£aatste A AMSTERDAMSCHE BEURS Voor kleine tuinen. Pluimveeteelt. HEILOO EERSTE BLAD 3 Ongecorrigeerd. ZITTING TWEEDE KAMER. Verschillende wetsontwerpen Hedenmiddag vergaderde de Tweede Ka mer. Aan de orde zijn acht naturalisatie-ont werpen, hetwetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Ambt-Har denberg en Vriezenveen; het onteigeningS' ontwerp voor het uitbreiden van het mili tair oefenterrein, genaamd „De Woens- drechtsche heide", gelegen in de gemeente Woensdrecht, met een gedeelte van „De Wouwsche Plantage", gelegen in de ge meente Bergen op Zoom, de conclusie van het verslag der commissie omtrent het ver slag over de verrichtingen aangaande het armbestuur over 1935, de contingenteerings ontwerpen betreffende brood en deeg, kunst zijden garens, dweilen, tricotgoederen, vee koeken, verpakkingsglas, met uitzondering van bemand glaswerk, triplex en multiplex, paarden en slachtpaarden. Bij het wetsontwerp betreffende de grens wijziging van Ambthardenberg er^ Friezen' veen betoogt de heer v. d. Zaal (a.r.) dat ten aanzien van Ambt-Hardenberg niet vt>l komen wordt gehandeld overeenkomstig de afspraak. Voor wijziging der grens ten op zichte van Kloosterhaar, welke was toege zegd, gelden dezelfde motieven als voor wat wordt voorgesteld. De minister van binnenlandsche zaken de heer van Boeyen, beroept zich op het standpunt van het dagelijksch bestuur dier gemeente, dat verklaard heeft, tegen het voorstel geen bezwaar te hebben. Dit heeft trouwens slechts afronding der grens voor administratieve vereenvoudiging ten doel, welke practisch een verbetering is geble ken. Voor de wijziging t.o.v. Kloosterhaar is geen reden aanwezig. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp z.h.st. aangenomen (met aanteekening dat de heer v. d. Zaal tegen is), evenals tevens zonder debat de overige ontwer pen. Rijksbegrooting 1938 Aan de orde is hoofdstuk VI (clep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegrooting voor 1938. De heer Woudenberg (n.s.b.) wijst er op dat het eindcijfer der begrooting 149 mil- lioen bedraagt en niettemin ons onderwijs in bedroevenden staat verkeert. Het onder wijs moet er op gericht zijn een krachtigen nationaal-socialistischen geest te kweeken en het dietsche besef te versterken. Aan wandelende boekenkasten hebben we niet veel. Spr. bepleit verandering van den geest en de richting van het onderwijs, dat nationaal moet zijn, niet voor het belang der partijen. Het geschiedenis-onderwijs moet vrij zijn van politieke tendenzen. De tijd, aan lichamelijke opvoeding besteed, mag niet als verloren tijd worden be schouwd. Het primaire recht der ouders over het onderwijs hunner kinderen moet op den voorgrond staan. Het onderwijs moet nationaal en socialistisch zijn, gericht zijn op eenheid door arbeid Bij het onder vrijf moet God als oorzaak van alles, ook van onze Nederlandsche onafhankelijkheid, worden erkend. Er moet orde komen in 't spelling-vraagstuk. De heer Thijssen (s.d.) constateert, dat het departement van onderwijs niet deelt in de algemeene stijging van de kosten der departementen. Het" voörloopig verslag is een jammerklacht. Het is geen kunstje, zulk een unicum van een begrooting ta verkrijgen, als dat gaat ten koste van zoo vele klachten. Het droevigste beeld geeft de leerlingenschaal bij het lager onderwijs te zien. Spr. wijst op de onvolmaakte regeling van de opleiding der onderwijzers. Als men zegt, dat de lichamelijke opvoeding bevor derd moet worden, dan moet men dit niet verwarren met sport. Spr. vestigt de aan dacht op de verwarring om de spelling kwestie, welke door den minister nog in gewikkelder is gemaakt, de allergrootste moeilijkheid is de voornaamwoordelijke aan duiding. DE KOOIVOGELVANGST EN DE VOGELWET. Adres aan de leden der Tweede Kamer. Het dagelijksch bestuur van den nationa len vrouwenraad van Nederland heeft een adres gezonden aan de leden der Tweede Kamer, waarin het bestuur zegt met voldoe ning te hebben vastgesteld, dat in Septem ber 1933 door de maatregelen van minister Verschuur een bevredigende stap werd ge zet op den weg naar algemeene afschaffing van de kooivogelvangst, daar de vangtijd werd beperkt tot een halve maand en de maat der netten tot op een vierde (1 bij 5 M.) werd teruggebracht. Adressante meende uit het feit, dat de re geering haar voornemen om geleidelijk tot afschaffing te geraken, aldus bevestigde, het vertrouwen te mogen putten, dat een eerst volgende wijziging het einde van de kooi vogelvangst zou brengen. Hoewel de Vogelwet 1936 deze algeheele opheffing niet bracht en de vangst van zangvogels wettelijk blijft toegelaten, heeft toch de nationale vrouwenraad zich ver heugd, dat in de wet 1936 een bepaling is opgenomen, welke de vangst met netten verbiedt. Te meer voelt de nationale vrouwenraad zich thans teleurgesteld door de uitvoerings bepalingen der wet 1936, die met voorbij zien van de wet zelf, de winst van de periode 1933-1936 wederom volkomen te niet doen gaan; de vangtijd kan immers weer worden gesteld op twee maanden en de maat der netten voor vergunninghouders, weer toegelaten op 2 bij 10 M., de afmetin geen van vóór 1933. Adressant verzoekt ten slotte niet te willen gedoogen, dat in Nederland op deze wijze de klok wordt teruggezet, maar aan te dringen op voortgang op den weg der af schaffing van de kooivogelvangst, voor het oogenblik althans zoover de Vogelwet 1936 dat toelaat. MEISJE VOOR AUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Gisteravond is op de Boschbrug te Alphen aan den Rijn de 15-jarige Marie Straver, vermoedelijk doordat zij bang werd voor eenige passeerende jongens, die haar door armbewegingen beduidden, dat zij zonder licht reed met haar rijwiel voor een haar tegemoet komende auto gevallen. De be stuurder remde onmiddellijk, doch door de gladheid van den weg maakte de wagen een halven slag om waarbij het' meisje aan het hoofd werd getroffen en op slag werd gedood. VAN BIJNA 1.500 BEROOFD. Een inwoner van Leiden deed dezer da gen bij de Haagsche politie aangifte van berooving. Het feit zou zich hebben voor gedaan aan' 't Hofwijckplein te Den Haag. De man deelde mede van een bedrag van 1360 te zijn beroofd. De poltie heeft in verband hiermede drie personen aangehou den, een man en twee vrouwen. De aanwij zingen tegen deze menschen zijn zoodanig, dat zij in het Huis van Bewaring zijn inge sloten om voor den officier van justitie te worden geleid. a.s, en ALLE K.N.V.B.-WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag 12 December vastgestelde competitiewedstrijden zijn door het K.N.V.B.-bestuur afgelast verband met de slechte terrein- weersomstandigheden. Ook korfballen afgelast. Het bestuur van den Nederlandschen Korfbalbond deelt ons mede, dat alle voor Zondag 12 December a.s. vastgestelde korf balwedstrijden in verband met de slechte terrein- en weersomstandigheden, zijn afge last. RADIOREDE VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Heden werd officieel te Londen medege deeld, dat de koning op eersten Kerstdag door middel van de radio een toespraak zal richten tot al zijn onderdanen. De ko ninklijke familie zal de Kerstdagen door brengen op Sandringham Castle. ATTLEE TERUGGEKEERD. De leider van de Engelsche labourpartij, Attlee, is van zijn reis naar Spanje te Lon den teruggekeerd. MEDEPLICHTIGEN VAN WIEDMANN NOG NIET GEARRESTEERD. De politie te Parijs heeft medegedeeld, dat in tegenstelling met de eerste berichten Roger Million en zijn vriendin nog niet gearresteerd zijn. KARDINAAL VERDIER SPREEKT. „De kerk en de geestelijke vrijheid". Kardinaal Verdier heeft heden in de „Salie des Ambassadeurs" te Parijs een conferentie gehouden over het onderwerp ,De kerk en de geestelijke vrijheid van thans". De kardinaal begon met de leerstellingen welke de essentieele persoonlijke rechten van den mensch ontkennen, te veroordeelen en zette uiteen, dat de kerk in overeenstem ming is met de liberale democratie; zooals de heilige vader in zijn encyclieken het com munisme en de rassentheorie heeft veroor deeld, wil ook de kardinaal op zuiver gees telijk standpunt blijven staan. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling der politiek in de moderne wereld. Na de drie periodes, welke de wereld heeft ge kend, n.i. slavernij, dienstbaarheid en loon dienst, is de wereld gedoemd tot voortdu rende pogingen zich los te maken uit de boeien, welke een deel der menschheid steeds het andere déél oplegt. Hiervan zijn de revoluties het gevolg. De kerk heeft al tijd de vervolging veroordeeld, van welke zijde deze ook kwam en onder elk regiem heeft zy steeds het evangelie onderwezen, waarin staat, dat alle menschen gelijk zijn, omdat zij kinderen van denzelfden vader en erfgenamen van hetzelfde paradijs zijn. Sprekend over de betrekkingen tusschen individu en staat veroordeelde de kardinaal het etatisme, dat het individu vervolgt. In iedere politieke organisatie moet voor alles de menschelijke waardigheid en de recht matige vrijheid van den mensch gewaar borgd zijn. De kerk verzet zich tegen de leer, dat de mensch moet worden opgeslorpt in de collectiviteit, waarbij hij slechts een klein rad is in de groote staatsmachine. De rechten van den menschen en den burger mogen nooit vergeten worden. Vergeten of minachten van deze rechten zijn de oorza ken van tegenspoed. Kardinaal Verdier besloot zijn toespraak met zijn hoorders te bezweren nooit het ideaal van de menschelijke persoonlijkheirl op te offeren voor een nieuwe ideologie Men mag niet vergeten, cjat de staatsinstel lingen steeds dienaren van de vrijheid moe ten blijven. Frankrijk, dat de oudste doch ter van de kerk en door de eeuwen de be waakster en de voorspreekster van de vrij heid der volken is geweest, moet zich haar zending en geschiedenis herinneren. De katholieke traditie is niet vereenig- baar met de leerstellingen, welke de rech ten van het individu vergeten en den staat, een klasse of het ras vergoddelijken. DE KERSTROOS. Wanneer de natuur in diepe rust is ver zonken, ontwikkelt juist de Kerstroos of Helleborus Niger een bijzondere groei kracht, om in het hartje van den winter haar teeren bloemenschat ten toon te spreiden. Het wonderlijke van deze toch reeds zoo merkwaardige plant is, dat zij zóó uit den winterschen tuin gehaald kan worden, om in huis haar bloemen te ontplooien, zonder dat het haar eenige schade doet, Vanneer we een Kerstroos in den tuin hebben, dan moeten we wel eenige weken van te voren beslissen wat we met de plant willen doen.Willen we er onzen dood- schen tuin mee opfleuren, dan laten we haar rustig staar, zy zal dan in Januari haar bloemenweelde ten toon spreiden. Is het echter de bedoeling om haar tijdens de Kerstdagen bloeiend in huis te hebben, dan moet de bloei eenig^zins geforceerd worden. Door een bodemloos kistje, bedekt met een glazen plaat over de plant te zet ten, zullen we het gewenschte resultaat bereiken, vlak voor den bloei potten we haar dan op en brengen de plant binnen. Als we eenmaal een bloeiende plant in huis hebben, hetzij uit den tuin, hetzy van den bloemist, dan trachten we natuurlijk den bloei zoo lang mogelijk te rekken, waartoe we de plant een plaatsje in het volle licht geven, terwijl we rijkelijk gie ten. Wanneer we na eenigen tijd bemerken dat de bloei vermindert, geven we ook minder water, tot tenslotte alle bladeren afvallen, hetgeen absoluut niet veront rustend is, als we de plant dan maar verder in een koele kamer brengen, zij heeft dan toch als sierplant afgedaan, en wanneer zij in dat koele vertrek een plaatsje voor een venster krijgt, liefst op het Zuiden, kan zij daar rustig tot Maart of April blijven staan, waarna we de plant verder in den tuin zetten. Zelfs in het kleinste ongunstig gelegen stadstuintje zal zij kunnen tieren, mits zij maar een voch tig humusrijk plekje krijgt. Nu mogen we van een geforceerd exem plaar dat we door den bloeimst in ons be zit kregen, 't eerste jaar geen rijken bloei verwachten, doch als onze Kerstroos het naar haar zin heeft, zal zij zeker het jaar daarop in allen luister pronken. A. C. MULLER-IDZERDA. Verstandige reclamepoütieh. Eenigen tijd geleden werd bericht, hoe drie bekendste Amerikaansche adverteerders, n.L Wrigley, Kodak en Coca-Cola, vorig jaar méér in cou ranten waren gaan adverteeren ter wijl zij de uitgaven voor andere reclame-middelen hadden besnoeid. Thans kan eraan worden toegevoegd, dat deze bedrijven die in 1936 respec tievelijk 100.000, 500.000 en 600.000 regels meer in couranten adverteer den, dat jaar resp. 8, 19 en 30 meer winst maakten dan het voorafgaande jaar. De reclame-politiek dezer bedrijven, die zich ook dit jaar in gunstigen zin hebben ontwikkeld, blijkt inderdaad wel juist te zijn geweest. De arm van «en ietser ijgeentoo- ventaf: vóór het veranderen van richting moet hij tich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEIUG volvoerd zal kun nen worden Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over een merkwaardige postduif-cocktail en het geheim der wilde eenden. Vorige keer vermeldde ik eenige interes sante gegevens uit de literatuur inzake pluimvee. Ik geef er thans nog eenige: Amerikaansche bladen vermeldden dat één der beroemdste postduiven der wereld onlangs gestorven is. De duif werd in Januari 1918 op een slagveld in Frankrijk geboren en reeds op den leeftijd van eenige maanden bracht John, zooals deze duif ge noemd was, berichten over voor de gealli eerden. Op zekeren dag dat het dier weer met een bericht in de lucht was, zag men een bom in zyn buurt barsten, de duif viel op den grond, maar herstelde zich van den schok en steeg ohmiddellijk weer op om met een afgeschoten poot toch totaal be bloed op de plaats van bestemming aan te komen. Na den oorlog is deze duif meege nomen naar Amerika en stierf daar nu on langs op den leeftijd van 17 jaar en 11 maanden. Voorwaar dus een zeer merk waardig dier. Het is na zijn daod opgezet en geplaatst in het museum voor luchtvaart te Dayton. De bloedige slagvelden der menschen doen we denken aan gevechten, waarbij ook bloed vloeit in den strijd van dier tegen dier. Het schijnt n.L, dat de vroeger in trek zijnde hanengevechten weer meer en meer in zwang komen, zij het dan ook in het geheim op allerlei afgelegen plaatsen. Hoofdzaak bij dit bloedige schouwspel schijnt trouwens het wedden te zijn van de toeschouwers. Vroeger werd de haan, die overwonnen had, door het publiek gevierd en hoe meer veeren hij in zijn staart over gehouden had, des te grooter was de bijval en ook des te grooter waren de wedprijzen, die uitbetaald werden. De toeschouwers nu namen na den wedstrijd een drank, ge mengd uit evenveel verschillende bestand- deelen als de haan nog veeren in zyn staart had en deze drank werd dan de hanestaart of zooals wij hem thans noemen de „cock tail" "genoemd. Van de postduiven en hanen komen we nu op de eenden en daaromtrent vinden we een merkwaardig onderzoek uit Sagork, de plaats waar een pluimveeproefstation ge vestigd is in Rusland in de buurt van Moskou. Men heeft n.1. lang aangenomen, dat wilde eenden alleen bepaalde moeras- en waterplanten aten, hoofdzakelijk de zaden daarvan, omdat men nooit in de maag van geschoten eenden dierlijke resten vond. Op de terreinen voor de eendenjacht be stemd, werden de betreffende planten dan ook speciaal voor de eenden aangekweekt. Toch had menig jager en natuuronderzoeker al vaak genoeg opgemerkt dat de eenden ook allerlei dierlijk voedsel als visschen, kikvorschen, wormen, slakken en andere scheu- en schaaldieren opaten. Maakte men de eenden echter open, dan vond men al leen zaden van riet en andere waterplanten Toevallig nu is men het geheim van het eendenvoedsel op het spoor gekomen. De dierentuin in Moskou ontving onlangs een zending eenden uit Siberië. De dieren waren zes weken met het spoor onderweg geweest en waren gedurende dien tijd uitsluitend met visch en tarwe gevoerd. Eenige eenden waren onderweg gestorven en werden na aankomst geopend. Wat bleek nu? In de wagen waren geen sporen der visschen aanwezig, alleen de bekende moerasplantzaden werden gevon den. Er bleek daaruit dus, dat deze zaden niet als voedsel gediend hadden, want anders hadden ze na deze reis van zes weken al lang verteerd moeten zijn. Ze dienden waarschijnlijk alleen als middel om het andere voedsel fijn te malen daar ze zeer hard zyn. Wat was er echter van de gevoerde vis schen terechtgekomen? Men voerde nu een aantal eenden met visch, regenwormen en schaaldieren en slachtte ze resp. 25, 15 en 10 minuten na de voedselopname om de maaginhoud te onderzoeken. In geen enkel geval kon men in de maaginhoud ook maar een spoor van de zooeven gevoerde dieren terugvinden. Zelfs schubben ter grootte van een centimeter van den snoekbaars, die andere dieren slechts heel moeilijk ver teren kunnen, waren door de eenden in enkele minuten volledig verteerd. Nu liet men een drupper maagsap van de eenden op groote vischschubben inwer ken en men zag hoe deze schubben binnen een paar minuten in het maagsap oplosten. In het instituut te Sagork werden met ge- me tamme eenden overeenkomstige proeven genomen, die evenzoo verliepen. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Jkaviftciaal Tlieuws Bond voor Staatspensionneering. Donderdagavond hield de afd. Heiloo van den Bond van Staatspensionneering een propaganda-vergadering in De Rusten de Jager. Er was veel bezoek. De voorzitter, de heer F. Kostelijk, sprak een woord van welkom en memoreerde de Kamerzittingen. Het Kabinet heeft wel geld voor defensie, doch niet voor de ouden van dagen. Voorts heeft spr. nog gesproken over de voorbe reiding van de stichting van een tehuis voor ouden van dagen. Door de A. T. V. „Falkland" werd opge voerd „Het licht in den Nacht", het beken de stuk van Inte Onsman, waarin we meemaken alle verschrikkingen en al het naamloos leed van den oorlog. Rossenbacker en mevr. Joostende Gier als zijn vrouw gaven een zoo zuiver aan gevoeld spel als we zelden hebben gezien. Uitstekend was de heer Maaskant als hun zoon Frits. Zijn overtuiging werd uitmun tend vertolkt. Een bijzonder compliment verdienen ook de heer IJff en mevr. Smit d. Burg. Verder noemen we nog vrouw Borne (mevr. de Gierde Vries), de diep bedroefde moeder, die alles had verloren op het slagveld. Op het eind een ovatie. De tooneelen en grimeering waren uitstekend verzorgd. De regisseur, de heer Rossen backer die de rol van den blinden manden maker vervulde, verdient een bijzonder compliment. Het muzikale gedeelte, ver zorgd door den heer J. Akkerman uit Alk maar, gaf een aangename afwisseling. duur, overigens stemming uiterst kalm. Vette kalveren: beste soort duur. Graskal veren voor de slachtbank: handel iets bete: met vaste prijzen, overigens zeer kalm. Nuchtere kalveren ruimer aanvoer toch iets vlugger met vaster prijzen. Varkens aan voer beperkt, handel vlug, prijzen stijver. Wolvee handel traag, doch wegens beperkt aanbod nog nagenoeg prijshoudend. De N. V. C. nam gisteren 71 varkens over. Zuivel: Sleutelkaas t 22—30; Nagelkaas 710; Goudakaas 26; Edammerkaas 28—45. Aanvoer 1423. Mijnboter 1.40 er. Veilingboter 1.35—129 per K.G. Aan voer 0/3, 6/6 en 3/12 vaten. Commissie 84. Eierhandel. Aangevoerd 10.000 K.G. kip eieren, prijs 4%6 cent Handelsprijs per K.G. 82%—92 cent. Aangevoerd 80 K.G. Eendeneieren, prijs 3/44 cent Handels- prijs per K.G. 5060 cent Pluimvee. 10 Slachthanen 0.601; 75 Slachtkippen 0.50—1.10; 50 Jonge hanen o.50f 1.25; 20 Piepkuikens 3040 eert; 10 Jonge durven 15 cent; 15 Konijnen 3235 cent per pond. Ver. van zuivelmaatschappyen. Edarrn rr kaas: 20 plus 13.50—f 14.50, 40 plus 2C.50 21.50: Goudsche kaas: 20 plus 13.50 14, 40 plus f 20.5021.50; Broodkaas 40 plus 2122; Leidsche 20 plus 13.5^ 14 en Volvet 2728. Stemming poed. BROEK OP LANGENDÏJK, 10 Dec. 1S37. Aanvoer en prijzen waren heden als vo! jt: 800 stuks Bloemkool le s. 7.408.90, 2^s. 1.90—3.70; 1000 K.G. Bieten 4, k e 1.40; 3500 K.G. Peen 2.30—2.60, k' e 1 11.20; 100 K.G. Druiven (Alic?nte"« f 36, witte 38.80; 14000 str. Andijvie f 0.30 1; 5000 K.G. Roode kool 1.30—/ 3 30; 150 K.G. Boerekool 2; 35000 K.G. Gele kool 1 1.50; 34000 K.G. D. witte kool 0.80—1.50; 9000 K.G. Savoye kool f 1— 2.50. NOORDSCHARWOUDE, 10 Dec. 1937. (Noordermarktbond). 8500 K.G. Uien 8.30 -ƒ 8.50, Nep 6.90, Drielingen 7f 7.30, Grove 8—8.50; 2300 K.G. Peen 2.40; 21000 str. Andijvie 0.60—1.30; 19100 K.G. Roode kool 2.20—3.90; 3400 K.G. Gele kool 1 1.20; 23000 K.G. D. witte kool 0.80—1.40; 450 K.G. Groene kool 2.10. WARMENHUIZEN, 9 Dec. 1937. Roode kool 1.20—3.30; Gele kool 11.40; D. witte kool 0.801.20; Drielingen 7.30; Uien 8.508.70, Grove uien 8.20 8.30; Peen 2.60. Aanvoer 52200 K.G. Roode kool; 18800 K.G. Gele kool; 12500 K.G. D. witte kool; 1800 K.G. Uien; 1050 K.G. Peén. SCHAGEN, 9 Dec. 1937# (Eierveiling). Aangevoerd 34000 stuks Kipeieren, waar van de prijzen als volgt: 5456 K.G. 4.65 4.90, 56—58 4.90—5.10, 58—60 5.20 5.25,-60—62 5.20—5.40, 62—65 5.50 5.65. Klein 4.24.65. Per 100 stuks. van Vrijdag 10 December 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste k. Vorige koers Macktfecichten DE KAASMARKT. ALKMAAR, 10 Dec. 1937. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Fabriekskaas: 32 stapels Kleine 23. Boerenkaas: 6 stapels Kleine 22.50. Totaal 38 stapels, wegende 67000 K.G. Alles met rijksmerk. Handel goed. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 10 Dec. 1937. Op de heden gehouden Graanmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 16 H.L. voertarwe 8 8.40; 1 H.L. Rogge f 7.50; 173 H.L. gerst .7.40—7.50, Gerst chev. 7.60—7.75; 340 H.L. haver 6.50—7.50 (zaai 8); 64 H.L. boonen, ^w.o.: paarde 99.25, bruine 915, citroen 1620, duiven 9 10, witte 2025 en tuinboonen 10 30; Kanariezaad 9.75; 10 H.L. Karwy- zaad 23.20; 25 H.L. Blauwmaanzaad 29 30; 49 H.L. erwten, w.o.: kleine groene 9.5010.50, groote groene f 12.5022, grauwe 1825 en vale erwten 10 17. Alles per 100 K.G. Handel goed. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 10 Dec. 1937. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 71000 K.G. LEEUWARDEN, 10 Dec. 1937. Op de he den gehouden weekveemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: Stieren: 12 Enter 125—240 en 68 Twenter 240350; 182 Vette koeien 130—270, 48—70 cent per K.G.; 268 Melk- en Kalfkoeien 120275; 55 Pin ken 65160; 8 Vette kalveren 24 70; 348 Graskalveren 25100; 439 Nuchtere kalveren 511; 342 Vette schapen 1535; 66 Weide schapen 14 24; 282 Lammeren 13—22; 165 Vette varkens 45—165, 56—62 cent per K.G.; 28 Magere varkens 22—50 cent per K.G. 75 Kleine biggen 9—17; 21 Bokken en gei ten en 69 Paarden, waarvan de prijzen niet genoteerd. Totaan aanvoer 2428 stuks. Overzicht: Niettegenstaande den sneeuw val, waardoor het verkeer ten zeerste werd belemmerd, was de aanvoer der veemarkt toch iets grooter. Stieren stemming lui, duur. Vette koeien: aanvoer iets korter, handel tamelijk vlot en de goede soort iets vaster in prijs. Melk- en kalfkoeien en pin ken welke van monqd- en klauwzeer zijn gebeterd, waren goed te plaatsen en bleken 10015/, 97»/t 29'/-. 1511/, 128'/, 139 45is/16 80 265 28374 144 385/8 §237, 41»/i« l9/u 28 - 29l/i, 147, - 67, 437], 49/l6 431 156 126 737, 843/4 1687, 335 3447, 823/4 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 3 Ned.-Indië 1937 5% DuitschL '30 m. verkl BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank153»/4 Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned, Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Ce-t Nederl. Ford Philips Gloeiil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR, OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil 4 297, £h,e11 Un>°n121%, Tide Water 111% RUBBERS. Amsterd. Rubber 2083/, Deli Bat. Rubber .147 Hessa Rubber 142*/, Oostkust 1537, Serbadjadi10378 Interc. Rubber 37., SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. jjNoteering per 50. tExcIaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers; 1.79»/, 8.98% 72.47% 6.11 30.56% 41.60 40.12% 46.32% 45.17% 9.50 2.30-45. 1183/, 1177, 211 287 275 317, 6l/8 x) ex-coupon 101 97®/g 291%, 1527. 1283/4 1387, 45"%, 797, 268'/, 284-7, 1427,-3 37 y, 23J-'Vi, 427.-7, l9/], -5/g 27 281-u/w 14VM-i 67, 437,-1/, 474-7/. 4287,-1 150 127 721/, 81 1681/i 336 346-7 82'/, 297, 12l3/i,-f 210-114 143'/, 143 153 1031/4 3»/i, 1187, 116»/, 2101/, 277 31 17 107,-11 67 6 New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Heden; 1.79'/, 8.99 72.47% 6.11% 30.57 41.59 40.15 46.35 45.20 -

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3