KANARIE-CONCOURS. De S.D.A.P. en de landsverdediging. JUidiopcogtamMü ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 10 DECEMBER .9j7 Stad en Omgeving ELK VOGELTJE ZIWGT ZOOALS HET GEBEKT IS D« meesterzanger van Alkmaar. PARLEMENT De defensiebegrooting aangenomen. Curagao heeft een overschot. s DERDE BLAD Met medewerking van de Aquarium- vereeniging „Roode Rio", wordt Zaterdag en Zondag a.s. in „'t Wapen van Haarlem" op de Nieuwesloot door de afdeeling Alk maar van den Alg. Ned. Bond voor Kanarie teelt en Vogelbescherming een zangwed strijd met daaraan verbonden tentoonstel ling gehouden. Het bijzondere van een dergelijk concours is, dat de zangstukjes, waarvoor de jury haar prijzen toekent, al worden gegeven vóór het publiek wordt toegelaten en dat de be zoekers dus eigenliik alleen maar de prijs winnaars te zien krijgen. Bij een zangconcours, waarbij het har monieus geluid uit menschenkelen komt, is dat natuurlijk heel anders. Dan zingt men in tegenwoordigheid van het publiek en ook de jury deelt bij die gelegenheid haar punten uit, waarbij het dan nog vaak voor komt, dat de zangers zelf met de beslissing allesbehalve tevreden blijken. Kknaries zijn de bescheidenste zangers, die er bestaan en de eenige last, welke zij de jury kunnen bezorgen is, dat zij het vertik ken om een bekje open te doen. Zij zingen namelijk alleen voor hun eigen genoegen en als een kanarie met zijn verkeerde pootje van zijn slaapstokje gestapt is, blijken er heel wat kunstverrichtingen noodig om hem tot zingen te brengen. Honderd vogeltjes binden den strijd aan. Wie tot dusver in een kanarie een beestje gezien heeft, dat alleen zijn eigenaar inte resseert, vergist zich deerlijk. Er is een der tigtal jaren geleden al een Bond voor Kana rieteelt opgericht en er blijken sindsdien zooveel menschen te zijn, die zich voor de gele en groene zangertjes interesseeren, dat er overal in den lande af deelingen gesticht werden. Zoo is er b.v. een in Alkmaar, in Den Helder, in Hoorn en in Enkhuizen en de keurmeesters, die de verschillende wed strijden bezoeken, hebben niets anders te doen dan van de eene plaats naar de andere te reizen om de vogeltjes een examen af te nemen. In de daarvoor bestemde kisten zijn thans honderd Alkmaarsche vogeltjes naar ,,'t Wapen van Haarlem" overgebracht en zij zitten allen in gelijk en gelijkvormige kooi tjes, die alleen een nummer dragen, zoodat de keurmeester niet zien kan wie de eige naars zijn. Er wordt op het geluid ge keurd en wie er nooit in het bijzonder op gelet heeft zou niet vermoeden, dat een ka narie-sopraan en bas tegelijk kan zijn en dat hij over zooveel melodieën beschikt, dat elke zangvereeniging er jaloersch van zou worden. Kanaries zijn stamboekdieren. Er wordt bij een boerderij wel eens over groot vee en klein vee gesproken en men onderscheidt dan de koeien en paarden van de kippen en konijnen. De runderen, paarden en varkens komen in een stamboek en het is ons thans pas gebleken, dat er nog kleiner vee dan de kippen is, dat eveneens in een stamboek geregistreerd wordt. Dat zijn de kanaries, in zooverre men dan deze van oorsprong uit- heemsche zangertjes nog als vee kan be titelen. Zij komen op wedstrijden uit in klasse I met vier vogels tegelijk, in klasse 2 met twee vogels, in klasse 3 individueel welke klasse uitsluitend voor afdeelingsleden in het leven is geroepen en in klasse 4 voor iederen inzender. In Alkmaar zijn thans keuringen voor klasse 3 gehouden en de keurmeester, de heer Jansen uit Amsterdam, heeft twee dagen lang in ,,'t Wapen van Haarlem" in een kamertje bij kunstlicht gezeten om de candidaten gelegenheid te geven hun beste pootje voor te zetten. Een pianostemmer moet over een fijn ge hoor voor nuanceeringen beschikken, maar een kanariekeurmeester heeft het nog veel moeilijker. Hij kent en herkent elk geluid, dat uit zoo'n klein keeltje te voorschijn komt en heeft er een aparten naam voor. Hij keurt soms vier vogeltjes tegelijk en terwijl de argelooze bezoeker nog naar de kooitjes kijkt en niet weet uit welk van de vier het laatste geluid is gekomen, heeft hij dat geluid al getest en er punten voor ge geven. Er zijn in ons land zes-en-dertig gediplo meerde keurmeesters, waarvan er drie of vier alleen op kleur en vorm keuren en de anderen op zang. Zij hebben allen een examen moeten afleggen tegenover drie bekwame keurders en drie bestuursleden van den bond en wanneer zij de kanarie geluidjes niet precies hebben opgevangen en beoordeeld, wanneer zij b.v. een bastoer voor een knor of een knor voor een holrol hebben aangehoord, zakken zij als bak- steenen en moeten weer een heel jaar naar kanaries luisteren, voor zij opniew examen kunnen doen. Geringde kanaries. Als de kanaries, die men in den regel zelf fokt, een paar dagen oud zijn, krijgen zij een kweeknummer en een ringnummer. Zij krijgen een ringetje om den poot, die een controle voor het fokstation is en waarop het jaartal en de kweeker vermeld zijn. Er worden in ons land een 200.000 kana ries gefokt en er is dus steeds voldoende zangmateriaal om op de wedstrijden te ver schijnen. Er zijn vijf gewestelijke wedstrij den, en er is daarna een kampioenswedstrijd, welke dit jaar in Tilburg wordt gehouden. Evenals bij de planten streeft men er in fokkerskringen naar, allerlei variëteiten te krijgen, afwisselend in kleur, in vorm en in zangcapaciteit, waarbij het streven natuur lijk in die richting gaat, dat men een vogel tje fokt, dat in alle afdeelingen in de super klasse kan worden gerangschikt. Er zijn mooie menschen, die niet zingen kunnen en leelyke, die een heel mooie stem hebben en zoo gaat het ook bij de ka naries, maar een mooie kanarie met een subliemen zang is natuurlijk het ideaal, waarnaar alle liefhebbers zoeken en waarin ook in de in 1936 opgerichte afdeeling Alk maar ten zeerste belang stelt. De keurmeester aan den arbeid. Een kanariekeurmeester heeft het niet ge makkelijk, want hij moet gemiddeld 80 vogels per dag keuren en als er dan bij zijn, die het vertikken om een bekje open te doen, kan hij lang werk hebben. De heer Jansen uit Amsterdam zat gister al twee dagen op het bovenkamertje van ,,'t Wapen van Haarlem" en wij hebben een half uurtje toegekeken en toegeluisterd om eens te weten te komen, hoe men nu eigen lijk kanaries moet keuren. De candidaten worden bij twee stuks te gelijk binnengebracht en de kooitjes worden op elkaar gezet. De vogels trekken zich van den keurmeester in den beginne heel weinig aan, springen eens van hun stokjes en pikken eens een zaadje of een graantje of iets anders, dat in hun bakje gedaan is en dat behoort tot het speciale dieët, dat voor met zorg behandelde kanariepietjes is voor geschreven. De eerste fluitttoontjes zijn gewoonlijk af komstig van den keurmeester zelf, want een kanarie is net als een lid van een zangver eeniging: als hy een mooi liedje hoort, dan wil hy meezingen. De keurmeester zet dus een bastoer of een rol in en als dat niet helpt neemt hij een lucifersdoosje uit zijn zak en strükt een lucifer vlug heen en weer tusschen de ran den van het toegeknepen doosje. Dat geeft een zachtpiepend geluid en een kanarie laat er zich wel eens door verschalken. Die denkt dan, dat er een collega aan het woord, of liever aan den zang is en dan begint hy zelf ook met hooge en lage trillertjes en met fluittoontjes als passend slot en intusschen zit de keurmeester met toegespitste ooren aanteekeningen te maken en deelt punten uit. Soms stopt hü eens even, want dan geeft een vogeltje hetzelfde geluid als hü even tevoren gemaakt had en dat de keur meester dus al kent. Er mogen nu eenmaal geen dubbele liedjes worden gezongen, maar ten slotte hebben de diertjes hun ge- heele repertoire uitgezongen en zijn de pun ten verdeeld. Negentig punten is het maxi mum, dat een kanarie in zün leventje kan behalen en in Alkmaar was er gister een, die er 78 had gekregen en dus hard op weg is naar het kampioenschap. Een kanarie is geen zang-automaat. Dat vogeltje en zijn collega, met wien het samen gekeurd is, werden te onzer eere nog eens voor het voetlicht gebracht, maar, zooals gezegd, kanaries zijn nu eenmaal geen opera-zangers en zij beginnen niet da delijk als het doek opgaat. Kanaries hebben den tijd en ze denken, dat de menschen dat ook hebben. Dus liet de meesterzanger ons in den steek, maar de keurmeester had hem 's morgens langdurig geëxamineerd en ver moedde, dat het vogeltje wel uitgezongen zou wezen. Als men 78 punten behaald heeft en bo vendien nog den kanarietitel van meester zanger, heeft men genoeg gedaan om de eer van zijn gevederde familie hoog te houden. Dus kwamen er weer andere nog niet geëxamineerde candidaten en de keur meester toetste ze op helderheid en op kracht en diepte van toon. Hü gaf punten en trok er zoo nu dan weer strafpunten af en het resultaat van dat alles is, dat men Zaterdag en Zondag in onze gemeente honderd kleine zangertjes kan bewonderen, waarvan er verscheidene voor hun examen gezakt zün, maar waaronder zich toch ook eenige gevederde stamboekkunstenaars be vinden, die den titel van meesterzanger heb ben verkregen en waarop de afdeeling Alkmaar van den Bond voor Kanarieteelt dus met recht trotsch kan wezen. (Van onzen parlementairen medewerker.) Gistermiddag zijn in de Tweede Kamer belangrijke beslissingen gevallen. Met een ongekend groote meerderheid is de defen siebegrooting aangenomen en wel onge- wijzigd! Het opmerkelijke feit deed zich hierby voor, dat de sociaal-democratische fractie, op vier leden na, haar stem vóór deze begrooting uitbracht. Na de verster king van de weermacht in Indië het vorige jaar aanvaardden zij nu ook die voor Nederland. Gehoord hun bezwaren had men kunnen verwachten, dat zij ook ditmaal een af wijzende houding zouden blijven aan nemen. Zy hebben dit niet gedaan. Uit het stemmen van de groote meerderheid der fractie vóór de verhoogde uitgaven voor de defensie moest blijken de erkenning der s. d. a. p., dat zij de bittere noodzake- hjkheid daarvan inziet. De stem van den heer Albarda c.s. had dan ook een demon stratief karakter. Deze conclusie volgt uit zijn verklaring voor de stemming afgelegd. Hij herinnerde daarin aan de zeer ernstige bezwaren zij ner fractie tegen het defensiebeleid der regeering, waarna hij vervolgde: „Ons voornaamste bezwaar is, dat het defer.sie-beleid van het kabinet de grenzen overschrydt, die de financieele draag kracht des volks daaraan moet stellen, zoodat voorziening in dringende sociale en cultureele behoeften in een reeks van jaren uitgesloten kan zijn. Aangezien vooral het ontwerp tot wijzi ging van de Dienstplichtwet deze voor het geheele volk noodlottige gevolgen zal meebrengen, is onze medewerking tot aan neming van dat wetsontwerp, zooals het vóór ons ligt, niet te verwachten. Wy geven ons er rekenschap van, dat de gevolgen van de wijziging der Dienst plichtwet in de Ontwerp-Begrooting nog niet zyn verwerkt; ware dit wel het geval, dan zouden wy ditmaal tegen de be grooting moeten stemmen. Onze bezwaren tegen het defensiebeleid van het kabinet zouden voldoende grond kunnen opleveren om ook nu tegen de begrooting onze stem uit te brengen. Wij willen echter in de ernstige om standigheden van het oogenblik de stem ming over de defensie-begrooting thans hoofdzakelijk beschouwen als een uit spraak over de noodzakelijkheid van de instandhouding eener weermacht. In dien zin zullen de meeste mijner poli tieke vrienden en ik aan de begrooting ditmaal onze stem geven, waarbij wij echter nadrukkelijk verklaren, dat die stem niet als een goedkeuring van het tegenwoordige defensie-beleid kan worden opgevat, evenmin als de aanvaarding van andere begrootingshoofdstukken voor ons goedkeuring van het beleid van het kabi net beteekerrt." Het zal den sociaal-democraten moeite hebben gekost voordat zij tot deze beslis sing kwamen. In de huidige omstandig heden, na alle critiek op het regeeringsbe- leid in zoowel als buiten de Kamer, op vergaderingen en in de pers, was daar moed voor noodig. Het strekt hun tot eer, dat zij alle bezwaren ten spijt, door deze demonstratieve stem hebben willen laten zien, hoe zeer het hun ernst is met de landsverdediging. De vrijzinnig-democraten hebben niet anders gedaan. Ook zij hadden ernstige bedenkingen tegen het defensiebeleid der regeering. Dat de sociale en cultureele belangen der bevolking schuil dreigen te gaan achter de militaire plannen was ook hün grief. Niettemin hebben zij hun stem aan de begrooting gegeven. Mr. Oud legde voor de stemming een verklaring in dezen geest af. De 9 tegenstemmers waren' de sociaal democraten Hilgenga, van Braambeek, ir. Vos en mevr. de VriesBruins, de drie communisten, nl. de heeren de Visser, Wijnkoop en Effendi, en de twee chr.- democraten: van Houten en Posthuma. Anti-kruiser-amcndement worpen. ver- Tevoren was reeds de motie-Wijnkoop betreffende het nemen van maatregelen ten behoeve van de oud-gepensionneerden en hun weduwen, de oud-marine-werklie den en de mobilisatieslachtoffers met 87 tegen 7 stemmen verworpen. Slechts de communisten en de n.s.b.-ers stemden vóór; een merkwaardige combinatie! De s.d.a.p en de chr.-dem. achtten aanneming niet in het belang van de betrokkenen, omdat hun belangen niet op dezelfde wijze kunnen worden beoordeeld. Daarop volgde de stemming over de amendementen van den heer Schilthuis (v.d.) waarvan de strekking was, geen eersten termün (ad 5 millioen) voor den bouw van een nieuwen kruiser uit te trekken. Met 64 tegen 31 stemmen werden de gezamenlijke amendementen verwor pen. De voorstemmers waren de soc.-dem., de vrijz.-dem., de communisten en de chr.-dem. Vrystelling-amen dementen over genomen. De artikelsgewijze behandeling van de wijziging der Dienstplichtwet duurde niet lang meer. Bij het algemeene debat waren de diverse bedenkingen en wenschen reeds voldoende besproken. Bij die gelegenheid was tevens gebleken, dat minister van Dijk niet geheel afwijzend stond tegenover de veranderde amendementen-IJsselmuiden aangaande de vrijstellingen en het contin gent. De heer van Poll (r.k.) lichtte gisteren de amendementen nader toe. Wij behoeven ei hier ook niet veel meer van te vertellen. Die, betreffende de vrijstellingen hand haven de vrijstelling wegens broederdienst in gewyzigden vorm. Zü zijn te ingewik keld om te verklaren, hoé, maar de voor stellers hebben zich de toepassing zóó ge dacht, dat de vrijstelling ir, de eerste plaats ten goede komt aan de gezinnen, uit welke het grootste aantal zonen reeds dienst plichtig is geworden, en van deze gezinnen aan die, welke het grootste aantal kinde ren tellen. De minister vond de gedachte van deze Zaterdag 11 December. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.20 Orgelspel en bont progr. (gr.pl.) 12.—1.45 Gr.pL 2.— Toe spraak namens den Bond van Ned. Onderwijzers. 2.20 Pianovoordr. 2.45 Optreden van amateurs. 3.15 Zedelijke opvoeding, causerie. 3.30 Residentie-orkest en solist. 4.30 Esperanto-uitz. 4.50 Verv. concert. 5.40 Lit. causerie. 6.Orgelspel. 6.30 De Wielewaal. 7.Filmland. (7.30 VPRO: Bübelvertellingen, causerie). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-varia. 8.15 VARA- Varia. 8.15 VARA-orkest en so liste. In de pauze toespraak. 9.15 De Ramblers en solisten. 10.30 ANP- ber. Hierna gr.pl. 10.45 VARA- orkest en solisten. 11.30 Ber. 11.35 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.—Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pL 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 De KRO-melo- disten en solist. 3.05 Kinderuur. 4.05 Gr.pL 4.15 De KRO-melodisten en gr.pl. 5.30 Gr.pL 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pL 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.— Ber. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO-melodisten en solist. 9. Gr.pL 9.30 Het KRO-orkest. In de pauze zang en piano. 10.30 ANP- ber. 10.40 Intern, sportrevue. 10.55 —12.— Gr.pL DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pL 12.05 BBC-Northern Orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Het Com modore Grand-orkest. 2.20 Mezzo sopraan en tenor. 2.50 Operamu ziek (gr.pl.) 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Wynford Reynolds-Octet. 4.20 Viool en piano. 5.Deel. 5.20 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans. 6.20 Ber. 6.50 BBC- orkest en solist. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Amerikaansch overzicht. 9.55 BBC- Theater-orkest en solist. 11.The Nibelungenlied, causerie. 11.20 Het Grosvenor House-dansorkest. 11.50 Ber. 12.12.20 Verv. dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.25 en 8.55 9.50 Conservatorium-orkest. 11.50 Gr.pl. 12.35 Bailly-Orkest en zang. 3.20 en 4.05 Zang. 8.35 Gr.pl. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Gev. concert. 10.25 Populair concert. 10.50 Gr.pL 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Kallies' orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 8.50 Pianovoordr. 11.20 Omroep kleinorkest. 1.35 Vroolijk concert. 2.20 Sopraan en piano. 3.20 H. Ha- gestedt's orkest, vocaal sextet en solisten. 5.30 Zang bij de luit. 6.30 Gr.pL 7.20 Lincke-concert. 9.50 12.20 Adalbert Lutter's orkest en H. Fröhlich's kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.! 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30 Omroepdansorkest. I.50—2.20 Gr.pL 3.20 Zang. 3.50 Gr.pL 4.20 Conservatorium-orkest en -koor, Cecilia-koor en solisten. In de pauze gr.pl. 6.35 Gr.pL 7.20 Pianovoordr. 8.20 Orkest van het Regiment Guides en het Omroep koor. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20—12.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroepklein orkest. 1.50—2.20 en 3.20 Gr.pL 4.20 Oir.roepsalonorkest en zang. 4.55 Gr.pL 5.35 Omroepdansorkest. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.45 Die Wal- küre, opera. 11.50—12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 O. Kermbach's orkest, C. Woit- schauch's orkest, Accordeontrio en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Orgelconcert. 10.05 Weerber. 10.2012.15 Ad. Lutter's dansorkest en Herb. Fröh lich's kwintet. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parys R. 9.20—11.50, Keulen 11.50—13.20. Brussel VI. 13.2014.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Keulen 15.20—16.20, Brussel VI. 16.20—17.50, Brussel Fr. 17.50—18.20, Keulen 18.20—21.20, Lond. Reg. 21.2021.40, Boedapest 21.40—22.20, Brussel VL 22.20— 22.30, Berlijn 22.30—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, London Reg. 10.35—12.05, Droitwich 12.05—16.20 Lond. Reg. 16.2017.20, Droitwich 17.20—23.—, Lond. Reg. 23.—23.30, Droitwich 23.20ƒ24. Lijn 5: Diversen. amendementen sympathiek. De uitvoering van de desbetreffende bepalingen zal moeten geschieden bij algemeenen maat regel van bestuur, bij kon. besluit of bij ministerieel besluit. Voor vastleggen in de wet gevoelde de minister niet. Hij vroeg in deze om vertrouwen. De bewindsman verklaarde zich zelfs bereid de amendementen over te nemen, mits de voorstellers er eenige wijzigingen van technischen en redactioneelen aard in wilden aanbrengen. De heer van Poll maakte daartegen natuurlijk niet het minste bezwaar en zoo nam de minister de aldus gewyzigde amendementen over. Contingent van 32.000 man ge durende 5 jaar, daarna van 27.500. Het amendement van den heer Schilt huis om de lichting op 27.400 man vast te stellen, teneinde kazerneruimte en kosten op beroepspersoneel uit te sparen, heeft, gelijk te verwachten was, geen meerder heid kunnen behalen. Het werd van ver schillende zijden bestreden. Met 65 tegen 30 stemmen werd dit door den minister onaanvaardbaar genoemde voorstel ver worpen. De s.d.ap., de v.d., de comm. en de c d.u. stemden voor. Met het (gewijzigde) amendement- IJsselmuiden stond de zaak anders, waar- schynlyk ook hierom, omdat minister van Dijk bij de algemeene beschouwingen reeds had verklaard, dat het geen destruc tieve uitwerking op de reorganisatie zou hebben. De heer de Geer (c.h.) ondersteunde het amendement van harte, aangezien de re- geerirg in de memorie van toelichting er op gewezen had, dat zij in elk geval gedu rende de eerste vijf jaren die 32.000 man noodig zou hebben, daarna zou desnoods met minder kunnen worden volstaan. Waarom dan die 32.000 voor onbepaalden tijd in de wet vastleggen, terwijl men niet beslist zeker weet ze over vijf jaren nog noodig te hebben? Logischer kwam 't den leider der chr.-hist. fractie dan ook voor, om het amendement-IJsselmuiden te aan vaarden, na vijf jaren kon men immers nog verder zien. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) wilde van het r.k. amendement niets weten; hij beschouwde het hoofdza kelijk door den politieken bril en kon er niets anders in zien dan 'n buiging van die fractie voor den linkervleugel harer partij. Alhoewel de minister liever het regee- ringsvoorstel zag aangenomen, legde hij toch de beslissing in handen van de Kamer, welke het voorstel met 89 tegen 6 stemmen, die der n.s.b.-ers en staatkundig geref., aanvaardde. Eerste oefentyd elf maanden. Bij de replieken van Dinsdagavond was al gebleken, dat de neiging van den heer Wendelaar om met des ministers voorstel van een eersten oefentijd van elf maanden mee te gaan was vergroot, en dat de be windsman dei! heer Tilanus geheel aan zijn zijde had gekregen. Mr. Wendelaar (lib.) gaf zich gister middag geheel gewonnen, en aangezien er na het mislukte amendement-IJsselmuiden van de zes maanden, in den katholieken hoek van zes of acht maanden, niet meer gekikt werd, stond het vast, dat noch de heer Albarda (s.d.) met een amendement voor 6 maanden, noch de heer Schilthuis (v.d.) met een amendement voor 8 maan den kans zouden hebben. Met 70 tegen 25 stemmen (die der s.d., c.d. u. en comm.) ging het eerst genoemde amendement eraan, met 65 tegen 30 stem men (als voren met de v.d. er nu bij) sneuvelde het voorstel der vrijz.-demo craten. Uit deze stemcijfers blijkt hoe groot de opkomst der Kamer was! De eindstemming over de Dienstplicht wet zal aanstaanden Dinsdag plaats heb ben. Begrooting van koloniën. Nog een uurtje heeft de Kamer daarna besteed aan de begrooting van het depar tement van koloniën voor 1938. Over de verdeeling van de vlootkosten wilde de heer Effendi (comm.) den minister aan den tand voelen, maar deze wees er dood- nuchter op, dat deze zaak nog niet aan de orde was. Eerst moet de regeering een beslissing nemen en dan komt de beurt aan den Volksraad. Bij de afdeeling „Suriname" bepleitten de heeren IJzerman (s.d.) en Effendi een voor de bevolking van Paramaribo goede en goedkoope oplossing van de aansluiting aan de waterleiding; beide hadden het liefst een overheidsbedrijf. Minister Wei ter hoopte binnen het raam van de ver ordening op de verplichte aansluiting een overeenkomst met de waterleidingmaat schappij te bereiken, welke voor het min der goed gesitueerde deel der bevolking eveneens aanvaardbaar zou zijn. Bij de afdeeling „Curagao" uitte de heer IJzerman verschillende wenschen, welke in verband met den zeer gunstigen finan- cieelen toestand van dit gewest wel ver vulbaar zouden zijn. Welvarend Curagao. De minister vroeg de aandacht der Kamer ervoor, dat Curagao met Venezuela op dit oogenblik het eenige land op aarde is, dat een sluitende begrooting, geen schulden en zelfs een batig saldo heeft (Curagao van 2 millioen gulden!) Er kan dus ook wel wat gebeuren daar. Eenige regelingen op sociaal gebied (o.a. zieken geldverzekering) zullen binnenkort wor den ingevoerd; een hooge ambtenaar van sociale zaken is er heen geweest om de uitvoeringsmaatregelen op te knappen; voor de autoriteiten daar was het iets heel nieuws. De gezondheidstoestand is lang niet slecht; elf sterfgevallen pro mille is voor een tropisch land als dit heel weinig. Tusschen politie en bevolking botert het weer; de Europeesche beambten kennen nu de mentaliteit beter! De begrooting werd goedgekeurd. De voor gisteravond uitgeschreven ver gadering is niet doorgegaan. De bedoeling was om dan de Onderwijs- begrooting te behandelen. Edoch: eerst gisterochtend heeft een deel der Kamer leden pas de memorie van antwoord ont vangen. Als we het goed hebben, was er ook nog geen eindverslag uitgebracht. Derhalve moest de voorzitter ons nood gedwongen vrijgeven, waarop een der collega's, met een toespeling op het nieuw ste „Haagsche geval" opmerkte: „Ik zit haast zoo lief in het Huis van Bewaring!"

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9