I SI Éii ÜD Ui n s 'n Barstende Hoofdpijn mensbroek akersloot heiloo noordscharwoude bergen QemteaieccuUst De 27ste partij remise. Interessant spel. m m M m i is m m Wk k Jkovwciaal Tlieuws TWEEDE BLAD De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag onder leiding van burgemeester Kooiman. Door den minister van sociale zaken is medegedeeld, dat de brandstoffen-toeslag is verhoogd van 1 op 1,30 ingaande 28 No vember. De werkverschaffing zal vanaf 20 Dec. tot 8 Januari worden stopgezet. Aan de werkloozen zal een kerstgave wor den verstrekt van 25 Van het in werk verschaffing verdiende loon uit te betalen na de eerste vacantie-week. De voorzitter deelde mede, dat aangaande het in de vorige vergadering aangenomen voorstel \an den heer Bas, tot verlaging van personeele belasting voor motorrijtui gen, zulks op een verzoek van de K.N.A.C.. na gedaan grondig onderzoek, hierop niet kan worden ingegaan en verzocht den heer Bas daarom zijn voorstel alsnog te her roepen. De heer Bas zeide, dat als het voldoende is onderzocht, hij bereid is zijn voorstel uit de vorige vergadering in te trekken. Ingekomen was de begrooting van den vleeschkeuringsdienst Kring Spanbroek. Deze werd door den voorzitter aan de ver gadering voorgelezen. B. en W. stelden voor geen bezwaren tegen deze begrooting in te brengen. De raad ging hiermede accoord. Een schrijven van B. en W. van Spanbroek inhoudend een verzoek van gecommitteer den van genoemden dienst: Ten eerste: de keurloonen van nuchtere kalveren te verhoogen van 0.50 op L. Dit was voorheen ook 1, maar door de ab normaal lage prijzen der kalveren verlaagd tot 0.50. De raad ging na enkele bespre kingen met het verzoek accoord. Ten tweede: Om aan de ambtenaren van bovengenoemden dienst een kindertoeslag te geven te beginnen vanaf het derde kind. Weth. Wit was er niet voor om aan amb tenaren met zoo'n salaris kindertoeslag te geven. Als we zie, hoe we hier rond moeten komen en op iedere 50 cent moeten bezuini gen en we zien dan de begrooting van dezen dienst, die een tekort aanwijst, kon spr. er zich mede niet vereenigen om kindertoeslag te geven. Gezamelijk wordt er 4000 aan salaris uitgegeven, wat het werk betreft zou een man het best kunnen doen. Spr. was er heel erg tegen. De heer Oudejans vond dit ook een hoog bedrag, gezien het werk, dat de heer Mul er voor moet doen, die er geheel van moet bestaan en de heer Stapel zeide, dat hij zijn betrekking als veearts er bij uit oefent en er niet meer tijd aan besteedt dan een paar uur per dag. Dan is dit zeker niet billijk. Spr. was voor kindertoeslag. De heer Wit was er fel tegen en wilde, dat hij in de schoenen van den heer Mul stond. Het is een baantje om van te watertanden. Alle dagen in een mooie wagen rijden, waarvoor alle kosten worden vergoed. Spr. wilde direct ruilen en stelde voor afwijzend te beschikken. De heer Bas steunde het voorstel-Wit, wat met de stemmen van de r.k. tegen werd afgewezen. Van enkele ouders van kinderen uit de Wogmeer, die verder dan 4 K.M. van de r.k. bijzondere school te Spierdijk wonen, is een verzoek ingekomen om een bijdrage in de vervoerkosten (voorheen was het 5 K.M.). B. en W. stelden voor om 100 in de vervoerkosten bij te dragen ingaande 1 Januari 1938 en hun de bevoegdheid te ggven de zaak verder te regelen. De raad besloot aldus. Dan was bij B. en W. ingekomen een ver zoek om vergoeding van gemaakte onkos ten, van een gehouden cursus van huishou delijke voorlichting. De onkosten zijn hoofdzakelijk van zaalhuur en verlichting. De cursus zelf werd gratis gegeven. De kos ten bedroegen f 1 per les en 18 lessen zijn gegeven. B. en W. stelden in verband hier mede voor het verzoek toe te staan. Aldus besloten. Een brief van den minister van sociale zaken over het te werk stellen van tijdelijke crisisambtenaren. De voorzitter deelde mede, dat hiervoor geen tijdelijke ambtenaren zijn aangesteld, maar dat deze werkzaamheden door den ambtenaar ter secrearie, den heer Leegwa ter, worden verricht. In verband hiermede is tot den minister het verzoek gericht om een tijdelijke salarisverhooging van 250 per jaar. Na onderzoek door den minister naar de te verrichten overtollige werkzaam heden was dit dooi den minister goedge keurd. In verband hiermede vroegen B. en W. den raad accoord te gaan om aan den heer Leegwater, ambtenaar ter secretarie, een tijdelijke salarisverhooging van 250 per jaar toe te staan ingaande 1 Januari 1937. De raad stemde met een en ander in. Ingekomen was nog een verzoek van den heer P. Burger om een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. Hij kan een huis met 13.20 A. grond koopen voor een bedrag van 700. Hij vroeg hiervoor een hypotheek aan de gemeente groot 630. Daar dit alles zeer billijk werd geacht, werd het verzoek toe gestaan. Nu volgde bespreking en aanvulling van de begrooting 1937 van gemeente en Burg. Armbestuur. Aan de orde was een voorstel van B. en W. om aan te sluiten bij de vanwege de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten op te richten onderlinge fraude-risico-verzeke ring. Men besloot om aan te sluiten. B. en W. vroegen machtiging voor 1938 een crediet aam te gaan groot 35.800. Aldus besloten. Een voorstel van B. en W. inzake de reor ganisatie van het Burg. Armbestuur. De voorzitter zeide, dat een Maatschap pelijk Hulpbetoon in een klein plaatsje als Hensbroek, na een daartoe gehouden onder zoek, practisch onmogelijk is. Dit is meer voor groote gemeenten. Zoodoende kwam spr. tot het voorstel om het B. A. te laten bestaan en te doen be- heeren door B. en W. met een daaraan toe te voegen administrateur en tevens den heer Weijte, die inmiddels als secr.-penningm. heeft bedankt, met ingang van 1 Jan. 1933 eervol ontslag te verleenen, met dank voor de door hem aan de gemeente -bewezen diensten. De raad had tegen deze reorganisatie geen bezwaar, daar toch alle werkzaam heden zoo langzamerhand toch in handen van B. en W. worden gesteld. Daarna werd het reglement van het B. A. herzien en artikelsgewijs behandeld en goedgekeurd. Het salaris van den nieuw te benoemen administrateur werd op 25 vastgesteld evenals voorheen. Bij de rondvraag zeide de heer Oude jans, dat dit waarschijnlijk de laatste ver gadering in dit jaar zal zijn en dankte den voorzitter en overige leden voor de aange name verhouding. Burgem. Kooiman dankte den heer Oude jans voor zijn hartelijke woorden en hoopte, dat de opleving der gemeente in 1937 als is ze ook minim geweest, het volgend jaar weer omhoog zal gaan. Spr. dankte allen voor de prettige samenwerking in het jaar 1937. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag des voorm. half tien. Ingekomen was: Schrijven van de Ver. van Ned. gemeen ten inzake ziekteverzekering gemeenteper soneel. De vermoedelijke premie is 16 per 1000 jaarloon. De voorzitter deelde mede, dat een nader onderzoek, ook wat de finan- cieele zijde betfeft, zal worden ingesteld. Rondschrijven Kon. Ned. Automobielclub inzake personeele belasting naar den vijf den grondslag (motorrijtuigen). B. en W stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Otto zou graag zien, dat deze be lasting verlaagd kon worden. Het zijn allen menschen die hun brood er mee verdienen. B. en W. zullen dit nagaan. Adres W. Tijmes inzake verbetering van de gemeentewoning wat betreft de slaapge legenheid. Dit adres is ten onrechte aan den raad gericht. B. en W. zijn ter dezer zake het door de wet aangewezen uitvoerend lichaam. Ingekomen was een schrijen van N. Blok ker Nzn., dat hij zijn benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. Voorstel B. en W. om op de verzoeken tot optie landhuur in te gaan tegen een ge taxeerde landhuur berekend naar 100 per H.A. De heer Renkel zou daardoor verlaagd, de heeren Sander en Kaandorp verhoogd wor den in de huur. De heeren Schouten en Schut achtten het land van Kaandorp en Sander voor 90 per H.A. voldoende. Het land van Renkel kan op 100 per H.A. berekend worden. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht had tot uitslag, dat de stemmen staakten. Voor het voorstel van B. en W. stemden de heeren Groot, Blokker en Berk hout, tegen de heeren Otto, Schouten en Schut. Vastgesteld werden 'n suppletoire begroo ting G.E.B. 1937 en een suppletoire begroo- fing gemeente voor 1937 en 1938. Vastgesteld werd de verordening heffi: g opcenten op de gemeentefondsbelasting voor belastingjaren 1 Mei 1938 tot 30 Aprh 1939 Bezwaarschriften schoolgeld C. Kwak en C. Beets. Beide verzoeken moesten worden afgewezen daar adressanten geen verlaag den aanslag hebben in de inkomstenbelas ting. Uitbreiding jachthaven. Dit werk zal, al dus de voorzitter, moeten worden aanbe steed. De raad ging in comité. Na herope ning deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling is verruiming te krijgen voor zo- merligplaats voor 50 jachten. De uitbrei dingswerkzaamheden zullen 12 weken aan arbeiders werk verschaffen. De kosten zul len door de devaluatie hooger worden dan in den beginne de opzet was. Algemeen was de raad er voor dit werk uit te voeren. Rondvraag. De heer Otto: De vorige ver gadering heb ik gesproken over het maken van wachtweken en nu is er weer iemand die dit treft. Ik ben daarvoor bij den heer Schouten geweest. De voorzitter: Ik zou den heer Otto voor hij verder gaat willen mededeelen, dat het hier een rijksregeling betreft en dat derge lijke onderwerpen niet tot de competentie van den Raad behooren, maar een schrifte lijk verzoek gericht dient te worden tot de adviescommissie of tot B. en W. Glimlach e Dokter: „Met de feestdagen, als Sinterklaas en Kerstmis, moet U op Uw maag passen en alcohol, tabak en vette, macht:'ge spijzen vermij den." Patiënt: „Eén vraag, dokter, een klein Kerstboompje mag ik toch wel hebben?" ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE CO RANT. TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTER Schaken. Giseravond is in Krasnapolsky te Amster dam de 27ste partij gespeeld van de schaak match EuweAljechin. Zij werd na 28 zet ten remise gegeven. Alvorens de partij begon, heeft ir. A. Hel dring, directeur Van het „Alg. Handels blad", den beiden schaakmeesters een klein souvenir aangeboden. De heer Heldring wenschte tevens dr. Al jechin geluk met zijn herwonnen wereldkam pioenschap. Mevrouw Aljechin en mevrouw Euwe werden eenige fraaie orchideeën over handigd. We geven hier het verloop van de partij van eanteekeningen voorzien door den heer L. Prins: Nimzo-Indische verdediging. Wit: dr. M. Euwe Zwart: dr. A. Aljechin 1. d2d4 pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8b4 4. Pgl—f3 Stellig zal dr. Euwe met weemoed hebben teruggebracht aan dat critieke stadium der match, waarin hij met dezelfden zet reeds zeer spoedig in het voordeel kwam en later driemaal een winnende voortzetting over het hoofd zag (18de partij te Eindhoven) en ook Aljechin moet deze narrow escape nog versch in het geheugen hebben gelegen, want hij week zonder bedenken af van de geciteerde partij, waarin 4Pe4 werd gespeeld. 4b7bfl 5. Lel—g5 h7h6 Onder de gegeven omstandigheden geeft Aljechin er de voorkeur aan klaren wijn te schenken. De looper wordt tot een verkla ring gedwongen, want na 6. Lh4, g5, 7. Lg3, Pe4, zou niet alleen het ontbreken van den looper op den damevleugel zich hinderlijk doen gevoelen, doch bovendien de onver kwikkelijke dreiging h6h5 voor de deur staan, vandaar: 6. Lg5xf6 Lb4xc3t En thans is men zelfs geneigd te gelooven, dat Aljechin al te klaren wijn wil schenken. De tekstzet moge al deel uitmaken van een veilig vereenvoudigingsplan, hij is stellig niet in overeenstemming met de algemeen erkende denkbeelden met betrekking tot de Nimzowitsch-verdediging, in zooverre de spanningen zonder noodzaak worden opge lost. Ooogenschijnlijk was er tegen 6. Df6: geen enkel bezwaar. 7. b2xc3 Dd8xf6 8. e2e4 Lc8—b7 9. Lfld3 d7d6 10. 0—0 e6e5 Dee zet kan, op algemeene overwegingen onmogelijk slecht worden genoemd en niet temin vestigt hij onwillekeurig den indruk, dat Aljechin's spel ditmaal minder even wichtig is dan in de meeste andere partijen. Weliswaar stuitte het voor de hand liggen de 10Pd7 op zekere bezwaren, bijv. 10Pd7, 11. De4, De7, 12. c5 Dc5:, 13. Pe5!, met prachtig spel voor wit, doch niet temin zou men als consequentie van zwart's vereenvoudigingstactiek een voortdurende afwachtende houding hebben verwacht in den vorm van 1000, 11. Pd7 en daarna eventueel pas e5. 1. c4c5! Met beide handen grijpt dr. Euwe de ge legenheid aan, om de spanning te vergroo- ten en in het vijanderlijke kamp zoo moge lijk verzwakking te bewerkstelligen. Zwart moet n.1. lijdelijk toezien, want op 11 bc5: volgt 12. Db3! Lc8, (Lc6?, d5), 13. De5: De5:, 14. Dd5! enz. en ook 11ed4:, 12. cd6:, Dd6: 13. cd4: in het voordeel van wit. 1 10—0 12. Tal—bl In aanmerking kwam ook 12. Db3. 1 2Tf8d8! En niet ondoordacht 12. Pd7, wegens 13. Da4 met de dreiging c5c6. Tusschen haakjes bereidt zwart het bevrijdende Dc5: voor (Pe5:, cd4:). 13. Ddlc2 Uit de interessante situatie in het centrum ontwikkelt zich een niet minder interessant gevecht om de veroverde stellingen. Immers na den tekstzet kan zwart niet op c5 slaan wegens Pe5:, cd4:, cd4:, Td4:, Dc7:, enz. en daar de vooruitzichten na 13. ed4, 14. cd6:, er nog altijd niet beter op zijn gewor den, doet zwart het beste, rustig de ontwik keling te voltooien, temeer, daar ook het paard belangrijke strategische punten kan bestrijken. 1 3Pb8d7 14. c5xd6 c7xd6 15. a2a4 Zoolang het gaat om de behandeling van de opening vindt dr. Euwe steilig in de ge- hcele wereld zijn weerga niet en het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat hij een ongenaakbare wereldkampioen zou zijn, in dien hij zich in alle deelen der partij even sterk zou toonen. Ook thans weer heeft hij zich van het ini tiatief weten meester te maken en benut het centrumoverwicht tot het inzetten van een actie op den damevleugel. Jammer genoeg kan het op den duur niet anders dan ontmoedigend werken, dat de afwikkeling als regel een onoverkomelijk struikelblok voor hem blijkt te zijn. 1 5Ta8c8 16. a4a5 Reeds hier heeft het den schijn, alsof wit een belangrijken troef uit handen geeft, zoodra hij zich verbindt met het paard op d4 terug te slaan (immers de c-pion is ge opend) Een mogelijkheid, 't voordeel vast te hou den bestond misschien in 15. Db3, daar hier op het schrikaanjagende 15. Dg6 (dreigt d5!) ongevaarlijk is, wegens Pf3 h4 f5 enz. Dus bijv. 15. Db3, ed4:, 16. cd4:, Df4, 17. Tfel, Te8, 18. Lb5! enz. met allerlei compli caties. Na den tekstzet worden de stellingen spoedig gelijk. 1 6d6d5! 17. a5xb6 a7xb6 18. e4xd5 e5xd4 19. Pf3xd4 Lb7xd5 20. Ld3—f5 gV—g6 Pd8xd7 Anders zou nu zoowaar het zwarte paard nog een hartig woordje meespreken (Pe5 of c5). 20 21. Lf5xd7 Nu dreigt Dd4: 22. Dc2d2 Kg8h7 23. Tfl—el Tc8a8 Weliswaar is Tel—e3 nog niet gevaarlijk in verband met Dg5, doch de tegenkansen langs de a-lijn moet zwart zich in ieder val, ten nutte maken. Er dreigt eventueel Ta2, Tb2, Tb2:, Db2:, Dg5, enz. 24 Tblb2 Td7a7 25. Pd4—c2! Ta7a2 26. Pc2e3 Taxb2 27. Dd2 x b2 Ld5—e6 Niet 27Ta??, 28. Pd5:! 28. Tel—al Remise. De slotstelling luidt: Zwart: dr. Aljechin mm abe o e i g h Wit: dr. Euwe Nabeschouwing, Toen de vorige partij binnen dertig zetten een vreedzaam einde vond, nadat allerlei interessante wendingen de bezoekers gerui men tijd in spanning hadden gehouden, kon den wij geen aanleiding vinden, een op merking wat betreft den strijdlust der beide meesters te plaatsen. Doch na deze 27ste partjj gelooven wij niet meer in de toeval ligheid vjn binnen drie uren bereikte remises. Er is geen twijfel aan: de spelers kunnen met den besten wil van de wereld niet meer de gewtldige energie opbrengen die men zich herinnert uit de periode der match, waarin beiden nog het gevoel kon den hebben, dat 't „om hun leven" ging. Zeker, de partij van gisteren is voortref felijk gespeeld en het is vaker voorgeko men, dat Euwe een openingsvoordeel niet kon realiseeren, doch er ontbreekt iets in dit conventioneele slot der match, dat het ge deele ot en met laten wij zeggen de 24ste partij niet alleen rechtvaardigde, doch er tevens die ontzettende spanning aan ver leende, welke honderden bezoekers naar de zittingen trok: de innerlijke noodzaak. Onder zulke omstandigheden verdient echter deze ondanks alles interessante partij niet minder onze bewondering. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND Provinciale begrooting goedge keurd. Na een behandeling van drie dagen heb ben de Provinciale Staten van Noord-Hol land de Provinciale begrooting, sluitende op een bedrag van 49.623.000 alsmede de be grootingen van de ziekenhuizen, het wegen fonds en de bedrijven goedgekeurd. Ten behoeve van den gewonen dienst 1938 zal 250.000 uit het reservefonds ge put worden. Daar Ged. Staten het in de huidige tijdsomstandigheden niet verant woord achtten tot belastingverlaging over te gaan, blijft de opcentenheffing onveran derd, n.1. twintig opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen en twintig op centen op gebouwde eigendommen en twin tig opcenten op inkomsten- en vermogens belasting. Ged. Staten werden gemachtigd de vol gende geldleeningen aan te gaan: 1.451.000 voor uitbreidingswerkzaamhe den ten behoeve van het Prov. Electriciteits- bedrijf, 667.000 voor de uitvoering van het Westfriesche kanalenplan en voor verbete ring van den vaarweg over het Alkmaar- dermeer, ƒ92.000 voor bijdrage voor deh bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden en de verbetering van het Noordzeekanaal, 385.000 voor uitbreidingswerken van het Prov. Waterleidingbedrijf en 20.500 voor de Provinciale ziekenhuizen. De tweede zitting zal op Dinsdag 14 De ermber beginnen. BLOEMB&LLENVEILING „WEST-FRIESLAND". De aanvoer voor leverbare gladiolen wordt steeds minder, de catalogus bevatte slechts 700 nummers, de belangstelling was ook minder, waardoor de prijzen nog iets inzonken. De volgende week is er voor het laatst in dit seizoen veiling. Verkooping. Donderdag werd door notaris J. P. Stuijt te Castricum verkocht een tuinders- bedrijf aan den Groeneweg en 2 perceelen weiland aan den Hoogerweg te Heiloo groot 1.32.55 hectaren, eigendom van den heer H. Scholten alhier. Voor de verkooping be stond groote belangstelling. Aangeboden: Woonhuis met stalling, schuur, erf en boomgaard a. d. Groeneweg, groot 0.18.90 hectaren. In bod op 1175. 2 Perceelen tuingrond, naast het vorig perceel, groot 0.70.35 hectaren. In bod op 1465. 2 Per ceelen weiland a. d. Hoogerweg, groot 0.43.30 hectaren. In bod op 1290. De perceelen 1, 2 en 3, in bod op 2640 werden op 1 afgemijnd door J. Liefting te Egmond-Binnen. De perceelen 4 en 5, in bod op 1290, werden afgemijnd door Joh. J. Vahl te Heiloo op 15. De combinatie, van 1 tot 5, in bod op 3946 werd afgemijnd op 140 door F. Valkering te Egmond-Binnen als lasthebber van P. Kuijper te Heiloo. Opbrengst 4086. die U kwell en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn weertrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul Slechts 52 cis, per 12 stuks. Overall Het bedrijf der firma Van Geelen en van den Berkhof aangekocht. Naar wij vernemen heeft de N.V. „Stormvogels", autobedrijf te IJmuiden, t autobedrijf van de firma van Geelen en v. d. Berkhof alhier, aangekocht. Het bedrijf zal voortaan vanuit IJmuiden worden uit geoefend. Het personeel wordt aldaar ge- stationneerd. Int. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid. In hotel Concordia alhier werd Donder dagmiddag een bijeenkomst gehouden door den Intern. Vrouwenbond v. Vrede en Vrij heid. Een dertigtal dames was aanwezig. Mevr. de VriesBorst opende de bijeen komst, mededeelende, dat de spreekster, mevr. RamondHirschman wegens ziekte verhinderd was. Zij verleende daarom het woord aan freule Repelaar van Driel, die het doel en streven van den Intern. Vrou wenbond v. Vrede en Vrijheid besprak. Zij begon met te wijzen op de ontzetting die de menschen heeft aangegrepen, die den oorlog van 1914 tot 1918 hebben meege maakt en de vrees, die deze menschen steeds hebben voor een herhaling van den oorlog. Een gevaar noemde zij het, dat de jongeren de afgrijselijkheid van den oorlog niet kennen, waardoor sommigen er een attractie in zien. De gedachte „Er is altijd oorlog geweest en het zal wel altijd zoo blijven" dient te worden uitgebannen. Want er zijn wel degelijk andere middelen om geschillen tusschen volkeren op te lossen.' Iedereen verfoeit den oorlog, doch iedereen doet nog niet aan oorlogsbestrijding. Na nog even te hebben uitgewijd over het verschil tusschen een epidemie, die over ons komt zonder dat men er iets aan doen kan en een oorlog, welke menschenwerk is, stelde de spr. de vraag, wat de vrouwen kunnen doen tegen den oorlog. Zij herinnerde aan de in 1915 gehouden bijeenkomst in den Haag, waar 47 nationaliteiten vertegenwoordigd waren, waar men besloot een deel van z'n werkzaam leven te geven aan het werk, de oorlog uit te bannen. De Intern. Vrouwen- bbnd v. Vrede en Vrijheid, afd. Nederland, is toen opgericht. Hierna behandelde spr. de doelstelling van den Bond. Ten eerste is het doel van den bond, het vasthouden en wakker maken en houden van het idee, dat ieder mensch niet is een lid van een gezin, dorp, stad of land, maar een wereldburger. Alles wat anders is, is nog niet vreemd en vijandig. Ten tweede is de bond voor de algemeene ontwapening te land, ter zee en in de lucht en voor afschaffing van de hon- gerblokkade en prostitutie en van de weten schap voor vernietigende doeleinden. Ver der voor oplossing van alle geschillen op grond van menschelijke solidariteit, verzoe ning en arbitrage. Spr. wees op verschillen de reeds op deze manier bijgelegde geschil len tusschen staten. 3e.: Wereldorganisatie door sociale, politieke en economische samenwerking gegrond op recht en recht vaardigheid. De spreker wees hierbij op het nuttige werk van het Internationaal Bureau van den Arbeid. Ten vierde gelijke sociale, politieke en economische rechten voor allen, zonder onderscheid van ras, volk of geloof en tenslotte de moreele ontwape ning, welke wel van het grootste belang kan worden geacht. Verscheidene dames hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt, vragen te stel len, welke door de spreekster werden be antwoord. In de besprekingen kwam nog naar voren, dat in Oudkarspel reeds een afdeeling van den Alg. Ned. Vrouwen Vre debond bestaat met ruim 100 leden. De samenwerking met deze afdeeling werd zeer op prijs gesteld. Wanneer men er niet m zou slagen, hier een afdeeling van den Intern. Bond te stichten gaf de spreekster de dames den raad zich aan te sluiten bij den Alg. Ned. Bond. Niettemin zal worden geprobeerd een afdeeling van de I. V. op te richten, waar voor zich ter vergadering vijf leden opga ven. In ieder geval zal men samenwerken. De bijeenkomst werd gesloten met het voordragen van een van de Vrouwen Vredes beweging opgedragen gedicht van R., dat zeer op prijs werd gesteld. Monteur G.E.B. De heer I. Min is aangesteld tot tijdelijk monteur bij het Gem. Electriciteitsbedrijf. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van gemeentewerk man hebben zich 105 gegadigden aange meld. St. Vincentiusvereeniging. Zondag a.s. zal het 12)4 jaar geleden zijn, dat de St. Vincentius-vereeniging in deze gemeente werd opgericht. Het bestuur heeft gemeend dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Na de H.Mis van half acht zal in het gebouw St. Jan een feestelijke vergadering worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7