleugels een gat had ge brand. De passagiers, onder welke zich Miss Wilkinson bevond, die terugkeerde van haar reis naar Barcelona, hebben de reis per trein voorgezet. Hevige sneeuwstormen in Amerika. - In het geheele Noorden der Vereenigde Staten woeden hevige sneeuwstormen, waar door in verscheidene steden voedseltekort dreigt. Het verkeer op de wegen en spoor wegen is gedesorganiseerd, fabrieken liggen stil en scholen zijn gesloten. Op sommige wegen ligt de snqeuw 75 centimeter hoog. Vijftig menschen zijn tengevolge van de koude omgekomen. Journalistieke perikelen. - De Ween- sche correspondent van de Times meldt dat de Politika, het voornaamste onafhankelijke blad te Belgrado, Zondag j.L in beslag is genomen, omdat het het nieuws van Stoja dinowitsj' vertrek naar Rome niet op de voorpagina, maar op een binnenpagina pu bliceerde. Gisteren werd het weer in beslag genomen, omdat het het nieuws van het bezoek van den eersten minister aan den Paus op een opvallende plaats op de eerste pagina en nu niet op een binnenpagina af drukte. De Politika gaat nu langs den rand van een afgrond en moet gedurende de vol gende 22 dagen zeer voorzichtig zijn. Want iedere Zuid-Slavische krant, die binnen 30 dagen driemaal in beslag is genomen, kan volgens de perswet bevolen worden om de uitgave definitief te staken. Onderofficier wegens spionnage ge arresteerd. - De politie te Brussel heeft een onderofficier van het tweede regiment luchtvaarttroepen te Bierset gearresteerd, die verdacht wordt van spionnage. Reeds eenigen tijd verdacht men een jonge vrouw te Brussel van spionnage voor rekening van een buitenlandsche mogend heid. Bij een in haar woning verrichte huiszoeking vond men verscheidene docu menten, alsmede het bewijs, dat zij betrek kingen onderhoudt met een militair uit Lui. Ook werd een cheque van een vrij hoog bedrag in' beslag genomen. Het onderzoek, dat te Luik werd voort gezet, luidde tot de aanhouding van den onderofficier, wiens taak het was, kaarten op te stellen voor den generalen staf. De aangehoudene is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek, waaromtrent het parket de grootste geheimhouding be tracht, wordt voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1