QemeeMietaden JLuUoptOQcamma 8 t 8 1 l l l t JbitutetUaud HeailletoH A »J 8 'T OOG <j£> OTERLEEK BROEK OP LANGENDIJK 0 5.20 Locatelli-orkest VAN TWEEDE BLAD De raad dezer gemeente kwam Vrijdag morgen 10 uur in vergadering bijeen. Van den minister van sociale zaken was een circulaire binnengekomen waarbij werd toegestaan het verstrekken van brand- stoffentoeslag voor de werkloozen te ver lengen tot en met 16 April 1938. Tevens mag gedurende het tijdvak van 28 Nov. 1937 tot en met 12 Maart 1938 aan kostwinners 1.30 en aan kamerbewoners 0.65 voor brandstoffentoeslag worden verstrekt. B. en W. stelden voor in deze gemeente deze nieuwe regeling toe te passen. De raad vond dit algemeen goed. Namens den minister van sociale zaken was van den Rijksinspecteur voor de werk verschaffing bericht binnengekomen dat over de maanden December en Januari per week 0.60 moet worden uitbetaald voor lichtverlet. Dit bedrag komt volledig voor rekening van de Overheid, zoodat de par ticulieren bij wie werkloozen zijn tewerk gesteld hierin niets behoeven bij te dragen. Door het Rijk was van de gemeente over 1934 voor verhaal van pensioensbijdragen een bedrag van 48.30 te weinig ingehou den zoodat dit nog nader zal worden ver rekend. Ged. Staten dezer provincie hadden geen bezwaar, dat de gevolgen van den diefstal op het raadhuis bij suppletoire begrooting worden geregeld. De heer Heringa vroeg of er nu ook een nieuwe ambtsketting zal worden aangeschaft, hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordde. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van een paar inwoners was een verzoek ingekomen om de wegens iepziekte afge keurde boomen voor het rooien te mogen hebben, of zoo dit niet mogelijk was, het bedrag te mogen vernemen waarvoor die boomen van de gemeente konden worden gekocht. B. en W. wilden deze boomen wel voor een klein bedrag afstaan. De heer Zwaan vond dit niet goed, omdat er wel meer inwoners zijn die deze boomen voor een niet te groot bedrag willen hebben. De heer Dekker was voor verkoopen op stam, waarmede men algemeen accoord ging. In verband met het binnengekomen! be richt omtrent de tijdelijke stopzetting der werkverschaffing in het tijdvak van 20 De cember a.s. tot en met 8 Jan. 1938, stelden B. en W. voor de georganiseerde werkloo zen naar hun werkloozenkas en de ongeor ganiseerden werkloozen naar 't Burgerlijk Armbestuur te verwijzen. Aangezien in de ze gemeente nog geen steunregeling is, stelden B. en W. voor, de werkloozen even als vorig jaar een kerstbijslag van 2.50 te verleenen. Hermede kon men zich alge meen vereenigen. Conversie geldleening. Naar aanleiding van den in de vorige vergadering uitgesproken wensch, om het rentepercentage voor de geldleening der school te Stompetoren verlaagd te krijgen, had de voorzitter zich in verbinding ge steld met de N.V. Maatschappij voor ge- meente-crediet, bij welke maatschappij de geldleening loopt. Bij dat onderhoud werd bereikt dat het tegenwoordige rentepercen tage van 4 3/8 kon worden verlaagd. De verlaging kon als volgt geschieden: of tot 3 3/4 zonder vergoeding, of tot 3 in de jaren 1938 tot en met 1942 en daarna tegen 3 3/4 tegen vergoeding van 3/4 over het saldo berekend. B. en W. stelden voor om op het tweede aanbod in te gaan, aangezien dit volgens berekening over de eerste 5 jaren een besparing zal geven van 260 boven het eerste aanbod. Zonder hoofdelijke stemming werd dit goedgevonden. Benoeming lid Burg. Armbestuur. Wegens periodieke aftreding van het lid B. Gardenbroek, hadden B. en W. de vol gende voordracht opgemaakt: 1 B. Garden broek, 2 K. Korver. De heer B. Garden- broek werd met algemeene stemmen her kozen. Aanbieding gemeentebegrooting, dienst 1938. De door B. en W. in ontwerp opgemaakte begrooting voor den dienst 1938 was van Ged. Staten met enkele opmerkingen terug ontvangen. De in hoofdzaak administratie ve wijzigingen waren aangebracht, terwijl enkele nieuwe posten, o.a. voor de steunver- leening aan kleine boeren waren toege voegd. Tot het onderzoeken dezer begrooting werden de raadsleden met uitzondering van de wethouders aangewezen. Bij de rondvraag uitte de heer Heringa de wenschelijkheid over te gaan tot het plaat sen van twee straatlantaarns te Stompetoren. De een zou moeten worden geplaatst tus- schen de woning van den hr. C. Groot Cz. en de pastorie, terwijl de ander tusschen de woning van den heer S. Weeshoff en de Ned. herv. kfcrk aldaar gewenscht werd. De heer Spaan zou deze plaatsing zeer terecht achten. Eerst zal nog eens worden geprobeerd of met andere lichtsterkten wat kan worden bereikt, gaat dat niet, dan zal plaatsing de aandacht hebben. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat nog vóór de Kerstdagen de raad op nieuw bijeen zou worden geroepen, omtrent de behandeling van de gemeentebegrooting. In die vergadering zullen B. en W. tevens met een voorstel komen, betreffende de o.-l. sphool in de kom te Oterleek, daar het raadsbesluit over dit onderwerp vóór 1 Februari 1938 bij Ged. Staten ter goedkeu ring moet worden ingediend. Hierna sluiting. Vrijdagavond 8 uur kwam de raad in vergadering bijeen onder leiding van bur gemeester Schelhaas. Ingekomen stukken. Beschikking van de desbetreffende mi nisters, dat als extra-belasting-bijdrage uit het Werkloosheidsfonds een voorloopig voorschot werd verleend van 8288. Een verzoek van S. Schoon om in ver band met de opheffing der eenden-houderij het Papenhorn opnieuw in te mogen huren voor 5 per jaar, benevens den stortdam van het Zuiderdel voor eenzelfde bedrag. Waar er echter meer gegadigden zijn, werd besloten het bij openbare inschrijving te verhuren. Een verzoek van de ijsclub „Winterver maak" over het seizoen 19371938 het recht te verkrijgen over het Zuiderdel, Brugsloot en Oosterdel, wanneer deze toegevroren zijn voor 1 huur om het publiek daar te weren schaatsen te rijden met het oog op de veiligheid, daar er dan een bestaande baan is op het buitenland. Hieruit ontspon zich een breedvoerige discussie, waarin tot uiting kwam, dat wan neer het beschikkingsrecht dier wateren uit handen gegeven werd, er allicht het gevaar aan verbonden was, dat dwang zou worden uitgeoefend, waarom dan ook de gedachte naar voren werd gebracht, dat het ge meentebestuur deze zaak in handen moest houden. De voorzitter merkte op, dat, wanneer het ijs nog niet sterk is, het wenschelijk is voor de veiligheid dat van de baan op het buitenland gebruik gemaakt wordt. De voorwaarde kan dan echter aan het verzoek verbonden worden dat, wanneer het ijs op die wateren sterk genoeg is, het vrij ge geven worde voor het publiek. Voor dien tijd oefent echter het bestuur der ijsclub daarop toezicht uit. Aldus besloten. De jaarlijksche circulaire der diverse land arbeidersbonden betreffende plaatsing werk verschaffing, toeslag werkloozenkas, brand stoffen, enz. Meegedeeld werd, dat hieraan reeds voor zoover als mogelijk is, wordt tegemoet ge komen. Ged. Staten berichtten, dat de rente lee ning financiering gemeente is verlaagd tot 3 3/4 pet. De vergoeding der raadsleden werd be paald qp 2. Besloten werd tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten met een maxi maal crediet van 28.500. Inzake een voorstel van B. en W. tot het ontwerpen en vaststellen van een uitbrei dingsplan werd meegedeeld in den loop der jaren gebouwd werd op de eilanden en dat deze toestand niet bestendigd mag blijven. Als terrein voor een uitbreidingsplan komt de polder in aanmerking. De eigena resse mevr. v. d. Molen heeft reeds een con tract aangegaan met de provincie om het terrein op te spuiten. De plannen kosten totaal 749. De besprekingen zullen in dezen geest zijn, dat de bouwterreinen zoodanig worden ingericht, dat zij niet te duur worden en de eigenaresse als het eenigszins mogelijk is. zich er mee vereenigen kan. temeer ook, daar het gratis opgespoten wordt. De heer Stammes vroeg of er nog vaarten in blijven, waarop bevestigend werd geant woord. Aldus besloten. Voor de benoeming van vuilnisophaler was de volgende alphabetische voordracht gemaakt: 1. D. Bakker Dz., 2. G. Biersteker, 3. J. v. d. Molen Fz. De stemming had tot uitslag, dat de heer Bakker werd benoemd. Op den heer Bier steker was 1, op van der Molen waren 5 stemmen uitgebracht. Besloten werd tot wijziging der bouw verordening in dien zin, dat de achtergevel rooilijn niet is te handhaven. De verordening op de straatbelasting werd opnieuw vastgesteld. Idem 75 opcenten op de gemeentefonds belasting. Idem tot nadere vaststelling der gem.- begrooting 1937. Enkele administratieve wijzigingen vonden plaats. Idem tot wijziging der gemeentebegroo ting voor 1937. Het totaal bedrag kon binnen het raam der begrooting blijven. Verwacht werd echter, dat het Burg. Armbestuur dat jaar 1000 meer noodig zal hebben. Hierna werden in behandeling genomen de begrootingen voor den dienst 1938, waar op een verslag werd uitgebracht door de commissie van onderzoek. In verband hiermede werd door den voor zitter opgemerkt, dat in 1938 naast de rente van 900 voor het eerst f 1500 moet afgelost worden voor de tuinderscredieten. Naast deze verhoogde uitgaven en de 1000- verhooging voor het Burg. Armbestuur is toch de begrooting nog zoodanig gesteld, dat de gemeente niet geheel noodlijdend is. Waar blijft, vroeg de heer Van der Molen in zijn critiek, het zelfbeschikkingsrecht? De raadsleden worden zoo tot automaten gemaakt. Er is, zeide de voorzitter, een streven bij de regeering, dat het particulier initiatief bij de vereenigingen meespreekt en wat het andere betreft, is het zoo, dat zoolang de regeering bijbetaalt, zij bepaalt wat mag en niet mag. Toch zag de voorzitter de toekomst voor de gemeente niet donker in. Heelemaal van de regeeringsbemoeiïngen afraken zal nog wel niet gaan, daar nog 9000 per jaar noodig is. Zoo ongunstig als de laatste jaren staat de gemeente er echter niet voor. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd tot concessie van annuï- teits-leeningen. Idem tot invoering van het het persoons kaartenstelsel, voor de bevolking. Betreffende medewerking te verleenen tot opheffing der Keuringsdienst Oudkarspel en aansluiting bij den kring Alkmaar, werd in herinnering gebracht de onverkwikkelijke geschiedenis te Harenkarspel, waar deze gemeente zich nadien van den kring af scheidde, waren de 4 Langedijker gemeenten aangewezen op Alkmaar, daar het anders te duur uit zou komen. In een conferentie dienaangaande betref fende de voorwaarden is volledig overeen stemming bereikt. Veearts Wester, die op wachtgeld is ge steld, komt geheel voor rekening van Alk maar en wat betreft keurmeester Frieling, die zich steeds een goed ambtenaar heeft betoond, deze zal door Alkmaar worden overgenomen. De kosten zullen voor 1938'39 bedragen 10 cent per inwoner, 1940'41, 8 cent en daarna 6 3/4 cent evenzoo als de thans aan gesloten gemeenten bij Alkmaar betalen. Alkmaar neemt alle verplichtingen voor haar rekening, ook de destructor te Barsin- gerhorn. De slagers kunnen gewoon blijven slachten, zooals het voorheen steeds is geschiedt. De keurloonen worden met 200 ver- hoofd en gebracht van 3500 op f 3700. In Oudkarspel blijft een noodslachtplaats. Aldus besloten. De heer Stammes vroeg naar het vent- verbod. De voorzitter zeide, dat 1 maal per maand zoo mogelijk vergunning wordt gegeven. Zijn er echter klachten, men brenge ze ter f Q Dinsdag 14 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Viool en piano. 11.Huish. wen ken. 11.30 Ensemble Otto Hendriks. 12.15 Gr.pl. 1.— Ensemble O. Hen driks. 1.45 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4 30 Kinderkoorzang. 5.Kinder halfuur. 5.30 Orgelconcert. 6. Omroeporkest (Opn.) 6.35 Gr.pl. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro- dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Es- peranto-uitz. 8.30 Bonte Dinsdag- avondtrein. 10.15 Gr.pl. 10.20 Bridge- cursus. 11.ANP-ber., Hierna Avro-dansorkest. 11.4012.Veres Lajos' Zigeunerorkest. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 De KRO-melodisten en solist. 1. Gr.pL 1.20 KRO-orkest. 2.Vrou wenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gr.pl. 5. De KRO-melodisten en solist. (5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperanto- cursus. 7.Ber. 7.15 Middenstands causerie. 7.35 'Sporthalfuur. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 KRO-Symph.-orkest. 9.15 Gr.pl. 9.30 Interview. 9.50 KRO-orkest en solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 Juan Marcu's Roemeensch orkest. 11. 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 MacGibbon-strijkkwartet. 12.35 Radiotooneel met muziek. 12.55 Gr.pl. 1.15 Rep. 1.30 Gr.pl. 2.20 BBC-Schotsch orkest en so liste. 3.20 Orgelspel. 3.50 Gr.pl. 4.20 Act. causerieën. 4.35 Gr.pl. 4.50 Arthur Dulay's kwintet en solisten. 5.20 Uit Kopenhagen: L. Preil's Ensemble. 5.50 Het Walker-Octet. 6.20 Ber. 6.45 Cembalo-voordracht. 7.05 J. Loss en zijn Band. Clear thinking, causerie. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Ber. 9.40 The Latin Quarter of Paris, causerie. 10.Cabaretprogr. 10.40 BBC-Theater-orkest. 11.20 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.50 en 10.40 orkest en Pianovoordr. voordracht. Gr.pl. 12.40 Giardino. zangvoordracht, i n* 3 20 en 4.20 Zang 8.35 Radiotooneel. 10.3511.50 p rijs' blaaskwintet en solisten KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 7.50 H. Hagestedt's orkest 11.20 Orkestconcert. 12.35 Om roepkleinorkest. 3.20 B. von Geczv'" orkest. 5.20 Pianovoordr. 6.30 Om! roeporkest. 7.20 Saarbrücker OnJ roeporkest en Sted..orkest mmv soliste. 8.35 Concert. 9.55ujn Omroepkleinorkest en Omrorrw dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Gr.pl. 8 20 Cabaret. 9.05 Omroepsymphonie- orkest. 9.35 Operetteconcert. 11 1120 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pT 12.50 O.-orkest. 1.50 Gr.pl. 5. 20 Orgelconcert. 6.35 Rep. 7.05 Gr.pl. 8.20 Omroepkleinorkest. 8.50 Rep 9.20 Verv. concert. 9.40 Radiotoo-' neel. 10.30—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radiotooneel. 7.50 Berlijnsch Philh. orkest en solist. 8.35 Ber dagbladoverzicht. 8.50 It. muziek.' 9.20 Ber. 9.50 Friedemann-kwartet 10.05 Weerber.: 10.2011.20 B. von Geczy's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parjjg Radio 10.3512.05, Lond. Reg. 12.05 12.35, Brussel VL 12.3514.20 Radio PTT-Nord 14.2015.05, Pa rijs Radio 15.0515.20, Keulen 15.20 16.20, Lond. Reg. 16.2017.20, Brussel VI. 17.2018.50, Keulen 18.5019.20, Weenen 19.20—21.30, Lond. Reg. 21.3022.20, Berlijn 22.2023.20, Luxemburg 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10,35 19.50, Lond. Reg. 19.5020.50, Droitwich 20.2024. Lijn 5: Diversen. ®@0O@6OOOO3O@3OOO^O^@O@OOO plaatse en de vergunning wordt inge trokken. De heer der Molen zou gaarne zien, dat er bij den minister op aangedrongen worde, de rouleerregeling voor de werkverschaffing op te heffen. N De voorzitter zegde medewerking toe. De heel Koolaard achtte het met het oog op de veiligheid en gevaar gewenscht, dat er met de gladheid der weg dezen avond zand gestrooid werd. De voorzitter antwoordde, dat daar reeds last toe gegeven is. Hierna sluiting. HOFBERICHT. H. M. de koningin heeft gisterochtend de godsdienstoefening bijgewoond in de Willemskerk te Den Haag onder gehoor van ds. Dijckmeester. KONINKLIJK CADEAU. Prinses Juliana brengt vreugde in arm gezin. Prinses Juliana heeft een kleinen vee houder uit Purmerland, den heer W. Koomen, die in den afgeloopen zomer ernstig werd getroffen door het verlies van twee koeien ten gevolge van mond- en klauwzeer, uit den nood geholpen door hem een kalf cadeau te doen. „De Waterlander" vertelt er het volgen de over: „Het is nog steeds een slechte tijd voor het boerenbedrijf; vooral de zgn. kleine boeren, tot wie ook Koomen behoort, heb ben het allesbehalve breed. Tot overmaat van ramp tastte een paar maanden geleden de gevreesde veeziekte zijn armoedig vee stapeltje aan. De twee beesten, die hieraan stierven, waren niet verzekerd, zoodat deze klap vrijwel niet te boven was te komen. In het kleine boerderijtje was men ten einde raad. Toen de nood zoo hoog gestegen was, gingen Koomen's gedachten uit naar het Koninklijk Huis. Als hij eens..Het kwam er van. De brief werd geschreven. Moeder de vrouw knapte het zaakje zelf op, daar de baas de schrijfkunst n-ief vol doende machtig is. En een eenvóüdig schrijven met het verzoek om een kleine gift voor een koetje of een kalf ging de deur uit naar prinses Juliana. Het antwoord bleef lang uit en Koomen verloor zoo langzamerhand hetkleine sprankje hoop, totdat hij deze week thuis kwam en stroo bij de poort vond. Verderop zag hij bovendien afdrukken van kalver- pooten in den natten grond. De boer stond vcor een raadsel. Wat had dat te beteeke- nen? Hij ging in de schuur kijken en zag daar tot zijn verbazing een kalf. Zijn vrouw wist ook niet van wie het dier kwam. Alleen wist zij te zeggen, dat de politie het gebracht had. Koomen sprong op de fiets en ging naar het raadhuis te Ilpendam. Daar deelde men hem mede, dat prinses Juliana een bedrag aan geld had geschonken om voor zijn Sinterklaas een kalf te koopen. Een wethouder had zich met de uitvoering van de koninklijke opdracht belast en in gezelschap van den veldwachter 's morger6 op de markt te Purmerend het kalf gekocht. Onnoodig te zeggen, dat Koomen en zün vrouw heel ~rkbaar zijn. Nog denzelfden dag gi®g een hartelijke dankbrief terug naar Soest- dijk." Door ALAN DARE 29) „Dat verbreek ik. Groote goedheid, is mijn vrouw niet van meer belang dan honderd contracten? Bovendien zijn we hier zoo goed als klaar, en je kunt het best buiten mij stellen. Zeg aan het hoofdkwartier, dat ik ziek ben of zeg, wat je wilt. Het komt er niet op aan". Hij liet den verbaasden Smithson staan en kwam naar Hornblow toe, die met zijn ouden collega Hannaway stond te praten. „Kennedy, het spijt me vreeselijk, wat ik daar over je vrouw hoor! Wat ben je van plan te doen?" „Haar achterna te gaan". „Weet je, waar zü is?" „Ik geloof van wel. Maar misschien ben ik te laat. Ik heb hier twee kostbare weken verknoeid. Ik had maar weg moeten gaan en het werk in den steek moeten laten". „Maar waar denk je heen te gaan?" „Yucatan". „Wat een land, om heen te gaan! Het is om zoo te zeggen nog onbekend!" „Zoo? Dat maakt geen verschil. Ik weet zeker, dat dat de plaats is, waar hij haar gebracht heeft!" „Hij!" „Een duivelsche schurk, die haar hulp noodig heeft om zijn eigen belangen te be vorderen. Hornblow, heb je ooit van een man gehoord, die dokter Phenuit heet?" „Dokter Phenuit! Het schijnt hier nu vol dokters te zetten! Neen, ik heb dien naam nooit gehoord!" „Hij heeft niet hetzelfde beroep als jij. Hij is een dokter in kwade zaken, een ge heimzinnig individu, dat als een vlek op het levensboek verschijnt. Als ik dokter Phenuit vind, vind ik mijn vrouw, en ik heb geen tijd te verliezen!" „Hoe denk je naar Yucatan te gaan?" „Ik geloof, dat er een of twee kustbooten zijn, die van Prainha afvaren. Ik ga er mor gen heen om het uit te visschen". „Ik ga met je mee, als ik mag". „Natuurlijk!" Kennedy pakte zijn bezittingen en zeide den volgenden morgen vroeg Smithson vaarwel. Deze was wat norsch, maar scheen Kennedy's besluit toch op prijs te stellen. „Ik zal springen, als ik dit aan het hoofd kwartier meld, Ken!" zei hij. „Ik denk, dat ik maar niets zeg. Zij zullen er niets van te weten komen. Ik wensch je het aller beste, oude jongen!" „Dank je!" Toen Kennedy en Hornblow in de kano de rivier afvoeren, deed de laatste een voorstel, dat hem den geheelen nacht in de gedachten was geweest. „Zou je er op tegen hebben, een makker te hebben op dien tocht, Kennedy?" „Wat bedoel je?" „Ik zou wel met je mee willen. De zaak staat zóó, dat ik op ben en algeheele ver andering noodig heb. Ik heb een plaats vervanger in Prainha, en zoo'n tocht, als jij van plan bent te maken, zal mij veel goed doen". „Dat betwijfel ik. Het is geen picknick, Hornblow! Phenuit is een woesteling!" „Om je de waarheid te zeggen, brand ik van verlangen, kennis met hem te maken! Hoor eens, oude jongen, ik spreek in ernst. Ik ben geen recruut, als het op vechten aankomt. Daar heb ik in 1916 in Frank rijk aan meegedaan". Kennedy keek hem doordringend aan. Er was veel in Hornlow, dat hem aantrok. Afgezien van zijn tijdelijke ongesteldheid zag hij er uit als een ijzersterke man, op wien te rekenen viel. „Ik vind het goed, als je het werkelijk meent", zei hij. „Goed. De hand erop!" Zij gaven elkaar plechtig de hand en be spraken toen, wat zij voor den tocht noodig zouden hebben. Tegen dat zij Prainha be reikt hadden, hadden zij vele moeilijkheden opgelost betreffende hun uitrusting en pro viand. Hornblow ging naar zijn kamers, om te pakken, terwijl Kennedy inlichtingen in won omtrent een schip. Toen zij elkaar later op den avond weer ontmoetten, was alles in orde. „Er gaat hier over drie dagen een vracht boot weg", zei Kennedy. „Ik heb den schip per gesproken en hij is bereid, ons voor vijf pond ieder naar Progreso te brengen. Natuurlijk heb ik het dadelijk aangeno men". „Prachtig! Waar ligt Progreso?" „Ten Westen van Yucatan". „Denk je. dat je in staat bent, dien Phe nuit op te sporen?" „Hij heeft een jacht, dat ik overal zou herkennen. Als dat niet in Progreso ligt, ben ik van plan, een snelle motorboot te huren en de kust af te zoeken. Er kunnen niet veel jachten zijn in zoo'n verlaten oord als Yucatan". „Je vergeet, dat hij ons meer dan veer tien dagen vóór is!" „Dat weet ik. Maar als het doel van zijn reis het binnenland is, kunnen we hem gauw op het spoor zijn en hem inhalen. Het zal een zware tocht zijn, Hornblow verduiveld zwaar!" „Juist wat ik noodig heb. Een week zee lucht zal al die muizenissen uit mijn hoofd halen. Ik voel mij nu al beter. Niets zoo goed als wat avonturen, om een man weer beter te maken". Na drie dagen waren zij aan boord van het vrachtschip. Snel klopte hun hart, toen het anker werd opgehaald en zij de mach tige machines voelden Vdllen. „We zijn los", mompelde Hornblow. Kennedy knikte. Hij zag in gedachten het wanhopige gezicht van zijn vrouw, daar ver in Yucatan. Zijn vrouw, die misschien ge loofde, dat hij dood was en zich hulpeloos in de macht van dokter Phenuit dacht! HOOFDSTUK XV. Dokter Phenuit in zijn eigen omgeving. Nadat zij drie dagen in haar hut opge sloten was geweest, werd het Maxine ver gund, aan dek te komen. Deze verandering werd haar toegestaan, omdat het jacht niet meer op de rivier was, waar zij misschien kans had gehad, te ontvluchten. Maar nu het vaartuig goed en wel op zee was, was daarvoor niet meer te vreezen. in Zij merkte op, dat de bemanning van het schip uit een vreemd mengelmoes bestond. Dave, de twee vreemde dwergen, die zjj 'n het huis in Engeland had gezien, een Cni- neesche kok, Han genaamd, en nog e*® half dozijn andere mannen van verschil lenden landaard. Phenuit zelf deed dienj^ als schipper, ofschoon hij zelden op brug was. Katinka alias de gravin was m» dikwijls zichtbaar. Maxine had haar slecht» twee keer gezien, en bij de beide ge'eS®"' heden hadden zij zeer vijandige blikk®" gewisseld. Zij wist van Dave, dat Katink^ haar maaltijden meestal met Phenuit 8®" bruikte en dat ze de rest van den tijd ledigheid doorbracht. „Zij is een duivelin!" vertrouwde haar toe. „Maar toch spijt het me 8®" beetje voor haar". „Waarom?" „Phenuit speelt met haar. Als het in v kraam te pas komt, laat hij haar verdwtr nen als zooveel anderen!" Hij glipte juist intijds weg, cm te hinderen, dat Phenuit hem op oat> betrapte. Phenuit scheen in een vroo stemming te zijn. HU lachte kakelen wreef zich de handen, terwül Maxine keek. „Je geniet van de reis, hè? Je ziet e ter uit dan toen je aan boord kwam. wangen zyn gevulder en die kleine tjes „Ga - ga weg!" riep zü. Qveï. „Waar moet ik heen gaan? Moet boord springen? Ha! ha!" hevrijd „De wereld zou van een monster zyn, als u dat deed". ^rvolid).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6