DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A Daverende speech van Mussolini. No. 292 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 13 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. M* li Italië verlaat den Volkenbond, „omdat deze den oorlog propageert". Massa-betooging te Rome. PERSSTEMMEN. Amerikaansche kanonneerboot gezonken. Door Japanners tot zinken gebracht. VR A-ANTIVRIES Prins Bernhard op weg naar beterschap. Britsche schepen aangevallen. Drie petroleum-tankschepen tot zinken gebracht ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. felef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 13 December. Daar gebeuren in het Verre Oosten ernstige dingen, die tot groote moeilijk heden aanleiding kunnen geven. De Ja panners zijn den laatsten tijd steeds brutaler geworden en wat zij Zondag ge daan hebben, is wel het brutaalste wat er gebeuren kon. Zij hebben een aantal En gelsche en Amerikaansche schepen be schoten en tot zinken gebracht, waarbij de noodige slachtoffers gevallen zijn. En in al die gevallen beweert Japan, dat het hiervergissingen betreft! Merkwaardig, zulke vergissingen! En onbegrijpelijk tevens. Het moge waar zijn, dat Japan zijn excuses heeft aangeboden aan de Britsche en Amerikaansche regee ring, met deze excuses is Japan er niet. En evenmin is het er met zijn bekendmaking, dat de Jangtse gedurende drie dagen niet bevaren mag worden. Japan's eigenmachtig optreden zal in geheel Europa sterk bestudeerd worden en nu reeds komen de Engelsche dagbladen met felle kritiek op „de Japansche zee- rooverij", zooals de incidenten genoemd worden. En zij eischen, dat Engeland zijn geduldige houding eindelijk maar eens moet laten varen en krachtig moet op treden. De houding van de Engelsche regeering kan zeer belangwekkend worden, maar waarschijnlijk zal zij eerst contact zoeken met Amerika, om daarna misschien geza menlijk te protesteeren bij Japan. Wij kunnen hier op het oogenblik moei lijk méér schrijven over de incidenten en over de eventueele gevolgen. Alleen weten we, dat de toestand in het Verre Oosten momenteel zeer kriek is en dat de oorlog tusschen Japan en China op het oogenblik al lang geen kwestie meer is tusschen twee landen, maar dat deze zich thans heel ge makkelijk tot een groot internationaal conflict kan uitbreiden met niet te over- ziene gevolgen. Natuurlijk mogen wij geen verband zoe ken tusschen de incidenten in China en het uit den Volkenbond treden van Italië. Beide gebeurtenissen staan op zich zelf. Maar toch, ze komen tegelijk en juist met het oog op mogelijke internationale ver<- wikkelingen kan het besluit van Italië belangrijker zijn dan het op 't oog schijnt. Op zich zelf beteekent de stap van Italië niet veel. Het was de laatste jaren dan wel lid van den Volkenbond, maar practisch bemoeide zich het er niet mee. Daarnaast echter mag niet worden vergeten, dat Italië's uittreden in onmiddellijk verband staat met het anti-Kominternverdrag tus schen Japan, Duitschland en Italië. Italië wil zich in geen enkel opzicht meer binden aan den Volkenbond en zoekt steeds meer en meer contact met de twee andere ge noemde landen. Op het oogenblik moge het gemeen schappelijk streven de bestrijding van het communisme zijn, het zou waarschijnlijk niet zoo vreemd zijn, als vandaag of mor gen bekend werd, dat er een nieuwe „Triple Alliantie" tot stand is gekomen. Wij kunnen hier niet al de meeningen in verschilende landen weergeven, maar toch mogen wij de officieele Duitsche ver klaring n. a. v. het Italiaansche uittreden niet achterwege laten. Daarin wordt o. m. gezegd: „Het volledige falen van den Volkenbond is thans een feit, dat geen bewijs en geen bespreking meer van noode heeft. De ver wachtingen, die vooral vele kleine staten in den Volkenbond hebben gesteld zijn steeds meer verdrongen door het inzicht, dat de Geneefsche politiek der collectieve veiligheid in waarheid heeft geleid tot een collectieve onveiligheid. Slechts uit Moskou kan men thans nog een onbeperkte erkenning van de Geneef sche idealen vernemen. Wanneer overi gens hier en daar nog wordt geprobeerd de mislukking van het instituut te herlei den tot zijn gebrekkige universaliteit, is dat zeer duidelijk een verwisseling van oorzaak en gevolg. De motieven, die eerst Japan, vervolgens Duitschland en thans ook Italië hebben gedwongen den Volken bond te verlaten, bewijzen duidelijk waar de radicale fouten van zijn constructies en de hem beheerschende politieke tendenties liggen. Het is een hopeloos streven, deze radicale fouten te willen verhelpen, door gedeeltelijke hervormingen. Of de te Genève blijvende groote mo gendheden ook thans nog den wil zullen hebben den Volkenbond als ernstigen factor in hun politiek op te nemen, is hun zaak. Een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal echter nooit meer in over weging kunnen worden genomen". Wat verwacht werd en waarmede iedereen reeds rekening hield, is ge beurd: Italië is uit den Volkenbond ge treden. De manier, waarop dat nieuws officieel wereldkundig is gemaakt, was weliswaar niet alledaagsch, wellicht ook niet bizonder correct tegenover de an dere Volkenbondsleden, maar niettemin bizonder handig: een donderspeech van Mussolini voor de menigte. En dus is de Italiaansche massa weer tevreden en blijft in Mussolini een grooten man zien. De reden, waarom Italië den Volken bond verliet, was al evenmin prettig voor de andere leden: een verlaten tem pel, die wankelt en waarin men niet den vrede, maar den oorlog voorbereidt. Zoo schetste Mussolini den Volken bond. Wij moeten hier over het ongetwijfeld historische gebeuren iets meer uitvoeriger mededeelingen doen, ook al, omdat de uit treding van Italië zeker een gebeurtenis is, die de aandacht waard is. Groote drukte in Rome. Stefani, het Italiaansche persbureau schrijft, hoe reeds Zaterdagmiddag zich drommen volks uit alle wijken van Rome naar het centrum der stad begaven in af wachting van Mussolini's rede aan het slot der vergadering van den grooten Fascisti- schen Raad. Tegelijkertijd kwamen uit alle deelen van Italië soortgelijke berichten over menigten, die naar de aangewezen verza melplaatsen gingen om de rede van den Duce door de opgestelde luidsprekers te hoo- ren. Zoo hebben tientallen millioenen Italia nen in alle steden en alle gemeenten in de provincie geluisterd naar de gebeurtenissen op het Venetië-plein te Rome. Het plein en de daarop uitkomende stra ten waren zwart van de menschen: de zwarthemden en het Romeinsche volk. De voorbereiding van de massale volksbetoo- ging was gelijk aan die op 9 Mei 1936, toen het Italiaansche keizerrijk in Ethiopië werd afgekondigd. Om tien uur verscheen partij-secretaris Starace op het balcon en verzocht de me nigte om stilte daar de Groote Raad in vol tallige zitting in het paleis zijn bijeenkomst begonnen was. Vijf minuten later vertoonde zich Mussolini aan het volk, dat wederom in een geweldig gejuich uitbarstte. Partijsecre taris Starace begon met te verklaren, dat de Groote Fascistische Raad bij acclamatie het voorstel van den Duce, dat Italië onmid dellijk uit den Volkenbond zou treden, had goedgekeurd. Minutenlange ovaties, aldus Stefani, volgden op deze aankondiging. Toen de stilte weer ingetreden was, kwam Musso lini zelf aan het woord voor zijn met span ning verwachte verklaring. De Duce spreekt. De historische beslissing, welke de Groote Raad bij acclamatie heeft aangenomen en welke gij met uw geestdriftige kreten hebt ontvangen, kon niet langer worden uitge steld, aldus Mussolini. Wij hebben geduren de lange jaren de wereld het schouwspel van ongehoord geduld willen bieden. Wij hadden niet vergeten en wij zullen niet ver geten, de beschamende poging tot economi sche wurging van het Italiaansche volk, wel ke te Geneve ondernomen is (kreten van verontwaardiging uit de menigte). Maar sommigen dachten, dat op een gegeven oogenblik de Volkenbond het gebaar van herstel gemaakt zou hebben, dat hij had moeten maken. Hij heeft het niet gedaan en heeft het niet willen doen. De goede bedoe lingen van bepaalde regeeringen lijden schipbreuk van het oogenblik, dat haar afge vaardigden in contact komen met het heil- looze milieu van het Geneefsche Sanhedrin, dat bestuurd wordt door duistere krachten, welke ons Italië, onze revolutie, vijandig zijn. Was onder dergelijke voorwaarden onze aanwezigheid op den drempel van Geneve nog langer te dulden? Onze strijd en ons temperament van soldaten leed eronder. Het uur naderde, waarop gekozen moest worden in het dilemma: Erin of Eruit. Erin? (de menigte schreeuwt: neen). Eruit? (de menigte schreeuwt: ja). Ziedaar, hoe wij ons „genoeg" laten hooren en ons zonder eenige spijt ver wijderen van dezen wankelenden tem pel, waarin men niet voor den vrede ar beidt, maar den oorlog voorbereidt. Mussolini Het is gewoonweg grotesk om te gelooven en te willen laten gelooven, dat er pressie geoefend is om onze houding te bepalen. Die is er niet en is er niet geweest. Die kon er niet zijn. Onze kameraden van de spil Ber lijn en Tokio hebben dat is de waarheid een volstrekte terughoudendheid aan den dag gelegd. Het uittreden van Italië uit den Volken bond is een gebeurtenis van groote histo rische strekking, welke de aandacht van de wereld getrokken beeft en waarvan de ge volgen nog niet te overzien zijn. Niet hier om zullen wij onze fundamenteele politieke richtsnoeren, welke uit zijn op samenwer king en vrede, los laten. Daarvan hebben wij dezer dagen het zoo eclatante bewijs ge leverd ten aanzien van den vrede in de Adriatische Zee. De dreigende stemmen, die van tijd tot tijd opgaan en misschien nog meer zullen opgaan van den kant van de kudden van de groote democratieën (leven dig gefluit uit de menigte) laten ons vol komen onverschillig. Een volk, dat als het Italiaansche tot iedere opoffering in staat is, kan niets gemaakt worden. Wij hebben wapens in de lucht, te land en ter zee in twee zegevierende oorlogen gestaald. Maar wij hebben bovenal den heldhaftigen geest van onze revolutie, welke geen menschelijke kracht ter wereld ooit zal kunnen doen bui gen. Uitbundige ovaties. De toespraak van Mussolini duurde in het geheel tien minuten. Uitbundige ovaties volgden. De menigte juichte nog steeds toen de muziek het lied der zwarthemden reeds begon te spelen. Om kwart over negen duur de het gejuich nog steeds voort. Mussolini kwam daarop weer op het balcon. Vijf ba taljons soldaten, die opgesteld stonden op het verlichte plein, zongen toen de cantate der legionnarissen en de Giovinezza. Een spreker kondigt door de microfoon aan: „De woorden van den Duce zijn in goeden grond gevallen, als het zaad, dat bloemen geeft tot het oogenblik, waarop de plant een krach tige boom wordt". Om vijf minuten voor half tien begon een défilé van de vrijwillige strijders in Afrika en Spanje. Besluit bekend gemaakt aan het V ol kenbondssecretariaat. Na de zitting van den Grooten Fascisti- schen Raad heeft de minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, den secretaris generaal van den Volkenbond een telegram gezonden, luidende: „In verband met de be sluiten van den Grooten Raad van het fas cisme deel ik aan het Secretariaat mede, dat op den datum van 11 December 1937 Italië uit den Volkenbond treedt". De indruk te Londen. De redevoering van Mussolini heeft gee nerlei verrassing gebaard in Londen, waar men reeds verscheidene dagen het uittreden van Italië uit den Volkenbond verwachtte, en ziet er een bevestiging in van de deel neming van Rome aan den groep Italië, Duitschland en Japan en als een gebaar te gen de collectieve veiligheid. Van practisch standpunt verwacht men geen gevolgen voor de loopende werkzaamheden van den Volkenbond, aangezien het lidmaatschap van Italië reeds geruimen tijd slechts nomi naal was. Een der redenen, die Italië er toe gebracht hebben tot dezen stap over te gaan, is naar de Londensche meening, dat thans gemakkelijker druk zou kunnen wor den uitgeoefend ter verkrijging van een her ziening van het handvest. In ieder geval mag dit besluit geen invloed uitoefenen op de opening van Engelsch—Italiaansche be sprekingen. Een demarche van Engeland bi. de Italiaansche regeering kan dus niet ver wacht worden. Fransche persstemmen. In de Epoque schrijft Donnadieu: Musso lini verdeelt de wereld in twee kampen. Hi. heeft de hoop verloren, Engeland en Frank rijk te intimideeren en hen er zoo toe te brengen, te onderhandelen. Laten wij erop bedacht zijn, dat hetgeen zich afspeelt be slissend is. Indien de liberale staten stand willen houden, moeten zij een politiek van orde en vastberadenheid voeren, en sterk en eensgezind blijven. Naar Marcel Pays in de Excelsior schrijft, wint het vermoeden veld, dat zich van de beroemde as BerlijnRome de aandrijving te Rome bevindt en de rem te Berlijn, waar men met ongeduld de ontwikkeling afwacht van de jongste gedachtenwisselingen tus schen de Britsche, Duitsche en Fransche staatslieden. Door het gebaar van Rome, aldus schrijft Leroux in de Populaire, is de temperatuur in Europa eenige graden gestegen. Wij zouden willen, dat de landen, die hun verantwoor delijkheidszin jegens Europa en jegens den vrede hebben behouden, zich aaneensluiten teneinde de gevolgen ervan te vermijden of te neutraliseeren. De Romeinsche correspon dent van de Jour wyst erop, dat Rome niet van samenwerking afziet. Hongaarsche meening. De Hongaarsche pers wijdt veel ruimte aan de rede van Mussolini. De officieuze or ganen spreken met groote voldoening over het besluit van den fascistischen raad. Zij noemen het uittreden van Italië een ernstige waarschuwing aan het adres der mogend heden, die een politiek van isolement en on verstand toepassen. Zij constateeren met leedwezen een groeiende verkoeling in de Engelsch-Italiaansche betrekkingen. Men hoopt echter, dat de door den Ita liaansche stap geschapen toestand niet van langen duur zal zijn. De geheele pers is het er over eens, dat de Volkenbond hervormd moet worden, op dat hij met een redelijke kans op succes de vraagstukken kan behandelen, welker op lossing, van Hongaarsche standpunt bezien, beslist noodzakelijk is. De strijd tusschen Japan en China, hoe belangwekkend wellicht ook, nu het gaat om de stad Nanking, wordt geheel naar het tweede plan verscho ven door de actie der Japanners in de wateren. Behalve eenige incidenten met Brit sche schepen waarop wij elders nader zullen terugkomen is er een buitengewoon belangwekkend iets ge beurd: de Amerikaansche kannonneer- boot „Panay" is door de Japanners tot zinken gebracht. De Panay was Zondagochtend reeds door een vuurlijn van Japansche schepen geva ren, terwijl het schip vluchtelingen uit Nanking opnam, en ging daarna ongeveer 28 mijl boven Nanking voor anker. Ze was zoo ver opgevaren, om buiten het bereik van eventueel vallende granaten te blijven. Op deze z.g. veilige plaats werd het schip echter door Japansche vliegtuigen aange vallen en tot zinken gebracht. Van de opvarenden konden er 55 de kust bereiken, w.o. ook de commandant, die evenwel een zijner beenen gebroken heeft. Nog anderen werden zwaar gewond, maar konden zich eveneens redden. Volgens de tot nog toe ingekomen be richten bevonden zich aan boord o.m. twee secretarissen van de ambassade te Nanking. Wat er met hen gebeurd is, was vanmor gen nog niet bekend. Intusschen zijn het Engelsche oorlogsschip Bee en twee Amerikaansche schepen naar de plaats van het ongeluk gevaren, terwijl de regeering der Vereenigde Staten last heeft gegeven, een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Vijftien gewonden. De Amerikaanscne ambassadeur heeft medegedeeld, dat vijftien opvarenden van de Panay gewond werden, sommige zelfs zeer ernstig. Aan boord van het schip be vonden zich drie Italianen, hiervan is één gewond. De overlevenden zijn te Hohsien in de provincie Anwei aan land gebracht Onder hen bevinden zich de vier ambtenaren van de Amerikaansche ambassade. Het Britsche oorlogsschip „Bee" stoomt op volle kracht de rivier op om de overlevenden te hulp te komen en naar Woehoe, ongeveer tien mijl afstand van Hohsien, te geleiden. Hasegawa biedt verontschuldi gingen aan. De bevelhebber van de Japansche ma rine in China, vice-admiraal Hasegawa, is in een pinas van het vlaggeschip „Izoemo" naar het ongeveer een halve mijl ANTIROEST Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus Hoofdwond geheel genezen. De particuliere secretaris van Z. K. H. prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekt ons heden middag 't volgende communiqué: „Sinds het laatste communiqué is uitgegeven, is de verbetering van den toestand van prins Bernhard geleidelijk voortgeschreden. Niet temin blijft rust nog geboden. De hoofdwond is genezen. De toestand vam hofjager Spek blijft gunstig. De operatiewond is goed genezen en er is reeds een begin van bewegingsmogelijkheid in de knie." verder liggende Amerikaansche vlagge schip „Augusta" gekomen om den Ameri- kaanschen bevelhebber, Yarnell, zijn ver ontschuldigingen aan te bieden inzake het incident met de Panay. Japansche lezing van het incident. In een communiqué van de Japansche marine-leiding wordt gemeld, dat maatre gelen worden genomen vice-admiraal Hasa- gawa de volledige verantwoordelijkheid voor het incident van de Panay op zich te doen nemen. Het incident wordt „buiten gewoon ongelukkig en ten zeerste te be treuren" genoemd. Verder wordt in het communiqué ver klaard, dat de Japansche legerleiding berichten had ontvangen over het vluchten van de Chineesche troepen uit Nanking per stoomschip. De marine-luchtmacht kreeg toen opdtacht deze schepen te achtervolgen en te bombardeeren. Tijdens deze operatie is ook de Panay getroffen, zoodat het schip is gezonken. Het ernstige incident met het tot zin ken brengen van een Amerikaansche kanonneerboot is niet het eenige nieuws uit het Verre Oosten. Direct daaraan voorafgaande en er onmiddellijk mee in verband staande zijn de incidenten met de Britsche sche pen en tankschepen, die öf beschoten óf tot zinken gebracht zijn. Allereerst een paar berichten. Zondagmorgen werd het Britsche oorlogs schip „Lady Bird" ter hoogte van Woehoe door een Japanschen granaat getroffen. De commandant werd licht gewond en een matroos werd gedood. Eveneens werden de Engelsche oorlogs schepen „Scraba" en „Cricket", die op de Jangtse op 3 K.M. afstand van Nanking voor anker lagen, door Japansche vliegtuigen aangevallen. De bommen misten echter hun doel. Tenslotte werd de Britsche kanonneer boot „Bee" aangevallen, alsmede de Brit sche sleepboot „Tsingtah" beschoten. En uiteindelijk wordt vandaag melding gemaakt van het tot zinken brengen van drie petroleum-tankschepen, de „Meiping", de „Meishia" en de „Meian", allen vermoe delijk varende onder Amerikaansche vlag. De indruk in Engeland. De beschieting van verscheidene Britsche oorlogsschepen door Japansche batterijen te Woehoe heeft in Britsche diplomatieke kringen een zeer pijnlijken indruk gemaakt. De regeering heeft slechts een kort ver slag ontvangen van de Britsche plaatselijke autoriteiten, dat de telegrammen der pers agentschappen bevestigt. Officieele kringen zijn in afwachting van vollediger inlichtingen. Zij willen zich vóór de ontvangst dezer berichten niet uitlaten over de gevolgen, welke aan deze inciden ten moeten worden gegeven. Het is evenwel niet buitengesloten, dat de Britsche regeering te Tokio tegen een her haling van dergelijke incidenten zal pro testeeren. Britsche pers verontwaardigd. De Britsche pers is zeer verontwaardigd over de incidenten. De „Daily Telegraph and Morning Post" kan niet gelooven, dat hier opzet van de Japansche regeering in het spel is, temeer aangezien op het oogen blik baron Ishii te Londen is om Engeland te overtuigen van de goede zaak van Japan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1