SPORT EN WEDSTRIJDEN. IJssport Zondag zonder voetbal. Van der Vijver wereldkampioen af! Beslissing van het U.C.I.-bureau. De sterrit naar Monte Carlo Reeds 18J>4ederlandsche dee. nemers. Aljechin wint ook de 28ste partij. Een moeilijk eindspel. DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 13 DECEMBER 1937. BOND VAN IJSCLUBS EN' NOORD HOLLAND. Mr. Eecen legt rijn functie als voorzitter neer. In het paviljoen Kinheim alhier werd Zaterdagmiddag de algemeene jaarver gadering gehouden door den bond van - ijsclubs in Noordholland. Aanwezig waren de afgevaardigden der aangesloten vereenigingen, t.w. Oud- C karspel, Heiloo, Beemster, Purmerend, Bergen, den Helder en de Rijp, terwijl mede aanwezig was de afgevaardigde van de ijsclub Warmenhuizen, welke vereeniging zich als lid van den bond had aangemeld. Als gast was de heer Keetman van de ijsvereeniging Nieuwe-Niedorp aan wezig. De voorzitter, mr. C. P. Eecen, heette in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom en sprak een speciaal welkomstwoord uit tot den gast der vergadering, den heer Ries- sen uit Heerenveen, voorzitter van de fede ratie van ijsclubs in Nederland. Verder heette spr. de andere gasten welkom, als mede de pers. Na goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat wegens opheffing van de ijsbaan te Zaandam en als gevolg daar van van de ijsclub aldaar, de vereeniging Zaandam bedankt had als lid van den bond. Gelukkig was het ledental stationnair ge bleven, aangezien Warmenhuizen zich als lid had aangemeld. Bestuursverkiezing. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hij besloten had als bestuurslid van den bond te bedanken, aangezien hij thans pre sident is geworden van den K.N.S.B. Omdat spr. liever geheel vrij wilde staan mede, omdat er nog eenige punten nader door beide bonden besproken en behandeld moe ten worden leek het hem beter niet lan ger een functie in den bond van ijsclubs te moeten blijven waarnemen. Uit de vergadering werd toen de heer v. Loo uit Oudkarspel candidaat gesteld, doch deze was pas voor een eventueele be noeming te vinden, toen bleek, dat niemand een andere candidaat naar voren kon bren gen. Met overgroote meerderheid van stem men werd de heer van Loo vervolgens tot bestuurslid gekozen. En met een eveneens zeer groote meerderheid werd de heer Rijs van Warmenhuizen herkozen als penning meester. Financiën. Wat de geldmiddelen betreft, de voorzitter deelde mede, dat het totaal bedrag aan in komsten en uitgaven was 209.28 met een voordeelig saldo van 82.13. De boeken en bescheiden van den pen ningmeester werden in orde bevonden. Werkprogram. Mr. Eecen herinnerde er aan, dat er de laatste jaren weinig of geen ijs geweest is, maar wees er op dat de clubs toch actief moeten blijven, omdat de geschiedenis leert, dat er na ijslooze jaren weer winters van veel ijs komen. Actief moet men ook blijven, omdat wij strijd zullen moeten voeren. Wij hebben daarvoor den steun van de federatie en hoe wel er een andere bond is in onze provincie, die zich op dit gebied wil begeven, een ge bied, dat niet het zijne is, zal de overwin ning ongetwijfeld aan onzen kant zijn. Verder deelde spr. mede, dat de ijsclub te Heiloo de kampioenschappen zal laten verrijden. Deze club was reeds het vorig jaar aangewezen, maar toen was er geen ijs en de vergadering had het vorig jaar beslo ten, om in dergelijke gevallen de verdee ling der wedstrijden te continueeren. Een woord van toelichting. Toen gaf spr. het woord aan den heer van Riessen uit Heerenveen, die allereerst evenals de voorzitter er op wees, dat men paraat moest blijven. Spr. gaf de vergade ring de verzekering, dat als men in Noord holland eens met gevallen kwam te zitten, hij ten allen tijde gaarne bereid was, om te helpen. Vervolgens deelde spr. mede, dat het fe deratie-bestuur met een voorstel was geko men bij de aangesloten bonden en dat reeds door de andere bonden was goedgekeurd. Het gaat n.L over de prijzen bij wedstrijden voor beroepsrijders. Het federatie-bestuur wilde n.L, dat als maximum voor een eersten prijs voor man nen en voor vrouwen resp. f 100 en 80 zou worden vastgesteld met dien verstande, dat eventueele medailles en onkosten in deze bedragen begrepen waren. Alleen bij bizondere gelegenheden als ju bilea e.d. zou daarvan afgeweken kunnen worden, mits de betreffende vereeniging zulks tijdig aan het bondsbestuur mede deelde en dit zijn goedkeuring er aart zou geven. Het federatie-voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens besprak de heer Riessen de koppelwedstrijden. Voor het eerst zijn deze verleden jaar door de ijsclub Thialf in Hee renveen georganiseerd, terwijl deze vereeni ging een reglement had samengesteld, dat gebaseerd was op de reglementen voor de wielerwedstrijden. Dat deed men, om eenig houvast te hebben, omdat er nog nooit iets gedaan was op dit gebied. Thialf organiseerde dus een koppelwed strijd voor amateurs en deze wedstrijd vol deed goed. Er was spanning en het publiek stelde dit soort wedstrijden op prijs. Boven dien had het bestuur van Thialf bepaald, dat de koppels door het bestuur werden sa mengesteld, zoodat men gelijkwaardige kop pels kreeg. Spr. oordeelde, dat in Noordholland dit soort wedstrijden ongetwijfeld zou trekken en stelde het reglement aan de vereenigin gen beschikbaar. De voorzitter dankte den heer van Ries sen voor zijn mededeelingen, die vervol gens eenige vragen nader toelichtte. Zoo zeide spr. op een vraag van den heer van Loo, dat zeker ook koppel wedstrijden voor beroepsrijders georganiseerd kunnen wor den, maar dat men op dit gebied nog heele- maal geen ervaring had, omdat het ijs ont broken had. Bovendien zou men de beroeps rijders niet aan elkaar koppelen, maar dit willen overlaten aan de rijders zelf, omdat zij nog lang niet de kunst van het bochten werk machtig zijn. De voorzitter meende, dat de ervaring zou leeren. Er moet trouwens nog heel wat geregeld worden. Ook de kortebaanwed- strijden voor amateurs zijn n.L nog nooit geregeld, want het reglement van den K.N. S.B. kent geen kortere afstanden dan 500 M. Als de drang naar de kortebaan ook bü de amateurs groot wordt, dan zal wellicht het K.N.S.B.-reglement gewijzigd moeten wor den. Voorloopig was spr.'s eigen persoonlijk oordeel en hier sprak hij niet als presi dent van den K.N.S.B. dat men de ama teurs op de 160 M.-baan zou kunnen laten uitkomen, maar dat men dien afstand niet moest vergrooten tot 300 of 400 meter, om dat men dan wedstrijden kreeg op de ronde baan. En deze materie berust bij den K.N. S.B. Met de koppelwedstrijden was het anders gesteld. Hierin voorziet de K.N.S.B. in het geheel niet en spr. meende, dat men het beste deed, deze wedstrijden te laten ver rijden onder auspiciën van de federatie. Zooals trouwens ook de amateurs wedstrij den op de kortebaan georganiseerd moeten worden door clubs, aangesloten bij de fede ratie. Sluiting. Nadat de heer van Reenen te Bergen in enkele woorden den scheidenden voorzitter dank had gebracht voor hetgeen deze in het belang van den bond en de ijssport had ge daan, sloot mr. Eecen de vergadering cn sprak daarbij de beste wenschen uit voor den bond van ijsclubs in Noordholland. Tafeltennis. DE ALKMAARSCHE TAFELTENNISCLUB L. U. T. O. Men schrijft ons: Wij hebben al eens geschreven, dat we de verwachting koesterden dat het met de Tafeltennissport in Alkmaar crescendo zal gaan. Die voorspelling is ten volle bewaar heid geworden. Het is zelfs reeds nu zoo dat we in verband met die stijging van het ledental, welke tevens meerdere speeltafels noodzakelijk maakte (momenteel wordt reeds op 3 tafels gespeeld en we hopen dit zeer binnenkort uit te breiden tot 4) ver plicht zijn geworden naar een grootere speelgelegenheid om te zien. Doet ons dit aan den eenen kant genoegen, omdat daar uit blijkt dat tafeltennis in een behoefte voorziet, aan den anderen kant vinden we het vanzelfsprekend heelemaal niet prettig dat we, na zoo'n kort verblijf hij Ben van Doorn, reeds nu moeten verhuizen. We be waren de meest prettige herinnering aan de speelavonden bij Ben en dit niet het minst door de uitstekende gulle behande ling en daadwerkelijken steun, welken we van hem mochten ondervinden. Ons toekomstige home zal nu worden het „Wapen van Heemskerk" (Th. van Gij zen), Breedstraat. Zooals steeds, belang stellenden zijn altijd van harte welkom. Wat het spelpeil betreft, we kunnen nu reeds verklaren dat ook daarin al een be langrijke verbetering is gekomen. Dit geldt zoowel voor de geoefenden als voor de minder gevorderden. Voor de laatsten om dat daarvoor, dank zij alweer de mede werking van Van Doorn, eenige speciale oefenavonden zijn gehouden. Er wordt nu een onderlinge competitie verspeeld om daarna, aan de hand van het behaalde aantal winstpunten, een ranglijst volgens speelsterkte voor dames en heeren vast te stellen. Wat daarna komt bewaren we tot een volgende maal. Mogen we nu nog eens vragen aan hen (ook jongeren) die het tafeltennis al eens beoefend hebben eens kennis te komen maken met onze clubavonden? Zij zullen zien dat het avonden zijn van sportief ge not en waar een gezellige sfeer heerscht. Tot slot nog dit. Onze club heeft den naam L. U. T. O. gekregen, hetgeen beteekent: „Leert uw tegenstander overwinnen". Inderdaad „Leert". Hopen we slechts dat dit steeds richtsnoer moge blijven voor ons allen. Voetbal Een Zondag zonder voetbaL dat gebeurt niet dikwijls. En al waren verschillende velden nog wel bespeelbaar Alcmaria speelde bijvoorbeeld een oefenwedstrijd op een goed bespeelbaar veld het aflasschen door de bonden is een goede maatregel ge weest en heeft heel wat reiskosten en tele- gramkosten voorkomen. Wij kunnen van dezen rustigen Zondag echter profiteeren, door even de standen der reserve-klassen te publiceeren, waardoor men weer eens een idee krijgt van de po sitie, die Alcmaria II en III en de Alkm. Boys II innemen. Alcmaria n en de Boys II spelen in de reserve derde klasse A en nemen beide een uitstekende plaats in op de ranglijst. Welis waar staat West-Frisia II bovenaan, maar Alcmaria H neemt een uitstekende tweede plaats in, terwijl de Boys-reserves een der gelijke kracht ontwikkelen, dat zij nog een belangrijke rol kunnen vervullen in de be zetting der bovenste plaats, zonder zelf di rect kampioenskansen te hebben. In de reserve derde klasse B beproeft het derde van Alcmaria zijn kunnen. Het elftal zit in de onderste regionen, maar behoeft voorloopig niet bang te zijn voor de onder- ste plaats. Het zal waarschijnlijk tot de groote middenmoot behooren. De standen zijn thans (bijgewerkt tot 12 December): Reserve 3e klasse A. West-Frisia II 7 5 2 0 23—6 12 Alcmaria II 8 5 2 1 34—16 12 Hollandia H 8 3 4 1 24—18 10 Alkm. Boys II 8 3 2 3 23—18 8 kj.c. ra 6 3 1 2 14—18 7 w.f.c. ra 7 3 1 3 15—20 7 z.f.c. IV 8 2 1 5 19—30 5 Helder H 6 2 0 4 18—29 4 H.R.C. ra 8 0 1 7 21—36 1 Reserve 3e klasse B. Ajax IV 9 8 1 0 41—9 17 d.w.s. IV 7 6 0 1 26—6 12 K.V.V. II 9 4 2 3 23—15 10 Blauw-Wit IV 9 4 2 3 20—17 10 q.s.c. n 8 4 1 3 17—20 9 Meervogels H 9 4 1 4 22—38 9 Alcmaria III 8 3 1 4 21—20 7 Purmersteijn H 9 2 0 7 24—34 4 o.s.v. ra 7 1 1 5 15—29 3 Assendelft n 9 1 1 7 11—32 3 JONG HOLLAND-NIEUWS. De uitslag van den wedstrijd Jong HollandBlauwwit, die reglementair een 50 overwinning voor onze plaatsgenooten opleverde, moet geannuleerd worden. Blauwwit ha.' nl. uitstel aan 't bestuur van de Z. M. C. gevraagd en dit verkregen. De competitieleider echter verzuimde den scheidsrechter en Jong Holland hier mede in kennis te stellen, zoodat hem alleen schuld treft. Laten we hopen dat 't spreekwoord: „een ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelfden steen", ook voor hem van toepassing is. T. z. t. zal dus de wedstrijd Jong HollandBlauwwit op nieuw vastgesteld worden. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Zaterdag in de En- gelsche league gespeelde voetbalwedstrijden luidden: Eerste afdeeling. ArsenalPreston North End 20 BlackpoolGrimsby Town 22 Bolton WanderersLiverpool 00 BrentfordLeeds United 11 Derby CountyChelsea 40 EvertonBirmingham 11 Hundersfield T.Westbromwich A. 21 Leicester CityStoke City 20 Manchester CityCharlton A. afg. SunderlandPortmouth 02 Wolverhampton W.Middlesborough afg. Tweede afdeeling. Aston VillaStockport County 71 Blackburn RoversBurnley 33 BradfordManchester United 40 ChesterfieldNewcastle U. 10 gestaakt FulhamCoventry City 34 Norwich CityBarnsley 10 Plymouth ArgyleNottingham F. 10 Sheffield WednesdayBury 20 SouthamptonTottenham Hotspurs 21 Swansea TownLuton Town 11 Westham UnitedSheffield United 02 i amazone, die op Lypza gejaagd had. het zelfde in het damesgevecht te doen. Zoodat er het volgend jaar twee vossen zijn. Broederlijk trokken vos en achtervolgers naar Johanna's Hof, waar ieder tot de ont dekking kwam dat het goed was geweest dat doorgezet was en dat het een fijne, sportieve morgen was geweest. En alsof de weergoden de brutaliteit van „toch-gegaan-te-zijn" wilden bestraffen, kreeg het gezelschap op den terugweg op den Zanddijk en het zwarte weggetje een bui, die niet-mooi-meer-was, zoodat men toch nog lekker nat in de manege terug kwam. Paarden. VOSSENSNIPPERJACHT. Kennemer Rijsocieteit. De voor gisteren uitgeschreven (en vol geboekte) vossensnipperjacht kon ondanks het slechte weer doorgang vinden. De sneeuw was verdwenen en dus zou het spoor, dat de vos zou leggen, goed gevolgd kunnen worden. De weersomstandigheden hebben niet kun nen weerhouden dat allen, die voor dezen rit hadden ingeschreven, gistermorgen op tijd aan de manege waren en gewapend met regenjassen en verdere ingrediënten, trok men op pad om den vos te gaan vangen. Die vos was een uur tevoren uitgereden, gewa pend met een grooten rugzak papiersnip pers, en het doel van de jagers was om zijn papierspoor te volgen en den vos in zijn hol op te zoeken. In striemenden regen en feilen wind wer den de ruiters in de duinen in linie ver spreid en kort daarna duidde de rechter vleugel door het geroep van „spoor, spoor" aan, dat Reintjes gangen daar gesignaleerd waren. Het bleek een listige roodstaart te zijn, vrij vlot werd in korten galop het spoor gevolgd, om dan plotseling dood te loopen en dan begon het gezoek opnieuw. Vol enthousiasme werd gezocht, de dames en de jongste deelnemer maakten zich zeer verdienstelijk door alle paadjes en weg getjes af te zoeken en op een mooien, groe nen weg werd weer spoor gevonden. Vol elan ging het weer achter den jagermeester aan, de galop werd gestrekt weg was het spoor weer. Beraadslagingen, enkelen die terug rijden en een kletterende hagelbui breekt los, die de paarden ijlings met het hoofd van den wind doet wenden. Het is bar, paarden en ruiters druipen, fel striemen de hagelkorrels de gezichten en er worden gedachten gelanceerd over Johanna's Hof en warme koffie. Maar neen, de jagermeester beslist anders: terug op het spoor en met den wind in den rug wordt de laan afgegaloppeerd, de laan die waarschijn lijk den naam „hagelbui-laan" zal blijven dragen. Men krijgt loon naar werken. Het wordt droog en de wind droogt gezichten, handen, mantels en jassen snel op. Er komt weer zicht en veel sneller nu gaat het over het spoor van den vos, die ergens zijn einde zit af te wachten, maar zijn huid duur verkoo- pen zal. Eindelijk, na twee uur spoorzoeken krij gen enkele jagers hem in de gaten. In een duinpan, diep tegen het Geversduin aan, wacht Reintje zijn achtervolgers af, die met luid hoera op hem afstormen. Hij vlucht in zijn hol en de scheidsrechters voor het eind spel komen in actie. Het vossehol is een afgepaalde ruimte, waarin de vos alleen mag komen, maar er niet lang in mag blijven. De jagers worden in een rij opgesteld en op een fluitsignaal komt de vos uit zijn hol en stormen de jagers op hem af. Zoo'n eindspel kan vrij lang duren, maar gisteren was het pleit spoedig beslecht. In enkele minuten wist degene die Snaps bereed, den vos zijn staart afhandig te maken, en even later wist de W ielrennen A.S.V. VTCTRIX. Bovengenoemde vereeniging is begonnen met een 7-weeksche competitie en er was voor den eersten keer reeds veel animo van den kant der renners. Er werd begonnen met 2 x 500 meter, eenmaal op de roode en eenmaal op de witte roL De totaal-uitslag was als volgt: A-klasse: C. Klaver 43.4 sec.; P. Zandvoort 44.2 sec.; W. Slot 44.2 sec.; K. Kusch 45.2 sec.; W. Visser 48 sec.; Jan Ottenbros 48.2 sec.; W. Harms 48.4 sec.; W. de Zeeuw 49.2 sec.; Jb. Kager 53.8 sec. B-klasse: R. Hiemstra 47.2 sec.; J. Alles 48.2 sec.; C. Kusch 49.4 sec.; de Boer 50.4 sec.; J. Nierop 50.6 sec.; Jb. Stroet 53.2 sec.; Blok 53.8 sec. De junioren reden 300 meter: le werd J. Henning met 78.2 sec. BESTUURSVERGADERING VAN DE U.CX Op de bestuursvergadering van de U.C.I., welke te Zürich is gehouden, werd de vol gende wedstrijdkalender voor 1938 opge maakt: 1 Februari: Wieier cross te Parijs; 19 Maart: MilaanSan Remo; 2227 Maart: ParijsNice; 10 April: ParijsCaen, ronde van Tos cane, ronde van Vlaanderen; 17 April: ParijsRoubaix; 24 April: ParijsBrussel; 30 April22 Mei; ronde van Italië; 8 Mei: ParijsTours, kampioenschap van Zürich; 15 Mei: BordeauxParijs, ronde van München; 1822 Mei: ronde van België; 22 Mei: ParijsRennes; 26 Mei: ronde van Parijs; 27 Mei12 Juni: ronde van Duitschland; 5 Juni: ronde van Bazel; 12 Juni: ronde van Piemont; 19 Juni: wegkampioenschappen van Bel gië, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Zwit serland; 2226 Juni: ronde van Luxemburg; 13 Juli: MünchenMilaan; 53 1 Juli: ronde van Frankrijk; 10 Juli: Rosküde sterrit (Denemarken); 17 Augustus: ronde van Polen voor amateurs; 613 Augustus: ronde van Zwitserland; 28 Augustus: ronde van het meer van Geneve; 28 Augustus4 September: we reldkampioenschappen te Am sterdam en Valkenburg; 818 September: ronde van de drie me ren (Italië); 18 September: landenprijs te Parijs; 23 October: ronde van Lombardije. Het bureau (dag. bestuur) van de U.C.I. (Union Cycliste Internationale) heeft in zijn vergadering van Vrijdag avond besloten de finale van de wereld kampioenschappen sprint amateurs, wel ke te Kopenhagen werd gehouden, on geldig te verklaren. Vim der Vijver, de wereldkampioen, heeft de aankomstlijn niet gepasseerd, nadat hij in verband met een door Georget in den 2en rit der finale begane onregelmatigheid, zijn hand uit protest opstak en nog voor de finish afstapte. y Op grond van de artikelen 60 en 99 van het reglement is de beslissing van het da- gelijksch bestuur der U.C.I. genomen. Het spreekt van zelf, dat deze aangelegen heid op het eerstkomende U.C.I.-congres, dat op 5 Februari te Parijs wordt gehouden, nog wel besproken zal worden. In ieder geval is tot zoo lang onze landgenoot zijn titel kwijt. Automobilisme Zaterdagmiddag is in het clubgebouw van de Amsterdamsche Aeroclub op Schiphol een bijeenkomst gehouden van de sport- commissie van de K.N.A.C. en de Neder- landsche deelnemers aan den aanstaanden sterrit naar Monte Carlo. Bij het begin van de door ongeveer 40 deelnemers bijgewoonde en zeer geanimeer de vergadering is een telegram aan prins Bernhard gezonden met eerbiedige wen schen voor een spoedig algeheel herstel. Hierna werden over den komenden ster rit, waarvoor ook ditmaal weer groote be langstelling bestaat, uitgebreide besprekin gen gevoerd. Des middags kon, dank zij de medewer king van de autoriteiten van de gemeente lijke luchthaven en van de K.L.M., de z.g. tweede-klassementsproef van den sterrit op een betonterrein achter een der hangars wor den geoefend. Niettegenstaande het natte koude weer en het wel van sneeuw vrij ge maakte, doch nog gladde beton-oppervlak, bestond er voor deze training, welke later nog herhaald zal worden, een groote animo, en blijkt zij reeds gunstige resultaten te heb ben afgeworpen. Deze proef neemt den vorm aan van een acceleratie-, rem- en stuurwedstrijd met eenige keerpunten. Nederlandsche deelnemers. Het aantal Nederlandsche inschrijvers aan den sterrit bedraagt thans 18, terwijl vast staat dat vóór den sluitingsdatum zich nog eengie deelnemers zullen aanmelden. O.m. zijn de volgende inschrijvingen in gekomen: jkvr. A. van Vreedenburch, met mej. K. van Stockum, zal met Ford in Umea starten. Dit is reeds derde Nederlandsch» damesequipe, die dezen keer van de partij zal zijn. Amsterdam werd als plaats van vertrek gekozen door de heeren W. Kreuk niet (Ford), Oosthoek (Ford), H. J. A. Jans sen (D.K.W.), mr. J. C. S. Nijenbranding de Boer (Ford) en J. Hulsinga (Buick). Schaken In „Krasnapolsky'* te Amsterdam begon gisteravond half zeven de 28ste partij van de schaakmatch tusschen dr. M. Euwe en dr. A. A. Aljechin. De partij nad het volgende verloor»: Wit: dr. A. Aljechin: Zwart: dr. M. Euwe; Kéti-opening. 1. Pgl—f3 d7—d5 2. c2c4 c7c6 3. e2e3 Dus toch nog experimenten in de laatste partijen. De tekstzet, waarmede een af wachtende houding in het centrum wordt aangenomen, is zonder twijfel meer in overeenstemming met het Reti-denkbeeld, dan de varianten van het geweigerd dame gambiet, die niet zelden, en in deze match uitsluitend, uit 1. Pf3 zijn ontstaan, doch of 3. e3 de voorkeur verdient boven 3. b3, het eigenlijke Réti-systeem, laat zich moeilijk beoordeelen. In ieder geval heeft de zet het voordeel, niet in schaak-carto theken en openingsverzamelingen voor te komen. 3. Rc8—f5 4. c4Xd5 c6Xd5 5. Ddlb3 Deze manoeuvre, welke tegen het buiten den pionnenketen brengen van raadsheer c8 gericht is, komt in alle mogelijke va rianten voor en heeft hier de bedoeling, zwart's dame naar de c-lijn te lokken, nu Rc8 ter dekking van b7 ontbreekt, om later eenig voordeel te trekken uit het bezetten van die lijn met een der torens. Het karakter der stelling gaat nu spoedig gelijkenis vertoonen met de anti-Colle- variant 1. d4, d5, 2. Pf3, Pf6, 3. e3, Rf5, 4. c4, die voor zwart, in het bijzonder door dr. Euwe, geheel bevredigend wordt ge acht. 5. Dd8c7 Met aanval op cl. 6. Rfl-b5f Het is maar goed, dat wereldkampioenen zich zetten kunnen permitteeren, welke den minderen goden in lijvige leerboeken worden afgeraden, anders zouden wij op dezen zet een aanmerking moeten maken. Immers l\et mag al zijn, dat thans het voor de hand liggende 6Pc6 faalt op 7. Dd5:, evenals trouwens 6Pd7 op 7. Pc3, e6, 8. Rd7:f, Dd7:, 9. Pe5, gevolgd door Da4f, maar na het misschien iets minder voor de hand liggende 6. Rf5—d7 kan wit slechts op een zeer twijfelachtig resultaat bogen, nl. het afruilen- van den z.g. „goeden" raadsheer tegen den „slechten" van zwart. In aanmerking zou daarom eenvoudig 6. Pc3 zijn gekomen. .7, Pblc3 e7e6 Niet 7Rb5:, 8. Db5:f, willekeu rig, 9. Pb5:!, Db5:, 10. Pc7f, enz. 8. Rb5Xd7 Nog altijd was eventueel 8. Re2 moge lijk en men vraagt zich met verwondering af, met welk doel de nieuwe wereldkam pioen volhardt in wat wij een dwaling zouden willen noemen. Natuurlijk gaat het hier om slechts zeer kleine voor- of nadeelen, welke nauwelijks risico met zich medebrengen, doch men verwacht van witspelers in de opening nu eenmaal een min of meer aggressieve houding. 8Pb8Xd7 9. d2d4 Pg8f6 10. Rel—d2 Zie opmerking 5den zet. 10. a7a6 Te eeniger tijd moet zwart deze con cessie toch doen en daar de zwarte raads heer zich het veld d6 als toekomstige residentie heeft uitgezocht, is het oogen- blik om den tekstzet te doen, wél gekozen. 11. 0—0 Rf8d6 12. Tflcl Dc7b6 13. Db3c2 Het behoeven niet louter krijgslustige bedoelingen te zijn, die wit tot het ver mijden van dameruil aanleiding geven: in het eindspel is de „slechte" raadsheer be trekkelijk een grooter nadeel dan in het middenspel. Bovendien dreigt na den tekstzet eventueel Pc3a4c5 wit's stel ling te verbeteren. 1 3Ta8c8 14. a2a4 Indien de stelling niet zoo onschuldig was (er is feitelijk nog geen vuiltje aan de lucht) zou hier de opmerking passen: het eenige. Immers, wit heeft slechts één aanknoopingspunt, nL de minimale ver zwakking van zwart's damevleugel (door a6) en zijn yeldheersplan kan dus slechts gebaseerd zijn op het oprukken der pion nen naar a5 en b4, zoo mogelijk gevolgd door Pc3a4c5. Zou zwart zelf a5 spe len, dan verschijnt in veld b5 een nieuw steunpunt voor de witte troepen. 1 4oo 15. a4a5 Db6c7 Stijlvoller schijnt 15Da7 te zijn, ten einde zonder vertraging tot de opstel ling Tc6 en Tfc8 te geraken, doch vermoe delijk-koketteert zwart met een onver wachte tegenactie door e6e5. 16. Dc2bl Dc7b8 17. h2-h3 Men moet toegeven, dat wit hypervoor- zichtig te werk gaat om zijn plannen op den anderen vleugel ongestoord ten uit voer te kunnen leggen. In den grond der zaak toch was noch 17. b4, e5, 18. De5:, Pe5:, 19. Pd4:, Pc4, 20. Rel, noch 17. b4, Pg4, 18. h3, Rh2f, 19. Kfl te vreezen. Misschien moet de tekstzet dus als een soort hoffelijkheid in verband met het

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9