PUROL De incidenten in China. Geestdrift en betoogingen in Belgrado. Botsingen met de politie. Verordeniriq van minister Kerrl. De Duitsche evangelische kerk. Nieuws in 't kort. Oordeel crisisinvoerwet. TWEEDE BLAD waren en te bebeeren, doch men kon het kantoor nooit verplichten tot afgifte van het aangekochte lot. Ook in dit geval kreeg men bericht, welk lot was aangekocht. Het (terde geval was in wezen gelijk aan het eerste. De cliënten gaven de N.V. opdracht tot het koopen van premiekkem op de reeds genoemde voorwaarde. Een der rechters, mr. van Rsjn van Alke made, vro'eg verdachte of het kantoor ook werkelijk de loten voor zijn cliënten kocht, of dat het slechts in schijn deze transacties verrichtte en dan eventueel gevallen prijzen uit eigen zak betaalde. Verdachte antwoord de hierop verontwaardigd ontkennend. „De cliënten konden te allen tijde de loten bij mij zien", verklaarde hij. In deze drie gevallen was den directeur van de N.V. ten laste gelegd, dat hij de deel neming in een verboden loterij heeft open gesteld en bevorderd, o.m. door certificaten in den zin van art. 2 sub 3 van de Loterij - wet af te leveren, subsidiair, dat hij zelf een loterij zonder de vereischte toestemming heeft georganiseerd. De verdediger, mr. E. J. Egberts, betoog de in zijn pleidooi, dat hier niet van certi- Ruwe Huid Ruwe Manden r» Doos 30 omL Ruwe Lippen J gjj Apoth. en ficaten kon worden gesproken, omdat de stukken, die de cliënten ontvingen, geen enkel recht op een premielot of prijs gaven, dat verdachte geenszins zelf een loterij heeft georganiseerd en ten slotte, dat in de dag vaarding niet voldoende omschreven was, op welke wijze verdachte de gelegenheid tot deelneming in een verboden loterij heeft opengesteld. Pleiter concludeerde tot vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging. In het vierde geval heeft de directeur van „Arona" premieloten voor haar cliënten ge kocht op dezelfde voorwaarden, zooals het administratiekantoor dat in de reeds ge noemde gevallen deed. De loten werden overigens ook bij het administratiekantoor gekocht, de „Arona" fungeerde meer als tusschenpersoon. In deze zaak hield mr. Egberts een pleidooi met gelijke strekking. De uitspraak in deze zaken is bepaald op 23 December. SBwtenlaHd (Vervolg van pag. 1) Achttien personen omgekomen? Officieren van het Amerikaansche vlagge- schip in de Chineesche wateren „Augusta" zijn van meening, dat achttien opvarenden van de Panay door de Japansche bommen zijn gedood of zijn verdronken bij het zin ken van het schip. De Amerikaansche pers. Het bericht van den Amerikaansohen am bassadeur Johnson over het tot zinken brengen van de Panay en de tankschepen werden op het departement van buitenland- sche zaken enkele uren later ontvangen dan het bericht van de Panay, dat het schip was opgestoomd om een bombardement te vermijden. Cordell Huil verklaarde te hopen nadere bijzonderheden te ontvangen, doch op het oogenblik weigerde hij commentaar te leveren. Nog in den nacht werderi extra edities van de bladen uitgegeven. Het incident heeft opschudding verwekt in officieele kringen, die de aanwezigheid van een kanonneer boot bij Nanking noodzakelijk achtten voor de veiligheid van de Amerikaansche onder danen. Sommige verlangen thans dat alle Amerikaansche oorlogsbodems terugge roepen zullen worden, terwijl anderen krachtige maatregelen eischen. Japansche verontschuldigingen. De Japansche minister van oorlog heeft zijn persoonlijken vertegenwoordiger naar den Britschen militairen attaché gezonden, om zijn verontschuldigingen aan te bieden voor het incident van Woehoe en om hem te verzekeren dat het ministerie van oorlog een onderzoek instelt. In de Japansche pers wordt geen melding gemaakt van het incident. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft een bezoek ge bracht aan den ambassadeur van de Ver- eenigde Staten te Tokio om zijn veront schuldigingen aan te bieden voor het tot zinken brengen van de Panay en de drie tankschepen. De ministers van oorlog en marine hebben hun verontschuldigingen aan geboden aan de Amerikaansche militaire en marine-attaché's. Naar vernomen wordt, heeft vice-admi- raad Hasegawa Parnell aangeboden volledige schadeloosstelling te geven voor het tot zin ken brengen van de Amerikaansche schepen. Verder wordt vernomen, dat de Standard Vacuum Oil Cofpany de Japan sche autoriteiten Vrijdag had medegedeeld, dat zeventien van haar schepen bij Woehoe verzameld lagen en gevraagd heeft stappen te nemen om de veiligheid van deze schepen te verzekeren. De Panay lag naast deze schepen voor anker. Waartoe te groote geestdrift wel kan leiden! De Fransche minister Delbos, die nog steeds niet gewond is de beramers van een aanslag op hem zijn bijtijds in arrest gesteld heeft zijn reis door Oost-Europa voortgezet en is te Bel grado buitengewoon enthousiast ont vangen. Met het gevolg, dat er betoogingen plaats vonden en dat deze betoogingen leidden tot botsingen met de politie. Ter eere van het bezoek van den Fran- schen minister aan Belgrado was de geheele stad feestelijk versierd, terwijl een ontzag gelijke menigte op de been was van naar schatting 60.000 man. Deze menigte had zich opgesteld in de straten, waarlangs Delbos zou rijden. Klokslag 9 uur Zondagmorgen stoomde, terwijl de Marseillaise gespeeld werd, de extra-trein het versierde station binnen en Delbos werd onmiddellijk begroet door den premier van Zuid-Slavië, Stojadinowsky. Enorm enthousiasme. Een donderend gejuich steeg uit de me nigte op, toen beide staatslieden aan den uitgang verschenen: „Leve Frankrijk!" weerklonk onophoudelijk en onder een or kaan van toejuichingen begaf de stoet zich op weg naar het gebouw der Fransche legatie. Onderweg speelden zich overal wilde tooneelen af van enthousiasme. Wild zwaaiden de menschen met hoeden en Fransche vlaggetjes. Op verscheiden plaat sen had men enorme Fransche vlaggen ontplooid en op lange linnen strooken stonden leuzen geschreven als: „Leve Frankrjjk", „Leve 't democratische Frank rijk", „Leve de democratie", „Leve het bondgenootschap met het democratische Frankrijk", „Leve de Kleine Entente". Het duurde echter niet lang of dit imposante huldebetoon voor den leider van Frankrijks buitenlandsche politiek kreeg het karakter van een politieke demonstratie. Groepen studenten, waarbij vooral de meisjesstudenten zich niet onbetuigd lieten, hieven de Marseillaise aan. Het politiecordon werd doorbroken en op den rijweg begonnen de manifestanten een optocht te formeeren. Op dat oogenblik greep de politie in. Een aantal strooken met leuzen werd door de beambten bemachtigd en verscheurd. Ster ke afdeelingen gendarmes en politie dre ven de menigte naar de trottoirs terug, doch thans trokken de betoogers op het trottoir in optocht naar het Fransche legatiege bouw, voortdurend met Fransche vlagge tjes zwaaiend, en kreten slakend ten gunste van Frankrijk en de democratie. Verscheiden personen zijn bij de relletjes gewond. Volgens sommige berichten zou er ook een doode gevallen zijn, doch het of ficieele communiqué spreekt dit tegen. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. De Duitsche rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Kerrl, heeft Zaterdag de 17e verordening uitgevaardigd ter uitvoering van de wet inzake de Duitsche evangelische kerk. De verordening behelst, dat de leiding dezer kerk voor aangelegen heden buiten de kerk berust bij den chef der kerkelijke kanselarij. Deze is bevoegd verordeningen uit te vaardi gen, met uitzondering van kwesties van belijdenis en eeredienst. Voor de benoeming en het ontslag van ambtenaren der kerk is de toestemming noodig van den rijksminister voor kerke lijke aangelegenheden. De leiding der districtskerken berust bij de aan het be wind zijnde kerkelijke regeeringen; de leiding der districtskerken van Saksen, Sleeswijk-Holstein, Nassau, Hessen en van de oud-Pruisische Unie berust daarentegen bij den aan het bewind zijnden leider van het hoogste kerkelijke districtsbestuur. Geen scheiding van kerk en staat. In een gesprek met den hoofdredacteur van de te Hannover verschijnende „Niedersachsische Tageszeitung" heeft minister Kerrl verklaard, dat er geen sprake is van een scheiding van kerk en staat, in dien zin, dat de staat zich van de kerk zou aftrekken, of haar zelfs schade zou willen toebrengen. De nat. socialisti sche Staat kan echter geen „Staatsvrije ruimten" dulden. De nat. socialistische partij en Staat denken er niet aan, aldus de minister, een staatsgodsdienst of staatskerk op te richten. De maatstaf voor de houding van partij en Staat is punt 24 van het partij program, waarin het zich uitspreekt voor een positief christendom. De nat. socialis tische staat is wel godsdienstig, maar niet aan een bepaalden godsdienst gebonden, waaruit voortvloeit, dat het nat. socialisme op den duur ofzonderlijke godsdiensten niet kan bevoorrechten. In zake de thans uitgevaardigde veror dening over de leiding der Duitsche evan gelische kerk verluidt in welingelichte kringen, dat hiermede de rechtspositie van het bestuur dezer kerk definitief is vast gesteld. De bevoegdheden der leiding be rusten dus uitsluitend bij de wettelijke kerkelijke autoriteiten en niet bij de on wettig gevormde lichamen, zooals b.v. de z.g. broederschappen. Bij den leider der Duitsche evangelische kanselarij, presi dent Werner, berusten alle volmachten, welke aan de kerkelijke overheid, krach tens de grondwet van 1 Juli 1934, toe komen, met uitzondering van de geeste lijke leiding, en van bepaalde bevoegd heden welke aan andere lichamen zijn overgedragen. Ernstig ongeluk in Kowno. - Zaterdag is te Kowno de bijna voltooide verscheidene verdiepingen hooge gemeentelijke auto garage ingestort. Tot dusver zijn 4 dooden en 16 gewonden uit het puin te voorschijn ge haald. Het spoorwegongeluk in Engeland. - Het aantal uit den vermorzelden trein bij Castelcary in Schotland te voorschijn ge haalde lijken is thans gestegen tot 35. Het is echter in het geheel niet zeker, dat men hiermede alle slachtoffers gevonden heeft. De nasporingen worden ijverig voortgezet. De feestelijke uitreiking van de Nobelprij zen in het Concertgebouw te Stockholm, welke werd bijgewoond door de Zweedsch koninklijke familie. Tweede van rechts de oudste zoon van den kroonprins, vierde van rechts koning Gustaaf en zesde rechts kroonprins Gustaaf Adolf. van Dertig kisten kruit gestolen. - Dertig kisten jachtkruit, in totaal wegende 280 K.G., zijn gestolen uit een entrepot te Nar- bonne (Fr.) De politie stelt een onderzoek in. Men vermoedt, dat de diefstal is ge pleegd door Catalaansche smokkelaars, die het kruit aan Spaansche handelaars zouden hebben verkocht. De grensposten zijn ge waarschuwd. Sjeik vermoord. - Zaterdag hebben ter roristen in Palestina Sjeik Mohammed Halib vermoord en verscheidene personen gewond. Voorts hebben wederom overvallen op auto mobielen plaatsgevonden. Iersch schip vergaan. - Zaterdagavond is ter hoogte van Baly Copeland het te Bel- fast thuis behoorende s.s. „Annagher" ver gaan. Van de uit elf personen bestaande be manning zou er slechts één gered zijn. Vijf lijken zijn aangespoeld. Brand in een zout-raffinaderij. - Zater dagnacht heeft een fellé brand gewoed in de gebouwen van de zout-raffinaderij te Mous- serolles bij Bayonne, waar talrijke arbeiders v/erk vinden. De brandweer van Bayonne en Biarritz slaagde er eerst na uren inge spannen werk in het vuur meester te wor den. Veertien gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. Mackt&ecichten DE VEEMARKT. ALKMAAR, 13 Dec. 1937. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 93 Vette koeien 160285, handel matig; 8 Graskalveren 4585; 24 Nuchtere kalveren (slacht) 1020; 17 Vette schapen 2834; 311 Vette var kens 5964 cent per K.G. handel matig. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 13 Dec. 1937. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche: bonten en blauwen 2.60—2.80, Bevelanders f 2— 2.20, bintjes 1.90—2.10, eigenheimers 2.102.25 en poters 1.601.80; Nrd.- holl. eigenheimers 1.902.10; IJpolder: blauwe 2.202.40 en Bevelanders 1.80 1.90; Friesche: bintjes 1.902.10 en borgers 2.102.30; Duinzand aardappe len 33.20 en Drentsche zandaardappe- len 2.252.50. Alles per H.L. Aanvoer 367000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 13 Dec. 1937. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 501 Vette koeien, le kw. 7280 cent, 2e kw. 6270 cent en 3e kw 5060 cent per K.G. slachtgew.; 64 Melk en kalfkoeien 180—250; 60 Vette kalve ren le kw. 6872 cent, 2e kw. 5866 cent per K.G. levendgew.; 64 Nuchtere kalveren 8—15; 87 Schapen 18—31; 442 Var kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7374 cent enkele boven noteering, zware en vette varkens 7273 cent p. K.G. slachtgew. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Dec. 1937. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 7500 K.G. Uien 88.50, Gele drieling 7.50—7.90 en Grove 7.90—8.30; 2400 K.G. Peen 1.802.30; 14000 str. Andijvie 60—70 cent; 1600 K.G. Roode kool 2.10— 4.10; 14000 K.G. Gele kool 1—f 1.10; 10000 K.G. D. witte kool 0.80—1.70; 6200 K.G. Savoye kool 12.40; Stekuien 5.20—5.40. NOORDSCHARWOUDE, 13 Dec. 1937. (Noordermarktbond). 2700 str. Andijvie 60 cent; 800 K.G. Roode kool 3.50; 18200 K.G. D. witte kool 11.50. W ARMENHUIZEN, 11 Dec. 1937. Roode kool le s. 1.80—4.40; Gele kool le s. 1 1.50; D. witte kool 0.80—1.60; Drie lingen 6.90, Uien 88.90, Grove uien 8.308.70, Peen 2.70; BI. Aardappelen 2.60, Eigenheimers 2.502.70; Andijvie 0.70—1. Aanvoer: 83400 K.G. Roode kool; 23900 K.G. Gele kool; 22100 K.G. D. witte kool; 5975 K.G. Uien; 2075 K.G. Peen; 1300 K.G. Aardappelen en 3025 str. Andijvie. NOTABELEN BENOEMD. Bij de Zondag te Heerhugowaard ge houden stemming voor notabelen der N.H. Gemeente werden herkozen de heeren P. Haster en K. Modder, terwijl in de vacature J. D. v. d. Busse ontstaan door benoeming van dezen tot kerkvoogd, werd gekozen de heer P. Ploeger. fxmrü en 'Jxdvibouw Eerste Kamerleden spreken zich uit. In het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de crisisinvoerwet lezen wij o.a.: Eenige leden waren van oordeel, dat de voorgestelde regeling niet zal leiden tot de tevens er mede beoogde exportverruiming, doch eer tot een daaraan tegengesteld resul- staat. Vooreerst toch achtten deze leden in het algemeen het bezigen, bij het voeren van onderhandelingen, hetzij van economi sche dreigementen, hetzij van het aanbod, een opzettelijk der wederpartij reeds toe gebrachte benadeeling op te heffen waar op hur.s inziens de ontworpen bepalingen in feite neerkomen allerminst geëigend om met die wederpartij tot een vergelijk te komen. De uitkomst zal, zoo betoogden zij, meestenstijds veeleer zijn een verscherping van den economischen strijd. Al evenmin bevorderlijk oordeelden zij die strijdmethoden tot den groei, in de wereld, van een gezindheid, die het allengs verdwijnen van de onderscheidene handels belemmeringen mogelijk zou msken. Nu daarenboven, zoo verklaarden zij voorts, de voorgestelde uitbreiding van de contingenteeringspolitiek niet primair ten doel heeft het geven van bescherming op de binnenlandsche markt, beteekent naar hun gevoelen de aanwending van de ge noemde machtsmiddelen, dat men, ten einde een wapen te bezitten, schade toebrengt zoowel aan de producenten als aan de con sumenten. Andere leden spraken hun afkeuring uit over het tweeslachtige karakter, dat vol gens hen de ten onzent gevoerde handels politiek kenmerkt. Verder betreurden zij ten zeerste, dat de voorgestelde bevordering van den export wederom voornamelijk staat te worden be reikt ten koste van de reeds bij vorige ge legenheden zoo zwaar getroffen importeurs, alsmede van de talloos velen hier te lande, die in den importhandel werkzaam zijn. Ook verwachtten zij, dat de industrieën, die belang hebben bij den invoer van grond stoffen, ernstig er door zullen worden be nadeeld. Ten slotte vestigden zij er de aan dacht op, dat de scheepvaart veel schade had ondervonden van de contingenteerings politiek en dat mitsdien het geven van uit breiding aan die politiek de werkloosheid in de havensteden zou kunnen doen toe nemen. Eenige leden betoogden, dat. een zoo ver strekkende delegatie van wetgeving ais hier wordt voorgesteld, slechts op hare plaats zou zijn in een autoritaire^ 0p corp^ratieven grondslag rustenden, staat. Bovendien duchtten deze leden, dat de wa pens, welke de voorgestelde regeling be doelt te stellen in handen van den minister van economische zaken, voornamelijk zul len worden gehanteerd en bate van de in- dustrie, zonder dat daarbij genoegzaam rekening zal worden gehouden met de be langen van den landbouw. Ettelijke leden, die niet geestdriftig ge stemd waren over de resultaten, welke de nu reeds welhaast zes jaren lang gevoerde contingenteeringspolitiek en de daarmede verband houdende onderhandelm^politiek met andere mogendheden voor het Neder- landsche bedrijfsleven heeft opgeleverd, erkenden niettemin, dat de gevraagde vol machten onder de gegeven omstandighedes aan de regeering niet kunnen worden ge weigerd. Bij deze lieden stond echter vast, dat, evenals Groot-Brittannië zulks met zoo gun stige resultaten had gedaan, ons land, meet dan op de contingenteeringspolitiek, het zwaartepunt van de bescherming der ar beidsmarkt moet leggen op de tariefspoli- tiek. Verscheidene leden betoogden, dat uiter aard naast verruiming van het ruilverkeer moet worden gestreefd naar bevordering van den export. Dit laatste echter kan bij de tegenwoordige internationale economi sche betrekkingen niet worden bereikt met het aannemen van een volkomen passieve houding. De regeering moet kunnen beschikken over middelen ten einde zoo gunstig moge lijke handelstractaten te kunnen sluiten. Zulks mag evenwel niet leiden tot een, eveneens afgekeurde, agressieve handels politiek,weshalve dan ook, naar de meenmg van deze leden, het crisiskarakter van het wetsontwerp moet worden gehandhaafd. Wel hadden ook zij eenig bezwaar tegen de verstrekkende bevoegdheden, die, indien het ontwerp tot wet mocht worden ver heven, aan den minister van economisc zaken zullen zijn verleend, naar aanleidffl» waarvan zij hun leeedwezen er over ui spraken, dat nog geen aanvang is gems»1 met de ordening van het bedrijfsleven. Vele leden betuigden hun volledige stemming met de ontworpen regeling. Zij waren van oordeel, dat de refSSjh onder de tegenwoordige omstandig" zooveel mogelijk vrijheid van beweging handelspolitiek gebied moet worden gel® om bij de onderhandelingen zoo groot m gelijke voordeelen voor ons land te gen. Een zich binden aan een bepaald beff* sel, als bijvoorbeeld den vrijhandel, ac zij alsnu uit den booze. Volkomen naar portuniteit dient huns inziens hier te w te worden gegaan. De economische P°1 kan slechts op de basis der wederkee heid worden gevoerd. NOORDSCHARWOUDE. j 4 Inventarisatie Noordermark Bij de op 6 December j.1. gehouden inventarisatie van stapelproducten MJ j PI 11 n ffcirapnnn i m T"\XT 11 al in i i .i a „iin' roode kool St. Maarten L. T. B. Langendijk Nieuw Leven H. H Waard L. T. B H. H Waard Noord 54 Tuinbouwbei. N.-Scharw. N.-Niedorp L. T. B. 't Veld Harenkarspel Oost Waarland en Omstreken De Eendracht Oudkarspel 59 119 33 122 16 62 121 28 83 gele Deensche uien peen kool witte kool 21 89 3'/, 1 97 169 13 17 31 85 V, l'/> 14 120 1 1 139 167 20 9 V, 17 0 34 44 0 l1/» 37 168 3 4 7V, 38 V, 0 141 183 12 10 Totaal 697 w. 522 w. 1080 w. 54 w. ~4r^ag°nvr 65 De cijfers van verleden jaar waren resp. 1007 w„ 560 w., 1264 w„ 213 w. e" voren Hieruit blijkt wel, dat de roode roode kool het slechtst uit de vergelijking naa komt Ook bij de uien vali een groot verschil te constateeren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8